//

"שום דבר לא חוזר למה שהיה לפני"

"עם סיום הטיפולים נשלחתי הביתה 'לחזור' אל חיי, וממקום בו הייתי תחת השגחה צמודה נחתי על קרקע לא יציבה". אורית ברתיני שביט על הקשיים של היום שאחרי ההחלמה מסרטן השד
כתבה פרסומית כתבת חסות


סרטן השד "תפס" אותי לפני שש שנים, בעודי בת 52. הסיפור שלי מתחיל מהבשורה הקשה על כך שיש לי גוש סרטני גדול בשד. משם הכל הופך לסרט אימה: טיפולי כימותרפיה קשים, כריתה מלאה של השד ולבסוף גם הקרנות. לאחר תהליך חשיבה, התייעצות עם מומחים ושיחות עם האנשים הקרובים אלי, אני מחליטה כי אין כרגע בחיי מקום להתערבויות כירורגיות מיותרות ומוותרת על ניתוח שחזור השד. 


מספרות על ההתמודדות עם סרטן השד:

-"אני מתגעגעת למחלות של בריאים"

-"המחלה לימדה אותי לדאוג לעצמי"; מירי חלתה בסרטן - פעמיים


נשים רבות מספרות על תקופת הגילוי וההתמודדות - שהיא אכן קשה מנשוא, אך במהלך ההתמודדות, הבנתי כי השיח על היום שאחרי המחלה הוא דל בצורה שאיננה תואמת את הקשיים של אותה תקופה. עם סיום הטיפולים נשלחתי הביתה "לחזור" אל חיי , וממקום בו הייתי תחת השגחה צמודה נחתי על קרקע לא יציבה. שום דבר לא חוזר למה שהיה לפני - לא הגוף ולא הנפש. נזקקתי לעזרה מקצועית בעיבוד המחלה ובתהליך הרכבת הפאזל של חיי מחדש. כדי לעשות זאת השתתפתי בקבוצת התמיכה בעמותת אחת מתשע, יחד עם נשים נוספות שעברו את המחלה, כל אחת בזמנה עם הסיפור המיוחד שלה. אך כולנו דיברנו באותה שפה, שפה שרק אנחנו מבינות. "הבנתי שהגיע הזמן לצאת אל העולם ללא פחד"

לאורך כל שלבי המחלה ניהלתי יומן מצולם וכתוב, כך שבתוך העיסוק האינטנסיבי בגוף ובחולי מצאתי מקום של יופי, יצירה ורוח. לאחר ההחלמה חשפתי חלקים נבחרים מהיומן בתערוכה "תיקון אמנותי" אותה הצגתי. "קיימים מצבי החיים הללו שאין הרגש מעלה כלל אפשרות של תיקון להם. במצבים אלו יתאפשר התיקון אך ורק עם הקבלה הרגשית והמחשבתית, שאי-אפשר לעשות תיקון. שאי-אפשר להגיע לתיקון. אי אפשר להפוך את מה שהיה לכזה שלא היה" (ד"ר רינה ברלב אליאלי ז"ל - מתוך טקסט התערוכה). את העבודה האחרונה לתערוכה יצרתי שנתיים אחר סיום הטיפולים ובה עסקתי בדימוי הגוף ובנשיות עם חוש הומור. התערוכה סימלה עבורי את הקבלה.


סרטן השד

אורית ברתיני שביט. ויתרה על ניתוח שחזור שד


בעקבות המחלה תפיסת עולמי השתנתה. הבנתי שהגיע הזמן לצאת אל העולם ללא פחד ולהגשים את חלומותיי. הפוקוס עבר לחיים ועשייה בהווה, כי החיים היום ומה שאני עושה בהם בהווה יוצרים את העתיד. הפרופורציות וסדר העדיפויות השתנו. בעלי וילדיי חוו יחד איתי את המחלה, ויחד עם השינוי האישי שלי, גם משפחתי עברה שינוי בתפיסת החיים. תחושת הפחד התחלפה ברגיעה, אומץ והקשבה, התקרבנו והתחזקנו יחד כמשפחה. בתי הבכורה ליוותה אותי במהלך המחלה בכל השלבים והתמודדה עם רגעים קשים. כיום היא בת 30 ועוסקת באומנות ורפואה טבעית, מתוך האמונה כי חיים נכונים ומאוזנים שומרים עלינו בריאים. נראה שהמחלה שלי השפיעה גם על הבחירות שלה בחיים.


קראו עוד: סרטן השד: כיצד יודעים שהמחלה חזרה?


מעבר לסגירת המעגל דרך האומנות, אני סוגרת מעגל גם דרך עזרה לחולות בסרטן השד במסגרת התוכנית "לצידך" של עמותת "אחת מתשע". התוכנית מכשירה נשים שהחלימו מסרטן השד ללוות באופן אישי חולות חדשות, עבורן אני מהווה אוזן קשבת, תומכת ומייעצת. ליווי הנשים ביום שאחרי הוא חלק מאחווה נשית של תמיכה, של נתינה וקבלה. עכשיו, בעודי מחוזקת אני יכולה לתת את אותה התמיכה שאני קיבלתי בדרכי לחזרה לחיים. 


