בחזה מורם: 6 דברים שחשוב לדעת על ניתוח הרמת חזה

נשים רבות מתמודדות בשלב מסוים בחייהן עם צניחה של השדיים ועם איבוד נפחם, מה שמערער את תפיסת דימוי הגוף והביטחון העצמי של חלקן. למי מתאים ניתוח הרמת חזה ומה כדאי לדעת לפני שנשכבים על שולחן הניתוחים
כתבה פרסומית כתבת חסות


הסיבות לשינוי הצורה והנפח של השדיים לאורך חיי האישה, מנעוריה ועד התבגרותה, הן רבות. צורת ונפח השד מושפעים מתהליכי ההריון והלידה, מהנקות, משינויים הורמונליים המתרחשים בגוף האישה לאורך השנים ומשינויים דרמתיים במשקל. נשים רבות שמראה שדיהן תמיד היה עבורן מקור לגאווה עלולות לחוש מבוכה עם השינוי בגופן - ותפיסת דימוי הגוף והביטחון העצמי שלהן יתערערו. מה כדאי לדעת לפני שעושים ניתוח הרמת חזה, מהן הסכנות הנלוות, וכמה ימי החלמה דרושים לפני שתוכלי לצעוד בחזה מורם? 


קראו עוד: חושבים על מתיחת בטן? 5 דברים שחשוב שתדעו


1. הרמת חזה - לא מתאים לכל אחת

ניתוח הרמת חזה מתאים בעיקר לנשים עם צניחת שדיים, שהפטמה שלהן נמצאת בגובה הקפל התת שדי או מתחתיו. ניתוח הרמת חזה לא מתאים לנשים עם חזה נפול וגדול, המעוניינות להקטין את נפח שדיהן (לנשים אלה יתאים ניתוח הקטנת חזה), לנשים המתכננות להיניק ולנשים מעשנות, שלא יהיו מסוגלות להפסיק לעשן לפחות שלושה שבועות לפני ואחרי הניתוח. בכל מקרה, מומלץ לבצע את הניתוח רק לאחר שהסתיים פרק הלידות מכיוון שלידה והנקה עלולות לפגוע בתוצאותיו.2. הייעוץ המקדים חשוב מאוד

חשוב להגיע לייעוץ אצל פלסטיקאי לפני קבלת החלטה על ניתוח הרמת חזה. הרופא יבצע בדיקה גופנית הכוללת, בין היתר, התרשמות מגובה ומצורת הגוף בכלל ומבית החזה בפרט. יאמוד את נפח ואת מבנה השד, את איכות העור, יבחן א-סימטריה בין השדיים וצניחת רקמת השד והפטמות, ויערוך התאמה בין הנתונים האישיים של המועמדת ומציפיותיה מהניתוח לבין התוצאות הסבירות האפשריות. לאחר הבדיקה ימליץ המנתח על הטכניקה הניתוחית - הרמה או הרמה והגדלה - ועל גודל וצורת השד האופטימליות שיתקבלו בניתוח. בנוסף, הרופא יפרט בפני המטופלת את הסיבוכים העיקריים האפשריים. במקרים מסוימים ייתכן שהרופא יבקש מהמטופלת לבצע בדיקת ממוגרפיה ו/או אולטרסאונד, כדי לוודא שאין בעיות רפואיות. 


ניתוח הרמת חזה

ניתוח הרמת חזה. מומלץ לבצע רק לאחר סיום פרק הלידות בחיים


3. מה קורה על שולחן הניתוחים?

ביום הניתוח יש להגיע עם חזייה ללא ברזלים, הנפתחת מקדימה, במידהC 75, אלא אם כן המנתח ביקש מידה אחרת. הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה ונמשך כשעתיים-שלוש, אם משולבת בו גם הגדלת חזה. לעתים תאושפז המטופלת להשגחה בלילה הראשון.


במהלך הניתוח המנתח יוצר חתך סביב לעטרת הפטמה (האזור הכהה סביב הפטמה) ומזיז אותה למקומה החדש. בשלב זה אפשר גם להקטינה - לפי הצורך. לאחר מכן מתבצעת הסרת עור עודף ובמידת מה גם רקמת שד ושומן. לבסוף, תופרים את חתכי הניתוח וחובשים בחבישה אלסטית או בעזרת פדים וחזיית ספורט.


קראו עוד: המדריך המלא: 7 שלבים בדרך למתיחת פנים


במקרים של חזה נפול באופן משמעותי יותר, יהיה צורך להוסיף חתך מעטרת הפטמה כלפי מטה, עד לקפל שמתחת לשד, כדי להסיר יותר עודפי עור ורקמה. חתך כזה יתבצע גם אם מתוכננת הגדלת שד, כדי שדרכו יוכנס השתל.


