"היעד הבא שלי: תוספת משמעותית של רופאים בחדרי המיון"

כך אמר שר הבריאות יעקב ליצמן בכנס Reboot, בו הוצגו אתגרי מערכת הבריאות בישראל לעשורים הקרובים. בין האתגרים: הבנת מקומו של המטופל והמטפל בעתיד ושינוי מהותי בתיק האישי של החולים - כך שיהפוך לנגיש ומועיל יותר
כתבה פרסומית כתבת חסות


מאות מבכירי מערכת הבריאות בישראל, האקדמיה, התעשייה והניהול, הגיעו לכנס Reboot, שהתקיים במרכז פרס לשלום, ביניהם גם שר הבריאות יעקב ליצמן והשרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, שנשאו דברים. הכנס היה שיאה של שנת הפעילות של פורום Reboot, בו נדונה השאלה כיצד תראה מערכת ישראל בעשורים הקרובים ומהן הדרכים להיערך לעתיד לבוא.


מערכות הבריאות בישראל ובעולם צפויות להתמודד בשנים הקרובות עם אתגרים חדשים הנובעים, בין השאר, מהעלייה בתוחלת החיים והזדקנות האוכלוסייה. פורום Reboot הוקם לפני שנתיים במטרה לסייע למצוא פתרונות יצירתיים להתמודדות עם אתגרים אלו במהלך העשורים הקרובים. 


שר הבריאות יעקב ליצמן בירך את באי הכנס והעוסקים במלאכה בהתנדבות במסגרת הפורום וציין כי "אחרי מהפכת ה- MRI, כעת עומדות בפני המשרד שלי שתי מטרות גדולות: הראשונה טיפול בקטסטרופה בחדרי המיון - זאת באמצעות תוספת משמעותית של רופאים, כאלה שלא יעבדו גם במחלקות אחרת; השנייה, הכנסת תרופות מצילות חיים לתוך השב"ן (שירות בריאות נוסף), ובכוונתי לבחון אפשרות שחברי ועדת סל התרופות יעסקו בנושא מיד בתום עבודתם על הסל".


השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל ציינה כי "אחת המשימות הגדולות איתן אנו נצטרך להתמודד בשנים הקרובות היא אי השוויון בכל הנוגע לשירותי רפואה", והוסיפה כי במסגרת התוכנית 'ישראל דיגיטלית', שאותה היא מובילה, ייתנו את הדעת גם על נושא זה. "רפואת העתיד" בישראל: מה יהיה תפקידם של המטפל והמטופל?

חברי פורום Reboot, ובראשם פרופ' דב צ'רניחובסקי, מומחה לכלכלת בריאות ומדיניות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מיפו במהלך השנה החולפת את האתגרים העתידיים שהבשילו לידי רעיונות ברי יישום והטמעה במערכת הבריאות בישראל, ובכוונתם להציגם בהמשך למקבלי ההחלטות הרלוונטיים במערכות השונות. פורום Reboot, בו היו שותפים מומחים ובכירים בתחום בריאות הציבור, האקדמיה, התעשייה והניהול, כמו גם בעלי עניין נוספים מתחומי היזמות, החדשנות ופתרון בעיות, מהווה למעשה פלטפורמה ליישום גישות חדשניות לפתרון בעיות מורכבות על ידי שותפות מולטי-דיסציפלינארית חוצת מגזרים ותעשיות, תוך מתן דגש על דיאלוג פתוח ושיתוף תובנות. 


שר הבריאות יעקב ליצמן (מימין) ופרופ' דב צ'רניחובסקי. כיצד תיראה מערכת הבריאות בעשורים הקרובים?


בנוסף, פונה הפורום למוסדות וגופי ציבור, תעשיות וחברות מסחריות שלכולם עניין ישיר או עקיף בתחום הבריאות וקידומה בעשורים הקרובים, במטרה להצטרף לדיונים ולקבוצות עבודה וכן לייצר אינטרס משותף להשקיע משאבים שונים (ידע/ מימון/ חלוקת משאבים) שיתרמו לקידום בריאות בת קיימא לראש סדר העדיפויות הלאומי. כך למשל, התייחסו חברי הפורום ל'מטופל העתידי' - תחום העוסק בהעצמת המטופל, בהגדלת האחריות שלו בתוך מהלך הטיפול ובעידוד מעבר מפטרנליזם לשותפות במערכת הבריאות, שהרי בעידן שפע המידע הזמין, המטופל הופך ל'שותף' (לעתים עוד לפני שהגיע אל הרופא) זאת משום שהוא חוקר בעצמו, משוטט ברשת האינטרנט וניזון מפורומים שונים.


עוד זיהו חברי הפורום שגם ה'מטפל העתידי' צפוי להיות שונה מזה שאנו מכירים כיום - בעתיד כאשר מטופלים יידעו יותר, מערכות תומכות החלטה יהיו משוכללות ומועילות יותר, חלק מהאבחון יטופל באופן ממוכן ובעזרת סנסורים לבישים, חלק מפרוטוקולי הטיפול יגזרו באופן טבעי מהאבחנה, או אז יידרש הרופא המטפל לספק שירותים מסוג אחר. חברי  הפורום מציעים לבחון את דרכי המיון והכשרת המטפלים ולבנות תוכנית שתותאם לעתיד ותטפח את היכולת של המטפל להבין, להטמיע ולתכלל ידע חדש שמגיע ממגוון מקורות ולהתאים אותו למאפייניו הייחודיים של החולה. בנוסף, לצורך תפקודו האפקטיבי של הרופא הוא יידרש למיומנויות ניהוליות ובינאישיות מגוונות אליהן הוא נחשף באופן חלקי בלבד בתקופת לימודיו.יוזמה חדשה: התיק הרפואי יהיה שייך לחולה

נושא אחר אותו מבקשים חברי הפורום לקדם הוא הנגשת התיק הרפואי האישי למטופל. כיום התיק הרפואי של כל תושב ישראל נמצא בידי קופת החולים בה הוא מבוטח, ולמרות שהתיק האישי שייך למטופל (גם על פי הוראת חוק זכויות החולה) הוא לא נגיש עבורו כיוון שבפועל החוק לא מיושם - ההתנהלות הנהוגה היום מקשה על המטופלים להתמצא בנבכי הביורוקרטיה וה'טופסולוגיה', על המטופל להגיש בקשה ובכך מתחיל תהליך ארוך שגם עולה לא פעם כסף. 


