בת 35 ומעלה ומנסה להיכנס להריון? כל מה שאת חייבת לדעת

מגיל 35 יורדת רמת פריון האישה באופן דרסטי, ואיתה הסיכויים להיכנס להריון באופן טבעי. לאחר כמה זמן מומלץ לפנות לברור אצל רופא ומה הסיכויים להיכנס להריון ללא טיפולים? כל מה שאת צריכה לדעת
כתבה פרסומית כתבת חסות


כיום יותר ויותר נשים נוטות לדחות את מועד הקמת המשפחה, בעיקר עקב רצונן להתבסס כלכלית ומקצועית. כתוצאה מכך נדחה נושא תכנון המשפחה וההורות נדחה לגילאי ה-30 ומעלה. תופעה זו של כניסה להריון בגיל מאוחר הפכה נפוצה מאוד ונמצאת במגמת עלייה בכל העולם בשני העשורים האחרונים. 


קראו עוד: חיסון שעלת בהריון: למה צריך את זה?


אך דחיית הגיל לא עולה בקנה אחד עם רמת פריון האישה, אשר נמצא בשיאו בגילאי ה-20 ויורד בהדרגה החל משנות ה-30, כאשר מגיל 35 רמת הפריון של האישה יורדת באופן דרסטי. הירידה ברמת הפריון נובעת בעיקר עקב דילול במאגר הביציות שבשחלות וכן בשל הירידה באיכות הביציות. מסיבה זו נשים רבות בגילאי 35 ומעלה נזקקות לטיפולי פריוןמה הסיכויים להריון תקין אחרי גיל 35?

הריון ולידה בגילאי 35 ומעלה כרוכים ביותר סיכונים באופן יחסי, כמו הפלות, הולדת ולד מת, מומים בעובר וכן מצבים בריאותיים של היולדת שעלולים לסכן את העובר, כמו סוכרת ולחץ דם גבוה. בנוסף נמצא אישוש לכך שבקרב נשים בגיל 40 ומעלה הסיכויים להריון תקין נמוכים מאוד: סיכוייה של אישה בגילאי 44-43 להביא ילד לעולם נעים סביב 2%-3% בלבד, הן בשל הירידה בגיל הפריון שלהן, והן משום שבגיל זה שכיחות ההפלות וההריונות הלא תקינים גבוהה. מסיבה זו קופות החולים אינן מאפשרות לנשים לעבור טיפולי פוריות אחרי גיל 45 ואילו טיפולים בין הגילאים 44-45 דורשים בדרך כלל אישור מיוחד.


אי פריון

הריון אחרי גיל 35. נשים רבות זקוקות לטיפולי פוריות


מתי מומלץ לפנות לביצוע בירור אי פריון?

מקובל להתחיל להגדיר את הקושי להיכנס הריון כ"בעיית פוריות" כאשר זוג אינו מצליח להשיג הריון לאחר פרק זמן של שנה, אשר במסגרתה קיים יחסי מין באופן סדיר ללא שימוש באמצעי מניעה. כאשר גיל האישה הוא 35 ומעלה, תוגדר בעיית פוריות לאחר פרק זמן של חצי שנה, אשר במסגרתו התקיימו יחסי מין סדירים ללא אמצעי מניעה וללא השגת הריון. במידה ועולה החשד שקיימת בעיה בנושא הפוריות מומלץ להתייעץ עם מומחה לפריון קודם לכן.מה כולל תהליך טיפולי הפוריות?

לפני שמתחילים את הטיפולים, על האישה לעבור הערכה כוללנית של התפקוד השחלתי שלה, כולל פרופיל הורמונלי, בעזרתו ניתן להעריך את הרזרבה השחלתית שלה, וכן בדיקת אולטרסאונד של השחלות, אשר משמשת כמדד נוסף לתפקוד השחלתי. 


במקרים של קושי להיכנס להריון אצל נשים אחרי גיל 40, לרוב נהוג להתחיל בטיפולים סטנדרטיים של השראת ביוץ: טיפול הורמונלי-תרופתי, המגביר את ביוץ האישה, והזרעות תוך רחמיות. אם לאחר מספר טיפולים (שלושה-ארבעה) לא מושג הריון, עוברים בדרך כלל לטיפולי הפריית מבחנה. כיצד מתבצעת הפריית מבחנה?

הפריית המבחנה מתחילה בטיפול הורמונלי לגירוי השחלות. בהמשך נעשית שאיבת ביציות תחת הרדמה כללית והפרייתן במעבדה עם הזרע של בן הזוג. כעבור יומיים-שלושה הביציות המופרות מושתלות ברחם האישה. פעולה זו אינה כרוכה בהרדמה ודומה באופייה לפעולה של ההזרעה. 


