טיפול לוקמיה - מה הטיפול הטוב ביותר

טיפול לוקמיה - מה הטיפול הטוב ביותר
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 29/12/2015מטרת הטיפול הלוקמיה היא להשמיד את תאי הלוקמיה ולאפשר לתאי דם רגילים להיווצר במוח העצם. החלטות על אופן הטיפול מבוססות על סוג ותת-הסוג של הלוקמיה, השלב בו נמצאת המחלה, גיל ומצב בריאות כללי.טיפול לוקמיה חריפה

כימותראפיה היא השימוש בתרופות להילחם בסרטן. זהו טיפול לוקמיה רגיל עבור רוב האנשים, פירושו קבלת תרופות בשלושה שלבים:

 • ההשראה (אינדוקציה). מטרת השלב הזה היא נסיגה. נסיגה היא תקופה שבה תאי הלוקמיה הושמדו והוחלפו בתאים בריאים. השראה מבוצעת על ידי מינונים גכוהים של תרופות רבות עוצמה אשר עשויות להינתן לאורך תקופה ממושכת הנעה בין שבוע לחודש, בהתאם לסוג הליוקמיה. לאחר מכן נדרשים לגופכם מספר שבועות לגדל תאי דם חדשים. סביר להניח שתישארו בבית החולים במהלך תקופה זו. זה עשוי לקחת חודש או יותר.

 

 • טיהור אפילו כשבדיקות מראות שלא נמצאו תאי ליוקמיה, ייתכן שנותרו כמה. מטרת הטיהור היא להרוג את כל התאים במידה שנשארו. טיהור כרוך לעתים קרובות באותן תרופות שניתנו בשלב ההשראה, אולם לוחות הזמנים והמינונים עשויים להיות שונים. לדוגמא, ייתכן שתקבלו את התרופות במחזור אחד או שניים בני חמישה ימים על פני חודש או או שלושה.

 

 • תחזוקה. מטרת השלב הזה היא למנוע מתאי לוקמיה מלגדול שוב. במהלך שלב התחזוקה אתם מקבלים מינונים חלשים יותר של תרופות לאורך שנה עד שלוש שנים. אם לסוג הליוקמיה בו לקיתם יש סיכון גבוה של חזרה, השלב הזה עשוי לכלול השתלת תאי גזע. שלב התחזוקה אינו משמש בכל סוגי הלוקמיה, אולם הוא חלק מקובל בטיפול בלוקמיה לימפובלאסטית חריפה (ALL).

 

 • סוגים מסוימים של לוקמיה חריפה מתפשטים אל המוח וחוט השדרה. כימותראפיה רגילה אינה יכולה להגיע אל האזורים הללו, מפני שגופכם מייצר מחסום מיוחד בכדי להגן עליהם. דרך חופית למתן כימותראפיה, המכונה כימותראפיה אינטרה-תקאלית, מטפלת באזורים אלה על ידי הזרקת התרופות היישר על תוך חוט השדרה שלכם בכדי לתקוף תאי ליוקמיה הנמצאים שם.

טיפול לוקמיה חריפה ומחמירה

לעתים לוקמיה מחמירה למרות הטיפולים. לעתים היא משתפרת, או "נכנסת לנסיגה". לעתים היא חוזרת. אפילו כשזה קורה ישנם מספר טיפולים שעשויים לסייע לרפא את הלוקמיה או לסייע לכם לחיות זמן רב יותר.

 • השתלת תאי גזע

 • תרופות

 • חזרה על שלב ההשראה.

טיפול לוקמיה כרונית

שלא כמו לוקמיה חריפה, לוקמיה כרונית אינה מטופלת תמיד באופן מיידי. היא לרוב מחמירה הרבה יותר לאט מלוקמיה חריפה. זה נכון במיוחד במקרה של לוקמיה לימפוציטית כרונית (CLL).

אפשרויות טיפול לוקמיה כרונית הן:

 • המתנה מבוקרת. לעתים קרובות לא נדרש טיפול בשלבים המקודמים של לוקמיה לימפוציטית כרונית ( CLL) מחמירה לרוב מאד לאט, וייתכן שלא יהיו כם תסמינים במשך זמן לא מועט. ייתכן שתחליטו בעצת רופאכם להמתין לזמן מה עם הטיפול. במהלך הזמן הזה רופאכם יעקוב אחריכם בקפידה. ההערכה היא שאחד מכל שלושה אנשים לטיפול.הלוקים ב-CLL לעולם אינם נזקקים
 • השתלת תאי גזע
 • טיפול ביולוגי
 • טיפול הקרנות
 • ניסויים קליניים, המשמשים כדי לברר אם תרופה או טיפול חדשים הינם בטוחים לשימוש ויעילים.
 • כימותראפיה.
 • טיפול בזיהומים.

אם אתם סובלים מלוקמיה לימפוציטית כרונית (CLL), רופאכם עשוי לרצות לבדוק אתכם באופן קבוע כדי לבדוק אם קיימים סוגים אחרים של סרטן. לאנשים הסובלים מ-CLL יש סיכון גבוה מהרגיל ללקות בסוג נוסף של סרטן.

טיפול לוקמיה פליאטיבי

אם הלוקמיה מחריפה, אתם עשויים לרצות לחשוב על התמקדות בטיפול פליאטיבי כטיפול העיקרי שלכם. טיפול פליאטיבי נועד לאנשים הסובלים ממחלות שאינן מתרפאות ולעתים קרובות מחמירות עם הזמן. 

