ניתוח הקטנת חזה לגברים: המדריך המלא

כ-40% מהגברים סובלים משדיים מוגדלים (גינקומסטיה), תופעה שעבור רבים היא מביכה - אך ניתנת לטיפול. מדוע היא קורית וכיצד מתבצע הליך של ניתוח להקטנת חזה בגברים? המדריך המלא
כתבה פרסומית כתבת חסות


גינקומסטיה הוא מונח רפואי שמקורו בשפה היוונית ומשמעותו שדיים הדומים לאלו של נשים (גינקו-נשי, מסטיה-שד). תופעת שדיים מוגדלים אצל גברים מופיעה אצל כ-40% מהגברים מסיבות שונות. לעתים היא נגרמת עקב חוסר איזון בהורמוני המין - ובמיוחד עלייה באסטרוגן (ההורמון הנשי) ביחס לטסטוסטרון (ההורמון הגברי) שגורם לשגשוג חריג של בלוטות חלב (לעתים אף להפרשת חלב), בדומה למה שקורה באופן טבעי אצל נשים. סיבה נוספת היא הצטברות שומן - "ליפומסטיה" - כתוצאה מהשמנת יתר. במקרה כזה השדיים הם רק עוד מקום שבו מצטבר שומן, ובדרך כלל דיאטה יכולה לעזור.


קראו עוד: 6 דברים שאתם חייבים לדעת על שאיבת שומן


בין אם תופעת השדיים המוגדלים אצל גברים היא כתוצאה מגינקומסטיה או מליפומסטיה, לרוב היא פוגעת בדימוי העצמי של הגבר ומעוררת מבוכה חברתית גדולה עבורו. ניתוח הקטנת חזה לגברים הוא הפתרון המועדף גם במקרה של גברים בעלי משקל גוף תקין עם ליפומסטיה. הניתוח נועד להקטין את השדיים הבולטים ולהחזיר לחזה את צורתו הגברית. הצלקת הנשארת לאחר הניתוח היא לרוב מינימלית והשיפור מבחינה רגשית ונפשית אצל המטופל הוא משמעותי. ניתוח הקטנת חזה לגברים - איך עושים את זה?

לפני הכל: על כל גבר הסובל מגניקומסטיה לגשת תחילה לבירור הורמונלי אצל רופא אנדוקרינולוג (רופא מומחה של המערכת ההורמונלית), שעשוי לפתור את הבעיה על ידי איזון תרופתי. רק אם יש כשל טיפולי באמצעות תרופות או שהמצב איננו קשור בחריגה הורמונלית, אפשר יהיה לשקול טיפול כירורגי.


עניין של התאמה: ניתוח הקטנת חזה לגברים מתאים לגברים בריאים, הסובלים ממצב של הגדלת שדיים לפחות שנה ללא שינוי, ומרגישים מבוכה וחוסר בטחון בשל כך, וכן לגברים עם שד אחד מוגדל. הניתוח אינו מתאים לגברים הסובלים מגינקומסטיה כתוצאה מאי איזון הורמונלי, מנטילת תרופות מסוימות או ממחלת כבד, או לגברים הסובלים מליפומסטיה עקב השמנת יתר.


ניתוח הקטנת חזה לגברים

ניתוח הקטנת חזה לגברים. נועד להקטין את השדיים הבולטים ולהחזיר לחזה את צורתו הגברית


ייעוץ מקדים: פגישת ייעוץ עם הפלסטיקאי אפשרית רק עם המלצה של אנדוקרינולוג לביצוע הניתוח. בייעוץ תתבצע התאמה בין הנתונים האישיים של המועמד לבין ציפיותיו מהניתוח אל מול התוצאות הסבירות האפשריות. הרופא יבצע בדיקה גופנית הכוללת, בין היתר התרשמות מגובה ומצורת הגוף בכלל ובית החזה בפרט, נפח ומבנה השד ואיכות העור. לאחר הבדיקה ימליץ המנתח על הטכניקה הניתוחית ויפרט את הסיבוכים העיקריים האפשריים.


בחירת טכניקה: יש שלוש טכניקות אפשריות לביצוע ניתוח הקטנת חזה לגברים, בהתאם לדרגת הבעיה: שאיבת שומן -בעיקר במקרה של ליפומסטיה; שאיבה בסיוע לייזר או כריתת רקמת שד דרך חתך בגבול עטרת הפטמה - בעיקר במקרה של גינקומסטיה; עודפי העור שנותרים לאחר הסרת הרקמה העודפת לרוב ייספגו מאליהם במשך החודשים שלאחר הניתוח (ממש כשם שעודפי העור בבטן של אישה לאחר הריון נספגים מעצמם). יחד עם זאת, אם קיימים עודפי עור משמעותיים במקרה של שד גדול מאוד, תתבצע כריתה של עודפי העור דרך חתך עגול סביב לעטרה ולעתים נדירות אף חתך אורכי. ייתכן שילוב של כמה טכניקות אצל מטופל אחד.


