כדאי שתכירו: המחלות ש"מתחפשות" להפרעת קשב וריכוז

דיכאון או חרדה, בעיות בבלוטת התריס ואפילו תולעי מעיים - כולן עלולות לגרום לסימפטומים הנדמים להפרעת קשב וריכוז. מומחה מסביר כיצד ניתן לדעת ממה הילד באמת סובל

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 19/11/2015

הפרעת קשב וריכוז הינה ההפרעה הנוירו-התפתחותית השכיחה ביותר. אך ישנן בעיות רפואיות אשר יכולות לעתים ל"התחפש" ולהידמות בתסמינים להפרעת קשב. אם כך, כיצד ניתן להבחין בין הפרעת קשב ובין הפרעות אחרות שעשויות להדמות להפרעה?


קראו עוד: כל מה שאתם חייבים לדעת על הפרעת קשב וריכוז


משקד שלישי ועד תולעים: המחלות שמדמות הפרעת קשב וריכוז

הצעד הראשון והמשמעותי ביותר הינו אבחון נכון. תהליך אבחון נכון של הפרעת קשב וריכוז כולל בראש ובראשונה מפגש עם רופא מומחה בתחום, במסגרתו נלקחים בחשבון כל הגורמים שעשויים להוביל להופעת הסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז - ושלילתם. כך, יש לבחון את ההיסטוריה הרפואית וההתפתחותית של הילד, ובמידה ועולה חשש יש להפנות אותו לבדיקות נוספות לשלילת קיומה של בעיה רפואית. חשוב להדגיש כי המבחנים הממוחשבים הנמצאים כיום בשימוש לאבחון הפרעת קשב וריכוז אינם מסוגלים לאתר בעיות רפואיות שעשויות לגרום לתסמיני ההפרעה, ולכן הם אינם מספקים לאבחון ההפרעה. 


דוגמה לבעיה ה"מתחפשת" להפרעת קשב וריכוז הינה ילד אשר סובל משקד שלישי מוגדל, שייתכן ויראה תסמינים של עייפות וחוסר יכולת להתרכז בלימודים. בפועל תסמינים אלו נגרמים מאחר ושקד שלישי מוגדל מביא לחוסר חמצן בשינה, וכתוצאה מכך לאיכות שינה ירודה, אשר משפיעה על התפקוד היום יומי. 


בעיה רפואית נוספת שעלולה להתבטא כהפרעת קשב וריכוז הינה ליקויים בתפקוד בלוטת התריס. תפקוד חסר של הבלוטה מוביל לאיטיות תגובה וחוסר ריכוז, ופעילות יתר של הבלוטה תוביל לרוב לאי שקט, התפרצויות והפרעות התנהגות בלימודים.


הפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז או בעיה אחרת? חשוב לברר


כך גם לגבי אפילפסיה, אשר מתבטאת בפעילות חשמלית לא תקינה במוח, דבר המוביל בתורו ל"התנתקויות" ולאבדן קשר רגעי עם הסביבה, לעתים בתכיפות של עשרות פעמים ביום. התנתקויות אלו גורמות לחוסר יכולת לשמור על ריכוז ורצף למידה במהלך השיעורים. 


קראו עוד: לא רק קשיים לימודיים: הפרעת קשב וריכוז בגיל ההתבגרות


גורמים רפואיים שכיחים יותר הינם תולעים במעי, הגורמים לתחושת גרד, לעצבנות ולאי שקט, ואף אנמיה, שעשויה להוביל בטווח הארוך לעייפות, לירידה ביכולת הריכוז והזיכרון. כל אלו, כאשר אינם מאובחנים, עשויים להדמות למתבונן מבחוץ כהתנהגות שמקורה בהפרעת קשב.


ילדים הסובלים מדיכאון, חרדה והפרעות פסיכיאטריות אחרות מדווחים גם הם על קשיי ריכוז. כך, למשל, ילדים חרדתיים ובעלי רגישות יתר עשויים להפגין חוסר שקט הנובע מהחרדה המלווה אותם, ואלו הסובלים מדיכאון יפגינו חוסר יכולת להתרכז ולהתמיד במטלות לימודיות. הפרעה פוסט טראומאטית ואף פסיכוזה ישפיעו גם הן על יכולת הריכוז, ובהעדר אבחון נכון, עשויים להדמות להפרעת קשב.


