//

באמת לא צריך אנטיביוטיקה? כל הדרכים לטיפול בדלקת אוזניים

כ-95% מהילדים עד גיל שש יחלו בדלקת אוזניים. חלקם יסבלו ממנה שלוש-ארבע פעמים בשנה. מתי בכל זאת צריך טיפול באנטיביוטיקה, באיזה שלב תופנו לניתוח כפתורים ומהם הטיפולים האלטרנטיביים שיכולים לסייע? המדריך המלא
כתבה פרסומית כתבת חסות


כ-95% מהילדים עד גיל שש ו-50% מהילדים עד גיל שנה יחוו לפחות אירוע אחד של דלקת אוזן חריפה, מה שהופך אותה לסיבה השכיחה ביותר בגינה פונים הורים עם ילדיהם לרופא. דלקת אוזניים היא גם הגורם השכיח ביותר בקרב ילדים המצריך טיפול אנטיביוטי. 


קראו עוד: דלקת גרון ועד שפעת: המדריך המלא למחלות ילדים בחורף


"במצב נורמלי, האוזן צריכה להיות מאווררת", מסבירה ד"ר נטע גת, מומחית ברפואת אף אוזן גרון, בקופת החולים "מאוחדת" ובבית החולים "שערי צדק". "האוויר נכנס לאוזן מהאף, דרך צינור המכונה חצוצרה. כשמדובר בתינוקות וילדים אותו צינור המחבר בין האף לאוזן  צר יותר, קצר יותר ובמנח אופקי יותר וגם מתפקד פחות טוב, לכן בקלות יחסית יכולות לעבור הפרשות מהאף לאוזניים, במיוחד אם התינוק נמצא רוב הזמן במצב של שכיבה ומרבה לבכות".


-מהם הגורמים הנוספים שעלולים לגרום לדלקת אוזניים?

ד"ר גת מציינת כי ישנן שלל סיבות שעלולות לגרום לדלקת אוזניים


-עישון בקרבת התינוק


-האכלה בשכיבה: תינוקות המוזנים במצב שכיבה מועדים יותר ללקות בדלקות אוזניים


-גנטיקה ונטייה לדלקות אוזניים במשפחה


-מעונות יום: פעמים רבות קיימת בעיה של צפיפות, הגורמת לחשיפה גדולה יותר לזיהומים ולהצטננות, וכתוצאה מכך להפרשות מהאף העלולות להגיע לאוזן.


-העדר הנקה: מבחינה עובדתית, תינוקות יונקים מוגנים יותר מפני דלקות אוזניים.


-מחלות רקע שונות: כגון חך שסוע, פוגעות בתפקוד החצוצרה ועלולות להגביר נטייה להופעת הדלקת.


דלקת אוזניים. הצפיפות במעונות היום היא אחד הגורמים למחלהכך תזהו אם הילד סובל מדלקת אוזניים

לדברי ד"ר גת, קיימים מספר תסמינים המעלים את החשד לדלקת אוזניים, ביניהם:


-כאשר התינוק מרבה לצרוח ומחזיק באזנו.


-הפרשות מאזור האוזן.


-חום ונזלת.


ד"ר גת מדגישה כי כאשר מדובר בילד גדול יותר, שיכול לבטא במילים את מיקום הכאב ומציין שכואבת לו האוזן, הדבר לא בהכרח מעיד על נוכחות של דלקת במקום. "לעתים כאב מהאזור עשוי להעיד על בקיעת שיניים או לחילופין על חור בשן, על דלקת שקדים או על בעיה במפרק הלסת", היא מסבירה ומוסיפה שמסיבה זו מומלץ שלא למהר ולהסיק מסקנות ואם יש חשש - לפנות לרופא.מה עושים במקרה של חשד לדלקת אוזניים?

"כיום נהוג לנקוט בשיטת 'השהיית טיפול'", מסבירה ד"ר גת. "הרעיון בבסיס השיטה הוא שחלק מהילדים יוכלו להתגבר על התופעה ללא צורך בטיפול אנטיביוטי, ולכן הנטייה היא לנסות לתת לגוף הילד לרפא את עצמו בהתאם לגיל".


