לא רק גלולות: איזה אמצעי מניעה הכי מתאים לצעירות?

הוא צריך להיות יעיל ובטוח, זול ובעיקר כזה שלא יבחינו שנעשה בו שימוש: נערות ונשים צעירות זקוקות לאמצעי מניעה שונה מאלו של נשים בגילאים בוגרים יותר. מומחה מסביר מהו הסוג המתאים ביותר

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 02/02/2017

באחרונה צוין בעולם "יום אמצעי המניעה הבינלאומי", במהלכו פעלו ארגונים לא-ממשלתיים רבים בתחום החינוך ובתחום הבריאות להעלות מודעות בקרב צעירים לשימוש באמצעי מניעה. בין שאר היוזמות בתחום ערך הארגון סקר עולמי גדול בו השתתפו 13,986 צעירים בגילאי 10-30 מ-35 מדינות, ביניהן ישראל. הנתונים הבאים מתוך הסקר מסבירים מדוע רשויות הבריאות בעולם מודאגות:


קראו עוד: גלולות או התקן? מהו אמצעי המניעה היעיל ביותר


-אחוז גבוה של צעירים (43.8%) קיימו יחסי מין עם פרטנר חדש ללא אמצעי מניעה


-המקור המועדף עליהם להשגת מידע הוא גוגל (אצל 70.2% מהמשיבים הוא מקור המידע הראשון. רק אצל 52% מהמשיבים אמא או אבא הם מקור ראשון)


-והאם הם חושבים שצריך להיות מאוהבים בשביל סקס?  51% מהמשתתפים במדגם אמרו שלא


לא מפתיע, אם כן, שכמחצית מכלל ההריונות בעולם הם לא מתוכננים (לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי). על אף קיומם של אמצעי מניעה רבים ומגוונים - התקן הורמונלי, מדבקה, שתל תת עורי, זריקה תלת-חודשית, טבעת וגינלית, קונדומים, קוטלי זרע, ספוגית וכמובן גלולות - עדיין יש תת שימוש של צעירים באמצעי מניעה. יותר נכון לומר צעירות, משום שלמעט הקונדום, כל אמצעי המניעה מיועדים לשימוש הנשים.מהם אמצעי המניעה השכיחים ביותר?

1. גלולה 

אמצעי מניעה פופולרי ושכיח. מתאים בעיקר לנשים בריאות ולא מומלץ לנשים מעשנות, לבעלות עודף משקל, לנשים שסובלות מלחץ דם גבוה או חוסר איזון הורמונלי ולנשים הסובלות מקרישיות יתר ומיגרנות. הצלחת הגלולה תלויה באישה - אם היא זוכרת ליטול אותה בכל יום, ולהתחיל חפיסה חדשה במועד.2. זריקה תלת חודשית 

זריקת הורמון (פרוגסטרון) הניתנת אחת לשלושה חודשים, יעילה מאוד במניעת הריון. מתאימה לנשים שאינן יכולות ליטול אסטרוגן, נשים מיניקות ונשים מעשנות מעל גיל 35. לא מתאימה לנשים הסובלות מאקנה, ולנשים עם נטייה לאוסטיאופורוזיס.


אמצעי מניעה. תת שימוש אצל צעירים


3. מדבקה 

מדביקים אותה על הגוף והיא פועלת במשך שבוע, כך שצריך להחליף שלוש מדבקות בחודש. יש הפסקה  של שבוע בין התקופות. היא מכילה הורמונים בדומה לגלולות למניעת הריון. לא מתאימה לנשים עם לחץ דם גבוה ונשים מעשנות מעל גיל 35. 4. טבעת וגינלית 

מדובר בטבעת גמישה המוכנסת על ידי האישה לנרתיק לשלושה שבועות בחודש. הטבעת מכילה אסטרוגן ופרוגסטרון, הנספגים ישירות בגוף, ויש להחליפה פעם בחודש. לא מומלצת לנשים מניקות, נשים עם לחץ דם גבוה ונשים מעשנות מעל גיל 35.5. ספוגית 

עשויה קצף ספוגי רך, ספוגה בקוטלי זרע ומגיעה בגודל אחד שמתאים עצמו לכל אישה. מיועדת לשימוש חד פעמי, כמו הקונדום.


מהו אמצעי המניעה המתאים ביותר לצעירות?

בשנים האחרונות חל שינוי דרמטי ומהיר אצל המוסדות והארגונים הרפואיים בעולם, לטובת התקן תוך רחמי כאמצעי המניעה היעיל והבטוח ביותר, ובמיוחד לנערות ולצעירות. התקן תוך רחמי הוא אמצעי מניעה לטווח ארוך, עשוי נחושת או פלסטיק, הפועל מקומית בתוך הרחם. ההתקן הוא אמצעי מניעה הפיך - ניתן להוציאו בכל זמן, והפוריות אינה נפגעת בעקבות השימוש בו. ההתקן בטוח מאוד, כמעט ללא תופעות לוואי, נותן שקט נפשי לשנים. 


