כדאי שתכירו: המחלות ש"מתחפשות" להפרעת קשב וריכוז

דיכאון או חרדה, בעיות בבלוטת התריס ואפילו תולעי מעיים - כולן עלולות לגרום לסימפטומים הנדמים להפרעת קשב וריכוז. מומחה מסביר כיצד ניתן לדעת ממה הילד באמת סובל
כתבה פרסומית כתבת חסות


הפרעת קשב וריכוז הינה ההפרעה הנוירו-התפתחותית השכיחה ביותר. אך ישנן בעיות רפואיות אשר יכולות לעתים ל"התחפש" ולהידמות בתסמינים להפרעת קשב. אם כך, כיצד ניתן להבחין בין הפרעת קשב ובין הפרעות אחרות שעשויות להדמות להפרעה?


קראו עוד: כל מה שאתם חייבים לדעת על הפרעת קשב וריכוז


משקד שלישי ועד תולעים: המחלות שמדמות הפרעת קשב וריכוז

הצעד הראשון והמשמעותי ביותר הינו אבחון נכון. תהליך אבחון נכון של הפרעת קשב וריכוז כולל בראש ובראשונה מפגש עם רופא מומחה בתחום, במסגרתו נלקחים בחשבון כל הגורמים שעשויים להוביל להופעת הסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז - ושלילתם. כך, יש לבחון את ההיסטוריה הרפואית וההתפתחותית של הילד, ובמידה ועולה חשש יש להפנות אותו לבדיקות נוספות לשלילת קיומה של בעיה רפואית. חשוב להדגיש כי המבחנים הממוחשבים הנמצאים כיום בשימוש לאבחון הפרעת קשב וריכוז אינם מסוגלים לאתר בעיות רפואיות שעשויות לגרום לתסמיני ההפרעה, ולכן הם אינם מספקים לאבחון ההפרעה. 


דוגמה לבעיה ה"מתחפשת" להפרעת קשב וריכוז הינה ילד אשר סובל משקד שלישי מוגדל, שייתכן ויראה תסמינים של עייפות וחוסר יכולת להתרכז בלימודים. בפועל תסמינים אלו נגרמים מאחר ושקד שלישי מוגדל מביא לחוסר חמצן בשינה, וכתוצאה מכך לאיכות שינה ירודה, אשר משפיעה על התפקוד היום יומי. 


בעיה רפואית נוספת שעלולה להתבטא כהפרעת קשב וריכוז הינה ליקויים בתפקוד בלוטת התריס. תפקוד חסר של הבלוטה מוביל לאיטיות תגובה וחוסר ריכוז, ופעילות יתר של הבלוטה תוביל לרוב לאי שקט, התפרצויות והפרעות התנהגות בלימודים.


הפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז או בעיה אחרת? חשוב לברר


כך גם לגבי אפילפסיה, אשר מתבטאת בפעילות חשמלית לא תקינה במוח, דבר המוביל בתורו ל"התנתקויות" ולאבדן קשר רגעי עם הסביבה, לעתים בתכיפות של עשרות פעמים ביום. התנתקויות אלו גורמות לחוסר יכולת לשמור על ריכוז ורצף למידה במהלך השיעורים. 


קראו עוד: לא רק קשיים לימודיים: הפרעת קשב וריכוז בגיל ההתבגרות


גורמים רפואיים שכיחים יותר הינם תולעים במעי, הגורמים לתחושת גרד, לעצבנות ולאי שקט, ואף אנמיה, שעשויה להוביל בטווח הארוך לעייפות, לירידה ביכולת הריכוז והזיכרון. כל אלו, כאשר אינם מאובחנים, עשויים להדמות למתבונן מבחוץ כהתנהגות שמקורה בהפרעת קשב.


ילדים הסובלים מדיכאון, חרדה והפרעות פסיכיאטריות אחרות מדווחים גם הם על קשיי ריכוז. כך, למשל, ילדים חרדתיים ובעלי רגישות יתר עשויים להפגין חוסר שקט הנובע מהחרדה המלווה אותם, ואלו הסובלים מדיכאון יפגינו חוסר יכולת להתרכז ולהתמיד במטלות לימודיות. הפרעה פוסט טראומאטית ואף פסיכוזה ישפיעו גם הן על יכולת הריכוז, ובהעדר אבחון נכון, עשויים להדמות להפרעת קשב.


