המדריך המלא: כל מה שצריך לדעת על השתלת שיניים ביום אחד

אם אתם זקוקים להשתלת שיניים ורוצים לבצע את הטיפול במהירות - יש פתרון. כיום ניתן לבצע עקירות, השתלות שיניים וגשר קבוע ביום אחד בלבד. כיצד מתבצעת השתלת שיניים ביום אחד ומה היתרונות והחסרונות שבה? המדריך המלא בדרך לחיוך המושלם
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 13/03/2018


אחד החששות הגדולים של מי שזקוקים להשתלות שיניים נובע מהזמן הרב שעובר מרגע ביצוע העקירה ועד להשתלה. ואכן, כאשר מבצעים השתלת שיניים בשיטה הישנה ישנם מספר שלבים עד לשיקום הקבוע, ולרוב לאחר העקירה יש  צורך בהמתנה של כחודש וחצי או יותר עד להשתלת השתלים הדנטליים, כאשר לאורך תקופה זו נאלצים המטופלים להשתמש בתותבת מיידית נשלפת. גם לאחר ההשתלה יש צורך בהמתנה נוספת של כשלושה חודשים עבור הלסת התחתונה ושישה חודשים עבור הלסת העליונה, עד שניתן להתקין  גשר קבוע - כך שלמעשה המטופל נאלץ להתמודד במשך זמן ארוך במיוחד, שמונה עד 12 חודשים, עם תותבת נשלפת.


אך לא עוד: כיום ניתן לעבור עקירה, השתלת שיניים והתקנת גשר קבוע כבר באותו היום - ואפילו באותו הטיפול. בכך למעשה חוסך המטופל את התקופה הלא נעימה של התותבת הנשלפת - ויוצא בתוך יום בלבד עם שיניים קבועות. איך זה עובד בפועל? במהלך הטיפול הרופא עוקר שן אחת או יותר, משתיל את השתל הדנטלי ומבצע את השיקום הזמני הקבוע על השתלים מיד לאחר ההשתלה, כך שנמנע הצורך בהמתנה הממושכת עם התותבת הנשלפת. מה כוללת השתלת שיניים ביום אחד?

כאמור, בהשתלת שיניים ביום אחד הרופא עוקר שן אחת או אפילו לסת שלמה - ומבצע כבר באותו היום את ההשתלה. ניתן במהלך הטיפול להתקין גם גשר קבוע-זמני או, לכל המאוחר, ביום שלמחרת. את הגשר הקבוע-זמני יש להחליף לאחר כחצי שנה בגשר קבוע-סופי.


הסיבה שבגללה מתאפשרת השתלה מיידית והעמסה מיידית (השתלת שיניים ביום אחד) היא סוג השתלים שבו נעשה שימוש במהלך הטיפול. העצם שבלסת מתחברת אליהם מהר יותר ובמצבים בהם יש מספיק עצם והשתל מוחדר בעוצמה טובה מספיק, ניתן גם להתקין על השתלים גשר קבוע-זמני באופן מיידי. 


השתלת שיניים ביום אחד

השתלת שיניים ביום אחד. ללא המתנה ממושכת עם תותבת נשלפת


בחלק מהמקרים ניתן להקל על  הטיפול על ידי שימוש בהדמיה ממוחשבת תלת ממדית. באמצעות ההדמיה התלת ממדית מתאפשרות השתלות מדויקות יותר, שלא מצריכות תפרים ומאפשרות את קיצור משך זמן הטיפול - והתוצאות בהתאם.מה היתרונות בתהליך?

לתהליך "השתלה מיידית והעמסה מיידית", או בשמו המוכר יותר "השתלת שיניים ביום אחד", יתרונות רבים:


קיצור מספר הפגישות: נדרשות הרבה פחות  פגישות לעומת השיטה הישנה.  


טיפול קצר יותר: בזכות השימוש בהשתלות ממוחשבות ניתן לבצע את התקנת השתלים בזמן קצר מאוד.


הקטנת הסיכוי  לזיהומים: ככל שמקטינים את היקף הפעילות הכירורגית כך המטופל חשוף פחות לזיהומים וסיבוכים, מה שהופך את הטיפול לבטוח ונוח יותר.


שיקום פה קבוע באופן מיידי: קבלת שיקום פה קבוע ללא צורך בשלבי ביניים של תותבות נשלפות.


שמירה על נפח העצם: תהליך זה מפחית את ספיגת העצם המהירה אשר מתרחשת  לאחר העקירות בשיטת השלבים הישנה. בתהליך הכולל עקירה והשתלה מיידית כמעט ואין אובדן של נפח העצם מאחר והשתלים שומרים עליה.


טיפול ללא תפרים: במקרים בהם משתמשים בטכנולגיה של השתלות ממוחשבות.