קראו עוד: זהירות, שפעת: 10 דרכים שיעזרו לכם בחיזוק המערכת החיסונית


אצל ילדים בני שנתיים ומעלה נהוג לחכות שלושה ימים לפני מתן אנטיביוטיקה. כשמדובר בתינוק מתחת לגיל שנתיים, מומלץ לחכות יממה אחת בלבד. כמובן שההנחיה המתאימה צריכה לבוא מהרופא המטפל.


"האנטיביוטיקה נועדה להקל על הסבל ולקצר את משך זמן המצוקה. לכן, במקרה שהילד סובל מאוד ומעלה חום גבוה ההמלצה היא להתחיל מיד בטיפול אנטיביוטי", קובעת ד"ר גת.ומה עושים כשהדלקת חוזרת?

חלק מהילדים יחוו דלקות אוזניים חוזרות. ההגדרה של דלקת חוזרת היא דלקת אוזניים שמופיעה שלוש פעמים בחצי שנה או ארבע-חמש פעמים בשנה. לדברי ד"ר גת, במקרים כאלה מוצעות מספר אופציות לטיפול.


"אופציה אחת היא לטפל בכל פעם שהדלקת מופיעה באנטיביוטיקה או להשתמש באנטיביוטיקה כטיפול מונע", היא מפרטת. "אופציה נוספת היא לעבור מה שמוכר בשם 'ניתוח כפתורים'. מדובר בהליך ניתוחי להחדרת 'כפתורים', שהם למעשה אותן צינוריות קטנות המוחדרות לעור התוף ומכניסות אוויר לאוזן מבחוץ. 


"מצב זה מחליף את החצוצרה הטבעית, ומאפשר מצד אחד אוורור של האוזן ומצד שני ניקוז של נוזלים או הפרשות ממנה. ההליך כרוך בהרדמה מלאה ואורך מספר דקות, הוא נחשב ליעיל במניעת דלקות אוזניים חוזרות ומונע את הסבל הכרוך בהן במאה אחוזים. לרוב יומלץ הטיפול לילדים שאורח חייהם נפגע באופן ניכר עקב הישנות הדלקות".מרפלקסולוגיה ועד תזונה: כל הדרכים האלטרנטיביות לטיפול בתופעה


1. רפלקסולוגיה

"בכף הרגל קיימות נקודות המקבילות לאיברים שונים בגוף", מסבירה ליאורה אמיתי, פיזיותרפיסטית, מטפלת ומלמדת רפלקסולוגיה ודמיון מודרך. "הודות לקשר המובהק בין אזורים אלה לכף הרגל, הורים רבים מתאמצים ורצים לחפש את אזור הטיפול הרלוונטי המוגדר לפי מפת כף הרגל, על מנת לנסות לטפל בדלקת בעצמם".


לדבריה, מדובר בגישה פשטנית שעלולה להחמיץ את המטרה. "חשוב לשלב בין הידע האנטומי להבנת התהליך של התהוות הדלקת. דלקת אוזניים נגרמת בעקר בגלל הפרעות לניקוז הנוזלים המצטברים באוזן, ולכן חשוב לעסות את האזור המייצג את האוזן התיכונה, וגם את צינור הניקוז של האוזן לכוון הלוע. זאת על מנת לשפר את ניקוז הנוזלים שהצטברו באוזן, ולהקל על הכאב ועל תהליך הדלקת.


"טיפול מתמשך יכול למנוע היווצרות נוזלים ולעתים קרובות מונע גם הצורך באנטיביוטיקה ובניתוח כפתורים. ניתן ללמד את ההורים לבצע בעצמם את העיסוי ולמנוע את התלות במטפל חיצוני".2. תזונה

"לתזונה יש משקל רב בבריאות הילד", מסביר ד"ר מוטי לוי, מומחה לרפואה משלימה והרופא הראשי ב"כללית רפואה משלימה". "צריכה רבה של סוכר תעשייתי, כמו עוגות, ממתקים, גלידות, משקאות ממותקים וכו', גורמת לירידה בתגובת התאים הלבנים ומקטינה את יעילות מערכת החיסון. כשהתזונה אינה מאוזנת ובריאה, הדרך לדלקות אוזניים חוזרות ולזיהומים אחרים קצרה". 


