//

"אני מתגעגעת למחלות של בריאים"

פעמיים חלתה אורית חן בסרטן - וניצחה אותו. עכשיו היא נחושה לגרום לכך שלא תהיה פעם שלישית - ולשם כך עשתה מהפך בריא בחייה. לרגל פתיחת חודש המודעות לסרטן השד היא מספרת, בטור אישי, על החששות של מי שהחלימה
כתבה פרסומית כתבת חסות


חליתי בסרטן, פעמיים. בפעם הראשונה רציתי להאמין שההתמודדות נסבלת. הוא היה עוד נסבל. בפעם השנייה, כשהרופאים בישרו לי שאני חולה בסרטן השד, הגוש התגלה כאלים יותר, אמיץ יותר ואף מאיים על קיומי. נתתי לו את הכבוד המגיע לו. אפילו הפסקתי לעשן בזכותו. 


קראו עוד: סרטן השד: כיצד יודעים שהמחלה חזרה?


"הסרטן הפך אותך לאדם טוב יותר", ציינה בפניי חברתי הטובה. אותה חברה שכשחליתי נעלמה כאילו מדובר במחלה מדבקת במיוחד. ברבות השנים, לאחר סיום הטיפולים, חידשתי עימה את הקשר. למה? אולי כי אני באמת אוהבת אותה ואולי כי הסרטן הפך אותי לאדם טוב יותר. בחרתי לסלוח לה על כך שנעלמה מחיי ברגעים הקשים ביותר. 


אורית חן. "אפילו הפסקתי לעשן בזכות הסרטן"


כשחליתי, נתמכתי רבות בחברותיי הוורודות מה"ברנז'ה" המפוקפקת של חולות סרטן השד, אותן הכרתי דרך עמותת אחת מתשע, שליוותה אותנו במהלך המחלה ולאחריה. ההשראה והתמיכה שקיבלנו ועודנו מקבלות אחת מהשנייה היא יוצאת דופן וללא ספק זר לא יבין זאת, מלבדן. איתן אני יכולה לדבר בחופשיות ובנוחות על תוצאות הממוגרפיה, על כאבים מטרידים, על הגעגוע לחברה אמיצה אותה הסרטן הכריע או להתייעץ לאיזה רופא כדאי ללכת לחוות דעת שנייה. עשרת ימי תשובה, כך אני קוראת לימים בהם אני מחכה לתשובה מהביופסיה. בימים אלו אסור להתקרב אלי, גם בן זוגי נכנס לעמדת ה"שטיח", עד לצפירת ההרגעה."החלטתי שפעם שלישית לא תהיה"

היום, מעט יותר משלוש שנים אחרי סיום הטיפולים, אני יכולה לומר בוודאות שהסרטן הפך אותי לאדם אחר. יש שיגידו גם טוב יותר. כיום אני בת 44 ומבינה שהחיים האמיתיים הם אחרי הסרטן - ופתאום שום דבר לא מובן מאליו. אולי זו קלישאה, אבל הפרופורציות באמת משתנות. אם פעם כל עניין חסר משמעות היה מצליח לגזול ממני את תשומת הלב, כיום אני לא מבזבזת עליו אנרגיה מיותרת. החלטתי שאת חיי לא אבזבז על זוטות, ובסביבתי יישארו רק אלו שלמדו לחיות עם השינוי שעברתי.


קראו עוד: "המחלה לימדה אותי לדאוג לעצמי"; מירי חלתה בסרטן - פעמיים


ביום שאחרי סיום הטיפולים, אני מוצאת שאני כבר לא אותו דבר. החלטתי שפעם שלישית לא תהיה. עברתי לנהל אורח חיים בריא: השלתי מעליי 20 ק"ג, שיניתי את התזונה באופן קיצוני, הקמתי עסק פורח של אימון אישי לתזונה מודעת, אני מנחה סדנאות בישול בריא ומוכרת אוכל טבעוני. כל אלו שומרים עלי. כשאני מנביטה או מבשלת אני יוצרת. היצירה עבורי שווה לחיים, ואני פה בשביל לחיות - בלי כאבים, בלי דקירות, בלי מחטים, בלי תופעות לוואי ובלי רופאים הממששים לי איברים. 


ביום שאחרי הסרטן אני מתגעגעת ל"מחלות של בריאים". בעבר, כאב ראש היה מריץ אותי לבית המרקחת להצטייד בכימיקלים. כיום אותו כאב ראש מריץ אותי לבדיקת CT והשיעול הטורדני הוא סיבה טובה לביופסיה. גם אם זה נשמע מוזר, בא לי להיות חולה סתם - לקחת אנטיביוטיקה ולחזור לשגרה. 