קראו עוד: המדריך המלא: הדרכים היעילות ביותר למנוע כאבי מחזור


ב-2010 חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד ביצעו מחקר שהתפרסם ולפיו התקן תוך רחמי הוא אמצעי מניעה ארוך טווח שמתאים במיוחד לצעירות. ב-2012 האיגוד האמריקאי לגינקולוגיה ומיילדות פרסם נייר עמדה רשמי ובו המליץ להרחיב את הנגישות של נערות להתקן תוך רחמי. ב-2014 האיגוד האמריקאי לרפואת ילדים פרסם נייר עמדה רשמי ובו המליץ שהתקנים יהיו הבחירה הראשונה של רופאים עבור נערות וצעירות. זוהי למעשה הצעה למהפכה בפרוטוקול הטיפול. ב-2015 המרכז הלאומי לבקרת מחלות ולמניעתן בארצות הברית (CDC) פרסם המלצות להרחבת השימוש באמצעי מניעה לטווח רחוק בנערות החל מגיל 15. באוקטובר אותה שנה האיגוד האמריקאי לגינקולוגיה ומיילדות בארצות הברית פרסם נייר עמדה ובו הוא מחזק את המלצותיו לשימוש בהתקנים לטווח ארוך, לכל אישה בכל גיל.


הסיבות לכך שרשויות הבריאות פועלות להרחבת השימוש בהתקן בקרב הצעירות הן פשוטות: 


יעיל, בטוח ונוח: התקן הוא אמצעי המניעה שנמצא הכי יעיל, בטוח ונוח-לשימוש לנערות וצעירות, כך לפי האיגוד הגינקולוגי האמריקאי.


שקט נפשי: השימוש בהתקן מאפשר לא-להתעסק במניעת הריון למשך שלוש עד חמש שנים.


פרטיות: בניגוד לאמצעי מניעה אחרים כמו קונדום, מדבקה, גלולה, טבעת - את ההתקן אף אחד לא יגלה בטעות. 


בלי מרשמים ובלי בתי מרקחת: לאחר ההתקנה, אין צורך לזכור להגיע לבית מרקחת ולקנות אותו, ולא צריך לזכור להשתמש בו, וזאת בניגוד לרוב אמצעי המניעה האחרים.


זול: לטווח ארוך הוא זול יותר מאמצעי מניעה אחרים.


חשוב לציין כי כבר לפני שנתיים הושק בארצות הברית התקן תוך רחמי חדש, שתכונותיו עושות אותו מתאים ונוח לצעירות, וכעת משווק התקן כזה גם בישראל. ההתקן מכיל רבע מהמינון ההורמונלי שיש בהתקנים אחרים, רוחב ההתקן קטן יותר מזה של התקנים אחרים וקוטר המוליך צר יותר מזה של התקנים אחרים. משך פעילותו שלוש שנים, וההתקן לא מעכב את הביוץ, שממשיך כסדרו.


קראו עוד: פוסטינור - גלולת היום שאחרי למניעת הריוןהכותב הוא מומחה בגינקולוגיה, מיילדות ופריון, מזכיר החברה הישראלית לאמצעי מניעה ובריאות מיניתפורומים, גניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימום ואגיסטן קצת מודאגת. 29/07/2011 10:19
 • שלום, הייתי בבדיקה גניקולוגית לפני כמה ימים והרופאה טענה שאינה יכולה לעשות בדיקות פאפ בגלל הפרשות. היא נתנה לי 2 אגיסטן ואמרה שבבדיקה רגילה הכל תקין. (היו לי בעיות עם הקדמת מחזור ואיחור מחזור בתקופה האחרונה). היום אני יומיים לאחר לקיחת האגיסטן ומשום מה החל לי דימום. עדין כזה אדום בהיר מאוד. רשום בחפיסה שלא אמורים לקחת עם מחזור ואני שבועיים לפני סיום חפיסת יסמין. מה זה אומר..?? למה יש דימום...? ומה אני עושה עם האגיסטן השני שאני אמורה לקחת בשבת בערב? (כבר פרסמתי שאלה בעמוד 3 או 4 לגבי המצב שהיה לי בחצי שנה האחרונה עם יסמין) תודה.

