המדריך המלא: כך תדעו אם הילד שלכם סובל מעיכוב התפתחותי

התינוק בן חצי שנה ועדיין לא מתהפך מהבטן לגב? בת השנה שלכם טרם מלמלה את מילותיה הראשונות? רגע לפני שאתם נכנסים ללחץ – כך תבדילו בין עיכוב התפתחותי לחריגה "נורמלית"
כתבה פרסומית כתבת חסות


אין ספר הדרכה להורים שבו לא מצויינות אבני הדרך שעליו להשיג. הוא אמור לחייך כשהוא בן שישה שבועות בערך, לזחול בגיל חצי שנה וסביב גיל שנתיים לצרף שתי מילים למעין משפט. אך לא כל תינוק או ילד משיג את אותן אבני דרך באותו הזמן, ולעתים יכולים לעבור שבועות או חודשים מהרגע בו הוא "אמור" היה להתהפך, לשבת או למלמל מילים ועד שזה קורה בפועל. החשש של ההורים מכך שהילד סובל מעיכוב התפתחותי גורם להם לעתים להיכנס ללחץ שלא תמיד מוצדק, וחבל. אז מתי באמת יש בעיה וצריך לפנות עם הילד לאבחון? 


קראו עוד: איזו שיטה באמת תעזור לכם להרדים את התינוק?


מהו עיכוב התפתחותי?

רצף ההתפתחות אוניברסלי אך קצב ההתפתחות שונה מילד לילד. כהורים אנו מצפים שהילד ישיג את אבני הדרך בהתאם לגיל, אך, כאמור, ההתפתחות היא אישית לכל ילד, וכשמדובר על אבני דרך התפתחותיות הכוונה היא לטווח גילאים ולא לנקודת זמן ספציפית. לדוגמה, ילד אמור ליצור קשר עין וחיוך חברתי בגיל שלושה חודשים, לחקות הברות ולהפיק מגוון של קולות בטווח שבין תשעה חודשים עד שנה, להגיד מילים ראשונות בסביבות גיל שנה, ללכת עד גיל שנה וחצי ולצרף שתי מילים בסביבות גיל שנתיים. 


עיכוב התפתחותי הינו מושג בו משתמשים על מנת לתאר קושי או איחור בהשגת אבני הדרך המצופות מהילד, בהתאם לגילו הכרונולוגי, אשר מהוות נדבך חשוב בהתפתחותו התקינה. כאמור, לא כל תינוק שמתעכב באבני הדרך של ההתפתחות בהכרח סובל מעיכוב התפתחותי. כדי לאתר זאת התינוק עובר אבחון בו מנסים לזהות האם קיימות שתי סטיות תקן מהממוצע לגיל. במידה וישנה חריגה מהטווח, מדובר באיחור והילד צריך לעבור בירור. ילד שאובחן ונמצא עם עיכוב התפתחותי של שתי סטיות תקן ומעלה זקוק לטיפול.מה גורם לעיכוב התפתחותי?

כאשר דנים בעיכוב התפתחותי מתייחסים לשתי סיבות עיקריות: נוירו-התפתחותית ופסיכולוגית. בעיכוב נוירו-התפתחותי שמים את הדגש על סיבות גנטיות כגון הפרעות במבנה המוח, הפרעות כרומוזומליות ועוד. לצד הקשיים הגנטיים המולדים בהחלט קיים עיכוב התפתחותי אשר נובע מסיבה פסיכולוגית, כמו חסך סביבתי והשפעות של הסביבה. למי צריך לפנות על מנת לטפל בבעיה? 

ראשית, יש לקבל תמונה כוללנית ומקיפה לגבי התפתחותו של הילד. האבחון ההתפתחותי כולל שיחת הורים, קבלה של שאלוני גננת, אבחון התפתחותי פורמלי ונוירולוגי. המטרה של אבחון זה היא למקד ולאפיין את הקושי תוך שימת דגש טיפולי ויעדים לעתיד. 


