חיסון שעלת בהריון: למה צריך את זה?

מדוע צריך להתחסן בכל הריון מחדש? למה מתחסנים גם נגד טטנוס ודיפיתריה? והאם יש לחיסון תופעות לוואי? כל מה שאת צריכה לדעת על חיסון שעלת בהריון

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 18/11/2015
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם ד"ר משה רויבורט
גינקולוג בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית בבילינסון
הצג טלפון מספר מקשר
i

השעלת חוזרת ומספר החולים בה גדל משנה לשנה. מנתונים חדשים של משרד הבריאות עולה כי חלה עלייה משמעותית במספר החולים, יותר מפי שלושה בהשוואה לשנה שעברה. על פי הנתונים בשנת 2014 לקו בשעלת עד חודש נובמבר 1,046 איש, ואילו השנה לקו עד תחילת החודש במחלה 3,887 איש. זו  עליה של 100% יחסית ל-2011. בעקבות הזינוק במספר החולים יצא שוב משרד הבריאות בהמלצה לכלל הנשים בהריון להתחסן נגד המחלה. 


בשנת 2014 בחנה הועדה המייעצת לחיסונים של ארגון הבריאות העולמי את הבטיחות והיעילות של החיסון נגד שעלת לנשים הרות. בעקבות כך הודיע משרד הבריאות כי חיסון שעלת בהריון נמצא כאמצעי יעיל ביותר למנוע מקרי תחלואה בקרב תינוקות עד גיל שנה, והחל מחודש ינואר 2015 הוכנס החיסון לסל השירותים של קופות החולים. בהנחיות שהוציא משרד הבריאות נכתב כי יש להתחסן כנגד שעלת בכל הריון, גם אם ניתן החיסון בהריונות קודמים. שבועות ההריון המועדפים למתן החיסון הם 27-36. מהי שעלת?

שעלת היא מחלה זיהומית של דרכי הנשימה שנגרמת בדרך כלל על ידי חיידק בשם בורדטלה פרטוזיס. היא עלולה להתפרץ בכל שכבות הגיל, אך היא מסוכנת במיוחד לתינוקות בשל השיעור הגבוה של הסיבוכים הקשים שעלולים להיווצר. בין הסיבוכים המוכרים למחלה בקרב תינוקות: דלקת ריאות, התכווצויות, שטפי דם בלחמיות ודלקת במוח, שאף עלולה לגרום לנכות או למוות. 


אמנם החיסון נגד שעלת נמצא בסל עבור תינוקות, ילדים ומתבגרים והוא ניתן בשש מנות, החל מגיל חודשיים ועד כתה ח', אולם החשש העיקרי הוא מפני תחלואה של תינוקות עד גיל חודשיים, כלומר לפני שקיבלו את החיסון. על פי נתוני משרד הבריאות בין שנת 2006 ועד 2013 נפטרו תשעה תינוקות משעלת בישראל. 


חיסון שעלת בהריון. עדיף להתחסן בשבועות 27 עד 36


"שעלת היא מחלה מסוכנת במיוחד לתינוקות עד גיל חצי שנה", מסביר רופא ד"ר משה רויבורט, מנהל מרכז בריאות האישה סניף הדר יוסף במכבי שירותי בריאות. "למרות תוכנית החיסונים, תינוקות בחודשי חייהם הראשונים אינם מוגנים באופן מלא נגד שעלת, שכן אפשר לקבל את המנה הראשונה של החיסון רק החל מגיל חודשיים. זהו הרקע להמלצה לתת את החיסון לנשים  בסוף ההריון, ובכך לאפשר לאישה ההרה לפתח נוגדנים לשעלת ברמה גבוהה. 


"אישה שהתחסנה מעבירה את הנוגדנים דרך השליה לעובר שברחמה ומעניקה בכך הגנה  לתינוק לאחר הלידה, עד שיגיע לגיל בו יוכל לקבל את החיסון בעצמו. כמו כן, מתן החיסון לאם מגן על האישה בעצמה בפני הדבקות בשעלת וגם מונע ממנה להדביק את התינוק לאחר הלידה. בכך נמנעת הצורה הנפוצה של הדבקות תינוקות בשעלת, שמתרחשת  לרוב על ידי אחד מבני המשפחה הקרובים הסובבים אותו". מדוע צריך להתחסן בכל הריון מחדש?

"רמת הנוגדנים באם שחוסנה בעבר יורדת באופן משמעותי תוך מספר חודשים ממועד קבלת החיסון", מסביר רויבורט. "הרמה אליה היא יורדת מספר חודשים אחרי קבלת מנה אחת מספיקה כדי להגן על האם עצמה מפני שעלת למשך מספר שנים, אך היא אינה מספיקה להגן על העובר משעלת בהריון הבא".מדוע הוא ניתן יחד עם החיסון לטטנוס ודיפתריה? 

