המדריך המלא: כל מה שצריך לדעת על השתלת שיניים ביום אחד

אם אתם זקוקים להשתלת שיניים ורוצים לבצע את הטיפול במהירות - יש פתרון. כיום ניתן לבצע עקירות, השתלות שיניים וגשר קבוע ביום אחד בלבד. כיצד מתבצעת השתלת שיניים ביום אחד ומה היתרונות והחסרונות שבה? המדריך המלא בדרך לחיוך המושלם
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 13/03/2018

אחד החששות הגדולים של מי שזקוקים להשתלות שיניים נובע מהזמן הרב שעובר מרגע ביצוע העקירה ועד להשתלה. ואכן, כאשר מבצעים השתלת שיניים בשיטה הישנה ישנם מספר שלבים עד לשיקום הקבוע, ולרוב לאחר העקירה יש  צורך בהמתנה של כחודש וחצי או יותר עד להשתלת השתלים הדנטליים, כאשר לאורך תקופה זו נאלצים המטופלים להשתמש בתותבת מיידית נשלפת. גם לאחר ההשתלה יש צורך בהמתנה נוספת של כשלושה חודשים עבור הלסת התחתונה ושישה חודשים עבור הלסת העליונה, עד שניתן להתקין  גשר קבוע - כך שלמעשה המטופל נאלץ להתמודד במשך זמן ארוך במיוחד, שמונה עד 12 חודשים, עם תותבת נשלפת.


אך לא עוד: כיום ניתן לעבור עקירה, השתלת שיניים והתקנת גשר קבוע כבר באותו היום - ואפילו באותו הטיפול. בכך למעשה חוסך המטופל את התקופה הלא נעימה של התותבת הנשלפת - ויוצא בתוך יום בלבד עם שיניים קבועות. איך זה עובד בפועל? במהלך הטיפול הרופא עוקר שן אחת או יותר, משתיל את השתל הדנטלי ומבצע את השיקום הזמני הקבוע על השתלים מיד לאחר ההשתלה, כך שנמנע הצורך בהמתנה הממושכת עם התותבת הנשלפת. מה כוללת השתלת שיניים ביום אחד?

כאמור, בהשתלת שיניים ביום אחד הרופא עוקר שן אחת או אפילו לסת שלמה - ומבצע כבר באותו היום את ההשתלה. ניתן במהלך הטיפול להתקין גם גשר קבוע-זמני או, לכל המאוחר, ביום שלמחרת. את הגשר הקבוע-זמני יש להחליף לאחר כחצי שנה בגשר קבוע-סופי.


הסיבה שבגללה מתאפשרת השתלה מיידית והעמסה מיידית (השתלת שיניים ביום אחד) היא סוג השתלים שבו נעשה שימוש במהלך הטיפול. העצם שבלסת מתחברת אליהם מהר יותר ובמצבים בהם יש מספיק עצם והשתל מוחדר בעוצמה טובה מספיק, ניתן גם להתקין על השתלים גשר קבוע-זמני באופן מיידי. 


השתלת שיניים ביום אחד

השתלת שיניים ביום אחד. ללא המתנה ממושכת עם תותבת נשלפת


בחלק מהמקרים ניתן להקל על  הטיפול על ידי שימוש בהדמיה ממוחשבת תלת ממדית. באמצעות ההדמיה התלת ממדית מתאפשרות השתלות מדויקות יותר, שלא מצריכות תפרים ומאפשרות את קיצור משך זמן הטיפול - והתוצאות בהתאם.מה היתרונות בתהליך?

לתהליך "השתלה מיידית והעמסה מיידית", או בשמו המוכר יותר "השתלת שיניים ביום אחד", יתרונות רבים:


קיצור מספר הפגישות: נדרשות הרבה פחות  פגישות לעומת השיטה הישנה.  


טיפול קצר יותר: בזכות השימוש בהשתלות ממוחשבות ניתן לבצע את התקנת השתלים בזמן קצר מאוד.


הקטנת הסיכוי  לזיהומים: ככל שמקטינים את היקף הפעילות הכירורגית כך המטופל חשוף פחות לזיהומים וסיבוכים, מה שהופך את הטיפול לבטוח ונוח יותר.


שיקום פה קבוע באופן מיידי: קבלת שיקום פה קבוע ללא צורך בשלבי ביניים של תותבות נשלפות.


שמירה על נפח העצם: תהליך זה מפחית את ספיגת העצם המהירה אשר מתרחשת  לאחר העקירות בשיטת השלבים הישנה. בתהליך הכולל עקירה והשתלה מיידית כמעט ואין אובדן של נפח העצם מאחר והשתלים שומרים עליה.


