כך תצחצחו נכון: 10 טיפים שיעזרו לכם לשמור על בריאות הפה

אנו נוטים לעשות את פעולת צחצוח השיניים על "אוטומט", אך הקפדה על הפרטים הקטנים יכולה למנוע בעיות גדולות בעתיד. מה נדרש לעשות כדי לשמור על בריאות חלל הפה לאורך זמן? המדריך המלא
כתבה פרסומית כתבת חסות


בעבר נהגו לצחצח שיניים באמצעות חול או פחם של מדורה לאחר שהתקרר. למרבה המזל השתכללנו וכיום אפשר למצוא ברשתות השיווק שלל סוגי מברשות שיניים ומשחות שיניים שבעזרתן ניתן לשמור על בריאות חלל הפה לאורך זמן. זאת כמובן בהנחה שמקפידים על כללי צחצוח נכון.


מומלץ להתחיל את פעולת צחצוח השיניים החל מבקיעת השן הראשונה של התינוק, כאשר בשלבים הראשונים עושים זאת באמצעות אצבע או מקלון אוזניים, וללא משחה. כשהילד מתחיל לצחצח בכוחות עצמו, יש להקנות לו הרגלי צחצוח נכונים הכוללים צחצוח שיניים פעמיים ביום.


קראו עוד: 11 הרגלים שפוגעים בבריאות השיניים שלכם


המטרה העיקרית של צחצוח השיניים הינה הסרת הפלאק, רובד החיידקים, כך שלא יהפוך לעששת ("חורים בשיניים") או לאבנית. למה הכוונה באבנית? בדומה לקומקום חשמלי גם בשיניים מתקיימת תופעה של שקיעת יוני סידן, אשר גורמת להיווצרות אבנית על השיניים (בקומקום מקורם במים ובפה מקורם ברוק), אך בפה ישנם חיידקים שתורמים לכך על ידי יצירת הפלאק, שהופך בהמשך לאבנית. 


אז לאחר שהבנו מדוע חשוב לצחצח שיניים, לפניכם המדריך המלא שיסביר לכם כיצד לעשות זאת נכון:


1.צחצחו עם פלואוריד

פלואוריד הוא חומר שמחליף מולקולה בחלק החיצוני של השן (האמייל) ולכן מחזק את השן ומשפר את העמידות שלה לעששת. פלואוריד מצוי במי הברז שאנו שותים, אך רבים מאיתנו לא שותים מי ברז, ולכן חשוב להקפיד לרכוש משחת שיניים המכילה פלואוריד, בייחוד בצחצוח שיניים של בני הגיל הרך. 


2.החליפו את מברשת השיניים לעיתים קרובות

עם הזמן מברשת השיניים שלנו נשחקת ומאבדת מיעילותה. ניתן להקביל זאת לסחיבת מים בדלי שיש בו חורים והמים דולפים ממנו בהדרגה: אנו חושבים שהכל בסדר אך למעשה מצחצחים את השיניים לחינם. מומלץ להחליף מברשת שיניים מידי שלושה/ארבעה חודשים או כשהסיבים שלה "נפתחים" – מה שקורה קודם. 


3.אל "תחפפו" 

בדומה לשטיפת רכב במכונה, חשוב לעבור על כל משטחי השן בקפידה כדי להבטיח ניקיון יסודי ומקיף. פעולה יסודית מצריכה השקעת זמן ולכן אל "תחפפו" שכן צחצוח נכון של השיניים אמור לארוך שתי דקות לפחות. 


4.הקפידו לעבור על כל משטחי הפה 

יש להקפיד לצחצח את הגבול בין החניכיים לבין השיניים בחלק החיצוני של כל שן (החלק שקרוב ללחי) וכן בחלק הפנימי של כל שן (החלק שקרוב יותר ללשון) ורק בהמשך לצחצח את החלק הסגרי של השיניים (החלק שנסגר מול השיניים שבלסת הנגדית).


