סרטן השד: האם תמיד יש צורך בכריתה מלאה?

כדי לטפל בסרטן השד יש צורך בכריתת הגידול ובטיפולי כימותרפיה. האם לעבור כריתה חלקית או מלאה, ואיך לבצע את שחזור השד לאחר הכריתה? מומחים מסבירים
כתבה פרסומית כתבת חסות


אחרי שהתאוששת מההלם הראשוני, הבנת את המשמעות של המחלה ואת ההשלכות של הטיפולים בה - את ניצבת מול שתי ההחלטות חשובות ביותר: האם לבצע כריתת שד חלקית או מלאה, והאם לעשות שחזור שד לאחר הכריתה. ד"ר קורץ מיכאל - כירורג בכיר מנהל יחידת השד בבית נחולים סורוקה  ומנתח בליידי אסיא מקבוצת אסיא מדיקל, ועמיתו פרופ' ליאור הלר - כירורג פלסטי בכיר מנהל מחלקת הפלסטיקה באסף הרופא , עם התשובות וההסברים שיקלו עליך לקבל את ההחלטה הנכונה והמתאימה לך ביותר.האם לעבור כריתת שד מלאה או חלקית?

נבהיר כבר בהתחלה - ההחלטה בשאלה זו היא, בסופו של דבר, של המטופלת, כאשר יש כמה שיקולים מרכזיים המשפיעים על קבלת ההחלטה: מאפייני הגידול, כמו גודל, סוג, מידת ההתפשטות של המחלה והאפשרויות הטיפוליות, ושיקולים אישיים, רגשיים ונפשיים.


אחוזי הריפוי זהים בקרב נשים שעברו את שני סוגי הכריתות, וההנחה לפיה כריתה מלאה עדיפה מכריתה חלקית מוטעית מיסודה. אם בעבר היה ניתן לטפל ברוב הגידולים בשד רק בכריתה מלאה, היום הפתרונות הרפואיים מאפשרים לשמר את השד ולהילחם במחלה. לכן, במקרים רבים אין צורך בכריתה מלאה של השד ואפשר להסתפק בכריתה חלקית. 


למרבה ההפתעה, ובעקבות העלייה במודעות לסרטן השד והחרדה הגדולה מהשלכותיו, נשים רבות בוחרות לעבור כריתת שדיים מלאה גם כשאין בכך כל צורך. נשים רבות סבורות כי כריתת שדיים מלאה היא "הפתרון הבטוח", ותרמה לכך החלטתה של השחקנית אנג'לינה ג'ולי לכרות את השדיים כאמצעי למניעת המחלה. נראה כי נשים רבות אינן מביאות מספיק בחשבון את ההשלכות הרגשיות המשמעותיות שיש לכריתה מלאה של השד. הרופאים לא מעודדים את המגמה, ולא בהכרח תומכים בה.


סרטן השד. הרופאים לא מעודדים כריתה מלאה


סיבה נוספת להעדפת כריתה מלאה היא החשש מפגיעה אסתטית ומחוסר סימטריה בין שני השדיים, אך אין בכך ממש. אמנם בעבר נשים היו נותרות מצולקות לאחר ניתוחי כריתה חלקית, אך כיום, בזכות התפתחות תחום האונקופלסטיקה - גם ניתוחי כריתה חלקית, המבוצעים על ידי מומחים מנוסים, מניבים תוצאות מצוינות ומראה אסתטי: שד מעוצב, חלק, עם צלקת קטנה וחבויה. במקרה הצורך, מעצבים את השד הבריא כדי שיהיה דומה לשד שנכרת בחלקו, כבר בעת ניתוח הכריתה. 


מתי כן צריך כריתה מלאה של השד? במקרה של גוש רב מוקדים בשד שההקרנות לא מקטינות אותו, או כאשר האישה מעדיפה להימנע מההקרנות, יש הצדקה לכריתה מלאה של השד. גם כשמדובר בסרטן אלים וחודרני או כשהמחלה בשלב מתקדם - עדיפה כריתה מלאה של השד.איך לבצע את שחזור השד לאחר הכריתה?

