בחזה מורם: 6 דברים שחשוב לדעת על ניתוח הרמת חזה

נשים רבות מתמודדות בשלב מסוים בחייהן עם צניחה של השדיים ועם איבוד נפחם, מה שמערער את תפיסת דימוי הגוף והביטחון העצמי של חלקן. למי מתאים ניתוח הרמת חזה ומה כדאי לדעת לפני שנשכבים על שולחן הניתוחים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 11/11/2015

הסיבות לשינוי הצורה והנפח של השדיים לאורך חיי האישה, מנעוריה ועד התבגרותה, הן רבות. צורת ונפח השד מושפעים מתהליכי ההריון והלידה, מהנקות, משינויים הורמונליים המתרחשים בגוף האישה לאורך השנים ומשינויים דרמתיים במשקל. נשים רבות שמראה שדיהן תמיד היה עבורן מקור לגאווה עלולות לחוש מבוכה עם השינוי בגופן - ותפיסת דימוי הגוף והביטחון העצמי שלהן יתערערו. מה כדאי לדעת לפני שעושים ניתוח הרמת חזה, מהן הסכנות הנלוות, וכמה ימי החלמה דרושים לפני שתוכלי לצעוד בחזה מורם? 


קראו עוד: חושבים על מתיחת בטן? 5 דברים שחשוב שתדעו


1. הרמת חזה - לא מתאים לכל אחת

ניתוח הרמת חזה מתאים בעיקר לנשים עם צניחת שדיים, שהפטמה שלהן נמצאת בגובה הקפל התת שדי או מתחתיו. ניתוח הרמת חזה לא מתאים לנשים עם חזה נפול וגדול, המעוניינות להקטין את נפח שדיהן (לנשים אלה יתאים ניתוח הקטנת חזה), לנשים המתכננות להיניק ולנשים מעשנות, שלא יהיו מסוגלות להפסיק לעשן לפחות שלושה שבועות לפני ואחרי הניתוח. בכל מקרה, מומלץ לבצע את הניתוח רק לאחר שהסתיים פרק הלידות מכיוון שלידה והנקה עלולות לפגוע בתוצאותיו.2. הייעוץ המקדים חשוב מאוד

חשוב להגיע לייעוץ אצל פלסטיקאי לפני קבלת החלטה על ניתוח הרמת חזה. הרופא יבצע בדיקה גופנית הכוללת, בין היתר, התרשמות מגובה ומצורת הגוף בכלל ומבית החזה בפרט. יאמוד את נפח ואת מבנה השד, את איכות העור, יבחן א-סימטריה בין השדיים וצניחת רקמת השד והפטמות, ויערוך התאמה בין הנתונים האישיים של המועמדת ומציפיותיה מהניתוח לבין התוצאות הסבירות האפשריות. לאחר הבדיקה ימליץ המנתח על הטכניקה הניתוחית - הרמה או הרמה והגדלה - ועל גודל וצורת השד האופטימליות שיתקבלו בניתוח. בנוסף, הרופא יפרט בפני המטופלת את הסיבוכים העיקריים האפשריים. במקרים מסוימים ייתכן שהרופא יבקש מהמטופלת לבצע בדיקת ממוגרפיה ו/או אולטרסאונד, כדי לוודא שאין בעיות רפואיות. 


ניתוח הרמת חזה

ניתוח הרמת חזה. מומלץ לבצע רק לאחר סיום פרק הלידות בחיים


3. מה קורה על שולחן הניתוחים?

ביום הניתוח יש להגיע עם חזייה ללא ברזלים, הנפתחת מקדימה, במידהC 75, אלא אם כן המנתח ביקש מידה אחרת. הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה ונמשך כשעתיים-שלוש, אם משולבת בו גם הגדלת חזה. לעתים תאושפז המטופלת להשגחה בלילה הראשון.


במהלך הניתוח המנתח יוצר חתך סביב לעטרת הפטמה (האזור הכהה סביב הפטמה) ומזיז אותה למקומה החדש. בשלב זה אפשר גם להקטינה - לפי הצורך. לאחר מכן מתבצעת הסרת עור עודף ובמידת מה גם רקמת שד ושומן. לבסוף, תופרים את חתכי הניתוח וחובשים בחבישה אלסטית או בעזרת פדים וחזיית ספורט.


