טיפולי פוריות: מהם הטיפולים שיעזרו לכם להיכנס להריון?

מתי תקבלי איקקלומין, מי מזריק את הזריקות ההורמונליות, מה עושים כשספירת הזרע נמוכה ומה קורה אחרי שהזרע והביצית נפגשים במעבדה? מדריך לטיפולי פוריות

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 28/09/2017

לכל טיפולי הפוריות יש מטרה אחת חשובה - להעלות את הסיכוי למפגש זרע עם ביצית בשלה כדי שיתפתח עובר ולאפשר את השרשתו ברחם. כדי שזה יקרה, הרופא המטפל צריך לדעת להתאים את הטיפול לכל זוג לפי הממצאים שהתקבלו בבירור לאי פוריות


קראו עוד: מה עושים כשלא מצליחים להיכנס להריון?


חשוב לזכור כי כאשר הרופא מציע טיפולי פוריות, זה לא אומר שאין סיכוי להריון ספונטני. הסיכוי להריון ספונטני קיים גם לאחר בירור פוריות, אלא שבזכות הטיפולים הסיכוי להצלחת ההריון גבוה יותר מאשר בלעדיהם. 


איקקלומין: טבליות המעלות את הסיכוי לביוץ

טיפול באיקקלומין, הנקרא גם קלומיד או קלומיפן ציטרט, מתאים לנשים שאינן מבייצות או שיש להן ביוץ לעיתים נדירות. טיפול זה מתאים גם לזוגות עם אי פוריות על רקע בלתי מוסבר או כאשר קיימת ירידה קלה בספירת הזרע. 


הטיפול: איקקלומין היא תרופה הניתנת בטבליות לבליעה, ומטרתה היא להעלות את הסיכוי לביוץ. לאחר נטילתה, ייערך מעקב אולטראסאונד אחר הזקיקים המתפתחים בשחלות ואחר עובי רירית הרחם. אם רירית הרחם תהיה דקה מדי מוסיפים תכשיר הורמונלי אסטרוגני כדי לשפר אותה. כאשר הזקיקים יהיו מפותחים (בקוטר של כ-20 מ"מ כל אחד), הרופא ימליץ על זריקה להשראת ביוץ, שיתרחש בין 36 ל-42 שעות אחריה. הזריקה הזו תינתן כדי לתזמן בצורה הטובה ביותר את מפגש הזרע עם ביצית. בהתאם לכך ולנתוני הזרע, הרופא ימליץ האם לקיים יחסי מין רגילים ומלאים ובאיזה מועד, או שיש צורך לבצע הזרעה תוך רחמית. גם אם מתוכננת הזרעה תוך רחמית, עדיין מומלץ להמשיך ולקיים יחסים סדירים. 


הזרעה תוך רחמית: בשונה מספירת זרע, שבה היה צורך להתנזר ממגע מיני במשך כשלושה ימים לפני מתן הזרע לבדיקה, לפני ההזרעה אין צורך בהתנזרות. להיפך. מומלץ להמשיך ולקיים יחסי מין סדירים, אלא אם הרופא הורה מפורשות אחרת. הזרעה תוך רחמית מתבצעת לאחר שהגבר נותן זרע למעבדה. מתן הזרע יכול להתבצע בבית, בתנאים נעימים יותר מאשר במרפאה, אך את הזרע יש להביא בתוך שעה למעבדה ולכן מומלץ לבחור מראש את המעבדה הקרובה למקום מגוריכם ולהצטייד בטופס הפניה מהרופא. כדי שלא לפגוע בזרע מומלץ לא להשתמש בחומרי סיכה, כמו סבון. לאחר הבאת הזרע למעבדה, שוטפים את הזרע ומתוכו אוספים את תאי הזרע בעלי התנועה הטובה ביותר. את התאים האלה הרופא יזריק ישירות לרחם של האישה בעזרת צינורית דקה וגמישה. פעולת ההזרעה אינה כואבת. 


