באמת לא צריך אנטיביוטיקה? כל הדרכים לטיפול בדלקת אוזניים

כ-95% מהילדים עד גיל שש יחלו בדלקת אוזניים. חלקם יסבלו ממנה שלוש-ארבע פעמים בשנה. מתי בכל זאת צריך טיפול באנטיביוטיקה, באיזה שלב תופנו לניתוח כפתורים ומהם הטיפולים האלטרנטיביים שיכולים לסייע? המדריך המלא

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 18/01/2016

כ-95% מהילדים עד גיל שש ו-50% מהילדים עד גיל שנה יחוו לפחות אירוע אחד של דלקת אוזן חריפה, מה שהופך אותה לסיבה השכיחה ביותר בגינה פונים הורים עם ילדיהם לרופא. דלקת אוזניים היא גם הגורם השכיח ביותר בקרב ילדים המצריך טיפול אנטיביוטי. 


קראו עוד: דלקת גרון ועד שפעת: המדריך המלא למחלות ילדים בחורף


"במצב נורמלי, האוזן צריכה להיות מאווררת", מסבירה ד"ר נטע גת, מומחית ברפואת אף אוזן גרון, בקופת החולים "מאוחדת" ובבית החולים "שערי צדק". "האוויר נכנס לאוזן מהאף, דרך צינור המכונה חצוצרה. כשמדובר בתינוקות וילדים אותו צינור המחבר בין האף לאוזן  צר יותר, קצר יותר ובמנח אופקי יותר וגם מתפקד פחות טוב, לכן בקלות יחסית יכולות לעבור הפרשות מהאף לאוזניים, במיוחד אם התינוק נמצא רוב הזמן במצב של שכיבה ומרבה לבכות".


-מהם הגורמים הנוספים שעלולים לגרום לדלקת אוזניים?

ד"ר גת מציינת כי ישנן שלל סיבות שעלולות לגרום לדלקת אוזניים


-עישון בקרבת התינוק


-האכלה בשכיבה: תינוקות המוזנים במצב שכיבה מועדים יותר ללקות בדלקות אוזניים


-גנטיקה ונטייה לדלקות אוזניים במשפחה


-מעונות יום: פעמים רבות קיימת בעיה של צפיפות, הגורמת לחשיפה גדולה יותר לזיהומים ולהצטננות, וכתוצאה מכך להפרשות מהאף העלולות להגיע לאוזן.


-העדר הנקה: מבחינה עובדתית, תינוקות יונקים מוגנים יותר מפני דלקות אוזניים.


-מחלות רקע שונות: כגון חך שסוע, פוגעות בתפקוד החצוצרה ועלולות להגביר נטייה להופעת הדלקת.


דלקת אוזניים. הצפיפות במעונות היום היא אחד הגורמים למחלהכך תזהו אם הילד סובל מדלקת אוזניים

לדברי ד"ר גת, קיימים מספר תסמינים המעלים את החשד לדלקת אוזניים, ביניהם:


-כאשר התינוק מרבה לצרוח ומחזיק באזנו.


-הפרשות מאזור האוזן.


-חום ונזלת.


ד"ר גת מדגישה כי כאשר מדובר בילד גדול יותר, שיכול לבטא במילים את מיקום הכאב ומציין שכואבת לו האוזן, הדבר לא בהכרח מעיד על נוכחות של דלקת במקום. "לעתים כאב מהאזור עשוי להעיד על בקיעת שיניים או לחילופין על חור בשן, על דלקת שקדים או על בעיה במפרק הלסת", היא מסבירה ומוסיפה שמסיבה זו מומלץ שלא למהר ולהסיק מסקנות ואם יש חשש - לפנות לרופא.מה עושים במקרה של חשד לדלקת אוזניים?

"כיום נהוג לנקוט בשיטת 'השהיית טיפול'", מסבירה ד"ר גת. "הרעיון בבסיס השיטה הוא שחלק מהילדים יוכלו להתגבר על התופעה ללא צורך בטיפול אנטיביוטי, ולכן הנטייה היא לנסות לתת לגוף הילד לרפא את עצמו בהתאם לגיל".


קראו עוד: זהירות, שפעת: 10 דרכים שיעזרו לכם בחיזוק המערכת החיסונית


אצל ילדים בני שנתיים ומעלה נהוג לחכות שלושה ימים לפני מתן אנטיביוטיקה. כשמדובר בתינוק מתחת לגיל שנתיים, מומלץ לחכות יממה אחת בלבד. כמובן שההנחיה המתאימה צריכה לבוא מהרופא המטפל.


"האנטיביוטיקה נועדה להקל על הסבל ולקצר את משך זמן המצוקה. לכן, במקרה שהילד סובל מאוד ומעלה חום גבוה ההמלצה היא להתחיל מיד בטיפול אנטיביוטי", קובעת ד"ר גת.ומה עושים כשהדלקת חוזרת?

