חיסון שעלת בהריון: למה צריך את זה?

מדוע צריך להתחסן בכל הריון מחדש? למה מתחסנים גם נגד טטנוס ודיפיתריה? והאם יש לחיסון תופעות לוואי? כל מה שאת צריכה לדעת על חיסון שעלת בהריון

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: אסנת עופר, מערכת אינפומד
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 18/11/2015

השעלת חוזרת ומספר החולים בה גדל משנה לשנה. מנתונים חדשים של משרד הבריאות עולה כי חלה עלייה משמעותית במספר החולים, יותר מפי שלושה בהשוואה לשנה שעברה. על פי הנתונים בשנת 2014 לקו בשעלת עד חודש נובמבר 1,046 איש, ואילו השנה לקו עד תחילת החודש במחלה 3,887 איש. זו  עליה של 100% יחסית ל-2011. בעקבות הזינוק במספר החולים יצא שוב משרד הבריאות בהמלצה לכלל הנשים בהריון להתחסן נגד המחלה. 


בשנת 2014 בחנה הועדה המייעצת לחיסונים של ארגון הבריאות העולמי את הבטיחות והיעילות של החיסון נגד שעלת לנשים הרות. בעקבות כך הודיע משרד הבריאות כי חיסון שעלת בהריון נמצא כאמצעי יעיל ביותר למנוע מקרי תחלואה בקרב תינוקות עד גיל שנה, והחל מחודש ינואר 2015 הוכנס החיסון לסל השירותים של קופות החולים. בהנחיות שהוציא משרד הבריאות נכתב כי יש להתחסן כנגד שעלת בכל הריון, גם אם ניתן החיסון בהריונות קודמים. שבועות ההריון המועדפים למתן החיסון הם 27-36. מהי שעלת?

שעלת היא מחלה זיהומית של דרכי הנשימה שנגרמת בדרך כלל על ידי חיידק בשם בורדטלה פרטוזיס. היא עלולה להתפרץ בכל שכבות הגיל, אך היא מסוכנת במיוחד לתינוקות בשל השיעור הגבוה של הסיבוכים הקשים שעלולים להיווצר. בין הסיבוכים המוכרים למחלה בקרב תינוקות: דלקת ריאות, התכווצויות, שטפי דם בלחמיות ודלקת במוח, שאף עלולה לגרום לנכות או למוות. 


אמנם החיסון נגד שעלת נמצא בסל עבור תינוקות, ילדים ומתבגרים והוא ניתן בשש מנות, החל מגיל חודשיים ועד כתה ח', אולם החשש העיקרי הוא מפני תחלואה של תינוקות עד גיל חודשיים, כלומר לפני שקיבלו את החיסון. על פי נתוני משרד הבריאות בין שנת 2006 ועד 2013 נפטרו תשעה תינוקות משעלת בישראל. 


חיסון שעלת בהריון. עדיף להתחסן בשבועות 27 עד 36


"שעלת היא מחלה מסוכנת במיוחד לתינוקות עד גיל חצי שנה", מסביר רופא ד"ר משה רויבורט, מנהל מרכז בריאות האישה סניף הדר יוסף במכבי שירותי בריאות. "למרות תוכנית החיסונים, תינוקות בחודשי חייהם הראשונים אינם מוגנים באופן מלא נגד שעלת, שכן אפשר לקבל את המנה הראשונה של החיסון רק החל מגיל חודשיים. זהו הרקע להמלצה לתת את החיסון לנשים  בסוף ההריון, ובכך לאפשר לאישה ההרה לפתח נוגדנים לשעלת ברמה גבוהה. 


"אישה שהתחסנה מעבירה את הנוגדנים דרך השליה לעובר שברחמה ומעניקה בכך הגנה  לתינוק לאחר הלידה, עד שיגיע לגיל בו יוכל לקבל את החיסון בעצמו. כמו כן, מתן החיסון לאם מגן על האישה בעצמה בפני הדבקות בשעלת וגם מונע ממנה להדביק את התינוק לאחר הלידה. בכך נמנעת הצורה הנפוצה של הדבקות תינוקות בשעלת, שמתרחשת  לרוב על ידי אחד מבני המשפחה הקרובים הסובבים אותו". מדוע צריך להתחסן בכל הריון מחדש?