טיפולי פוריות

טיפולי פוריות. מטרתם להעלות את הסיכוי למפגש של הזרע והביצית


תופעות הלוואי: תופעות הלוואי שיכולות להופיע לאחר נטילת איקקלומין הן נדירות ואינן תלויות במינון: גלי חום, כאבים נפיחות ורגישות בבטן, בחילות והקאות, רגישות בשדיים, כאבי ראש והפרעות בראייה, יובש ואובדן שיער. לרוב תופעות לוואי אלה חולפות תוך שבועיים.


מתי עוברים הלאה: אם הבירור תקין והאישה לא הרתה בתוך שלושה עד שישה מחזורים - יש לעבור לטיפול אחר.


חשוב לדעת: שיעור ההריונות מרובי עוברים לאחר טיפול באיקקלומין עומד על חמישה אחוזים. אין עלייה בשיעור ההפלות בעקבות הטיפול. אין הבדל במומים ובהישרדות הילודים לעומת האוכלוסייה הכללית.זריקות הורמונליות: לעידוד צמיחת הזקיקים והביציות

מטרת הזריקות ההורמונליות היא לעודד את השחלות לצמיחת זקיקים והבשלת הביציות. קיימים שני תכשירים הורמונליים: הראשון - מופק על ידי זיקוק הורמונים משתן של נשים לאחר גיל המעבר, והשני - מיוצר בשיטות של הנדסה גנטית. בשניהם החומר יעיל יותר בהזרקה ולא בבליעה. 


הטיפול: את הזריקות ההורמונליות אפשר ורצוי לבצע לבד, לאחר קבלת הדרכה מהאחות במרפאה המטפלת. המעקב אחר התפתחות הזקיקים בשחלה ועובי רירית הרחם ייעשה באולטראסאונד. בנוסף, ייערכו לאישה בדיקות דם שמטרתן לעקוב אחר עליית רמת ההורמון אסטרוגן. המטופלת תזומן למרפאה לכמה בדיקות מעקב עד שהזקיקים בשחלות יבשילו ויגיעו לקוטר של כ-20 מ"מ. כאשר בדיקת הדם תצביע על רמת הורמונים מתאימה – המטופלת תקבל הנחיה להזריק זריקה נוספת שמטרתה לתזמן את הביוץ, שיתרחש כעבור 36-42 שעות מרגע הזריקה. לפי איכות הזרע הרופא יחליט האם להמליץ על יחסים מתוזמנים או לבצע הזרעה תוך רחמית. גם כאן, אפילו אם מתוכננת הזרעה תוך רחמית, עדיין מומלץ להמשיך ולקיים יחסי מין סדירים.


תופעות הלוואי: תופעת לוואי של הטיפול היא גריית יתר של השחלות, המתבטאת במקרים הקלים בנפיחות בבטן, צבירת נוזלים וכאבי בטן. במקרים הקשים יהיו כאבי בטן חזקים, נפיחות רבה של הבטן, קשיים בנשימה, מיעוט מתן שתן, הרגשה כללית רעה, בחילות והקאות. בהופעת כל אחד מהסימנים הללו יש לפנות לרופא המטפל או לבדיקה בחדר מיון גינקולוגי. ברוב המקרים האישה תידרש להיות במעקב בלבד, אך בחלק מהמקרים יידרש אשפוז.


מתי עוברים הלאה: אם הבירור תקין והאישה לא הרתה בתוך שלושה עד שישה מחזורים - יש לעבור לטיפול אחר.