לדבר ד"ר לוי, קיימת חשיבות רבה לצריכת ירקות ופירות העשירים בוויטמינים ובעיקר באנטי-אוקסידנטים, המשפרים את יכולת הגוף להתמודד עם זיהומים.3. הומיאופתיה

"ההומיאופתיה נחשבת כטיפול היעיל ביותר לדלקות אוזניים חוזרות במסגרת הרפואה המשלימה", קובע ד"ר לוי. "היא מקלה על הכאבים ועל התופעות הנלוות לדלקת בזמן המחלה ויכולה לשפר את פעילות מערכת החיסון, כך שהמחלה תעלם או שתהיה ירידה משמעותית בתדירות הופעתה.


"טיפול הומיאופתי, בניגוד לאנטיביוטיקה, למשל, יכול לסייע גם במקרים של דלקות אוזניים על רקע ויראלי. היתרון בתרופה ההומיאופתית הוא בריכוז הנמוך של החומרים, ההופך תרופות אלה לבלתי מזיקות גם עבור תינוקות בני מספר חודשים. יתרון נוסף הוא בחוסר יכולתם של חיידקים לפתח עמידות לטיפול".4. כירופרקטיקה ואוסטיאופתיה

כירופרקטיקה ואוסטיאופתיה מסייעות לניקוז הנוזלים מהאוזן התיכונה ועשויות למנוע את הנטייה לזיהומים או את הירידה בשמיעה כתוצאה מהנוזלים. כירופרקטיקה היא שיטת אבחון וטיפול ללא שימוש בתרופות או בטכניקות פולשניות, המיועדת לשיפור האיזון ביחס שבין חוליות עמוד השדרה ותפקודן הביומכני. 


האוסטיאופתיה מאפשרת לאבחן ולטפל במבנים אנטומיים של הגוף, כמו האוזן למשל, באמצעות בלחיצות עדינות ועיסוי ממוקד באזור, לצורך שחרור השרירים סביבה והנעת הנוזלים במחזור הדם, המסייעים לניקוז הנוזלים מהאוזן התיכונה.פורומים אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אובדן שמיעה פתאומי פאידה 13/07/2017 18:24
 • הבת שלי בת 16 פתאום התחילו לה רעש באוזניים וטנטון יריד בשמיעה בבדיקת שמיעה והאוזן מבחוץ הרגשת נמנום זה היום ה10 שהיא מקבלת פרידניזון קיבלה 40 למשך 8 ימים ועכשיו מקבלת 30 ליומיים אחר כך 20 .... התחילה טיפול ב4.7 והיא לא מרגישה שיפור נרעש אותו דבר יש לה בדיקה ב20.7 בבית החולים האם לחקות או לחזור לבית החולים

 • + הוסף תגובה
דיקור סיני דנית שיין 16/07/2017 15:32
 • היה מקרה דומה אצל ד"ר אליהו דניאל מומחה דיקור סיני והוא הצליח לטפל 100%

 • + הוסף תגובה
איבוד שמיעה גלי 05/08/2020 19:40
 • הי דנית, אשמח לשמוע פרטים לגבי המקרה שטופל עי דר אליהו.. אוכל להתקשר אלייך?

 • + הוסף תגובה
אובדן שמיעה פתאומי ד"ר אמנון שמושקוביץ 16/07/2017 18:25
 • שלום רב אובדן שמיעה פתאומי נחשב למקרה חירום ברפואת אאג ומחייב לעיתים אישפוז וטיפול במיסגרת אישפוז . מחייב גם מעקב צמוד ובדיקות שמיעה חוזרות . במידה ואין שיפור לאחר שבוע טיפול יש צורך בבדיקת שמיעה דחופה וחזרה לרופא המטפל עם תוצאות הבדיקות

 • + הוסף תגובה
אובדן שמיעה פתאומי ד"ר אמנון שמושקוביץ 24/07/2017 13:41
 • שלום רב אובדן שמיעה פתאומי נחשב למקרה חירום ברפואת אף אוזן וגרון מחשש לאיבוד שמיעה . אם אין כל שיפור ( יש צורך במעקב שמיעה צמוד במקרים אלו) יש צורך לחזור במיידית לרופא המטפל ( אאג ) או לבית החולים בו היא היתה מטופלת. כל עיכוב יכול להיות קריטי במקרים אלו.