קראו עוד: המדריך המלא: 7 שלבים בדרך למתיחת פנים


במקרים של חזה נפול באופן משמעותי יותר, יהיה צורך להוסיף חתך מעטרת הפטמה כלפי מטה, עד לקפל שמתחת לשד, כדי להסיר יותר עודפי עור ורקמה. חתך כזה יתבצע גם אם מתוכננת הגדלת שד, כדי שדרכו יוכנס השתל.


בסוף הניתוח יוותרו תמיד צלקות סביב עטרות הפטמה ופעמים רבות צלקת אורכית מרכזית מהחלק התחתון של עטרת הפטמה ועד לקפל התת שדי. הצלקות ממוקמות כך שאי אפשר לראות אותן בלבישת חזייה או בלבישת בגד ים ולרוב כולן ישתטחו עם הזמן ויטשטשו במידה רבה. 4. החלמה - תוך כמה ימים חוזרים לשגרה?

ההחלמה קצרה למדי ובתוך שבוע ועד עשרה ימים אפשר לחזור לשגרה (מומלצת חופשת מחלה של שבוע לאחר הניתוח). בימים הראשונים המטופלת תחוש כאבים ותוכל ליטול משככי כאבים הניתנים ללא מרשם, כמו אופטלגין. במשך כמה שבועות ייראו השדיים נפוחים ולעתים אף לא סימטריים וייתכנו סימנים של שטפי דם תת עוריים, שיחלפו עד שלושה שבועות מיום הניתוח. בניתוח הרמת חזה שמשולב עם הגדלה, יינתן מרשם לטיפול אנטיביוטי למספר ימים.


לאחר הניתוח יש ללבוש חזיית ספורט למשך כחודש וחצי - גם בלילה - ולהורידה רק כשמתקלחים. מתחת לחזייה יש להניח גאזות כדי לספוג את ההפרשות מקווי התפרים. במקרים מסוימים יהיה צורך גם למרוח משחה אנטיביוטית. יש להימנע מעישון במשך כחודש לאחר הניתוח מחשש לעיכוב תהליך ההחלמה, ולהמתין כחודש וחצי לפני שחוזרים לפעילות גופנית מאומצת.5. מבחן התוצאה: איך יודעים שהניתוח הצליח?

אפשר להתרשם מהמראה החדש של השדיים זמן קצר לאחר הניתוח, אולם יש להמתין כשלושה חודשים כדי להתרשם מהצורה הסופית שלהם. חשוב להבין שתמיד תהיה א-סימטריה קלה לאחר הניתוח אבל התוצאות האופטימליות הן חזה מורם ומוצק. זכרו שגם לאחר ניתוח הרמת חזה הנפח והצורה שלו יכולים להשתנות עקב שינויי משקל או הריונות, ולכן ההמלצה היא לערוך את הניתוח בסיום ההריונות ולשמור על משקל מאוזן.


במהלך הניתוח הפטמות מוזזות ממקומן וצינורות החלב המתנקזים אליהן מתנתקים בדרגה כזו או אחרת, ולכן נשים רבות לא יוכלו להיניק לאחר הניתוח ויחוו ירידה בתחושה בפטמות, שלרוב תשתפר ככל שיעבור הזמן. במקרים שבהם בוצעה גם הגדלה בנוסף להרמת החזה, תיווצר אצל כל אישה מעטפת צלקתית סביב השתל, שברוב המקרים לא תורגש ולא תיראה מבחוץ - והשד ירגיש רך וטבעי. 


יחד עם זאת, אצל חלק קטן מהנשים המעטפת הזו הופכת תוך חודשים עד שנים לנוקשה ולמכווצת ולעתים אף גורמת לכאב. מצב זה נקרא "התכווצות קופסית (Capsular Contracture) "והוא תגובת יתר הנגרמת לרוב בשל תכונות פיזיולוגיות בגוף המטופלת. במקרה כזה יידרש תיקון בחדר ניתוח בהרדמה כללית, שבמהלכו יוחלף השתל ותוסר המעטפת. אם גם בפעם השנייה תיווצר התכווצות קופסית ההמלצה תהיה להוציא את השתלים.6. ואם זה מסתבך? 

כל הליך כירורגי כרוך בסיכונים, כמו גם ניתוח הרמת חזה. סיבוכים עלולים להופיע במהלך הניתוח או לאחריו, הם לרוב מושפעים מגורמים הקשורים לאופי רקמת השד, לתהליך ההחלמה, לתגובת רקמת השד ולמידת ההקפדה על הנחיות הרופא. 