הטיפ שלי ליום שאחרי: אל תתביישי בגופך, היי שלמה עם עצמך, כי זה מה שחשוב. כפי שאת רואה את עצמך כך יראו אותך האחרים. פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שד שמאלי תחושה מוזרה אני 07/08/2020 04:55
 • שלום. יש לי דקירות בשד השמאלי ברציפות כבר זמן מה, הוא נפוח יותר מהשני וקשה יש בו גושים וכואב לי בו האם זה אומר משהו?

 • + הוסף תגובה
שד ד"ר נעה אפרת בן ברוך 07/08/2020 09:47
 • אני מאד ממליצה לך לגשת בהקדם לבדיקה על ידי כירורג שד. או רופא משפחה

 • + הוסף תגובה
שינויים בשד פה 29/07/2020 20:20
 • שלום רב, בת 34 מטופלת פוריות מזה 4 שנים ( מקבלת הורמונים במינונים הכי גבוהים) ברקע כשל שחלתי על רקע לא מוסבר ומספר אירועי תרומבופלביטיס כתוצאה מהאסטרוגנים ככל הנראה אי לזאת נוטלת קלקסן 60. בריאות כללית תקינה.( בירור המטולוגי מלא תקין) בחודשים האחרונים כ4/5 שמתי לב לשינויים קלים בשד הופעת נמשים באזור בתחתית השדאם מותחים את השד זה נראה כמו סטיפלינג..ובאחד השדיים ממצא חדש יחסית - מורם קטנטן להערכתי כ2 מ"מ בעל מראה מעט ארוזיבי כמו קילופי עור זה לא נעלם וגם לא שמתי לב שגדל מזה כ4 חודשים. לאור הטיפולים אני במעקבים אצל כירורג שד כל חצי שנה ( תור עוד 3 שבועות) בדיקה אחרונה כולל us תקינה . אחת הכיררוגיות ציינה שיש לי שד פיברוציסטי השנייה חלקה לדעתי יש לעיתים מרגישה כמו גושים תת עורים ניידים וכואבים משתנים לאורך המחזור החודשי. בירור של brca שלילי לשמחתי. בקרע משפחתי סרטן שד ושחלה. האם לדעתך יש מקום לדאגה? צריך לבקש משהו בבדיקה הקרובה, להשב את תדומת לבה של הרופאה למשהו?

 • + הוסף תגובה
שינויים בשד פה 31/07/2020 18:11
שינויים בשד ד"ר נעה אפרת בן ברוך 31/07/2020 19:10
 • לא נשמע לי מדאיג ספרי לרופאה את כל מה שכתבת לי כאן

 • + הוסף תגובה
טריפל נגטיב שלא מגיב לטקסול שיר 16/07/2020 03:02
 • בת 75. סרטן טריפל נגטיב מועמדת לניתוח תוך שבועיים לכריתת שד כולל השריר. עקב חוסר תגובה לטקסול וחזרה של הגידול לגודלו המקורי 3.5 סמ תוך חודש וחצי לאחר שהצטמצם ל1 סמ. לפני חצי שנה נעשה פט סטי שלא חשף גרורות בגוף. האם חובה לעשות לפני הניתוח פט סיטי כדי לראות האם התפתחו גררורות בעקבות חוסר התגובה לטקסול?או שאין חשיבות כרגע בעקבות מחסור בזמן והפט סיטי יעשה אחרי.הניתוח. האם במהלך הניתוח יש לדרוש פתלוגיה ספסיפית מעבר למה שבודקים כדי לחפש טיפול מתאים לכימוטראפיה שאחרי?להמשך הטיפול לאחר ניתוח

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 16/07/2020 22:44
 • לדעתי בהחלט יש מקום לביצוע פט/סיטי שבועיים זה מספיק זמן לפטסיטי דחוף אין צורך בפתולוגיה ספציפית במהלך הניתוח, ניתן לבצע כל מה שנדרש אחרי הניתוח

 • + הוסף תגובה
פתולוגיה שנעשית אחרי ניתוח להתאמת טיפול שיר 29/07/2020 21:38
 • האם לאחר הניתוח . אוטומטית נעשית פתלוגיה לגידול שמוציאים שיכולה לתת תשובה לגבי איזה טיפול הכי יתאים ?. חוץ מבדיקת רצפטורים הורמנאלים וher2 .כי הרי בביופסיה נקבע טריפל נגטיב.האם יש בדיקות פרטיות שצריך לעשות על הגידול למציאת מוטציות כדי לאפיין את הגידול טוב יותר??בעיקר שלא היתה תגובה לטקסול?להתאמת טיפול יעיל?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!