המדריך המלא: כל מה שצריך לדעת על השתלת שיניים ביום אחד

אם אתם זקוקים להשתלת שיניים ורוצים לבצע את הטיפול במהירות - יש פתרון. כיום ניתן לבצע עקירות, השתלות שיניים וגשר קבוע ביום אחד בלבד. כיצד מתבצעת השתלת שיניים ביום אחד ומה היתרונות והחסרונות שבה? המדריך המלא בדרך לחיוך המושלם

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 13/03/2018

אחד החששות הגדולים של מי שזקוקים להשתלות שיניים נובע מהזמן הרב שעובר מרגע ביצוע העקירה ועד להשתלה. ואכן, כאשר מבצעים השתלת שיניים בשיטה הישנה ישנם מספר שלבים עד לשיקום הקבוע, ולרוב לאחר העקירה יש  צורך בהמתנה של כחודש וחצי או יותר עד להשתלת השתלים הדנטליים, כאשר לאורך תקופה זו נאלצים המטופלים להשתמש בתותבת מיידית נשלפת. גם לאחר ההשתלה יש צורך בהמתנה נוספת של כשלושה חודשים עבור הלסת התחתונה ושישה חודשים עבור הלסת העליונה, עד שניתן להתקין  גשר קבוע - כך שלמעשה המטופל נאלץ להתמודד במשך זמן ארוך במיוחד, שמונה עד 12 חודשים, עם תותבת נשלפת.


אך לא עוד: כיום ניתן לעבור עקירה, השתלת שיניים והתקנת גשר קבוע כבר באותו היום - ואפילו באותו הטיפול. בכך למעשה חוסך המטופל את התקופה הלא נעימה של התותבת הנשלפת - ויוצא בתוך יום בלבד עם שיניים קבועות. איך זה עובד בפועל? במהלך הטיפול הרופא עוקר שן אחת או יותר, משתיל את השתל הדנטלי ומבצע את השיקום הזמני הקבוע על השתלים מיד לאחר ההשתלה, כך שנמנע הצורך בהמתנה הממושכת עם התותבת הנשלפת. מה כוללת השתלת שיניים ביום אחד?

כאמור, בהשתלת שיניים ביום אחד הרופא עוקר שן אחת או אפילו לסת שלמה - ומבצע כבר באותו היום את ההשתלה. ניתן במהלך הטיפול להתקין גם גשר קבוע-זמני או, לכל המאוחר, ביום שלמחרת. את הגשר הקבוע-זמני יש להחליף לאחר כחצי שנה בגשר קבוע-סופי.


הסיבה שבגללה מתאפשרת השתלה מיידית והעמסה מיידית (השתלת שיניים ביום אחד) היא סוג השתלים שבו נעשה שימוש במהלך הטיפול. העצם שבלסת מתחברת אליהם מהר יותר ובמצבים בהם יש מספיק עצם והשתל מוחדר בעוצמה טובה מספיק, ניתן גם להתקין על השתלים גשר קבוע-זמני באופן מיידי. 


השתלת שיניים ביום אחד

השתלת שיניים ביום אחד. ללא המתנה ממושכת עם תותבת נשלפת


בחלק מהמקרים ניתן להקל על  הטיפול על ידי שימוש בהדמיה ממוחשבת תלת ממדית. באמצעות ההדמיה התלת ממדית מתאפשרות השתלות מדויקות יותר, שלא מצריכות תפרים ומאפשרות את קיצור משך זמן הטיפול - והתוצאות בהתאם.מה היתרונות בתהליך?

לתהליך "השתלה מיידית והעמסה מיידית", או בשמו המוכר יותר "השתלת שיניים ביום אחד", יתרונות רבים:


קיצור מספר הפגישות: נדרשות הרבה פחות  פגישות לעומת השיטה הישנה.  


טיפול קצר יותר: בזכות השימוש בהשתלות ממוחשבות ניתן לבצע את התקנת השתלים בזמן קצר מאוד.


הקטנת הסיכוי  לזיהומים: ככל שמקטינים את היקף הפעילות הכירורגית כך המטופל חשוף פחות לזיהומים וסיבוכים, מה שהופך את הטיפול לבטוח ונוח יותר.


שיקום פה קבוע באופן מיידי: קבלת שיקום פה קבוע ללא צורך בשלבי ביניים של תותבות נשלפות.


שמירה על נפח העצם: תהליך זה מפחית את ספיגת העצם המהירה אשר מתרחשת  לאחר העקירות בשיטת השלבים הישנה. בתהליך הכולל עקירה והשתלה מיידית כמעט ואין אובדן של נפח העצם מאחר והשתלים שומרים עליה.


טיפול ללא תפרים: במקרים בהם משתמשים בטכנולגיה של השתלות ממוחשבות.


קבלת שיקום קבוע: שיקום פה קבוע מיידי על השתלים, ללא צורך בתותבות נשלפות.


נוחות  של המטופל: חזרה מהירה יותר לשגרה. 


יתרון אסתטי: שיטה זו מאפשרת את הצבת השן במנח המדויק של השן המקורית, מה שמביא לתוצאה טבעית ואסתטית במיוחד - בלי שוליים של תותבת נשלפת אשר דוחפים את השפה.


מה החסרונות בתהליך?

