חושבים על מתיחת בטן? 5 דברים שחשוב שתדעו

בין אם ירדתם במשקל, סיימתן הריונות או שאתם סתם לא מרוצים ממראה הבטן שלכם - מתיחת בטן יכולה להיות פתרון שיחזיר את המראה החטוב והמתוח. האם נשארים עם צלקת בגוף, ולמה חשוב להצטייד מראש בחגורת בטן? כל מה שאתם חייבים לדעת

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 01/10/2015
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם דר' יואב אברהמי
כירורג פלסטי בכיר במרפאות Care
הצג טלפון מספר מקשר
i

הלידות, הדיאטות והגנטיקה עשו את שלהן, ורובנו סובלים מעודפי שומן ועור באזור הבטן. לא תמיד פעילות גופנית ותזונה מאוזנת ומוקפדת עוזרים לנו להיפטר מהבטן הרפויה. ואם מוסיפים לזה את סימני המתיחה, צלקות מניתוחים קודמים וצלוליט (בעיקר אצל נשים) - מקבלים אתגר קשה לפיצוח ובטן שנשארת גדולה ורופסת. 


קראו עוד: המדריך המלא: 7 שלבים בדרך למתיחת פנים


ניתוח מתיחת בטן הוא הפתרון לנשים ולגברים המעוניינים להחזיר לבטן את המראה החטוב והמתוח. לניתוח זה יש אחוזי שביעות רצון גבוהים ואחריו הבטן נראית שטוחה ומוצקה, אך חשוב לזכור כי צורתה יכולה להשתנות שוב בעקבות הריונות או שינוי משמעותי במשקל.


כמו בכל ניתוח, גם למתיחת בטן יש סיכונים וסיבוכים אפשריים וחשוב להכירם מבעוד מועד: הסיבוכים במהלך הניתוח ולאחריו עלולים להיגרם בשל איכות העור, אי הקפדה על כללי ההחלמה והנחיות הרופא ותגובת הגוף לניתוח. 1. חכו עם הניתוח עד אחרי ההריונות

חשוב לדעת כי ניתוח מתיחת בטן לא מתאים לכל אחד. אם אתם אנשים שמנים עם מדד מסת גוף (BMI) של 30 ומעלה, או סובלים ממחלות ריאה ובטן - לא תוכלו לעבור את הניתוח. גם לנשים השוקלות הריונות נוספים בעתיד לא מומלץ לעבור מתיחת בטן אלא לדחות את הניתוח עד אחרי שלב ההריונות. כהכנה לניתוח יש להפסיק לעשן כשלושה שבועות לפניו ואחריו. מי שלא מסוגל לעשות זאת - ייאלץ גם הוא לוותר.


מתיחת בטן

מתיחת בטן. הניתוח לא מתאים לכל אחד


מתיחת בטן מתאימה לנשים וגברים בעלי משקל יציב שלא מצליחים להיפטר מעודפי עור, עם או בלי שומן, באזור הבטן. אם כתוצאה מהלידה נותרת עם בטן רפויה ו/או סימני מתיחה, וגם אם עברת ניתוח קיסרי שהצלקת שלו גורמת לעיוות במראה הבטן - תוכלי לעבור את הניתוח. בנוסף, מתיחת בטן מתאימה לגברים או לנשים שרזו באופן משמעותי כתוצאה מדיאטה או מניתוח בריאטרי (כמו קיצור קיבה) ונותרו עם עודפי עור גדולים באזור הבטן.


קראו עוד: 6 דברים שאתם חייבים לדעת על שאיבת שומן


2. חשוב לבחור את הטכניקה הנכונה לניתוח

קיימות טכניקות שונות לביצוע ניתוח מתיחת בטן, וחשוב לתאם ציפיות בפגישת הייעוץ עם הפלסטיקאי המומחה. בפגישת הייעוץ יבדוק הרופא את גופכם ויתרשם מהגובה, מבנה הגוף והבטן, כמות עודפי העור והשומן, איכות העור, צלקות מניתוחים קודמים, הימצאות בקעים ועוד. רק לאחר בדיקה זו הרופא יציג בפניכם את הטכניקה הניתוחית המומלצת שתביא לתוצאות המיוחלות. ברוב הטכניקות תשולב גם שאיבת שומן מהבטן. יש לציין כי בחלק מהמקרים הרופא יבקש שתבצעו בדיקות נוספות כמו תפקודי ריאה או בדיקת אולטרה-סאונד של קיר הבטן כדי לשלול בקעים. 