"רמת הנוגדנים באם שחוסנה בעבר יורדת באופן משמעותי תוך מספר חודשים ממועד קבלת החיסון", מסביר רויבורט. "הרמה אליה היא יורדת מספר חודשים אחרי קבלת מנה אחת מספיקה כדי להגן על האם עצמה מפני שעלת למשך מספר שנים, אך היא אינה מספיקה להגן על העובר משעלת בהריון הבא".מדוע הוא ניתן יחד עם החיסון לטטנוס ודיפתריה? 

"אין בעולם תרכיב חיסון המכיל חיסון נגד שעלת בלבד. החיסון מורכב בדרך כלל מטטנוס, דיפתריה ושעלת, ולעתים גם פוליו. החיסונים הללו נבדקו ונחשבים ליעילים ובטוחים עבור נשים הרות. 


"באנגליה החלו לחסן נשים הרות באוקטובר 2012. בשנה זו נפטרו במדינה 14 תינוקות משעלת, ובשנת 2013 - לאחר שהחלו לחסן נשים הרות - נפטרו רק שלושה תינוקות מתחת לגיל החיסון, שאמותיהם לא היו מחוסנות. יעילות חיסון אמהות נגד שעלת במניעת המחלה בתינוקות עמדה בתקופה זו על 89%. 


"חשוב מאוד לציין כי החיסון אינו גורם למומים מולדים בעובר. ניתן לסכם שהחיסון יעיל, ובטוח הן לתינוק והן לאם ההרה, ושהוא מוסיף הגנה לתינוק בתקופה הראשונה של החיים, לפני שהוא יכול לקבל את החיסון בעצמו".האם יש לחיסון תופעות לוואי? 

"תופעות הלוואי הן בדרך כלל קלות וחולפות. הן מופיעות בקרב פחות מ-10% ממקבלי החיסון ובמרבית המקרים התופעות הן מקומיות, כגון אודם, כאבים ונפיחות באזור ההזרקה. התופעות מופיעות זמן קצר לאחר מתן החיסון, בדרך כלל תוך 24 שעות. במקרים מסוימים יתכנו תופעות לוואי כלליות כגון בחילות, הקאות, חוסר תאבון שלשולים וחום". עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר משה רויבורט השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיסון שלבקת חוגרת אילנה 11/12/2019 08:58
  • אני בת 72 וחליתי בעבר בשלבקת חוגרת קלה. לפני 25 שנים עברתי כריתת טחול בגלל פאנציטופניה ואני מרגישה טוב ולא מטופלת בשופ תרופה למעט יוטירקס וליטורבה. האם מותר לי לקבל את החיסון לשלבקת חוגרת? כי קראתי שמדובר בחיסון בנגיף חי מוחלש תודה על תשובתכם

  • + הוסף תגובה
חיסון גרדסיל 9 אביעד 10/12/2019 16:20
  • שלום ביצעתי חיסון גרדסיל 9 (2 מתוך 3) בתרחיף של 0.5 מ"ל. אני חושש שהחיסון לא בוצע טוב, האחות די הסתבכה ואז הזריקה ממש פחות משניה והוציאה. האם זה אמור להיות כך מהר? תודה

  • + הוסף תגובה
חיסון גרדסיל 9 ד"ר אודי קלינר 10/12/2019 16:48
  • שלום רב קשה לשפוט על פי הנתונים. בכל מקרה הזרקת כמות קטנה כזו לא לוקחת יותר משניה או שתיים לרוב בברכה ד"ר אודי קלינר

  • + הוסף תגובה
חיסון שפעת והצטננות לימי 10/12/2019 16:01
  • שלום רב, אני והבן שלי בן שנתיים מאוד מצוננים. מנוזלים ומשתעלים. הבן עושה גם עם משאף כי מצפצף בריאות אפשר לקבל חיסון נגד שפעת? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
חיסון שפעת והצטננות ד"ר אודי קלינר 10/12/2019 16:47
  • שלום רב מחלה קלה ללא חום, או עם חום לא גבוה (מתחת ל38) כגון: זיהום קל בדרכי הנשימה העליונות, שלשול קל או זיהום מקומי אינה מהווה בדרך כלל סיבה לדחיית החיסון. בברכה ד"ר אודי קלינר

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!