המגבלה העיקרית של השתלת שיניים ביום אחד - ALL AT ONCE - היא הצורך בהימנעות מלעיסה של דברים קשים במשך שלושה חודשים, על מנת לאפשר לשתלים להיקלט מבלי שיהיה עליהם עומס רב. בנוסף, ישנם מקרים בהם השתלים המוחדרים אינם מגיעים לרמת יציבות המתאימה להתקנת גשר קבוע  מיידי. במקרים כאלה מוסרים למטופל תותבת נשלפת ולא שיקום קבוע.


כמובן שבדומה לכל הליך רפואי, גם תהליך השתלת השיניים ביום אחד כרוך באי אלו סיכונים. עם זאת, נתונים סטטיסטיים מעידים על 95% אחוזי הצלחה (כמו בשיטת השלבים הישנה), כך שבחירה ברופא אמין ומיומן בשיטה זו לרוב תוביל לטיפול מוצלח. האם הטיפול מתאים לכל אחד?

מועמד טוב לתהליך זה הוא כל מטופל בעל בריאות כללית טובה, כמות עצם מספקת, עצם איכותית ללא דלקת משמעותית ומצב חניכיים תקין. בטרם קביעת תוכנית ההשתלה על המטופל להתייעץ עם רופא השיניים ולמלא שאלון והצהרת בריאות כדי לוודא שאין בעיות רפואיות שיכולות להפריע. כמו כן, הרופא יוודא שקיים נפח עצם מספיק באמצעות צילום CT. לאחר קבלת התמונה הכללית הרופא יבנה את תוכנית הטיפול המתאימה ביותר למטופל. האם כל רופא שיניים יכול לבצע את הטיפול?

רופאי שיניים רבים מעדיפים להימנע מביצוע התהליך, הנתפס בעיניהם כטיפול מורכב יותר הדורש יכולת כירורגית ושיקומית גבוהה ומבצעים אותו בשלבים. מחקרים אחרונים מעידים על כך שיש מקום לשקול השתלת שיניים ביום אחד, וסיכויי ההצלחה דומים לשיטה הישנה (שיטת השלבים), כל עוד עושים זאת בצורה מקצועית ולוקחים בחשבון את פיזור העומסים בפה.ד"ר ניצן שלזינגר, מנהל מרכז להשתלות שיניים ואסטתיקה במרכז יהלום

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ניצן שלזינגר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, השתלות שיניים ביום אחד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
זיהוי כתר בפה דני 15/10/2019 00:21
  • שלום רב האם ניתן לזהות מהצד כי קיים אצלי כתר? כמובן אם מדובר בכתר איכותי כגון בסיס זירקוניה ועליה חרסינה בברכה

  • + הוסף תגובה
בטוח שמוליק 01/10/2019 22:59
ביטוח שיניים ד"ר ניצן שלזינגר 13/10/2019 16:11
  • שמוליק שלום, רוב הפוליסות של ביטוחי השיניים מאפשרות טיפול במרפאה פרטית אשר אינה בהסכם עם חברת ביטוח. במקרה כזה מבצעים בדיקה ומכינים תוכנית טיפול. את תוכנית הטיפול שולחים לאישור של חברת הביטוח ביחד עם הצילומים הרלוונטיים ( כמו שעושים במרפאת הסכם). המבוטח מקבל את התשובות של חברת הביטוח ואז יודע מה אושר וכמה חברת הביטוח תשלם עבור כל טיפול. המטופל מקבל את תוכנית הטיפול מן הרופא הפרטי עם המחיר עבור כל טיפול. וכך יודע מה ההפרש אותו יצטרך להשלים עבור הטיפול. בצורה כזו המטופל ממקסם את הטיפול , המטופל נהנה משני העולמות מצד אחד הוא בוחר את הרופא שיטפל בו ומצד שני מקבל כסף מחברת הביטוח. חג שמח :-)

  • + הוסף תגובה
הכנה לקראת השתלה מיכל 16/09/2019 16:15
  • שלום. אמא שלי בת 60 ועוברת הכנה לקראת השתלת שיניים בלסת עליונה,נשארו אצלה רק 2 שיניים בלסת עליונה,שן 11 ו-12, שיניים בריאות עם סתימה קטנה. שאר השיניים נעקרו. הרופא המשקם מעוניין לעקור גם את 2 השיניים הבריאות כדי להקל על העבודה, האם יש אפשרות לשמור על השיניים כי הם בריאות לחלוטין ולהתקין לידם שתלים וכתרים בהמשך? תודה על התשובה

  • + הוסף תגובה
להשאיר או לא להשאיר שתי שיניים בודדות בלסת ? ד"ר ניצן שלזינגר 25/09/2019 21:55
  • מיכל שלום, ניתן לשמר את השיניים הללו והשתיל שתלים מכל צד שלהן - ואז לבצע גשר בכל צד . היתרון בכך הוא שמשמרים את השיניים שהן טובות ואף שומרות על העצם. החיסרון הינו שאין רצף אסטטי אלא גשר מצד אחד- שתי שיניים- גשר מצד שני , צבע הכתרים החדשים חייב להיות כמו שתי השיניים שנותרו שכן אם נבצע צבע בהיר יותר מן השיניים הללן , הרי שזה לא יראה טוב.. בהצלחה :-)

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!