אפשר גם בלי תרופות? הכל על הפרעת קשב וריכוז

כ-5%-10% מכלל האוכלוסייה מאובחנים כבעלי הפרעת קשב וריכוז. הטיפול המהיר והשכיח ביותר הוא הטיפול התרופתי, אך הוא מלווה לעתים בתופעות לוואי לא קלות. מה האלטרנטיבות?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 11/01/2016

הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות (Attention Deficit and Hyperactivity Disorder) היא הפרעה נוירו-התפתחותית שהתסמינים שלה הם קשיי קשב וקשיי ריכוז, היפראקטיביות ואימפולסיביות. להפרעה רקע גנטי ומרכיבים ביולוגיים. היום מבחינים בין הפרעת קשב וריכוז המשולבת עם היפראקטיביות (ADHD) לבין הפרעת קשב וריכוז ללא פעלתנות יתר (ADD). 


הפרעת קשב וריכוז היא תופעה שמתפתחת בחמש השנים הראשונות לחיים ואינה נעלמת או דועכת עם הזמן, ולכן אפשר למצוא אותה בכל שכבות הגיל. המאפיינים הבולטים של הפרעת קשב וריכוז, בעיקר בגילי הגן ובית הספר, הם קשיים בהתארגנות ובעמידה בלוחות זמנים, בשמירה על סדר, בביצוע משימות, נטייה להסחות דעות וקשיים בתחום הלימודי והחברתי. אצל מבוגרים, הפרעת קשב וריכוז עלולה להוות הפרעה בעבודה וביחסים בין-אישיים, ולכן חשוב מאוד לאבחן אותה ולטפל בה בהקדם.כיצד מאבחנים?

הפרעת קשב וריכוז נובעת מקושי בוויסות קשב ובמיקוד ריכוז ובאה לידי ביטוי גם בפעלתנות יתר ובהתנהגות אימפולסיבית, שלעתים אף עלולה להיות מסוכנת. יחד עם זאת, לא כל התסמינים המיוחסים לה חייבים להופיע ולא כל ילד פעיל או חולמני עונה להגדרה שלה - ולכן יש להיזהר באבחנה. 


הפרעת קשב וריכוז. נובעת מקושי בויסות הקשבנהוג לאבחן הפרעות קשב וריכוז על פי ה-DSM, המדריך לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות שמוציאה לאור האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית, שמטרתו לאבחן את סוגי ההפרעות על פי התסמינים שלהם. לדוגמה, אבחנת הפרעות קשב וריכוז עם היפראקטיביות ניתנת כאשר מופיעים שישה תסמינים או יותר של חוסר קשב ושישה תסמינים או יותר של היפראקטיביות (מתוך רשימה מובנית) במשך שישה חודשים לפחות - בצורה שלא תואמת את השלב ההתפתחותי ומפריעה לתפקוד. האבחון נעשה, כמובן, על ידי גורמים מקצועיים ומוסמכים.כיצד מטפלים?


1. טיפול תרופתי 

הטיפול המקובל והשכיח ביותר במקרים של הפרעות קשב וריכוז הוא טיפול בתרופות ממריצות, כגון ריטלין או קונצרטה. היעילות של התרופות לרוב גבוהה, הן מווסתות את פעלתנות היתר ומשפרות את טווח הריכוז ומיקוד הקשב. אולם ההשפעה של התרופות הללו היא בדרך כלל לטווח קצר ולעתים מלווה בתופעות לוואי לא קלות כגון חוסר תיאבון, ירידה במשקל, בעיות שינה, חרדה ועוד. אצל ילדים מסוימים עלולות להתפתח גם תנועות שריר קופצניות (טיקים). 


2. טיפול פסיכולוגי 

טיפול פסיכותרפי עשוי לסייע מאוד לשיפור ההערכה העצמית והקבלה, ולשיפור היחסים עם הסביבה. חשוב לאתר את החוזקות של הילד ולטפח אותן כדי לשפר את התפקוד שלו. הטיפול יכול להיות פרטני או משפחתי ולשלב גם את המסגרות החינוכיות שבהן נמצא הילד. 


