איך מטפלים בשלשול אצל תינוקות?

תינוקות רגישים במיוחד לווירוסים שונים הגורמים לשלשולים, והסבל שלהם מכך גדול. מה ניתן לעשות כדי למנוע הדבקה ומהן הדרכים לטפל בשלשול אצל תינוקות?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 01/09/2015

כל הורה לפעוט מרגיש חסר אונים אל מול מתקפת שלשולים. מדובר על מספר שעות או ימים של סבל, בהם התינוק מפריש צואה נוזלית בקצב מהיר מהרגיל. במידה והשלשול נמשך, תינוק בן מספר שבועות יכול במהירות לעבור, חלילה, למצב מסוכן של התייבשות.כיצד תינוקות נדבקים?

שלשול מוגדר כמקרים של עליה בתדירות או שינוי במרקם הצואה לנוזלית או רכה. הוא נובע לרוב בשל חוסר איזון בין כמות הנוזלים הנספגת לכמות הנוזלים המופרשת. בעיקרון, כל אחד מאתנו חשוף למחלה, כאשר מרבית הזיהומים נגרמים על ידי מחולל ויראלי וחולפים מעצמם. 


תינוקות נדבקים בדרך כלל בעת השהות בפעוטונים ובמעונות היום או מהאחים הגדולים, ואפילו מאתנו ההורים. תופעת השלשולים שכיחה יותר בקרב תינוקות מפני שמערכת החיסון שלהם עדיין אינה מפותחת דיה, ולכן תינוקות נמצאים בסיכון גבוה יותר להידבק במחלות זיהומיות. 


כאשר השלשול מתמשך או חמור התינוק עלול להימצא בסכנת התייבשות. ניתן לראות רמזים לכך כאשר התינוק אפאטי, חסר שקט, יש עלייה של חום, נתינה מופחתת של שתן ואף ירידה במשקל. האם ניתן למנוע הידבקות בשלשולים?

אי אפשר לבודד תינוק מהסביבה החברתית שלו, ולשמור על סביבה סטרילית ונקייה מזיהומים לחלוטין. אם בעבר ניסינו לשמור את ילדנו ב"בתי גידול" סטריליים עד כמה שניתן, כיום אנו כבר יודעים שריחוק שכזה לא תמיד בריא לתינוק. דווקא מגע עם חיידקים מסוימים בסביבה יעזרו לו לפתח עמידות, אשר תמנע בעיות רפואיות עתידיות. התפיסה הרווחת כיום היא שמירה על איזון, ולכן כהורים אין צורך להיות היסטריים מדי בנוגע להיגיינה. אם תינוקכם מסתובב על הרצפה - זה לא מזיק. 


איך מטפלים בשלשול אצל תינוקות?

שלשול אצל תינוקות. עלול לגרום להתייבשות


האמצעי המומלץ ביותר לשמירה וחיזוק המערכת החיסונית הוא הנקה, אשר אין ספק בכך שהיא מפחיתה זיהומים במערכת העיכול של התינוק, כמו גם זיהומים במערכת הנשימה. חלב האם מכיל חלבונים לחיזוק מערכת החיסון, תאים שנלחמים במזהמים ומרכיבים המעודדים צמיחה של חיידקים טובים. ההמלצה היא להנקה לפחות חצי שנה, על מנת להעניק לתינוק הגנה גבוהה יותר למערכת החיסונית שלו. 


במידה ולא ניתן להניק, ננסה להתחקות אחר אותם מרכיבים הנמצאים בחלב האם ולהשלים אותם באופן חיצוני דרך תרכובות מזון לתינוקות (תמ"ל) מועשרות. במקרים מסוימים, מומלץ לתת לתינוק שניזון מפורמולה פרוביוטיקה שתחזק את המערכת החיסונית ותמנע שלשולים, בהיוועצות עם רופא.


חשוב להקפיד לחסן את התינוק בחיסון הרוטה, על מנת להימנע מתחלואה שלשולית ומהווירוס, שהוא אחד מהווירוסים השכיחים הגורמים לתחלואה בגיל זה. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי החיסון אינו מונע הידבקויות באופן מוחלט.כיצד מטפלים בשלשול אצל תינוקות?

במידה והתינוק "חטף" וירוס בטן, הדבר הכי חשוב הוא הקפדה מתמדת על מתן נוזלים, רצוי עם תמיסות מלחים שמתאימות למצבי שלשול. איבוד נוזלים בגוף עלול להוביל לאיבוד מלחים חיוניים, ולכן לעתים רופא ימליץ לכם להוסיף תמיסות מלחים. במצבים בהם השלשול הוא חיידקי - הטיפול לרוב הוא אנטיביוטי. בשלשולים ממושכים מומלץ להימנע מצריכת מוצרים עם לקטוז. לפעוטות עד גיל חמש ישנם בשוק מספר תכשירים להקלה על שלשולים שהוכחו כבטוחים וניתן לתת אותם בהמלצת רופא. איך חוזרים לשגרה?

