פענוח בדיקות דם - קרישת דם

כתבה פרסומית כתבת חסות


בדיקות הקשורות להיבטים של תפקודי קרישת הדם מסייעות במעקב אחר גורמי סיכון לדימומים או להיווצרות קרישי דם ובעיות בריאותיות שונות שעלולות להתפתח בעקבות חסימת כלי דם על ידי קרישי דם. בדיקת קרישת הדם חשובה גם כחלק ממעקב אחר מחלות כגון נטייה תורשתית לקרישת יתר של הדם או טיפול בתרופות מדללות דם כדוגמת קומדין.

בין יתר התפקידים, הכבד אחראי גם על תהליך קרישת הדם, מאחר שהוא מייצר מספר פקטורי קרישה (חלבונים) שונים. מחלות כבד שונות עלולות לפגוע בייצור תקין של אותם החלבונים ולגרום להפרעות בקרישת הדם. במצב כזה, קיים סיכון לדימום מוגבר עקב פציעה או לדימום פנימי בלתי נשלט. 


פענוח בדיקות דם קרישת דם

בדיקות תפקודי קרישת הדם מסייעות למניעת סיבוכים מסכני חיים


קראו עוד: המדריך המלא לפענוח בדיקות דם


זמן פרותרומבין PT) Prothrombin time)

זמן פרותרומבין הוא מדד המאפשר הערכה של יכולת קרישת הדם. באופן כללי, נוהגים להשתמש גם ב-INR (ראו הסבר בהמשך) כמדד אחיד להערכה של קרישה, מאחר ויש הבדל בין החומרים השונים במעבדות.

ערכים תקינים:

על פי הספרות: 11-13.5 שניות

ערכים גבוהים מהנורמה:

ערכים גבוהים של זמן פרותרומבין עלולים להצביע על מחלות כבד, השפעה של תרופות לדילול הדם, חוסר בוויטמין K (החיוני לשפעול פקטורי הקרישה).זמן תרומבופלסטין חלקי PTT/APTT 

Activated Partial Thromboplastin Time 

גם מדד זה, של זמן תרומבופלסטין חלקי,  מאפשר הערכה של יכולת קרישת הדם. באופן כללי, נוהגים להשתמש ב-INR כמדד אחיד להערכה של קרישה בשל הבדל בין החומרים השונים במעבדות.

ערכים תקינים:

על פי הספרות: 25-35 שניות

ערכים גבוהים מהנורמה: 

עלולים להצביע על מחסור בפקטורי קרישה, מחלת קרישה כמו DIC, דימום או שחמת.INR – International Ratio Normalized

ערכי INR מהווים אמת מידה אחידה לכל בדיקות הקרישה, שכן אין שוני בין חומרי המעבדה הבודקים את מערכת הקרישה. בעזרת מדד זה, ניתן לעקוב אחר רמות הקרישה, במיוחד בחולים הנוטלים מדללי דם.

ערכים תקינים (על פי הספרות):

אדם בריא - 0.9-1.4,

חולים עם פרפור פרוזודרים AF - בין 2-3.

מושתלי מסתמים - בין 2.5-3.5

ערכים גבוהים מהנורמה: 

עלולים להצביע על סיכון לדימום.

עלולים להצביע על סיכון מוגבר להיווצרות קרישי דם.


מידע נוסף: בדיקת תבחין קרישה ( Coagulation test )


פענוח בדיקות דם: כימיה של הדם ; תפקודי כליה ; תפקודי כבד ; שומנים (כולסטרול וטריגליצרידים) בדם ; קרישת דם ;  ספירת דם


פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סרטן השד גנטיקה נועה 17/09/2020 08:45
  • היי, היו לי 2 מקרים במשפחה של סרטן השד. דודה וסבתא. 2 ההורים שלי עשו בדיקה גנטית לבדיקת הגן , ויצאו שליליים האם גם אני צריכה לעשות את הבדיקה?

  • + הוסף תגובה
מרקרים רון 14/09/2020 21:00
  • שלום בת 53, סרטן שד הורמונלי, לפני שמונה חודשים ניתוח מסטקטומי והקרנות, בבדיקת סמנים לפני הניתוח ca 15-3 רמה 45.7 כעת: 46.8, מה אומרת התוצאה? לציין כי הסמנים האחרים שנבדקו היו תקינים אז והיום. תודה

  • + הוסף תגובה
סמנים ד"ר נעה אפרת בן ברוך 14/09/2020 23:39
  • קשה לומר. אין שינוי בין שתי הבדיקות , האם בוצע פטסיטי בזמן האבחון?

  • + הוסף תגובה
מרקרים רון 15/09/2020 07:23
מרקרים ד"ר נעה אפרת בן ברוך 15/09/2020 07:53
החלמה מהשתלה אחרי כריתת שד נעם 13/09/2020 13:09
  • שלום, אימי עברה כריתת שד והשתלה שמעט הסתבכה בעקבות זיהום. עכשיו כמעט הכל בסדר אבל... אנחנו כבר חודש וחצי אחרי ועדיין יש כאבים, נפיחות וחוסר נוחות. ניסנו לשאול את הרופא המנתח ועוד רופאים נוספים על הליך ההחלמה ולא הצלחנו לקבל תשובה ברורה מאף אחד, הלוואי ואת תוכלי לעזור לי. הייתי רוצה לדעת כמה זמן בממוצע אורך תהליך ההחלמה מהרגע שמכניסים את השתל. כמה זמן צפויים להמשך כאבים? ואילו כאבים נחשבים בגדר הכאבים הסבירים ומאילו כאבים כבר צריך לחשוש? האם זה בסדר שהכאבים נמשכים יותר מחודש אחרי הניתוח? לא רק באזור הצלקת... אם הכאב מקרין לבטן העליונה, או לאזור הצלעות, זו סיבה לדאגה או שמדובר בתופעה שהיא חלק מההשפעות? האם מומלץ לקחת משככי כאבים או למרוח איזושהי משחה מאלחשת?

  • + הוסף תגובה
החלמה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 13/09/2020 20:20

הצטרפו לאינדקס הרופאים!