אטופיק דרמטיטיס: כל מה שצריך לדעת על אסתמה של העור

כ-17% מהילדים יסבלו ממצב של אטופיק דרמטיטיס - מחלת עור הגורמת ליובש ולגרד ושכיחה בעיקר אצל ילדים מתחת לגיל חמש. מהם הגורמים למחלה, המוכרת גם בתור אסתמה של העור, ומדוע היא מתפרצת בעיקר בחורף?
כתבה פרסומית כתבת חסות


מחלות עור בילדים, ובכללן אטופיק דרמטיטיס (אסתמה של העור) הן נפוצות יחסית ועלולות לגרום לסבל רב לילד ולמשפחתו. הגישה לאבחון ולטיפול במחלות אלו צריכה להיות מותאמת לגילו של הילד, תוך הבנה שילדים אינם "מבוגרים נמוכים" ולכן רצוי שתעשה על ידי רופא עור-ילדים שמתמחה באבחון מחלות העור בילדות והטיפול בהן.


קראו עוד: חשוב שתכירו: 6 בעיות שעלולות להיגרם מגמילה לא נכונה מחיתולים


אטופיק דרמטיטיס עלולה אמנם להופיע גם בגיל מבוגר, אך במרבית המקרים היא תופיע כבר בגיל הילדות המוקדם, ולכן לרופא עור-ילדים יהיה יתרון באבחון ובטיפול בה.מהי אטופיק דרמטיטיס?

דרמטיטיס היא דלקת עור, כלומר מצב בו העור אדום ומגרד. לעתים העור יהיה יבש ומחוספס ולעיתים מפריש, תלוי בשלב בו נמצאת הדלקת. 


אטופיק דרמטיטיס (אסתמה של העור) היא מחלת עור המתבטאת בעור יבש ומגרד, שמתפתח לעיתים קרובות לדלקת עור. היא עשויה להופיע בכל גיל, אולם לרוב מופיעה כבר בגיל צעיר (85% יסבלו מהמחלה לפני גיל חמש).


אטופיק דרמטיטיס היא מחלת עור נפוצה שנמצאת בעלייה מתמדת מבחינת השכיחות באוכלוסיה, ובעיקר בעולם המערבי. נכון להיום כל כ-17% מהילדים סובלים מאטופיק דרמטיטיס ברמת חומרה כזאת או אחרת.למה גורמת המחלה?

אטופיק דרמטיטיס גורמת לגרד קשה מאוד בעור ולפריחה. לעיתים הפריחה תופיע באזורים בהם היה גרד ממושך - ולכן יש חשיבות רבה להפחתת הגרד ככל שניתן על ידי תרופות שונות.


אטופיק דרמטיטיס. גורמת לגרד קשה מאוד בעור ולפריחה


חשוב להדגיש כי לאטופיק דרמטיטיס צורות שונות בעור, שמשתנות בהתאם לחומרת המחלה וגיל המטופל. חלק מהחולים יסבלו מהמחלה כל חייהם, אך אצל כשני שלישים מהילדים יעלמו תסמיני המחלה עד שיגיעו לגילאי חטיבת הביניים.מהם הגורמים לאטופיק דרמטיטיס?

לאטופיק דרמטיטיס יש מרכיב גנטי/משפחתי, אך כרבע הילדים יפתחו את המחלה בלי רקע שכזה. חלק ניכר מהסובלים מאטופיק דרמטיטיס יסבלו גם מאסתמה נשימתית (ומכאן השם אסתמה של העור).


גורמים סביבתיים רבים עלולים להחמיר אטופיק דרמטיטיס, ביניהם:


חיות בית: בעיקר חתולים. אלרגיה לחתולים שכיחה באוכלוסיה.


עונתיות: אצל מרבית החולים תהיה החמרה במחלה בתקופת החורף, למרות שישנם גם כאלו שאצלם תהיה החמרה דווקא בקיץ.


חומרים כימיים: בשמים, חומרים משמרים, קוסמטיקה וצבעים מסויימים עלולים לגרום לאלרגיה עורית ולהחמיר את המצב בעור. לחולי אסתמה של העור סיכוי גבוה יותר ללקות באלרגיה עורית, ולכן הם נדרשים לעתים לעבור תבחיני מטלית ( ( patch testsלצורך אבחון של אלרגיה עורית.


אלרגיה למזון: אלרגיה עלולה גם כן לגרום לאסתמה של העור.כיצד מטפלים באטופיק דרמטיטיס?