חשוב לציין כי במידה ומתברר שהרזרבה השחלתית של האישה אינה מאפשרת השגת הריון עם ביציות משלה, עומדת בפניה האפשרות של הריון מתרומת ביצית, הנשאבת מרחמה של אישה צעירה יותר.ד"ר משה רויבורט, גינקולוג בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית בבילינסון

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר משה רויבורט השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים פוריות והפריה חוץ גופית (IVF)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הופעה מחדש של מחיצה רחמית חוששת 28/05/2020 19:23
  • שלום, עברתי לפני שנה וחצי הסרה של מחיצה רחמית באורך 1.5-2 סמ. מאז נכנסתי להריון וילדתי בשבוע 38+5 לאחר השראת לידה. בלידה השיליה לא נפרדה כלל, ובוצע רביזיו אגרסיבי עם איבוד מאסיבי של דם. לאחר הלידה נשארה שארית שיליה שחדרה למיומטריום בפונדוס. השארית הוסרה בהיסטרו ניתוחית. 3 חודשים לאחר מכן עברתי היסטרו אבחנתית לביקורת (בוצעה עי אותו רופא שביצע את הניתוחית), ונמצאה מחיצה של 25%. 1. האם מחיצה יכולה להווצר מחדש כתוצאה מהסרת שארית שילייה באזור? הרופא טוען שהיא כנראה היתה גם במהלך ההריון (משמע שהוא פיספס אותה במהלך הניתוחית? מדובר ברופא הכי מוכר בתחום), אך אשמח לשמוע חוות דעת נוספת. 2. מה כדאי לי לעשות איתה אם אני מתכננת הריון נוסף? 3. מה הסבירות לכך שהשיליה לא תפרד שוב בלידה הבאה? מאז הלידה האחרונה רק התווספו צלקות לרחם שלי. 4. האם יש משהו שניתן לעשות כדי למנוע נעיצות שיליה או כדי למזער נזקים? 5. מה עושים במידה ושוב תהיה נעיצות? ומה צריך לעשות במהלך ההריון כדי לזהות אותה מראש? (בהריון האחרון לא ידעו על הנעיצות לפני הלידה) תודה!

  • + הוסף תגובה
שלום רב, לא הייתי עושה שום דבר בנוגע למחיצה. אין מה לעשות על מנת להפחית סיכון לשליה נעוצה. במהלך ההריון כדאי לבצע בדיקות אולטראסאונד על מנת לנסות ולראות האם השליה נעוצה. בהצלחה רבה. ד"ר אמיר רבהון 30/05/2020 19:58
הריון בסביבות גיל 46 דנית 28/05/2020 06:50
  • שלום לך. גיל 45 וחצי. יש 2 ילדים בני 13,10וחצי מהריונות תקינים וספונטניים שניקלטו בעבר ללא קשיים. fsh בתחילת מחזור לפני חצי שנה 8 amh לפני שנתיים ורבע(27 חודשים)0.99 לפני כמעט שנה הריון טבעי כימי בטא 250. מחזורים באורכים עם שונות גבוהה.מחזור לפני זה שעכשיו היה 28 ימים,זה שלפניו 18 וזה שלפני שניהם 30. בעלי ב-3 שנים מבוגר מימני וזרעו לפני שנה היה טוב יחסית .לא מצויין אבל טוב. פנינו לטיפול אצל מטפלת אלטרנטיבית טיבעית לפוריות שאמרה שצריך מינימום 3 חודשים טיפול כדי שיהיה סיכוי להריון. הטיפול מתמקד בעיקר בי,למעט פגישה אחת של המטפלת עם בעלי בנושא תזונה לפוריות הגבר(שהיתה אחרי הפגישה הראשונה הזוגית להיכרות). האם אכן יש סיכוי כלשהוא להריון בעוד כמה חודשים כשאהיה לקראת גיל 46,או שחבל על הזמן והכסף של הטיפול הנ"ל?

  • + הוסף תגובה
דנית שלום. הסיכוי להגיע ללידה בגיל שלך נמוך מ 1%. הסכוי הנמוך הזה נובע מאיכות הביציות בגיל כזה של האשה. לא מכיר שום שיטת טפול רפואית או משלימה שיכולה לשפר סיכויים אלה. לכן לא רואה מקום להשקיע כסף זמן בנסיונות טפול מהסוג שציינת. ד"ר אמיר רבהון 30/05/2020 19:54
ערכ ב טא נוכים טליה 25/05/2020 14:02
  • היי הריון 6 מתוכם 2 לידות תקינות 4 הפלות. אני עכשיו שבוע 6 יש דופק אך בטא לא מכפילה את עצמה. הבטא נכון להיופ עומדת רק על 1900. ייתכן שיהיה הריון תקין למרות זאת?

  • + הוסף תגובה
טליה שלום, בטא 1900 בשבוע 6 זה מאד נמוך . מציע לחזור על האולטראסאונד עוד כשבוע ואז התמונה תהיה ברורה לכאן או לשם. בהצלחה ד"ר אמיר רבהון 25/05/2020 21:50
המשך טליה 26/05/2020 10:03
  • תודה רבה. במידה והדופק ימשיך (למרות שלדעתי הוא יפסק מניסיון קודם) הבטא הנמוכה יכולה להעיד על עובר לא תקין בהמשך?

  • + הוסף תגובה
מציע לחכות לאולטראסאונד הקרוב בשלב זה. ד"ר אמיר רבהון 26/05/2020 12:57

הצטרפו לאינדקס הרופאים!