אפשר גם בלי תרופות? הכל על הפרעת קשב וריכוז

כ-5%-10% מכלל האוכלוסייה מאובחנים כבעלי הפרעת קשב וריכוז. הטיפול המהיר והשכיח ביותר הוא הטיפול התרופתי, אך הוא מלווה לעתים בתופעות לוואי לא קלות. מה האלטרנטיבות?
כתבה פרסומית כתבת חסות


הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות (Attention Deficit and Hyperactivity Disorder) היא הפרעה נוירו-התפתחותית שהתסמינים שלה הם קשיי קשב וקשיי ריכוז, היפראקטיביות ואימפולסיביות. להפרעה רקע גנטי ומרכיבים ביולוגיים. היום מבחינים בין הפרעת קשב וריכוז המשולבת עם היפראקטיביות (ADHD) לבין הפרעת קשב וריכוז ללא פעלתנות יתר (ADD). 


הפרעת קשב וריכוז היא תופעה שמתפתחת בחמש השנים הראשונות לחיים ואינה נעלמת או דועכת עם הזמן, ולכן אפשר למצוא אותה בכל שכבות הגיל. המאפיינים הבולטים של הפרעת קשב וריכוז, בעיקר בגילי הגן ובית הספר, הם קשיים בהתארגנות ובעמידה בלוחות זמנים, בשמירה על סדר, בביצוע משימות, נטייה להסחות דעות וקשיים בתחום הלימודי והחברתי. אצל מבוגרים, הפרעת קשב וריכוז עלולה להוות הפרעה בעבודה וביחסים בין-אישיים, ולכן חשוב מאוד לאבחן אותה ולטפל בה בהקדם.כיצד מאבחנים?

הפרעת קשב וריכוז נובעת מקושי בוויסות קשב ובמיקוד ריכוז ובאה לידי ביטוי גם בפעלתנות יתר ובהתנהגות אימפולסיבית, שלעתים אף עלולה להיות מסוכנת. יחד עם זאת, לא כל התסמינים המיוחסים לה חייבים להופיע ולא כל ילד פעיל או חולמני עונה להגדרה שלה - ולכן יש להיזהר באבחנה. 


הפרעת קשב וריכוז. נובעת מקושי בויסות הקשבנהוג לאבחן הפרעות קשב וריכוז על פי ה-DSM, המדריך לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות שמוציאה לאור האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית, שמטרתו לאבחן את סוגי ההפרעות על פי התסמינים שלהם. לדוגמה, אבחנת הפרעות קשב וריכוז עם היפראקטיביות ניתנת כאשר מופיעים שישה תסמינים או יותר של חוסר קשב ושישה תסמינים או יותר של היפראקטיביות (מתוך רשימה מובנית) במשך שישה חודשים לפחות - בצורה שלא תואמת את השלב ההתפתחותי ומפריעה לתפקוד. האבחון נעשה, כמובן, על ידי גורמים מקצועיים ומוסמכים.כיצד מטפלים?


1. טיפול תרופתי 

הטיפול המקובל והשכיח ביותר במקרים של הפרעות קשב וריכוז הוא טיפול בתרופות ממריצות, כגון ריטלין או קונצרטה. היעילות של התרופות לרוב גבוהה, הן מווסתות את פעלתנות היתר ומשפרות את טווח הריכוז ומיקוד הקשב. אולם ההשפעה של התרופות הללו היא בדרך כלל לטווח קצר ולעתים מלווה בתופעות לוואי לא קלות כגון חוסר תיאבון, ירידה במשקל, בעיות שינה, חרדה ועוד. אצל ילדים מסוימים עלולות להתפתח גם תנועות שריר קופצניות (טיקים). 


2. טיפול פסיכולוגי 

טיפול פסיכותרפי עשוי לסייע מאוד לשיפור ההערכה העצמית והקבלה, ולשיפור היחסים עם הסביבה. חשוב לאתר את החוזקות של הילד ולטפח אותן כדי לשפר את התפקוד שלו. הטיפול יכול להיות פרטני או משפחתי ולשלב גם את המסגרות החינוכיות שבהן נמצא הילד. 


3. רפואה משלימה 

כיום מוצעים מגוון טיפולי רפואה משלימה לכל מי שרוצים להימנע ממתן תרופות. בין האפשרויות: ביופידבק, טיפול באומנויות, טיפול בעזרת בעלי חיים, שיטת אלבאום, שינויים תזונתיים, יוגה, הומיאופותיה ועוד.


