מומי לב בעובר: למה חשוב לעשות בדיקת אקו לב בזמן הריון

מצפים בשמחה מהולה בדאגה ללידת התינוק? אקו לב עובר היא בדיקת אולטרסאונד שמטרתה לאתר בעיות במבנה הלב של התינוק במהלך ההיריון. אז מי נמצא בסיכון גבוה יותר והאם הבדיקה באמת מאתרת את כל סוגי המומים?
כתבה פרסומית כתבת חסות


שמונה מתוך 1000 תינוקות נולדים עם מום בלב, וחלק מהמומים הללו מסכנים את חיי הילד. במהלך ההריון מתבצעות בדיקות דם וסריקות על קוליות שונות כדי להבטיח, במידת האפשר, שאכן ייולד תינוק בריא. בדיקת אקו לב, שנועדה לאתר מומים אלה, מתבצעת על ידי רופא עם ידע מיוחד במומי לב מלידה. 


קראו עוד: לאכול בשביל שניים: 10 מזונות מומלצים להריון


איך נוצרים מומי לב בעובר והאם ניתן לאבחן אותם בכל מצב?

הלב בנוי מארבעה מדורים, שני פרוזדורים ושני חדרים. החיבור בין העורקים, הורידים והחדרים הללו נוצר בשליש הראשון להריון. כאשר החיבורים לא מתרחשים בצורה הנכונה נוצרים מומי לב קשים. למשל, כאשר לא נוצרים שני חדרים בלב, כאשר לא נבנית יציאה של העורקים הראשיים מן החדרים הבלתי נכונים ועוד. 


במידה ותנאי ההדמיה מאפשרים זאת, ניתן לאבחן מומים קשים אלה כבר בשבועות מוקדמים להריון (שבוע 15-16). עם זאת, ישנם מומים שהם בעלי מסגרת של חיבורים תקינים ולכן קשה לאבחן אותם. במקרים אלה נדרשת בדיקה בשלב מתקדם של ההריון, בו הלב בעל ממדים גדולים יותר, אשר מאפשרים הדמיה מספקת שלו (שבוע 21 או יותר).


מומי לב בעובר

מומי לב בעובר. את חלקם ניתן לאבחן כבר בשבועות המוקדמים להריון


חשוב לדעת שקיימים מומים אשר עלולים להחמיר במהלך ההריון, כמו היצרות של מסתם, אשר יכולה להיות קלה עד כדי כך שלא ניתן להבחין בה בשלבים מוקדמים של ההריון, אך עלולה להחמיר בהמשך. כמו כן, ישנן בעיות שצצות לאחר הלידה. כך, למשל, לכל עובר יש פתח בין הפרוזדורים אשר אמור להסגר במהלך השבועות או החודשים שלאחר הלידה. לעתים שהפתח לא נסגר ונשאר פגם משמעותי שדורש תיקון כאשר הילד בן מספר שנים. זהו פגם שלא ניתן כלל לאבחון במהלך ההריון.


קראו עוד: כבר משלב התכנון: 9 אפליקציות להריון שאת חייבת להכיר


אבחון מומי לב בעובר דורש תנאי הדמיה טובים. לכן יש להביא בחשבון שתנאים אלה לעתים לא קיימים בגלל מיקום התינוק, מבנה הרחם ומיקום השלייה או תנאי דופן הבטן (צלקות, עודף משקל). כל אלה יכולים להגביל את ה"ראות" ויכולים להוות מכשול באבחון מומי לב.מה הסיכון בלידת תינוק עם מום בלב?

קיימת באוכלוסייה קבוצת נשים שהיא בעלת סיכון מוגבר ללדת ילד עם מום בלב. קבוצה זו כוללת נשים שילדו בעבר ילד עם מום בלב, נשים שהן עצמן או שבן זוגן סבלו ממום בלב וכן נשים שסובלות מסכרת, נוטלות תרופות מסוימות או סובלות ממחלות אחרות. 


קבוצה חשובה נוספת הנמצאת בסיכון ללידת תינוק הסובל ממום בלב הינה נשים שעברו בדיקת אולטרסאונד שהייתה בלתי תקינה, כגון שקיפות עורפית מוגברת, סקירת מערכות בה אובחן מום במערכת אחרת או רושם של פגם במבנה הלב.


עם זאת, רוב התינוקות שנולדים עם מום בלב נולדים לאמהות ללא גורם סיכון מיוחד ואין פעולה שניתן לנקוט על מנת שמום זה לא ייווצר.


אין, איפוא, תשובה פשוטה לשאלה האם מומי לב ניתנים לאבחון טרום לידתי באופן גורף, אך בהחלט ניתן כיום לאבחן סוגים רבים של מומי לב במהלך ההריון, ובניהם מומים קשים. בחלק מן המקרים האבחנה מתקבלת בשלבים מוקדמים של ההריון, ובאמצעות מידע זה יכולים ההורים לעתיד לקבל החלטה מושכלת על המשך ההריון, תכנון בדיקות נוספות כמו יעוץ גנטי ודיקור מי שפיר, דיון עם קרדיולוגים על דרכי הטיפול והתיקון ואף החלטה לגבי המרכז הרפואי המתאים ללידה. בדיקה תקינה מפחיתה את הסיכון ללדת ילד עם מום לב במידה משמעותית, ולכן יש בכך ערך רב.פורומים גניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גלולות באוטו ירדן 19/05/2020 15:21
  • לפני מספר ימים רכשתי 2 חבילות של גלולות מסוג יאז פלוס ושכחתי את החבילות ברכב, היה מאוד מאוד חם בערך 40 מעלות. הגלולות נפגמו או שאפשר להשתמש בהן ללא חשש? )מצויין על האריזה שיש לאחסן בטמפרטורה של 25 מעלות) תודה

  • + הוסף תגובה
כניסה להריון אחרי הפסקת גלולות לאון 19/05/2020 14:07
  • היי, האם אפשר להכנס להריון אחרי שבוע של הפסקת גלולות

  • + הוסף תגובה
הריון חוץ רחמי שיר 18/05/2020 20:23
  • היי, הווסת האחרונה שלי בתאריך 28.4.20 קיימתי יחסי מין ללא קונדום בתאריך 13.5 (כמובן שהפליטה של הזרע הייתה מחוץ לגוף) אני כמה ימים לפני שאמורה לקבל מחזור.. מרגישה חולשה ואי נוחות בבטן לעיתים. אני נורא חרדתית בקטע של הבריאות אז עלה לי לראש העניין של הריון חוץ רחמי. אם אקבל ווסת רגילה בעוד מספר ימים זה שולל לגמרי הריון מכל סוג שהוא ? קראתי שהריון כזה צריך לטפל מיידי. תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!