הכנה לניתוח: במקרים מסוימים המטופל יתבקש לבצע בדיקת ממוגרפיה ו/או אולטרסאונד, כדי לוודא שאין בעיה רפואית כלשהי. רצוי מאוד להימנע מעישון כחודש לפני הניתוח כדי להקטין את הסיכון לסיבוכים. במקרה שמתוכננת כריתת עור, המטופל חייב להפסיק לעשן.


קראו עוד: חושבת לעבור הגדלת חזה? כל מה שאת חייבת לדעת


ביום הניתוח יש להגיע עם "חגורה יפנית" (חגורת גב אלסטית הנסגרת באמצעות ולקרו שאפשר להשיג בבתי מרקחת וברשתות הפארם) רחבה במידה XL - אלא אם כן המנתח ביקש מידה אחרת. 


מהלך הניתוח: ניתוח הקטנת חזה לגברים מתבצע בהרדמה מלאה ונמשך בין שעה לשעתיים. לרוב הפעולה הראשונה תהיה שאיבת שומן מן השד, שתבוצע דרך חתכים זעירים הנתפרים בתום הניתוח. במקרים שבהם יש  צורך בכרית רקמה יבוצע חתך בצורת חצי סהר בגבול התחתון של העטרה ודרכו תוסר הרקמה העודפת (תמיד תישאר מעט רקמה מאחורי הפטמה כדי למנוע שקע). במקרים שבהם יש עודף עור קיצוני או כאשר רוצים להקטין את העטרה, יוסר העור העודף על ידי חתך עגול סביב העטרה והוצאת רצועה עגולה של עור סביב החתך. כל החתכים ייתפרו בתום הניתוח. במקרים מסוימים יושארו נקזים - צינורות צרים המנקזים נוזלים לתוך כלי איסוף קטן שאפשר לתלות על הבגדים. נקזים אלה יוסרו לאחר כמה ימים בהתאם לכמות ההפרשה.


החלמה וחזרה לשגרה: בתום הניתוח המטופל ישוחרר לביתו או יאושפז להשגחה בלילה הראשון – בהתאם לסוג הטיפול. לאחר הניתוח חובשים את המטופל בחגורה היפנית, שתחתיה מונחים פדים. יש לחבוש את החגורה במשך מספר שבועות - גם בלילה - ולהסיר אותה רק לצורך רחצה.


בימים הראשונים צפויים כאבים שאפשר לשכך בעזרת כדורים הניתנים ללא מרשם. במשך כמה שבועות החזה ייראה נפוח ולעתים אף לא סימטרי, ייתכנו סימנים של שטפי דם תת עוריים שיחלפו עד שלושה שבועות מיום הניתוח. במקרים מסוימים יהיה צורך בטיפול אנטיביוטי שיכול להימשך כמה ימים, לפעמים עד הוצאת הנקזים (אם יש).


רצוי להמתין כחודש וחצי לפני שחוזרים לפעילות גופנית מאומצת ולהימנע מעישון במשך כחודש לאחר הניתוח מחשש לעיכוב תהליך ההחלמה. יש להגיע לביקורות מעקב אצל הרופא. 


תוצאות: מהמראה החדש של החזה אפשר יהיה להתרשם כבר זמן קצר לאחר הניתוח, אך כדי לראות את התוצאה הסופית יש לחכות כשלושה חודשים. בדרך כלל תהיה א-סימטריה קלה לאחר הניתוח,  אבל התוצאה האופטימלית היא חזה שטוח וגברי. לאחר כמה חודשים (עד שנה), גם הצלקות הניתוחיות לרוב יטשטשו וכמעט לא יורגשו. אצל חלק קטן מהגברים יש הצטלקות יתר העלולה לגרום לצלקות בולטות ואדומות גם כעבור פרק זמן זה. בנוסף, חשוב לזכור שנפח וצורת החזה, גם לאחר הקטנה, יכולים להשתנות עקב שינויי משקל.