טכניקות למתיחת בטן:


מתיחת בטן קלאסית: יוצרים חתך לרוחב האגן, מבצעים כריתה נרחבת של העור והשומן העודפים, מהדקים את שרירי הבטן ותופרים את הטבור.


מתיחת בטן היקפית: מתאימה לאנשים שירדו מאוד במשקל. יוצרים חתך סיבובי באגן ומסירים את עודפי העור מהבטן ומהגב. 


מיני מתיחה: יוצרים חתך צר יחסית, מבלי להזיז את הטבור, וכורתים דרכו עור ושומן. 3. אל דאגה, לרוב הצלקת שנשארת הולכת ומיטשטשת

לא משנה באיזו טכניקה הפלסטיקאי יבחר לנתח אתכם, תמיד תישאר לכם צלקת, שמיקומה ישתנה בהתאם לניתוח. בכל המקרים, הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה ונמשך כשלוש-ארבע שעות. אחריו - תישארו לאשפוז ולהשגחה בלילה הראשון.


לפני הניתוח יבקשו מכם לעמוד ויסמנו את גופכם. לעיתים יחטאו את העור לפני ההרדמה הכללית. לרוב הניתוח יתחיל בשאיבת שומן, ורק לאחריה יבוצעו החתכים בשיפולי הבטן, סמוך לקו הערווה, כדי שהחתך לא יבלוט כשתלבשו בגד ים או תחתונים. רוחב החתך ישתנה לפי סוג הניתוח ובהתאם לכך גם הצלקת. לאחר החתך תתבצע מתיחת עור הבטן העליון כלפי מטה, הסרת השומן והעור העודפים, הידוק שרירי הבטן בתפרים חזקים ותפירת העור והטבור.


מיקום החתך והצלקת:


מתיחת בטן קלאסית: מנתקים את הטבור מהעור בתחילת הניתוח כאשר שומרים על הגבעול המחבר בינו לבין הבטן. בסוף הניתוח תופרים אותו במקומו לעור המתוח.


מתיחת בטן היקפית: בניתוח זה צוות חדר הניתוח יסובב את המטופל/ת כדי לחתוך ולהסיר עודפי עור גם מהגב התחתון, בדומה למה שנעשה בבטן.


לעתים יושארו נקזים: צינורות צרים המנקזים נוזלים לכלי איסוף קטנים הנתלים על הבגדים. לפי כמות ההפרשות יוחלט כמה ימים לחכות לפני שמסירים את הנקזים אלה מהמטופל. 


בסופו של דבר, תיוותר תמיד צלקת רוחבית בקו הערווה שאורכה ישתנה בהתאם לסוג הניתוח. במקרה של עודפי עור רבים תישאר גם צלקת אורכית מרכזית שתתחיל מהצלקת הרוחבית ותעלה כלפי מעלה. גם כאשר עור הטבור הישן לא נכלל בעור שנכרת תהיה צלקת מרכזית קטנה. לרוב, כל הצלקות יהפכו שטוחות ומטושטשות עם הזמן. 4. היעזרו במשפחה בימים שלאחר הניתוח

משך ההחלמה משתנה בהתאם לסוג מתיחת הבטן שעברתם. בימים הראשונים תרגישו חולשה ועייפות רבה, ותצטרכו עזרה מהמשפחה ומהחברים כדי לבצע מטלות בית פשוטות. ההמלצה היא לקחת חופשת מחלה של שבועיים לאחר הניתוח כדי לאפשר לגוף להתאושש בצורה הטובה ביותר.


בנוסף לחולשה הכללית, תוכלו ליטול משככי כאבים ללא מרשם (כמו אופטלגין) כדי להתמודד עם כאבי הגוף שלאחר הניתוח. גם הבטן שלכם תיראה נפוחה במשך כמה שבועות וייתכנו עליה סימנים של שטפי דם תת-עוריים שיחלפו כעבור שלושה שבועות מיום הניתוח. סביר להניח שתחוו ירידה זמנית בתחושתיות במשך כמה שבועות לאחר הניתוח. עד הוצאת הנקזים תקבלו מרשם לטיפול אנטיביוטי.5. הקפידו להשתמש בחגורת הבטן בתקופת ההחלמה

לפני הגעתכם לניתוח, תתבקשו לרכוש חגורת בטן אלסטית רחבה במידה XL (אלא אם המנתח ביקש שתקנו מידה אחרת). מומלצת "חגורה יפנית" - חגורת בטן אלסטית הנסגרת באמצעות סקוץ' (ולקרו). את חגורות הבטן אפשר להשיג בבתי מרקחת וברשתות הפארם. 


