סטרפטוקוקוס A: מהו החיידק האלים שפגע ביולדות?

שלוש יולדות עברו בימים האחרונים כריתת רחם, לאחר שנדבקו בחיידק מסוג סטרפטוקוקוס A, אותו חיידק שגורם גם לדלקות גרון. מתי הופך החיידק לאלים ומדוע דווקא יולדות נדבקות? ארנון אפק, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, מסביר - ומרגיע

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 13/07/2016

שלושת המקרים האחרונים, בהן נשים נאלצו לעבור כריתת רחם לאחר שנדבקו בחיידק אלים, הובילו לחשש רב בקרב יולדות רבות, המודאגות מכך שמקרה דומה עלול להתרחש גם להן. יחד עם ארנון אפק, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, בדקנו האם אכן יש סיבה לדאגה - ומה צריכה לעשות מי שחושדת שנדבקה בו. מהו החיידק סטרפטוקוקוס A?

סטרפטוקוקוס A הוא חיידק נפוץ יחסית, שיודע לגרום למגוון רחב מאוד של מחלות, כאשר השכיחה ביותר היא דלקת הגרון, המוכרת לכולנו. בחלק מהמקרים חיידק עשוי להיות מאוד אגרסיבי, ולשאת רעלן. אותו רעלן הוא שגורם למחלה הקשה שנקראת תסמונת הלם רעלי, מצב מסכן חיים הגורם לקריסת מערכות וכניסה להלם, המלווה בעליית חום הגוף – אם היא אינה מטופלת במהירות.כיצד מתבצעת ההדבקה?

3% עד 10% מהאוכלוסייה נשאים של החיידק, שיכול לעבור דרך שיעול, עיטוש או אפילו במגע. לא כל מי שנדבק בו יחלה: 10%-15% מהנשאים לא יפגעו ממנו.


סטרפטוקוקוס A

סטרפטוקוקוס A. לא כל מי שנדבק יחלה


מדוע נשים לאחר לידה נמצאות בסיכון רב יותר?

הן לא. מקרים כאלו הם חריגים ביותר, ולרוב גם אם יולדת חלתה לא נדע מה הגורם שהדביק אותה. במקרה הספציפי הזה נערכה בדיקה והצליחו, אצל אישה אחת, לאשר כמעט בוודאות כי היא נדבקה מהגניקולוג שטיפל בה בבית החולים "שיבא". כיוון שנמצא כי הגניקולוג נשא של החיידק הוחלט ללכת על הצד הבטוח ולכן ערכו בדיקה אצל כל היולדות שטופלו אצלו בתקופה האחרונה, על מנת לוודא כי הן אינן מפתחות תסמינים של התסמונת. ואכן, אחת הנשים אליה פנו החלה לפתח סימנים של חום וכאבי בטן קשים מאוד, ולכן היא הובאה מיידית לבית החולים וטופלה בשלב מאוד מוקדם.כיצד ניתן לדעת אם אישה נדבקה מהגניקולוג או ממקור אחר?

על ידי הקוד הגנטי של החיידק. אנחנו מבצעים את הבדיקה במעבדות על ידי המומחים למקצוע, ביחידה למניעת זיהומים.האם ייתכן שנדבקו נשים נוספות?

ככל שהזמן עובר הסבירות יורדת, אבל אנחנו ממשיכים לעקוב אחרי אותן נשים.מה מצבו של הגניקולוג שגרם להדבקה?

מצבו הבריאותי, למיטב הבנתי, טוב, אך הוא כואב את האירוע. ברור לכולם כי לא היה דבר שאותו רופא יכול היה לעשות אחרת, כיוון שהוא כלל לא ידע שהוא נשא של החיידק. מהם סימני האזהרה אצל יולדות למחלה?

הסימנים המרכזיים הם חום, הפרשה מהוואגינה וכאבי בטן מאוד קשים. בכל מקרה בו יולדת מרגישה כי היא סובלת מהסימנים הללו עליה לפנות לרופא.


פורומים, הריון ולידה

פורום הריון ולידה באינפומד. כל השאלות והתשובות על הריון ולידה מחשבון ביוץ, הריון, שבועות הריון, דולה, בדיקת הריון, קורס הכנה ללידה, בדיקות הריון, רעלת הריון, לידה טבעית, בחילות בהריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מקלון ביוץ לבדיקת הריון אמאלה 13/12/2019 09:13
  • האם ניתן לבדוק הריון בעזרת מקלות ביוץ? ואם כן החל מאיזה יום לאחר הביוץ? תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
איחור במחזור לאחר ניתוח שושי 12/12/2019 21:32
  • עבקתי ניתוח הקטנה לאחריו קיבלתי מחזור פעם אחת ומה24.10 עד היום 12 12 לא קיבלתי מחזור . עשיתי בדיקת היריון ויצא שלילי. מה עלי לעשות זה אומר שאני בהריון?

  • + הוסף תגובה
cmv 127.7 igG , אדוויל עדן 12/12/2019 20:17
  • 1.אני בשבוע 6 ובבדיקת דם יצא igm שלילי וigg 127.7,האם יש סיכון להדבקה של העובר? 2. היה לי חום גבוה אז לקחתי 2 אדוויל במרווח של 6 שעות האם זה מצריך בדיקה? כמה זה מסוכן לעובר?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!