טיפול ללא תפרים: במקרים בהם משתמשים בטכנולגיה של השתלות ממוחשבות.


קבלת שיקום קבוע: שיקום פה קבוע מיידי על השתלים, ללא צורך בתותבות נשלפות.


נוחות  של המטופל: חזרה מהירה יותר לשגרה. 


יתרון אסתטי: שיטה זו מאפשרת את הצבת השן במנח המדויק של השן המקורית, מה שמביא לתוצאה טבעית ואסתטית במיוחד - בלי שוליים של תותבת נשלפת אשר דוחפים את השפה.


מה החסרונות בתהליך?

המגבלה העיקרית של השתלת שיניים ביום אחד - ALL AT ONCE - היא הצורך בהימנעות מלעיסה של דברים קשים במשך שלושה חודשים, על מנת לאפשר לשתלים להיקלט מבלי שיהיה עליהם עומס רב. בנוסף, ישנם מקרים בהם השתלים המוחדרים אינם מגיעים לרמת יציבות המתאימה להתקנת גשר קבוע  מיידי. במקרים כאלה מוסרים למטופל תותבת נשלפת ולא שיקום קבוע.


כמובן שבדומה לכל הליך רפואי, גם תהליך השתלת השיניים ביום אחד כרוך באי אלו סיכונים. עם זאת, נתונים סטטיסטיים מעידים על 95% אחוזי הצלחה (כמו בשיטת השלבים הישנה), כך שבחירה ברופא אמין ומיומן בשיטה זו לרוב תוביל לטיפול מוצלח. האם הטיפול מתאים לכל אחד?

מועמד טוב לתהליך זה הוא כל מטופל בעל בריאות כללית טובה, כמות עצם מספקת, עצם איכותית ללא דלקת משמעותית ומצב חניכיים תקין. בטרם קביעת תוכנית ההשתלה על המטופל להתייעץ עם רופא השיניים ולמלא שאלון והצהרת בריאות כדי לוודא שאין בעיות רפואיות שיכולות להפריע. כמו כן, הרופא יוודא שקיים נפח עצם מספיק באמצעות צילום CT. לאחר קבלת התמונה הכללית הרופא יבנה את תוכנית הטיפול המתאימה ביותר למטופל. האם כל רופא שיניים יכול לבצע את הטיפול?

רופאי שיניים רבים מעדיפים להימנע מביצוע התהליך, הנתפס בעיניהם כטיפול מורכב יותר הדורש יכולת כירורגית ושיקומית גבוהה ומבצעים אותו בשלבים. מחקרים אחרונים מעידים על כך שיש מקום לשקול השתלת שיניים ביום אחד, וסיכויי ההצלחה דומים לשיטה הישנה (שיטת השלבים), כל עוד עושים זאת בצורה מקצועית ולוקחים בחשבון את פיזור העומסים בפה.ד"ר ניצן שלזינגר, מנהל מרכז להשתלות שיניים ואסטתיקה במרכז יהלום

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ניצן שלזינגר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים השתלות שיניים ביום אחד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תותבות נשלפות אחרי טיפול לאה 28/12/2019 17:53
 • ביצעתי השתלה ביום אחד לפני 10 ימים, עקירות, 16 שתלים הרמת בינוס ומשום מה שמו לי תותבות אחרי הניתוח ולא גשר קבוע זמני . התותבות מאוד מפריעות לי , לוחצות על התפרים, לא יכולה לאכול .. רק מרוסק כמו תינוק . איך אומרים כולם שאחרי כמה ימים מהניתוח חוזרים לשגרה? אודה על התייחסותך

 • + הוסף תגובה
תותבות נשלפות לאחר טיפול של השתלת שיניים ד"ר ניצן שלזינגר 12/01/2020 00:34
 • לאה שלום, איני מכיר את המקרה שלך. בעקרון ניתן למסור גשרים קבועים לאחר ההשתלות אולם על מנת להתקין גשר קבוע , השתלים חייבים להיות מאוד יציבים (דבר שנמדד בכוח שצריך להפעיל על מנת לסובב את השתל במקומו), במידה והתנאי הזה לא מתקיים , לא ניתן להתקין גשר קבוע אלא מכסים את השתלים ומוסרים תותבת זמנית נשלפת. התותבת אכן גורמת לאי נוחות אבל כנראה שלא ניתן היה לבצע את הגשר הקבוע. באותם מקרים בהם מוסרים גשר קבוע זמני מיידית לאחר ההשתלה , התחושה טובה הרבה יותר ואין מה שלוחץ ל החניכיים. עלי לציין כי בכל מקרה אסור ללעוס דברים קשים עם הגשר המיידי על מנת לאפשר לשתלים להקלט. בהצלחה:-)

 • + הוסף תגובה
תותבות נישלפות לאחר טיפול של השתלת שיניים לאה 12/01/2020 18:54
 • תודה על התייחסותך! האם הסיכויים שלי להצלחת השתלים נמוכים יותר בגלל שהחליטו על תותבות ולא גשר קבוע זמני?