3. רפואה משלימה 

כיום מוצעים מגוון טיפולי רפואה משלימה לכל מי שרוצים להימנע ממתן תרופות. בין האפשרויות: ביופידבק, טיפול באומנויות, טיפול בעזרת בעלי חיים, שיטת אלבאום, שינויים תזונתיים, יוגה, הומיאופותיה ועוד.


4. תמיכה וייעוץ 

כל מקרה של הפרעת קשב, גם כזה שמטופל בתרופות, רצוי שילווה בתמיכה ובייעוץ של הגורמים המעורבים מורים-פסיכיאטר-יועצים-הורים) ובשיתוף פעולה מלא ביניהם. קבוצות תמיכה, הדרכת הורים, ארגון סביבת למידה, הפנייה למקורות מידע וכדומה - כל אלה יאפשרו התמודדות קלה יותר עם ההפרעה. פורומים, טיפול הומאופתי - הפרעות קשב וריכוז

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הומאופתיה בשילוב תרופות אמיר 20/11/2019 11:47
 • האם ניתן לטפל בהומאופתיה בשילוב עם טיפול בקונצרטה? פוחד להפסיק... מקווה להפסיק...

 • + הוסף תגובה
בהחלט אפשרי לקבל רמדי הומאופתית בשילוב עם כל תרופה פסיכיאטרית או אחרת -זוהי בדיוק נישת ההתמחות שלי מטפלת אדית נורמה מרלין דניאל PhD&MBMD D.A.M 20/11/2019 12:31
 • אני גם עובדת יד ביד עם הפסיכיאטרים לכל מצב של שינוי הורדת ואו העלאת ואו שינוי בתרופות פסיכיאטריות על פי מה שהם מחליטים וקובעים לעשות איתך. בהתאם למצבך המשתנה. לאורך התהליך המקביל שלי ובאם יש צורך. אשמח לעזור לך.

 • + הוסף תגובה
ילד צעיר וריטלין אמא 31/07/2019 08:54
 • בני בן 4, קיבל ריטלין לאחר אבחון מקיף. מרגישה שהפך אפאטי וחסר חיים. שוקלת לוותר כרגע על הריטלין ומתלבטת: האם טיפול הומאופטי עשוי לעזור? תודה

 • + הוסף תגובה
ילד צעיר על ריטלין הפסקת ריטלין מטפל אדית נורמה מרלין דניאל PhD&MBMD D.A.M 31/07/2019 16:01
 • שלום לאמא. דבר ראשון והכי חשוב בשלב הזה הוא שאסור לך בתחליט. לעשות הפסקה שיזומה על ידך לבד ובפיקוח שלך ללא פיקוח רפואי MD. זה עלול להוביל לתסמינים ותופעות לוואי של ההפסקה של :אובדנות. דלוזיות קשות ועוד. את חייבת לעשות את זה בפיקוח פסיכיאטר. כן. יש את כל הפתרונות בהומאופתיה לתופעה שנקראת הפרעת קשב וריכוז ממנה אמת גם אני סבלתי בצורה חריפה בילדותי נעורי ולכן גם למדתי לטפל בה בעצמי והבראתי לחלוטין ובאחרים. אני עובדת יחד עם פסיכיאטר מומחה סגן מנהל לשעבר בבית חולים איכילוב ששמח לתת יד בנושאים כאלו. שאחראי על הורדת הכדורים בצורה שקולה ומתונה כדי למנוע את כל התסמינים המסוכנים לחיים שציינתי בזאת. צרי קשר בפרטי ואני מאמינה שאוכל לעזור לך. בברכה דר אדית מרלין דניאל