 • + הוסף תגובה
מכה חזקה באף לתינוקת מודאגת 10/06/2013 09:43
 • שלום, אתמול ילדתי בת ה-7 חודשים נפלה וקיבלה מכה נורא חזקה באף. היה לה דימום קל שפסק לאחר דקה וגם הבכי שלה פסק לאחר כ-2-3 דקות. אך יש לה שטף דם פנימי בחלקו התחתון של האף, וסימן כחול בחלק העליון (קרוב לעיניים). כמו כן האף נפוח. כאשר אני נוגעת לה באף יש אי נעימות אבל היא לא ממש מראה שכואב לה (לא בוכה, רק מזיזה לי את היד). מצב הרוח שלה כרגיל, ואין לה נחירות לא רגילות. בנוסף נראה לי שיש לה קצת נפוח וסגול גם מתחת לעיניים (או שאני כבר מדמיינת מרוב הדאגה). האם יכול להיות שבר? או נזק פנימי אחר? (נתנו לנו תור לרופא א.א.ג רק בעוד שלושה ימים) תודה מראש!

 • + הוסף תגובה
מכה באף לפעוטה. דר' אמנון שמושקוביץ 11/06/2013 09:14
 • שלום רב. על פי תיאורך יכול להיות שיש לביתך שבר באף . יש לה שטפי דם מתחת לארובות העיניים וצריך לשלול שלא מדובר בשבר באף ובאיזור ארובות העינים. במקרה כזה ממליץ לפנות למחלקה לרפואה דחופה- חדר מיון ולא להמתין לרופא אאג דרך הקופה.

 • + הוסף תגובה
מכה באף מודאגת 11/06/2013 11:05
 • תודה על המענה המהיר. אין לה שטפי דם מתחת לעיניים, זה סתם היה נדמה לי. כמו כן, רוב הסימנים כבר עברו, רק נשארה נפיחות קלה. רופאת ילדים אמרה שזאת רק מכה חזקה ושזה יעבור תוך שבוע... יכול להיות שהיא טעתה?

 • + הוסף תגובה
המשך תשובה דר' אמנון שמושקוביץ 11/06/2013 14:20
 • ממליץ בכל מקרה לפנות לבדיקת רופא/ת אאג גם אם הכל נראה לך בסדר. יכול להיות שסבלה משבר בעצם האף. אצל ילדים /תינוקות/פעוטים מדובר בדרך כלל בשבר המכונה " ענף ירוק" כמו ענף של עץ ירוק שמנסים לשבור אותו ונראים סיבים ואי אפשר לשבור אותו לגמרי. אז נקווה שהכל בסדר אך בכל זאת מומלץ לפנות לבדיקת אאג מקצועית.

 • + הוסף תגובה
מכה באף יהלי 05/08/2020 12:32
 • לפני מספר ימים קיבלתי מכה באף מהכלב שלי, שזה קרה התחיל לרדת לי דם מהאף במשך כמה דק׳ עד שנפסק הדימום. בוקר לאחר מכן קמתי בבוקר וירד לי שוב דם וככה לאחר מכן במשך כל השבוע כל בוקר יורד לי דם מהאף. אם מישהו יכול לעזור לי בסיבה לכך או איך ניתן להפסיק זאת. יעזור לי מאוד, תודה רבה ויום טוב

 • + הוסף תגובה
ליחה רבה בגרון חדוה 13/07/2020 13:08
 • שלום וברכה, אני סובלת כחודשים מליחות/רוק שפשוט כמו חונקות את הגרון ואני נאלצת בלי סוף להוציא אותם. מה ניתן לעשות? שתיה חמה לא עוזרת כלל. אודה לעזרה

 • + הוסף תגובה
מרגישה אותו דבר שרון 04/08/2020 00:23
 • האם מצאת פתרון? כמו גוש שמצריך מאמץ להוציא ללא שיעול

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!