באופן כללי, המצב האופטימלי הוא לנסות ולהימנע מהתלקחות המחלה והיווצרות דלקת בעור על ידי נקיטת מספר צעדים באופן קבוע יום יומי. כך, למשל, מומלץ להימנע מגורמים מחמירים סביבתיים (כמו אלו שהוזכרו למעלה), שעלולים להרע את המצב.


בנוסף מומלץ למרוח לחות ושימון על העור על בסיס יום יומי. שימוש בשמן אמבט/רחצה וקרם לחות באופן קבוע ימנעו את היובש בעור ואת הופעת הגרד, ובכך יפחיתו את הסיכוי להתפתחות דלקת בעור. ניתן גם לבצע בדיקות אלרגיה שונות, אך מומלץ לעשות זאת רק אחרי גיל שנה.


במידה והופיעה התלקחות של המחלה והעור הפך דלקתי, אדום ומגרד, נדרש טיפול תרופתי. ישנו מגוון רחב של תרופות שנועדו לטפל בעור, בהתאם לחומרת המצב ולגיל המטופל. ישנן תרופות שמטרתן הפחתת הדלקת והגרד, כגון סטרואידים (במשחה, סירופ או כדורים), תרופות ממשפחת האנטי-היסטמינים ומעכבי קלצינאורין (כגון אלידל ופרוטופיק). במידה ויש זיהומים עוריים באזורי הדלקת והגרד יינתן טיפול באנטיביוטיקה.


בנוסף ישנה אפשרות לטיפול באמצעות פוטותרפיה (Phototherapy, מיוונית: "טיפול באור"), טיפול באמצעות קרני UVB. במקרים קשים, בהם הטיפולים שהוזכרו מעלה נכשלים או לא מתאימים, יעשה שימוש בתרופות "חזקות" נוגדות דלקת, כגון מטוטרקסט, אימורן, ציקלוספורין וסלספט.פורומים אטופיק דרמטיטיס מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
יובש ואטופיק אמא 16/02/2020 14:07
 • אני גרה באיזור יבש. לאחרונה האטופיק של בני בן ה-12 הוחמר. האם יובש באויר, ללא לחות (בעבר גרתי בתל אביב) יכול לשפר ? מה טוב יותר לעור חולה באטופיק?

 • + הוסף תגובה
אוויר יבש ד"ר רמית מעוז-סגל 17/02/2020 09:02
 • זה תלוי בפנוטיפ של המחלה שלו-בחולים עם אטופיק ורגיושת לקרדיות עדיף איזור יבש עם פחות לחות- הקרדיות פחות משגשגות במזג אוויר כזה. אבל לא לשכוח שגם היובש מצרך טיפול אנטנסיבי בלחויות

 • + הוסף תגובה
אטופיק דרמטיסיס קטרין מואיס 12/01/2020 14:18
 • היי, הילד שלי מאז שנולד זבל מקשקשים בקרקפת אמרו לי שזה סבוריאה ויעבור עם הזמן, כל יום מקלחת אותו בשמן אמול ובלנאום. הוא כבר תכף בין 4 חודשים בסופש הייתה ממש התפרצות של יובש על כל הפנים שלו. יובש חמור ממש כל הקרקפת ומאחורי האוזניים והמשיך גם לגוף לידיים והרגלים. באתי לרופאת ילדים והיא אמרה לי שככל הנראה מדובר האלרגיה לחלב וזה בא לידי ביטוי כאסטמה של העור כי שמעה גם ציפצופים כי היה חולה ואמרה שאולי יש קשר. האם האסטמה יכולה להיות אלרגיה או שלנסות לטפל באסטמה לפני שמחליפים את האוכל ?

 • + הוסף תגובה
אטופיק דרמטיטיס ואלרגיה לחלב ד"ר רמית מעוז-סגל 14/01/2020 10:36
 • כדאי בלי קשר לטפל בעור- ובמקביל להתייעץ בהקדם עם מומחה לאלרגיה על מנת להחליט על חשיפות לחלב בהמשך. כדאי לפנות בהקדם

 • + הוסף תגובה
נגע בעור לילדה בת שנתיים שי 26/12/2019 20:09
 • לפני מספר ימים הופיע לביתי בת השנתיים נגע ביד הדומה לעיגול עם מלא נקודות אדומות שעולות על העור ונראות מאוד כהות, יש לציין שלא מגרד לה אבל זה ניהיה יותר כהה ביומיים נאחרונים , מה זה יכול להיות?

 • + הוסף תגובה
כתמים ד"ר רמית מעוז-סגל 31/12/2019 09:02
 • יכול להיות הרבה מאד דברים- חסראים הרבה פרטים על מנת לאבחן וכמובן לא ניתן לדלג על בדיקה גופנית מלאה. לגשת להבדק !!!

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!