המדריך המלא: כל מה שחשוב שתדעו על אסתמה

היא גורמת לקוצר נשימה, שיעול וריבוי כיח ועד היום לא ידועה הסיבה מדוייקת למחלה: כל מה שאתם חייבים לדעת על אסתמה ועל דרכי הטיפול במחלה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 25/10/2015

אסתמה (יש הכותבים גם אסטמה) היא מחלת ריאות כרונית. היא מתבטאת בדלקת בדרכי האוויר שבריאות (הסימפונות), בייצור מוגבר של רירית, נפיחות בקרומי דרכי הנשימה והתכווצות של שרירים סביבן. התופעות הללו יוצרות חסימות בדרכי הנשימה, התקשות החזה, שיעול והתעטשות. במצבים אקוטיים עלול להיגרם התקף של קוצר נשימה רציני ורמה נמוכה של חמצן בדם. מהם הגורמים למחלה? 

אסתמה נעשתה נפוצה מאוד בעשורים האחרונים. יחד עם זאת, הסיבה המדויקת למחלה עדיין נותרה לא ידועה. ישנם כמה גורמים אפשריים למחלה: נטייה לאלרגיה, היסטוריה משפחתית של אסתמה, זיהומים במערכת הנשימה שקרו בילדות המוקדמת, חשיפה לאלרגנים ומזהמים שונים באוויר או זיהום ויראלי בדרכי הנשימה בילדות המוקדמת, בזמן שהמערכת החיסונית הייתה בשלבי התפתחות. מהם הסימנים לאסתמה?

המחלה בדרך כלל מתבטאת בשיעול, תכיפות גבוהה של התקררויות או מצבי ברונכיט, היצרות בחזה, נשימה מאומצת, ריבוי כיח, התקפים של קוצר נשימה וצפצופים. התקפי קוצר הנשימה עשויים להופיע בשעות הלילה, במהלך פעילות גופנית או בנוכחות זיהום חיידקי או חומרים שהגוף אלרגי אליהם.


אסתמה

אסתמה. נפוצה מאוד בעשורים האחרונים


כיצד מאבחנים אסתמה?

בדרך כלל הרופא מאבחן אסתמה על פי תיאור הסימפטומים שמאפיינים את המחלה ובדיקה גופנית שמבצע הרופא וכן בדיקת תפקודי ריאות (ספירומטריה), המודדת ערכים של נפח נשיפה ומעריכה עד כמה הריאות עובדות ביעילות.מהו הטיפול במחלה?

הטיפול באסתמה הוא סימפטומטי. הרפואה עדיין לא מצאה דרך לטפל בשורש הבעיה. הטיפול בסימפטומים של אסתמה מפחית את ההתקפים ומאפשר לחולים לנהל אורח חיים רגיל, כולל עיסוק בספורט ובפעילות גופנית מאומצת. הטיפול כולל:


משאפים ותרופות: תרופות אלה מסייעות להשיג שני יעדים. האחד, הרחבת הסימפונות על ידי הרפיית השרירים המקיפים אותם. השני, מניעת התקפים באמצעות טיפול בדלקת הכרונית שבסימפונות, הוצאת הליחה והריר שמפריעים לנשימה.


אינהלציה: ניתן לטפל בעזרת מכשיר ההופך את התרופות לאדים ומאפשר לנשום אותם ישירות לריאות.


הימנעות ככל הניתן מהחומרים שהחולה אלרגי אליהם: האלרגנים הנפוצים שמעודדים התקפי אסתמה הם: עשן סיגריות, קשקשים של בעלי חיים (ולא השערות עצמן, כפי שנוטים לחשוב), קרדיט אבק הבית, .מקקים ועובש.


מד שיא הנשיפה: זהו מכשיר המאפשר להעריך את תפקוד הריאות. באמצעותו ניתן להעריך במדויק את מצב הנשימה ולגלות החמרה, לפני שהתקף האסתמה קורה. בדרך זו ניתן לטפל בזמן ולמנוע את ההתקף.פורומים, אסטמה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אסטמה מ מ 28/11/2019 17:06
  • שלום וברכה מי שיש לו אסטמה בינונית ומאוזנת האם יש לו בעיה לשהות על ההרים בשוויץ (דאבוס ארוזה וכדומה ) תודה רבה מראש

  • + הוסף תגובה
אסטמה יהודה 28/11/2019 09:47
  • לאמא שלי בת ה-77 יש שיעול שמתחיל כל תחילת חורף, שיעול יבש וטורדני. לאחר סדרת בדיקות בתל השומר האבחון היה שהיא סובלת מאסטמה. לאחר טיפול באסטמה של אנילציה השיעול עדיין נמשך. מה אתם מציעים ? אולי חדר מלח ? רופא ריאות ?

  • + הוסף תגובה
צו ראשון שמוליק 14/11/2019 12:16
  • היי, אם אני אסמטי אני צריך לעשות בדיקת מאמץ לפני הצו הראשון?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!