 • + הוסף תגובה
אני חוזרת על התגובה שלי שנתתי לאמא אחרת -כן אפטיה וחוסר חיים זה רק חלק קטן מתופעות הלוואי אובדנות והזיות גם הם על הפרק מטפלת אדית נורמה מרלין דניאל PhD&MBMD D.A.M 07/10/2019 10:38
 • אני בעצמי הייתי עם הפרעות קשב וריכוז קשות שטופלו על ידי ונעלמו לחלוטין באמצעות הומאופתיה. רמת ההצלחה היא של 90 אחוז אם עושים בדיוק מה שאני אומרת אם את מגיעה אלי. יש צורך גם ללמוד כמה כללי התנהגות נכונה עם הילד כדי שמצבו אחרי שיפור לא יתדרדר אחורה וזה קשור לניקוי רעלים והרגלי תזונה שזה תחום נוסף בו אני מטפלת לצד בנטורופתיה. אין תופעות לוואי ברמדיס הומאופתיות היות ובבדיקות מעבדה לא תמצאי שם שום חומר לא כימי ולא לא כימי לא תמצאי שם כלום. אני מתמחה ספציפית בתחום ההפרעות קשב. גם כי הייתי שם. גם כי יש לי אינטרס למנוע הרעלת ילדים בכל גיל בריטלין ואני נלחמת בתופעה כל הורה שמגיע אלי. החובה שלי להצליח היות והוא יגרום להורים נוספים לפתוח את העיניים לכל שריטלין זה מנגנון הרס והרעלה שהומצא על ידי חברות התרופות והאינטרס שלהם הוא לעשות כסף על גבי החלשים והמאובחנים בלבד. את חייבת לשמוע וידאו והרצאה שנתן בנושא בדף שלי בפייסבוק של מישהו שעבד שם בתוך החברות האלו ומספר את כל האמת -את תפלי מהכיסא ממה שהוא חושף תוך סיכון מוחלט של חייו. שימי לב שבתהליך גמילה מריטלין חייב להיעשות על ידי פסיכיאטר מומחה כי התהליך גמילה עלול להוביל לתופעות של הזיות קשות אני עובדת יחד עם פסיכיאטר יד ביד הוא אחראי על תהליך של הורדת הריטלין. לצד האיזון מחדש שאני אחראית לו במקביל.

 • + הוסף תגובה
טיפול בהפרעות קשב- גיל הגן סיגל 07/10/2019 10:00
 • הילדה שלי אובחנה עם הפרעות קשב, היא בת 5. איני מעוניינת להתחיל בטיפול תרופתי. עד כמה הומאופתיה עשוייה לעזור בעניין? מהן תופעות הלואי של טיפול כזה?

 • + הוסף תגובה
הפרעות קשב בגיל 5 טיפול הומאופתי מטפלת אדית נורמה מרלין דניאל PhD&MBMD D.A.M 07/10/2019 10:36
 • אני בעצמי הייתי עם הפרעות קשב וריכוז קשות שטופלו על ידי ונעלמו לחלוטין באמצעות הומאופתיה. רמת ההצלחה היא של 90 אחוז אם עושים בדיוק מה שאני אומרת אם את מגיעה אלי. יש צורך גם ללמוד כמה כללי התנהגות נכונה עם הילד כדי שמצבו אחרי שיפור לא יתדרדר אחורה וזה קשור לניקוי רעלים והרגלי תזונה שזה תחום נוסף בו אני מטפלת לצד בנטורופתיה. אין תופעות לוואי ברמדיס הומאופתיות היות ובבדיקות מעבדה לא תמצאי שם שום חומר לא כימי ולא לא כימי לא תמצאי שם כלום. אני מתמחה ספציפית בתחום ההפרעות קשב. גם כי הייתי שם. גם כי יש לי אינטרס למנוע הרעלת ילדים בכל גיל בריטלין ואני נלחמת בתופעה כל הורה שמגיע אלי. החובה שלי להצליח היות והוא יגרום להורים נוספים לפתוח את העיניים לכל שריטלין זה מנגנון הרס והרעלה שהומצא על ידי חברות התרופות והאינטרס שלהם הוא לעשות כסף על גבי החלשים והמאובחנים בלבד. את חייבת לשמוע וידאו והרצאה שנתן בנושא בדף שלי בפייסבוק של מישהו שעבד שם בתוך החברות האלו ומספר את כל האמת -את תפלי מהכיסא ממה שהוא חושף תוך סיכון מוחלט של חייו. אשמח לעזור דר מרלין

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!