המדריך המלא: כל מה שחשוב שתדעו על אסתמה

היא גורמת לקוצר נשימה, שיעול וריבוי כיח ועד היום לא ידועה הסיבה מדוייקת למחלה: כל מה שאתם חייבים לדעת על אסתמה ועל דרכי הטיפול במחלה
כתבה פרסומית כתבת חסות


אסתמה (יש הכותבים גם אסטמה) היא מחלת ריאות כרונית. היא מתבטאת בדלקת בדרכי האוויר שבריאות (הסימפונות), בייצור מוגבר של רירית, נפיחות בקרומי דרכי הנשימה והתכווצות של שרירים סביבן. התופעות הללו יוצרות חסימות בדרכי הנשימה, התקשות החזה, שיעול והתעטשות. במצבים אקוטיים עלול להיגרם התקף של קוצר נשימה רציני ורמה נמוכה של חמצן בדם. מהם הגורמים למחלה? 

אסתמה נעשתה נפוצה מאוד בעשורים האחרונים. יחד עם זאת, הסיבה המדויקת למחלה עדיין נותרה לא ידועה. ישנם כמה גורמים אפשריים למחלה: נטייה לאלרגיה, היסטוריה משפחתית של אסתמה, זיהומים במערכת הנשימה שקרו בילדות המוקדמת, חשיפה לאלרגנים ומזהמים שונים באוויר או זיהום ויראלי בדרכי הנשימה בילדות המוקדמת, בזמן שהמערכת החיסונית הייתה בשלבי התפתחות. מהם הסימנים לאסתמה?

המחלה בדרך כלל מתבטאת בשיעול, תכיפות גבוהה של התקררויות או מצבי ברונכיט, היצרות בחזה, נשימה מאומצת, ריבוי כיח, התקפים של קוצר נשימה וצפצופים. התקפי קוצר הנשימה עשויים להופיע בשעות הלילה, במהלך פעילות גופנית או בנוכחות זיהום חיידקי או חומרים שהגוף אלרגי אליהם.


אסתמה

אסתמה. נפוצה מאוד בעשורים האחרונים


כיצד מאבחנים אסתמה?

בדרך כלל הרופא מאבחן אסתמה על פי תיאור הסימפטומים שמאפיינים את המחלה ובדיקה גופנית שמבצע הרופא וכן בדיקת תפקודי ריאות (ספירומטריה), המודדת ערכים של נפח נשיפה ומעריכה עד כמה הריאות עובדות ביעילות.מהו הטיפול במחלה?

הטיפול באסתמה הוא סימפטומטי. הרפואה עדיין לא מצאה דרך לטפל בשורש הבעיה. הטיפול בסימפטומים של אסתמה מפחית את ההתקפים ומאפשר לחולים לנהל אורח חיים רגיל, כולל עיסוק בספורט ובפעילות גופנית מאומצת. הטיפול כולל:


משאפים ותרופות: תרופות אלה מסייעות להשיג שני יעדים. האחד, הרחבת הסימפונות על ידי הרפיית השרירים המקיפים אותם. השני, מניעת התקפים באמצעות טיפול בדלקת הכרונית שבסימפונות, הוצאת הליחה והריר שמפריעים לנשימה.


אינהלציה: ניתן לטפל בעזרת מכשיר ההופך את התרופות לאדים ומאפשר לנשום אותם ישירות לריאות.


הימנעות ככל הניתן מהחומרים שהחולה אלרגי אליהם: האלרגנים הנפוצים שמעודדים התקפי אסתמה הם: עשן סיגריות, קשקשים של בעלי חיים (ולא השערות עצמן, כפי שנוטים לחשוב), קרדיט אבק הבית, .מקקים ועובש.


מד שיא הנשיפה: זהו מכשיר המאפשר להעריך את תפקוד הריאות. באמצעותו ניתן להעריך במדויק את מצב הנשימה ולגלות החמרה, לפני שהתקף האסתמה קורה. בדרך זו ניתן לטפל בזמן ולמנוע את ההתקף.פורומים אסטמה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיסון חודשי נון 18/03/2020 11:17
  • בעקבות אסטמה כרונית אני מקבלת אחת לחודש זריקת נוקלה. מאחר ואני גם גימלאית אני נמנעת מלצאת מהבית ולהגיע לקופת חולים לשם רכישת הזריקה והזרקתה ע"י אחות הקופה. בעוד עשרה ימים אני אמורה לקבל את הזריקה ואיני יודעת כיצד לפעול. אשמח לעצתכם

  • + הוסף תגובה
אסמטה? אמא מואגת 11/03/2020 09:38
  • חייל קרבי בן 19. היה חשד לאסטמה שנשלל. כרגע קיבל תשובה מתפקודי ריאה: ספירומטריה במנוחה ללא הפרעה חסימתית, ללא תגובתיות יתר למאמץ אך הפיכות למרחיבי סימפונות. מה זה אומר? הילד לא מעוניין בהורדת פרופיל ומודאג מאוד.

  • + הוסף תגובה
קושי בנשימה קובי 08/03/2020 01:07
  • נתקפתי בקושי נשימה ביום שישי זה תמיד קורה בתקופת מעבר בין העונות שאני מצונן, אף סתום, גודש באף, ללא כל קשר לקור (נראה לי) וגם קשיי נשימה הלכתי לקופת החולים הרופא שמע בדק לי נשימה היו לי מעט צפצופים והרופא קבע שזה אסתמה (בילדותי סבלתי מקשיי נשימה ואז אמרו לי שזה אלרגיה ואסתמה אבל זה נעלם לאחר זמן) והוא נתן לי 1. MONTELUKAST-TRIMA ,-הבנתי שזה תרופה לאלרגיות ובעיות בנשימה 2. SEREDITE DIS 500 MG -משאף 3. ROXO 150MG-אנטיביוטיקה 4.AVAMYS ספריי לאף השאלה שלי למה נתנו לי אנטיביוטיקה? אני מאד מסופק האם לקחת ? אולי הוא הגזים עם כל התרופות האלו ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!