//

אטופיק דרמטיטיס: כל מה שצריך לדעת על אסתמה של העור

כ-17% מהילדים יסבלו ממצב של אטופיק דרמטיטיס - מחלת עור הגורמת ליובש ולגרד ושכיחה בעיקר אצל ילדים מתחת לגיל חמש. מהם הגורמים למחלה, המוכרת גם בתור אסתמה של העור, ומדוע היא מתפרצת בעיקר בחורף?
כתבה פרסומית כתבת חסות


מחלות עור בילדים, ובכללן אטופיק דרמטיטיס (אסתמה של העור) הן נפוצות יחסית ועלולות לגרום לסבל רב לילד ולמשפחתו. הגישה לאבחון ולטיפול במחלות אלו צריכה להיות מותאמת לגילו של הילד, תוך הבנה שילדים אינם "מבוגרים נמוכים" ולכן רצוי שתעשה על ידי רופא עור-ילדים שמתמחה באבחון מחלות העור בילדות והטיפול בהן.


קראו עוד: חשוב שתכירו: 6 בעיות שעלולות להיגרם מגמילה לא נכונה מחיתולים


אטופיק דרמטיטיס עלולה אמנם להופיע גם בגיל מבוגר, אך במרבית המקרים היא תופיע כבר בגיל הילדות המוקדם, ולכן לרופא עור-ילדים יהיה יתרון באבחון ובטיפול בה.מהי אטופיק דרמטיטיס?

דרמטיטיס היא דלקת עור, כלומר מצב בו העור אדום ומגרד. לעתים העור יהיה יבש ומחוספס ולעיתים מפריש, תלוי בשלב בו נמצאת הדלקת. 


אטופיק דרמטיטיס (אסתמה של העור) היא מחלת עור המתבטאת בעור יבש ומגרד, שמתפתח לעיתים קרובות לדלקת עור. היא עשויה להופיע בכל גיל, אולם לרוב מופיעה כבר בגיל צעיר (85% יסבלו מהמחלה לפני גיל חמש).


אטופיק דרמטיטיס היא מחלת עור נפוצה שנמצאת בעלייה מתמדת מבחינת השכיחות באוכלוסיה, ובעיקר בעולם המערבי. נכון להיום כל כ-17% מהילדים סובלים מאטופיק דרמטיטיס ברמת חומרה כזאת או אחרת.למה גורמת המחלה?

אטופיק דרמטיטיס גורמת לגרד קשה מאוד בעור ולפריחה. לעיתים הפריחה תופיע באזורים בהם היה גרד ממושך - ולכן יש חשיבות רבה להפחתת הגרד ככל שניתן על ידי תרופות שונות.


אטופיק דרמטיטיס. גורמת לגרד קשה מאוד בעור ולפריחה


חשוב להדגיש כי לאטופיק דרמטיטיס צורות שונות בעור, שמשתנות בהתאם לחומרת המחלה וגיל המטופל. חלק מהחולים יסבלו מהמחלה כל חייהם, אך אצל כשני שלישים מהילדים יעלמו תסמיני המחלה עד שיגיעו לגילאי חטיבת הביניים.מהם הגורמים לאטופיק דרמטיטיס?

לאטופיק דרמטיטיס יש מרכיב גנטי/משפחתי, אך כרבע הילדים יפתחו את המחלה בלי רקע שכזה. חלק ניכר מהסובלים מאטופיק דרמטיטיס יסבלו גם מאסתמה נשימתית (ומכאן השם אסתמה של העור).


גורמים סביבתיים רבים עלולים להחמיר אטופיק דרמטיטיס, ביניהם:


חיות בית: בעיקר חתולים. אלרגיה לחתולים שכיחה באוכלוסיה.


עונתיות: אצל מרבית החולים תהיה החמרה במחלה בתקופת החורף, למרות שישנם גם כאלו שאצלם תהיה החמרה דווקא בקיץ.


חומרים כימיים: בשמים, חומרים משמרים, קוסמטיקה וצבעים מסויימים עלולים לגרום לאלרגיה עורית ולהחמיר את המצב בעור. לחולי אסתמה של העור סיכוי גבוה יותר ללקות באלרגיה עורית, ולכן הם נדרשים לעתים לעבור תבחיני מטלית ( ( patch testsלצורך אבחון של אלרגיה עורית.


אלרגיה למזון: אלרגיה עלולה גם כן לגרום לאסתמה של העור.כיצד מטפלים באטופיק דרמטיטיס?