כאשר המצב מתחיל לחזור לנורמה והשלשול פוחת בצורה משמעותית אפשר לחזור לאכול רגיל, ואין צורך בשינוי התזונה. אם השלשולים נמשכים מעבר למספר ימים מומלץ לתת תרבית צואה לבדיקה ולהקפיד, כמובן, על שתיית נוזלים מרובה. 


הכותב הוא מנהל היחידה לגסטרו ילדים, בית חולים רמב"ם


פורומים, הרטבת לילה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התייעצות הרטבה ולבישת חיתול דני 12/12/2019 11:38
 • אני בן 22 ואף פעם לא סבלתי מהרטבה,לפני שנה פתאום התחיל לברוח לי בלילה,אני יושן כל לילה ומרטיב,חבר טוב יעץ לי לנסות להלביש חיתול,אכן ניסיתי אך לרוע מזלי היה אירוע משפחתי שבה כל המשפחה השתתפה בסוויטה בצפון, ובלילה שהלכנו לישון אחותי שמה לב שרואים בולט מהמכנסים(פיג'מה) חיתול, היא סיפרה לכולם שאני לובש חיתול בלילה,ובבוקר הם הגיעו אלי וצחקו ואמרו לי בוקר טוב.!!!! תקום, הגיע הזמן להחליף לך חיתול,ואז משכו את השמיכה והתפוצצו מצחוק כשכולם רואים שאני לובש חיתול,הם חיטטו לי בארון ומצאו שם חיתול, והשליכו לעברי נורא התביישתי, מאז אני בטראומה, אני מרטיב לקחתי מנירין הייתי אצל רפא ולא עזר, קשה נפשית ללבוש חיתול כמו איזה תינוק, אני מתייעץ לגבי העתיד מה לעשות? קשה לי פיזית ונפשית להלביש לעצמי חיתול, מחפש עצות anz808080@gmail.com

 • + הוסף תגובה
התחלת הרטבה בגיל 22 ד"ר גלעד חבצלת 14/12/2019 16:02
 • האם עברת לפני שנה אירוע שגרם לך לטראומה נפשית?

 • + הוסף תגובה
לא עברתי טראומה דני 15/12/2019 00:02
הרטבה בגיל 22 ד"ר גלעד חבצלת 15/12/2019 14:08
 • כפי שכתבתי כאן בפורום ניתן לטפל בהרטבה גם בגילים מאוחרים צריך רק לפנות למומחה להרטבה

 • + הוסף תגובה
טיטול רועי 18/11/2019 22:21
 • שלום דר מאז שאני זוכר את עצמי אני עם חיתול זה אומר שאני כול אזמן תלוי באנשים שאני מכיר כמו אמא אבא מטפל מטפלת ושאני בבית ספר מיחוד עם חיתול 24/7 אני עושה שם הכול כמו ממש כמו אזה תינוק יש לי מתפלת ממש חמודה אי כול הזמן מחליפה לי חיתול אני לא רוצה ליות יותר תלוי באף אחד

 • + הוסף תגובה
חיתולים רועי 22/11/2019 01:55
הרטבת לילה ויום ד"ר גלעד חבצלת 11/12/2019 10:11
 • לפי מה שאתה מתאר אתה מרטיב גם ביום וגם בלילה. לדעתי אתה זקוק לברור במרפאה להרטבת לילה . ניתן לטפל בכך.

 • + הוסף תגובה
הרטבת לילה ע 20/10/2019 05:05
 • בת 23 אמא מהקשצ ממני לשים טיטול על לילה מגיל 13 בערך קמה רטובה כל יום יותר מ2 פעמים השתנה בלילה אחרי שניכנסת ליפני השנה זה לא עוזר ואם אני לא שמה אמא שלי שמה לי אחרי שנירדמתי

 • + הוסף תגובה
הרטבת לילה מעל גיל 20 שלפוחית רגיזה ד"ר גלעד חבצלת 28/10/2019 09:03
 • ראשית אני מאד שמח שהפורום הופך גם לשיח . אני חושב שזה תורם לדיון. בכל מקרה תמיד כדאי להגיע למומחה להרטבה. יכול להיות שמתן תרופה למשך מספר חודשים יפתור את הבעיה. במיוחד אם מדובר בשלפוחית רגיזה. הסימנים לשלפוחית רגיזה הם: תדירות גבוהה של מתן שתן במשך היום. קושי להתאפק כשצריך לתת שתן. הרטבת הלילה מתרחשת בלק הראשון של הלילה ולעתים אף פעמיים בלילה.

 • + הוסף תגובה
הרטבה בשנות העשרים ד"ר גלעד חבצלת 21/11/2019 12:28
 • כידוע יש כ2 אחוזים שלא נגמלים . בכל זאת מציע לפנות למרפאה להרטבה . בהרבה פעמים מדובר בשלפוחית רגיזה וניתן עם טיפול תרופתי של 3-6 חודשים לפתור את הבעייה. ניתן בינתיים לרכוש תחתוני טיטול בפארמים

 • + הוסף תגובה
בת 23 עם הרטבת לילה. ד"ר גלעד חבצלת 11/12/2019 10:06
 • בהחלט ניתן לטפל . ממליץ לפנות למרפאה להרטבת לילה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!