חלק מהילדים יחוו דלקות אוזניים חוזרות. ההגדרה של דלקת חוזרת היא דלקת אוזניים שמופיעה שלוש פעמים בחצי שנה או ארבע-חמש פעמים בשנה. לדברי ד"ר גת, במקרים כאלה מוצעות מספר אופציות לטיפול.


"אופציה אחת היא לטפל בכל פעם שהדלקת מופיעה באנטיביוטיקה או להשתמש באנטיביוטיקה כטיפול מונע", היא מפרטת. "אופציה נוספת היא לעבור מה שמוכר בשם 'ניתוח כפתורים'. מדובר בהליך ניתוחי להחדרת 'כפתורים', שהם למעשה אותן צינוריות קטנות המוחדרות לעור התוף ומכניסות אוויר לאוזן מבחוץ. 


"מצב זה מחליף את החצוצרה הטבעית, ומאפשר מצד אחד אוורור של האוזן ומצד שני ניקוז של נוזלים או הפרשות ממנה. ההליך כרוך בהרדמה מלאה ואורך מספר דקות, הוא נחשב ליעיל במניעת דלקות אוזניים חוזרות ומונע את הסבל הכרוך בהן במאה אחוזים. לרוב יומלץ הטיפול לילדים שאורח חייהם נפגע באופן ניכר עקב הישנות הדלקות".מרפלקסולוגיה ועד תזונה: כל הדרכים האלטרנטיביות לטיפול בתופעה


1. רפלקסולוגיה

"בכף הרגל קיימות נקודות המקבילות לאיברים שונים בגוף", מסבירה ליאורה אמיתי, פיזיותרפיסטית, מטפלת ומלמדת רפלקסולוגיה ודמיון מודרך. "הודות לקשר המובהק בין אזורים אלה לכף הרגל, הורים רבים מתאמצים ורצים לחפש את אזור הטיפול הרלוונטי המוגדר לפי מפת כף הרגל, על מנת לנסות לטפל בדלקת בעצמם".


לדבריה, מדובר בגישה פשטנית שעלולה להחמיץ את המטרה. "חשוב לשלב בין הידע האנטומי להבנת התהליך של התהוות הדלקת. דלקת אוזניים נגרמת בעקר בגלל הפרעות לניקוז הנוזלים המצטברים באוזן, ולכן חשוב לעסות את האזור המייצג את האוזן התיכונה, וגם את צינור הניקוז של האוזן לכוון הלוע. זאת על מנת לשפר את ניקוז הנוזלים שהצטברו באוזן, ולהקל על הכאב ועל תהליך הדלקת.


"טיפול מתמשך יכול למנוע היווצרות נוזלים ולעתים קרובות מונע גם הצורך באנטיביוטיקה ובניתוח כפתורים. ניתן ללמד את ההורים לבצע בעצמם את העיסוי ולמנוע את התלות במטפל חיצוני".2. תזונה

"לתזונה יש משקל רב בבריאות הילד", מסביר ד"ר מוטי לוי, מומחה לרפואה משלימה והרופא הראשי ב"כללית רפואה משלימה". "צריכה רבה של סוכר תעשייתי, כמו עוגות, ממתקים, גלידות, משקאות ממותקים וכו', גורמת לירידה בתגובת התאים הלבנים ומקטינה את יעילות מערכת החיסון. כשהתזונה אינה מאוזנת ובריאה, הדרך לדלקות אוזניים חוזרות ולזיהומים אחרים קצרה". 


לדבר ד"ר לוי, קיימת חשיבות רבה לצריכת ירקות ופירות העשירים בוויטמינים ובעיקר באנטי-אוקסידנטים, המשפרים את יכולת הגוף להתמודד עם זיהומים.3. הומיאופתיה

"ההומיאופתיה נחשבת כטיפול היעיל ביותר לדלקות אוזניים חוזרות במסגרת הרפואה המשלימה", קובע ד"ר לוי. "היא מקלה על הכאבים ועל התופעות הנלוות לדלקת בזמן המחלה ויכולה לשפר את פעילות מערכת החיסון, כך שהמחלה תעלם או שתהיה ירידה משמעותית בתדירות הופעתה.


"טיפול הומיאופתי, בניגוד לאנטיביוטיקה, למשל, יכול לסייע גם במקרים של דלקות אוזניים על רקע ויראלי. היתרון בתרופה ההומיאופתית הוא בריכוז הנמוך של החומרים, ההופך תרופות אלה לבלתי מזיקות גם עבור תינוקות בני מספר חודשים. יתרון נוסף הוא בחוסר יכולתם של חיידקים לפתח עמידות לטיפול".4. כירופרקטיקה ואוסטיאופתיה

כירופרקטיקה ואוסטיאופתיה מסייעות לניקוז הנוזלים מהאוזן התיכונה ועשויות למנוע את הנטייה לזיהומים או את הירידה בשמיעה כתוצאה מהנוזלים. כירופרקטיקה היא שיטת אבחון וטיפול ללא שימוש בתרופות או בטכניקות פולשניות, המיועדת לשיפור האיזון ביחס שבין חוליות עמוד השדרה ותפקודן הביומכני. 