קבלת שיקום קבוע: שיקום פה קבוע מיידי על השתלים, ללא צורך בתותבות נשלפות.


נוחות  של המטופל: חזרה מהירה יותר לשגרה. 


יתרון אסתטי: שיטה זו מאפשרת את הצבת השן במנח המדויק של השן המקורית, מה שמביא לתוצאה טבעית ואסתטית במיוחד - בלי שוליים של תותבת נשלפת אשר דוחפים את השפה.


מה החסרונות בתהליך?

המגבלה העיקרית של השתלת שיניים ביום אחד - ALL AT ONCE - היא הצורך בהימנעות מלעיסה של דברים קשים במשך שלושה חודשים, על מנת לאפשר לשתלים להיקלט מבלי שיהיה עליהם עומס רב. בנוסף, ישנם מקרים בהם השתלים המוחדרים אינם מגיעים לרמת יציבות המתאימה להתקנת גשר קבוע  מיידי. במקרים כאלה מוסרים למטופל תותבת נשלפת ולא שיקום קבוע.


כמובן שבדומה לכל הליך רפואי, גם תהליך השתלת השיניים ביום אחד כרוך באי אלו סיכונים. עם זאת, נתונים סטטיסטיים מעידים על 95% אחוזי הצלחה (כמו בשיטת השלבים הישנה), כך שבחירה ברופא אמין ומיומן בשיטה זו לרוב תוביל לטיפול מוצלח. האם הטיפול מתאים לכל אחד?

מועמד טוב לתהליך זה הוא כל מטופל בעל בריאות כללית טובה, כמות עצם מספקת, עצם איכותית ללא דלקת משמעותית ומצב חניכיים תקין. בטרם קביעת תוכנית ההשתלה על המטופל להתייעץ עם רופא השיניים ולמלא שאלון והצהרת בריאות כדי לוודא שאין בעיות רפואיות שיכולות להפריע. כמו כן, הרופא יוודא שקיים נפח עצם מספיק באמצעות צילום CT. לאחר קבלת התמונה הכללית הרופא יבנה את תוכנית הטיפול המתאימה ביותר למטופל. האם כל רופא שיניים יכול לבצע את הטיפול?

רופאי שיניים רבים מעדיפים להימנע מביצוע התהליך, הנתפס בעיניהם כטיפול מורכב יותר הדורש יכולת כירורגית ושיקומית גבוהה ומבצעים אותו בשלבים. מחקרים אחרונים מעידים על כך שיש מקום לשקול השתלת שיניים ביום אחד, וסיכויי ההצלחה דומים לשיטה הישנה (שיטת השלבים), כל עוד עושים זאת בצורה מקצועית ולוקחים בחשבון את פיזור העומסים בפה.ד"ר ניצן שלזינגר, מנהל מרכז להשתלות שיניים ואסטתיקה במרכז יהלום

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ניצן שלזינגר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים השתלות שיניים ביום אחד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים אחרי חשיפת השתלים לאה 25/07/2020 00:35
 • שלום דר׳ לפני 7 חודשים עברתי השתלה ביום אחד בהרדמה כללית : 16 שתלים ונתנו לי 2 תותבות ( לא גשר זמני קבוע ). לפני שבועיים עשו לי חשיפת שתלים עם הרדמה מקומית , לאחר חשיפת השתלים של לסת עליונה הרופא אמר לבוא עוד פעם לחשיפת השתלים של לסת תחתונה . לפני שבוע עברתי חשיפה של השתלים של לסת תחתונה . נאמר לי שהשתלים נקלטו תודה לאל. הבעיה שלי היא שיש לי כאבים בחניכיים ואני קוראת שלא צריכים להיות כאבים.. אני מאוד דואגת לא יכולה ללעוס ולא יכולה לאכול, רוב הזמן בלי התותבות .. האם זהו דבר טיבעי ? אני לא יודעת מה לחשוב. אודה על התייחסותך

 • + הוסף תגובה
כאבם לאחר חשיפת שתלים דנטליים ד"ר ניצן שלזינגר 28/07/2020 23:32
 • לאה שלום, לעיתים לאחר חשיפה של שתלים יהיו כאבים בעיקר אם הפתיחה של החניכיים היתה גדולה או שחלק מן החניכיים הוזזו- בד"כ לאחר מספר ימים הכאבים נעלמים. ממליץ על שטיפה עם כלורהקסידין ( תארודנט, קורסודיל, PD וכו') בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
הרמת סינוס זעיר פולשנית עליזה 24/07/2020 14:21
 • שלום, שיטת הבלון להרמת סינוס זעיר פולשנית זו שיטה מצליחה? במצב שצריך להכניס הרבה עצם. מי עובד בשיטת המקדח ההפוך?