חשוב לדעת: שיעור ההריונות מרובי עוברים לאחר טיפולים בזריקות הורמונליות הוא 10%. שיעור ההפלות כ-20%. אין הבדל במומים ובהישרדות הילודים לעומת האוכלוסייה הכללית. IVF: הזרע והביצית נפגשים במעבדה 

הפריה חוץ גופית (IVF) מתאימה לזוגות שעברו טיפולים קודמים ללא הצלחה, או, כאשר לבן הזוג יש ספירת זרע נמוכה ואין סיכויים טובים להרות בטיפולים שתוארו למעלה, או כאשר אצל בת הזוג אובחן אי פריון על רקע חסימתי מכני. יש גם מקרים נוספים שבהם הרופא ימליץ לבצע הפריה חוץ-גופית. מטרת הטיפול היא לקבל ביציות בשלות מבת הזוג וזרע מבן הזוג ולהפגיש ביניהן במעבדה. אחר שהביציות מופרות על ידי הזרע, העוברים מוחזרים לרחם של האישה.


הטיפול: הזרע מתקבל כפי שתואר למעלה בהליך ההזרעה. במקרים נדירים שבהם אין תאי זרע בזירמה ניתן לנסות לקבל זרע מהאשך או מיותרת האשך בפעולות ניתוחיות. הביציות יישאבו מהשחלות של בת הזוג לאחר טיפול הורמונלי, שמטרתו לגרום לביציות להבשיל כדי שאפשר יהיה להפרותן במעבדה. הטיפול ההורמונלי לאישה יהיה כפי שתואר למעלה ובנוסף, הרופאים ממליצים על תרופות לדיכוי זמני של פעילות בלוטת יותרת המוח, כדי לשלוט באופן מלא במערכת ההורמונלית של האישה ולהימנע מביוץ מוקדם. חלק מהתרופות הללו ניתן בזריקה וחלק בהסנפה. במקביל האישה תידרש להזריק לעצמה זריקות הורמונליות לגירוי השחלות. ברוב המקרים שאיבת הביציות נעשית בהרדמה כללית, אך ניתן לבצעה גם בהרדמה מקומית או ללא הרדמה כלל. השאיבה מבוצעת בהנחיית אולטראסאונד בגישה נרתיקית, וכחלק מההליך נדקרת כל אחת מהשחלות כדי לשאוב את תוכן הזקיקים עם הביציות שבתוכם. 


יש שתי שיטות להפגיש את הזרע והביצית במעבדה, והרופא והאמבריולוגיות יחליטו באיזו שיטה להפרות את הביציות - הפריה רגילה בה שמים על כל ביצית כמה עשרות אלפי תאי זרע ושמים אותם יחד באינקובטור או הזרקת תא זרע אחד ישירות לכל ביצית (מיקורמניפולציה ICSI). ביום שאחרי ההפריה – ייבדקו הביציות והמופרות יופרדו מאלה שלא הופרו. ביום שלאחר מכן תיערך בדיקה האם התפתח עובר בן ארבעה תאים. החזרת העוברים לרחם תתבצע או ביום השני-השלישי או ביום החמישי-שביעי לאחר שאיבת הביציות, תלוי בדרגת ההתפתחות של העוברים.


 עוברים טובים עודפים שלא הוחזרו לרחם יוקפאו לשם שימוש בעתיד.


חשוב לדעת: לאחר החזרת העוברים הרופא ימליץ על טיפול הורמונלי לתמיכה בהריון המתפתח ברחם. טיפול זה ניתן בזריקה יומית או בטבליות המוחדרות לנרתיק.


תופעות הלוואי: טיפולי הפריית מבחנה כרוכים במספר סיבוכים - שכולם נדירים. הטיפול התרופתי עלול לגרום למצב של גירוי יתר שחלתי. כפי שתואר למעלה, גירוי יתר שחלתי מתבטא במקרים הקלים בנפיחות בבטן, צבירת נוזלים וכאבי בטן. במקרים הקשים יהיו כאבי בטן חזקים, נפיחות רבה של הבטן, קשיים בנשימה, מיעוט מתן שתן, הרגשה כללית רעה, בחילות והקאות. בהופעת כל אחד מהסימנים הללו יש לפנות לרופא המטפל או לבדיקה בחדר מיון גינקולוגי. ברוב המקרים האישה תידרש להיות במעקב בלבד, אך בחלק מהמקרים יידרש אשפוז.