לאחר מכן, יש לפנות למטפל המומחה בתחום בו הילד מראה קושי. כך, למשך, אם הילד מתקשה בתחום השפתי מומלץ לפנות לקלינאית תקשורת; במידה וקיים קושי בתחום המוטוריקה העדינה, כמו אחיזת עיפרון ובנייה של מגדל קוביות, יש לפנות למרפאה בעיסוק; ילד המתקשה במוטוריקה גסה יעבור הערכה על ידי פיזיותרפיסטית; התחום החברתי והמשחקי, הכולל את יכולת הילד תחילה לשחק משחק במקביל לילדים ולאחר מכן אינטראקציה עם בני הגיל, מטופל על ידי פסיכולוגית וגם דרך ריפוי בעיסוק; אם ילד מראה קושי בתחום הרגשי, אשר כולל את יכולת ויסות הרגש והיכולת לקבל גבולות, כדאי לגשת קליניקה לפסיכולוגיה התפתחותית. במקרים בהם לילד יש איחור בשני תחומי התפתחות לפחות הוא זקוק לעבור אבחון מורחב יותר על ידי נוירולוג ילדים ופסיכולוג התפתחותימאיזה גיל ניתן לטפל בבעיה?

הטיפול בבעיה אינו תלוי גיל אלא תלוי במידת הפער בין הגיל ההתפתחותי לגיל הכרונולוגי של הילד. אם אובחן על ידי איש מקצוע איחור התפתחותי יש לטפל בבעיה בכל גיל. התנהגותו של הילד במהלך הטיפול היא שתכתיב את אופן הטיפול ומשכו.


קראו עוד: הטריק שיעזור לתינוק שלכם ללמוד טוב יותר


האם ישנה דרך בה ההורים יכולים למנוע עיכוב התפתחותי?

לא ניתן למנוע עיכוב התפתחותי במידה ומדובר בעיכוב על רקע גנטי או נוירולוגי, אך ניתן להתערב ולהשפיע על מהלך ההתפתחות על ידי טיפולים מתאימים. לעומת זאת, עיכוב התפתחותי שהוא על רקע חסך סביבתי בהחלט ניתן למניעה.ד"ר דניאל שפירא, מומחה בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דניאל שפירא השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים התפתחות הילד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ירידה בהיקף הראש לאחר אירוע בלידה רם 21/04/2019 08:49
  • בתי נולדה בניתוח קיסרי דחוף לאחר שהרופאים אמרו שלא היה דופק בגלל בליעה של הנוזלים הקולניאלים. מאז יש ירידה מתמדת בהיקף הראש, כרגע בת ארבעה חודשים ובהיקף ראש 28%, מעבר מערב בטיפת חלב, מה אפשר / כדאי לעשות?

  • + הוסף תגובה
נוירולוגית ילדים שירה 07/05/2019 15:27
  • מה אומר ממצא אזור אקוגני סמוך לקרן המצחית משמאל, אווסקולרי בגודל כ 3,1 * 67,0 ס"מ תודה רבה

  • + הוסף תגובה
בת 2 וחצי משחקת עם צואתה אהבתיה 09/03/2019 10:36
  • שלום לכם . אני אמא לליאן בת 2 (שנתיים) וחצי. בשבוע האחרון בתי האהובה התעסקה כמה פעמים עם צואתה: פעם בבית קמנו בבוקר וראינו את מיטתה מרוחה ומספר פעמים בגן הגננת בחינה על כך שהיא משחקת עם המורה ומתמרחת. האינטואיציה שלי אומרת שכעס ו"נו נו נו" הם גישה לא רצויה. חשוב לי לציין שהיא מבינה מה אומרים לה אך יש עיכוב בהתפתחותה ושותה לקויה. התחלנו הליכים ואנחנו טרום מרפאה בעיסוק. אודה להדרכתכם. אבישג חתן סוללרי 0546998006 תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!