טיפות זה לא מספיק: מה עושים כשהעיניים יבשות?

יובש בעיניים יכול לנבוע מסיבות שונות. וכן, זה קורה גם כשהעיניים כל הזמן דומעות. טיפול יסודי לניקוי בלוטת הדמעות יכול לשפר את המצב
כתבה פרסומית כתבת חסות


20% מהמטופלים המגיעים לרופאי עיניים סובלים מאותה בעיה - עיניים יבשות. לא כולם יודעים, אך יובש בעיניים הוא תסמין של בעיות עיניים שונות ומגוונות. המטופל, שנכנס אל הרופא, מתלונן על תחושה של חול בעיניים או של גוף זר שנכנס לעין, אך במרבית המקרים מדובר למעשה על יובש או חוסר שימון בעיניים. 


קראו עוד: עיניים יבשות: 6 טיפולים חדשניים שיכולים לעזור


כך הדבר גם כאשר המטופלים מתלוננים על עיניים מציקות, צריבות בעיניים בעיקר בעת קריאה, עבודה רצופה מול מחשב או בעת צפייה לילית בטלוויזיה. יש המספרים על טשטוש ראייה לסירוגין שמשתנה עם מצמוצי העיניים. כל התלונות הללו מובילות במקרים רבים לאבחנה - יובש בעיניים. זה מבלבל עוד יותר, בעיקר מכיוון שבעקבות הגירוי הקשה של העין בשל היובש, הן מתחילות לדמוע.


כדאי גם לדעת שיובש קשה עלול להרדים את העיניים. לכן יש מטופלים עם נזק משמעותי בעיניים שלא מרגישים כלום, אך יש גם מטופלים עם מעט יובש בלבד, ללא נזק לעיניים, שמתלוננים שהם עייפים כל הזמן וקשה להם לשרוד את היום.


יובש בעיניים. במקרים קשים עלול להרדים את העין


טיפול חדש: ניקוי בלוטות הדמעות

אצל רוב האנשים הסובלים מיובש בעיניים לא חסרות דמעות. אך הבעיה העיקרית היא שאותן דמעות הן לא איכותיות ומתאדות מהר מדי, בין כל מצמוץ. לכן יש מקרים שבהם טיפות עיניים לא יעזרו או שהשיפור יהיה חלקי בלבד.


כדי שהטיפול יהיה מלא ויעיל - הוא צריך להיות מכוון למקור הבעיה: הבלוטות הנמצאות על שולי העפעפיים שכתוצאה מדלקת, הגורמת להן לא לתפקד, איכות הדמעות שלהן לא מספיקה.


לעתים הריסים מצופים בהפרשות קשות, בקשקשת או שיש שכבה שומנית על שולי העפעפיים. כדי להסיר את ההפרשות, יש לנקות באופן סדיר את החומר הדלקתי עם קומפרסים חמים ועיסוי עדין. ניתן לבצע את פעולות ההיגיינה הללו בבית, אך קשה לעשות את הניקיון ביסודיות. 


כיום ישנה פעולה רפואית חדשה בשם בלפקס (BLEPHEX), הנעשית במרפאת עיניים, שמבצעת ניקוי עמוק וללא כאבים באמצעות מכשיר ניקוי קטן. במקרים רבים השיפור בהרגשה הוא מיידי. טיפול זה, בשילוב חימום ועיסוי קל, תרגילי מצמוץ ופעולות נוספות, יכול לפתוח את הבלוטות החסומות ולהשיג שיפור משמעותי בתפקוד בלוטות הדמעות ובשימון העיניים.


קראו עוד:המדריך המלא: מתי דלקת בעיניים מדבקת - ומתי לא


פורומים קרנית העין ושיפור הראיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בעיה בעיניים רועי 13/04/2020 09:43
  • שלום, לפני 3 שנים החלו לי דלקות בעיניים שמתבטאות באודם, גרד, צריבה והפרשה מוגלתית צמיגית צהובה או לבנה, שלא עברו לאחר שימוש במגוון רב של תרופות שונות כאשר רק סטרואידיות עזרו לבסוף. אבל הן חוזרות כל הזמן, ובזמן שלא רק המוגלה נשארת במשך כל ה3 שנים. הופנתי לשערי צדק שם אבחנו לי בלפריטיס וטופלתי במשך חודש באיברמקטין . לאחר הביקורת לא ראו בלפריטיס אך הדלקות עדיין חוזרות ואמרו לי שיתכן שזה יובש, אני משתמש כל הזמן בשמפו אל דמע לעפעפעים, מגבוני ניקוי של דר פישר, טיפות ללא חומרים משמרים נטורל טירס וסיסטן ועדיין הדלקות חוזרות. הן התחילו בחודש יולי, חזרו ביולי לאחר שנה ובשנה השלישית הקדימו לפבואר. אני מרגיש כל כך אבוד כי זה ממש מפריע ומגיע למצבים של שריפה בעיניים. עם המוגלה למדתי לחיות ופשוט מוציא עם צמר גפן כמה פעמים ביום. כל פעם שזה חוזר רושמים לי טיפות סטראוידיות שמעבירות את זה לזמן מה אבל אני לא יודע אם זה הפיתרון פשוט כי גם המתנה לתור בכל פעם שזה מתפרץ ככה זה סבל רב. אני עדיין לא יודע אם זה יובש או אלרגיה וכיצד יכול לטפל בזה אחרת שלא יחזור כל הזמן?

  • + הוסף תגובה
עיניים מגורות זהבה 21/10/2019 15:10
ניתוח תיקון ראיה אילן 20/10/2019 13:24
  • שלום, אני בן 58 עם קוצר ראיה מגיל צעיר וכיום עם בעיית ראיה בקריאה (כמו לכל המבוגרים) אני עומד לעבור ניתוח להסרת המשקפיים האם זה נכון שהניתוח לא מתקן את בעיית הראיה מקרוב ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!