שאיבת הביציות מתבצעת לרוב בהרדמה כללית. אמנם מתואר שהרדמה כללית כרוכה בסיכון, אבל משתמשים בהרדמה קלה ופשוטה ולכן הסיכון בהרדמה הוא מזערי ונדיר ביותר. בטרם ההרדמה יערך מפגש עם הרופא המרדים במטרה להפחית סיכונים.


הדקירה עם המחט לשם שאיבת הביציות עלולה להביא לדימום או זיהום. כדי להימנע מדימום מבצעים את הדקירה בהנחיית אולטרסאונד. כדי להימנע מזיהום, הפעולה מבוצעת בחדר ניתוח בשיטה סטרילית וניתנת אנטיביוטיקה למניעה.


אם מחזירים לרחם יותר מעובר אחד עלול להתפתח הריון מרובה עוברים. יש לזכור שהריון מרובה עוברים עלול להסתיים בלידה מוקדמת של תינוקות פגים קטנים וחשש מהתפתחות סיבוכי פגות.


לא הוכח קשר בין טיפולי פוריות לבין סרטן.


מה קורה אם לא הושג הריון?

אם נותרו עוברים מוקפאים ניתן יהיה לתכנן טיפול קל ופשוט וכמעט נטול סיכונים או סיבוכים. אם לא נותרו עוברים בהקפאה יש לתכנן טיפול חדש.ד"ר יובל אור, רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית (IVF) בבית החולים "קפלן"

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יובל אור השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, טיפולי פוריות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כמה ערך בטא צריך להיות שבועיים אחרי החזרת עוברים ? רינה 16/03/2013 11:13
 • ואם זה נמוך מהרצוי זה מעיד על היריון לא תקין ?

 • + הוסף תגובה
ערך ביטה שבועיים לאחר עוברים פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 16/03/2013 11:17
בטא לאחר שבועיים מהחזרת העוברים הדר ש 04/04/2013 18:54
 • יש לי בטא 13 לאחר שבועיים מהחזרת העוברים. במרפאה אמרו שזה גבולי. האם יש סיכוי להריון???

 • + הוסף תגובה
ערך ביטה פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 04/04/2013 23:55
אחזתי עובר אחד אלאן 11/01/2018 07:48
 • יש לי בטא 45 לאחר שבועיים מהחזרת העוברים ? יש סיכוי שאני בהריון

 • + הוסף תגובה
את בהיריון יש חהמשיך במעקב כדי לוודא שנדובר בהיריון תקין פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 11/01/2018 23:13
בטא שבועיים אחרי החזרה slol 26/02/2018 13:17
יותר בכיוון של 1 פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 27/02/2018 09:24
ערכי בטא אחרי החזרה קרן 16/05/2018 11:16
 • שלום , רציתי לדעת.. קיבלתי תוצאות ברגע זה של בטא לאחר שבועיים של החזרת עובר אחד - בטא 191. זה אומר שזה הריון??

 • + הוסף תגובה
ביטה תקין,את בהיריון פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 16/05/2018 17:04
ערך בטא אפרת 09/11/2018 02:19
 • החזרתי 1 עובר ואחרי שבועיים קיבלתי תשובה חיובית ערך בטא 166 יכול להראות על תאומים זהים (מאותה ביצית)?

 • + הוסף תגובה
לא סביר פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 10/11/2018 00:27
בטא 691 לאחר החזרת 3 עוברים רויטל 14/11/2018 15:10
 • לאחר הפריה, הוחזרו 3 עוברים בטא ביום ה-14 691 מה זה אומר?

