ניתוח הקטנת חזה לגברים: המדריך המלא

כ-40% מהגברים סובלים משדיים מוגדלים (גינקומסטיה), תופעה שעבור רבים היא מביכה - אך ניתנת לטיפול. מדוע היא קורית וכיצד מתבצע הליך של ניתוח להקטנת חזה בגברים? המדריך המלא

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 26/11/2015
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם דר' יואב אברהמי
כירורג פלסטי בכיר במרפאות Care
הצג טלפון מספר מקשר
i

גינקומסטיה הוא מונח רפואי שמקורו בשפה היוונית ומשמעותו שדיים הדומים לאלו של נשים (גינקו-נשי, מסטיה-שד). תופעת שדיים מוגדלים אצל גברים מופיעה אצל כ-40% מהגברים מסיבות שונות. לעתים היא נגרמת עקב חוסר איזון בהורמוני המין - ובמיוחד עלייה באסטרוגן (ההורמון הנשי) ביחס לטסטוסטרון (ההורמון הגברי) שגורם לשגשוג חריג של בלוטות חלב (לעתים אף להפרשת חלב), בדומה למה שקורה באופן טבעי אצל נשים. סיבה נוספת היא הצטברות שומן - "ליפומסטיה" - כתוצאה מהשמנת יתר. במקרה כזה השדיים הם רק עוד מקום שבו מצטבר שומן, ובדרך כלל דיאטה יכולה לעזור.


קראו עוד: 6 דברים שאתם חייבים לדעת על שאיבת שומן


בין אם תופעת השדיים המוגדלים אצל גברים היא כתוצאה מגינקומסטיה או מליפומסטיה, לרוב היא פוגעת בדימוי העצמי של הגבר ומעוררת מבוכה חברתית גדולה עבורו. ניתוח הקטנת חזה לגברים הוא הפתרון המועדף גם במקרה של גברים בעלי משקל גוף תקין עם ליפומסטיה. הניתוח נועד להקטין את השדיים הבולטים ולהחזיר לחזה את צורתו הגברית. הצלקת הנשארת לאחר הניתוח היא לרוב מינימלית והשיפור מבחינה רגשית ונפשית אצל המטופל הוא משמעותי. ניתוח הקטנת חזה לגברים - איך עושים את זה?

לפני הכל: על כל גבר הסובל מגניקומסטיה לגשת תחילה לבירור הורמונלי אצל רופא אנדוקרינולוג (רופא מומחה של המערכת ההורמונלית), שעשוי לפתור את הבעיה על ידי איזון תרופתי. רק אם יש כשל טיפולי באמצעות תרופות או שהמצב איננו קשור בחריגה הורמונלית, אפשר יהיה לשקול טיפול כירורגי.


עניין של התאמה: ניתוח הקטנת חזה לגברים מתאים לגברים בריאים, הסובלים ממצב של הגדלת שדיים לפחות שנה ללא שינוי, ומרגישים מבוכה וחוסר בטחון בשל כך, וכן לגברים עם שד אחד מוגדל. הניתוח אינו מתאים לגברים הסובלים מגינקומסטיה כתוצאה מאי איזון הורמונלי, מנטילת תרופות מסוימות או ממחלת כבד, או לגברים הסובלים מליפומסטיה עקב השמנת יתר.


ניתוח הקטנת חזה לגברים

ניתוח הקטנת חזה לגברים. נועד להקטין את השדיים הבולטים ולהחזיר לחזה את צורתו הגברית


ייעוץ מקדים: פגישת ייעוץ עם הפלסטיקאי אפשרית רק עם המלצה של אנדוקרינולוג לביצוע הניתוח. בייעוץ תתבצע התאמה בין הנתונים האישיים של המועמד לבין ציפיותיו מהניתוח אל מול התוצאות הסבירות האפשריות. הרופא יבצע בדיקה גופנית הכוללת, בין היתר התרשמות מגובה ומצורת הגוף בכלל ובית החזה בפרט, נפח ומבנה השד ואיכות העור. לאחר הבדיקה ימליץ המנתח על הטכניקה הניתוחית ויפרט את הסיבוכים העיקריים האפשריים.


