בת 35 ומעלה ומנסה להיכנס להריון? כל מה שאת חייבת לדעת

מגיל 35 יורדת רמת פריון האישה באופן דרסטי, ואיתה הסיכויים להיכנס להריון באופן טבעי. לאחר כמה זמן מומלץ לפנות לברור אצל רופא ומה הסיכויים להיכנס להריון ללא טיפולים? כל מה שאת צריכה לדעת
כתבה פרסומית כתבת חסות


כיום יותר ויותר נשים נוטות לדחות את מועד הקמת המשפחה, בעיקר עקב רצונן להתבסס כלכלית ומקצועית. כתוצאה מכך נדחה נושא תכנון המשפחה וההורות נדחה לגילאי ה-30 ומעלה. תופעה זו של כניסה להריון בגיל מאוחר הפכה נפוצה מאוד ונמצאת במגמת עלייה בכל העולם בשני העשורים האחרונים. 


קראו עוד: חיסון שעלת בהריון: למה צריך את זה?


אך דחיית הגיל לא עולה בקנה אחד עם רמת פריון האישה, אשר נמצא בשיאו בגילאי ה-20 ויורד בהדרגה החל משנות ה-30, כאשר מגיל 35 רמת הפריון של האישה יורדת באופן דרסטי. הירידה ברמת הפריון נובעת בעיקר עקב דילול במאגר הביציות שבשחלות וכן בשל הירידה באיכות הביציות. מסיבה זו נשים רבות בגילאי 35 ומעלה נזקקות לטיפולי פריוןמה הסיכויים להריון תקין אחרי גיל 35?

הריון ולידה בגילאי 35 ומעלה כרוכים ביותר סיכונים באופן יחסי, כמו הפלות, הולדת ולד מת, מומים בעובר וכן מצבים בריאותיים של היולדת שעלולים לסכן את העובר, כמו סוכרת ולחץ דם גבוה. בנוסף נמצא אישוש לכך שבקרב נשים בגיל 40 ומעלה הסיכויים להריון תקין נמוכים מאוד: סיכוייה של אישה בגילאי 44-43 להביא ילד לעולם נעים סביב 2%-3% בלבד, הן בשל הירידה בגיל הפריון שלהן, והן משום שבגיל זה שכיחות ההפלות וההריונות הלא תקינים גבוהה. מסיבה זו קופות החולים אינן מאפשרות לנשים לעבור טיפולי פוריות אחרי גיל 45 ואילו טיפולים בין הגילאים 44-45 דורשים בדרך כלל אישור מיוחד.


אי פריון

הריון אחרי גיל 35. נשים רבות זקוקות לטיפולי פוריות


מתי מומלץ לפנות לביצוע בירור אי פריון?

מקובל להתחיל להגדיר את הקושי להיכנס הריון כ"בעיית פוריות" כאשר זוג אינו מצליח להשיג הריון לאחר פרק זמן של שנה, אשר במסגרתה קיים יחסי מין באופן סדיר ללא שימוש באמצעי מניעה. כאשר גיל האישה הוא 35 ומעלה, תוגדר בעיית פוריות לאחר פרק זמן של חצי שנה, אשר במסגרתו התקיימו יחסי מין סדירים ללא אמצעי מניעה וללא השגת הריון. במידה ועולה החשד שקיימת בעיה בנושא הפוריות מומלץ להתייעץ עם מומחה לפריון קודם לכן.מה כולל תהליך טיפולי הפוריות?

לפני שמתחילים את הטיפולים, על האישה לעבור הערכה כוללנית של התפקוד השחלתי שלה, כולל פרופיל הורמונלי, בעזרתו ניתן להעריך את הרזרבה השחלתית שלה, וכן בדיקת אולטרסאונד של השחלות, אשר משמשת כמדד נוסף לתפקוד השחלתי. 


במקרים של קושי להיכנס להריון אצל נשים אחרי גיל 40, לרוב נהוג להתחיל בטיפולים סטנדרטיים של השראת ביוץ: טיפול הורמונלי-תרופתי, המגביר את ביוץ האישה, והזרעות תוך רחמיות. אם לאחר מספר טיפולים (שלושה-ארבעה) לא מושג הריון, עוברים בדרך כלל לטיפולי הפריית מבחנה. כיצד מתבצעת הפריית מבחנה?

הפריית המבחנה מתחילה בטיפול הורמונלי לגירוי השחלות. בהמשך נעשית שאיבת ביציות תחת הרדמה כללית והפרייתן במעבדה עם הזרע של בן הזוג. כעבור יומיים-שלושה הביציות המופרות מושתלות ברחם האישה. פעולה זו אינה כרוכה בהרדמה ודומה באופייה לפעולה של ההזרעה. 


חשוב לציין כי במידה ומתברר שהרזרבה השחלתית של האישה אינה מאפשרת השגת הריון עם ביציות משלה, עומדת בפניה האפשרות של הריון מתרומת ביצית, הנשאבת מרחמה של אישה צעירה יותר.ד"ר משה רויבורט, גינקולוג בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית בבילינסון

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר משה רויבורט השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים פוריות והפריה חוץ גופית (IVF)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שבוע 6+3 שק הריון יעל 05/04/2020 13:45
  • היי אני שבוע 5+3 אחרי הפרייה . אתמול בבוקר היו לי דקירות חזקות בבטן וכאבי בטן משתקים למשך חצי שעה , הלכתי למוקד נשים והרופא אמר לי שהכאבים בגלל שהשחלות מוגדלות , הוא ראה שק הריון בתוך הרחם. בסיכום הוא כתב שראה שק הריון בתוך הרחם, לא הין אמורים לראות גם שק חלמון בשבוע הזה? תודה רבה !

  • + הוסף תגובה
כאב ברגל וגב תחתון אחלא 03/04/2020 22:02
  • ערב טוב דר אני בת 32 אחרי ivf החזרה ב 18.3 בטא חיובי 294 ב 1.4 הוחזרו 3 עוברים בני 4 שאלתי כך יש לי כאבים לסירוגין באיזור גב תחתון משמאל ומפשעה שמאלית ( בטן תחתון ) יותר כוון המפשעה אבל מה שמפריע זה שהכאב מקרין לרגל שמאל . הכאב כאילו שבא לי למתוח את הרגל על מנת לשחרר אותו על מה יכול להעיד כאב כזה בשלב כזה של הריון ? מקווה שהייתי ברורה תודה

  • + הוסף תגובה
רמות בטא דניאל 02/04/2020 14:32
  • שלום ד"ר, ב-10/3 ביצעתי החזרה של עובר יום 2 טרי. ב-23/3 בטא 458, פרוג' 127 ומעלה ואסטרדיול 3148. ב-30/3, 7 ימים אחרי, בטא 2,500, פרוג' 127 ואסטרדיול 5981 + אולטרסאונד לוודא מיקום שק ואכן נצפה שק הריון ושק חלמון ברחם. אני מאוד מודאגת מהעליה של הבטא ב-7 ימים, מחישוב שלי זה יוצא פי 1.5 ב-48 שעות. הרופא אמר לי לחזור לאולטרסאונד וכבר לא לבצע בדיקת דם, השאלה אם יש סיכוי שההריון ימשיך למרות שהעליה של הבטא גבולית?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!