//

אי פריון: מה עושים כשלא מצליחים להיכנס להריון

כמה פעמים כדאי לקיים יחסי מין בזמן הביוץ, מהן הסיבות לאי פריון, אילו בדיקות מוצעות לגבר ולאישה ומה הקשר לגיל 35? כתבה ראשונה בסדרה שתעזור לכם להתגבר על בעיות הפוריות
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 28/09/2017


מן הידועות הוא שכדי שיתפתח הריון צריך להיות מפגש בין תא זרע לבין תא הביצית. אבל לא תמיד המפגש המיוחל מתבצע כמו שצריך ומוביל לתוצאות הרצויות. ישנם מצבים שונים שיכולים לגרום לאי פריון ולעיכוב בכניסה להריון. לפעמים מדובר בבעיה רפואית אצל הגבר, לפעמים אצל האישה, ולפעמים בשניהם. לא תמיד הרפואה המערבית יודעת למצוא הסבר הגיוני לכך שלא מתפתח הריון. המדריך הקצר הזה יעשה לכם סדר ויכין אתכם לשלב הבא - בירור הסיבות לאי הפריון.


קראו עוד: בלי טיפולים: לעודד פוריות - בקלות


כיצד יש להיערך לפני ההריון?

חומצה פולית: ארגון הבריאות העולמי ממליץ לנשים המעוניינות להרות ליטול חומצה פולית - ויטמין שמטרתו להפחית סיכון למומים במערכת העצבים המרכזית של העובר. את נטילת החומצה הפולית מומלץ להתחיל כשלושה חודשים לפני ההריון, ובמהלכו כמובן.


בדיקות גנטיות: מומלץ שבני הזוג יקבלו ייעוץ גנטי, שלאחריו יבצעו סקר בדיקות גנטיות בהתאם למוצא שלהם ולסיפור המשפחתי. בנוסף, אפשר לבצע סקר וירוסים העלולים לפגוע בעובר אם נדבקים בהם לראשונה במהלך ההריון.


בדיקה גינקולוגית: מומלץ לעבור בדיקה גינקולוגית שגרתית טרם ההריון, כולל בדיקת אולטרסאונד ונטילת משטח PAP מצוואר הרחם (אם לא בוצעה בדיקה כזו בשנה הקודמת להריון).איך נכנסים להריון?

הביצית מתפתחת בזקיק בשחלה, ופעם בחודש, לאחר הביוץ, היא ממתינה לזרע בחצוצרה. בעת המגע המיני תא הזרע מופרש לנרתיק ומגיע בתנועה מהירה אל החצוצרה כדי להפרות את הביצית. הביצית יכולה להמתין לזרע בין 12 ל-24 שעות, ואילו הזרע יכול להמתין לביצית במערכת המין של האישה 48 עד 72 שעות לאחר המגע המיני. 


כאשר המחזור של האישה סדיר, הביוץ מתרחש כ-14 יום לפני הדימום הווסתי הבא, ולאו דווקא 14 יום לאחר הדימום הווסתי הקודם שהיה. באופן הזה, כאשר המחזור מופיע כל 28 יום, הביוץ יתרחש לקראת היום ה-14, וכאשר המחזור מופיע כל 30 יום, הביוץ יתרחש סביב היום ה-16. 


אי פריון

אי פריון. לא תמיד המפגש המיוחל בין הזרע לביצית מתבצע כמו שצריך


יש לזכור כי מדובר בחישוב ממוצע בלבד, וכדי למקסם את הפוטנציאל, ההמלצה לזוג המעוניין להיכנס להריון היא לקיים יחסים לפחות פעם ביומיים. אם בני הזוג מעוניינים בכך הם יכולים, כמובן, לקיים יחסים בתדירות גבוהה יותר. פעולה זו אינה פוגמת באיכות הזרע ובסיכוי להרות.מהו אי פריון?

הרפואה המערבית מגדירה מצב של אי פריון כאשר בני הזוג מקיימים יחסי מין מלאים וסדירים, ללא אמצעי מניעה, במשך שנה שלמה, והאישה לא הרתה. הסיכוי להריון לאחר חודש אחד של יחסי מין סדירים וללא אמצעי מניעה הוא כ-25 אחוזים, ולאחר שנה שלמה - הסיכוי עומד על 85 אחוזים. 


