אחת ולתמיד: האם כלי פלסטיק באמת מסוכנים לבריאות שלנו?

מחקרים מצאו שהוא גורם אפשרי לסרטן, הפלות והיפראקטיביות, ולאחרונה אף נמצא שהוא עשוי להעלות את הסיכון לסוכרת, אך למרות זאת השימוש בו לא נאסר. אז האם ניתן להשתמש במוצרי פלסטיק או לא? עשינו עבורכם סדר
כתבה פרסומית כתבת חסות


הפלסטיק הוא אחד החומרים מעשי ידי אדם הנפוצים ביותר בעולם, עד כדי כך שבשנת 2010 יוצרו מעל 300 מיליון טון ממנו. בעוד שהוא מהווה מרכיב חשוב ומרכזי כמעט בכל תעשייה, חשיפה ממושכת אליו טומנת בחובה סכנות בריאותיות - משיבוש תהליכים אנדוקריניים, עקרות ועד סרטן. אינספור מחקרים שבוצעו בבעלי חיים הצביעו על סכנה פוטנציאלית לעובר, כולל פגיעה בהתפתחות המוח, השדיים והפרוסטטה. הסיבה, ככל הנראה, היא בשני חומרים המצויים בפלסטיק: ביספינול-A (BPA), שדומה בצורתו להורמון המין הנשי אסטרוגן, ופטאלאט, שמעכב את פעולת הורמון המין הגברי טסטוסטרון. 


קראו עוד: למה אסור לשטוף ירקות לפני שמכניסים אותם למקרר?


ה-BPA, שהשימוש בו החל בשנות ה-60 של המאה הקודמת, נמצא בעיקר בבקבוקי פלסטיק ופחיות לצורך מניעת מגע ישיר בין הנוזל למתכת. ה-BPA, שנקרא גם "everywhere chemical" נפוץ עד כדי כך ששרידים שלו נמצאו בדם של 93% מהאמריקאים. למרות הצהרות מטעם ה-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) לפיהן המטבוליזם של BPA בבני אדם הוא מהיר ולכן אין לו שום השפעה - בשנת 2012 אסר הארגון את השימוש בחומר בבקבוקי האכלה לתינוקות. מאז, ההמלצות של ארגוני בריאות ברחבי העולם (ובכללם גם משרד הבריאות הישראלי) הן לרכוש בקבוקי האכלה עם הכיתוב: "אינו מכיל BPA". 


באופן אבסורדי, אפילו מערכת הבריאות מהווה כר פורה לזיהומים על ידי BPA, כאשר רוב הציוד המתכלה בבתי החולים עשוי פלסטיק ולטקס. בעוד שצנתרים, צינורות הנשמה ומזרקים הם מצילי חיים בטווח המיידי - החומרים שמתפרקים מהפלסטיק שמהם הם מיוצרים עשויים לגרום לסיבוכים בטווח הארוך, מה שמסוכן במיוחד כשמדובר בנשים בהריון, תינוקות וילדים.המחקרים רבים - ההמלצות מעטות

המלצות חותכות מטעם ארגון ה-FDA עדיין אינן קיימות, בטענה שרמות ה-BPA באריזות מזון הן קטנות והמחקרים בנושא אינם מספיקים כדי לקבוע מדיניות שונה. התעשיות הכימיות, מצידן, מקפידות לפרסם מחקרים שבהם נטען כי רמות נמוכות של BPA, כמו אלו שנמצאות בגוף, אינן מזיקות.


סכנות בפלסטיק

מוצרי פלסטיק. אין עדיין המלצות חותכות


מנגד, אנשי מקצוע מתחומי המזון, האפידמיולוגיה והרפואה דווקא חושבים אחרת: במחקר שפורסם לאחרונה ב-Journal Of Hypertension הוכח הקשר בין החשיפה לנגזרות פלסטיק לבין עמידות לאינסולין וסכרת בקרב מתבגרים, מה שמוכיח שהחשיפה אינה מסוכנת רק בתינוקות, כפי שחשבו קודם. מחקרים נוספים קשרו חשיפה מוגברת של BPA להפלות, מחלות לב, מחלות כבד והיפראקטיביות בקרב ילדים.כיצד תגנו על עצמכם מפני הנזקים שבפלסטיק?

בראש ובראשונה, יש להעדיף מזון טרי או קפוא על מזון משומר. לאמהות מומלץ להניק את התינוק, או לחילופין להשתמש בבקבוקי האכלה שאינם מכילים BPA. 


מכיוון שכימיקלים ונגזרות מהפלסטיק משתחררים כשהכלי מתחמם - מומחים ממליצים לא לחמם אריזות פלסטיק במיקרוגל (ניתן להשתמש בנייר סופג) ולשטוף כלי פלסטיק ביד במקום במדיח הכלים. בנוסף, נדידה של BPA ופטאלאט מהפלסטיק למזון עולה כאשר מדובר במזון חומצי, שומני או מלוח. במקרים כאלה חשוב במיוחד לחמם את המזון בצלחת ולא בפלסטיק.