לסביבה עצמה ישנה השפעה רבה על התפתחותו התקינה של הילד ועל התנהגותו. כך, גורמים חברתיים ומשפחתיים עשויים להיות בעלי השלכות משמעותיות על התנהגותו של הילד ויכולת התפקוד שלו במסגרת הלימודית ובכלל. הדוגמה הבולטת ביותר לכך הינה ילדים הנחשפים לאלימות במשפחה או מצד חבריהם לכיתה. בנוסף, ילדים המתקשים בלמידה עקב ליקויים או יכולת הבנה פחותה עשויים לפתח תחושות מועקה, שמשפיעות בתורן על מצב רוחם, מוטיבציית הלמידה שלהם ואף עשויות להוביל את הילד עצמו לפתח התנהגות אימפולסיבית ואלימה - מאפיינים שקיימים גם בקרב הסובלים מהפרעת קשב וריכוז. ומה עושים כאשר האבחנה היא הפרעת קשב וריכוז?

לאחר שנשללו גורמים אחרים ואובחנה הפרעת קשב וריכוז יש להיוועץ עם רופא מומחה בתחום בנוגע לאפשרויות הטיפול: תרופתי, התנהגותי או משולב. ישנם הורים החוששים ממתן טיפול תרופתי לילדם, מתוך מחשבה שהטיפול יסב לו נזק. כמובן שההפך הוא הנכון, וילד הסובל מהפרעת קשב וריכוז שאינו מטופל מסב נזק לא רק לסביבתו, אלא גם לעצמו. 


כיום ישנם מגוון טיפולים תרופתיים, הנבדלים זה מזה במנגנוניהם ובמשך ההשפעה שלהם, וניתן לבחור בטיפול התרופתי בהתאם למטרות הטיפול. במידה ומדובר בילד שמתקשה לתפקד רק במסגרת הלימודית, ניתן להיעזר בטיפולים בעלי משך השפעה קצרת טווח, כגון ריטלין. מאידך, ילד שזקוק לטיפול גם בשעות אחר הצהריים על מנת לתפקד באופן מיטבי, יוכל לקבל טיפול בעל משך השפעה ארוך טווח בתרופות כגון קונצרטה, שמשך השפעתה עד 12 שעות, או ויואנס, בעלת משך השפעה של עד 13 שעות, המתאימה גם עבור ילדים שטופלו בתרופות להפרעת קשב וסבלו מתופעות לוואי, וכן עבור ילדים המתקשים בבליעת כמוסות, כיוון שניתן להמיס את תוכנה במים, מיץ תפוזים או יוגורט. 


הדבר החשוב ביותר בטיפול תרופתי קבוע בהפרעת קשב הוא תיאום הציפיות עם הילד והוריו, על מנת שהטיפול יינתן לילד בהסכמה וברצון. 


הכותב הוא מנהל מחלקת אשפוז פסיכיאטרי לילדים, המרכז הרפואי לגלילפורום הפרעות קשב וריכוז, ADHD

ד"ר גלעד חבצלת

ד"ר גלעד חבצלת מומחה לרפואת ילדים, מטפל בהפרעות קשב
ד"ר גלעד חבצלת מומחה לרפואת ילדים, מורשה משרד הבריאות לאבחון וטיפול בהפרעת קשב וריכוז בילדים ומבוגרים.ד"ר חבצלת מנהל פורום הפרעות קשב וריכוז, ADHD באתר אינפומד.ד"ר חבצלת מומחה לטיפול בהרטבת לילה ומנהל עוד...