לסביבה עצמה ישנה השפעה רבה על התפתחותו התקינה של הילד ועל התנהגותו. כך, גורמים חברתיים ומשפחתיים עשויים להיות בעלי השלכות משמעותיות על התנהגותו של הילד ויכולת התפקוד שלו במסגרת הלימודית ובכלל. הדוגמה הבולטת ביותר לכך הינה ילדים הנחשפים לאלימות במשפחה או מצד חבריהם לכיתה. בנוסף, ילדים המתקשים בלמידה עקב ליקויים או יכולת הבנה פחותה עשויים לפתח תחושות מועקה, שמשפיעות בתורן על מצב רוחם, מוטיבציית הלמידה שלהם ואף עשויות להוביל את הילד עצמו לפתח התנהגות אימפולסיבית ואלימה - מאפיינים שקיימים גם בקרב הסובלים מהפרעת קשב וריכוז. ומה עושים כאשר האבחנה היא הפרעת קשב וריכוז?

לאחר שנשללו גורמים אחרים ואובחנה הפרעת קשב וריכוז יש להיוועץ עם רופא מומחה בתחום בנוגע לאפשרויות הטיפול: תרופתי, התנהגותי או משולב. ישנם הורים החוששים ממתן טיפול תרופתי לילדם, מתוך מחשבה שהטיפול יסב לו נזק. כמובן שההפך הוא הנכון, וילד הסובל מהפרעת קשב וריכוז שאינו מטופל מסב נזק לא רק לסביבתו, אלא גם לעצמו. 


כיום ישנם מגוון טיפולים תרופתיים, הנבדלים זה מזה במנגנוניהם ובמשך ההשפעה שלהם, וניתן לבחור בטיפול התרופתי בהתאם למטרות הטיפול. במידה ומדובר בילד שמתקשה לתפקד רק במסגרת הלימודית, ניתן להיעזר בטיפולים בעלי משך השפעה קצרת טווח, כגון ריטלין. מאידך, ילד שזקוק לטיפול גם בשעות אחר הצהריים על מנת לתפקד באופן מיטבי, יוכל לקבל טיפול בעל משך השפעה ארוך טווח בתרופות כגון קונצרטה, שמשך השפעתה עד 12 שעות, או ויואנס, בעלת משך השפעה של עד 13 שעות, המתאימה גם עבור ילדים שטופלו בתרופות להפרעת קשב וסבלו מתופעות לוואי, וכן עבור ילדים המתקשים בבליעת כמוסות, כיוון שניתן להמיס את תוכנה במים, מיץ תפוזים או יוגורט. 


הדבר החשוב ביותר בטיפול תרופתי קבוע בהפרעת קשב הוא תיאום הציפיות עם הילד והוריו, על מנת שהטיפול יינתן לילד בהסכמה וברצון. 


הכותב הוא מנהל מחלקת אשפוז פסיכיאטרי לילדים, המרכז הרפואי לגלילפורומים הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שילוב ריטלין LA30 עם תוסף ברזל, ויטמין C ומולטי ויטמין ועוד.. סיגל 19/03/2020 18:17
 • שלום, בני בן 16,ADD, החל לקבל ריטלין LA30. אבקש לשאול מס' שאלות: 1.האם מותר לקחת בזמן השפעת הריטלין גם תוסף ברזל, ויטמין C ומולטי ויטמין? 2. האם מותר לקחת כדור אקמול בזמן השפעת הריטלין? 3. בני מתאמן בחדר כושר, אימון כוח ואירובי ודואג לאכול מאכלים עם כמות חלבונים מתאימה. האם ניתן להמשיך עם האימונים ואכילת החלבונים בזמן השפעת הריטלין? תודה!!

 • + הוסף תגובה
ריטלין ותוספי מזון ד"ר גלעד חבצלת 20/03/2020 12:40
 • שלום! אין מניעה לקחת את תוספי המזון שהזכרת בנוכחות לקיחת ריטלין. ריטלין פועל על המערכת העצבית ושאר התוספים פועלים על המערכת של חילוף החומרים.