 • + הוסף תגובה
יש בהחלט אפשרות של תאומים פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 14/11/2018 23:25
בטא 1900 אחרי 15 יום מהחזרת עוברים ורדה 20/11/2018 18:08
 • עשיתי בדיקת בטא 15 יום אחרי החזרת עובר והתוצאה 1900, האם זה תקין? יש לציין שהעובר היה מהקפאה

 • + הוסף תגובה
ערך גבוה יתכן היריון רב עוברי פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 20/11/2018 22:15
בטא 1900 ורדה 21/11/2018 06:25
בהצלחה פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 21/11/2018 11:04
בטא 56.56 אלונה 25/12/2018 15:03
 • 12 יום אחרי החזרת עוברים 3 עוברים יצא בטא 56.56 עשיתי בטא נוספת אחרי יומיים יצא 93.91 האם יש סיכוי להריון תקין? יש לציין שאני אחרי 3 הפלות בשבוע 6

 • + הוסף תגובה
גבולי פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 25/12/2018 21:58
בטא חוזרת 234 אלונה 30/12/2018 15:02
 • היום עשיתי שוב בדיקת בטא ויצא 234 ברור לי שזה לא טוב 23-12 בטא 56.56 25-12 בטא 98.91 30-12 בטא 234 האם עוד יש סיכוי להריון ?

 • + הוסף תגובה
להערכתי ההיריון לא תקין פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 31/12/2018 10:40
בטא 229 יום 14 מאיה 17/02/2019 11:11
 • יום 14 אחרי החזרה בטא 229 יש סיכוי להריון תאומים זהים?

 • + הוסף תגובה
האפשרות תמיד קיימת אם כי אין בערךשל הביטה להצביע בודאות שמדובר בהיריון תאומים פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 17/02/2019 23:50
בטא גקלין 09/04/2019 08:28
 • בבקשה מה יצה איתך בסוף גם אני אותו דבר לוא הכביל עצמו ביומים האחרונים בבקשה תעזרי לי מאוד מפחדת

 • + הוסף תגובה
לשתיכן בהצלחה פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 09/04/2019 14:13
בטא ענבל 18/04/2019 20:36
 • היי אם הבטא לאחר שבועיים מההחזרה הינה 274 והוחזר עובר 1 ייתכן שהתפצל לתאומים??

 • + הוסף תגובה
הערך נראה תקין פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 21/04/2019 23:46
בטא שיר 17/10/2019 02:36
 • היי, בטא 445, 12 יום אחרי החזרת עובר מוקפא בן 3 ימים. האם זה תקין?

 • + הוסף תגובה
לא ברור מדוע בוצעה החזרה שכבר היית בהיריון בפועל פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 17/10/2019 11:52
בדיקת בטא סילא 09/12/2019 15:30
 • 8 ימים אחרי החזרת 3 עוברים בני 5 ימים התקבל ביטא של 92 אחרי 40 שעות התקבל ביטא של 120 ... לא רואה דימום מה זה אומר ?

 • + הוסף תגובה
בטא גבווהה מדי טלי 07/12/2019 15:28
 • ב 25/11 החזרת בלסטו מוקפא (באיכות 4aa) ב 6/12 היום ה 12 להחזרה בטא ראשונה 1395. האחות הלחיצה שיכול להיות הריון מחוץ לרחם או מולארי ואני במתח היסטרי. האם הבטא אכן מעידה על בעיה? לפי החישוב שלי ביום הבדיקה הייתי בשבוע 4+2 תודה

 • + הוסף תגובה
בשלב זה אין מקום לדאגה פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 08/12/2019 09:22
בטא חוזרת טלי 09/12/2019 13:39
 • תודה על המענה. בגיקת בטא חוזרת כעבור יומיים: בטא 4020 פרוגסטרון 39.6 אסטרדיול 1067. האם תקין?

