כדאי שתכירו: המחלות ש"מתחפשות" להפרעת קשב וריכוז

דיכאון או חרדה, בעיות בבלוטת התריס ואפילו תולעי מעיים - כולן עלולות לגרום לסימפטומים הנדמים להפרעת קשב וריכוז. מומחה מסביר כיצד ניתן לדעת ממה הילד באמת סובל

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 19/11/2015

הפרעת קשב וריכוז הינה ההפרעה הנוירו-התפתחותית השכיחה ביותר. אך ישנן בעיות רפואיות אשר יכולות לעתים ל"התחפש" ולהידמות בתסמינים להפרעת קשב. אם כך, כיצד ניתן להבחין בין הפרעת קשב ובין הפרעות אחרות שעשויות להדמות להפרעה?


קראו עוד: כל מה שאתם חייבים לדעת על הפרעת קשב וריכוז


משקד שלישי ועד תולעים: המחלות שמדמות הפרעת קשב וריכוז

הצעד הראשון והמשמעותי ביותר הינו אבחון נכון. תהליך אבחון נכון של הפרעת קשב וריכוז כולל בראש ובראשונה מפגש עם רופא מומחה בתחום, במסגרתו נלקחים בחשבון כל הגורמים שעשויים להוביל להופעת הסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז - ושלילתם. כך, יש לבחון את ההיסטוריה הרפואית וההתפתחותית של הילד, ובמידה ועולה חשש יש להפנות אותו לבדיקות נוספות לשלילת קיומה של בעיה רפואית. חשוב להדגיש כי המבחנים הממוחשבים הנמצאים כיום בשימוש לאבחון הפרעת קשב וריכוז אינם מסוגלים לאתר בעיות רפואיות שעשויות לגרום לתסמיני ההפרעה, ולכן הם אינם מספקים לאבחון ההפרעה. 


דוגמה לבעיה ה"מתחפשת" להפרעת קשב וריכוז הינה ילד אשר סובל משקד שלישי מוגדל, שייתכן ויראה תסמינים של עייפות וחוסר יכולת להתרכז בלימודים. בפועל תסמינים אלו נגרמים מאחר ושקד שלישי מוגדל מביא לחוסר חמצן בשינה, וכתוצאה מכך לאיכות שינה ירודה, אשר משפיעה על התפקוד היום יומי. 


בעיה רפואית נוספת שעלולה להתבטא כהפרעת קשב וריכוז הינה ליקויים בתפקוד בלוטת התריס. תפקוד חסר של הבלוטה מוביל לאיטיות תגובה וחוסר ריכוז, ופעילות יתר של הבלוטה תוביל לרוב לאי שקט, התפרצויות והפרעות התנהגות בלימודים.


הפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז או בעיה אחרת? חשוב לברר


כך גם לגבי אפילפסיה, אשר מתבטאת בפעילות חשמלית לא תקינה במוח, דבר המוביל בתורו ל"התנתקויות" ולאבדן קשר רגעי עם הסביבה, לעתים בתכיפות של עשרות פעמים ביום. התנתקויות אלו גורמות לחוסר יכולת לשמור על ריכוז ורצף למידה במהלך השיעורים. 


קראו עוד: לא רק קשיים לימודיים: הפרעת קשב וריכוז בגיל ההתבגרות


גורמים רפואיים שכיחים יותר הינם תולעים במעי, הגורמים לתחושת גרד, לעצבנות ולאי שקט, ואף אנמיה, שעשויה להוביל בטווח הארוך לעייפות, לירידה ביכולת הריכוז והזיכרון. כל אלו, כאשר אינם מאובחנים, עשויים להדמות למתבונן מבחוץ כהתנהגות שמקורה בהפרעת קשב.


ילדים הסובלים מדיכאון, חרדה והפרעות פסיכיאטריות אחרות מדווחים גם הם על קשיי ריכוז. כך, למשל, ילדים חרדתיים ובעלי רגישות יתר עשויים להפגין חוסר שקט הנובע מהחרדה המלווה אותם, ואלו הסובלים מדיכאון יפגינו חוסר יכולת להתרכז ולהתמיד במטלות לימודיות. הפרעה פוסט טראומאטית ואף פסיכוזה ישפיעו גם הן על יכולת הריכוז, ובהעדר אבחון נכון, עשויים להדמות להפרעת קשב.


לסביבה עצמה ישנה השפעה רבה על התפתחותו התקינה של הילד ועל התנהגותו. כך, גורמים חברתיים ומשפחתיים עשויים להיות בעלי השלכות משמעותיות על התנהגותו של הילד ויכולת התפקוד שלו במסגרת הלימודית ובכלל. הדוגמה הבולטת ביותר לכך הינה ילדים הנחשפים לאלימות במשפחה או מצד חבריהם לכיתה. בנוסף, ילדים המתקשים בלמידה עקב ליקויים או יכולת הבנה פחותה עשויים לפתח תחושות מועקה, שמשפיעות בתורן על מצב רוחם, מוטיבציית הלמידה שלהם ואף עשויות להוביל את הילד עצמו לפתח התנהגות אימפולסיבית ואלימה - מאפיינים שקיימים גם בקרב הסובלים מהפרעת קשב וריכוז. ומה עושים כאשר האבחנה היא הפרעת קשב וריכוז?

לאחר שנשללו גורמים אחרים ואובחנה הפרעת קשב וריכוז יש להיוועץ עם רופא מומחה בתחום בנוגע לאפשרויות הטיפול: תרופתי, התנהגותי או משולב. ישנם הורים החוששים ממתן טיפול תרופתי לילדם, מתוך מחשבה שהטיפול יסב לו נזק. כמובן שההפך הוא הנכון, וילד הסובל מהפרעת קשב וריכוז שאינו מטופל מסב נזק לא רק לסביבתו, אלא גם לעצמו. 