 • + הוסף תגובה
תודה על תשובת, אודה לתשובה לגבי... סיגל 20/03/2020 16:54
 • המשך אימוני הכושר והאירובי - האם אפשר להמשיך כרגיל בזמן לקיחת הריטלין? והאם מותר לבלוע כדור משכך כאבים כמו אדוויל בזמן השפעת הריטלין? תודה !

 • + הוסף תגובה
כושר גופני אדוויל וריטלין ד"ר גלעד חבצלת 28/03/2020 13:14
 • אין בעיה לעשות כושר גופני וולקחת ריטלין. כושר גופני עוזר לריכוז. ניתן גם לקחת אדוויל בזמן הריטלין.

 • + הוסף תגובה
קשב אריאלה 2 25/03/2020 14:42
 • בני בן 21.בילדות קיבל קונצרטה. פנינו לרופא משפחה לחידוש ושאל מה רוצים? ויונס? קונצרטה? מה נחשב פחות תופעות לוואי? יש לציין כי בגיל 12 היה אירוע אפילפטי. אך תודה לאל חלף(אירוע חד פעמי) שקרה לפני הטיפול לקשב.(כך שלא קשור) אחרי שהחלים לקח קונצרטה. כעת ללא אירועים . מה מומלץ יותר מבחינת תופעות לוואי קונצרטה או ויונס? תודה רבה. מודעת כי זה לא תחליף לפנייה לרופא

 • + הוסף תגובה
קונצרטה או ויואנס תופעות לוואי ד"ר גלעד חבצלת 28/03/2020 13:11
 • תופעות הלוואי קיימות ב2 התכשירים. בארץ החיים קלים הקופות לא מאשרות ישר ויואנס ולכן חייבים להתחיל קודם בקונצרטה. זו תרופה מעולה.

 • + הוסף תגובה
מינון אטנט גל 23/03/2020 19:23
 • ד״ר שלום. אני בת 27 לומדת למבחנים כל היום ואמורה להספיק מסה של חומר ביום. נוטלת ציפרלקס 20 מג, הייתי לוקחת בשנה האחרונה ויואנס 50 מג, אותו הפסקתי כי היו לי דפיקות לב. קונצרטה כל מינון לא עוזר לי ואני נרדמת. אטנט 10 מ״ג לא משפיע מעל שעה גג לכן נטלתי 3 כדורים ביום ואז הרופאה הביאה לי אטנט xr במינון של 10 מג שגם הוא לבד לא משפיע לכן לקחתי ממנו 2 כדורים בימים האחרונים. אני מתוסכלת ולא יודעת איזה כדור ואיזה מינון עלי לקחת בכדי לצלוח את הבחינה. אני בפיגור נוראי בחומר הלימוד וזה עוד יותר משפיע עלי. אשמח לעזרתך, האם לבקש מרשם לאטנט רגיל מינון גבוה יותר או משהו אחר? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
מינון אטנט ד"ר גלעד חבצלת 24/03/2020 18:31
 • שלום! מציע לך לבקש אטנט 20 מ"ג פעמיים ביום בהפרש 5 שעות . אם לא עוזר תעלי לאטנט 30 מ"ג פעמיים ביום. ותשמרי גם זמן לשינה...

 • + הוסף תגובה
שאלה נוספת גל 24/03/2020 18:46
 • תודה רבה על המענה המהיר! אבקש מרשם כמו שאמרת, אבל לא עדיף לבקש מרשם של 30 מג כבר מראש? הרי גם ככה אני צריכה מינון גבוה שישפיע עלי כל היום. ועוד שאלה. כמה אפשר לקחת ביום מינון אטנט? תודה רבה !!!

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר גלעד חבצלת 28/03/2020 13:08
 • כפי שציינתי כדאי קודם לקחת אטנט 20 מ"ג לשבוע ולבדוק את ההשפעה. לא מציע לקחת 3 פעמים ביום כי אז לא תוכלי לישון בלילה. תיקחי פעמיים בהפרש 5 שעות וזה יספיק לך לכ 10 עד 12 שעות לימוד שזה יפה מאד.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!