אחרי הניתוח, יש להקפיד וללבוש את חגורת הבטן למשך כשישה שבועות, גם בשעות הלילה, ולהוריד אותה רק בעת הרחצה במקלחת. אם יש הפרשות מתחת לחגורה רצוי לשים גזות לספיגה ולמרוח משחה אנטיביוטית על האזור. שימו לב - אסור שיהיה לכם לוחץ מדי בשום שלב.


בתקופת ההחלמה עליכם להקפיד גם על הכללים הבאים:


פעילות גופנית: המתינו כחודש וחצי לפני שתחזרו לשגרת כושר מאומצת, אך רצוי מאוד להתהלך כבר למחרת הניתוח כמה שניתן, ועדיף לשבת ולא לשכב.


ביקורת: הרופא יזמין אתכם לביקורת סדורות כדי לעקוב אחר תהליך ההחלמה.


עישון: כדי לא לעכב את תהליך ההחלמה - הימנעו מעישון במשך כחודש לאחר הניתוח.


הימנעות: בחודשים הראשונים שלאחר מתיחת הבטן יש להימנע מאמבטיה חמה, משימוש בבקבוקי חימום, משיזוף ומלבוש לוחץ באזור הבטן.ד"ר יואב אברהמי, כירורג פלסטי בכיר במרפאות Care

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם דר' יואב אברהמי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום ניתוחים פלסטיים ומתיחת בטן אחרי ירידה במשקל

ד"ר טלי פרידמן

ד"ר טלי פרידמן מומחית באסתטיקה ועיצוב הגוף לאחר הרזיה
ד"ר טלי פרידמן הינה כירורגית פלסטית בכירה עם התמחות בניתוח לעיצוב הגוף אחרי ירידה במשקל, ניהלה את השירות לניתוחים לעיצוב הגוף במרכז הרפואי אסף הרופא. ד"ר טלי פרידמן ניהלה את המרפאה באותו תחום עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • להכנס לבריכה
 • ענת בב
 • 24/05/2019 16:25
 • מילוי שקע במצח שנוצר פתאום
 • מיה
 • 03/04/2019 13:20
 • שלום רב דר כתבתי פה בעבר לגבי קו ריק במצח שכנראה נוצר בגלל תנועות יתר (שריפה של השומן) זה לא קמט אלא ממש נקודה ריקה במצח . הייתי אצל קוסמטיקאית שטענה את אותה הטענה של רופא פלסטי שנשקף השומן באזור ויש סדרת טיפולים לבניית תאי שומן מחדש באזור וכך לתת נפח למקום הריק במצח ,, כמובן שהיא הראתה לי תמונות של נשים מבוגרות שעברו לייזר וטיטשה להם כל מיני קמטוטים ומקומות נפולים. השאלה עד כמה זה אמין ? האם באמת אפשר לעודד בניית תאי שומן דרך טיפולים קוסמטיים ? כמובן שאני מודעת לעובדה שהזרקה תפתור את הבעיה מיידית אך החשש מפגיעה בראיה ומהשתעבדות להזרקות בגיל כלכך צעיר (27) עוצרת אותי לחשוב על פתרון ארוך טווח כמו בניית שומן .

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • מילוי שקע במצח
 • ד"ר טלי פרידמן
 • 18/05/2019 21:44
 • כאבים במפשעה לאחר ניתוח מתיחת בטן
 • לבנה
 • 06/04/2019 18:38
 • עברתי ניתוח מתיחת בטן ביום שני שבוע שעבר מאחרי הניתוח יד כאבים במפשעה כל פעם שאני זזה כמו משיכה ..אני בקושי יכולה לעמוד על הרגל ...זה טבעי?? זה יעבור ??? כמה זמן ???

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כאבים במפשעה לאחר מתיחת בטן
 • ד"ר טלי פרידמן
 • 18/05/2019 21:43

רופאים בתחום
פרופ' אייל גור פרופ' אייל גור
מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים איכילוב. קרא עוד
ד"ר אסף אולשינקה ד"ר אסף אולשינקה
מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית, ניתוחי פנים... קרא עוד
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