כדאי שתכירו: המחלות ש"מתחפשות" להפרעת קשב וריכוז

דיכאון או חרדה, בעיות בבלוטת התריס ואפילו תולעי מעיים - כולן עלולות לגרום לסימפטומים הנדמים להפרעת קשב וריכוז. מומחה מסביר כיצד ניתן לדעת ממה הילד באמת סובל
כתבה פרסומית כתבת חסות


הפרעת קשב וריכוז הינה ההפרעה הנוירו-התפתחותית השכיחה ביותר. אך ישנן בעיות רפואיות אשר יכולות לעתים ל"התחפש" ולהידמות בתסמינים להפרעת קשב. אם כך, כיצד ניתן להבחין בין הפרעת קשב ובין הפרעות אחרות שעשויות להדמות להפרעה?


קראו עוד: כל מה שאתם חייבים לדעת על הפרעת קשב וריכוז


משקד שלישי ועד תולעים: המחלות שמדמות הפרעת קשב וריכוז

הצעד הראשון והמשמעותי ביותר הינו אבחון נכון. תהליך אבחון נכון של הפרעת קשב וריכוז כולל בראש ובראשונה מפגש עם רופא מומחה בתחום, במסגרתו נלקחים בחשבון כל הגורמים שעשויים להוביל להופעת הסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז - ושלילתם. כך, יש לבחון את ההיסטוריה הרפואית וההתפתחותית של הילד, ובמידה ועולה חשש יש להפנות אותו לבדיקות נוספות לשלילת קיומה של בעיה רפואית. חשוב להדגיש כי המבחנים הממוחשבים הנמצאים כיום בשימוש לאבחון הפרעת קשב וריכוז אינם מסוגלים לאתר בעיות רפואיות שעשויות לגרום לתסמיני ההפרעה, ולכן הם אינם מספקים לאבחון ההפרעה. 


דוגמה לבעיה ה"מתחפשת" להפרעת קשב וריכוז הינה ילד אשר סובל משקד שלישי מוגדל, שייתכן ויראה תסמינים של עייפות וחוסר יכולת להתרכז בלימודים. בפועל תסמינים אלו נגרמים מאחר ושקד שלישי מוגדל מביא לחוסר חמצן בשינה, וכתוצאה מכך לאיכות שינה ירודה, אשר משפיעה על התפקוד היום יומי. 


בעיה רפואית נוספת שעלולה להתבטא כהפרעת קשב וריכוז הינה ליקויים בתפקוד בלוטת התריס. תפקוד חסר של הבלוטה מוביל לאיטיות תגובה וחוסר ריכוז, ופעילות יתר של הבלוטה תוביל לרוב לאי שקט, התפרצויות והפרעות התנהגות בלימודים.


הפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז או בעיה אחרת? חשוב לברר


כך גם לגבי אפילפסיה, אשר מתבטאת בפעילות חשמלית לא תקינה במוח, דבר המוביל בתורו ל"התנתקויות" ולאבדן קשר רגעי עם הסביבה, לעתים בתכיפות של עשרות פעמים ביום. התנתקויות אלו גורמות לחוסר יכולת לשמור על ריכוז ורצף למידה במהלך השיעורים. 


קראו עוד: לא רק קשיים לימודיים: הפרעת קשב וריכוז בגיל ההתבגרות


גורמים רפואיים שכיחים יותר הינם תולעים במעי, הגורמים לתחושת גרד, לעצבנות ולאי שקט, ואף אנמיה, שעשויה להוביל בטווח הארוך לעייפות, לירידה ביכולת הריכוז והזיכרון. כל אלו, כאשר אינם מאובחנים, עשויים להדמות למתבונן מבחוץ כהתנהגות שמקורה בהפרעת קשב.


