קור גורם למחלות? 10 מיתוסים על החורף - והאמת

למה אנחנו עולים במשקל בחורף? האם ויטמין C באמת מונע מחלות? ומדוע אסור לוותר על האימונים גם בקור? 10 מיתוסים על מחלות וחורף שאתם חייבים להכיר

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 08/11/2017

כולנו בטוחים שאנחנו יודעים הכל על מחלות חורף, מה גורם להן ואיך להתגונן בפניהן. אבל האמת היא שרובנו עדיין "שבויים" באמונות שבמקרה הטוב הן חצי-אמיתות ובמקרה הרע הן שגויות לגמרי. אל תפלו בפח של עשרת המיתוסים הללו:


קראו עוד: זהירות, שפעת: 10 דרכים שיעזרו לכם בחיזוק המערכת החיסונית


1. חיטוי הידיים מונע מחלות

בבתי המרקחת וחנויות הקוסמטיקה מדווחים על עליה חדה במכירות של מוצרי "ג'ל היגיינה" לחיטוי הידיים בתקופת החורף. לכאורה יש בכך הגיון: ההבנה שמחלות מדבקות רבות מועברות דרך מגע בין אדם חולה לאדם בריא או במגע בחפצים משותפים (מקלדת מחשב, ידית דלת, כלי אוכל) הביאה רבים להאמין שחיטוי ידיים תכוף ימנע את העברת המחלות. האמת היא שזה כלל לא בטוח: בעוד שרוב המוצרים מבטיחים לחסל 99.99% מהחיידקים - האמת היא שג'ל אלכוהול מחסל רק 60 מהחיידקים, וגם בתנאים מסוימים: יש לשטוף את הידיים במים וסבון בטרם השימוש בג'ל ולתת לו להתאדות למשך כ-30 שניות.


הטיפ שלנו: לשטוף ידיים בתכיפות בסבון ומים ולוותר על האלכוהול.2. מזג אוויר קר גורם למחלות

זוהי ללא ספק אחת מהאמונות הנפוצות ביותר בקרב האוכלוסיה. המקור שלה לא ממש ידוע, אך ניתן לשער ששילוב של מזג אוויר קר בתקופת החורף יחד עם שיעורי הדבקה גדולים הביא לחשש הגובר מטמפרטורות נמוכות. האמת היא שבעוד שיש קשר סטטיסטי בין טמפרטורות נמוכות לשיעורי הדבקה גבוהים - זהו לא קשר ישיר, וחסרה כאן הבנה בסיסית: כשקר בחוץ יותר אנשים מתקבצים ו"נדחסים" לתוך מקומות קטנים, סגורים ולרוב לא מאווררים. בעקבות כך יותר אנשים נמצאים בסכנה להידבק בוירוס או חיידק מאדם חולה אחד שנמצא בחדר, שבמצב אחר לא ידביק כל כך הרבה אנשים.


הטיפ שלנו: להשתדל להימצא במקומות מאווררים ככל שניתן ולהימנע מקרבה לאנשים חולים.

 

3. אסור להתאמן בחוץ כשקר

על בסיס ההנחה הקודמת - רבים מאמינים שלא בריא להתאמן בחוץ כשקר, ומתרצים זאת בנימוקים שונים: "לגוף קשה להגביר דופק", "המפרקים קרים ויכולים להפצע בקלות" ו"איבוד חום יכול לגרום להיפותרמיה". האמת היא שהמצב הוא הפוך: לא רק שחייבים להמשיך בשגרת האימונים גם בחורף (רוב המירוצים בארץ נערכים בתקופת האביב-תחילת הקיץ), אלא שכיום ידוע שאימונים בחוץ בטמפרטורות נמוכות יכולים להועיל לגוף בדרכים שונות: הדופק נמוך יותר (מה שמאפשר עבודה אינטסיבית יותר), לגוף קל יותר להילחם בזיהומים, שריפת הקלוריות מוגברת ותחושת ההישג גדולה יותר.


הטיפ שלנו: חשוב לזכור ללבוש בגדים מתאימים, לבצע חימום ארוך יותר מהרגיל בתוך הבית, להשתמש בנעליים מתאימות ולהיזהר מהחלקה.


