השתלת שיניים: כל מה שצריך לדעת על טיפול הרמת סינוס

שתלים דנטליים הם האמצעי המתקדם ביותר לשיקום הפה במקרה של חוסר שיניים, אבל מה קורה כשיש צורך בהשתלת שיניים בחלק האחורי של הלסת העליונה וגובה העצם אינו מספיק? הפתרון: הרמת סינוס. מהו הטיפול וכיצד הוא מתבצע?
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 27/02/2016

שתל דנטלי הוא תחליף לשורש השן, שעשוי לרוב מטיטניום. יש לו תבריג חיצוני המתחבר לעצם ותבריג פנימי שאליו מחברים את חלקי השיקום. השתל דומה בעצם ל"דיבל" שמתקינים בקיר לאחר קידוח ושאליו מחברים בורג, והוא יוצר בסיס יציב ואיתן לשיניים החדשות שייבנו עליו.


קראו עוד: 10 דברים שחשוב לדעת לפני שעוברים השתלת שיניים


כדי שהשתל ייקלט בתוך העצם, יש צורך בכמות עצם שתתמוך בשתל לכל אורכו. מרבית היצרנים מייצרים שתלים דנטליים באורך שבין 16-10 מ"מ, כך שעומק של עשרה מ"מ אל תוך העצם הוא התנאי המינימלי לביצוע השתלת שיניים עם שתל רגיל.


אך מה קורה אם יש צורך בהשתלת שיניים בחלק האחורי של הלסת העליונה וגובה העצם אינו מספיק? דמיינו מה קורה כשמחדירים בורג לדופן העשוי מעץ - אבל הבורג ארוך מעובי העץ. הבורג פשוט ייצא מהצד השני. זה מה שיקרה אם ננסה להכניס שתל דנטלי כאשר העצם לא עמוקה מספיק, אבל במקרה הזה מדובר בפה שלנו ולא בחתיכת עץ.


מה עושים? נכנסים אל חלל העצם שבו שוכן הסינוס (חלל אוויר שנמצא מעל העצם בחלק האחורי שבלסת העליונה) ומוסיפים עצם גרגרית אשר עם הזמן הופכת לעצם חדשה שמעבה את העצם הקיימת ומאפשרת התקנה של השתלים הדנטליים. פעולה כירורגית זו נקראת הרמת סינוס, וישנם כמה סוגים שלה: 

- הרמת סינוס פתוחה.

- הרמת סינוס סגורה.

- הרמת סינוס באמצעות בלון.איך מתבצעת הרמת סינוס?

לפני שמתחילים בהליך הרמת סינוס, ולמעשה לפני ביצוע של השתלה דנטלית מכל סוג, יש לבצע הדמיית CT. ה-CT מאפשר מבט תלת-מימדי של הלסת, שבאמצעותו אפשר לבדוק מהו רוחב העצם ומה המבנה המדויק שלה, וכן לאבחן את המיקום של הסינוסים ושל חלל האף בלסת העליונה. דבר זה מונע פגיעה בהם במהלך ההשתלה. בנוסף, ידע מוקדם לגבי רוחב וגובה העצם מאפשר לרופא לקבוע מהו השתל המתאים לכל מטופל.


הרמת סינוס

הרמת סינוס. ישנם שלושה סוגים


בטיפול הרמת סינוס מפשילים את החניכיים ופותחים "חלון". מרימים בעדינות את הקרום המצוי על רצפת הסינוס וממלאים את החלל שנוצר תחתיו בגרגירי עצם כתושה. לאחר תשעה חודשים מוחלפת   העצם הגרגרית בעצם טבעית, שהגוף שלנו מייצר במקומה. 


קראו עוד: המדריך המלא: כל מה שצריך לדעת על השתלת שיניים ביום אחד


ישנם מספר מקורות של חומרים לתוספת העצם:


עצם עצמית: מחלק אחר בגוף המטופל.


עצם ממקור אדם: אשר עוברת עיבוד, כך שנותר רק המרכיב של מינרל העצם.


עצם ממקור פרה: אשר עוברת עיבוד כך שנותר רק המרכיב של מינרל העצם. 


עצם סינטטית: אותה מייצרים במעבדה.


יש להמתין כשלושה עד תשעה חודשים עד להיווצרות עצם יציבה (תלוי בגודל הרמת הסינוס). ניתן להשתיל את השתלים בשלב הרמת הסינוס (במידה ויש מספיק עצם קיימת לקיבוע השתלים) או להמתין כשישה חודשים ואז להתקין את השתלים אל תוך העצם שנבנית בסינוס.מהם ההבדלים בין הסוגים השונים של הרמת סינוס?