ילדים הסובלים מדיכאון, חרדה והפרעות פסיכיאטריות אחרות מדווחים גם הם על קשיי ריכוז. כך, למשל, ילדים חרדתיים ובעלי רגישות יתר עשויים להפגין חוסר שקט הנובע מהחרדה המלווה אותם, ואלו הסובלים מדיכאון יפגינו חוסר יכולת להתרכז ולהתמיד במטלות לימודיות. הפרעה פוסט טראומאטית ואף פסיכוזה ישפיעו גם הן על יכולת הריכוז, ובהעדר אבחון נכון, עשויים להדמות להפרעת קשב.


לסביבה עצמה ישנה השפעה רבה על התפתחותו התקינה של הילד ועל התנהגותו. כך, גורמים חברתיים ומשפחתיים עשויים להיות בעלי השלכות משמעותיות על התנהגותו של הילד ויכולת התפקוד שלו במסגרת הלימודית ובכלל. הדוגמה הבולטת ביותר לכך הינה ילדים הנחשפים לאלימות במשפחה או מצד חבריהם לכיתה. בנוסף, ילדים המתקשים בלמידה עקב ליקויים או יכולת הבנה פחותה עשויים לפתח תחושות מועקה, שמשפיעות בתורן על מצב רוחם, מוטיבציית הלמידה שלהם ואף עשויות להוביל את הילד עצמו לפתח התנהגות אימפולסיבית ואלימה - מאפיינים שקיימים גם בקרב הסובלים מהפרעת קשב וריכוז. ומה עושים כאשר האבחנה היא הפרעת קשב וריכוז?

לאחר שנשללו גורמים אחרים ואובחנה הפרעת קשב וריכוז יש להיוועץ עם רופא מומחה בתחום בנוגע לאפשרויות הטיפול: תרופתי, התנהגותי או משולב. ישנם הורים החוששים ממתן טיפול תרופתי לילדם, מתוך מחשבה שהטיפול יסב לו נזק. כמובן שההפך הוא הנכון, וילד הסובל מהפרעת קשב וריכוז שאינו מטופל מסב נזק לא רק לסביבתו, אלא גם לעצמו. 


כיום ישנם מגוון טיפולים תרופתיים, הנבדלים זה מזה במנגנוניהם ובמשך ההשפעה שלהם, וניתן לבחור בטיפול התרופתי בהתאם למטרות הטיפול. במידה ומדובר בילד שמתקשה לתפקד רק במסגרת הלימודית, ניתן להיעזר בטיפולים בעלי משך השפעה קצרת טווח, כגון ריטלין. מאידך, ילד שזקוק לטיפול גם בשעות אחר הצהריים על מנת לתפקד באופן מיטבי, יוכל לקבל טיפול בעל משך השפעה ארוך טווח בתרופות כגון קונצרטה, שמשך השפעתה עד 12 שעות, או ויואנס, בעלת משך השפעה של עד 13 שעות, המתאימה גם עבור ילדים שטופלו בתרופות להפרעת קשב וסבלו מתופעות לוואי, וכן עבור ילדים המתקשים בבליעת כמוסות, כיוון שניתן להמיס את תוכנה במים, מיץ תפוזים או יוגורט. 


הדבר החשוב ביותר בטיפול תרופתי קבוע בהפרעת קשב הוא תיאום הציפיות עם הילד והוריו, על מנת שהטיפול יינתן לילד בהסכמה וברצון. 


הכותב הוא מנהל מחלקת אשפוז פסיכיאטרי לילדים, המרכז הרפואי לגלילפורומים הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פוקלין מינון רויטל 16/09/2020 16:41
 • שלום, אני לוקחת כבר בערך חודשיים פוקלין 30 מ"ג xr ושמתי לב שמשום מה משעות הצהריים הוא מפסיק להשפיע ואני חווה ריבאונד שמתבטא באפאטיות... היום בבוקר לקחתי את הכדור כרגיל ובצהריים לקחתי עוד כדור של 10 מ"ג... כלומר, 40 מ"ג סך הכול והרגשתי ממש טוב... השאלה שלי היא האם ניתן לרכוש פוקלין 40 מ"ג? או שאין מינון כזה של פוקלין? ומה ניתן לעשות במידה ואני רוצה להמשיך לקחת אותו בצורה שלקחתי אותו היום... 30 מ"ג בבוקר ועוד 10 מ"ג בצהריים... תודה!