קראו עוד: החידושים הרפואיים שיעזרו לכם להיכנס להריון


לפיכך, 15 אחוזים מהזוגות עונים להגדרה של אי פוריות. זוהי הגדרה שקובעת מתי מומלץ להתחיל לבצע תהליך לבירור הסיבות לאי פריון ולהציע לבני הזוג את טיפולי הפוריות המתאימים. אין זה אומר שאפסו הסיכויים להריון או ללידה ספונטניים.


כשמדובר בנשים מעל גיל 35 - מומלץ להתחיל בבירור פריון כבר לאחר חצי שנה של יחסי מין סדירים וללא הריון.מהן הסיבות לאי פוריות?

-בקרב כ-35 אחוזים מהזוגות אי הפריון קשור לפוריות הגבר.


-ב-35 אחוזים מהמקרים הבעיה נובעת מחסימה בחצוצרות של האישה.


-אצל 15 אחוזים מהזוגות הבעיה היא העדר ביוץ.


-אצל 10-15 אחוזים מהזוגות הסיבה לאי הפוריות היא בלתי מוסברת.


-בקרב כ-5 אחוזים מהזוגות אי הפוריות נובעת מבעיות שונות כגון: תפקוד בלוטת התריס, שימוש בסמים או עישון ועוד.מה הקשר בין גיל האישה לפוריות?

לגיל האישה יש תפקיד מכריע בסיכוי להרות. הביציות בשחלות האישה נוצרו כשהיא הייתה עוברית ברחם אמה, והן לא מתחדשות מאז. אצל הגבר, לעומת זאת, נוצרים מיליוני תאי זרע חדשים מדי יום. מכיוון שכמות הביציות בשחלות מוגבלת, ואיכותן יורדת עם השנים - ככל שהניסיונות להרות יתאחרו, כך יפחת הסיכוי להצליח. 


היות שלגיל האישה יש השפעה רבה על מידת פוריותה, אם מלאו לאישה 35 שנים - מומלץ לבצע בירור פוריות ולהציע טיפולים מתאימים כבר לאחר כשישה חודשים של ניסיונות ספונטניים להרות, ולא להמתין שתחלוף שנה שלמה.מה כולל בירור בעיות פוריות?

אם בני הזוג ניסו להרות ללא הצלחה הם יכולים לפנות לרופא הנשים שימליץ להם על בירור פוריות או לפנות לרופא המומחה בפוריות לשם ביצוע הבירור. לאחר בדיקת ההיסטוריה הרפואית הכללית של שני בני הזוג וההעמקה במה שרלוונטי לבעיות פוריות, הרופא יבצע בדיקה גופנית של איברי המין של האישה, וייתכן גם באיברי המין של הגבר. שלב הבירור כולל בדיקות שונות המותאמות באופן אישי לכל אחד מבני הזוג, אך יש כמה בדיקות ראשוניות נפוצות, שסביר להניח שהרופא יבקש גם מכם:


1. ספירת זרע של בן הזוג: הגבר יתבקש לתת זרע לבדיקה במעבדה. את הזרע הוא יתבקש לתת באוננות לתוך מכל פלסטיק שיקבל מאחות המרפאה.


כיצד מבצעים ספירת זרע? מתן הזרע לא חייב להתבצע במרפאה. אפשר לבצעו גם בבית בתנאים נעימים יותר. את הזרע יש להביא בתוך שעה למעבדה, ולכן חשוב לברר מראש את מיקום המעבדה הסמוכה למקום מגוריכם ולהצטייד בטופס הפניה מהרופא. לפני ביצוע בדיקת זרע יש צורך להתנזר ממגע מיני ומכל סוג של שפיכה במשך שלושה ימים. מומלץ גם לא להשתמש בחומרי סיכה, כמו סבון, היכולים לפגוע בזרע.


2. בדיקת הורמונים לבת הזוג: האישה תתבקש לבצע בדיקת דם להורמונים הקשורים במחזור הווסתי ולהורמונים הקשורים בבלוטת התריס ובהפרשת חלב מהשדיים.


