באמת לא צריך אנטיביוטיקה? כל הדרכים לטיפול בדלקת אוזניים

כ-95% מהילדים עד גיל שש יחלו בדלקת אוזניים. חלקם יסבלו ממנה שלוש-ארבע פעמים בשנה. מתי בכל זאת צריך טיפול באנטיביוטיקה, באיזה שלב תופנו לניתוח כפתורים ומהם הטיפולים האלטרנטיביים שיכולים לסייע? המדריך המלא

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 18/01/2016

כ-95% מהילדים עד גיל שש ו-50% מהילדים עד גיל שנה יחוו לפחות אירוע אחד של דלקת אוזן חריפה, מה שהופך אותה לסיבה השכיחה ביותר בגינה פונים הורים עם ילדיהם לרופא. דלקת אוזניים היא גם הגורם השכיח ביותר בקרב ילדים המצריך טיפול אנטיביוטי. 


קראו עוד: דלקת גרון ועד שפעת: המדריך המלא למחלות ילדים בחורף


"במצב נורמלי, האוזן צריכה להיות מאווררת", מסבירה ד"ר נטע גת, מומחית ברפואת אף אוזן גרון, בקופת החולים "מאוחדת" ובבית החולים "שערי צדק". "האוויר נכנס לאוזן מהאף, דרך צינור המכונה חצוצרה. כשמדובר בתינוקות וילדים אותו צינור המחבר בין האף לאוזן  צר יותר, קצר יותר ובמנח אופקי יותר וגם מתפקד פחות טוב, לכן בקלות יחסית יכולות לעבור הפרשות מהאף לאוזניים, במיוחד אם התינוק נמצא רוב הזמן במצב של שכיבה ומרבה לבכות".


-מהם הגורמים הנוספים שעלולים לגרום לדלקת אוזניים?

ד"ר גת מציינת כי ישנן שלל סיבות שעלולות לגרום לדלקת אוזניים


-עישון בקרבת התינוק


-האכלה בשכיבה: תינוקות המוזנים במצב שכיבה מועדים יותר ללקות בדלקות אוזניים


-גנטיקה ונטייה לדלקות אוזניים במשפחה


-מעונות יום: פעמים רבות קיימת בעיה של צפיפות, הגורמת לחשיפה גדולה יותר לזיהומים ולהצטננות, וכתוצאה מכך להפרשות מהאף העלולות להגיע לאוזן.


-העדר הנקה: מבחינה עובדתית, תינוקות יונקים מוגנים יותר מפני דלקות אוזניים.


-מחלות רקע שונות: כגון חך שסוע, פוגעות בתפקוד החצוצרה ועלולות להגביר נטייה להופעת הדלקת.


דלקת אוזניים. הצפיפות במעונות היום היא אחד הגורמים למחלהכך תזהו אם הילד סובל מדלקת אוזניים

לדברי ד"ר גת, קיימים מספר תסמינים המעלים את החשד לדלקת אוזניים, ביניהם:


-כאשר התינוק מרבה לצרוח ומחזיק באזנו.


-הפרשות מאזור האוזן.


-חום ונזלת.


ד"ר גת מדגישה כי כאשר מדובר בילד גדול יותר, שיכול לבטא במילים את מיקום הכאב ומציין שכואבת לו האוזן, הדבר לא בהכרח מעיד על נוכחות של דלקת במקום. "לעתים כאב מהאזור עשוי להעיד על בקיעת שיניים או לחילופין על חור בשן, על דלקת שקדים או על בעיה במפרק הלסת", היא מסבירה ומוסיפה שמסיבה זו מומלץ שלא למהר ולהסיק מסקנות ואם יש חשש - לפנות לרופא.מה עושים במקרה של חשד לדלקת אוזניים?

"כיום נהוג לנקוט בשיטת 'השהיית טיפול'", מסבירה ד"ר גת. "הרעיון בבסיס השיטה הוא שחלק מהילדים יוכלו להתגבר על התופעה ללא צורך בטיפול אנטיביוטי, ולכן הנטייה היא לנסות לתת לגוף הילד לרפא את עצמו בהתאם לגיל".


