מומי לב בעובר: למה חשוב לעשות בדיקת אקו לב בזמן הריון

מצפים בשמחה מהולה בדאגה ללידת התינוק? אקו לב עובר היא בדיקת אולטרסאונד שמטרתה לאתר בעיות במבנה הלב של התינוק במהלך ההיריון. אז מי נמצא בסיכון גבוה יותר והאם הבדיקה באמת מאתרת את כל סוגי המומים?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 20/09/2015

שמונה מתוך 1000 תינוקות נולדים עם מום בלב, וחלק מהמומים הללו מסכנים את חיי הילד. במהלך ההריון מתבצעות בדיקות דם וסריקות על קוליות שונות כדי להבטיח, במידת האפשר, שאכן ייולד תינוק בריא. בדיקת אקו לב, שנועדה לאתר מומים אלה, מתבצעת על ידי רופא עם ידע מיוחד במומי לב מלידה. 


קראו עוד: לאכול בשביל שניים: 10 מזונות מומלצים להריון


איך נוצרים מומי לב בעובר והאם ניתן לאבחן אותם בכל מצב?

הלב בנוי מארבעה מדורים, שני פרוזדורים ושני חדרים. החיבור בין העורקים, הורידים והחדרים הללו נוצר בשליש הראשון להריון. כאשר החיבורים לא מתרחשים בצורה הנכונה נוצרים מומי לב קשים. למשל, כאשר לא נוצרים שני חדרים בלב, כאשר לא נבנית יציאה של העורקים הראשיים מן החדרים הבלתי נכונים ועוד. 


במידה ותנאי ההדמיה מאפשרים זאת, ניתן לאבחן מומים קשים אלה כבר בשבועות מוקדמים להריון (שבוע 15-16). עם זאת, ישנם מומים שהם בעלי מסגרת של חיבורים תקינים ולכן קשה לאבחן אותם. במקרים אלה נדרשת בדיקה בשלב מתקדם של ההריון, בו הלב בעל ממדים גדולים יותר, אשר מאפשרים הדמיה מספקת שלו (שבוע 21 או יותר).


מומי לב בעובר

מומי לב בעובר. את חלקם ניתן לאבחן כבר בשבועות המוקדמים להריון


חשוב לדעת שקיימים מומים אשר עלולים להחמיר במהלך ההריון, כמו היצרות של מסתם, אשר יכולה להיות קלה עד כדי כך שלא ניתן להבחין בה בשלבים מוקדמים של ההריון, אך עלולה להחמיר בהמשך. כמו כן, ישנן בעיות שצצות לאחר הלידה. כך, למשל, לכל עובר יש פתח בין הפרוזדורים אשר אמור להסגר במהלך השבועות או החודשים שלאחר הלידה. לעתים שהפתח לא נסגר ונשאר פגם משמעותי שדורש תיקון כאשר הילד בן מספר שנים. זהו פגם שלא ניתן כלל לאבחון במהלך ההריון.


קראו עוד: כבר משלב התכנון: 9 אפליקציות להריון שאת חייבת להכיר


אבחון מומי לב בעובר דורש תנאי הדמיה טובים. לכן יש להביא בחשבון שתנאים אלה לעתים לא קיימים בגלל מיקום התינוק, מבנה הרחם ומיקום השלייה או תנאי דופן הבטן (צלקות, עודף משקל). כל אלה יכולים להגביל את ה"ראות" ויכולים להוות מכשול באבחון מומי לב.מה הסיכון בלידת תינוק עם מום בלב?

קיימת באוכלוסייה קבוצת נשים שהיא בעלת סיכון מוגבר ללדת ילד עם מום בלב. קבוצה זו כוללת נשים שילדו בעבר ילד עם מום בלב, נשים שהן עצמן או שבן זוגן סבלו ממום בלב וכן נשים שסובלות מסכרת, נוטלות תרופות מסוימות או סובלות ממחלות אחרות. 


קבוצה חשובה נוספת הנמצאת בסיכון ללידת תינוק הסובל ממום בלב הינה נשים שעברו בדיקת אולטרסאונד שהייתה בלתי תקינה, כגון שקיפות עורפית מוגברת, סקירת מערכות בה אובחן מום במערכת אחרת או רושם של פגם במבנה הלב.


עם זאת, רוב התינוקות שנולדים עם מום בלב נולדים לאמהות ללא גורם סיכון מיוחד ואין פעולה שניתן לנקוט על מנת שמום זה לא ייווצר.


אין, איפוא, תשובה פשוטה לשאלה האם מומי לב ניתנים לאבחון טרום לידתי באופן גורף, אך בהחלט ניתן כיום לאבחן סוגים רבים של מומי לב במהלך ההריון, ובניהם מומים קשים. בחלק מן המקרים האבחנה מתקבלת בשלבים מוקדמים של ההריון, ובאמצעות מידע זה יכולים ההורים לעתיד לקבל החלטה מושכלת על המשך ההריון, תכנון בדיקות נוספות כמו יעוץ גנטי ודיקור מי שפיר, דיון עם קרדיולוגים על דרכי הטיפול והתיקון ואף החלטה לגבי המרכז הרפואי המתאים ללידה. בדיקה תקינה מפחיתה את הסיכון ללדת ילד עם מום לב במידה משמעותית, ולכן יש בכך ערך רב.פורומים, גניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימום ואגיסטן קצת מודאגת. 29/07/2011 10:19
 • שלום, הייתי בבדיקה גניקולוגית לפני כמה ימים והרופאה טענה שאינה יכולה לעשות בדיקות פאפ בגלל הפרשות. היא נתנה לי 2 אגיסטן ואמרה שבבדיקה רגילה הכל תקין. (היו לי בעיות עם הקדמת מחזור ואיחור מחזור בתקופה האחרונה). היום אני יומיים לאחר לקיחת האגיסטן ומשום מה החל לי דימום. עדין כזה אדום בהיר מאוד. רשום בחפיסה שלא אמורים לקחת עם מחזור ואני שבועיים לפני סיום חפיסת יסמין. מה זה אומר..?? למה יש דימום...? ומה אני עושה עם האגיסטן השני שאני אמורה לקחת בשבת בערב? (כבר פרסמתי שאלה בעמוד 3 או 4 לגבי המצב שהיה לי בחצי שנה האחרונה עם יסמין) תודה.