הרמת סינוס פתוחה

הרמת סינוס פתוחה מבוצעת כאשר עובי העצם בין פני שטח עצם הלסת לבין רצפת הסינוס קטן משישה מ"מ. בתהליך זה פותחים חלון מהצד, מרימים את הרירית (הקרום שמצפה את הסינוס) וממלאים בעצם כתושה. החלפת העצם הכתושה בעצם טבעית נעשית לאחר כשישה עד תשעה חודשים, וניתן לבצע את השתלת השתלים דנטאליים כבר בשלב ביצוע הרמת הסינוס (במידה ויש מספיק עצם לייצוב ראשוני של השתלים) או בשלב השני, לאחר שישה עד תשעה חודשים. השיטה אינה מוגבלת בנפח העצם, אולם לאור הפתיחה מן הצד ייתכן וזמן הריפוי יהיה ארוך יותר.


הרמת סינוס סגורה

הרמת סינוס סגורה מבוצעת במקרים שבהם עובי העצם גדול משישה מ"מ. בתהליך זה מכינים את הקדח שישמש להתקנת השתל, מגיעים אל רצפת הסינוס, מרימים בעדינות את רירית הסינוס, דוחסים עצם גרגרית ומיד לאחר מכן מחדירים את השתל. בשל הקושי והסכנה בקריעת הרירית השיטה מוגבלת לתוספת של כשניים-שלושה מ"מ בלבד.


הרמת סינוס באמצעות בלון (Minimal invasive)

הרמת סינוס באמצעות בלון היא שדרוג של הרמת סינוס סגורה. במקרה כזה ניתן להוסיף עצם מרובה (בדומה להרמת סינוס פתוחה). במהלך טיפול זה יוצרים גישה אל חלל הסינוס (בדומה להרמת סינוס סגורה), ולאחר מכן מחדירים בלון קטן בין רירית הסינוס לבין העצם. ניפוח הבלון גורם להפרדת הרירית בצורה מבוקרת ומאפשר התקנת שתלים גם במקרים שבהם עובי העצם קטן משישה מ"מ. בנוסף, הרמת הסינוס באמצעות בלון עשויה לקצר את משך הניתוח ואף להקטין את הסיכון לסיבוכים. קיימת שיטה דומה, הנעשית על ידי שימוש בשתלים מיוחדים אשר דרכם ניתן ליצר לחץ הידרוסטאטי שמרים את הרירית ובהמשך דרך השתלים הללו מחדירים עצם.מהו תהליך ההחלמה מטיפול הרמת סינוס?

כל ההליכים בטיפול להרמת סינוס מבוצעים בהרדמה מקומית - ממש כמו בסתימה פשוטה, ונמשכים בין חצי שעה לשעה וחצי, ולכן מיד לאחר הניתוח אפשר למעשה להמשיך בשגרת החיים. ההוראות לאחר הטיפול הינן כמו כל פרוצדורה כירורגית בפה - הימנעות מפעילות פיזית מאומצת במשך 24 שעות, הימנעות ממזון חם או קשה במשך 24 שעות ובנוסף מומלץ  להימנע מטיסות או מצלילות במהלך שלושה שבועות לאחר הניתוח. 


תופעות הלוואי האפשריות לאחר הניתוח הן נפיחות מקומית ו/או כאב ושטף דם קל באיזור הניתוח. בין התרופות הניתנות למטופל לאחר הטיפול: אנטיביוטיקה למניעת זיהום, סטרואידים למניעת נפיחות, כדורים נגד כאבים, קומפרסים קרים, שטיפות חיטוי, טיפות אף וכדומה. הסרת התפרים מתבצעת לאחר שבועיים.ומה לגבי אחוזי ההצלחה של הטיפול?

