אי פריון: מה עושים כשלא מצליחים להיכנס להריון

כמה פעמים כדאי לקיים יחסי מין בזמן הביוץ, מהן הסיבות לאי פריון, אילו בדיקות מוצעות לגבר ולאישה ומה הקשר לגיל 35? כתבה ראשונה בסדרה שתעזור לכם להתגבר על בעיות הפוריות
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 28/09/2017

מן הידועות הוא שכדי שיתפתח הריון צריך להיות מפגש בין תא זרע לבין תא הביצית. אבל לא תמיד המפגש המיוחל מתבצע כמו שצריך ומוביל לתוצאות הרצויות. ישנם מצבים שונים שיכולים לגרום לאי פריון ולעיכוב בכניסה להריון. לפעמים מדובר בבעיה רפואית אצל הגבר, לפעמים אצל האישה, ולפעמים בשניהם. לא תמיד הרפואה המערבית יודעת למצוא הסבר הגיוני לכך שלא מתפתח הריון. המדריך הקצר הזה יעשה לכם סדר ויכין אתכם לשלב הבא - בירור הסיבות לאי הפריון.


קראו עוד: בלי טיפולים: לעודד פוריות - בקלות


כיצד יש להיערך לפני ההריון?

חומצה פולית: ארגון הבריאות העולמי ממליץ לנשים המעוניינות להרות ליטול חומצה פולית - ויטמין שמטרתו להפחית סיכון למומים במערכת העצבים המרכזית של העובר. את נטילת החומצה הפולית מומלץ להתחיל כשלושה חודשים לפני ההריון, ובמהלכו כמובן.


בדיקות גנטיות: מומלץ שבני הזוג יקבלו ייעוץ גנטי, שלאחריו יבצעו סקר בדיקות גנטיות בהתאם למוצא שלהם ולסיפור המשפחתי. בנוסף, אפשר לבצע סקר וירוסים העלולים לפגוע בעובר אם נדבקים בהם לראשונה במהלך ההריון.


בדיקה גינקולוגית: מומלץ לעבור בדיקה גינקולוגית שגרתית טרם ההריון, כולל בדיקת אולטרסאונד ונטילת משטח PAP מצוואר הרחם (אם לא בוצעה בדיקה כזו בשנה הקודמת להריון).איך נכנסים להריון?

הביצית מתפתחת בזקיק בשחלה, ופעם בחודש, לאחר הביוץ, היא ממתינה לזרע בחצוצרה. בעת המגע המיני תא הזרע מופרש לנרתיק ומגיע בתנועה מהירה אל החצוצרה כדי להפרות את הביצית. הביצית יכולה להמתין לזרע בין 12 ל-24 שעות, ואילו הזרע יכול להמתין לביצית במערכת המין של האישה 48 עד 72 שעות לאחר המגע המיני. 


כאשר המחזור של האישה סדיר, הביוץ מתרחש כ-14 יום לפני הדימום הווסתי הבא, ולאו דווקא 14 יום לאחר הדימום הווסתי הקודם שהיה. באופן הזה, כאשר המחזור מופיע כל 28 יום, הביוץ יתרחש לקראת היום ה-14, וכאשר המחזור מופיע כל 30 יום, הביוץ יתרחש סביב היום ה-16. 


אי פריון

אי פריון. לא תמיד המפגש המיוחל בין הזרע לביצית מתבצע כמו שצריך


יש לזכור כי מדובר בחישוב ממוצע בלבד, וכדי למקסם את הפוטנציאל, ההמלצה לזוג המעוניין להיכנס להריון היא לקיים יחסים לפחות פעם ביומיים. אם בני הזוג מעוניינים בכך הם יכולים, כמובן, לקיים יחסים בתדירות גבוהה יותר. פעולה זו אינה פוגמת באיכות הזרע ובסיכוי להרות.מהו אי פריון?

הרפואה המערבית מגדירה מצב של אי פריון כאשר בני הזוג מקיימים יחסי מין מלאים וסדירים, ללא אמצעי מניעה, במשך שנה שלמה, והאישה לא הרתה. הסיכוי להריון לאחר חודש אחד של יחסי מין סדירים וללא אמצעי מניעה הוא כ-25 אחוזים, ולאחר שנה שלמה - הסיכוי עומד על 85 אחוזים. 


קראו עוד: החידושים הרפואיים שיעזרו לכם להיכנס להריון


לפיכך, 15 אחוזים מהזוגות עונים להגדרה של אי פוריות. זוהי הגדרה שקובעת מתי מומלץ להתחיל לבצע תהליך לבירור הסיבות לאי פריון ולהציע לבני הזוג את טיפולי הפוריות המתאימים. אין זה אומר שאפסו הסיכויים להריון או ללידה ספונטניים.


