המדריך המלא: כל מה שחשוב שתדעו על אסתמה

היא גורמת לקוצר נשימה, שיעול וריבוי כיח ועד היום לא ידועה הסיבה מדוייקת למחלה: כל מה שאתם חייבים לדעת על אסתמה ועל דרכי הטיפול במחלה
כתבה פרסומית כתבת חסות


אסתמה (יש הכותבים גם אסטמה) היא מחלת ריאות כרונית. היא מתבטאת בדלקת בדרכי האוויר שבריאות (הסימפונות), בייצור מוגבר של רירית, נפיחות בקרומי דרכי הנשימה והתכווצות של שרירים סביבן. התופעות הללו יוצרות חסימות בדרכי הנשימה, התקשות החזה, שיעול והתעטשות. במצבים אקוטיים עלול להיגרם התקף של קוצר נשימה רציני ורמה נמוכה של חמצן בדם. מהם הגורמים למחלה? 

אסתמה נעשתה נפוצה מאוד בעשורים האחרונים. יחד עם זאת, הסיבה המדויקת למחלה עדיין נותרה לא ידועה. ישנם כמה גורמים אפשריים למחלה: נטייה לאלרגיה, היסטוריה משפחתית של אסתמה, זיהומים במערכת הנשימה שקרו בילדות המוקדמת, חשיפה לאלרגנים ומזהמים שונים באוויר או זיהום ויראלי בדרכי הנשימה בילדות המוקדמת, בזמן שהמערכת החיסונית הייתה בשלבי התפתחות. מהם הסימנים לאסתמה?

המחלה בדרך כלל מתבטאת בשיעול, תכיפות גבוהה של התקררויות או מצבי ברונכיט, היצרות בחזה, נשימה מאומצת, ריבוי כיח, התקפים של קוצר נשימה וצפצופים. התקפי קוצר הנשימה עשויים להופיע בשעות הלילה, במהלך פעילות גופנית או בנוכחות זיהום חיידקי או חומרים שהגוף אלרגי אליהם.


אסתמה

אסתמה. נפוצה מאוד בעשורים האחרונים


כיצד מאבחנים אסתמה?

בדרך כלל הרופא מאבחן אסתמה על פי תיאור הסימפטומים שמאפיינים את המחלה ובדיקה גופנית שמבצע הרופא וכן בדיקת תפקודי ריאות (ספירומטריה), המודדת ערכים של נפח נשיפה ומעריכה עד כמה הריאות עובדות ביעילות.מהו הטיפול במחלה?

הטיפול באסתמה הוא סימפטומטי. הרפואה עדיין לא מצאה דרך לטפל בשורש הבעיה. הטיפול בסימפטומים של אסתמה מפחית את ההתקפים ומאפשר לחולים לנהל אורח חיים רגיל, כולל עיסוק בספורט ובפעילות גופנית מאומצת. הטיפול כולל:


משאפים ותרופות: תרופות אלה מסייעות להשיג שני יעדים. האחד, הרחבת הסימפונות על ידי הרפיית השרירים המקיפים אותם. השני, מניעת התקפים באמצעות טיפול בדלקת הכרונית שבסימפונות, הוצאת הליחה והריר שמפריעים לנשימה.


אינהלציה: ניתן לטפל בעזרת מכשיר ההופך את התרופות לאדים ומאפשר לנשום אותם ישירות לריאות.


הימנעות ככל הניתן מהחומרים שהחולה אלרגי אליהם: האלרגנים הנפוצים שמעודדים התקפי אסתמה הם: עשן סיגריות, קשקשים של בעלי חיים (ולא השערות עצמן, כפי שנוטים לחשוב), קרדיט אבק הבית, .מקקים ועובש.


מד שיא הנשיפה: זהו מכשיר המאפשר להעריך את תפקוד הריאות. באמצעותו ניתן להעריך במדויק את מצב הנשימה ולגלות החמרה, לפני שהתקף האסתמה קורה. בדרך זו ניתן לטפל בזמן ולמנוע את ההתקף.פורומים אסטמה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת תפקודי ריאה ותגר מטכולין פענוח כרם 26/10/2018 18:07
  • שלום רב בת 24, מעשנת כ-10 סיגריות ליום בשנה שעברה החלו לי התקפי קוצר נשימה, קלים יחסית- מאין תחושה שאיני יכולה לנשום עד הסוף. בנוסף, קיימת לי ליחה די תמידית כבר הרבה שנים (מזכרוני עוד בתור ילדה הליחה תמיד הייתה קיימת) שקופה. בעקבות כך, נעשו לי בדיקות ספירומטריה, ולאחר מכן בדיקת תגר מטכולין. אשמח להתרשמותך מתוצאות הבדיקות. יודעת שהסיכויים נמוכים, אך חוששת שחולה בCOPD לא מפוענח עקב גילי הצעיר. תודה ויום טוב https://mail.google.com/mail/u/1/#inbox?projector=1 https://mail.google.com/mail/u/1/#inbox?projector=1

  • + הוסף תגובה
מבחן תגר מטכולין מינה 04/09/2020 00:16
  • הנני בת 72 עברתי מבחן זה והממצאים: לאחר 14 דקות במטכולין 1M ירידה של 14% FEV1 = 1.13 לאחר 18 דקות במטכולין 2M ירידה של22% FEV1= 1.01 ירידה של 22% מה זה אומר?

  • + הוסף תגובה
ליחה עם דם סער 29/04/2020 13:30
  • אני בן 26 מעשן, הבוקר כיחכחתי בגרון והוצאתי ליחה עם דם במשך 4 פעמים, עברו כמה שעות מאז ואין סימנים נוספים לדם. מה עלי לעשות?

  • + הוסף תגובה
חיסון חודשי נון 18/03/2020 11:17
  • בעקבות אסטמה כרונית אני מקבלת אחת לחודש זריקת נוקלה. מאחר ואני גם גימלאית אני נמנעת מלצאת מהבית ולהגיע לקופת חולים לשם רכישת הזריקה והזרקתה ע"י אחות הקופה. בעוד עשרה ימים אני אמורה לקבל את הזריקה ואיני יודעת כיצד לפעול. אשמח לעצתכם

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!