//

קשקשים: כל הגורמים לתופעה - והטיפול בה

אלרגיה לתכשירי שיער מסוימים, הברשה לא מספקת, תזונה לקויה ואפילו לחץ נפשי - כולם בין הגורמים לקשקשים. מה ניתן לעשות כדי להיפטר מהם? המדריך המלא
כתבה פרסומית כתבת חסות


קשקשים הם תוצאה של השרה מרובה מדי של תאי עור מתים (קרטין) מהקרקפת. אמנם הנשירה עצמה היא תהליך טבעי המתרחש כחלק מהתחדשות תאי העור, אך כאשר חלה עלייה בהפרשת בלוטות החלב בקרקפת, הנשירה גוברת והקשקשים בולטים לעין. לעתים נלוות לקשקשים גם תופעות של אדמומיות או גרד של העור. כמחצית מהאוכלוסייה עלולה לסבול בשלב כלשהו בחיים מקשקשים.


קראו עוד: כשגוזרים את השיער הוא צומח מהר יותר? 10 מיתוסים


מהם הגורמים לקשקשת?

הברשה לא מספקת של השיער: אנשים שאינם מסרקים או מברישים את שערם באופן קבוע, הינם בעלי סיכון גבוה יותר לסבול מקשקשים. ההברשה עוזרת להסרה הטבעית של הקשקשים.


שמרים: אנשים הרגישים לשמרים הם בעלי סיכון גבוה יותר לפתח קשקשים. 


פטריית מלסזיה: המלסזיה נמצאת על עורו של האדם, באזורים שעשירים בבלוטות חלב. מחקרים הראו שהריכוז של פטריה זו גבוה יותר אצל אנשים הסובלים מקשקשת. טיפול במלסזיה, עוזר לעתים להיפטר מהקשקשים.


קשקשים

קשקשים. כמחצית מהאוכלוסייה עלולה לסבול מהתופעה בשלב כזה או אחר


עור יבש: אנשים בעלי עור יבש הם בעלי נטייה רבה יותר לפתח קשקשים. אוויר חורף קר בשילוב עם חדרים מחוממים מעודד את הנטייה לעור יבש. אנשים שזו הסיבה לקשקשת שלהם, יפתחו קשקשים קטנים שאינם שומניים.


תזונה לקויה: ישנם מומחים הטוענים שאנשים שאינם צורכים מזונות המכילים אבץ, ויטמינים מקבוצה B וכן שומנים מסוגים מסוימים הינם בעלי נטייה גדולה יותר לפתח קשקשים. כאשר בדיקות מראות על חוסר באבץ או בוויטמינים מקבוצה B, מומלץ ליטול מהם כתוסף תזונה במינון מתאים.


קראו עוד: 8 טיפים שיעזרו לשיער לצמוח מהר יותר


תגובה אלרגית למוצרי שיער: תגובה אלרגית למוצרי שיער שונים עלולה גם היא עשויה לגרום לקשקשים.


לחץ נפשי: מומחים מאמינים שעשוי להיות קשר בין מתח לבעיות עור רבות, ביניהן גם קשקשים.


סבוראה דרמטיטיס (עור שמן מגורה): אנשים עם סבוראה דרמטיטיס מפתחים קשקשים בקלות. התופעה מאופיינת בעור שמנוני אדום המכוסה בקילופים קשקשיים, לבנים או צהובים.


מחלות: מבוגרים הסובלים ממחלת הפרקינסון או ממחלות נירולוגיות אחרות, וכן כאלה שעברו התקף לב או שיש להם מערכת חיסונית חלשה עשויים לפתח קשקשים ביתר קלות.כיצד ניתן לטפל בקשקשים?

במרבית המקרים השימוש בשמפו נגד קשקשים, המכיל גם רכיבים אנטי-פטריתיים, יסייע להעלמת התופעה. במקרים עקשניים או חמורים יותר הרופא ימליץ על שמפו רפואי, שמכיל חומרים פעילים בריכוז גבוה יותר, בעלי השפעה אנטי-פטרייתית חזקה.


בעיית הקשקשת עשויה להיות כרונית ולהצריך טיפול ממושך. יחד עם זאת, לעתים קרובות קורה ששמפו מסוים מפסיק להועיל. במקרה כזה מומלץ להחליפו בשמפו עם רכיבים מעט אחרים.


אם אתם לא מעוניינים לעשות שימוש בשמפו טיפולי, ניתן לנסות את אחד מהאמצעים הטבעיים הבאים לשטיפת הקרקפת, שעשויים לסייע:


סודה לשתייה: סודה לשתייה עשויה לסייע בהרחקת הקשקשים. לשם כך יש להרטיב את השיער ואחר כך למרוח אותה על הקרקפת. יש לחזור על הפעולה מספר פעמים בשבוע במשך כמה שבועות.


מיץ לימון: יש לשטוף את הקרקפת במיץ לימון סחוט. 


במידה והשימוש בשמפו נגד קשקשים או באמצעים הטבעיים אינו עוזר, מומלץ ללכת לרופא עור או דרמטולוג להתייעצות נוספת.פורומים אקנה – פצעי בגרות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מכשיר ואקום לשאיבת שחורים שיר 10/08/2020 18:55
  • האם שימוש במכשיר ואקום לשאיבת שחורים מומלץ לשימוש או יכול לגרום לנזק או החמרה?

  • + הוסף תגובה
שימוש בראקוטן לזמן קצר דנה 06/08/2020 01:38
  • בעקבות אקנה בגב, ובעקבות כך שאחת לכמה חודשים ,היו מופיעים לי בפתאומיות הרבה חצקונים באזור הכתפיים (תופעה מאוד מוזרה שהזכירה אלרגיה לולא פצעי האקנה הלבנים)הרופא אמר להתחיל טיפול בגלולות וראקוטן.כעת לאחר חודש וחצי עם הראקוטן הרופא אמר להפסיק עם הטיפול בראקוטן ולהמשיך גלולות כי הגוף נקי ואין כמעט אקנה פעילה.אז השאלה שלי האם זה מוקדם מדי ובעייתי ? וגם נשארו לי כתמים קטנים מאוד אדומים קצת או שונים קצת מצבע העור בכתפיים ובגב מניחה שמהאקנה כיצד ניתן להיפטר מזה תודה

  • + הוסף תגובה
שימוש בראקוטן לזמן קצר ד"ר שמואל יורב 09/08/2020 15:21
  • בהסתייגות שלא ראיתי מצב האקנה אין ביכולתי לדעת. לגבי הכתמים האדומים יעלמו לאחר שתהייה נסיגה באקנה

  • + הוסף תגובה
קריוטן מינון מאיה 02/08/2020 14:38
  • ד'ר צהריים טובים, אני נוטלת קריוטן כבר 3 חודשים, שוקלת 55 במינון 40 מ"ג עדיין יוצאים לי פצעים מוגלתיים. אני עוד לא מרגישה ורואה השפעה. האם מינון 50 מ"ג יכול להתאים למשקלי? תודה רבה מראש.

  • + הוסף תגובה
קיוראטן מינון ד"ר שמואל יורב 02/08/2020 18:01

הצטרפו לאינדקס הרופאים!