קראו עוד: זהירות, שפעת: 10 דרכים שיעזרו לכם בחיזוק המערכת החיסונית


אצל ילדים בני שנתיים ומעלה נהוג לחכות שלושה ימים לפני מתן אנטיביוטיקה. כשמדובר בתינוק מתחת לגיל שנתיים, מומלץ לחכות יממה אחת בלבד. כמובן שההנחיה המתאימה צריכה לבוא מהרופא המטפל.


"האנטיביוטיקה נועדה להקל על הסבל ולקצר את משך זמן המצוקה. לכן, במקרה שהילד סובל מאוד ומעלה חום גבוה ההמלצה היא להתחיל מיד בטיפול אנטיביוטי", קובעת ד"ר גת.ומה עושים כשהדלקת חוזרת?

חלק מהילדים יחוו דלקות אוזניים חוזרות. ההגדרה של דלקת חוזרת היא דלקת אוזניים שמופיעה שלוש פעמים בחצי שנה או ארבע-חמש פעמים בשנה. לדברי ד"ר גת, במקרים כאלה מוצעות מספר אופציות לטיפול.


"אופציה אחת היא לטפל בכל פעם שהדלקת מופיעה באנטיביוטיקה או להשתמש באנטיביוטיקה כטיפול מונע", היא מפרטת. "אופציה נוספת היא לעבור מה שמוכר בשם 'ניתוח כפתורים'. מדובר בהליך ניתוחי להחדרת 'כפתורים', שהם למעשה אותן צינוריות קטנות המוחדרות לעור התוף ומכניסות אוויר לאוזן מבחוץ. 


"מצב זה מחליף את החצוצרה הטבעית, ומאפשר מצד אחד אוורור של האוזן ומצד שני ניקוז של נוזלים או הפרשות ממנה. ההליך כרוך בהרדמה מלאה ואורך מספר דקות, הוא נחשב ליעיל במניעת דלקות אוזניים חוזרות ומונע את הסבל הכרוך בהן במאה אחוזים. לרוב יומלץ הטיפול לילדים שאורח חייהם נפגע באופן ניכר עקב הישנות הדלקות".מרפלקסולוגיה ועד תזונה: כל הדרכים האלטרנטיביות לטיפול בתופעה


1. רפלקסולוגיה

"בכף הרגל קיימות נקודות המקבילות לאיברים שונים בגוף", מסבירה ליאורה אמיתי, פיזיותרפיסטית, מטפלת ומלמדת רפלקסולוגיה ודמיון מודרך. "הודות לקשר המובהק בין אזורים אלה לכף הרגל, הורים רבים מתאמצים ורצים לחפש את אזור הטיפול הרלוונטי המוגדר לפי מפת כף הרגל, על מנת לנסות לטפל בדלקת בעצמם".


לדבריה, מדובר בגישה פשטנית שעלולה להחמיץ את המטרה. "חשוב לשלב בין הידע האנטומי להבנת התהליך של התהוות הדלקת. דלקת אוזניים נגרמת בעקר בגלל הפרעות לניקוז הנוזלים המצטברים באוזן, ולכן חשוב לעסות את האזור המייצג את האוזן התיכונה, וגם את צינור הניקוז של האוזן לכוון הלוע. זאת על מנת לשפר את ניקוז הנוזלים שהצטברו באוזן, ולהקל על הכאב ועל תהליך הדלקת.


"טיפול מתמשך יכול למנוע היווצרות נוזלים ולעתים קרובות מונע גם הצורך באנטיביוטיקה ובניתוח כפתורים. ניתן ללמד את ההורים לבצע בעצמם את העיסוי ולמנוע את התלות במטפל חיצוני".2. תזונה

"לתזונה יש משקל רב בבריאות הילד", מסביר ד"ר מוטי לוי, מומחה לרפואה משלימה והרופא הראשי ב"כללית רפואה משלימה". "צריכה רבה של סוכר תעשייתי, כמו עוגות, ממתקים, גלידות, משקאות ממותקים וכו', גורמת לירידה בתגובת התאים הלבנים ומקטינה את יעילות מערכת החיסון. כשהתזונה אינה מאוזנת ובריאה, הדרך לדלקות אוזניים חוזרות ולזיהומים אחרים קצרה". 