 • + הוסף תגובה
דימום ואגיסטן דר' אבישלום שרון 30/07/2011 23:30
 • שלום, לא ניראה לי שהדימום קשור להפרשות. בנוסף, לפחות לפי דברייך, אין שום אבחנה של דלקת פטרייתית בנרתיק. אם כך, אגיסטן לא מתאים כאן. אגיסטן אינו הטיפול ל"הפרשות". מכאן, אני מסיק שאין צורך כלל שתיטלי את האגיסטן. אבל, אם קיימת אבחנה של פטרייה, עלייך להמשיך בטיפול (שאגב, הטיפול הוא ל- 3 ימים ולא 2), ואפשר ליטול כדור מתאים דרך הפה. בברכה, ד"ר אבישלום שרון מומחה ברפואת נשים ומיילד, מנתח בכיר

 • + הוסף תגובה
דימום ואגיסטן קצת מודאגת. 31/07/2011 00:12
 • שלום דר', בהמשך לתשובתך, קיבלתי 2 נרות. אז נר ראשון ל3 ימים ונר שני ל3 ימים... ועכשיו אני אמורה ליטול את האגיסטן השני.. אבל לא ברור לי מהיכן הדימום והאם יחד עם הדימום אני אמורה ליטול את האגיסטן השני... בפורום אחר רופאה אמרה לי כי יתכן ופצעתי את עצמי מעט ע"י החדרת האגיסטן וכדאי שאמשיך את הטיפול אך לא הרגשתי שום כאב או אי נוחות בהחדרה... היתכן?

 • + הוסף תגובה
דימום ואגיסטן דר' אבישלום שרון 01/08/2011 19:45
 • שלום, אוקיי, ולגבי הדימום, לא ניראה לי שמדובר בפציעה, יתכן שמקור הדימום הוא מנגע בצוואר הרחם או מרירית הרחם. לא בעיה לבדוק זאת. בברכה, ד"ר אבישלום שרון מומחה ברפואת נשים ומיילד, מנתח בכיר

 • + הוסף תגובה
נרות אגיסטן מלי 10/12/2018 09:04
 • האם בזמן נטילת אגיסטן כאשר היתי אצל רופא נשים והוא אמר לי ליטול אגיסטן בעיקבות פטרייה וזו לא פעם ראשונה שאני משתמשת בנרות אגיסטן אך הפעם אחרי נטילת הנר הראשון החל דימום קל ואני לא צריכה להיות במחזור יש לי עוד זמן עד לקבלת המחזור האם זה צריך להדאיג להפסיק את הטיפול מה עלי לעשות?

 • + הוסף תגובה
נרות אגיסטן מלי 10/12/2018 09:05
 • האם בזמן נטילת אגיסטן כאשר היתי אצל רופא נשים והוא אמר לי ליטול אגיסטן בעיקבות פטרייה וזו לא פעם ראשונה שאני משתמשת בנרות אגיסטן אך הפעם אחרי נטילת הנר הראשון החל דימום קל ואני לא צריכה להיות במחזור יש לי עוד זמן עד לקבלת המחזור האם זה צריך להדאיג להפסיק את הטיפול מה עלי לעשות?

 • + הוסף תגובה
מחזור שבוע וחצי שר 27/03/2017 18:14
 • אני לוקחת גלולות יאז.. כמה ימים לקראת סוף הגלולות יצאה לי פיטריה שאני מציינת שאני סובלת תקופה לא קצרה מפיטריה בגלל חיידק מאנטיביוטיקה לקחתי נר אגיסטן אחד ואכן אחרי לילה אחד היא נעלמה אחרי יומיים שראיתי שהנר יצא בדיוק בסיום הגלולות לא היה לי הפסקה של 4 ימים של הגלולות הלבנות וקיבלתי מחזור המשכתי ישר עם החפיסת גלולות החדשה ואני כבר עם מחזור או שזה דימום של 9 ימים וזה לא קרה לי אף פעם האם זה קשור לאגיסטן?

 • + הוסף תגובה
אגיסטן ורד 06/11/2019 17:39
דחיית המחזור חודשיים רצוף בתאל 06/11/2019 15:11
 • דחיתי את המחזור שלי חודשיים רצוף עם גלולות יאז. ביום שבו לקחתי את הגלולה הרביעית של החפיסה לאחר דחיית המחזור בפעם השנייה ראיתי שיש לי הפרשה רירית שקופה עם דם (ערב קודם קיימתי יחסי מין). וביומיים שלאחר מכן יש לי על התחבושת הפרשות חומות שמזכירות את הדם של תחילת מחזור. האם זה תקין? והאם אני מוגנת מהיריון? תודה.

 • + הוסף תגובה
מחזור לילו 30/12/2018 17:30
 • אני לוקחת גלולות באופן קבוע וקרה שלקחתי קצת באיחור כמה פעמים. והתחיל לי מחזור שבוע לפני שסיימתי את החבילה זה אפשרי??

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!