אטופיק דרמטיטיס: כל מה שצריך לדעת על אסתמה של העור

כ-17% מהילדים יסבלו ממצב של אטופיק דרמטיטיס - מחלת עור הגורמת ליובש ולגרד ושכיחה בעיקר אצל ילדים מתחת לגיל חמש. מהם הגורמים למחלה, המוכרת גם בתור אסתמה של העור, ומדוע היא מתפרצת בעיקר בחורף?
כתבה פרסומית כתבת חסות


מחלות עור בילדים, ובכללן אטופיק דרמטיטיס (אסתמה של העור) הן נפוצות יחסית ועלולות לגרום לסבל רב לילד ולמשפחתו. הגישה לאבחון ולטיפול במחלות אלו צריכה להיות מותאמת לגילו של הילד, תוך הבנה שילדים אינם "מבוגרים נמוכים" ולכן רצוי שתעשה על ידי רופא עור-ילדים שמתמחה באבחון מחלות העור בילדות והטיפול בהן.


קראו עוד: חשוב שתכירו: 6 בעיות שעלולות להיגרם מגמילה לא נכונה מחיתולים


אטופיק דרמטיטיס עלולה אמנם להופיע גם בגיל מבוגר, אך במרבית המקרים היא תופיע כבר בגיל הילדות המוקדם, ולכן לרופא עור-ילדים יהיה יתרון באבחון ובטיפול בה.מהי אטופיק דרמטיטיס?

דרמטיטיס היא דלקת עור, כלומר מצב בו העור אדום ומגרד. לעתים העור יהיה יבש ומחוספס ולעיתים מפריש, תלוי בשלב בו נמצאת הדלקת. 


אטופיק דרמטיטיס (אסתמה של העור) היא מחלת עור המתבטאת בעור יבש ומגרד, שמתפתח לעיתים קרובות לדלקת עור. היא עשויה להופיע בכל גיל, אולם לרוב מופיעה כבר בגיל צעיר (85% יסבלו מהמחלה לפני גיל חמש).


אטופיק דרמטיטיס היא מחלת עור נפוצה שנמצאת בעלייה מתמדת מבחינת השכיחות באוכלוסיה, ובעיקר בעולם המערבי. נכון להיום כל כ-17% מהילדים סובלים מאטופיק דרמטיטיס ברמת חומרה כזאת או אחרת.למה גורמת המחלה?

אטופיק דרמטיטיס גורמת לגרד קשה מאוד בעור ולפריחה. לעיתים הפריחה תופיע באזורים בהם היה גרד ממושך - ולכן יש חשיבות רבה להפחתת הגרד ככל שניתן על ידי תרופות שונות.


אטופיק דרמטיטיס. גורמת לגרד קשה מאוד בעור ולפריחה


חשוב להדגיש כי לאטופיק דרמטיטיס צורות שונות בעור, שמשתנות בהתאם לחומרת המחלה וגיל המטופל. חלק מהחולים יסבלו מהמחלה כל חייהם, אך אצל כשני שלישים מהילדים יעלמו תסמיני המחלה עד שיגיעו לגילאי חטיבת הביניים.מהם הגורמים לאטופיק דרמטיטיס?

לאטופיק דרמטיטיס יש מרכיב גנטי/משפחתי, אך כרבע הילדים יפתחו את המחלה בלי רקע שכזה. חלק ניכר מהסובלים מאטופיק דרמטיטיס יסבלו גם מאסתמה נשימתית (ומכאן השם אסתמה של העור).


גורמים סביבתיים רבים עלולים להחמיר אטופיק דרמטיטיס, ביניהם:


חיות בית: בעיקר חתולים. אלרגיה לחתולים שכיחה באוכלוסיה.


עונתיות: אצל מרבית החולים תהיה החמרה במחלה בתקופת החורף, למרות שישנם גם כאלו שאצלם תהיה החמרה דווקא בקיץ.


חומרים כימיים: בשמים, חומרים משמרים, קוסמטיקה וצבעים מסויימים עלולים לגרום לאלרגיה עורית ולהחמיר את המצב בעור. לחולי אסתמה של העור סיכוי גבוה יותר ללקות באלרגיה עורית, ולכן הם נדרשים לעתים לעבור תבחיני מטלית ( ( patch testsלצורך אבחון של אלרגיה עורית.


אלרגיה למזון: אלרגיה עלולה גם כן לגרום לאסתמה של העור.כיצד מטפלים באטופיק דרמטיטיס?

באופן כללי, המצב האופטימלי הוא לנסות ולהימנע מהתלקחות המחלה והיווצרות דלקת בעור על ידי נקיטת מספר צעדים באופן קבוע יום יומי. כך, למשל, מומלץ להימנע מגורמים מחמירים סביבתיים (כמו אלו שהוזכרו למעלה), שעלולים להרע את המצב.


בנוסף מומלץ למרוח לחות ושימון על העור על בסיס יום יומי. שימוש בשמן אמבט/רחצה וקרם לחות באופן קבוע ימנעו את היובש בעור ואת הופעת הגרד, ובכך יפחיתו את הסיכוי להתפתחות דלקת בעור. ניתן גם לבצע בדיקות אלרגיה שונות, אך מומלץ לעשות זאת רק אחרי גיל שנה.


במידה והופיעה התלקחות של המחלה והעור הפך דלקתי, אדום ומגרד, נדרש טיפול תרופתי. ישנו מגוון רחב של תרופות שנועדו לטפל בעור, בהתאם לחומרת המצב ולגיל המטופל. ישנן תרופות שמטרתן הפחתת הדלקת והגרד, כגון סטרואידים (במשחה, סירופ או כדורים), תרופות ממשפחת האנטי-היסטמינים ומעכבי קלצינאורין (כגון אלידל ופרוטופיק). במידה ויש זיהומים עוריים באזורי הדלקת והגרד יינתן טיפול באנטיביוטיקה.