 • + הוסף תגובה
הרמת סינוס זעיר פולשנית ד"ר ניצן שלזינגר 28/07/2020 23:30
 • עליזה שלום, כאשר חסרה עצם באזור האחורי של הלסת העליונה יש צורך בבנית עצם ולכן מבצעים הרמת סינוס - בעבר היו שתי חלוקות להרמת סינוס: הרמת סינוס סגורה - אשר בה מגיעים אל הסינוס דרך הקדח אשר אותו מכינים עבור השתל ודרכו מחדירים עצם ומרימים את הרירית המצפה את הסינוס ואז מחדירים את השתל - השיטה הזו מוגבלת לתוספת של כ2 -3 מ"מ . החשש הוא שהרירית( הקרום המצפה את הסינוס ) יקרע ואז העצם שמחדירים תגיע ישירות לסינוס. ולכן מחדירים כמות קטנה של עצם. היתרוןן הגדול בשיטה הזו היא בכך שיש מעט מארוד תופעות לוואי של כאב , נפיחות ושטפי דם. הרמת סינוס פתוחה- כאשר חסרה עצם מרובה ורוצים להכניס כמות גדולהש לעצם - פותחים את הסינוס מן הדופן החיצונית ואז מרימים את הרירית מחדירים בין הרירית לרצפת הסינוס עצם - במקרה כזה , ניתן להחדיר כמות גדולה מאוד של עצם . הסיכוי לנפיחות , שטפי דם וכאבים גדול יותר במקרה של הרמת סינוס פתוחה. בשנים האחרונות התפתחה טכניקה של הרמת סינוס זעיר פולשנית - שבה משלבים את שתי הטכניקום הנ"ל - הגישה לסינוס היא כמו בהרמת סינוס סגורה אבל ניתן לבצע תוספת גדולה של עצם - הדבר נובע מכך שהרמת הרירית של הסינוס מבוצעת באופן מבוקר עם סיכוי קטן לקריעה של הרירית ולכן ניתן להכניס כמות גדולה של עצם.- יש מספר טכניקות - האחת היא ע"י בלון שמכניסים כמו בצינתור ומנפחים אותו לאט וכך מרימים את הרירית של הסינוס ללא קריעה ואז מחדירים את העצם. טכניקה אחרת היא ע"י מקדחים מיוחדים אשר כאשר מופעלים בסיבוב הפוך לכיוון השעון - הם יוצרים דחיקה של העצם ומרימים את הרירית מבלי לפגוע בה מהנסיון שלי הטכניקה הזו עובדת יפה מאוד . ישנם עוד טכניקות אשר ברובן מתבססות על הרמה לע ידי לחץ מים ( לחץ הידרוסטאטי). היתרון בשיטה של הרמת סינוס זעיר פולשנית היא שניתן להחדיר עצם בכמות גדולה עם מעט מאוד תופעות לוואי. מקווה שהייתי לעזר :-)

 • + הוסף תגובה
איזה חומר לבחור עליזה 24/07/2020 13:28
 • שלום רופא שיניים הציע לי גשר על כל הלסת מקומפוזיט במקום חרסינה או זרקוניה (בנוסף לסד לילה). ההסבר שלו הוא שאני חורקת שיניים והקומפוזיט נשחק וניתן להחליף בזמן שגשר מחרסינה או זרקוניה יכול להישבר. הייתי רוצה זרקוניה. מה דעתך?

 • + הוסף תגובה
חרסינה או קומפוזיט - איזה כתר עדיף? ד"ר ניצן שלזינגר 28/07/2020 23:16
 • עליזה שלום, במידה והינך שוחקת שיניים - עדיף לבצע גשר מקומפוזיט. לחרסינה יש יתרונות של אסטטיקה יפה וכן מראה יפה שנשאר לאורך זמן , מצד שני החרסינה בהיותה חומר קשה וחזק ( בדומה לזכוכית) עלולה להשבר - לא ניתן לתקן חרסינה אשר היתה בפה זמן רב כי היא עלולה להסדק ולהשבר בהכנסה לתנור לצורך תיקון ( דבר שבכל מקרה מחייב מעבדה), חומר קומפוזיטי גמיש יותר ולכן פחות שביר , וגם כאשר נשבר ניתן לתקן בקלות יחסית , כמו כן קל לבצע חידוש של גשר שכזה - החיסרון של הקומפוזיט הוא שלאורך זמן המראה שלו נראה פחות יפה אבל כאמור ניתן לחדש אותו בקלות יחסית. שחיקת שינים או הידוק שיניים יותר לחצים גדולים מאוד על הכתרים וגורמים לסדקים ושברים בחרסינה ובזירקוניה ולכן עדיך לבצע שיקום קומפוזיט ובכל מקרה להשתמש בסד לילה . בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!