על פי מרבית המאמרים בספרות, אחוזי ההצלחה להליך זה נעים בין 90 ל-100%. הרמת סינוס היא שיטה ידועה ומקובלת, והשימוש בה מאפשר למטופל להחליף את השיניים התותבות בשיניים קבועות וליהנות מאיכות חיים טובה יותר.פורומים השתלות שיניים ביום אחד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גיל 14 חוסר שן גיל מינימלי להשתלת שן Igal 24/02/2020 00:17
 • ברצוני לשאול בסיום טיפול ארטודנטי יישור שיניים לילדה בת 14 בעקבות שן חסרה שלא גדלה ולא תגדל הרופאה הציעה לעשות מרילנד לשן החסרה שאלתי כמה רופאים וכולם התנגדו לעשות לה מרילנד חלק מהרופאים הציעו לעשות השתלת שן ברצוני לשאול האם בגיל 14 אפשר לעשות שתל? וכן מה האופציות שיש ?? מכיוון שאחרי שיורידו את הפלטה והמקום יהיה ריק תהיה תזוזה של השיניים בחזרה. אני ממש אובד עצות מאחר שכול רופא נותן הצעה אחרת.. אודה אם תוכל לענות לי תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
גיל 14 חוסר שן - מהו הגיל המינימאלי להשתלת שן? ד"ר ניצן שלזינגר 29/02/2020 19:57
 • יגאל שלום, בד"כ הגיל המינימאלי להשתלת שתלים אצל בנות הוא 16 ואצל בנים 18 - כתלות בסיום הגדילה . אצל בנות בד"כ סיום הגדילה כ שנה לאחר קבלת המחזור הראשון. פתרון של מרילנד הינו פתרון מצויין לגיל הנוכחי של הבת שלך - כמובן במידה והסגר של השיניים מאפשר זאת. לאחר הורדת הגשר /הפלטה - עלולה ל היות תזוזת שיניים - ניתן לבצע קיבוע של השיניים וביחד עם הקיבוע "להוסיף" את השן החסרה ( זהו פתרון דומה ל מרילנד) . פתרון נוסף הוא להתקין מעין פלטה שקופה עם השן החסרה . בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
גיל 14 חוסר שן גיל מינימלי להשתלת שן Igal 03/03/2020 12:19
היש אמת בפרסומים? מתעניינת 08/02/2020 17:54
 • מרוב פרסומים אודות השתלות שיניים מסוגים שונים ומשונים לכאורה גם במצב של חוסר עצם קיצון, לא פחות גם פרסומים אודות בניית עצם בשיטות כאלו ואחרות...., כתוצאה איבדתי כוון. בקצור, סברתי שמצבי המורכב מצדיק פניה להיבדק על ידי מומחי פה ולסת וכך הגעתי לאחד מבתי החולים בארץ (מאלה שנותנים את השירות הפרטי למי שלכאורה יכולים לשלם את העלויות) זאת מן הסיבה הפשוטה שלטעמי הסיכון לא משתלם לי, גם בהנחה שככול שיש מציאות בקידמה המתפרסמת, לא יתכן שכירורגים בבתי החולים לא מעודכנים או מתברר אפילו מסתייגים, כפי שאמרו לי "זה רק פרסומים, אין לנו ניסיון עם השיטות האלה, אין עדיין מספיק ניסיון ואנחנו לא יודעים כמה זמן השיקום בשיטה הבזאלית שאנחנו לא יודעים מה זה (שכן זו הייתה בקשתי מהם) צפוי להחזיק. ויעצו לי ואמרו שאפשר לשקם באמצעות הרמת סינוס או שתלים זיגומטיים אם ארצה, על אלה יש לרפואה ניסיון. שאלתי אל ד"ר ניצן, האם יש אמת בפרסומים, או שכולנו, ציבור הנזקקים לשיקום פה בתנאים מורכבים, שפני ניסיון לצורך התנסות? מה אמת ומה לא?!

 • + הוסף תגובה
השתלת שיניים באזלית- היש אמת בפרסום? ד"ר ניצן שלזינגר 22/02/2020 18:56
 • למתעניינת שלום, איני יודע איזה פרסומים ראית ומה הוצע בהם. בכל מקרה ישנן טכניקות שונות להשתלות שיניים. אני מניח ששאלתך מתייחסת להשתלות באזליות- באותם מקרים של חוסר עצם קיצוני , ניתן לבצע השתלה של שתלים באזליים- הכוונה להשתלה בעצם הבסיסית , לצורך כך משתמשים בשתלים שונים מן השתלים הרגילים - יש שימוש בשתלי דיסק ובשתלים הנתמכים על פני העצם. אין מחקר מסודר לגבי ההצלחה אבל בהחלט ישנם מקרים בהם הטכניקה הזו נתנה מענה ללא צורך בבנית עצם נוספת. מאחר ורפואה אינה מתמטיקה - אין תשובה אחת שתהיה נכונה עבור כולם - יש לבחון כל מקרה לגופו. - ניתן תמיד לשקול ביצוע שתלים באזליים או שיקום אחר הדורש בנית עצם או שתלים זיגומטיים. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
תודה לד"ר ניצן שליזנגר על המענה מתעניינת 22/02/2020 19:09
 • האם תסכים לגלות לציבור המתעניינים, ( הנה כי כן, אני נימנית על המחפשים מזור למצוקתם....) מה זה בניית עצם בשיטת SONIC מתי ולמי השיטה מתאימה, ומה העלות כאשר מדובר באיבוד מסיבי של עצם הלסת העליונה. בתודה מראש

