" בזמן שאחותי חגגה את סיום הטיפולים, אני התחלתי אותם"

"כשילדיי יצאו לעולם לא תיארנו לעצמנו שבגיל כה צעיר הם יאלצו להתמודד עם אובדן סבתא ועם דודה ואמא חולות בסרטן באותה השנה". לרגל חודש המודעות לסרטן השד מספרת גולדי אזארי כספי על ההתמודדות עם הגילוי - אבל בעיקר עם היום שאחרי
כתבה פרסומית כתבת חסות


הסיפור המשפחתי שלי התחיל לפני 30 שנה, כשאמי חלתה בסרטן השחלות. אז, לא ידענו ולא שיערנו כי מדובר בפגם גנטי. רק הרבה שנים אחרי וממש במקרה התגלה שאנחנו נשאיות. 


מספרות על ההתמודדות עם סרטן השד:

-"אני מתגעגעת למחלות של בריאים"

-"המחלה לימדה אותי לדאוג לעצמי"; מירי חלתה בסרטן - פעמיים

-"שום דבר לא חוזר למה שהיה לפני"


כשאחותי הגדולה חלתה לפני שלוש שנים בסרטן השד, הבנתי שייתכן שגם על דלתי הסרטן יתדפק והחלטתי לעבור ניתוח מניעה, במסגרתו אעבור כריתה של השדיים והשחלות. החלטתי שאעשה הכול בשביל לשמור על חיי ולראות את ילדיי גדלים, גם במחיר של ויתור על האיברים הנשיים שבי. באופן אירוני למדי, שבועיים לפני הניתוח נשלחתי על ידי הרופא לבדיקת MRI שהראתה בדיוק את מה שלא רציתי לראות - גוש סרטני בשד. 


גולדי אזארי כספי. "החלטתי שאעשה הכול בשביל לשמור על חיי ולראות את ילדיי גדלים"


לא בזבזתי אפילו דקה. עברתי את הניתוח המתוכנן ובזמן ההחלמה חיכיתי לתשובה מהפתולוגיה. בזמן שאחותי חגגה את סיום הטיפולים, אני התחלתי אותם. התחלתי את סדרת טיפולי הכימותרפיה והספקתי לעשות שחזור, שהסתבך לא מעט. תקופת הטיפולים שלי, שהסתיימה לפני שנה וחצי הייתה כמו מכה קטנה על הכנף, במהלכה הייתי גאה בעצמי על ההתמודדות האיתנה. "דווקא בסיום הטיפולים היה לי קשה יותר"

ממש לא צפיתי ולא התכוננתי ליום שאחרי, אך דווקא בסיום הטיפולים, היה לי קשה הרבה יותר. כולם אמרו לי: "זהו זה נגמר, הבראת". המעגל התומך התפוגג. אבל אני עדיין הייתי זקוקה לעזרה נפשית רבה. 


יכולתי לבחור בדרך הקלה, לנעול את כל מה שעבר עליי בתיבה, לזרוק אותה לים דמיוני ולהתעלם מהרגשות והבלבול, אבל בחרתי לעמוד מול גל הרגשות. החלטתי לא לוותר ולהתחיל בתהליך חזרה לשגרה אליה כל כך התגעגעתי.


בזמן הטיפולים חיפשתי להניח את ראשי במקום שהמילה סרטן אינה זרה לו ולדבר עם מישהי שהייתה שם ומבינה בדיוק מה חשתי. כך הגעתי לעמותת "אחת מתשע" וללירון, שליוותה אותי ועברה את אותה הדרך שאני בדיוק הייתי בה. לירון מהעמותה הקשיבה, תמכה, ועטפה. העמותה שמרה איתי על קשר טלפוני בכדי לוודא שאני מקבלת את מה שאני צריכה. העובדה שיש למי לפנות בזמן כזה אפשרה לי להרגיש שיש לי מקום בטוח."אמא, למה את כבר לא לובשת בגד ים?"

את טלטלת הסרטן כבר חוויתי בעבר - כאשר איבדתי את חמותי שמאוד אהבתי. אז חשתי באובדן ולמדתי את ערכם של החיים. 


הפעם איבדתי הנשיות שלי להתמודדות האישית שלי עם הסרטן. פתאום יש לי גוף חדש איתו אני צריכה להתמודד בכל בוקר מול המראה, בכל מקלחת ובכל פעם שאני מורידה את החולצה. בכל ביקור בים הילדים שואלים את אותה השאלה: "אמא, למה את כבר לא לובשת בגד ים?". איך אני אמורה להסביר להם שאני לא מרגישה נוח להיחשף?


