המדריך המלא: כל מה שצריך לדעת על בעיות קול אצל מורים

לא כל המורים מודעים לזה, אבל הרמת הקול בכיתה ושעות דיבור ממושכות עלולות לגרום להפרעות קול ובליעה. מהן הפרעות קול, כיצד מטפלים בהן והאם ניתן למנוע?
כתבה פרסומית כתבת חסות


על פי מחקרים, כ-7% מכלל האוכלוסייה סובלים מבעיית קול בכל רגע נתון. וכשמדובר על אוכלוסייה שעושה שימוש בקול באופן מקצועי כגון מורים, זמרים, חזנים ושחקנים - המספרים כבר עומדים על 12% - כמעט פי שניים. כיום כ-20% מהמטופלים במרכז להפרעות קול ובליעה בתל אביב הם מורים ומורות, גננות וסייעות.


קראו עוד: ההפרעה שגורמת למורים לאבד את הקול


מה הקשר בין הוראה לבעיות קול?

שלא כמו באקדמיה למוזיקה למשל, שבה נדרשים תלמידים אשר מתעתדים ללמוד שירה לבצע בדיקה של מיתרי הקול, במערכת החינוך אין התייחסות לסוגיה זו. המורים נמדדים על פי מידת השכלתם וכישורי הלימוד שלהם, ואף אחד אינו בוחן את מיתרי הקול שלהם - האם הם בריאים והאם תפקודם הווקאלי יחזיק מעמד לאורך שנים של דיבור מול תלמידים. לבד מהשימוש הרב שעושים המורים בקולם לאורך השנים הרבות, המולת התלמידים והרעש בכיתה גורמים להם להרים את קולם וליצור לחץ על מיתרי הקול. הם אינם תמיד מודעים למגבלות של עצמם ולכך שקולם עלול להיפגע ולהתכלות. בנוסף, מיתרי הקול נחלשים באופן טבעי עם הגיל ולכן מורים חשופים יותר לפגיעה.מהן התופעות שמצביעות על בעיות בקול?

צרידות שנמשכת יותר משבועיים או צרידות שהופיעה לא אחרי מחלה (כגון שפעת), מחייבת בדיקה על ידי רופא אף-אוזן-גרון. יש מורים שממשיכים לתפקד שנים רבות עם צרידות ולכן חשוב מאוד לשים לב לתופעות כמו החמרה בצרידות, עייפות קולית או כאבי גרון - במיוחד אלה הקרובים לאוזן. צרידות יכולה להעיד גם על בעיות אחרות בגרון, ולכן חשוב להקפיד על מעקב סדיר אצל הרופא. 


בעיות קול אצל מורים

בעיות קול אצל מורים. צרידות שנמשכת יותר משבועיים מחייבת בדיקה


מהן הפגיעות האופייניות בקול וכיצד מטפלים בהן?

יבלות במיתרי הקול: הפגיעות השכיחות ביותר הן יבלות במיתרי הקול, בצד הקדמי של המיתרים, הנובעות מחיכוך של המיתרים. איך מטפלים? מנוחה בדיבור. הפחתת כמות הדיבור בשילוב עם טיפול של קלינאי תקשורת לתמיכה נשימתית, שמסייעת להורדת המאמץ מהמיתרים ולמניעת שחיקתם.


בצקות במיתרי הקול: בצקות במיתרי הקול הן עיבוי של המיתרים כתוצאה מנוזל שמתאסף בשכבה החיצונית של המיתר וגורם לקול נמוך ולמאמץ ווקאלי. איך מטפלים? בעזרת קלינאי תקשורת. 


פוליפ על מיתרי הקול: פוליפ על מיתרי הקול הוא כבר בעיה חמורה, הנגרמת בדרך כלל בעקבות טראומה חריפה שנגרמה למיתר. כמו צעקה חזקה שהובילה לאיבוד קול. איך מטפלים? בפעולה כירורגית. האם המורים מזניחים את הטיפול בבעיות הקול?