קראו עוד: רגע לפני החורף: מה חובה שיהיה בארון התרופות שלכם


4. המעבר בין חום לקור גורם למחלות

אחד התירוצים הרווחים ביותר במשרדים שבהם עובדים גברים ונשים יחד: בעוד שלגברים חם והם רוצים להשאיר את המזגן דולק - הנשים יוצאות למלחמה במזגנים בטענה ש"המעבר התכוף בין חום לקור יכול להוביל למחלות". אז לצערן של הנשים - הפעם הצדק לא עימן: אין קשר בין מזגן, בכל טמפרטורה, לבין מחלות.


הטיפ שלנו: להגיע לעבודה עם מוטיבציה, חיוך ולבוש ארוך.5. חיסון שפעת גורם למחלת השפעת

למרות שאינספור מחקרים והמלצות (כולל של ארגון הבריאות האמריקאי ומשרד הבריאות הישראלי) המליצו על מתן חיסון נגד שפעת לרוב האוכלוסיה - עדיין חלק מאמינים למיתוס שחיסון יכול לגרום למחלה. זהו המקום להבהיר שחיסון שפעת הוא חיסון מוחלש או מומת, וככזה - הוא אינו גורם למחלה. המקרים הבודדים של אנשים שחלו למרות שהתחסנו הם מקרים שבהם המחלה נגרמה מוירוס שלא היה כלול בחיסון.


הטיפ שלנו: קראו את הכתבה הזו ורוצו להתחסן - עוד לא מאוחר!6. יש להתעטש לכף היד או למרפק

המיתוס הזה נכון חלקית. בהמשך לסעיף 1 - רובנו מנסים להקטין את הסיכוי להדבקה של הקרובים לנו וכשאנו מתעטשים אנו עושים זאת לכף היד או למרפק (במקום לאוויר הפתוח). זה אומנם מקטין את מספר הווירוסים באוויר, אבל זה לא מוריד את הסיכון באופן משמעותי, שכן בכל מקום (בית, משרד, ואפילו בקניות בסופר) אנו נוגעים אינספור פעמים במוצרים או בחפצים משותפים לנו ולאחרים.


הטיפ שלנו: להתעטש לתוך נייר טואלט ולזרוק אותו לפח בגמר השימוש.


קור גורם למחלות

ויטמין C. אל תקנו תוספים, אלא אם כן הומלץ על ידי רופא או דיאטנית


7. אין צורך להשתמש במקדם הגנה בחורף

אחת האמונות המסוכנות ביותר. גם בחורף, ובמיוחד במדינה שמשית כמו שלנו - חובה להשתמש בקרם הגנה, כמו בכל ימות השנה, למעט ימים סגריריים או גשומים במיוחד. לגוף יש הגנה טבעית מפני קרני השמש המזיקות: תאים מיוחדים בעור, שנקראים מלנוציטים, מייצרים את החומר מלנין, שמצטבר מסביב לגרעין התא ומונע חדירה של קרני שמש ושינוי בגנום שיכול להוביל לסרטן. אנשים כהי עור הם בעלי יותר מלנין, ואנשים בהירי עור, להם יש פחות מלנין, נמצאים בסיכון מוגבר למחלות עור בעקבות חשיפה לשמש.


הטיפ שלנו: לא לוותר על השימוש בקרם הגנה גם בחורף, בעיקר באזורים חשופים כמו הפנים.8. בחורף כולם עולים במשקל

זהו סימפטום של חורף: שילוב בגדים רחבים, נוחים אך מסתירים, אוכל מחמם עתיר קלוריות והאמונה שבחורף "שורפים יותר" כדי לשמור על חום גוף תקין - כל אלו יכולים להוביל לעליה במשקל. בשילוב עם פחות פעילות גופנית (ראו סעיף 3) - זוהי סכנה משמעותית. 


הטיפ שלנו: לא לשנות את התזונה בתקופת החורף ולא לוותר על האימונים. להיפך: בסוף החורף יגיע הקיץ ואיתו בגד הים.9. ויטמין C מונע מחלות

חצי אמת. ויטמין C (חומצה אסקורבית) משתתף בתגובות אנזימטיות רבות בגוף, במערכות החיסון, הקרישה והתחלקות התאים. משרד הבריאות ממליץ על צריכה יומית של 60 מ"ג (בארצות הברית ההמלצה עומדת על 75 מ"ג ליום) כדי לשמור על בריאות תקינה. למרות זאת, לא הוכח שצריכה עודפת של ויטמין C מקצרת את זמני המחלה.