האוסטיאופתיה מאפשרת לאבחן ולטפל במבנים אנטומיים של הגוף, כמו האוזן למשל, באמצעות בלחיצות עדינות ועיסוי ממוקד באזור, לצורך שחרור השרירים סביבה והנעת הנוזלים במחזור הדם, המסייעים לניקוז הנוזלים מהאוזן התיכונה.פורום אף אוזן גרון

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • צריבה בגרון במשך כל היום
 • בר
 • 21/05/2019 21:43
 • שלום אני בת 27 בריאה בדרכ כבר כמה שבועות יש לי תחושת צריבה בגרון שמתחילה ממש בבוקר בפקיחת עיניים ובאה והולכת לאורך היום הצריבה היא בחיך האחורי ובקיר הגרון האחורי מאחורי הענבל בנוסף יש תחושת גוש בצד שמאל של הגרון מכיוון וכבר אובחנתי ברפלוקס חשבתי שזה זה אבל למרות כל שינויי הדיאטה ולמרות כל שינויי אורח החיים כלום לא השתנה והצריבה נשארה מה זה יכול להיות אם לא רפלוקס?! זה משגע אותי

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תחושת צריבה ועצם זר בגרון
 • oliola
 • 17/11/2014 17:02
 • שלום רב ! אני בת 32 , בריאה בד"כ . סובלת מנזלת אלרגית בעונות המעבר. משקל תקין ובכושר פיזי , טוב. לפני כ3 חודשים, סבלתי מהתקף אלרגיה ארוך , המתבטא בנזלת וממספר דלקות גרון חוזרות. לפני חודש, התחלתי להרגיש כאב מוזר בגרון , במקום עמוק יותר מדלקת רגילה. לא כואב בבליעה , אלא הרגשה של צריבה , ממקום עמוק ועד לבסיס הלשון. מתלווה לזה גם תחושה , שבאה והולכת, של עצם זר, קטן שתקוע בגרון. בכמה ימים האחרונים , נוסף גם טעם מר בפה (שבא והולך , גם הוא) וקצת לחץ באוזניים. יש לי חשק למתוקים, רק בכדי להעביר את הטעם המר בפה. בזמן האכילה, מרגישה קצת הקלה אך לאחר מכן, חוזרות כל התחושות יחד. הייתי אצל רופא א.א.ג , שלא ראה שום ממצאים בבדיקה . גם בבדיקת הסיב האופטי לא נצפו שום ממצאים חריגים. נקבעה לי בדיקת אולטרסאונד , אך לצערי התור הוא רק בעוד 3 שבועות. זה מטריד אותי לאורך כל היום. בייחוד שאינני מקבלת הסבר הגיוני לתופעה. אשמח לעזרה, מכל סוג , המון תודה !

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תחושת צריבה וגוף זר בלוע
 • ד"ר אמנון שמושקוביץ
 • 25/11/2014 19:39
 • שלום רב. הרגשת צריבה יכולה להיות על רקע עליית חומצות מהקיבה ללוע - מכונה בשם רפלוקס. תחושת העצם הזר הזר התקוע , כפי שאת מכנה אותו עלולה להיות על רקע אולי שריטה של רירית הלוע במידה ואכן יש לך רפלוקס ( עליית חומצות מהקיבה ללוע) טעם מר בפה, בהחלט יכול להיות קשור לחומצוצ הקיבה העולות למעלה במידה וזבה אכן המצב. לחץ באוזניים - יכול להיגרם כתוצאה מהחומצות העלולות לגרום לבצקת באיזור חצוצרת השמע הנמצאת בלוע האף . בדיקת סיב אופטי יכולה להיות תקינה אך מה שאני ממליץ לפנות לרופא גסטרואנטרולוןג להמשך בירור ושוב לבדיקת סיב אופטי אצל רופא/ת אאג . בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • גילית מזה היה בסוף?
 • בר
 • 21/05/2019 21:39
 • נזלת שחורה
 • אדם
 • 21/05/2019 20:24
 • שלום רב, אני סובל כבר כשנה מכאבים בחזה ובגרון שמרגישים כמו שריטה בגרון. בנוסף זה מלווה בנזלת שחורה וכרונית כל התקופה והרגשה של צרבת. עשיתי בדיקת גסטרוסקופיה ששללה ריפלוקס, בדיקת נשיפה שגם יצאה תקינה וגם צילום ריאות שיצא תקין. לקחתי נקסיום ותרופות נוספות נגד ריפלוקס וחומציות יתר שלא השפיעו או עזרו בשום צורה. אני מעשן כחפיסה ביום. האם יש קשר בין הנזלת השחורה לבין הכאבים בגרון ובחזה? וממה זה יכול לנבוע? תודה רבה מראש.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר דנו ופרופ' נוימן ניתוחים פלסטיים ד"ר דנו ופרופ' נוימן ניתוחים פלסטיים
רשת מרפאות פלסטיקה ואסתטיקה מתמחים בכירורגיה... קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