בסוף הניתוח יוותרו תמיד צלקות סביב עטרות הפטמה ופעמים רבות צלקת אורכית מרכזית מהחלק התחתון של עטרת הפטמה ועד לקפל התת שדי. הצלקות ממוקמות כך שאי אפשר לראות אותן בלבישת חזייה או בלבישת בגד ים ולרוב כולן ישתטחו עם הזמן ויטשטשו במידה רבה. 4. החלמה - תוך כמה ימים חוזרים לשגרה?

ההחלמה קצרה למדי ובתוך שבוע ועד עשרה ימים אפשר לחזור לשגרה (מומלצת חופשת מחלה של שבוע לאחר הניתוח). בימים הראשונים המטופלת תחוש כאבים ותוכל ליטול משככי כאבים הניתנים ללא מרשם, כמו אופטלגין. במשך כמה שבועות ייראו השדיים נפוחים ולעתים אף לא סימטריים וייתכנו סימנים של שטפי דם תת עוריים, שיחלפו עד שלושה שבועות מיום הניתוח. בניתוח הרמת חזה שמשולב עם הגדלה, יינתן מרשם לטיפול אנטיביוטי למספר ימים.


לאחר הניתוח יש ללבוש חזיית ספורט למשך כחודש וחצי - גם בלילה - ולהורידה רק כשמתקלחים. מתחת לחזייה יש להניח גאזות כדי לספוג את ההפרשות מקווי התפרים. במקרים מסוימים יהיה צורך גם למרוח משחה אנטיביוטית. יש להימנע מעישון במשך כחודש לאחר הניתוח מחשש לעיכוב תהליך ההחלמה, ולהמתין כחודש וחצי לפני שחוזרים לפעילות גופנית מאומצת.5. מבחן התוצאה: איך יודעים שהניתוח הצליח?

אפשר להתרשם מהמראה החדש של השדיים זמן קצר לאחר הניתוח, אולם יש להמתין כשלושה חודשים כדי להתרשם מהצורה הסופית שלהם. חשוב להבין שתמיד תהיה א-סימטריה קלה לאחר הניתוח אבל התוצאות האופטימליות הן חזה מורם ומוצק. זכרו שגם לאחר ניתוח הרמת חזה הנפח והצורה שלו יכולים להשתנות עקב שינויי משקל או הריונות, ולכן ההמלצה היא לערוך את הניתוח בסיום ההריונות ולשמור על משקל מאוזן.


במהלך הניתוח הפטמות מוזזות ממקומן וצינורות החלב המתנקזים אליהן מתנתקים בדרגה כזו או אחרת, ולכן נשים רבות לא יוכלו להיניק לאחר הניתוח ויחוו ירידה בתחושה בפטמות, שלרוב תשתפר ככל שיעבור הזמן. במקרים שבהם בוצעה גם הגדלה בנוסף להרמת החזה, תיווצר אצל כל אישה מעטפת צלקתית סביב השתל, שברוב המקרים לא תורגש ולא תיראה מבחוץ - והשד ירגיש רך וטבעי. 


יחד עם זאת, אצל חלק קטן מהנשים המעטפת הזו הופכת תוך חודשים עד שנים לנוקשה ולמכווצת ולעתים אף גורמת לכאב. מצב זה נקרא "התכווצות קופסית (Capsular Contracture) "והוא תגובת יתר הנגרמת לרוב בשל תכונות פיזיולוגיות בגוף המטופלת. במקרה כזה יידרש תיקון בחדר ניתוח בהרדמה כללית, שבמהלכו יוחלף השתל ותוסר המעטפת. אם גם בפעם השנייה תיווצר התכווצות קופסית ההמלצה תהיה להוציא את השתלים.6. ואם זה מסתבך? 

כל הליך כירורגי כרוך בסיכונים, כמו גם ניתוח הרמת חזה. סיבוכים עלולים להופיע במהלך הניתוח או לאחריו, הם לרוב מושפעים מגורמים הקשורים לאופי רקמת השד, לתהליך ההחלמה, לתגובת רקמת השד ולמידת ההקפדה על הנחיות הרופא. 


לעתים רחוקות עלולים להיגרם סיבוכים מקומיים שיבואו לידי ביטוי בכמה אופנים: זיהום, דימום, הצטברות נוזלים (סרומה), פתיחת תפרים, א-סימטריה של נפח השדיים או של מיקום הפטמות, עודפי עור מתחת לשד, צלקות בולטות, אדומות ו/או רגישות, נמק של העור הסמוך לקווי התפרים, נמק של שומן בשד שמרגיש כמו גוש ויכול לגרום לחרדה, ונמק חלקי או מלא של פטמה.