 • + הוסף תגובה
סיכוי הצלחה של שתלים מתחת לתותבת ד"ר ניצן שלזינגר 18/01/2020 18:57
 • לאה שלום, בתחילת עידן ההשתלות , השתלים הותקנו והחניכיים נתפרו מעליהם, זו היתה הדרך הקלאסית, רק לאחר הרבה שנים התחלנו לבצע שתלים עם התקנה של גשר באופן מיידי ורק בתנאי שלשתלים יש יציבות ראשונית גבוהה . במילים אחרות אין כל בעיה בכך שהשתלים הותקנו והחניכיים נתפרו מעליהם. כנראה שלא היתה מספיק יציבות ראשונית ולכן הרופא החליט לבצע תותבת ולא גשר זמני קבוע. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
החדרת שתל לאחר שהוצא לפני חודשיים ליאן 28/12/2019 09:14
 • דר שלום ותודה מראש, לפני 10 שנים עברתי 7 שתלים למעלה -6 למטה. שתל אחד למעלה בצד שמאל התנדנד והרופאה הוציאה אותו. שלשום כירורג שמגיע אליה ביצע שתל באותו מקום שהוצא השתל או ליד היכן שהיה השתל (לא יודעת בוודאות אחרי חודשיים שהוצא). שאלתי אותו אם זה פגע או נכנס לסינוס וענה לי כי זה היה קרוב מילימטר לסינוס נגע בסינוס ואז היטה אותו ימינה. שזה קרוב ממש. לא מבינה בזה, השאלה שלי אם חלילה זה נגע בסינוס או עשה חור עם המקדחה בתוך הסינוס, האם יכול לקרות לי נזק בנשימה או הנחיר בצד שמאל שנעשה השתל יהיה סתום לנשימה, אני יומיים אחרי השתל עדין כואב קצת המקום ומרגישה קשה לנשום בנחיר השמאלי. זה יעבור!? חלילה וחס ונעשה נזק יכול לקרות משהו? תודה רבההה על תשובתך. ליאן

 • + הוסף תגובה
השתלה ליד הסינוס ד"ר ניצן שלזינגר 11/01/2020 18:06
 • ליאן שלום, קשה לתת חוות דעת רק לפי התיאור שלך - יש צורך בצילום. בכל מקרה לא אמורה להיות כל בעיה בהתקרבות לסינוס- במקרים רבים נכנסים אל תוך הסינוס ומבצעים הרמת סינוס סגורה ( הוספת עצם לסינוס אשר מתבצעת דרך הקדח שמבוצע עבור השתל). גם במקרים בהם יש מספיק עצם לעיתים מחדירים את השתל כך שיחדור את רצפת הסינוס על מנת לקבל אחיזה של השתל בעצם קורטיקלית (עצם קשה יותר). במידה והסינוס מזדהם קיימת אפשרות לתחושה של גודש מאותו הסינוס.-ניתן לטפל ע"י אנטיביוטיקה ובד"כ הסינוס מתקן את עצמו. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
טיפול ביום אחד משה 26/12/2019 13:29
 • שלום, הזנחתי טיפולי שיניים ביום שנים רבות, ועכשיו אני רוצה לעשות. מכיוון שיש הרבה עבודה, אפשר לבצע ביום אחד? למרות שאין הצדקה מקצועית.. תודה על תשובתך

 • + הוסף תגובה
טיפול שיניים ביום אחד ד"ר ניצן שלזינגר 27/12/2019 22:42
 • משה שלום, בעקרון ניתן לבצע עקירות שיניים , השתלת שתלים והתקנת גשר זמני קבוע באותו היום. אבל לכל מקרה יש את התוכנית הספציפית המתאימה לו. במידה ויש צורך בטיפולי שורש או חידוש טיפול שורש על דלקת קיימת , הרי שלא ניתן לסיים את הטיפול באותו היום . בכל מקרה ניתן בתכנון מראש לבצע מספר טיפולים בבת אחת על מנת לצמצם את מספר הפגישות. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!