גם בשאלה זו ההחלטה האם לעשות שחזור שד נמצאת בידי המטופלת. במקרים שבהם שחזור השד מסכן את בריאות המטופלת או מעכב בצורה משמעותית את הטיפול האונקולוגי - לא מומלץ לבצע אותו. לרוב מדובר על מטופלות עם מחלות רקע כמו מחלת לב איסכמית, מחלות ראייתיות או נשים עם גידולים אחרים. בסוגיה זו הנשים יופנו למרדים שיעריך את מצבן וייתן חוות דעת מקצועית לגבי יכולת האישה לעבור את שחזור השד בביטחון רפואי. שחזור השד לא מקשה על המעקב הרפואי, גם כשיש חשש מהישנות הגידול בשד. השתלים ממוקמים בדרך כלל מתחת לשריר, בעוד שרקמת השד ועור השד נדחפים קדימה כך שאם גוש חדש יופיע בשד המשוחזר הוא יהיה קדמית לשתל ויהיה קל לגילוי.


שחזור השד הוא תהליך שמורכב משניים או שלושה ניתוחים. מספר הניתוחים תלוי אמנם בשיטת השחזור, אך לרוב הניתוח הראשון הוא המורכב ביותר וההתאוששות ממנו היא הארוכה ביותר. נציין כי שלב זה לא מאריך בצורה משמעותית את תקופת ההתאוששות, שממילא דרושה לאחר ניתוח כריתת השד.


השיטה הנפוצה ביותר לשחזור השד מבוססת על החדרת שתל באזור השד בזמן כריתתו (המסטקטומיה). הבחירה בשיטה זו תלויה בכמות העור שתאפשר כיסוי טוב של השתל. אם בעקבות כריתת השד, כמות העור מוגבלת, אפשר להשתמש במותחן - שתל ריק עם נפח קטן. המותחן מוכנס לאזור השד בזמן הכריתה, ובחודשיים-שלושה שלאחר הניתוח מנפחים אותו עד להשגת הנפח המתאים לשד הבריא. לאחר מכן, כשנפח השד מגיע לגודלו הרצוי, מחליפים את המותחן בשתל קבוע, העשוי מסיליקון.


שיטות נוספות לשחזור השד הן: שימוש בעור ובשומן הנמצא בדופן הבטן, המועברים עם חלק קטן מהשריר מאזור דופן הבטן אל אזור החזה, כדי ליצור את השד החדש. זוהי שיטה מורכבת יותר הדורשת חיבור כלי דם קטנים, אך התוצאה נראית טבעית יותר. השיטה השלישית מתבצעת באופן דומה - מעבירים עור ושריר מאזור הגב האחורי.


המטופלת והמנתח הפלסטי בוחרים ביחד את השיטה המתאימה לשחזור השד, בהתאם לרצון המטופלת, מבנה גופה, מבנה וגודל השדיים שלה ומצבה הבריאותי. לפעמים יש מטופלות המעדיפות לעשות שחזור שד אוטולוגי (מדופן הבטן) כדי "להרוויח" מתיחת בטן - אך זהו שיקול מוטעה. סדר העדיפויות בביצוע החלטה לשחזור השד צריך להיות ריפוי המחלה, ולא השגת סימטריה בשחזור השד, הנמצאת בעדיפות שנייה.


אפשר לבצע את שחזור השד כבר במהלך הכריתה, או בשלב מאוחר יותר - לאחר סיום הטיפולים האונקולוגיים (כימותרפיה והקרנות). אם כי שחזור שד מיידי נותן תוצאות אסתטיות טובות יותר מכיוון שהמנתח ישתמש בעור המקורי של השד. 


מובן שבמקרים של שחזור שד עולות גם שאלות אסתטיות. מטרת שחזור השד היא לאפשר סימטריה באזור השדיים כאשר החולה לבושה עם טריקו או עם חולצה או חזייה. לעיתים, כאשר פלג הגוף העליון חשוף, נוכל לראות את הצלקות, שרובן מתרפא טוב עם הזמן, ובמקרים מסוימים יהיו הבדלים קלים בין השדיים. ובכל זאת, מחקרים הוכיחו כי נשים שעברו שחזור שד חזרו מהר יותר לתפקוד נורמלי בחברה ובמשפחה.


פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סרטן השד אנגליקה 27/03/2020 18:58
 • ם ייתכן כי בוצעה ממוגרפיה והתוצאות יצאו תקינות לחלוטין. וכעבור בדיוק שנה התגלה גוש סרטני בגודל של 41 ממ? (עולה על 4 סמ)? ייתכן מצב בו עשו בדיקה לא מאובחנת כראוי? שכן היו תסמינים ראשוניים ופשוט לא פורשו נכון?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 27/03/2020 19:45
 • בהחלט יתכן. לא ברור לי למה את מתכוונת בתסמינים. האם היה גוש? האם בוצע US?

 • + הוסף תגובה
סרטן השד אנגליקה 27/03/2020 20:39
 • בדיקת ממוגרפיה שנעשתה בינואר 2019 נרשם תקין. בחודש האחרון אנחנו בין ביופסיה לבדיקת סיטי-פיט שתהיה מחר. כרגע הממצאים מראים על גוש סרטני בגודל 41 ממ. השאלה שלי תוך כמה זמן גוש כזה גודל. מניחה שבעת ביצוע הממוגרפיה הראשונה כבר היו תסמינים. האם זו רשלנות רפואית? או גוש שגודל במהירות הבזק?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 27/03/2020 21:12
 • אין דרך לדעת בלי לראות את כל מאפייני הגידול. אני מניחה שהאונקולוג שיראה אותך יוכל לענות לך

 • + הוסף תגובה
סרטן שד אנגליקה 27/03/2020 21:28
 • גוש בשעה 5 במרחק 3 ס"מ מהפטמה בגודל 32 מ"מ על 30 מ"מ. בצורה מעוגלת, במנח ניצב לרקמה, בגבולות מיקרולובולאריים, במרקם בחלקו סולידי בחלקו ציסטי, מאפיינים אחוריים: הגברה. ווסקולריזציה פנימית. בהקיף הגוש, בחלקו הסולידי. מרכז הגוש התנזלות. הגוש נימוש ללא רגישות, ללא סימני דלקת. birads 5 גוש ברקמה הרכה-גוש בגודל 41 מ"מ בצורה מעוגלת עם גבולות מוגדרים היטב בסמיכות גבוהה . הסתיידות עדינות. שפירות בגוש במיקום מרכזי תחתון. birads 4b האם ניתן להגיד במילים אחרות לגבי המצב? לגבי השלב שבו נמצאת אימי? והאם כל הממצאים יכלו לקרות בשנה בלבד? עד התור לאונוקולוג אנו בתקופה מורטת עצבים ומעוניינים לקבל מעט מידע. לפחות בסיסית.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 27/03/2020 22:42
 • חוץ מגודל הגידול אין שום פרטים מהם אםשר לומר דבר. צריך לראות את תוצאות הביופסיה כולל רצפטורים ו HER2. מצב בית השחי. תשובת פטסיטי. צר לי. אני מאד ממליצה שתפנו ליעוץ עם מי שהפנה את אמא לברור

 • + הוסף תגובה
בחירת מנתח עבור כריתת שד ושחזור טניה 12/08/2014 21:47
 • אני בת 45 ורוצה לעבור כריתה ושחזור של שד בעקבות גילוי נשאות של מוטציה הקשורה לכך. הבנתי שיש מנתחים בעלי שם בעניין הזה, האם תוכלו להמליץ לי על מנתח? לחילופין, האם משהו יכול להמליץ על כישוריה של ד"ר נועה לוי בנדט?

 • + הוסף תגובה
מנתחים ד"ר נעה אפרת בן ברוך 12/08/2014 22:07
 • איני יכולה להמליץ באופן פרטני על מנתחים ספציפיים. לכל כירורג שד ופלסטיקאי יש את הצוות איתם הוא רגיל לנתח. את יכולה לנסות לשאול בפורומים לדעת נשים שנותחו

 • + הוסף תגובה
המלצה על מנתח /משחזר הבעל 24/08/2014 00:11
 • רק אל תקחי את חיים קפלן ניתח את אישתי בכריתה ושחזור ועשה רק נזק בלתי הפיך

 • + הוסף תגובה
דר נועה בנדט רופאה מעולה והיא עובדת בבית חולים השרון כמו כן אחות 24/08/2014 16:07
 • בבית חולים בלינסון יש את דר' שינדל רופא מקסים ודר' משולם עושה את השיחזור וגם היא נהדרת. בהצלחה, והרבה בריאות.