כיום ישנם מגוון טיפולים תרופתיים, הנבדלים זה מזה במנגנוניהם ובמשך ההשפעה שלהם, וניתן לבחור בטיפול התרופתי בהתאם למטרות הטיפול. במידה ומדובר בילד שמתקשה לתפקד רק במסגרת הלימודית, ניתן להיעזר בטיפולים בעלי משך השפעה קצרת טווח, כגון ריטלין. מאידך, ילד שזקוק לטיפול גם בשעות אחר הצהריים על מנת לתפקד באופן מיטבי, יוכל לקבל טיפול בעל משך השפעה ארוך טווח בתרופות כגון קונצרטה, שמשך השפעתה עד 12 שעות, או ויואנס, בעלת משך השפעה של עד 13 שעות, המתאימה גם עבור ילדים שטופלו בתרופות להפרעת קשב וסבלו מתופעות לוואי, וכן עבור ילדים המתקשים בבליעת כמוסות, כיוון שניתן להמיס את תוכנה במים, מיץ תפוזים או יוגורט. 


הדבר החשוב ביותר בטיפול תרופתי קבוע בהפרעת קשב הוא תיאום הציפיות עם הילד והוריו, על מנת שהטיפול יינתן לילד בהסכמה וברצון. 


הכותב הוא מנהל מחלקת אשפוז פסיכיאטרי לילדים, המרכז הרפואי לגלילפורומים, הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קונצרטה 36, מה עכשיו? משה 22/11/2019 19:32
 • אני מאובחן בADD כבר כמעט כשנה, התחלתי טיפול תרופתי מרטלין 20LA ועם הזמן עברתי לקונצרטה 36. מאז הכדור הראשון ועד עכשיו, כבר כמה חודשים אני סובל מרגיזות בבטן ובעיות שינה. בזמן האחרון (חודש בערך) שמתי לב שהכדור לא עובד כמו פעם, והגעתי למצב (פעמים בודדות השבוע) שאני בולע אותו פעמיים ביום. האם התרגלתי למינון או שאולי קונצרטה לא בשבילי? האם בכדורים אחרים יהיו אותם תסמינים? אני לוקח את הכדור כל בוקר בשעה 8, ובדר"כ מרגיש בסביבות שעה 3, אולי קצת יותר, שהוא נגמר. אך עדיין בעיות השינה קיימות, האם זה יתכן?(ואני לא מדבר על מצב שלקחתי את הכדור פעמיים באותו היום). אני סטודנט בן 25, שוקל 78 ק"ג. תודה רבה לכן על העזרה

 • + הוסף תגובה
קונצרטה 36 דר' אולגה קובלצ׳וק 06/12/2019 01:43
 • קונצרטה לא מיועד בשום אופן לנטילה פעמיים ביום. קרוב לוודאי זאת הסיבה להפרעות בשינה. במידה והשפעה אינה מספיקה פונים לרופא כדי שישקול עליה במינון. במידה ויש הפרעות בשינה ורגיזות בבון גם בימים של נטילה פעם ביום יש לשקול החלפה לתרופה אחרת

 • + הוסף תגובה
קונצרטה 54 משה 06/12/2019 02:05
 • הספקתי לעלות מינון ל54 מג, הבעיות שינה היו מאז שהתחלתי לקחת את הכדור לא משנה המינון שהיה, כך גם הרגיזות בבטן. האם באטנט או בכדורים מסוג אחר (ז"א לא קונצרטה או ריטלין), תופעות הלוואי זהות?

 • + הוסף תגובה
קונצרטה דר' אולגה קובלצ׳וק 06/12/2019 02:07
 • תופעות לוואי שונות בין אדם לאדם ושונות בין תרופה לתרופה. כדאי לנסות טיפול אחר

 • + הוסף תגובה
רועי רענה 24/11/2019 21:14
 • אובחנתי עם הפרעת קשב וריכוז,ויש לי קרע בעור התוף שלא טופל כראוי...האם זה יכול להיות הגורם הישיר להפרעת הקשב או חלק ממנה או בעצם ליצור החמרה של התופעות ? ובאיזה תחומים בעיות שמיעה יכולות לפגוע ?

 • + הוסף תגובה
הפרעות קשב וריכוז, הפרעות בשמיעה דר' אולגה קובלצ׳וק 06/12/2019 01:50
 • תלוי. אם יש רגישות מוגברת לרעשים לדוגמא או טונים מסויימים , אז עלול להגביר מוסחות של הפרעת קשב וריכוז. גם אם יש פגיעה בשמיעה יתכן שתהיה פגיעה קשה יותר בתפקוד בשילוב עם הפרעת קשב וריכוז. קרע בעור התוף בעצמה לא יכולה להיות גורם הישיר להפרעת קשב וריכוז

 • + הוסף תגובה
מינון ויוואנס איריס 22/11/2019 12:10
 • בני בן ה6 וחצי התחיל טיפול תרופתי , התחלנו בפוקולין ולא עזר, עברנו לאטנט וגם לא היה שיפור משמעותי, קיבלנו עכשיו את הוויוואנס 30, האם לתת יש 30 מילגרם או להתחיל בהדרגה ??

 • + הוסף תגובה
ויואנס דר' אולגה קובלצ׳וק 06/12/2019 01:46
 • זה המינון הנמוך. אם הוצלץ על ידי רופט המטפל, תתחילו כפי שרשם

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!