גילית שיש לך סוכרת - מה עכשיו?

האבחנה כי חליתם בסוכרת מסמנת עבורכם כי יש צורך בשינוי עמוק באורח החיים. למה חשוב לשים לב וכיצד תבצעו אותו? המדריך המלא

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 29/12/2015

אם התגלה שאתם סובלים מסוכרת, שינוי אורח החיים ושמירה על אורח חיים בריא לאורך השנים, בשילוב עם פעילות גופנית קבועה ורציפה, הם חלק חשוב מהחיים שלכם. רבים המגלים כי הם סובלים מסוכרת מודאגים: "כיצד אוסיף עוד פעולות נוספות ליום העמוס שלי?", היא אחת השאלות הנפוצות שמופנות כלפי הרופא המטפל, וכמובן גם כלפי עצמם. רצוי לקחת נשימה עמוקה ולבצע צעד אחד צעד בקצב שלכם. עם הזמן, יהיו הישגים בריאותיים וסגנון חיים בריא שמסייע לנהל את המחלה ולהגיע לאיזון מרבי.


למה, אם כן, חשוב לשים לב לאחר קבלת האבחנה על סוכרת?


1. תכנון הטיפול והמעקב

יש לדון על התוכנית הטיפולית בסוכרת עם הרופא המטפל ולקבל הדרכה ותמיכה של הצוות הרפואי המקצועי (אחות, דיאטנית, מאמן, פסיכולוג רפואי ועוד). כמו כן, רצוי לדעת שיש ארגוני חולים שיכולים לסייע וכן חשוב לדעת מהן הזכויות הרפואיות המגיעות לכם, כגון הקלות מצד המדינה ובמסגרת הקופה אליה אתם שייכים.2. חשיבות הטיפול התרופתי 

בצד תזונה מתאימה ופעילות גופנית, טיפול תרופתי מתאים מאפשר חיים טובים עם סוכרת לרוב החולים. מעקב תדיר מאפשר להתאים את הטיפול לשלב המחלה ולמצבים שונים בחיים כמו הריון, טיולים, מצבי מתח ואף טיפולים נוספים המשפיעים על איזון רמות הסוכר. עם הזמן ייתכן ויתגלה צורך בשינוי התרופתי, לאור העובדה שסוכרת היא מחלה פרוגרסיבית. ישנן תרופות רבות ומגוונות לטיפול במחלה וישנם פיתוחים ומחקרים חדשים כל הזמן, ולכן חשוב להתעדכן בנושא ולבדוק מול הרופא המטפל. 


סוכרת. חשוב לאמץ אורח חיים בריא


יש לזכור שאיזון טוב של רמות הגלוקוז בדם מאפשר איכות חיים טובה יותר. כמובן שכלל ההחלטות בדבר הטיפול הרפואי נעשות בדיון של החולה והרופא המטפל. בכדי להבין את הטיפול ולהבין את התמונה המלאה מומלץ לשאול את הרופא המטפל מספר שאלות שיעזרו לכם להבין את מצבכם. השאלות המומלצות הן: 


כיצד התרופות מסייעות בהורדת רמות הסוכר בדם?


כמה מהר רמות הסוכר ירדו בטווח הקצר ובטווח הארוך?


כיצד ליטול את התרופות, כמה פעמים ביום, מתי בדיוק - לפני או אחרי האוכל?


מה עושים במידה ומפספסים הזרקה של אינסולין או נטילת תרופה? 


מהן תופעות הלוואי הצפויות בכדי שיהיה ניתן להיערך אליהן וכיצד ניתן לצמצם את תופעות הלוואי?


ודאו כי הרופא המטפל מעודכן בכלל התרופות שאתם נוטלים, גם אלו שאינן בהכרח קשורות למחלת הסוכרת. מומלץ לבדוק עם הרופא את נושא השימוש בתוספי תזונה או צמחי מרפא, שמצד אחד עשויים לסייע בטיפול אך ישנם מקרים בהם הם עלולים לפגוע בו, ולכן רצוי לבחון זאת בטרם התחלת הטיפול.  


אחסון התרופות הינו גם כן בעל חשיבות גבוהה, וחשוב לבדוק מה כתוב על האריזה וכן לברר את הנושא עם הרוקח בעת קבלת התרופות. 3. התאמת הטיפול

תזונה, פעילות גופנית ותרופות משפיעות על רמות הסוכר בדם, ולכן במידה ויש שינוי באחד מהגורמים הללו הדבר משפיע על ערכי הגלוקוז. ניתן במהלך הזמן ללמוד לשנות את הטיפול במצבים השונים של החיים, כמו אכילה במסעדה או בשמחות משפחתיות, טיול רגלי, חיי אישות ומחלות אינטר-קורנטיות (שפעת ומחלות זיהומיות). הכרת הכלים שנמצאים לרשותכם לטיפול מאפשרת גמישות וניהול החיים בהם בחרתם, תוך שמירה על בריאות טובה ואיזון ערכי הסוכר. הצוות הרפואי יכול לסייע בהתאמת הטיפול על פי הצורך.4. תזונה ופעילות גופנית