כשמדובר בנשים מעל גיל 35 - מומלץ להתחיל בבירור פריון כבר לאחר חצי שנה של יחסי מין סדירים וללא הריון.מהן הסיבות לאי פוריות?

-בקרב כ-35 אחוזים מהזוגות אי הפריון קשור לפוריות הגבר.


-ב-35 אחוזים מהמקרים הבעיה נובעת מחסימה בחצוצרות של האישה.


-אצל 15 אחוזים מהזוגות הבעיה היא העדר ביוץ.


-אצל 10-15 אחוזים מהזוגות הסיבה לאי הפוריות היא בלתי מוסברת.


-בקרב כ-5 אחוזים מהזוגות אי הפוריות נובעת מבעיות שונות כגון: תפקוד בלוטת התריס, שימוש בסמים או עישון ועוד.מה הקשר בין גיל האישה לפוריות?

לגיל האישה יש תפקיד מכריע בסיכוי להרות. הביציות בשחלות האישה נוצרו כשהיא הייתה עוברית ברחם אמה, והן לא מתחדשות מאז. אצל הגבר, לעומת זאת, נוצרים מיליוני תאי זרע חדשים מדי יום. מכיוון שכמות הביציות בשחלות מוגבלת, ואיכותן יורדת עם השנים - ככל שהניסיונות להרות יתאחרו, כך יפחת הסיכוי להצליח. 


היות שלגיל האישה יש השפעה רבה על מידת פוריותה, אם מלאו לאישה 35 שנים - מומלץ לבצע בירור פוריות ולהציע טיפולים מתאימים כבר לאחר כשישה חודשים של ניסיונות ספונטניים להרות, ולא להמתין שתחלוף שנה שלמה.מה כולל בירור בעיות פוריות?

אם בני הזוג ניסו להרות ללא הצלחה הם יכולים לפנות לרופא הנשים שימליץ להם על בירור פוריות או לפנות לרופא המומחה בפוריות לשם ביצוע הבירור. לאחר בדיקת ההיסטוריה הרפואית הכללית של שני בני הזוג וההעמקה במה שרלוונטי לבעיות פוריות, הרופא יבצע בדיקה גופנית של איברי המין של האישה, וייתכן גם באיברי המין של הגבר. שלב הבירור כולל בדיקות שונות המותאמות באופן אישי לכל אחד מבני הזוג, אך יש כמה בדיקות ראשוניות נפוצות, שסביר להניח שהרופא יבקש גם מכם:


1. ספירת זרע של בן הזוג: הגבר יתבקש לתת זרע לבדיקה במעבדה. את הזרע הוא יתבקש לתת באוננות לתוך מכל פלסטיק שיקבל מאחות המרפאה.


כיצד מבצעים ספירת זרע? מתן הזרע לא חייב להתבצע במרפאה. אפשר לבצעו גם בבית בתנאים נעימים יותר. את הזרע יש להביא בתוך שעה למעבדה, ולכן חשוב לברר מראש את מיקום המעבדה הסמוכה למקום מגוריכם ולהצטייד בטופס הפניה מהרופא. לפני ביצוע בדיקת זרע יש צורך להתנזר ממגע מיני ומכל סוג של שפיכה במשך שלושה ימים. מומלץ גם לא להשתמש בחומרי סיכה, כמו סבון, היכולים לפגוע בזרע.


2. בדיקת הורמונים לבת הזוג: האישה תתבקש לבצע בדיקת דם להורמונים הקשורים במחזור הווסתי ולהורמונים הקשורים בבלוטת התריס ובהפרשת חלב מהשדיים.


איך מבצעים בדיקת דם לפרופיל הורמונלי? את הבדיקה יש לבצע בין היום השני ליום הרביעי של הדימום הווסתי, ויש לעבור את הבדיקה לאחר שעתיים (לפחות) של ערנות. ייתכן שהרופא יבקש מהאישה לבצע בדיקת דם נוספת כשבוע לפני הדימום הווסתי הצפוי, כדי לבדוק האם חל ביוץ.


3. בדיקת אולטרסאונד בגישה נרתיקית לבת הזוג: בבדיקה זו נסקרים אברי המין הפנימיים כולל הרחם, רירית הרחם והשחלות. רצוי לבצע את הבדיקה לקראת הביוץ הצפוי כדי לבדוק האם יש זקיק המתפתח באחת השחלות. 


4. צילום רחם לבת הזוג: מטרת צילום זה היא בדיקת חסימה בחצוצרות, היכולה לגרום לאי פוריות על רקע מכני. 