לדבר ד"ר לוי, קיימת חשיבות רבה לצריכת ירקות ופירות העשירים בוויטמינים ובעיקר באנטי-אוקסידנטים, המשפרים את יכולת הגוף להתמודד עם זיהומים.3. הומיאופתיה

"ההומיאופתיה נחשבת כטיפול היעיל ביותר לדלקות אוזניים חוזרות במסגרת הרפואה המשלימה", קובע ד"ר לוי. "היא מקלה על הכאבים ועל התופעות הנלוות לדלקת בזמן המחלה ויכולה לשפר את פעילות מערכת החיסון, כך שהמחלה תעלם או שתהיה ירידה משמעותית בתדירות הופעתה.


"טיפול הומיאופתי, בניגוד לאנטיביוטיקה, למשל, יכול לסייע גם במקרים של דלקות אוזניים על רקע ויראלי. היתרון בתרופה ההומיאופתית הוא בריכוז הנמוך של החומרים, ההופך תרופות אלה לבלתי מזיקות גם עבור תינוקות בני מספר חודשים. יתרון נוסף הוא בחוסר יכולתם של חיידקים לפתח עמידות לטיפול".4. כירופרקטיקה ואוסטיאופתיה

כירופרקטיקה ואוסטיאופתיה מסייעות לניקוז הנוזלים מהאוזן התיכונה ועשויות למנוע את הנטייה לזיהומים או את הירידה בשמיעה כתוצאה מהנוזלים. כירופרקטיקה היא שיטת אבחון וטיפול ללא שימוש בתרופות או בטכניקות פולשניות, המיועדת לשיפור האיזון ביחס שבין חוליות עמוד השדרה ותפקודן הביומכני. 


האוסטיאופתיה מאפשרת לאבחן ולטפל במבנים אנטומיים של הגוף, כמו האוזן למשל, באמצעות בלחיצות עדינות ועיסוי ממוקד באזור, לצורך שחרור השרירים סביבה והנעת הנוזלים במחזור הדם, המסייעים לניקוז הנוזלים מהאוזן התיכונה.פורומים, אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב בגרון-איזור הגרוגרת ריטה 19/11/2012 12:28
 • יש לי כאב בגרון , במרכז-באיזור הגרוגרת. הכאב הוא חיצוני-כשלוחצים מעט באיזור, ופנימי-בעת בליעה של אוכל (מוצק) ולאחר דיבור רב. הכאב נמש זמן רב- הולך וחוזר חודשים. בדיקות דם לא העלו דבר, ואולטרה סאונד - גם יצא תקין. אז למה כואב לי? מה עוד עושים?

 • + הוסף תגובה
כאב באיזור סחוס התריס דר' אמנון שמושקוביץ 19/11/2012 20:27
 • שלום ריטה. איזור הגרוגרת או תפוח אדם או סחוס התריס , הינו חלק מסחוסי הגרון . באיזור הנ"ל , יש עצם הניקראת בשם עצם הלשון או HYOID BONE . לעצם הנ"ל מתחברים שרירים וגידים . יש לה פרקים כי העצם עצמה מורכבת מגוף מרכזי ומכנפיים צדדיות. מכיון שמדובר במערכת של מיפרקים ( קטנים) עלולה להיווצר שם דלקת מיפרקים רגילה כמו בכל מיפרק אחר בגוף. הדלקת הנ"ל מכונה בשם ארטאלגיה . איני מתיימר לאבחן לך דלקת מסוג זה מבלי שבדקתי אותך אך אני נותן לך הסבר על אפשרות להימצאות דלקת מסוג זה. פעמים רבות קשה לאבחן זאת והולכים על בדיקות מיותרות כגון על קול גראפיה- אולטרה סאונד, בדיקות דם וכ'ו. כאשר מאובחנת דלקת מסוג זה הטיפול המקובל בד"כ הוא בתרופות הניקראות Non Steroidal Anti Inflamatory Drugs כגון אתופאן , וולטארן וכ'ו. שוב , איני אומר שזה אכן מה שיש לך ובכל מקרה רצוי לפנות לרופא/ה משפחה, אאג וכ'ו על מנת לנסות לאבחן את הבעייה ולטפל בה. רפואה שלמה.