לעתים רחוקות עלולים להיגרם סיבוכים מקומיים שיבואו לידי ביטוי בכמה אופנים: זיהום, דימום, הצטברות נוזלים (סרומה), פתיחת תפרים, א-סימטריה של נפח השדיים או של מיקום הפטמות, עודפי עור מתחת לשד, צלקות בולטות, אדומות ו/או רגישות, נמק של העור הסמוך לקווי התפרים, נמק של שומן בשד שמרגיש כמו גוש ויכול לגרום לחרדה, ונמק חלקי או מלא של פטמה.


בניתוח הרמת חזה המשלב גם הגדלת חזה קיימים סיבוכים אפשריים נוספים, הבאים לידי ביטוי בפתיחת התפרים ובחשיפה של השתל, ובקפלים בשתל שנראים דרך העור. בנוסף, בניתוחים מסוג זה מחדירים גוף זר לגוף ולכן ייתכן מצב שבו הגוף דוחה את השתל או מצב שבו נגרם זיהום שיצריך את הוצאת השתלים. עוד סיבוכים אפשריים הם: כאבים כרוניים בשדיים, תנועה של השתל ממקומו שעלולה לגרום לבליטה בשד (סיבוך שיצריך ביצוע תיקון ומיקום השתל מחדש), קרע של השתל שיצריך את החלפתו, התכווצות משמעותית של הקופסית שסביב השתל (דבר היכול להוביל לניתוח).


בכל מקרה, מדובר בסיבוכים שמהן סובלות אחוזים בודדים מהנשים. מרבית המנותחות זוכות לאחר הניתוח לחזה מורם ויפה, בו הן חוזרות להתגאות. בחירה במנתח מנוסה והקפדה על הוראותיו לאחר הניתוח יעלו משמעותית את אחוזי ההצלחה – ואת שביעות הרצון מתוצאות הניתוח. 


ד"ר יואב אברהמיכירורג פלסטי בכיר במרפאות  Care

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יואב אברהמי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, הגדלת חזה והרמת חזה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הגדלת חזה מעל השריר ריקי 03/12/2019 21:35
  • שלום, אני הולכת לעשות הגדלת חזה בעוד שבועיים. השתל שאני עושה הוא עגול 295cc ( לא יכולה גבוה מזה בגלל הדיאמטר) פרופיל בינוני. יש לי רקמת חזה, ובכללי כל העור בגוף שלי הוא נורא עבה ונמתח, אם זה בגב ואם זה,בפנים. חשוב לי לציין שאני לא שמנה אבל יש לי עור אלסטי ולא דק. המנתח אמר לי שהוא יעשה מעל השריר כי יש לי מספיק רקמה. קראתי שגם אם יש לי מספיק רקמה אחרי שנה יתחילו לי גלים והשתל יתחיל להיראות. ואני שואלת את עצמי, האם זה נכון? ואם כן מדוע רופאים נותנים את האופציה הזו? נורא לחוצה ומוטרדת אשמח לתשובה בהקדם.

  • + הוסף תגובה
חשיפה לסיליקון וההשלכות גל 02/12/2019 09:52
  • שלום ד"ר אני מרחיבה את שאלתי הקודמת ... לאחר קריאה מרובה בנושא הגדלת חזה הבנתי שנוכחות השתל בגוף עשויה לעורר מחלה אוטואימונית לאו דווקא קרע ודליפה. לפני כשנתיים פרץ אצלי לופוס עורי ...המחלה מופיעה רק בעור למזלי.בדיקות הדם תקינות ונשללה מחלה מערכתית. התיעצתי עם רופאה מומחית ללופוס והיא אמרה שאין מניעה לניתוחים פלסטיים כל זמן שהמחלה יציבה ואיננה מערכתית. אך ציינה שקיים סיכון קטן בחשיפה לסיליקון ובחולים עם רקע אוטואימוני הסיכון מוגבר יותר. השאלה היא אם אני בוחרת שתלים עם מי מלח לצורך העניין אני מקטינה את הסיכון להתלקחות המחלה אצלי? והאם יש שתלים עם מעטפת מחומר אחר ? כנראה לא מספיק שרק התוכן יהיה ממרכיב אחר לדעתי גם למעטפת יש משמעות. מאד רוצה לעבור את הניתוח אך חוששת שמערכת החיסון שלי לא תגיב טוב לסיליקון . אשמח לדעתך

  • + הוסף תגובה
הגדלת חזה אמן 01/12/2019 20:33
  • שלום דוקטור. שאלה האם לאחר ניתוח הגדלת חזה עולים במשקל?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!