איך מטפלים בשלשול אצל תינוקות?

תינוקות רגישים במיוחד לווירוסים שונים הגורמים לשלשולים, והסבל שלהם מכך גדול. מה ניתן לעשות כדי למנוע הדבקה ומהן הדרכים לטפל בשלשול אצל תינוקות?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 01/09/2015

כל הורה לפעוט מרגיש חסר אונים אל מול מתקפת שלשולים. מדובר על מספר שעות או ימים של סבל, בהם התינוק מפריש צואה נוזלית בקצב מהיר מהרגיל. במידה והשלשול נמשך, תינוק בן מספר שבועות יכול במהירות לעבור, חלילה, למצב מסוכן של התייבשות.כיצד תינוקות נדבקים?

שלשול מוגדר כמקרים של עליה בתדירות או שינוי במרקם הצואה לנוזלית או רכה. הוא נובע לרוב בשל חוסר איזון בין כמות הנוזלים הנספגת לכמות הנוזלים המופרשת. בעיקרון, כל אחד מאתנו חשוף למחלה, כאשר מרבית הזיהומים נגרמים על ידי מחולל ויראלי וחולפים מעצמם. 


תינוקות נדבקים בדרך כלל בעת השהות בפעוטונים ובמעונות היום או מהאחים הגדולים, ואפילו מאתנו ההורים. תופעת השלשולים שכיחה יותר בקרב תינוקות מפני שמערכת החיסון שלהם עדיין אינה מפותחת דיה, ולכן תינוקות נמצאים בסיכון גבוה יותר להידבק במחלות זיהומיות. 


כאשר השלשול מתמשך או חמור התינוק עלול להימצא בסכנת התייבשות. ניתן לראות רמזים לכך כאשר התינוק אפאטי, חסר שקט, יש עלייה של חום, נתינה מופחתת של שתן ואף ירידה במשקל. האם ניתן למנוע הידבקות בשלשולים?

אי אפשר לבודד תינוק מהסביבה החברתית שלו, ולשמור על סביבה סטרילית ונקייה מזיהומים לחלוטין. אם בעבר ניסינו לשמור את ילדנו ב"בתי גידול" סטריליים עד כמה שניתן, כיום אנו כבר יודעים שריחוק שכזה לא תמיד בריא לתינוק. דווקא מגע עם חיידקים מסוימים בסביבה יעזרו לו לפתח עמידות, אשר תמנע בעיות רפואיות עתידיות. התפיסה הרווחת כיום היא שמירה על איזון, ולכן כהורים אין צורך להיות היסטריים מדי בנוגע להיגיינה. אם תינוקכם מסתובב על הרצפה - זה לא מזיק. 


איך מטפלים בשלשול אצל תינוקות?

שלשול אצל תינוקות. עלול לגרום להתייבשות


האמצעי המומלץ ביותר לשמירה וחיזוק המערכת החיסונית הוא הנקה, אשר אין ספק בכך שהיא מפחיתה זיהומים במערכת העיכול של התינוק, כמו גם זיהומים במערכת הנשימה. חלב האם מכיל חלבונים לחיזוק מערכת החיסון, תאים שנלחמים במזהמים ומרכיבים המעודדים צמיחה של חיידקים טובים. ההמלצה היא להנקה לפחות חצי שנה, על מנת להעניק לתינוק הגנה גבוהה יותר למערכת החיסונית שלו. 


במידה ולא ניתן להניק, ננסה להתחקות אחר אותם מרכיבים הנמצאים בחלב האם ולהשלים אותם באופן חיצוני דרך תרכובות מזון לתינוקות (תמ"ל) מועשרות. במקרים מסוימים, מומלץ לתת לתינוק שניזון מפורמולה פרוביוטיקה שתחזק את המערכת החיסונית ותמנע שלשולים, בהיוועצות עם רופא.


חשוב להקפיד לחסן את התינוק בחיסון הרוטה, על מנת להימנע מתחלואה שלשולית ומהווירוס, שהוא אחד מהווירוסים השכיחים הגורמים לתחלואה בגיל זה. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי החיסון אינו מונע הידבקויות באופן מוחלט.כיצד מטפלים בשלשול אצל תינוקות?

במידה והתינוק "חטף" וירוס בטן, הדבר הכי חשוב הוא הקפדה מתמדת על מתן נוזלים, רצוי עם תמיסות מלחים שמתאימות למצבי שלשול. איבוד נוזלים בגוף עלול להוביל לאיבוד מלחים חיוניים, ולכן לעתים רופא ימליץ לכם להוסיף תמיסות מלחים. במצבים בהם השלשול הוא חיידקי - הטיפול לרוב הוא אנטיביוטי. בשלשולים ממושכים מומלץ להימנע מצריכת מוצרים עם לקטוז. לפעוטות עד גיל חמש ישנם בשוק מספר תכשירים להקלה על שלשולים שהוכחו כבטוחים וניתן לתת אותם בהמלצת רופא. איך חוזרים לשגרה?

כאשר המצב מתחיל לחזור לנורמה והשלשול פוחת בצורה משמעותית אפשר לחזור לאכול רגיל, ואין צורך בשינוי התזונה. אם השלשולים נמשכים מעבר למספר ימים מומלץ לתת תרבית צואה לבדיקה ולהקפיד, כמובן, על שתיית נוזלים מרובה. 


הכותב הוא מנהל היחידה לגסטרו ילדים, בית חולים רמב"ם


פורום הרטבת לילה

ד"ר גלעד חבצלת

ד"ר גלעד חבצלת מומחה לרפואת ילדים, מטפל בהפרעות קשב
ד"ר גלעד חבצלת מומחה לרפואת ילדים, מורשה משרד הבריאות לאבחון וטיפול בהפרעת קשב וריכוז בילדים ומבוגרים.ד"ר חבצלת מנהל פורום הפרעות קשב וריכוז, ADHD באתר אינפומד.ד"ר חבצלת מומחה לטיפול בהרטבת לילה ומנהל עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • משיכה
 • דג
 • 22/05/2019 10:57
 • לפעמים יש תקופות כאלה של משיכה לחיתולים ודחף בלתי מוסבר להלביש טיטןל יש לך מושג מה זה מחכ הלתשובה נתקלת פעם בכזה תופעה של משיכה לטיטולים באופן חזק עד כדי צורך להיות עם טיטןול

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הרטבת לילה
 • בני
 • 22/05/2019 01:15
 • הרטבת לילה
 • בני
 • 22/05/2019 01:11
רופאים בתחום
ד"ר רוני שפר ד"ר רוני שפר
מומחה לרפואת ילדים ורופא משפחה למעלה מ- 30 שנה קרא עוד
ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין
רופאה מומחית לאלרגיה ואימונולוגיה קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