4. תמיכה וייעוץ 

כל מקרה של הפרעת קשב, גם כזה שמטופל בתרופות, רצוי שילווה בתמיכה ובייעוץ של הגורמים המעורבים מורים-פסיכיאטר-יועצים-הורים) ובשיתוף פעולה מלא ביניהם. קבוצות תמיכה, הדרכת הורים, ארגון סביבת למידה, הפנייה למקורות מידע וכדומה - כל אלה יאפשרו התמודדות קלה יותר עם ההפרעה. פורומים טיפול הומאופתי - הפרעות קשב וריכוז

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ריטלין ותופעות לואי- הומאופתיה? רינת 06/05/2020 10:46
 • הבת שלי מטופלת חדשה בריטלין, סובלת מחוסר תיאבון, מהפרעות בשינה. אני רוצה לתת צ'אנס לריטלין.. האם הומאופתיה יכולה להפחית תופעות לואי של תרופה רגילה? תודה

 • + הוסף תגובה
הומאופתיה הפחתת תופעות לוואי של תרופות פסיכיאטריות וריטלין -כן אפשרי בהחלט מטפלת אדית מרלין דניאל PhD&MBMD D.A.M 06/05/2020 12:25
 • ההומאופתיה ותלוי בידיים של איזה מומחה אכן יכולה. להפחית תופעות לוואי. לאורך השנים אני עובדת בצמוד למנהל מחלקה בבית חולים לחולי נפש בבאר יעקוב - עם הצלחה מרובה בנישה הזאת של הפחתת תופעות לוואי של תרופות פסיכיאטריות ואף הפחתה במינון התרופות באם הושגה הטבה

 • + הוסף תגובה
מניעת הפרעת קשב על ידי הומאופתיה דליה 09/03/2020 17:27
 • שלום, ילדיי הגדולים עם הפרעת קשב, ובתי לקרת גיל הגן. הייתי רוצה למנוע אצלה את ההפרעה ומה שכרוך בה. האם ניתן לטפל הומאופטית באופן מניעתי?

 • + הוסף תגובה
מניעת הפרעת קשב וריכוז מטפלת אדית מרלין דניאל PhD&MBMD D.A.M 09/03/2020 18:47
 • היי אפשרי לאזן אותה במצבה הנוכחי עם שלל הבעיות שיש לה כולל התורשתיות. אפשרי לשלב גם הוראות בניקוי רעלים שלא תבוא במגע אם רעלים שגורמים להפרעת קשב. אבל אם פתאום יקרה לא טראומה מסויימת בגן או בכל מקום אחר וזה יגרום להפרעה -אז אני לא אוכל למנוע את הטראומה שגורמת פתאום להפרעה. החיים הם דינמים לא ניתן לדעת מה צופן העתיד. באמצעות הומאופתיה אפשרי להפחית מראש את הסיכוי שהיא תפתח דברים שנמצאים בתורשה אפשרי לחזק אות מערכת החיסון שלה ברגשית נפשית פיזית. אפשרי לנקות לה טראומות שעליהם בעתיד יכולות לצמוח הפרעות -אבל קשה לקחת אחריות על העתיד כולו כי כאמור הוא לא ידוע. זאת שאלה קצת גבולית. אבל אין ספק שאם היא תטופל היום היא תהיה במצב הרבה יותר טוב. גם אין ספק שאם פתאום היא תדרדר להפרעת קשב וריכוז שבהומאופתיה ניתן לעזור לה לצאת מזה עם 90 אחוזי הצלחה אם יש שיתוף פעולה איתכם. כנל לגבי הילדים שלך שחבל שהם סתם סובלים. אנ סבלתי המון שנים מההפרעה הזאת בצורה הכי קשה שלה בנעורי עד התחלתי ללמוד ולהתמחות בהומאופתיה ומצאתי שם את כל הפתרונות כולם ללא יוצא מין הכלל -חבל סתם מיותר לסבול ולהיות מכותר בהפרעה הזאת שמאוד משבשת את החיים ואת הביטחון העצמי לילד.

 • + הוסף תגובה
האם אפשר לקחת אומגה 3 בלי ויטמין אי יפית נוי 14/02/2020 16:47
 • כשלוקחים אומגה 3 של גליל נאמר לצרף גם ויטמין אי אחרת לא תהיה השפעה של האומגה 3מה האמת בכך

 • + הוסף תגובה
אומגה 3 מטפלת אדית מרלין דניאל PhD&MBMD D.A.M 14/02/2020 18:04
 • אני חושבת שקשה לענות על שאלה כאן ללא מחקר מסודר -אך כן קראתי את המסקנות של הגליל לגבי העודפי חומציות שמנטרלים על ידי ויטמין E -בעיקרון אם אומגה 3 דורש סביבה בסייסת מספיק שאוכלים הרבה ירקות ופירות כדי לאזן עודפי חומציות בגוף ומפחיתים מוצרים מהחיי מכל הסוגים כדי להוריד עודפי חומציות. אני הייתי ממליצה לאכול זרעי ציאה כמקור לאומגה 3 במקום לרכוש מוצר לאכול ולקבל את זה ישירות מהטבע

 • + הוסף תגובה
בזרעי הציאה יש לך אומגה 3 וויטמין E גם יחד מטפלת אדית מרלין דניאל PhD&MBMD D.A.M 14/02/2020 18:06

הצטרפו לאינדקס הרופאים!