צחצחו נכון: עברו על כל משטחי השן בקפידה


5.תהיו מודעים למצב החניכיים 

אם אתם מבחינים בדימום בעת צחצוח שיניים, לרוב הדבר מרמז על דלקת חניכיים. במצב כזה יש לעשות ניקוי שיניים על ידי שיננית או רופא, ובמידת הצורך להיבדק על ידי רופא שיניים כדי לבדוק האם אתם סובלים ממחלת חניכיים. מחלת חניכיים היא "אויב שקט" מאחר וסימניה לרוב לא כואבים, אך עם הזמן מתעורר צורך בעקירת שיניים מכיוון שהן מאבדות את אחיזתן בהדרגה ומתחילות להתנדנד. 


6.תהיו עדינים 

צחצוח שיניים אגרסיבי עלול לגרום לנסיגת חניכיים ורגישות בחלל הפה. נסיגת חניכיים היא מצב בו החניכיים "נעלמות" בגבול עם כותרת השן (בדומה לנסיגת הכנרת, למשל), מה שמתבטא לרוב ברגישות מוגברת לקור, חום או מתוק. הדבר עשוי לבלבל ולהעלות את החשש  שיש לכם חור בשן.  


7.אבחנו רגישות לקור

אם אתם חשים שהשיניים שלכם רגישות לקור או למתוק, ולא נמצאו חורים לאחר בדיקה וצילום של רופא שיניים, מומלץ לבדוק האם יש נסיגות חניכיים. במקרה שהתשובה חיובית מומלץ לשקול שימוש במברשת שיניים רכה ו/או במשחת שיניים לשיניים רגישות. ניתן למצוא מברשות שיניים רכות על המדפים ברשתות השיווק השונות, רק וודאו שכתוב על האריזה שהסיבים רכים. 


8.במידת הצורך, שדרגו למברשת חשמלית

מברשת שיניים ידנית יעילה מאוד ומספקת בהחלט עבור כל אחד שיקפיד על צחצוח טוב ונכון. אם יכולות הצחצוח טובות ניתן לשקול "שדרוג" למברשת חשמלית. יתרונותיה טמונים בתנועות הסיבוביות שלה, ובמודלים מסוימים, רטט בזויות אחרות שמביא אותה לכל המקומות הנכונים. דבר שמעניק לה יתרון בהנחה שמקפידים על כל חוקי הצחצוח.


9.אל תדלגו על התור לשיננית

כמו שרכב זקוק להחלפת שמן ומים, כך השמירה המקצועית הבסיסית על היגיינת הפה הינה ניקוי השיניים על ידי שיננית או רופא בכל חצי שנה. אם לא תסירו את האבנית שנמצאת בגבול עם החניכיים, ולעתים אף מתחת לחניכיים, תוחמר דלקת החניכיים הבסיסית. בנוסף עלול להיווצר ריח רע מהפה ובהמשך רגישויות מהשיניים, וכן נסיגות חניכיים. 


10.בקרו אצל רופא השיניים לעיתים קרובות

בצעו בדיקה תקופתית אצל רופא השיניים אחת לחצי שנה וצילומים בסיסיים (צילומי נשך שמם) אחת לשנה. כך תוכלו לגלות בעיות בזמן ולהימנע מטיפולים יקרים וכואבים בהמשך. בבדיקה התקופתית רופא השיניים בודק אם קיימים מוקדי עששת ("חורים בשיניים"), אם הגבול של השחזורים (סתימות) תקין ללא עששת משנית, וכן בוחן את מצב החניכיים והסגר בפה (איך השיניים נסגרות זו כלפי זו). בדיקה מוקדמת יכולה למנוע את הצורך בהחלפת סתימה ואף בטיפול שורש.