 • + הוסף תגובה
דימום ואגיסטן דר' אבישלום שרון 30/07/2011 23:30
 • שלום, לא ניראה לי שהדימום קשור להפרשות. בנוסף, לפחות לפי דברייך, אין שום אבחנה של דלקת פטרייתית בנרתיק. אם כך, אגיסטן לא מתאים כאן. אגיסטן אינו הטיפול ל"הפרשות". מכאן, אני מסיק שאין צורך כלל שתיטלי את האגיסטן. אבל, אם קיימת אבחנה של פטרייה, עלייך להמשיך בטיפול (שאגב, הטיפול הוא ל- 3 ימים ולא 2), ואפשר ליטול כדור מתאים דרך הפה. בברכה, ד"ר אבישלום שרון מומחה ברפואת נשים ומיילד, מנתח בכיר

 • + הוסף תגובה
דימום ואגיסטן קצת מודאגת. 31/07/2011 00:12
 • שלום דר', בהמשך לתשובתך, קיבלתי 2 נרות. אז נר ראשון ל3 ימים ונר שני ל3 ימים... ועכשיו אני אמורה ליטול את האגיסטן השני.. אבל לא ברור לי מהיכן הדימום והאם יחד עם הדימום אני אמורה ליטול את האגיסטן השני... בפורום אחר רופאה אמרה לי כי יתכן ופצעתי את עצמי מעט ע"י החדרת האגיסטן וכדאי שאמשיך את הטיפול אך לא הרגשתי שום כאב או אי נוחות בהחדרה... היתכן?

 • + הוסף תגובה
דימום ואגיסטן דר' אבישלום שרון 01/08/2011 19:45
 • שלום, אוקיי, ולגבי הדימום, לא ניראה לי שמדובר בפציעה, יתכן שמקור הדימום הוא מנגע בצוואר הרחם או מרירית הרחם. לא בעיה לבדוק זאת. בברכה, ד"ר אבישלום שרון מומחה ברפואת נשים ומיילד, מנתח בכיר

 • + הוסף תגובה
נרות אגיסטן מלי 10/12/2018 09:04
 • האם בזמן נטילת אגיסטן כאשר היתי אצל רופא נשים והוא אמר לי ליטול אגיסטן בעיקבות פטרייה וזו לא פעם ראשונה שאני משתמשת בנרות אגיסטן אך הפעם אחרי נטילת הנר הראשון החל דימום קל ואני לא צריכה להיות במחזור יש לי עוד זמן עד לקבלת המחזור האם זה צריך להדאיג להפסיק את הטיפול מה עלי לעשות?

 • + הוסף תגובה
נרות אגיסטן מלי 10/12/2018 09:05
 • האם בזמן נטילת אגיסטן כאשר היתי אצל רופא נשים והוא אמר לי ליטול אגיסטן בעיקבות פטרייה וזו לא פעם ראשונה שאני משתמשת בנרות אגיסטן אך הפעם אחרי נטילת הנר הראשון החל דימום קל ואני לא צריכה להיות במחזור יש לי עוד זמן עד לקבלת המחזור האם זה צריך להדאיג להפסיק את הטיפול מה עלי לעשות?

 • + הוסף תגובה
מחזור שבוע וחצי שר 27/03/2017 18:14
 • אני לוקחת גלולות יאז.. כמה ימים לקראת סוף הגלולות יצאה לי פיטריה שאני מציינת שאני סובלת תקופה לא קצרה מפיטריה בגלל חיידק מאנטיביוטיקה לקחתי נר אגיסטן אחד ואכן אחרי לילה אחד היא נעלמה אחרי יומיים שראיתי שהנר יצא בדיוק בסיום הגלולות לא היה לי הפסקה של 4 ימים של הגלולות הלבנות וקיבלתי מחזור המשכתי ישר עם החפיסת גלולות החדשה ואני כבר עם מחזור או שזה דימום של 9 ימים וזה לא קרה לי אף פעם האם זה קשור לאגיסטן?

 • + הוסף תגובה
אגיסטן ורד 06/11/2019 17:39
דחיית המחזור חודשיים רצוף בתאל 06/11/2019 15:11
 • דחיתי את המחזור שלי חודשיים רצוף עם גלולות יאז. ביום שבו לקחתי את הגלולה הרביעית של החפיסה לאחר דחיית המחזור בפעם השנייה ראיתי שיש לי הפרשה רירית שקופה עם דם (ערב קודם קיימתי יחסי מין). וביומיים שלאחר מכן יש לי על התחבושת הפרשות חומות שמזכירות את הדם של תחילת מחזור. האם זה תקין? והאם אני מוגנת מהיריון? תודה.

 • + הוסף תגובה
מחזור לילו 30/12/2018 17:30
 • אני לוקחת גלולות באופן קבוע וקרה שלקחתי קצת באיחור כמה פעמים. והתחיל לי מחזור שבוע לפני שסיימתי את החבילה זה אפשרי??

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!