באופן כללי, המצב האופטימלי הוא לנסות ולהימנע מהתלקחות המחלה והיווצרות דלקת בעור על ידי נקיטת מספר צעדים באופן קבוע יום יומי. כך, למשל, מומלץ להימנע מגורמים מחמירים סביבתיים (כמו אלו שהוזכרו למעלה), שעלולים להרע את המצב.


בנוסף מומלץ למרוח לחות ושימון על העור על בסיס יום יומי. שימוש בשמן אמבט/רחצה וקרם לחות באופן קבוע ימנעו את היובש בעור ואת הופעת הגרד, ובכך יפחיתו את הסיכוי להתפתחות דלקת בעור. ניתן גם לבצע בדיקות אלרגיה שונות, אך מומלץ לעשות זאת רק אחרי גיל שנה.


במידה והופיעה התלקחות של המחלה והעור הפך דלקתי, אדום ומגרד, נדרש טיפול תרופתי. ישנו מגוון רחב של תרופות שנועדו לטפל בעור, בהתאם לחומרת המצב ולגיל המטופל. ישנן תרופות שמטרתן הפחתת הדלקת והגרד, כגון סטרואידים (במשחה, סירופ או כדורים), תרופות ממשפחת האנטי-היסטמינים ומעכבי קלצינאורין (כגון אלידל ופרוטופיק). במידה ויש זיהומים עוריים באזורי הדלקת והגרד יינתן טיפול באנטיביוטיקה.


בנוסף ישנה אפשרות לטיפול באמצעות פוטותרפיה (Phototherapy, מיוונית: "טיפול באור"), טיפול באמצעות קרני UVB. במקרים קשים, בהם הטיפולים שהוזכרו מעלה נכשלים או לא מתאימים, יעשה שימוש בתרופות "חזקות" נוגדות דלקת, כגון מטוטרקסט, אימורן, ציקלוספורין וסלספט.פורומים אטופיק דרמטיטיס מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גרד בכף האגודל מזה שנים ,.אני מקבלת :בטאקורטן אילוש 12/08/2020 12:58
 • אני מקבלת קרם של :בטאקורטן נגד אלרגיה ,וזה לא עוזר הרופא מומחה ,אמר לי שיש לי :ספוייסיס מכוון שבגרד לא מפסיק ,ומכול פעם זה מתפרץ מחדש למרות שאני עם כפפות כמו שאמרה לי רופאת עור אחרי בדיקת אלרגיה בבית חולים העמק נאמר לי שאני לא אלרגית לתכשירי ניקיון מה עליי לעשות ,ובאיזה משפחה ,טיפול טבעי ,או כל דבר שהוא .אני סובלת הגירוד עד זוב דם שוב הפצע נפתח .ממש מתסכל

 • + הוסף תגובה
בטאקורטן ד"ר רמית מעוז-סגל 12/08/2020 14:30
 • מריחת סטרואידים לזמן ממושך לא מומלצת בכלל בגלל תופעות לוואי שמשפיעות הן על העור והן בכל הגוף. כדי לתת לך טיפול מירבי עבורך את צריכה להבדק.

 • + הוסף תגובה
תודה אילוש 12/08/2020 18:54
 • אני מודה לך מאוד ,השאלה ?איזה תופעות על הגוף זה עושה ,ולמה לא הזהירו אותי ? וכל פעם נתנו לי את הקרם כטיפול קבוע .

 • + הוסף תגובה
תופעות לוואי של סטרואידים ד"ר רמית מעוז-סגל 12/08/2020 20:18
 • מריחה ממשוכת על העור עלולה. לגרום להדקקות העור, שיעור יתר, פיגמנטציה ועוד

 • + הוסף תגובה
פצע פתוח ד"ר רמית מעוז-סגל 12/08/2020 20:19
 • אני מצטערת אך פורום זה לא יכול להחליף בדיקה גופנית וייעוץ רפואי אמיתי במרפאה

 • + הוסף תגובה
טיפול והתאמתו צפנת 29/07/2020 12:05
 • שלום, יש לי אטופיק דרמטיטיס שמתבטא בפנים המרפקים וגם בבית השחי. רופא רשם לי בעבר לקחת דרמסילק ובטאקורטן. בפנים המרפקים השימוש בדרמסילק אכן עוזר כשיש התלקחות. אני נמנעת מהבטאקורטן מחשש לשימוש יתר בסטרואידים. כרגע יש לי התלקחות בבית השחי (כשהייתי אצל הרופא זה עדיין לא קרה) ורציתי לשאול: 1.האם משתמשים בבטאקרוטן גם בבית השחי? זה איזור עם המון בלוטות לימפה ואני לא יודעת אם רצוי לחשוף לשם סטרואידים על בסיס קבוע. 2.דרמסילק לא עוזר בבית השחי. לוקח הרבה זמן להגיע לרופא עור. האם יש משחה ללא מרשם ליובש שניתן להשתמש בה בינתיים? 3.האם בעצם רצוי להשתמש גם במשחה ליובש (כמו דרמסילק) וגם בסטרואידים? אם לא, מה נכון לעשות? תודה.