 • + הוסף תגובה
SONIC WELD- שיטה לבנית עצם דנטלית ד"ר ניצן שלזינגר 22/02/2020 20:45
 • שלום למתעניינת, אני מניח שאת מתכוונת לשיטת SONIC WELD לבנית עצם. ישנן שיטות רבות לבנית עצם. בעיקרון כאשר אין מספיק נפח של עצם יש צורך בתוספת של עצם - ניתן לבצע בנית עצם על ידי בלוק של עצם ואז התוספת של העצם היא על ידי "חלק אחד יציב של עצם אשר מקבעים אותו אל העצם הקיימת. שיטה נוספת לבנית עצם היא על ידי עצם גרגירית- החסרון העיקרי בשימוש בעצם גרגירית - היא חוסר היציבות של הגרגירים והקושי בשמירה יציבה של הנפח , אחת השיטות לשמור על היציבות של גרגירי העצם היא ע"י מילוי של העצם הגרגירית בתוך תבנית קשיחה מיוחדת אשר מקבעים אותה לעצם הקיימת ומחברים את התבנית הזו ע"י טכנולגיה של SONIC WELD (הלחמה ע"י גלי קול ) - לאחר מכן עוטפים את התבנית הזו עם החניכיים ותופרים. לאחר מספר חודשים התבנית נספגת ואילו העצם הגרגירית הופכת לעצם רגילה . עלי לציין כי זוהי שיטה אחת מני רבות ליצוב ושמירה על נפח של העצם הגרגירית: כגון שימוש בממברנות מחוזקות ע"י שלד טיטינום , ברגי תמיכה ליצירת אפקט של אוהל , שימוש בעצם קורטיקלית ליצירת כיסוי ועוד.. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
תודה רבה ל"ר ניצן שליזנגר מתעניינת 22/02/2020 23:54
 • לד"ר ניצן שליזנגר, תודה רבה על ההסבר, מעניין מאוד, אם כך יש תקווה חדשה למחוסרי העצם. לגביי למשל, מתברר שהפתרון היחיד הוא בית חולים, בגלל איבוד עצם מסיבי. אני קצת מודאגת מקווה שיצליח..... כבר הייתי בכמה מרפאות שיניים, ואז הופניתי למומחה, ומומחה שלח אותי לבית חולים...., נבדקתי במרפאת החוץ של בית חולים ואמרו שאפשר לטפל, לכאורה יש סיכוי בטיפול ע"י הרמת סינוס + עיבוי עצם, מכאן שהמצב שלי לא כל כך פשוט....... אמת ליבי היא, שאם הרופא יצליח להתאים לי תותבת, כזאת שלא זזה, שנדבקת לחיך ולא נופלת, אז אשמח בחלקי ולא אתקרב לטיפולים המורכבים האלו. הבעיה שהסיכוי להתאים לי תותבת נוחה שלא צריך דבק או רפידות, הסיכוי כנראה נמוך. אז אאלץ לטפל.... תודה על ההסברים.

 • + הוסף תגובה
השתלות שיניים טל 19/02/2020 13:53
 • האם טיפול ב PPF בזמן השתלת שיניים נהוג היום והם הוא תורם להחלמה?

 • + הוסף תגובה
שימוש ב PRF ד"ר ניצן שלזינגר 22/02/2020 19:15
 • טל שלום, PRF - פלאזמה עשירה בפיברין- מופק מן הדם של המטופל ותורם לריפוי מהיר יותר של הרקמה הרכה ( חניכיים ומוקוזה ) ולפיכך תורם להצלחה בקליטת השתלים. בתהליך של פציעה יש בשלב ראשון זליגה של דם ואז נוצר קריש דם ע"י פיברין אשר יוצר את הרשת הראשונית אשר אוטמת את הפצע ולאחר מכן הגוף מתקן את האזור הפצוע עד ריפוי ( אם ע"י אותה הרקמה או ע"י צלקת) כאשר אנחנו מרכזים את ה PRF אנו עוזרים לתהליך הריפוי . בתוך ה PRF - מצויים פקטורי גדילה , תאי דם לבנים וכן פיברין , מאחר וה PRF מאוד מרוכז הרי שהאפקט של הריפוי גדול ומהיר יותר . ניתן להשתמש ב PRF על מנת לעזור לסגור מהר יותר אזורים שעברו ניתוח או עקירה , PRF בשילוב עצם גרגירית - מאפשר טיפול קל יותר בעצם ( מתקבלת עצם בגוש אחד כמו ג'ל אשר קל יותר להשתמש בה) במקרים של בנית עצם או הרמת סינוס . היום משתמשים ב PRF גם בהזרקות אסטטיות . בנוסף אצל חול יסוכרת אשר סובלים מפצעים שלא נרפאים ניתן לשים על הפצע PRF דבר שעוזר בריפוי וסגירת הפצע. איך מפיקים PRF ? - לוקחים דם ורידי - ( בדומה ללקיחת דם לצורך בדיקת דם) לתוך מבחנת ואקום - שמים בצנטריפוגה אשר מפרידה את מרכיבי הדם וע"י שימוש בפרוטוקולים שונים ניתן לקבל מספר סוגים של PRF בהתאם ללצורך ( יש נוזלי ויש כמו ג'ל) . מקווה שהייתי לעזר :-)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!