הדבר שונה מטיפול המנסה לרפא את המחלה, המכונה טיפול ריפויי. טיפול פליאטיבי מתמקד בשיפור איכות חייכם – לא רק מבחינה גופנית, אלא גם במוח ובנפש.

טיפול לוקמיה פליאטיבי עשוי לסייע לכם לשלוט בתופעות הלוואי של הטיפולים. הוא יכול גם לעזור לכם להתמודד עם רגשותיכם בנוגע לחיים עם מחלה ארוכת-טווח, ולתכנן את העתיד בהתאם לדרישות הטיפול הרפואי שלכם ולהצעת אונקולוגים , או לסייע למשפחתכם להבין את מחלתכם וכיצד לתמוך בכם.קראו עוד: לוקמיה – השתלשלות המחלה


פורומים אונקולוגית ראש צוואר ובלוטת התריס וטיפול קרינתי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אחרי mri. שני עם mrs בבקשה ממך מעט הסבר אבי 03/01/2020 07:47
 • סיבת ההפניה: בן 32 ,ברקע IBD .ממצא היפראינטנסי ב- T2 ו- FLAIR בהיפוקמפוס הטמפורלי מזיאלי מימין, לצורך הערכה. בוצעה השוואה לבדיקת MRI מתאריך 2019/11/5. .T1,T2,FLAIR,DWI,SWI,MRS משוקללות בסדרות בוצעה הבדיקה בדומה לבדיקה הקודמת מודגם תהליך תופס מקום טמפורלי מזיאלי מימין, בעל אות חריג ב-T2 ו- FLAIR, היפואינטנסי ב- T1. מוקד האדרה עדינה בתוכו בסידרה המאוחרת , אינו מוגבל בדיפוזיה ואינו מכיל תוצרי דם בתוכו, ללא שינוי בהשוואה לבדיקה הקודמת. התהליך בקוטר של 13 מ"מ. בבדיקת MRS מדגים עלייה של כולין לעומת קריאטנין , רושם לעלייה במיואיזינטול בבדיקה זו. חשוד לגליומה בדרגת ממאירות נמוכה, אולם יכול להתאים אף לקורטיקל דיספלזיה. במפת הפרפוזיה ללא עלייה בפרפוזיה. לא הודגמו תהליכים תופסי מקום אחרים במוח. חדרים, חריצים וציסטרנות תקינים. ללא עדות לאוטם או דימום ודוקטור בסיכום שלמטה גם רשום ככה תהליך תופס מקום טמפורלי מזיאלי מימין, ללא שינוי, יכול להתאים לקורטיקל דיספלזיה והן לאסטרוציטומה בדרגת ממאירות נמוכה. דרוש המשך מעקב..... מה זה קוקיטל דיספלזיה כאילו יש מצב שזה משהו מולד ולא מסוכן גם ? דרגה נמוכה של ממאיר מה זה כאילו יש מצב שיש עכשיו סרטן קטן ? דוקטור מחכה לתשובותך בקוצר רוח ...ודוקטור בסיכום שלמטה גם רשום ככה תהליך תופס מקום טמפורלי מזיאלי מימין, ללא שינוי, יכול להתאים לקורטיקל דיספלזיה והן לאסטרוציטומה בדרגת ממאירות נמוכה. דרוש המשך מעקב.

 • + הוסף תגובה
MRI כולל הזרקת גדוליניום אתי 30/12/2019 15:13
 • לפני חודשיים עשיתי MRI ע"ש צווארי ושם נמצא מוקד אות גבוה ב T2 בקליבוס עד כמה שניתן לדון הוא איזואינטנסי ב T1 ובעל אות גבוה ב STIR יכול להתאים ל המיניגומות במקום ראשון, נראה שפיר ומומלץ לבצע MRI ראש. לפני שבוע עשיתי MRI מוח ולהן התוצאות: .T1,T2,FLAIR,DWI,SWI הבדיקה בוצעה בטכניקת .מוח מתאריך 11.11.2018 CT-השוואה: עיון ב ממצאים: מעבר קרניו צרוויקלי בגדר הנורמה. מבנה גומה אחורית תקינים. חדרי המוח, ציסטרנות וחריצים תקינים. מוקדי אות חריג בודדים תת קורטיקליים בחומר הלבן הפרונטלי משני הצדדים. לאחר הזרקת גדוליניום אין עדות להאדרה פתולוגית או לממצא פוקלי. אות זרימה תקין מכלי הדם התוך גולגולתיים וללא עדות לממצאים אקסטרא קרניאליים. .DWI-ללא עדות להגבלה ב מוקד זעיר של אות חריג בטלמוס משמאל, קרוב לוודאי כלי דם, פחות SWI-בתמונת ה סביר מוקדי שרידי המוסידרין. ההתרשמות : מוקדי אות חריג בודדים תת קורטיקליים בחומר הלבן הפרונטלי משני הצדדים שאינם ספציפיים. מה זה אומר?

 • + הוסף תגובה
אחרי mri מוח אבי 30/12/2019 14:34
 • שלום דוקטור בגלל סחרחורות (שהתגלה סוג של כהתקפי פאניקה ) עשו לי סיטי ראש וצוואר שיצא תקין והשתחררתי להמשך בירור לmri מוח כמשהו כללי ... אחרי שעשיתי mri זה מה שרשום בסיכום של הבדיקה : לסיכום: מוקד אות חריג קורטקלי ותת קורטקלי בקדמת האונה הטמפורלי מימין המקבל האדרה קלושה לאחר הזרקת גדוליניום בגדול כמו מה זה נשמע לך.. מה סיכוי שזה משהו סרטני או משהו מולד אולי ... אשמח לקבל ממך תשובה אני מודה לך מראש תודה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!