 • + הוסף תגובה
טיפול ד"ר רמית מעוז-סגל 29/07/2020 16:13
 • על מנת לענות לך בתורה מיטבית כדאי להגיע לטיפול. מבחינת קרם לחות טוב אני מעדיפה- אקווה קרם או בפנטן סנסידרם או ליפיקר. ויש עוד אופציות מצויינות

 • + הוסף תגובה
עוד בטיפול והתאמתו צפנת 30/07/2020 14:20
 • שלום, פשוט לוקח ממושך להגיע לבדיקת רופא אז אני עדיין בהמתנה... אשמח אם תוכלי בכל זאת לענות בצורה עקרונית אם שימוש בסטרואידים כדוגמת בטאקרוטן במקומות בהם יש בלוטות לימפה רבות כמו בית שחי הוא מתאים או שהטיפול במקומות כאלו הוא שונה? בנוסף, האם יש דאודורנטים שיותר מתאים לאטופיק דרמטיטיס? הכוונה אם יש מרכיבים שעדיף שיהיו/לא יהיו בהם או צורת שימוש עדיפה (כמו רול או ספריי). שוב תודה.

 • + הוסף תגובה
דאודורנטים ד"ר רמית מעוז-סגל 02/08/2020 13:51
 • ללא אלומניום. לגבי סטרואידים- בכפוף להערכת רופא

 • + הוסף תגובה
שאלה לגבי מניעת אטופיק בילדים: שלי 21/07/2020 17:52
 • שלום ד"ר מעוז סגל, האם לנוטרמיגן יש אפשרות להקל או אפילו למנוע אטופיק בילדים? בת חצי שנה שרגישה לחלבון חלב מקבלת נוטרמיגן וקראתי שמלבד זה שיכול לעזור עם העמידות למוצרי חלב גם יכול לעזור במניעת אלרגיות אחרות בהמשך כמו אטופיק (אחותה סובלת מאטופיק ולכן שואפת לא להגיע לזה...). אשמח לדעת אם זה אכן כך ואם אפשר גם לקבל הסבר על זה. תודה.

 • + הוסף תגובה
חלב ד"ר רמית מעוז-סגל 22/07/2020 10:11
 • על מנת לענות לך אני צריכה פרטים לגבי "הרגישות " לחלב- איך אובחנה ? מה היו התגובות ? נוטרימיגן הוא פורמולה מפורקת , אינו יכול למנוע התפתחות של מחלה אטופית , לפעמים המצב הוא דוקא להיפך עליך להגיע לייעוץ מסודר במרפאה במידה ואת מעוניינת בייעוץ נוסף

 • + הוסף תגובה
תודה על המענה, לשאלתך: שלי 22/07/2020 11:28
 • רופא הילדים הנחה לנסות את הפורמולה הזו כי חושד ברגישות לחלבון חלב בגלל הקאות רק כשניתן תמל חלבי אבל לא כשהנקתי. פורמולה מפורקת עלולה לגרום למחלה אטופית? שאלתי כי הבנתי הפוך, הבנתי שבגלל הפרוביוטיקה שיש בפורומלוה הזה היא יכולה לעזור גם לזה. אם תוכלי להשיב ולהסביר - אודה לך. ברור לי שזו לא חלופה לייעוץ רפואי פרטני.

 • + הוסף תגובה
נוטרמיגן ד"ר רמית מעוז-סגל 22/07/2020 15:48
 • פרוביוטיקה נמצאה עם יעלות גבולית באטפיק דרמטיטיס במינונים יחסית גבוהים ומסוג ספציפי השאלה פה היא הרבה יותר גדולה- במקרה בו יש המנעות ארוכת טווח מחלבון חלב עלולה להתפתח מחלה מסכנת חיים - אלרגיה אמיתית לחלב לכן כדאי בהקדם לגשת לייעוץ אלרגולוג שהוא מומחה בתחום אלרגיה למזון בברכה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!