איך מבצעים בדיקת דם לפרופיל הורמונלי? את הבדיקה יש לבצע בין היום השני ליום הרביעי של הדימום הווסתי, ויש לעבור את הבדיקה לאחר שעתיים (לפחות) של ערנות. ייתכן שהרופא יבקש מהאישה לבצע בדיקת דם נוספת כשבוע לפני הדימום הווסתי הצפוי, כדי לבדוק האם חל ביוץ.


3. בדיקת אולטרסאונד בגישה נרתיקית לבת הזוג: בבדיקה זו נסקרים אברי המין הפנימיים כולל הרחם, רירית הרחם והשחלות. רצוי לבצע את הבדיקה לקראת הביוץ הצפוי כדי לבדוק האם יש זקיק המתפתח באחת השחלות. 


4. צילום רחם לבת הזוג: מטרת צילום זה היא בדיקת חסימה בחצוצרות, היכולה לגרום לאי פוריות על רקע מכני. 


כיצד מבצעים צילום רחם? צילום הרחם נעשה מיד לאחר תום הדימום הווסתי. יש להקפיד לא לקיים יחסים מיום קבלת המחזור ועד יום ביצוע הצילום. הצילום נעשה במכון רנטגן על ידי רנטגנולוג ורופא נשים. לפני הצילום מוחדרת צינורית דקה דרך צוואר הרחם לחלל הרחם, שדרכה יוזרק חומר ניגודי המכיל יוד. פיזור החומר בחלל הרחם, בחצוצרות ובחלל האגן יתועד בשיקוף רנטגן, כדי לגלות חסימות בחצוצרות. את הצילומים עצמם יש להביא לרופא המטפל לייעוץ. צילום רחם עלול לגרום לדלקת באגן, ולכן יש רופאים הממליצים על טיפול אנטיביוטי מונע טרם הצילום. מכיוון שנעשה שימוש בחומר המכיל יוד, יש ליידע את הצוות מראש אם המטופלת אלרגית ליוד.


בעבר השתמשו במכשיר מתכתי לשם ביצוע הצילום - שהייתה כרוכה בכאבים. כיום, כשמשתמשים בצינורית פלסטית דקה וגמישה, צילום רחם היא פעולה שכרוכה באי-נעימות בלבד, בדומה לכל בדיקה גינקולוגית רגילה.


5. בדיקות נוספות: בהתאם לממצאים, ייתכן שהרופא יבקש בדיקות נוספות כדי להשלים את הבירור לאי הפוריות.ד"ר יובל אור, רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית (IVF) בבית החולים "קפלן"

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יובל אור השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים טיפולי פוריות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימום לאחר הזרעה בוסי 11/08/2020 22:52
  • היי, עברתי הזרעה לפני יומיים (זריקת אוביטרל יום לפני כן). בלילה של ההזרעה היו לי סחרחורות קשות ועכשיו יומיים אחרי היה לי דימום (לא הכתמה חומה אלא ממש דימום). האם אפשרי שההזרעה עדיין תקינה ויש דימום?

  • + הוסף תגובה
עצם זנב ר 10/08/2020 11:05
  • שלום, איני בהריון, אך עוברת טיפולי IVF אין לי כאבים בעצם הזנב, אך בבדיקה על ידי אוסטאופת המקום היה רגיש, לפני כמה שנים החלקתי במדרגות נאמר לי שעצם הזנב שלי התקפלה קצת לבפנים והסתובבה. נאמר לי שבזמן לידה זה יכול להיות בעייתי כיוון שהתינוק יעבור בתעלה וכיון שהעצם נוטה פנימה זה יכול להקשות. הוצע לי לטפל בזה על ידי בדיקה רקטלית שבה העצם נתפסת עם האצבע והאגודל. האם מומלץ לבצע את הטיפול? הכאם הוא מוכר?האם יש נזקים? ידוע לי שבעת הרניון האגן מתרחב ומשתנה.

  • + הוסף תגובה
למרבה הצער ההחלטה הנה בידי אורטופד היכול להעריך את הנזק או הסיבוכים האפשריים בהיריון ולידה בתנאים כאלו פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 10/08/2020 15:37
עצם זנב ר 11/08/2020 21:31
אנדומטריוזוס בגיל מבוגר נועה 11/08/2020 21:26
  • שלום פרופסור, האם אנדומטריוזוס יכול להתפתח בגיל 45? האם זה יכול להתפתח בגיל זה לאחר גרידה? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!