אל תתבלבלו, ביום שאחרי הסרטן אני גם מפחדת. את הסרטן כבר פגשתי פעמיים. הפעם השלישית עלולה לקרות. אולי הסרטן לא ישים לב שאני מאכילה אותו קינואה ונבטוטים ויחליט להופיע? 


אך בחרתי לא לתת לפחד להשתלט עליי. ביום הולדתי האחרון בתי כתבה לי ברכה מרגשת מאוד: "הלוואי וכולם היו יודעים עד כמה את מלאה בשמחת חיים וחיה את חייך כאילו כל יום הוא יומך האחרון". אז שתדעו, אני חיה, נושמת, בועטת ומתכננת לחיות עוד אלפי ימי אחרונים.


הטיפ שלי ליום שאחרי: חיי את הרגע, התמקדי בהווה, תחיי בריא ותשקיעי בגופך כאילו את מינימום מלכת אנגליה.


למידע נוסף על פעילות עמותת "אחת מתשע" ניתן לפנות לטל. 03-6021717, 1-800-363-400 לאתר העמותה www.onein9.org.il ולעמוד הפייסבוק  


פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול ב לטרוזול ריקי 08/08/2020 14:11
  • שלום, בתי (בת 49) עברה כריתה חלקית לפני 3 וחצי שנים, מאז היא מטופלת בטומקסיפן. הגידול היה מסוג לובלרי. היות ובתי כבר לא מקבלת מחזור מזה שנה, הרופאה הציעה שכדאי לעבור לטיפול בתרופה לטרוזול. זו תרופה עם הרבה מאד תופעות לוואי, ואת הטומקסיפן, בתי כבר לוקחת זמן רב, וחוץ מהשמנה (שהיא בהחלט בעיה) אין יותר מידי תופעות נוספות. השאלה היא האם הטיפול בלטרוזול עדיפה? או מה ידוע לגבי יעילותה? כמה שנים צריך לקחת אותה? תודה על כל מענה. אמא דואגת

  • + הוסף תגובה
שד שמאלי תחושה מוזרה אני 07/08/2020 04:55
  • שלום. יש לי דקירות בשד השמאלי ברציפות כבר זמן מה, הוא נפוח יותר מהשני וקשה יש בו גושים וכואב לי בו האם זה אומר משהו?

  • + הוסף תגובה
שד ד"ר נעה אפרת בן ברוך 07/08/2020 09:47
  • אני מאד ממליצה לך לגשת בהקדם לבדיקה על ידי כירורג שד. או רופא משפחה

  • + הוסף תגובה
שינויים בשד פה 29/07/2020 20:20
  • שלום רב, בת 34 מטופלת פוריות מזה 4 שנים ( מקבלת הורמונים במינונים הכי גבוהים) ברקע כשל שחלתי על רקע לא מוסבר ומספר אירועי תרומבופלביטיס כתוצאה מהאסטרוגנים ככל הנראה אי לזאת נוטלת קלקסן 60. בריאות כללית תקינה.( בירור המטולוגי מלא תקין) בחודשים האחרונים כ4/5 שמתי לב לשינויים קלים בשד הופעת נמשים באזור בתחתית השדאם מותחים את השד זה נראה כמו סטיפלינג..ובאחד השדיים ממצא חדש יחסית - מורם קטנטן להערכתי כ2 מ"מ בעל מראה מעט ארוזיבי כמו קילופי עור זה לא נעלם וגם לא שמתי לב שגדל מזה כ4 חודשים. לאור הטיפולים אני במעקבים אצל כירורג שד כל חצי שנה ( תור עוד 3 שבועות) בדיקה אחרונה כולל us תקינה . אחת הכיררוגיות ציינה שיש לי שד פיברוציסטי השנייה חלקה לדעתי יש לעיתים מרגישה כמו גושים תת עורים ניידים וכואבים משתנים לאורך המחזור החודשי. בירור של brca שלילי לשמחתי. בקרע משפחתי סרטן שד ושחלה. האם לדעתך יש מקום לדאגה? צריך לבקש משהו בבדיקה הקרובה, להשב את תדומת לבה של הרופאה למשהו?

  • + הוסף תגובה
שינויים בשד פה 31/07/2020 18:11
שינויים בשד ד"ר נעה אפרת בן ברוך 31/07/2020 19:10
  • לא נשמע לי מדאיג ספרי לרופאה את כל מה שכתבת לי כאן

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!