"אני מתגעגעת למחלות של בריאים"

פעמיים חלתה אורית חן בסרטן - וניצחה אותו. עכשיו היא נחושה לגרום לכך שלא תהיה פעם שלישית - ולשם כך עשתה מהפך בריא בחייה. לרגל פתיחת חודש המודעות לסרטן השד היא מספרת, בטור אישי, על החששות של מי שהחלימה
כתבה פרסומית כתבת חסות


חליתי בסרטן, פעמיים. בפעם הראשונה רציתי להאמין שההתמודדות נסבלת. הוא היה עוד נסבל. בפעם השנייה, כשהרופאים בישרו לי שאני חולה בסרטן השד, הגוש התגלה כאלים יותר, אמיץ יותר ואף מאיים על קיומי. נתתי לו את הכבוד המגיע לו. אפילו הפסקתי לעשן בזכותו. 


קראו עוד: סרטן השד: כיצד יודעים שהמחלה חזרה?


"הסרטן הפך אותך לאדם טוב יותר", ציינה בפניי חברתי הטובה. אותה חברה שכשחליתי נעלמה כאילו מדובר במחלה מדבקת במיוחד. ברבות השנים, לאחר סיום הטיפולים, חידשתי עימה את הקשר. למה? אולי כי אני באמת אוהבת אותה ואולי כי הסרטן הפך אותי לאדם טוב יותר. בחרתי לסלוח לה על כך שנעלמה מחיי ברגעים הקשים ביותר. 


אורית חן. "אפילו הפסקתי לעשן בזכות הסרטן"


כשחליתי, נתמכתי רבות בחברותיי הוורודות מה"ברנז'ה" המפוקפקת של חולות סרטן השד, אותן הכרתי דרך עמותת אחת מתשע, שליוותה אותנו במהלך המחלה ולאחריה. ההשראה והתמיכה שקיבלנו ועודנו מקבלות אחת מהשנייה היא יוצאת דופן וללא ספק זר לא יבין זאת, מלבדן. איתן אני יכולה לדבר בחופשיות ובנוחות על תוצאות הממוגרפיה, על כאבים מטרידים, על הגעגוע לחברה אמיצה אותה הסרטן הכריע או להתייעץ לאיזה רופא כדאי ללכת לחוות דעת שנייה. עשרת ימי תשובה, כך אני קוראת לימים בהם אני מחכה לתשובה מהביופסיה. בימים אלו אסור להתקרב אלי, גם בן זוגי נכנס לעמדת ה"שטיח", עד לצפירת ההרגעה."החלטתי שפעם שלישית לא תהיה"

היום, מעט יותר משלוש שנים אחרי סיום הטיפולים, אני יכולה לומר בוודאות שהסרטן הפך אותי לאדם אחר. יש שיגידו גם טוב יותר. כיום אני בת 44 ומבינה שהחיים האמיתיים הם אחרי הסרטן - ופתאום שום דבר לא מובן מאליו. אולי זו קלישאה, אבל הפרופורציות באמת משתנות. אם פעם כל עניין חסר משמעות היה מצליח לגזול ממני את תשומת הלב, כיום אני לא מבזבזת עליו אנרגיה מיותרת. החלטתי שאת חיי לא אבזבז על זוטות, ובסביבתי יישארו רק אלו שלמדו לחיות עם השינוי שעברתי.


קראו עוד: "המחלה לימדה אותי לדאוג לעצמי"; מירי חלתה בסרטן - פעמיים


ביום שאחרי סיום הטיפולים, אני מוצאת שאני כבר לא אותו דבר. החלטתי שפעם שלישית לא תהיה. עברתי לנהל אורח חיים בריא: השלתי מעליי 20 ק"ג, שיניתי את התזונה באופן קיצוני, הקמתי עסק פורח של אימון אישי לתזונה מודעת, אני מנחה סדנאות בישול בריא ומוכרת אוכל טבעוני. כל אלו שומרים עלי. כשאני מנביטה או מבשלת אני יוצרת. היצירה עבורי שווה לחיים, ואני פה בשביל לחיות - בלי כאבים, בלי דקירות, בלי מחטים, בלי תופעות לוואי ובלי רופאים הממששים לי איברים. 