הטיפ שלנו: תחסכו כסף ואל תקנו תוספים של ויטמין C, אלא אם כן הומלץ על ידי רופא או דיאטנית.10. ניתן לטפל בצינון ושפעת באנטיביוטיקה

זוהי אחת הסכנות הגדולות ביותר שיכולה להוביל ליצירת חיידקים עמידים. אנטיביוטיקה היא חומר טבעי או סינטטי שמטרתו פגיעה בחיידק ו"חשיפה" שלו למערכת החיסון. מכיוון שרוב מחלות החורף, ביניהן צינון ושפעת, הן מחלות ויראליות (נגיפיות) - לאנטיביוטיקה אין שום השפעה עליהן. ההיפך הוא הנכון: לא רק שבאופן כזה אנו יוצרים מושבות של תאים עמידים - אנו גם מחסלים את הפלורה הטבעית של הגוף, אותם חיידקים "טובים" שעוזרים לנו בתהליכים שונים בגוף.


הטיפ שלנו: להימנע מנטילת אנטיביוטיקה לפני התייעצות עם רופא וקבלת תוצאות מבדיקת תרבית דם או גרון שיצביעו על זיהום חיידקי.פורום שפעת והצטננות

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • CMV ואלכוהול
 • מיכל
 • 16/05/2019 08:40
 • היי,באוקטובר אובחנתי כחולה במחלת הנשיקה, ומאז לא הכרתי שום תסמינים ואני מרגישה בסדר. באוקטובר ערך הigm היה 1.07 וכעת הוא 1.37. ערך הigg גם נשאר דומה, 185 באוקטובר וגם היום. ערך הCRP היה 32 וכעת הוא 6.20 (קבוע מזה 3 חודשים). האם מותר לי כעת לשתות אלכוהול? מאז אוקטובר נמנעתי מכך.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דלקת ראות
 • אינה פיינבלוט
 • 07/04/2019 10:34
 • שלום רב, בת שלי עברה דלקת ראות במהלך חודש מרץ. שבועיים ראשונים של חודש מרץ. בוצע רנטגן וכן הייתה דלקת ראות. קיבלה אנטיביוטיקה דוקסילין( חום ,שיעול כבד מאוד,הקאות, ליחה מרובה). כרגע,אחרי שסיממה אנטיביוטיקה היינו אצל רופאת משפחה. היא בדקה ואמרה כי ראות נקיות. אבל הילדה משתעלת נורא חזק(לציין ילדה בת 22), זה לא מפסיק, מלא ליחה שגורמת לה להקאות. רופאת משפחה לא רואה לנכון לשלוח אותה לצילום שוב כי לטענתה אין צורך. שלחה אותנו לבדיקות דם (אבל גם זה לעשות רק לאחר שלגמרי תבריא וזה לא קורה). שיעול לא עובד, עכשיו גם אוזניים כואבות. אני מבקשת לדעת מה הבדיקות/הבירורים/צילומים שנהוג/צריך לעשות במקרה כזה. שלא יתפתח למשהו כרוני. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • נזלת כמו מים
 • דילן
 • 07/03/2019 18:45
 • שלום רב הצטננתי (רגיל לחלוטין בחורף) אך הנזלת שיוצאת לי היא שקופה ולא סמיכה, כמעט כמו מים. בנוסף יש גם קשיי נשימה קלים ותחושה של "שורף " באף ובגרון בין אם במנוחה או בהליכה רגילה(לא ריצה). אם קשור - הייתה לי ברונכיט בגיל צעיר והיא נפתרה באמצעות ניתוח שקדים(השקד השלישי התנפח וחסם את דרכי הנשימה) האם הנ"ל הוא צינון רגיל? מה מומלץ לעשות?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
גב' עדינה בכר גב' עדינה בכר
דיאטנית קלינית, מומחית בטיפול בחולי סוכרת קרא עוד
דר' רז הגואל דר' רז הגואל
מומחה העוסק ברפואה אסתטית והשמנת יתר קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