קראו עוד: מכאבי ראש ועד שיניים שבורות: כל הנזקים של שחיקת שיניים


פורומים חרדה דנטלית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חרדה דנטלית קשה אלה 05/03/2019 19:58
 • היי הייתי אתמול אצל רופאת שינים לטיפול שורש כאשר נשכבתי במיטה אני התחלתי לרעוד והלב פעם ממש חזק עד כדי כך שהיא לא לקיה אחריות לעשות לי זריקה של ההרדמה ואמקה לי ללכת הביתה כי זה מסוכן מה אני אמורה לעשות עם אני כלכך מפחדת וממש לא רוצה לעשות הרדמה כללית יש לי חתונה בעוד כחודש מדוע זה מסוכן להזריק חומר הרדמה במצב כזה ואיזה פתרון יש ??

 • + הוסף תגובה
חרדה דנטלית קשה אלה 05/03/2019 19:58
 • היי הייתי אתמול אצל רופאת שינים לטיפול שורש כאשר נשכבתי במיטה אני התחלתי לרעוד והלב פעם ממש חזק עד כדי כך שהיא לא לקיה אחריות לעשות לי זריקה של ההרדמה ואמקה לי ללכת הביתה כי זה מסוכן מה אני אמורה לעשות עם אני כלכך מפחדת וממש לא רוצה לעשות הרדמה כללית יש לי חתונה בעוד כחודש מדוע זה מסוכן להזריק חומר הרדמה במצב כזה ואיזה פתרון יש ??

 • + הוסף תגובה
ג׳ל שירה 12/03/2015 22:56
 • רציתילרציפי לשאול האם יש ג׳ל דקפינול ג׳ל כרגע למכירה בחנויות? אני שואלת בעקבות האזהרה שהייתה לא מזמו והג׳ל הזה עושה לי ממש טוב וחייבת אותו.

 • + הוסף תגובה
דקפינול ד"ר איתי לייסר 13/03/2015 06:46
 • שלום שירה, ככל הידוע לי דובר על מספר אצווה ספציפי שהיה לא תקין. אני משער שהסירו את הלא תקינים ושאם תמצאי דקפינול בחנויות הוא יהיה תקין. עוד אופציה היא שתבררי דרך האינטרנט מול המשווקים של דקפינול (אני מעריך שניתן להגיע אליהם).

 • + הוסף תגובה
דקפינול ג'ל – מפסיק דימומי חניכיים אילנה 29/04/2015 10:12
 • מאז שאני זוכרת את עצמי, בעיות חניכיים הן חלק בלתי נפרד מהיומיום שלי, עם הדימומים החוזרים ונשנים, הכאבים ובאופן כללי ההרגשה הלא נעימה שמשהו בפה לא תקין. לא חשבתי שיש דרך להיפטר מהבעיות האלה ולפני 30 שנה עברתי גם ניתוח שלא הועיל בסופו של דבר. אני מאוד מקפידה על צחצוח שיניים נכון ובכל זאת מעולם לא פסקה הצרה של דימומים מהחניכיים. עד שהתחלתי להשתמש בדקפינול ג'ל בשילוב עם דקפינול מי פה. מאז הפסיקו הדימומים לחלוטין (חשוב לי לציין שכאשר אני מפסיקה להשתמש בחומר - הדימום חוזר!). הגעתי למסקנה שדקפינול ג'ל ודקפינול מי פה ממש הצילו אותי מבעיית דימומי החניכיים ממנה סבלתי כל כך הרבה שנים.

 • + הוסף תגובה
שמח לשמוע אילנה, אבל ד"ר איתי לייסר 29/04/2015 21:11
 • אילנה, אני שמח לשמוע שדקפינול עזר והציל אותך אבל זה לא במקום מעקבים ע"י רופא שיניים וניקויי שיניים תקופתיים ע"י רופא או שיננית. דקפינול מוגדר כטיפול תומך.

 • + הוסף תגובה
איפה אפשר לרכוש דקפינול טל 19/01/2019 14:50
 • הי שירה, אפשר לרכוש דפקינול כאן: https://pharmaplus.co.il/decapinol-gel-delmopinol.html המחירים גם יותר זולים מרשתות הפארם

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!