בחירת טכניקה: יש שלוש טכניקות אפשריות לביצוע ניתוח הקטנת חזה לגברים, בהתאם לדרגת הבעיה: שאיבת שומן -בעיקר במקרה של ליפומסטיה; שאיבה בסיוע לייזר או כריתת רקמת שד דרך חתך בגבול עטרת הפטמה - בעיקר במקרה של גינקומסטיה; עודפי העור שנותרים לאחר הסרת הרקמה העודפת לרוב ייספגו מאליהם במשך החודשים שלאחר הניתוח (ממש כשם שעודפי העור בבטן של אישה לאחר הריון נספגים מעצמם). יחד עם זאת, אם קיימים עודפי עור משמעותיים במקרה של שד גדול מאוד, תתבצע כריתה של עודפי העור דרך חתך עגול סביב לעטרה ולעתים נדירות אף חתך אורכי. ייתכן שילוב של כמה טכניקות אצל מטופל אחד.


הכנה לניתוח: במקרים מסוימים המטופל יתבקש לבצע בדיקת ממוגרפיה ו/או אולטרסאונד, כדי לוודא שאין בעיה רפואית כלשהי. רצוי מאוד להימנע מעישון כחודש לפני הניתוח כדי להקטין את הסיכון לסיבוכים. במקרה שמתוכננת כריתת עור, המטופל חייב להפסיק לעשן.


קראו עוד: חושבת לעבור הגדלת חזה? כל מה שאת חייבת לדעת


ביום הניתוח יש להגיע עם "חגורה יפנית" (חגורת גב אלסטית הנסגרת באמצעות ולקרו שאפשר להשיג בבתי מרקחת וברשתות הפארם) רחבה במידה XL - אלא אם כן המנתח ביקש מידה אחרת. 


מהלך הניתוח: ניתוח הקטנת חזה לגברים מתבצע בהרדמה מלאה ונמשך בין שעה לשעתיים. לרוב הפעולה הראשונה תהיה שאיבת שומן מן השד, שתבוצע דרך חתכים זעירים הנתפרים בתום הניתוח. במקרים שבהם יש  צורך בכרית רקמה יבוצע חתך בצורת חצי סהר בגבול התחתון של העטרה ודרכו תוסר הרקמה העודפת (תמיד תישאר מעט רקמה מאחורי הפטמה כדי למנוע שקע). במקרים שבהם יש עודף עור קיצוני או כאשר רוצים להקטין את העטרה, יוסר העור העודף על ידי חתך עגול סביב העטרה והוצאת רצועה עגולה של עור סביב החתך. כל החתכים ייתפרו בתום הניתוח. במקרים מסוימים יושארו נקזים - צינורות צרים המנקזים נוזלים לתוך כלי איסוף קטן שאפשר לתלות על הבגדים. נקזים אלה יוסרו לאחר כמה ימים בהתאם לכמות ההפרשה.


החלמה וחזרה לשגרה: בתום הניתוח המטופל ישוחרר לביתו או יאושפז להשגחה בלילה הראשון – בהתאם לסוג הטיפול. לאחר הניתוח חובשים את המטופל בחגורה היפנית, שתחתיה מונחים פדים. יש לחבוש את החגורה במשך מספר שבועות - גם בלילה - ולהסיר אותה רק לצורך רחצה.


בימים הראשונים צפויים כאבים שאפשר לשכך בעזרת כדורים הניתנים ללא מרשם. במשך כמה שבועות החזה ייראה נפוח ולעתים אף לא סימטרי, ייתכנו סימנים של שטפי דם תת עוריים שיחלפו עד שלושה שבועות מיום הניתוח. במקרים מסוימים יהיה צורך בטיפול אנטיביוטי שיכול להימשך כמה ימים, לפעמים עד הוצאת הנקזים (אם יש).


רצוי להמתין כחודש וחצי לפני שחוזרים לפעילות גופנית מאומצת ולהימנע מעישון במשך כחודש לאחר הניתוח מחשש לעיכוב תהליך ההחלמה. יש להגיע לביקורות מעקב אצל הרופא. 