סיבוכים אפשריים: כבכל הליך כירורגי גם בניתוח להקטנת חזה אצל גברים יש סיכונים. סיבוכים עלולים להופיע במהלך או לאחר הניתוח והם מושפעים מגורמים הקשורים לאיכות העור, לתהליך ההחלמה, לתגובת הגוף ולמידת ההקפדה על הנחיות הרופא. לעתים רחוקות עלולים להיגרם סיבוכים מקומיים שיבואו לידי ביטוי בין היתר בדימום, בהצטברות נוזלים (סרומה), בפתיחת תפרים, בעודפי עור שלא נספגים, בצלקות בולטות ואדומות ועוד. ד"ר יואב אברהמי, כירורג פלסטי בכיר במרפאות  Care

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יואב אברהמי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים שאיבת שומן, מתיחת בטן והצרת היקפים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הקפאת שומן רונית 11/06/2019 13:56
 • שלום אני מעוניינת לעשות הקפאת שומן בקור. שאלתי היא האם זה באמת עובד,למי מיועד ההליך הזה,כמה טיפולים צריכים לעשות עד שרואים תוצאות?.אשמח גם לשמוע חוות דעת/המלצות של אנשים שעברו את ההליך הזה. תודה רונית

 • + הוסף תגובה
מענה להקפאת שומן (בת שבע בייטש מנהלת תחום עיצוב הגוף ופלסטיקה CARE LASER) בת שבע בייטש 11/06/2019 14:27
 • הליך הקפאת שומן מתאים למטופלים בעלי BMI תקין (לא מתאים למטופלים עם BMI מעל ל 30....) אשר מעוניינים להפטר ממאגרי שומן באזורים שקשה להפטר בדיאטה או בחדר כושר באזורים בטן עליונה תחתונה ,שיפולי הגב מאחור מותניים וירכיים פנימיות וחיצוניות כמות הטיפולים הינה בין1- 3 טיפולים, (בהתאם למצב המטופל/ת)בתהליך הקפאת שומן מתבצע הרס של תאי השומן ע"י קור, מניסיוני טיפול מוצלח מאוד ,עם תוצאות טובות ,חשוב לציין כי הצלחת הטיפול תלויה גם באורח חיים של המטופל (תזונה, שתיה, ופעילות ספורטיבית)/ בהצלחה

 • + הוסף תגובה
הקפאת שומן בהיריון ללה 20/05/2020 10:06
 • אני אמורה לעשות טיפול שלישי ואחרון להקפאת שומן שעזר לי לרדת בהיקפים. גיליתי שאני בתחילתו של היריון.. שבוע 6 מה הסיכון אם אחליט לעשות את הטיפול?

 • + הוסף תגובה
שאיבת שומן מהבטן לונה 16/02/2020 15:32
 • היי, מעוניינת לדעת ההבדלים בין שאיבת שומן עם גלי רדיו (הבודיטייט), לעומת שאיבה עם החדרת תמיסת מי מלח (הקונבנציונאלית). מה קורה עם העור לאחר השאיבה? שתי השיטות הינן בהרדמה מקומית! ה-BMI שלי הוא 24. תודה!

 • + הוסף תגובה
הכי כדאי זה המסת שומן בזריקות ליפוליזיס אורית 18/04/2020 12:58
 • לי הזריקו 20 זריקות ליפוליזיס באיזור הבטן. ובתוך שלושה חודשים ירד כל השומן. וכל זריקה עולה 300 שח. כשבכל טיפול מזריקים בין 2-4 זריקות מקסימום

 • + הוסף תגובה
זה תלוי כמה ליטר שומן את רוצה להוריד רונית 07/05/2020 04:48
 • אני הזרקתי 70 זריקות ואכן אחרי שלושה חודשים השומן התוך ביטני פשוט התמוסס. עשיתי את זה אצל בחור בשם איציק. אם תרצי תוכלי לדבר איתו ב- 0507830000

 • + הוסף תגובה
ליפוליזיס שני 02/05/2020 15:17
 • אורית אשמח אם תוכלי לתת פרטים פרטי Maleny123@walla.com

 • + הוסף תגובה
זריקה להמסת שומן נני 26/11/2018 08:58
 • שלום ד״ר מה היעילות של זריקות ממיסות שומן? עד כמה קילוגרמים ניתן להוריד בעזרתן? האם אתה ממליץ בכלל? גובה 1.53 משקל 75

 • + הוסף תגובה
זריקה להמסת שומן דר' יואב אברהמי 26/11/2018 10:12
 • שלום נני, זריקות להמסת שומן (klybella) מיועדות רק להמסת שומן בסנטר / צוואר והן עדיין אינן מאושרות בארץ. ד"ר יואב אברהמי

 • + הוסף תגובה
המסת שומן בסנטר סיסטוקס 18/04/2020 12:54
 • נכון להיום כבר אושר הפוספאטידילכולין להמסת שומן בזריקה. רק שבסנטר ובאיזורים קטנים יספיק זריקה אחת. ובאיזור הבטן תצטרכי לפחות 50 זריקות כשכל זריקה עולה כ 300 שח Abc-israel.it/landing

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!