כיצד מבצעים צילום רחם? צילום הרחם נעשה מיד לאחר תום הדימום הווסתי. יש להקפיד לא לקיים יחסים מיום קבלת המחזור ועד יום ביצוע הצילום. הצילום נעשה במכון רנטגן על ידי רנטגנולוג ורופא נשים. לפני הצילום מוחדרת צינורית דקה דרך צוואר הרחם לחלל הרחם, שדרכה יוזרק חומר ניגודי המכיל יוד. פיזור החומר בחלל הרחם, בחצוצרות ובחלל האגן יתועד בשיקוף רנטגן, כדי לגלות חסימות בחצוצרות. את הצילומים עצמם יש להביא לרופא המטפל לייעוץ. צילום רחם עלול לגרום לדלקת באגן, ולכן יש רופאים הממליצים על טיפול אנטיביוטי מונע טרם הצילום. מכיוון שנעשה שימוש בחומר המכיל יוד, יש ליידע את הצוות מראש אם המטופלת אלרגית ליוד.


בעבר השתמשו במכשיר מתכתי לשם ביצוע הצילום - שהייתה כרוכה בכאבים. כיום, כשמשתמשים בצינורית פלסטית דקה וגמישה, צילום רחם היא פעולה שכרוכה באי-נעימות בלבד, בדומה לכל בדיקה גינקולוגית רגילה.


5. בדיקות נוספות: בהתאם לממצאים, ייתכן שהרופא יבקש בדיקות נוספות כדי להשלים את הבירור לאי הפוריות.ד"ר יובל אור, רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית (IVF) בבית החולים "קפלן"

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יובל אור השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים טיפולי פוריות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התייעצות דחופה להיום- תמיכה לאחר החזרת עוברים מס 2 Orana 17/01/2020 20:35
  • אני לאחר החזרת עוברים מס 2 ולוקחת אנדומטרין כתמיכה 3 פעמים ביום. היום בצהריים פיספסתי עקב מקרה חירום בבית ולקחתי רק ב20 בערב את הכדור השני. האם עליי לקחת את הכדור ה3 לפנות בוקר או מחר להתחיל מחדש בשעה 6 בבוקר?

  • + הוסף תגובה
אפשר תשובה בבקשה Orna 17/01/2020 22:34
החזרת עוברים אלה 17/01/2020 16:05
  • שלום. בת 38.7. הריון ראשון ספונטני לפני שנה בדיוק לידה אחרי IUFD בשבוע 37 ללא ממצאים בעובר או בשליה. יש במשפחה רקע של קרישיות יתר ואצלי נמצאו לופוס אנטיקואגולנטים ברמה גבוהה. כרגע עוברת ivf בשל זרע לא תקין. לוקחת קלקסן לאורך הטיפולים. האם בהינתן עוברים טובים כדאי או לא כשאי להחזיר יותר מעובר 1?

  • + הוסף תגובה
לנסות להחזיר אחד שהתפתח ליום 5 (בלסטוציסט) פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 17/01/2020 19:07
המשך שאלה על החזרת עוברים אלה 17/01/2020 21:34
  • תודה. עד כה הוחזרו עוברים פחות מ בינוניים ביום 3. טריים ומוקפא. בסבב הנוכחי יצאו עוברים מוצלחים יותר. האם אפשר לבקש שיחכו ליום 5 לפני שמקפיאים או שזה שיקול של המעבדה לפי מצב העוברים? כלומר האם זו נטיה של מעבדה/ רופא או שזה משהו שאנו יכולים להתערב בו?

  • + הוסף תגובה
הריון אל 17/01/2020 17:54
  • פרופ' שלום. אשמח לקבל תשובה בבקשה כיון שאני מעט בלחץ : אני בשבוע 17 להריון, עושה לסירוגין בדיקת שתן לתרבית וכל הזמן יוצא לי mixed flora (במהלך ההריון יצא לי לעשות 5 בדיקות לפחות ורק אחת יצא שהתרבית שלילית), כבר לקחתי שבוע Zinnat ועדיין תרבית שתן יצא לי mixed flora. יש לציין כי יש לי ריח רעה ואני מרבה ללכת לשירותים הרבה ( יש לי בריחת שתן שהתחילה לי עוד לפני ההריון הנוכחי וזה לאחר הלידה הראשונה שלי), השאלה שלי אם זה יכול להיות מסוכן עבור העובר שלי? האם חלילה אני יכולה להדביק אותו בחיידק כלשהו במהלך הלידה בתעלת הלידה ? האם זה יכול לגרום לצירים מוקדמים? אשמח לקבל תשובה אך אני יכולה לפתור את הבעיה והאם יש מקום לדאגה. תודה מראש על התשובה

  • + הוסף תגובה
מדובר בזיהום חיצוני(הנרתיק) שאינו ממקור של דרכי השתן פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 17/01/2020 19:03
הריון אל 17/01/2020 19:31
  • תודה על התשובה. השאלה אם זה יכול אך שהוא לסכן את ההריון /את העובר? האם מותר לי ללדת רגיל או שעדיף קיסרי? מה הטיפול לבעיה? תודה מראש על התשובה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!