אימפוטנציה: כל מה שאתם חייבים לדעת על בעיות בזקפה

כ-20% מהגברים יסבלו, בשלב זה או אחר, מבעיות בזקפה (אימפוטנציה) - הגורמות לירידה במצב הרוח ואפילו לדיכאון. מה הגורמים לבעיות בזקפה וכיצד אפשר לטפל בתופעה?
כתבה פרסומית כתבת חסות


הזקפה היא חלק בלתי נפרד מחייו של כל גבר בוגר. היא מופיעה לעתים כבר בשעות הבוקר המוקדמות (זקפת הבוקר הידועה), ממשיכה בשלה גם בלילה ואפילו בזמן השינה, ומגיעה לשיאה כמובן ברגע המענג מכל - בעת קיום יחסי מין. אך לא תמיד זה כך - ישנם גברים הנוטים לאבד לעתים את היכולת להגיע לזקפה (אימפוטנציה) או לשמור עליה למשך פרק הזמן הרצוי, והסיבות לכך רבות ומגוונות. לרוב, גבר שסובל מבעיות זקפה יחווה ירידה במצב הרוח עד כדי דיכאון, דבר שעלול להיות הרסני להמשך חייו ולפגוע בקריירה שלו ובקשריו הזוגיים. 


קראו עוד: 10 סיבות שבגללן כדאי לכם לעשות יותר סקס


גברים רבים שואלים את עצמם מדוע זה קרה דווקא להם אך חשוב שידעו שהם לא לבד. ההפרעה הזו קיימת אצל 20% מהגברים בממוצע והסיבות לכך הן, כאמור, רבות ומגוונות.


המערכת הפיזיולוגית ה"מייצרת" את הזקפה "מסובכת" במיוחד, וכוללת מורכבות של גירויים עצביים, פעילויות הורמונאליות ותפקוד תקין של כלי הדם בבטן תחתונה. כל בעיה בהם עשויה לחבל ביכולתו של הגבר להגיע לזקפה ולשמור עליה למשך פרק זמן סביר. הסיבות לאין אונות יכולות להיות פיזיולוגיות ופסיכולוגיות ואף שילוב של השניים.הבעיה: מהן הסיבות לאין אונות?

אימפוטנציה על רקע פיסיולוגי עשויה להיגרם בעקבות סוכרת, בעיות בערמונית, ניתוחים בבטן תחתונה, בעיות עצביות, מחלות ניווניות, פגיעה בחוט השדרה, בעיות הורמונליות, שימוש בסמים ובאלכוהול ועוד. אין אונות עלולה להיגרם גם כתוצאה מתופעת לוואי של תרופות להורדת לחץ דם או לטיפול במחלות נפש.


אימפוטנציה

אימפוטנציה. הסיבות יכולות להיות פיזיולוגיות ופסיכולוגיות


בנוסף, אין אונות פסיכולוגית עלולה להיגרם עקב דיכאון, אורח חיים לחוץ, בעיות בזוגיות, טראומות נפשיות מן העבר, חרדת ביצוע ועוד. סוג נוסף של אין אונות פסיכולוגית היא כזו המופיעה בסיטואציות מסוימות - למשל גברים שמסוגלים להגיע לזקפה מלאה כאשר הם מאוננים או כאשר הם חווים סקס עם אישה אחרת שאינה בת הזוג שלהם. במקרים כאלה ברור כי לגבר אין בעיה גופנית כלשהי אלא בעיה נפשית, הזקוקה לאפיון ולטיפול. במקרים מסוימים גם כישלון חד פעמי בעת קיום יחסי מין עלול להיות טראומטי ולעורר חששות ותסכולים שעלולים למנוע את הופעת הזקפה המיידית גם בניסיונות הבאים.


קראו עוד: 12 הרגלים שיגבירו את הליבידו שלכם


היום ברור שהגוף והנפש קשורים זה בזה ולכן לפעמים קשה להצביע על המקור להופעת האין אונות ועל הסיבות להחמרת המצב. יחד עם זאת, יש הסכמה על התבנית הבאה: התפתחות בעיה רפואית הגורמת לקשיי זקפה. קשיים אלה גורמים להתפתחות חרדה והפרעות נפשיות. המצב מחמיר - וחוזר חלילה.הטיפול: איך מתמודדים עם זה?