 • + הוסף תגובה
גונאל ומעקב זקיקים לין 30/11/2019 19:00
 • שלום ושבוע טוב. אני ובעלי מוגדרים כאי פיריון בלתי מוסבר. הכל תקין אצלנו. התחלתי גונאל 50 יח' ביום ה5 לווסת. מחר יום 10, אני אמורה לעשות אולט' מעקב זקיקים. א.יש סיכוי שאהיה כבר בביוץ? ב. מהם הערכים של האסרודיול והפורגסטרון בביוץ או בביוץ קרוב? תודה.

 • + הוסף תגובה
גונאל ומעקב זקיקים לין 30/11/2019 19:00
 • התחלתי לחוש מהבוקר אי נוחות באיזור השחלה השמאלית.

 • + הוסף תגובה
הנתונים ההורמונאלים שצריכים להיות חופפים לתגובה השחלתית מספר הזקיקים וגודלם,אנא עדכני אותנו על נתוני הבדיקה שתעשי פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 30/11/2019 22:02
המשך לין 02/12/2019 17:45
 • שלום פרופ... עשיתי מעקב אתמול תוצאות האולט: עובי רירית 10 ממ. שחלה ימנית זקיק בגודל 13 ממ+ קטנים שחלה שמאלית קטנים בלבד. בדיקת דם: אסטרדיול 118.89 פרוגסטרון קטן 0.3 הבנתי שאני לא קרובה לביוץ בהוראת הרופאה שלי אני ממשיכה להזריק גונאל 50 עד יום רביעי כולל. ובחמישי שוב מעקב.. האם זה נכון לדעתך? האם בחמישי הזקיק יהיה בשל לביוץ? תודה ערב נעים

 • + הוסף תגובה
חזקה על הרופא שלך שהוא יתווה לך את התוכנית האופטימאלית בשלב זה לא ניתן להתנבא לגבי מועד הביוץ הצפוי פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 02/12/2019 22:03
המשך לין 06/12/2019 06:57
 • בוקר טוב פרופ בהמשך לשיחתינו.. אתמול ביצעתי שוב מעקב של בדיקת דם ואולט' זקיקים. באולט' הטכנאית ראתה זקיקים קטנים בלבד, טענה שהיה ביוץ - הזקיק שהיה בגודל 13 ממ ביום א' בשחלה הימנית בייץ. תוצאות הבדיקות דם של אתמול אסטרודיול 179 ופרוגסטרון 1.30 הרופאה שלי אמרה שזה לא יכול להיות שכבר בייצתי עקב התוצאות של בדיקות הדם. ההוראה שלה להמשיך גונאל עד מוצאי שבת כולל ובראשון שוב לבצע מעקב. מה אתה חושב על כך? היה ביוץ כמו שהטכנאית אומרת ? או לא היה ? תודה ויום טוב.

 • + הוסף תגובה
הצדק עם הרופאה שלך פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 08/12/2019 09:31
המשך.. מיואשת לין 08/12/2019 15:45
 • שלום פרופ. חוזרת אלייך שוב לאחר שביצעתי היום שוב בדיקת דם יום 17 לווסת. E-2 114.60 פרוגסטרון 8.88 הרופאה אמרה שלא צריך לבצע אולט' כי כבר בייצתי. אבל ביום חמישי - התוצאות היו E-2 179.37 והפרוגסטרון 1.30, והטכנאית באולט'לא ראתה כלום. מה זה אומר??? מתי הביוץ היה? זה אומר שסתם המשכתי להזריק גונאל בחמישי שישי - מוצאש. תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
לא מדובר בביוץ אלא בלוטאיניזציה מוקדמת אחד מסימניה המובהקים של רזרבה שחלתית ירודה פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 09/12/2019 10:52
המשך לין 09/12/2019 11:29
 • גם אם הפרופיל ההורמונאלי שלי תקין וגם הצילום רחם?

 • + הוסף תגובה
המשך לין 09/12/2019 12:40

הצטרפו לאינדקס הרופאים!