 • + הוסף תגובה
תופעות לוואי אחרי נטילת אטנט 10 מ״ג אוהד 13/09/2020 18:23
 • שלום, אני לוקה בבעיות קשב וריכוז (ADHD) קיבלתי בעבר מרשם לריטלין, אך התברר כי היא לא מתאימה עבורי. לקחתי לפני זמן מה כדור אטנט במינון 10 מ״ג למשך שבוע- כל יום אחד. זמן מה לאחר ההפסקה עוטפת אותי תחושת חרדה שהולכת ובאה לעתים. החרדה מתבטאת באופן הורמונלי לפי מה שמורגש. אני מרגיש כאילו אין לי כל יכולת להשפיע עליה. האם יכול להיות כי זה קשור לכדור? תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
מינוני אטנט ניר 31/08/2020 22:47
 • היי! אני בן 29, שוקל 70 ק״ג, נוטל אטנט 20 פעמיים ביום ללימודים (מזה שנה) בעבר הייתי מטופל בריטלין, קונצרטה, ויואנס, ועוד. אטנט זה הכדור היחיד שעובד בשבילי מבלי לגרום לי לת״ל קשות. יחד עם זאת, היעילות של הכדור היא מוגבלת. אני מתקשה להשאר על מטלה אחת, מוסח בקלות, אני פשוט מתפשר ונותן לעצמי להדרדר מעט למען איכות חיים טובה יותר ופחות ת״ל, רעיונית - אני משלים עם זה, בפועל - זה יוצר בי לא מעט תסכול. מהנסיון שיש לי עם סטימולנטים, הרושם שלי זה שעליה ל-25 מ״ג (אני מודע לכך שאין מינון פורמלי כזה) פעמיים ביום היתה משפרת מאוד את המצב. השאלה היא, האם יש התוויה לתת מינון כזה גם ל-ADHD? אני אתייעץ כמובן עם הרופא המטפל, פשוט התור הבא אליו הוא יותר מ-3 חודשים מעכשיו, ואני תוהה אם בכלל זו אפשרות טיפולית שאפשר לבחון אותה. אני אגיד גם שיש בי חששות מלהתחיל טיפול במינון שהוא מוגדר כ-off label, אז אני ממש אודה לקצת הסבר לגבי הסף שנקבע על 20 מ״ג, הנוירולוג שלי רופא נהדר הוא פשוט לא תמיד הכי ורבלי :) תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
אטנט ד"ר גלעד חבצלת 07/09/2020 09:29
 • אטנט של 20 מ"ג שקול לריטלין של 10 מ"ג. זהו מינון שנותנים לילדים בני 7-8 שנים. לדעתי המינון נמוך בעליל ולכן יש לך עדיין הסחות. מציע להעלות מינון לאטנט 30 מ"ג ואחרי כן ל40 מ"ג. אם תרצה לקחת פעמיים ביום זה שיקול שלך אבל זה בהחלט ניתן.

 • + הוסף תגובה
שאלה קטנה אחרונה ניר 07/09/2020 11:35
 • הכדור שאני לוקח כרגע זה אטנט 20 instant release ולא extended release, שאני חושב שזה כמו אטנט 40 xr. יכול להיות שהמינונים שאתה התייחסת אליהם נוגעים לשחרור מושהה? ממה שאני הבנתי, מינון גבוה מזה שאני לוקח נמצא בהתוויה לנרקולפסיה ולא ל-ADHD. וכמובן תודה רבה על המענה!

 • + הוסף תגובה
אטנט ד"ר גלעד חבצלת 08/09/2020 09:42
 • מדובר על אטנט אינסטנט ריליז בשני המקרים . אתה צריך לקחת אטנט רגיל במינון של 40 מ"ג.

 • + הוסף תגובה
תודה רבה על העזרה ד״ר ניר 09/09/2020 13:50

הצטרפו לאינדקס הרופאים!