אבחון מקדים מסייע במציאת הגורם לבעיות זקפה ובהתאמת הטיפול לצורכי המטופל, לחומרת המצב ולמידת המורכבות שלו. כל גבר שסובל מקשיים בזקפה יכול לקבל את הטיפול שאיתו הוא יחוש הכי בנוח ושיהיה לשביעות רצונו. עבור כל גבר אפשר להתאים יותר מטיפול אחד. אפשרויות הטיפול בבעיות בזקפה הן מגוונות, בהתאם לגורמים ולמצב המטופל: 


טיפול תרופתי: אפשר לטפל בקשיי זקפה ובאימפוטנציה על ידי תרופות שונות - תרופות לנטילה דרך הפה, תכשירים להזרקה לפין, תכשירים  הורמונליים למריחה מקומית וטיפולים הורמונליים בהזרקות תקופתיות.


טיפול פסיכולוגי: לעתים מתגלה כי מקור הבעיה הפיזיולוגית נובע מבעיה נפשית חמורה המשפיעה על תפקודו המיני של הגבר. במקרה כזה יש טיפולים פסיכולוגיים דיסקרטיים - טיפול אישי, טיפול סקסולוגי זוגי או טיפול במסגרת קבוצת תמיכה.


טיפול משולב: במקרים שבהם קשה להצביע על מקור הבעיה, אפשר לשלב טיפול תרופתי עם טיפול פסיכולוגי.


טיפול רפואי נלווה: במקרים מסוימים ייתכן כי פתרון של בעיה רפואית אחרת כגון בעיה בערמונית, בעיה עצבית, איזון סוכרת וכדומה - יוכל לסייע גם בשיפור יכולות הזקפה של הגבר.


לסיכום, לא משנה מהי הסיבה לאין אונות, חשוב לדעת שאפשר לטפל בה - ויפה שעה אחת קודם.ד"ר נחום זילבר, אורולוג מומחה לטיפול בהפרעות בתפקוד המיני

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר נחום זילבר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים בעיות בזיקפה, אימפוטנציה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סיאליס מינון 5 מ"ג אדם 17/05/2020 12:22
  • בחןר בן 30. לפעמים בעת חדירה הזקפה לא חזקה מספיק. ניסיתי סיאליס 10 מ"ג ושמתי לב שגם כאשר כאשר אני לוקח רק חצי כדור זה עושה את העבודה. השאלה אם ניתן לקחת מינון 5 מ"ג באופן רנדומלי ולא יומיומי במקום לחצות את הכדור(מה שאני לא אמור לעשות). אציין שבדרך כלל יש לי זקפה חזקה רק לעיתים בעת החדירה היא נופלת.

  • + הוסף תגובה
אשמח לתגובה אדם 22/05/2020 13:08
סיאליס ד"ר נחום זילבר 25/05/2020 06:25
לגבי ריסוק ESWL אנבל 19/05/2020 15:01
  • פירוט של נושאי ההדרכה וחשיבותם? כיצד יהיה ניתן למדוד את הבנת המטופל? הכינו רשימת קריטריונים להערכת תהליך ההדרכה?

  • + הוסף תגובה
ריסוק אבן ד"ר נחום זילבר 20/05/2020 08:11
  • פני בבקשה לאורולוג המטפל שהמליץ על הטיפול הזה

  • + הוסף תגובה
יש זקפה,אין שפיכה יעל 13/05/2020 13:44
  • שלום, בעלי בן 63,לוקח תרופות לסכרת,לחץ דם,דילול דם,לערמונית וכולסטרול. בזמן האחרון מגיע לזקפה אך ללא שפיכה. מה הסיבה? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
זקפה ללא פליטה ד"ר נחום זילבר 20/05/2020 08:10
  • ייתכן שהמצב הזה נגרם כחלק מתופעות לוואי לתרופות שהוא משתמש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!