תוצאות: מהמראה החדש של החזה אפשר יהיה להתרשם כבר זמן קצר לאחר הניתוח, אך כדי לראות את התוצאה הסופית יש לחכות כשלושה חודשים. בדרך כלל תהיה א-סימטריה קלה לאחר הניתוח,  אבל התוצאה האופטימלית היא חזה שטוח וגברי. לאחר כמה חודשים (עד שנה), גם הצלקות הניתוחיות לרוב יטשטשו וכמעט לא יורגשו. אצל חלק קטן מהגברים יש הצטלקות יתר העלולה לגרום לצלקות בולטות ואדומות גם כעבור פרק זמן זה. בנוסף, חשוב לזכור שנפח וצורת החזה, גם לאחר הקטנה, יכולים להשתנות עקב שינויי משקל.


סיבוכים אפשריים: כבכל הליך כירורגי גם בניתוח להקטנת חזה אצל גברים יש סיכונים. סיבוכים עלולים להופיע במהלך או לאחר הניתוח והם מושפעים מגורמים הקשורים לאיכות העור, לתהליך ההחלמה, לתגובת הגוף ולמידת ההקפדה על הנחיות הרופא. לעתים רחוקות עלולים להיגרם סיבוכים מקומיים שיבואו לידי ביטוי בין היתר בדימום, בהצטברות נוזלים (סרומה), בפתיחת תפרים, בעודפי עור שלא נספגים, בצלקות בולטות ואדומות ועוד. ד"ר יואב אברהמי, כירורג פלסטי בכיר במרפאות  Care

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם דר' יואב אברהמי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום שאיבת שומן, מתיחת בטן והצרת היקפים

ד"ר אסף אולשינקה

ד"ר אסף אולשינקה
מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית מטעם משרד הבריאות. חבר בהסתדרות הרפואית ובאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית. בוגר בית הספר לרפואה ״הדסה״, באוניברסיטה העברית בירושלים ובעל רישיון לרפואה מטעם משרד עוד...

 בת שבע בייטש

בת שבע בייטש
בת שבע בייטש מנהלת תחומים ב CARE LASERמנהלת תחום פלסטיקה, השתלות שיער ותחום עיצוב הגוף,במסגרת תפקידי הנני נותנת מענה וליווי למנהלות הסניפים ולצוות הרפואי עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • הפרשות מהטבור
 • עידית
 • 19/05/2019 10:05
 • שלום! לפני כשנתיים עברתי ניתוח מתיחת בטן מלאה. בחודש האחרון הטבור מפריש ומתייבש מפריש ומתייבש והעור אדום. יש לציין שיש לי עור עדין במיוחד . וגם סבוריאה. למי לפנות בענין לרופא עור או כירורג? תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום עידית, אני ממליץ לפנות לשניהם. רופא עור ולכירורג הפלסטי המנתח. נשמע כי הבעיה קשורה לסוג העור שלך ויתכן ורופא עור יתן מענה לכך, אבל יתכן ויש קשר גם לניתוח מתיחת הבטן (תפר? אחר?). תרגישי טוב, ד״ר אולשינקה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • המסת שומן לאחר ניתוח קיסרי
 • מאיה
 • 13/05/2019 09:55
 • שלום,ברצוני לשאול האם טיפול בהמסת שומן עלול לסכן אותי במידה ועברתי ניתוחים קיסריים ואני סובלת מהדבקויות רבות? האם עלול להשליך על יכולתי להרות? האם הטיפול בכלל מומלץ ויעיל?(יש לי רק בטן של "אחרי ניתוחים" )

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • חיזוק ירכיים לאחר ירידה במשקל כתוצאה מניתוח בריאורי
 • חגית
 • 04/05/2019 11:36
 • שלום, על פי רוב, לאחר ירידה משמעותית במשקל, כגון בעקבות ניתוח בריאטרי, עלולים להצטבר עודפי עור משמעותיים. לצערי, במקרים אלו, פתרונות לא כירורגים אינם יעילים. פתרונות לא ניתוחים יעילים רק במקרים קלים וגם במקרים אלו, נותנים תוצאה מאוד ממוקדת.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
פרופ' אייל גור פרופ' אייל גור
מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים איכילוב. קרא עוד
ד"ר אלכס אלטס ד"ר אלכס אלטס
מומחה לרפואת עור. דרמטולוגיה אסתטית קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