קשקשים: כל הגורמים לתופעה - והטיפול בה

אלרגיה לתכשירי שיער מסוימים, הברשה לא מספקת, תזונה לקויה ואפילו לחץ נפשי - כולם בין הגורמים לקשקשים. מה ניתן לעשות כדי להיפטר מהם? המדריך המלא

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 08/09/2015

קשקשים הם תוצאה של השרה מרובה מדי של תאי עור מתים (קרטין) מהקרקפת. אמנם הנשירה עצמה היא תהליך טבעי המתרחש כחלק מהתחדשות תאי העור, אך כאשר חלה עלייה בהפרשת בלוטות החלב בקרקפת, הנשירה גוברת והקשקשים בולטים לעין. לעתים נלוות לקשקשים גם תופעות של אדמומיות או גרד של העור. כמחצית מהאוכלוסייה עלולה לסבול בשלב כלשהו בחיים מקשקשים.


קראו עוד: כשגוזרים את השיער הוא צומח מהר יותר? 10 מיתוסים


מהם הגורמים לקשקשת?

הברשה לא מספקת של השיער: אנשים שאינם מסרקים או מברישים את שערם באופן קבוע, הינם בעלי סיכון גבוה יותר לסבול מקשקשים. ההברשה עוזרת להסרה הטבעית של הקשקשים.


שמרים: אנשים הרגישים לשמרים הם בעלי סיכון גבוה יותר לפתח קשקשים. 


פטריית מלסזיה: המלסזיה נמצאת על עורו של האדם, באזורים שעשירים בבלוטות חלב. מחקרים הראו שהריכוז של פטריה זו גבוה יותר אצל אנשים הסובלים מקשקשת. טיפול במלסזיה, עוזר לעתים להיפטר מהקשקשים.


קשקשים

קשקשים. כמחצית מהאוכלוסייה עלולה לסבול מהתופעה בשלב כזה או אחר


עור יבש: אנשים בעלי עור יבש הם בעלי נטייה רבה יותר לפתח קשקשים. אוויר חורף קר בשילוב עם חדרים מחוממים מעודד את הנטייה לעור יבש. אנשים שזו הסיבה לקשקשת שלהם, יפתחו קשקשים קטנים שאינם שומניים.


תזונה לקויה: ישנם מומחים הטוענים שאנשים שאינם צורכים מזונות המכילים אבץ, ויטמינים מקבוצה B וכן שומנים מסוגים מסוימים הינם בעלי נטייה גדולה יותר לפתח קשקשים. כאשר בדיקות מראות על חוסר באבץ או בוויטמינים מקבוצה B, מומלץ ליטול מהם כתוסף תזונה במינון מתאים.


קראו עוד: 8 טיפים שיעזרו לשיער לצמוח מהר יותר


תגובה אלרגית למוצרי שיער: תגובה אלרגית למוצרי שיער שונים עלולה גם היא עשויה לגרום לקשקשים.


לחץ נפשי: מומחים מאמינים שעשוי להיות קשר בין מתח לבעיות עור רבות, ביניהן גם קשקשים.


סבוראה דרמטיטיס (עור שמן מגורה): אנשים עם סבוראה דרמטיטיס מפתחים קשקשים בקלות. התופעה מאופיינת בעור שמנוני אדום המכוסה בקילופים קשקשיים, לבנים או צהובים.


מחלות: מבוגרים הסובלים ממחלת הפרקינסון או ממחלות נירולוגיות אחרות, וכן כאלה שעברו התקף לב או שיש להם מערכת חיסונית חלשה עשויים לפתח קשקשים ביתר קלות.כיצד ניתן לטפל בקשקשים?

במרבית המקרים השימוש בשמפו נגד קשקשים, המכיל גם רכיבים אנטי-פטריתיים, יסייע להעלמת התופעה. במקרים עקשניים או חמורים יותר הרופא ימליץ על שמפו רפואי, שמכיל חומרים פעילים בריכוז גבוה יותר, בעלי השפעה אנטי-פטרייתית חזקה.


בעיית הקשקשת עשויה להיות כרונית ולהצריך טיפול ממושך. יחד עם זאת, לעתים קרובות קורה ששמפו מסוים מפסיק להועיל. במקרה כזה מומלץ להחליפו בשמפו עם רכיבים מעט אחרים.


אם אתם לא מעוניינים לעשות שימוש בשמפו טיפולי, ניתן לנסות את אחד מהאמצעים הטבעיים הבאים לשטיפת הקרקפת, שעשויים לסייע:


סודה לשתייה: סודה לשתייה עשויה לסייע בהרחקת הקשקשים. לשם כך יש להרטיב את השיער ואחר כך למרוח אותה על הקרקפת. יש לחזור על הפעולה מספר פעמים בשבוע במשך כמה שבועות.


מיץ לימון: יש לשטוף את הקרקפת במיץ לימון סחוט. 


במידה והשימוש בשמפו נגד קשקשים או באמצעים הטבעיים אינו עוזר, מומלץ ללכת לרופא עור או דרמטולוג להתייעצות נוספת.פורומים, אקנה – פצעי בגרות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סקביאס נירית 13/12/2019 21:18
  • שלום קיימתי יחסי מין עם בחור ללא אמצעי מניחה, הבחור טען אחר כך שהוא חושש שיש לו למרות שהרופא שלו אמר לו שאין לו- הוא בכל אופן לקח טיפול ועבר לו הפצע והגרד. אני גם עשיתי את הטיפול של המשחה לייקלר, אבל אינני בטוחה אם יש לי או אין לי, הרופאים אומרים לי בוודאות מלאה שאין לי כלום. אני סובלת מגרד חריף בעיקר בשעות הלילה, בעיקר באיזור הפטמות, בית שחי, ברכים, סביב המפרק של כף היד וכו... כמעט בכל הגוף. אני יכולה לראות פצעים שיוצאים מהעור באים והולכים, ומרוב גירוד גם מצליחה לפצוע את עצמי. אני מבינה שאולי אין לי סקביאס. מה זה יכול להיות? האם יכול להיות מצב של סקביאס כשרק מגרד ושאין סימנים בולטים? אין ספק שזה סבל אחד גדול, ושמגרד לי גם יותר כשאני חושבת על זה ומתחילה לגרד. תודה!

  • + הוסף תגובה
קיורטן עינת 13/12/2019 18:15
  • התחלתי לפני 3 ימים לקחת קיורטן 20 מג ולאחר לקיחת הכדור יש לי חולשה כללית,קשיי נשימה וכאבים חזקים בקיבה.האם זה תקין?? האם להמשיך לקחת את התרופה?

  • + הוסף תגובה
משחת גליקמן סוזי אלישע 11/12/2019 14:35
  • קיבלתי למרוח משחת גליקמן שמורכבת מ-הידרוקוינון 8% טרטיניון 0.025% הידרוקורטיזון 1% וקואיק אסיד 1%. א-איך להשתמש? ב-האם למרוח על כל הפנים או רק על הכתמים? מרחתי פעמיים במשך יומיים למשך שעתיים וביום השלישי הייתי אדומה כמו עגבניה רק באיזור האף והלחיים.נלחצתי ולא מרחתי ביום השלישי לטיפול.וגם התחיל קילוף זו אלרגיה או שזה סביר? תודה על תשובתך

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!