 • + הוסף תגובה
תודה ועוד שאלה ריטה 20/11/2012 08:19
 • תודה על התשובה המפורטת. איך ניתן לאבחן אם יש לי את הדלקת שציינת? רופא אא"ג אמר שהוא משער דלקת בסחוסים-הזכיר דלקת כרונית...ושלח אותי לאולטרה סאונד ובדיקות דם. האם יש בדיקה מיוחדת לאתר את הדלקת שציינת? אני מעדיפה לבקש ולדעת מה יש ולא לקחת אנטיביוטיקה בלי לאתר בוודאות את הבעיה. אגב, הדלקת הזו לא מופיעה בבדיקת דם?

 • + הוסף תגובה
כאב באיזור סחוס התריס- המשך דר' אמנון שמושקוביץ 20/11/2012 13:58
 • שלום ריטה. קשה לאבחן דלקת מסוג זה בעל קול גראפיה ( אולטרה סאונד) גם בדיקות דם אינם תמיד אינדיקאטיביות. מדובר על ניסיון של הרופא/ה הבודק/ת. הטיפול אינו אנטיביוטי במידה ואכן מדובר בדלקת מסוג זה אלא בתרופות אותן הזכרתי בתשובתי הקודמת.

 • + הוסף תגובה
תודה הדסה 07/09/2019 22:07
 • סבלתי מאותם סימפטומים שהיו לריטה(בשונה ממנה זה קרה לי רק לפני שבועיים) וחיפשתי מענה באתר ולפני ששאלתי ניתקלתי בעזרת ה' בתשובה שכתבת לריטה ולאחר בירור הדבר התברר כנכון התשובה חסכה לי התרוצצות חסרת תועלת ,כאב והרבה דאגה ע"כ רציתי להודות לד"ר אמנון על התשובה המפורטת שעזרה לי מאד

 • + הוסף תגובה
בעזרת ה׳ או בעזרת הדוקטור? הנביא יחזקאל 08/12/2019 10:42
ורטיגו סחרחורת לבנה 08/12/2019 09:40
 • שלום שמי לבנה .אני בת 60 בתקופה האחרונה נפלתי פעמים .וסחרחורת וטינטון במיוחד בשעת שכיבה .הופנתי לאף אוזן גרון והבחין שיש לי ורטידו .אחרי טלטלה היא לי הקאות.וביצעתי פזיותרפיה .ושבוע בהא יש לי לבצע את הבדיקה ENG .לפי מה שקרתי הבדיקה לא נעימה .אבקש אנפורמציה מדויקת תודה לבנה.

 • + הוסף תגובה
תחושת הדהוד/רעד באוזן אחת . 07/12/2019 14:58
 • כבר כמה שנים שיש לי תופעה מוזרה באוזן שמאל- כאשר יש רעש שמגיע מצד ימין שלי (בדרך כלל דיבור של הרבה אנשים או אפילו רק בן אדם אחד), אני מרגישה שיש מין רעידות כאלה באוזן שמאל, תחושה כזו של תהודה..כאילו הרעש שנכנס לאוזן ימין סוג של מהדהד באוזן שמאל. זה קורה רק באוזן שמאל ורק כשיש רעש שמגיע מצד ימין שלי. כשזה התחיל לפני כמה שנים (בערך לפני 7 שנים) זה הופיע במקביל לסחרחורות, חוסר שיווי משקל, תופעה של צפצוף באוזן אחת תוך כדי אטימות של האוזן השנייה. ביצעתי בתקופה הזו כמה בדיקות שיצאו תקינות וגם טופלתי בסטונרון והכל די חלף, אבל הצפצופים והתופעה של ההדהוד נשארו אם כי בתדירות נמוכה יותר ובצורה שפחות מציקה. אני חושבת שההדהוד שוב התחזק לאחרונה וזה ממש מציק ומטריד (אני חשה צורך לסתום את האוזן הימנית כשמדברים בצד ימין שלי כדי שלא יהיה את ההדהוד באוזן שמאל). אני אפנה עם זה שוב לרופא המשפחה אבל עד שאעבור בדיקות ותהיה לי תשובה אשמח לדעת ממה זה יכול להיגרם ומה זה יכול להיות. חיפשתי בכל האינטרנט גם בעברית וגם באנגלית ולא מצאתי כמעט מידע לגבי ההדהוד/הרעידות.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!