דר' אולגה קובלצ׳וק

דר' אולגה קובלצ׳וק מומחית בפסיכיאטריה ילדים ונוער
ד"ר אולגה קובלצ'וק מטפלת במרפאה פרטית בחיפה, במגוון הפרעות נפש בילדים, מתבגרים ומבוגרים. מטפלת בהפרעות התנהגות, הפרעות חרדה, הפרעות קשב וריכוז, הפרעות מצב רוח, מתן חוות דעת פסיכיאטרית, חוות דעת עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • מעבר לויואנס
 • קשובה
 • 25/05/2019 12:27
 • שלום, בת 34,שוקלת 52 ק"ג. אובחנתי ב-ADD רק לאחרונה. לאחר ניסיון די טוב של כשלושה חודשים עם אטנט, הרופא שלי הציע שאנסה ויואנס. הסיבות הן שאני מעכלת את האטנט יחסית מהר ולכן התרופה משפיעה עלי עד 4 שעות גג, לפעמים גם פחות, תלוי במינון. ליום יום לקחתי 12.5 מ"ג ולמטלות שדורשות ריכוז גבוה יותר לקחתי 15 מ"ג. כמעט ולא היו לי שום תופעות לוואי, במיוחד לא ב12.5 מ"ג, מלבד אובדן תאבון וקושי בהרדמות. מלבד זאת - הכדור עשה לי הרבה מאוד טוב. לאחר התייעצות עם רופאת שינה היא הנחתה אותי לא לקחת אטנט מעבר לשעות הבוקר, כך שההשפעה הקצרה שלה עלי ביחד עם ההנחיה הזאת הופכת את האטנט לטיפול לא אפקטיבי עבורי. בכל מקרה נטלתי אותה לרוב בשעות הבוקר המאוחר או צהריים, כי כך הסתדר לי יחד עם יקיצה מאוחרת, עקב בעיות שינה. הרופא המטפל אגב טוען שאין קשר בין האטנט להפרעות השינה,ואני נוטה להסכים איתו. אשמח לדעה נוספת לגבי זה... בכל מקרה - היום התחלתי לקחת ויואנס 30 מ"ג לראשונה. חלפה אולי שעה מתחילת ההשפעה ואני כבר מרגישה מאוד רע. מעט בחילה, סחרחורת, חולשה ותחושת נוקשות מוזרה בשרירים (כאילו קשה לי לזוז ולשלוט בגוף), תחושת עוררות עדינה מאוד וכמעט ולא מורגשת לצד תחושת עייפות במקביל וקשב רע יותר מהרגיל. אני יודעת שקשה לדעת משעה בלבד, אבל על מה לדעתכם זה יכול להעיד? זה מזכיר לי מעט את התחושה שהיתה לי עם אטנט 10 מ"ג, שהיה לי מעט נמוך. האם זה בהכרח מעיד על מינון נמוך מדי? או שאולי התרופה פשוט לא מתאימה לי? קצת מלחיץ אותי להתנסות במינונים עם תרופה שטווח ההשפעה שלה ארוך כ"כ... או שזה נורמלי לתקופת הסתגלות? וכמה זמן צריך לקחת את הויואנס כדי לדעת אם היא מתאימה או אחרי כמה זמן אפשר לשנות מינון? עם האטנט לא הרגשתי ככה כאשר העליתי את המינונים בהדרגה. התופעות לוואי של האטנט היו רק כאשר "קפצתי" במינון ואז ההשפעה היתה חריפה מדי, או כשהמינון היה נמוך... אשמח לתשובה. תודה!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • עצבות ואטנט
 • אופק
 • 23/05/2019 16:18
 • היי, אני בן 23 ולומד בדיוק לפסיכומטרי. בגלל הלימודים אני לוקח כל יום אטנט, בין כדור לחצי כדור. בכל פעם שההשפעה מגיעה ל2~ שעות האחרונות שלה אני מתחיל לחוש עצבות, האם יש דרך לפתור את זה? אני נמצא בתקופה עם מספר אירועים מעט קשים ובדר"כ הם הסיבות לעצבות אבל ללא האטנט אני אפילו לא מתעסק בזה. אשמח להמלצה. שכחתי רק לציין שניסיתי גם ריטלין וקונצרטה במינונים נמוכים והאטנט השפיע הכי פחות מבחינת התופעות לוואי

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אטנט -חולשה, חולשה בכפות רגליים
 • יונתן
 • 21/05/2019 14:38
 • שלום בן 36 בריא בדרך כלל מ2015 יש לי בעיית עייפות כרונית שלא מצאו לה את הסיבה ( כנראה שינה לא טובה) בכל אופן שאלתי היא לגבי אטנט- אני משתמש בו פעם ב-חודש ביום שבת בלילה ( ביצוע משימות) ותמיד אחר כך יש לי חולשה בכפות רגליים, ירכיים, בגוף-יותר מהרגיל יש קשר בין אטנט לבין חולשה לאחר שההשפעה פגה? אני לוקח על בטן ריקה ולא אוכל למשך 8 שעות 20 מ"ג

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • קודם כל מומלץ לא ליטול אטנט על בטן ריקה. אין לי אפשרות ללא מידע מקיף ובדיקה רפואית מעמיקה לקבוע האם החולשה קשורה לאטנט. אתה מתאר מצב של לילה ללא שינה ובצום שהוא לעצמו יכול להסביר את החולשה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר אלי הימן ד"ר אלי הימן
מומחה לנוירולוגיה ואפילפסיה ילדים קרא עוד
ד"ר אריאל גאון ד"ר אריאל גאון
מומחה בפסיכיאטריה ובפסיכותרפיה קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