למרות שלא הסתרתי דבר מילדיי, היה לי חשוב לשמור על השגרה הקיימת. ההיסטוריה המשפחתית, בה השימוש במילה "סרטן" איננה נדירה, יצרה מציאות עגומה עבורם. כשהבאנו אותם לעולם, לא תיארנו לעצמנו שבגיל כה צעיר הם יאלצו להתמודד עם אובדן סבתא ועם דודה ואמא חולות בסרטן  באותה שנה. 


הם כבר לא אותם ילדים. הילדים הם אלה ששמים לב ראשונים לכל שינוי בי ונבהלים מכל כאב ראש קטן. בפעם הראשונה שגדל לי קצת שיער והצלחתי לאסוף אותו לקוקו קטנטן, הם היו הראשונים לברך אותי על כך. 


היום שאחרי הטיפולים משפיע עליי גם כיום בעודי חווה חרדה פיזית תמידית. אני עוברת בדיקות לעתים מאוד תכופות. הפחד שהמחלה תחזור משפיע על ביום יום באופן משמעותי. בכל פצעון קטן אני רצה לבדיקה אצל הרופא ומצב הרוח מידרדר. אבל אין מה לעשות, יש צדדים חיוביים להכול - לצד הפחד המשתק והגוף הדואב, ביום שאחרי הטיפולים הפכתי לאישה הרבה יותר סבלנית והרבה פחות שיפוטית. פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הרחבה של צינוריות חלב ראשיות חלקן עם הסתיידויות- האם אופייני לאישה לאחר לידה? האם תקין? רווית 03/06/2020 09:34
  • בת 42, ילדתי לפני 10 חודשים. עשיתי ממוגרפיה שהיתה תקינה ואילו בא.ס בדיקה משלימה נרשם: שד ימין- מאחורי הפיטמה הודגמה ציסטה בקוטר 0.7 ס"מ. הודגמה הרחבה של צינוריות חלב ראשיות , חלקן עם תוכן והסתיידות BIRDS2 בית שחי: ב.מ. פ שד שמאל- תבנית סונוגרפית תקינה. לא הודגם גוש סולידי או ציסטי. הודגמה הרחבה של צינוריות חלב ראשיות , חלקן עם תוכן והסיידויות. בית שח.: ב.מ.פ BIRDS2. מה המשמעות של צינורות חלב מורחבות עם הסתיידויות? האם זה קשור לכך שאני לאחר לידה עם חלב בשדיים- האם הסתיידויות אופייניות לאחר לידה עם חלב? אם כן, מדוע BIRDS2? תודה

  • + הוסף תגובה
גושים בשדיים נדין 03/06/2020 02:22
  • שלום ד״א אפרת. אני בת 29.8. לפני 4 שנים גיליתי גוש בשד ימין, והתברר כי יש לי גם בצד שמאל אחרי אולטרסאונד. כמובן שעושה מעקבים צמודים גם אצל כירורג שד. לאורך כל הזמן לא היו שינויים בגושים( 1.30 סמ ו-1.10 סמ), מוגדרים, היפואקוגניים, ומוגדרים כ-birads 2 אך, בבדיקה שביצעתי לפני שבוע נמצא בנוסף לשני הנ״ל(שלא השתנו כלל), נוסף גוש בשד שמאל -0.90 ס״מ, מוגדר, היפואקוגני עם הסתיידויות בתוכו- סוכם כ- birads 3-ממצא כנראה שפירי. הומלץ לחזור על הבדיקה עוד 6 חודשים. התור שלי לכירורג לעוד מלא זמן. האם אני צריכה לדאוג בגלל ההסתיידות ובגלל הגוש החדש? אין לי רקע של סרטן כזה במשפחה. תודה רבה רבה על כל תשובה נדין

  • + הוסף תגובה
דקירות בשד ימין ניצן 02/06/2020 23:46
  • שלום, בשנה האחרונה גיליתי גוש בשד ימין. הלכתי לכירורג שד אחד, הוא שלח אותי לאולטראסאונד והממצאים היו ציסטות קטנות מפוזרות. אצר שזה גורם לפעמים לכאבים. לאחרונה התחילו לי דקירות בשד המדובר. לעיתים ממש חזקות ועוצרות את הנשימה. הלכתי שוב לכירורג , הוא מחדש, בדק ואמר שהכול בסדר ואפילו לא הרגיש את הגוש והסביר שציבטה מלאה בנוזלים והיא יכולה להיעלם פתאום חשוב לחזור. קבעתי והלכתי לעוד כירורג, גם הוא בדק ואמר שלא מרגיש כלום חשוד אבל הכאבים ממשיכים. האם יש לך ניסיון עם דקירות כפי שתיארתי במקרים בהם טיפלת? אני ממש מפחדת ... תודה רבה!

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!