קראו עוד: 6 שילובי המזון הבריאים ביותר


אם הכלי שרוט או שחוק אין להשתמש בו (מכיוון שהוא משחרר כימיקלים בקלות) ואין להשתמש בכלים שמכילים את האותיות PC (מכיל BPA) ו-PVC (מכיל פטאלאט). גם מחבתות וסירים שעשויים מטפלון עלולים להיות מסוכנים, ולכן אין לחמם אותם כשהם ריקים, אלא רק כאשר יש בהם כמות קטנה של שמן.


כלי פלסטיק רבים מכילים את סמל המחזור - משולש עשוי חיצים ובתוכו מספר. המספר מבטא את סוג הפלסטיק והחומר שממנו עשוי המוצר על פי הפירוט הבא:


סכנות בפלסטיקהמספר 1

לרוב נמצא בבקבוקי פלסטיק ונחשב לבטוח. למרות זאת – ההמלצה היא לא לעשות בבקבוק שימוש חוזר אלא לזרוק אותו לפח מחזור. יש לשים לב לא לשתות מבקבוק שנחשף לשמש ישירה, שכן חימום של הפלסטיק עלול לשחרר חומרים רעילים לנוזל שבתוכו.המספר 2

נמצא בבקבוקי חלב, אריזות חומרי ניקוי ושקיות. הדעות חלוקות באשר לרעילות שלו, אך מחקרים מסוימים הצביעו על כך שהוא עלול לגרום לבעיות בגילאים צעירים, בעיקר בגלל שהוא מחקה את פעולת ההורמון אסטרוגן.המספר 3

נמצא בציוד רפואי, ציפוי של חוטי חשמל וסוגים שונים של אריזות מזון.  זהו פלסטיק מסוכן ורצוי לצמצם את החשיפה אליו, שכן הוא בעל נטיה "לזלוג" אל המזון.המספר 4

נמצא בנייר עיתון, רהיטים ואריזות של מזון טרי וקפוא. הוא נחשב לבטוח יחסית.המספר 5

נמצא בקשי שתיה, אריזות של מרגרינה, נקניקים, יוגורט ומזון מהיר. נחשב לאחד הבטוחים ביותר.המספר 6

נמצא בכלים חד פעמיים, קרטוני ביצים ואריזות של דיסקים. קשה למחזר אותו ולכן הוא בעל השפעה שלילית על הסביבה. זהו פלסטיק מסוכן ויש להמנע מחשיפה אליו. המשרד להגנת הסביבה האמריקאי תייג אותו כ"קרצינוגן" - גורם אפשרי לסרטן.המספר 7

נמצא במשקפי שמש, בקבוקי מים גדולים (מהסוג שנמצא בשימוש במכונות אוטומטיות למים מינרליים), אריזות מחשבים וחלק מסוגי הניילון. זהו הפלסטיק המסוכן ביותר והוא כולל רמות גבוהות של BPA .


אפילו שזה בלתי אפשרי להמנע לגמרי משימוש במוצרי פלסטיק בחיי היומיום - חשוב לצמצם למינימום את השימוש בכלי פלסטיק עם המספרים 3, 6 ו-7 בתוך סמל המחזור – כיוון שהוא סימן לכך שהמוצר מכיל רמות גבוהות של BPA.פורומים הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תהליך האישור הנדרש לקבלת אטנט רון 23/09/2020 01:08
 • שלום רב, הנני קצין בן 27 אשר טופל באופן די קבוע בריטלין 40 מ״ג - 10 מ״ג כפול 4 כדורים ביום (תקופות מסויימות ללא שימוש בתרופה), זאת במשך כ-10 שנים. לפני כחצי שנה, ולאחר שהכדור הפסיק להשפיע עלי, ולאחר פגישה עם נוירולוג מטעם הצבא קיבלתי אטנט. הנני צפוי להשתחרר בקרוב ישירות ללימודים באקדמיה, וזקוק לכדורים האלה בכדי ללמוד בצורה שוטפת (תואר מאוד אינטנסיבי, מדעי המחשב)... האם הנפקת המרשם לאטנט באזרחות לאחר השחרור, עתיד להיות תהליך בירוקרטי, או שמא אישור המומחה מטעם הצבא (אזרח שעובד עם הצבא, הוא רופא בבית חולים אזרחי), יספיק ורופא משפחה/נוירולוג יאשרו לי את הכדורים ללא פרוצדורה? הריטלין אושר לי באזרחות בתקופת התיכון..