ביום שאחרי הסרטן אני מתגעגעת ל"מחלות של בריאים". בעבר, כאב ראש היה מריץ אותי לבית המרקחת להצטייד בכימיקלים. כיום אותו כאב ראש מריץ אותי לבדיקת CT והשיעול הטורדני הוא סיבה טובה לביופסיה. גם אם זה נשמע מוזר, בא לי להיות חולה סתם - לקחת אנטיביוטיקה ולחזור לשגרה. 


אל תתבלבלו, ביום שאחרי הסרטן אני גם מפחדת. את הסרטן כבר פגשתי פעמיים. הפעם השלישית עלולה לקרות. אולי הסרטן לא ישים לב שאני מאכילה אותו קינואה ונבטוטים ויחליט להופיע? 


אך בחרתי לא לתת לפחד להשתלט עליי. ביום הולדתי האחרון בתי כתבה לי ברכה מרגשת מאוד: "הלוואי וכולם היו יודעים עד כמה את מלאה בשמחת חיים וחיה את חייך כאילו כל יום הוא יומך האחרון". אז שתדעו, אני חיה, נושמת, בועטת ומתכננת לחיות עוד אלפי ימי אחרונים.


הטיפ שלי ליום שאחרי: חיי את הרגע, התמקדי בהווה, תחיי בריא ותשקיעי בגופך כאילו את מינימום מלכת אנגליה.


למידע נוסף על פעילות עמותת "אחת מתשע" ניתן לפנות לטל. 03-6021717, 1-800-363-400 לאתר העמותה www.onein9.org.il ולעמוד הפייסבוק  


פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גוש בשד בת 20 26/01/2020 13:25
 • אני בת 20 בריאה ברוך ה'. בחודשים האחרונים אני חשה גוש בשד הימני מתחת לבית השחי למעלה. בזמן החזור הגוש נהיה רגיש מאוד ומתנפח ולאחר המחזור הוא לא כואב בכלל ואני יכולה לגעת ולמשש אותו. בכללי בזמן מחזור השדיים שלי נהיים רגישים מאוד! זה יכול להיות מסוכן? מה הסיכוי שזה באמת קריטי?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 27/01/2020 14:08
 • קרוב לודאי שמדובר בציסטה שמשתנה עם המחזור החודשי גשי להיבדק על יד כירורגית שד

 • + הוסף תגובה
Ilc 123 27/01/2020 07:19
 • שלום, בת 65. לפני 11 שנים idc בשד ימין, רצפטורים חיובים להורמונים, her2 שלילי ולפני האונקוטייפ לא היה צורך בכימותרפיה.טופלתי בניתוח הקרנות וטמקוסיפן ואחריו ארומזין. בחודש שעבר נמצא ממצא בשד שמאל בגודל 0.6. תוצאות הביופסיה שמדובר ב ilc her2 גבולי ויש צורך בבירור בביופסיה מהמיתוח. אסטרוגן חיובי פרוגסטרון שלילי ומה שהכי מטריד אותי כרגע זה ki67 40 אחוז. למיטב הבנתי לפי ה ki67 מדובר בגידול אגרסיבי. האם זה תואם גודל הגידול? האם קיים טיפול יעיל בנתונים אלה? כמו כן mri שד רק בעוד שבועיים. האם זה סביר לחכות? תודה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 27/01/2020 14:06
 • אין קשר בין גודל הגידול למדד ki67 כמובן שקיים טיפול יעיל אין בעיה לחכות שבועיים

 • + הוסף תגובה
Ilc המשך 123 27/01/2020 14:07
ki67 ד"ר נעה אפרת בן ברוך 27/01/2020 14:08
ביופסיה של בלוטת לימפה שירי 27/01/2020 07:43
 • אני בת 49 וכבדיקת סקר עברתי לראשונה ממוגרפיה שיצאה תקינה. ואולרסאונד שמצא בבית שחי ימין 2 בלוטות לימפה בגודל 0.9*1.7 ס"מ עם קורטקס מעובה עד 0.4 ס"מ. ללא היפרמיה בדופלר צבע. הומלץ על בדיקה חוזרת עוד 3 חודשים, האם כדאי לפני כן לבצע ביופסיה. האם יש סכנה בביצוע ביופסיה.

 • + הוסף תגובה
בלוטות ד"ר נעה אפרת בן ברוך 27/01/2020 14:05
 • אין בעיה בביצוע ביופסיה אני ממליצה לך לפנות לכירורג שד לבדיקה גופנית, מעקב והחלטה על צורך בהמשך ברור

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!