אמנם, מדי פעם שומעים על מאמצים להקים מערכת אחת להנגשת מידע, אך הציבור פחות אוהב את הרעיון שהפרטים האישיים שלו יהיו בידיים של חברות פרטיות. הצעת הפורום היא להעביר את האחריות על הקמת מאגר שכזה למשרד הבריאות ושהוא יהיה זה שיקדם, ינהל ויפקח על בניית המאגר על מנת שהמידע יהיה בטוח ונגיש לחולה, שיוכל לקבל את תיקו הרפואי ולשמור עליו בדרך שירצה.


הממשלה/משרד הבריאות ינחו את הגורמים האוחזים ברשומות הרפואיות (בעיקר קופות החולים, אבל לא רק) להקל על העברת המידע למטופלים על פי דרישה. חולה שירצה 'למשוך' את תיקו הרפואי ולקבל אותו לידיו, יחתום על מסמך ייחודי שהדבר עובר לאחריותו. 


הרעיון העומד מאחורי היוזמה הוא שאם כל מחזיקי הרשומות הרפואיות יהיו מחויבים לאפשר למטופלים למשוך חלק או את כל המידע הרפואי שלהם, השוק החופשי יפתח כלים שמאפשרים משיכה של הנתונים ושמירה מאובטחת ומועילה שלהם.


חברי הפורום, מהבכירים והמובילים בכל תחום, פועלים בהתנדבות מלאה מתוך רצון לדון ולהציע כיווני חשיבה פורצי דרך ולהעלות רעיונות חדשניים להתמודדות עם אתגרי העתיד. כאמור, יו"ר הפורום הוא פרופ' דב צ'רניחובסקי, מומחה לכלכלת בריאות ומדיניות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מנהל תוכנית הבריאות במרכז 'טאוב' לחקר המדיניות החברתית ויו"ר המועצה לביטחון הלאומית הישראלית לתזונה. יחד עם פרופ' צ'רניחובסקי פועלת ועדת היגוי הכוללת בין השאר את פרופ' מוטק'ה שני (מכון גרטנר), פרופ' איתמר גרוטו ואייל יעקובסון (משרד הבריאות), פרופ' רן בליצר (שירותי בריאות כללית), פרופ' נחמן אש (מכבי שירותי בריאות), וקירה רדינסקי (יזמית ומומחית לחדשנות).פורומים ביטוחי בריאות וסיעוד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ביטוח סיעודי דליה ב 26/03/2020 17:21
  • בת 72 יש לי 2 ביטוחים של מנורה דרך קופ"ח לאומית ופרטי של פניקס האם יש כאן כפילות. האם אוכל בעתיד להנות משניהם יחד?

  • + הוסף תגובה
ביטוח בריאות פרטי וקופת חולים טל 27/01/2020 12:23
  • שלום, המעסיק עשה לי ביטוח בריאות פרטי על חשבון העבודה. האם כדאי לבטל את ביטוח הבריאות של קופת החולים? אני משלם משהו כמו 62 שקלים לחודש. את הסיעודי אני משאיר.

  • + הוסף תגובה
ביטוח בריאות פרטי וקופת חולים. קובי גרינברגר 30/01/2020 20:53
  • היי טל, לפי מה שרשמת לא ניתן לדעת איזה ביטוח בריאות עשה המעסיק שלך. יחד עם זאת, כל ביטוח בריאות פרטי נותן מענה טוב יותר מביטוח משלים של קופת חולים. בביטוח משלים של קופת חולים יש שירותים בעלי ערך כספי נמוך שאינם קיימים בביטוחי בריאות של חברות ביטוח, כגון: השתתפות באביזרים אורטופדים, מכשירי שמיעה, הנחות בטיפולי שיניים, שירותים הקשורים להריון ולידה ועוד שירותים. בכדי להיות מוגנת בצורה נאותה חשוב שיהיה לך את שני המוצרים הנ"ל, ולכן לא ממליץ לבטל את הביטוח המשלים של קופת חולים. רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח - הבית שלך

  • + הוסף תגובה
לחץ דם והצהרת בריאות יוסי 26/01/2020 12:53
  • אני לוקח תרופה במינון נמוך להורדת לחץ דם, זה מהוה בעיה בהצהרת בריאות? סיבה לא לבטח? סיבה לשלם יותר? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
לחץ דם והצהרת בריאות קובי גרינברגר 26/01/2020 17:20
  • היי יוסי, לא אמורה להיות בעיה בהצטרפות לביטוח. לעיתים חברת הביטח מבקשת תוספת רפואית, שגם אותה ניתן לבטל. ואז אתה מבוטח בתנאים רגילים. זה גם תלוי בהסדר שיש לסוכן הביטוח עם חברת הביטוח, רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח - הבית שלך 050-5790550

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!