מרבית המורים אינם מודעים לבעיות שיש להם בקול, והזנחת הבעיה גורמת להחמרתה. במקרים אחרים הם פשוט דוחים את הטיפול במשך השנה כדי לא לפגוע בתלמידים וסוחבים פציעות ווקאליות לאורך זמן. יש גם מי שמשתמשים במכשירי הגברה בכיתות כפתרון ומדחיקים את הצורך בטיפול בבעיה. חשוב להבין שכל הזנחה גורמת להחמרה של הפגיעה, ולכן חשוב מאוד להגיע לאבחון ולטיפול בהקדם. קל יותר לטפל בפציעות במיתרי הקול כשהן בראשיתן רק בעזרת טיפול והדרכה אצל קלינאי תקשורת. כל איחור עלול להצריך גם התערבות כירורגית. בנוסף, כאשר מטפלים בבעיה בראשיתה אחוזי ההצלחה של הטיפול גבוהים יותר.האם אפשר למנוע פגיעות בקול? 

יש לנסות ולהקפיד לדבר בקול רגיל ולאט, להפריד הבהרות ולעשות חלוקה בתוך המשפט - עם תמיכה נשימתית. רצוי להיוועץ בקלינאי תקשורת שיכול לאתר פתולוגיות בטכניקות דיבור. לדוגמה אם לא נושמים בזמן הדיבור, הדבר יוצר מאמץ על מיתרי הקול ומקשה על הפקת קול. בנוסף, בתקופת החורף יש לשמור על כיתה מאווררת ככל האפשר כדי למנוע פגיעה ויראלית.


מבחינת אורח החיים מומלץ לא לעשן, ולקיים אורח חיים בריא ככל האפשר. יש להימנע ממאכלים חריפים כמו שום ובצל וממאכלים חמוצים כגון פירות הדר, המגרים את הגרון ומעלים את רמת החומציות בקיבה, שעלולה לגרות את המיתרים. רצוי לשתות הרבה מים במהלך היום - המים עוזרים לסיכוך המיתרים ולמניעת פציעות. 


ד"ר יקי כהן הוא מנהל מכון שמיעה ודיבור בבית החולים רמב"ם בחיפה ומנהל את המרכז להפרעות קול ובליעה תל אביב 


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יקי כהן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מנייר שרונה 03/08/2020 07:18
  • שלום רב. אני סובלת ממנייר, כך איבחן אותי הרופא אא"ג שלי ממכבי. הרופא נתן לי כדורים בשם "ביטאהיסטין טבע" לטיפול למשך חודשיים. אני לא רואה שום שינוי או שיפור למרות שהפסקתי בהוראתו לאכול מזון עם מלח וכו'. המנייר מנטרל אותי כיוון שהסחרחורות לא מאפשרות לי תפקוד תקין וזה מתחיל כמובן מהרעשים הנוראיים באוזן. השאלה אם ישנו ניתוח שמומלץ לעשות או תרופה אחרת שתעזור. אני ממש סובלת מהמצב. אשמח לתשובה מהמומחים. תודה.

  • + הוסף תגובה
עברתי ניתוח וכריתת מלאה של הבלוטה עקב גידול ממאיר יאיר 03/08/2020 00:04
  • לא מצליח להרים את היד ומלווה בכאבים עזים כבר 6 שנים ברציפות נאמר לי שלא ניתן לעשות כלום עקב פגיעה בעצב ראשי הימנית שמוטה האם לדעותיך יש מה לעשות תודה

  • + הוסף תגובה
חוש טעם וריח אשי 19/07/2020 11:27
  • אילו דברים או תרופות יכולים להחזיר את חוש הטעם והריח שנפגעו כתוצאה מקורונה?

  • + הוסף תגובה
חוש טעם וריח לאחר קורונה ד"ר יקי כהן 19/07/2020 11:34
  • אשי שלום , זה פחות התחום שלי , תפנה לרופאים שמתמחים בתחום זה לדוגמאת ד"ר גלעד וסרמן יש מבחנים שעושים ואז ניתן לקבוע את הטיפול

  • + הוסף תגובה
חוש טעם וריח אשי 19/07/2020 11:44
  • כמה זמן יכולה לקחת הבעיה הזו? אני ממש מודאג אם תוכל להרגיע אותי.

  • + הוסף תגובה
לצערי אף אחד לא באמת יודע ד"ר יקי כהן 19/07/2020 11:47
שאלה לאשי ניסים 28/07/2020 12:03

הצטרפו לאינדקס הרופאים!