בניתוח הרמת חזה המשלב גם הגדלת חזה קיימים סיבוכים אפשריים נוספים, הבאים לידי ביטוי בפתיחת התפרים ובחשיפה של השתל, ובקפלים בשתל שנראים דרך העור. בנוסף, בניתוחים מסוג זה מחדירים גוף זר לגוף ולכן ייתכן מצב שבו הגוף דוחה את השתל או מצב שבו נגרם זיהום שיצריך את הוצאת השתלים. עוד סיבוכים אפשריים הם: כאבים כרוניים בשדיים, תנועה של השתל ממקומו שעלולה לגרום לבליטה בשד (סיבוך שיצריך ביצוע תיקון ומיקום השתל מחדש), קרע של השתל שיצריך את החלפתו, התכווצות משמעותית של הקופסית שסביב השתל (דבר היכול להוביל לניתוח).


בכל מקרה, מדובר בסיבוכים שמהן סובלות אחוזים בודדים מהנשים. מרבית המנותחות זוכות לאחר הניתוח לחזה מורם ויפה, בו הן חוזרות להתגאות. בחירה במנתח מנוסה והקפדה על הוראותיו לאחר הניתוח יעלו משמעותית את אחוזי ההצלחה – ואת שביעות הרצון מתוצאות הניתוח. 


ד"ר יואב אברהמיכירורג פלסטי בכיר במרפאות  Care

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יואב אברהמי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים הגדלת חזה והרמת חזה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הגדלה והרמת חזה נונו 29/03/2020 23:47
  • היי דוקטור אני לאחר 3 לידות. בהריון גדל לי החזה מאוווד. אני בחורה רזה בדרך כלל גובה 165 משקל 60. כיום החזה שלי לאחר ההנקות קטן, ריק וצונח. הייתי בייעוץ אצל מספר מנתחים כולם המליצו על הגדלה והרמה. בסוף בחרתי לעבור את הניתוח אצל דקטור גוברין. החרתי בשתלים הקלים שהוא המציא. הוא המליץ על שתל מתחת לשריר וגם המליץ שהוא יעשה רק הגדלה ואת ההרמה הוא יעשה דרך הכנסת עודף העור בתוך החזה פנימה. הוא הסביר שכך יחסוך עליות של ניתוח הרמה וזה ניתוח אחד של הגדלה. במידה ולא אהיה מרוצה מהתוצאה אז נעשה ניתוח הרמה לבד. לגבי הגודל חשוב לי לקבל מראה טבעי הוא המליץ על 400. אני לחוצה ולא יודעת האם ההמצות של הרופא נכונות לי מה דעתך ?

  • + הוסף תגובה
קפסולציה בשדיים דא 29/03/2020 10:56
  • שלום רב. לפני כשש שנים עברתי הגדלת חזה. לפני כחודשיים הופיעה לי באופן פתאומי קפסולציה בשד שמאל (ממש תוך ימי). בהוראת הרופא התחלתי טיפול בסינגוליר והפסקתי ספורט. לאחר כשבועיים הכל חזר לקדמותו והמשכתי בספורט בהדרגה וכמובן המשכתי בסינגוליר. לאחר כשבועיים נוספים, עדיין תחת הטיפול, התפתחה תוך 3 ימים קפסולציה בצד ימין, שהגיבה לטיפול באופן חלקי. שאלותי: 1. האם פעילות גופנית משפיעה על הקפסולציה? 2. האם קיים טיפול תרופתי אחר שכדאי לנסות? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
כמה שאלות ירדו 27/03/2020 14:28
  • אני ביום ראשון אציין שלושה שבועות. לניתוח חזה שלי הפלסטרים ירדו לי ועכשיו שאני שמה משחה על הצלקת ומעל את החזייה אני מרגישה אי נוחות מתי בערך יעבור ההרגשה? והאם משחה להעלמת צלקות קריטית?

  • + הוסף תגובה
כמה שאלות פרופ' ליאור הלר 27/03/2020 14:40
  • שלום ירדן המשחה לצלקות לא קריטית. היא יכולה לעזור קצת אבל התרומה שלה היא מינורית. העלמות האי נוחות או הכאבים אחרי ניתו הוא תהליך אינדיבידואלי. בדרך כלל לוחקר מספר שבועות והוא תלוי גם במידת הפעילות שאת עושה. הימצאות אי נוחות באזור הניתוח שלושה שבועות אחרי הניתוח זה עדין מצב נורמלי. בברכה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!