 • + הוסף תגובה
פוקלין מינון רויטל 16/09/2020 16:41
 • שלום, אני לוקחת כבר בערך חודשיים פוקלין 30 מ"ג xr ושמתי לב שמשום מה משעות הצהריים הוא מפסיק להשפיע ואני חווה ריבאונד שמתבטא באפאטיות... היום בבוקר לקחתי את הכדור כרגיל ובצהריים לקחתי עוד כדור של 10 מ"ג... כלומר, 40 מ"ג סך הכול והרגשתי ממש טוב... השאלה שלי היא האם ניתן לרכוש פוקלין 40 מ"ג? או שאין מינון כזה של פוקלין? ומה ניתן לעשות במידה ואני רוצה להמשיך לקחת אותו בצורה שלקחתי אותו היום... 30 מ"ג בבוקר ועוד 10 מ"ג בצהריים... תודה!

 • + הוסף תגובה
מינון פוקלין ד"ר גלעד חבצלת 21/09/2020 14:01
 • הפוקלין הקיים בארץ הוא ארוך טווח ומסומן XR . הוא אמור להספיק ל 12 שעות. איו מינון של 40 מ"ג. אם השיטה שמצאת עוזרת לך תשארי כך. כנראה התוספת של 10 מ"ג מתווספת לריכוז שנשאר מהמנה הראשונה וזה עושה את העבודה .

 • + הוסף תגובה
מתן המינון בבית מרקחת רויטל 22/09/2020 21:30
 • במידה ואני ממשיכה לקחת פוקלין 30 בבוקר ופוקלין 10 בצהריים... האם אפשר לקנות מינון כזה בבתי המרקחת אם הרופא המטפל רשם על המרשם אישור? ועוד שאלה, באיזה מינונים קיימים פוקלין רגיל, לא xr ? לפי מה שהבנתי פוקלין רגיל קיים רק במינונים של 5 ו-10, זה נכון? ואם זה כך, אני יכולה לקחת 30 פוקלין xr בבוקר ופוקלין 10 רגיל בצהריים כדי שלא יפגע לי בשינה? כי הרגיל פועל רק ל-4 שעות...

 • + הוסף תגובה
תופעות לוואי אחרי נטילת אטנט 10 מ״ג אוהד 13/09/2020 18:23
 • שלום, אני לוקה בבעיות קשב וריכוז (ADHD) קיבלתי בעבר מרשם לריטלין, אך התברר כי היא לא מתאימה עבורי. לקחתי לפני זמן מה כדור אטנט במינון 10 מ״ג למשך שבוע- כל יום אחד. זמן מה לאחר ההפסקה עוטפת אותי תחושת חרדה שהולכת ובאה לעתים. החרדה מתבטאת באופן הורמונלי לפי מה שמורגש. אני מרגיש כאילו אין לי כל יכולת להשפיע עליה. האם יכול להיות כי זה קשור לכדור? תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
אטנט וחרדה ד"ר גלעד חבצלת 21/09/2020 13:56
 • חרדה יכולה ללוות מתן אטנט ולמעשה כל סטימולנט. למרות זאת יתכן והמינון של 10 מ"ג נמוך מדי בשבילך. אשמח לדעת את גילך ומשקלך. האם בזמן השפעת הכדור אתה מרגיש יותר מרוכז?

 • + הוסף תגובה
גיל ומשקל אוהד 22/09/2020 03:55
 • שלום ותודה רבה על התשובה. משקל: 72 ק״ג. גובה: 1.76. גיל: 20. אני מרגיש מרוכז בעת השימוש בתרופה אך יחד עם זאת, יש ציפיה ליותר ריכוז. אני חייב לציין שבמידה ואני אוכל או משהו כזה תחת השפעת התרופה, אפשר לומר שההשפעה פגה/פחות מורגשת. בעברי השתמשתי בריטלין LA 30 מ״ג שהביא הנוירולוג לנסות אע״פ שגרם לי לאימפולסיביות (לפחות ע״פ בדיקת ה- Moxo שערכו לי) אך תופעות הלוואי היו ניכרות והפסקתי את השימוש בו לאחר ימים ספורים (2-3 ימים) הריטלין גרם לי לפחות על פי התחושה לתחושת כאב ביד שמאל משום מה (מה שלא קרה עם האטנט) אם כבר הזכרתי את הריטלין אני חייב להוסיף ולציין שהוא גרם לי לחשוב בצורה פנומנלית, לפחות באחת הפעמים (מכיוון שהשפעתו דינמית- לעתים יותר מורגשת לעתים פחות.). זה התבטא בחשיבה מהירה בטירוף, הרגשתי שאני מנצל את כל המשאבים שקיימים אצלי. בקשר למינון, אני רוצה להוסיף ולומר שאני אדם נמרץ וקשיי הריכוז והרוגע אצלי ניכרים. שוב תודה רבה!

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!