בנוסף ישנה אפשרות לטיפול באמצעות פוטותרפיה (Phototherapy, מיוונית: "טיפול באור"), טיפול באמצעות קרני UVB. במקרים קשים, בהם הטיפולים שהוזכרו מעלה נכשלים או לא מתאימים, יעשה שימוש בתרופות "חזקות" נוגדות דלקת, כגון מטוטרקסט, אימורן, ציקלוספורין וסלספט.פורומים אטופיק דרמטיטיס מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
האם מדובר בתורשה? bhby 15/10/2017 10:54
 • שלום, יש לי ילד בן 3. ביצענו מספר בדיקות דם (כי לגדול שלנו בן 9 יש אטופיק דרמטטיטיס ואלרגיה לקרדית האבק). התוצאה של בדיקת lg-e total היא 976.3 U/ml כשהטווח הוא 0-60. מה זה אומר? מבינים שזאת חריגה רצינית. שאלנו את רופאת המשפחה אמרה שיש אלרגיה ובגיל כזה לא ניתן לבדוק למה הילד אלרגי. נשמע קצת תמוה.. אמרה לביניתיים שניתן להשתמש בתכשירים של הילד הגדול (זה אומר סירופ לורתרים / אריוס, טיפות עיניים אופטילסט ומשחות: אקווה קרם, אלוקום ומקלחת רק עם לקטופיל- טיפול קבוע הניתן מידי יום ביומו.נשמח למידע מה ניתן לעשות בעניין. חשוב לציין שלאחרונה נראים סימני אטופיק בעור (גירודים) והעיניים אדומות וצורבות. האם לבצע בדיקות במרפאת אלרגיה או שזה ברור שהילד הקטן הולך בעקבות הגדול? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
רמת IGE גבוהה ד"ר רמית מעוז סגל 01/11/2017 22:26
 • כן רמת ה- IGE שלו גבוהה, אבל זה די טיפוסי לאסטמה של העור כדאי להבדק ע"י אלרגולוג מומחה כדי לקבל פרטים נוספים על מצבו הרפואי על מנת להמליץ האם יש צורך בבדיקות אלרגיה נוספות בברכה,

 • + הוסף תגובה
רמת ה- IGE בדם מרים 19/09/2020 10:00
 • לד"ר רמית מעוז סגל שלום רב ושנה טובה. אני בת 75 ורמת ה-IGE בדם היא:47.3IU/ml האם זה גבוה? בתודה מרים

 • + הוסף תגובה
אימונוגלובולין e ד"ר רמית מעוז-סגל 19/09/2020 17:01
הקשר בין אלרגיה לחלבון החלב לבין אטופיק דרמטיטיס לילך 15/09/2020 12:40
 • אני מעוניינת להבין האם יש קשר בין אלרגיה לחלבון החלב בתנוקות לבין אטופיק דרמטיטיס והאם מתן פורמולה מפורקת כמו נוטרמיגן יכולה לסייע בהפחתה או מניעה של האטופיק אני שואלת בגלל הפרוביוטיקה שיש בה?

 • + הוסף תגובה
אלרגיה לחלב ד"ר רמית מעוז-סגל 16/09/2020 18:58
 • יש קשר. כיום הגישה הטיפולית מאד השתנתה לגבי זה. לגבי פרוביוטיקה- יש עבודות מחקריות שהצביעו על הטבה מסויימת עם פרוביוטיקה.

 • + הוסף תגובה
גרד בכף האגודל מזה שנים ,.אני מקבלת :בטאקורטן אילוש 12/08/2020 12:58
 • אני מקבלת קרם של :בטאקורטן נגד אלרגיה ,וזה לא עוזר הרופא מומחה ,אמר לי שיש לי :ספוייסיס מכוון שבגרד לא מפסיק ,ומכול פעם זה מתפרץ מחדש למרות שאני עם כפפות כמו שאמרה לי רופאת עור אחרי בדיקת אלרגיה בבית חולים העמק נאמר לי שאני לא אלרגית לתכשירי ניקיון מה עליי לעשות ,ובאיזה משפחה ,טיפול טבעי ,או כל דבר שהוא .אני סובלת הגירוד עד זוב דם שוב הפצע נפתח .ממש מתסכל

 • + הוסף תגובה
בטאקורטן ד"ר רמית מעוז-סגל 12/08/2020 14:30
 • מריחת סטרואידים לזמן ממושך לא מומלצת בכלל בגלל תופעות לוואי שמשפיעות הן על העור והן בכל הגוף. כדי לתת לך טיפול מירבי עבורך את צריכה להבדק.

 • + הוסף תגובה
תודה אילוש 12/08/2020 18:54
 • אני מודה לך מאוד ,השאלה ?איזה תופעות על הגוף זה עושה ,ולמה לא הזהירו אותי ? וכל פעם נתנו לי את הקרם כטיפול קבוע .

 • + הוסף תגובה
תופעות לוואי של סטרואידים ד"ר רמית מעוז-סגל 12/08/2020 20:18
 • מריחה ממשוכת על העור עלולה. לגרום להדקקות העור, שיעור יתר, פיגמנטציה ועוד

 • + הוסף תגובה
פצע פתוח ד"ר רמית מעוז-סגל 12/08/2020 20:19
 • אני מצטערת אך פורום זה לא יכול להחליף בדיקה גופנית וייעוץ רפואי אמיתי במרפאה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!