 • + הוסף תגובה
לא ממליצה על ד"ר נועה לוי גל 25/10/2018 20:08
 • לא ממליצה בכלל על נועה לוי. התיחסה אליי בזלזול. כאילו אני זבל. הייתי בשוק מאיך שהיא מרשה לעמצה לדבר אליי, ירדה עליי. זה היה ממש לא נעים. הרגשתי מחוללת.

 • + הוסף תגובה
בדיקות אצל נועה אלמוני 27/03/2020 21:32
לא ממלימה על דר נועה לוי טל 25/10/2018 20:13
 • השפילה אותי, זלזלה בי, התיחסה אליי כמו אל זבל, בחיים לא הושפלתי ככה. הרגשתי מחוללת. אני לא ממליצה עליה בכלל

 • + הוסף תגובה
להתרחק מדוקטור נועה לוי בנדט kreker 17/03/2019 09:45
 • אדם דוחה, לא נעים, לא חברותי, לא מסבירה את הבעיה, צועקת על מטופלים. לא ברור מי נתן לה לעבוד עם בני אדם

 • + הוסף תגובה
דר נעה לוי בנדט מקסימה! מירב 26/08/2019 10:56
 • מנסיון אישי, דר נעה לוי בנדט רופאה מקסימה ומקצועית, לפני הניתוח פתחתי את הפורום הזה וממש נחרדתי מהתגובות השליליות עליה, החלטתי בכל אופן להשתמש בשרותיה כי שמעתי שהיא מקצועית וגיליתי אישה מדהימה, היא ענתה לי בסבלנות על כל השאלות והייתה מקצועית ממש! יותר מזה, היא עשתה מאמץ והתקשרה באופן אישי למטופלת לשאול אם יכולה להחליף איתי תור כי הייתי אמורה לטוס ובאמת הקדימה לי את התאריך. בנוסף, היא דאגה שהתוצאות יחזרו מוקדם על מנת שאוכל לקבל אותם לפני שאני טסה (תוצאות לבדיקה כזאת מנסיון אורכות כחודש ואני קיבלתי תוך שבוע בזכותה) בקיצור, ממליצה עליה בחום

 • + הוסף תגובה
נהדרת דינה 16/09/2019 22:13
 • גם לי התגובות השליליות תמוהות ושונות ממה שפגשתי. מוזר, אני פגשתי מישהי נחמדה ועוזרת ממש

 • + הוסף תגובה
מקצועית לעילה ולעילא דורית 18/09/2019 17:09
 • מלווה מקצועית עניינית מדייקת נותנת מעצמה ועוזרת מעל ומעבר וגם צוות האולטראסאונד בביח בקרית השרון נהדר. נחמדה? עניין של טעם, בעיניי נחמדה

 • + הוסף תגובה
ד״ר נועה לוי בנדט מיקי 27/02/2020 21:11
 • הי, לא עברתי ניתוח אצלה, אבל אני יכולה להגיד שהיא ממש מקצועית ונעימה. אחרי ששלחה אותי לבדיקת אולטרסואנד זימנה אותי לתור רק שלושה ימים אחרי, ככה שלא אהיה בלחץ מתוצאות הבדיקה(רשמו ביופסיה,למרות שלא צריך). וזה למרות שהיא עמוסה מאוד(כשאני התקשרתי אמרו שיש תור רק לעוד חודשיים!), ובכל זאת היא הצליחה להכניס אותי לתור מהר ולהרגיע אותי שאין מה לדאוג. בקיצור,מומלצת-נראית מקצועית מאוד ובעלת נסיון ואכפתיות כלפי המטופלים שלה.

 • + הוסף תגובה
כאבים בשד ענת 23/03/2020 20:41
 • שלום. יש לי כאב כבר כשבוע ימים באזור מסוים בשד..עשיתי לעצמי בדיקה עצמית לפי האינטרנט אבל לא הבחנתי בגוש. האם יש ממה להילחץ?

 • + הוסף תגובה
כאב ד"ר נעה אפרת בן ברוך 23/03/2020 20:43
כאב בשד ענת 24/03/2020 18:26
כאב ד"ר נעה אפרת בן ברוך 24/03/2020 21:28
 • קרוב לודאי שאין ממה לחשוש אך אם לא עובר כדאי להבדק

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!