איגודים מקצועיים, כמו האיגוד האמריקאי לסוכרת (ADA), מפרסמים קווים מנחים לטיפול תזונתי, בתחום הפעילות גופנית וגם לגבי טיפול תרופתי בכל שנה. כחלק משלים לתוכנית התזונה, המכניסה אנרגיה לגופנו, הספורט והפעילות הגופנית מסייעים בשריפת האנרגיה. ה-ADA ממליץ על פעילות אירובית של כ-30 דקות לפחות פעמיים בשבוע. הפעילות הגופנית מסייעת בשיפור רמות הסוכר, תוך שימוש נכון יותר של הגוף באינסולין הנוצר בו. כמו כן, הוא מפחית את הסיכוי לחלות במחלות לב וכלי דם, מוריד את לחץ הדם, מסייע בירידה במשקל, מעלה את התחושה החיובית והאנרגיה בגופנו. 


רצוי לבצע שלושה סוגים של פעילות גופנית: פעילות אירובית, המעלה את סיבולת הלב ריאה (הליכה, רכיבה על אופניים, שחייה, תנועה וריקוד); פעילות אנאירובית, אשר נועדה לשפר את הכוח (הרמת משקולות וביצוע תרגילי כוח וחיזוק השרירים); ומתיחות בסיום האימון, אשר גם להן חשיבות רבה ביותר. התאמת הפעילות ליכולת של כל אחד חשובה להתמדה בפעילות הגופנית.


חשוב מאוד לזכור שאנחנו יודעים הכי טוב מה מתאים לנו, ולכן מומלץ לשתף בכל מה שמתרחש בחייכם את הצוות המטפל על מנת לאפשר את התאמת הטיפול. 


הכותבת היא מומחית לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז DMC לטיפול בסוכרתפורום סוכרת

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ריח חמוץ מתוק בזיעה רק מהביצים
 • אלי
 • 15/03/2019 02:10
 • יש לך כלב?
 • עמית רומם
 • 15/05/2019 17:02
 • טרום סוכרת ? מה עוד אפשר לעשות?
 • שי
 • 15/05/2019 16:57
 • שלום בן 47 אבא עם סוכרת סוג 2 מגיל 55. עד גיל 44 רמות הסוכר בדם בבדיקה בצום שנתית היו לכל היותר 91, ואז יום אחד לפני 5 שנים רמת סוכר בצום 102. מאז בבדיקה כל שנה רמות סוכר ב 12 שעות צום בין 98 ל 112 לא מגמתיות ברורה. רמות המגלובין מסוכרר בין 5.2 ל 5.5 אחוז גם ללא מגמתיות. בדיקות סוכר בתיות מראות 110 עד 115 בבוקר לאחר צום, 95 ל 100 לפני האוכל, ו לכל היותר 125 שעתיים לאחר ארוחה גדולה. אני רזה טבעוני, עוסק בספורט, נמנע מכל מאכל עם סוכר וצורך מעט מאד בחמימות (בננה ותפוח אחד ביום, לחם זרעי פשתן עם רק 3 גר בחמימות ל 100 גר). אין ספק שהארוחות דלות פחמימות כי הן מקפיצות את הסוכר לאחר שעתיים בלא יותר מ 20 יחידות. השאלה היא אם המצב הזה יציב כבר 5 שנים, האם אני נחשב טרום סוכרתי? רופא המשפחה לא יודע לתת תשובה, כי לפי צום אני כן אבל לפי A1C אני לא, גם לא לפי רמות לאחר ארוחה. האם כדאי להתחיל טיפול במטפורמין במקרה כזה? אני כבר בדיאטה ללא עודף משקל, ומתאמן גם אירובי, גם משקולות ומאמץ. יותר מזה אין לי מה לעשות. מה בכל זאת? תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • העמסת סוכר 75 לאחר לידה
 • מיה35
 • 14/05/2019 23:22
 • שלום, ביצעתי בדיקה להעמסת סוכר 75 גרם- חצי שנה אחרי הלידה, והתוצאות: 95 בצום, ואחרי שעתיים : 174, מה השלב הבא? מה עליי לעשות כעת? לגשת לדיאטנית? לאנדוקרינולוג?? האם זה מצב שהשלב הבא הוא בוודאות סכרת או שניתן למנוע זאת דרך תזונה או ספורט?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר אודי קלינר ד"ר אודי קלינר
סגן ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות קרא עוד
פרופ' איתמר גרוטו פרופ' איתמר גרוטו
מנהל שירותי בריאות הציבור קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