"אין בעולם תרכיב חיסון המכיל חיסון נגד שעלת בלבד. החיסון מורכב בדרך כלל מטטנוס, דיפתריה ושעלת, ולעתים גם פוליו. החיסונים הללו נבדקו ונחשבים ליעילים ובטוחים עבור נשים הרות. 


"באנגליה החלו לחסן נשים הרות באוקטובר 2012. בשנה זו נפטרו במדינה 14 תינוקות משעלת, ובשנת 2013 - לאחר שהחלו לחסן נשים הרות - נפטרו רק שלושה תינוקות מתחת לגיל החיסון, שאמותיהם לא היו מחוסנות. יעילות חיסון אמהות נגד שעלת במניעת המחלה בתינוקות עמדה בתקופה זו על 89%. 


"חשוב מאוד לציין כי החיסון אינו גורם למומים מולדים בעובר. ניתן לסכם שהחיסון יעיל, ובטוח הן לתינוק והן לאם ההרה, ושהוא מוסיף הגנה לתינוק בתקופה הראשונה של החיים, לפני שהוא יכול לקבל את החיסון בעצמו".האם יש לחיסון תופעות לוואי? 

"תופעות הלוואי הן בדרך כלל קלות וחולפות. הן מופיעות בקרב פחות מ-10% ממקבלי החיסון ובמרבית המקרים התופעות הן מקומיות, כגון אודם, כאבים ונפיחות באזור ההזרקה. התופעות מופיעות זמן קצר לאחר מתן החיסון, בדרך כלל תוך 24 שעות. במקרים מסוימים יתכנו תופעות לוואי כלליות כגון בחילות, הקאות, חוסר תאבון שלשולים וחום". עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר משה רויבורט השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום חיסונים

פרופ' איתמר גרוטו

פרופ' איתמר גרוטו
פרופ' איתמר גרוטו, מנהל את שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות. כמו כן, אחראי על תחום הרפואה המונעת בישראל ובכלל זה תחום החיסונים.בנוסף, אחראי על נושאי בריאות הסביבה, בדגש על איכות מי השתיה עוד...

ד"ר אודי קלינר

ד"ר אודי קלינר
ד"ר אודי קלינר הינו רופא מומחה בבריאות הציבור. מכהן כסגן ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות.תחום עיסוקו של ד"ר אודי קלינר הוא רפואה מונעת (אפידמיולוגיה), חינוך וקידום לבריאות, וחיסונים. עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • חיסון נגד חצבת
 • ענת
 • 22/05/2019 11:43
 • שלום רב אני ילידת 73 ולפי פנקס החיסונים אצל הוריי קיבלתי חיסון אחד לחצבת. עשיתי בדיקת נוגדנים MEASLES VIRUS IgG והתשובה שקיבלתי היא Positive. למרות זאת אמרה לי חברה שכיוון שקיבלתי חיסון אחד בלבד אני צריכה להתחסן שוב אם אני נוסעת לחו"ל. האם זה נכון? האם התשובה חיובי לא אומרת שאני מחוסנת כמו מי שקיבל מנת דחף שנייה?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • חצבת
 • איילת
 • 20/05/2019 21:43
 • אני בת 41 ובעלי בן 44. שנינו איבדנו את פנקס החיסונים הישן בו יש חיסונים שעשינו לקראת נסיעה להודו ותאילנד לפני כ15/20 שנה. בפנקס החדש, שנינו קיבלנו מנה אחת של חצבת לפני נסיעה נוספת למזרח. שאלתי היא האם בסבירות גבוהה קיבלנו חיסון לחצבת בנסיעה הראשונה להודו לפני 15/20 שנה (שאין לנו תיעוד עליה)?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • חיסון חצבת
 • דורית
 • 20/05/2019 19:34
 • היום חוסנתי נגד חצבת (מכיוון שלא חוסנתי בילדותי), לאחר החיסון נזכרתי כי חוסנתי נגד אדמת לפני הכניסה להריון הראשון..(לא זכור לי כי חוסנתי פעמיים אז), לא מצאתי עדות. שאלותי: האם זו אני צריכה לקבל את המנה השניה והאם יכול להיות נזק בזה שחוסנתי אולי פעמיים... תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר רון שינמן ד"ר רון שינמן
מומחה בכירורגיה גינקולוגית אנדוסקופית קרא עוד
פרופ' יגאל וולמן פרופ' יגאל וולמן
רופא בכיר ביחידת האולטראסאונד במיילדות וגינקולוגיה קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