הפעמון באמת עובד? כל הדרכים לטיפול בהרטבת לילה

כ-20% אחוזים מבני החמש ו-10% מבני השמונה סובלים מהרטבת לילה. למה לא מספיק לפנות למטפלים התנהגותיים, האם הפעמונית באמת עובדת ואיך כל זה קשור לשאלה האם אתם, ההורים, גם סבלתם מהרטבת לילה?
כתבה פרסומית כתבת חסות


15%-20% מהילדים בגיל חמש סובלים מהרטבת לילה. בגיל שמונה האחוזים אמנם יורדים, אך עדיין 7%-10% מהילדים יסבלו מהבעיה. אצל חלקם היא תישאר גם בגילאים המאוחרים יותר, ובגיל 18 יסבלו ממנה עד 2% מהאוכלוסייה. 


הרטבת לילה אצל ילדים היא לא רק תופעה לא נעימה. היא עלולה לפגוע בדימוי העצמי של הילד ואפילו בהישגים הלימודיים שלו. החדשות הטובות: טיפול נכון בעיתוי הנכון עשוי להפחית את הסיכון שילד הסובל מהרטבת לילה ימשיך לסבול ממנה גם כמבוגר.הרטבת לילה: בעיה רפואית הדורשת טיפול רפואי

עד כה פנו הורים לילדים הסובלים מהבעיה לטיפול אצל מטפלים התנהגותיים בלבד, למרות שלעתים הבעיות הינן פיזיולוגיות. כיום כבר ניתן למצוא מרכזי מומחים לרפואת ילדים בהם ישנה יחידה לאבחון וטיפול בהרטבות לילה, הכוללת רופאי ילדים עם התמחות-על באורולוגיה ונפרולוגיה, המשלבים את האבחון והטיפול בפסיכולוגים קלינים ומלווים רגשיים. תהליך זה, המשלב בין המומחים המקצועיים, יוצר תהליך טוב יותר ומהיר יותר לאבחון וטיפול הבעיה.


חשוב לדעת כי למרות השיעור הגבוה של ילדים הסובלים מהרטבת לילה, ההבנה בנושא זה עדיין אינה מלאה. מסיבה זו הוקמה ועדה מקצועית מטעם האיגוד האורולוגי הישראלי, הכוללת מומחים בקיאים ומנוסים בטיפול בהרטבת לילה ממקצועות הרפואה השונים, בהם אורולוגיית ילדים, נפרולוגיית ילדים, רופאי ילדים ואחיות. הוועדה פרסמה לאחרונה הנחיות קליניות העוסקות בטיפול בתופעה.


הרטבת לילה. בעיה רפואית


מחברי ההנחיות קובעים כי מדובר בבעיה רפואית - מה שמחייב התייחסות וטיפול רפואי. ארבעה גורמים, כך נכתב, מגבירים את הסיכון לתופעה:


1. אם לאחד ההורים יש היסטוריה של הרטבת לילה, הסיכוי שגם ילדו ירטיב עומד על 45%.


2. אם שני ההורים סבלו מהרטבה כזו, הסיכוי שילדם יסבול מהבעיה מגיע כבר ל-77%.


3. במשפחה שבה ילד אחד מרטיב, הסיכוי שאחיו יסבלו מתופעה דומה מגיע ל-40%.


4. גורמי סיכון נוספים הם הפרעת קשב וריכוז, עצירות ותסמונת דום נשימה בשינה.


"ישנם שלושה גורמים הקשורים להרטבת לילה", מציין ד"ר בצלאל סיון, אורלוג ילדים ב-Medikids. "הראשון הוא הפרעה בבשלות של מערכת העצבים ורפלקס השליטה על השתן בזמן שינה. השני, ריבוי שתן לילי עקב מחסור בהורמון מסוים. והשלישי, הפרעה בנפח שלפוחית השתן. ניתן למצוא אצל ילד אחד שילוב של שניים או שלושה גורמים".


על פי ההנחיות החדשות של הועדה, יש להבדיל בין הרטבת לילה ראשונית, שבה הילד מרטיב בלילה מאז ומתמיד ולא היה יבש במשך תקופה של למעלה משישה חודשים, להרטבה שניונית - שהחלה לאחר תקופה שבה הילד לא הרטיב במשך שישה חודשים ומעלה. סוג נוסף של הרטבת לילה הוא הפרעה רב-תסמינית אשר בה, בנוסף להרטבה הלילית, מופיעים תסמינים נוספים כגון הפרעה בדרכי השתן התחתונות, המתבטאת בדחיפות ובתכיפות במתן שתן במהלך היום, דליפה והתאפקות או עצירת צואה. מספר הטלות שתן תקין, קובעים חברי הוועדה, הוא שלוש עד שמונה ביום. 


"על מנת לברר איזו מהסיבות קשורה להרטבה יש לבצע תחקור מכוון לנושא, כגון בירור המצב הבריאותי של הילד, הרגלי השתייה והתפלגות השתייה במהלך היום, הרגלי הטלת השתן והיציאות שלו, בירור האם הוא סובל מהפרעת קשב וריכוז, מהפרעות בהתפתחות המוטורית ובהתפתחות הקוגניטיבית, מחרדות או מטראומה", מסביר ד"ר רועי מורג, אורולוג ילדים ב-Medikids. "לאחר שנלקחו בחשבון שיקולים שונים, כמו גיל הילד, ונערך התחקור - נקבע מהו הטיפול המתאים ביותר".הטיפול: מתרופות ועד פעמונית

הטיפול בהרטבת לילה מתחלק לטיפול תרופתי ולטיפול התנייתי, באמצעות פעמונית או זמזם. הטיפול בהפרעה חד-תסמינית, כלומר במקרה שמדובר בהרטבה לילית בלבד, יכול להתבצע באמצעות טבליות עם חומר שמפחית את הפרשת השתן בלילה. 


הטיפול ההתנהגותי, לעומת זאת, נעשה באמצעות פעמונית שמחוברת לתחתוני הילד, ומצלצלת במקרה שהם נרטבים. כאן הטיפול מבוסס על התניה. בכל פעם שהילד מרטיב היא משמיעה קול צלצול, והילד אמור להתעורר ולהשלים את הטלת השתן בשירותים. אם הילד אינו מתעורר בכוחות עצמו, על ההורה להעיר אותו ולהוליך אותו לשירותים. הרעיון הוא שהילד ילמד כך לשלוט בשלפוחית השתן שלו.


"השימוש בפעמונית עלול להיות תהליך קשה מאוד עבור בני הבית, ולדרוש מחויבות משמעותית מבחינת זמן וסבלנות", מציינת ד"ר יעל בורוביץ’, נפרולוגית ילדים ב-Medikids. "מסיבה זו על המשפחה להתגייס למטרה ולדבוק באבחון ובתהליך הטיפול עד סופו".


"יש להקפיד על הטלת שתן יזומה לפני השינה ולהגביר את המוטיבציה של הילד באמצעות חיזוקים חיוביים, ולא באמצעות ענישה", מוסיפה סיגל האס, פסיכולוגית קלינית ב-Medikids.


"חשוב להדגיש כי אין הוכחות שלהעיר את הילד באופן יזום בלילה עוזר לפתור את הבעיה", מסכם ד"ר דוד בן מאיר, אורולג ילדים ב-Medikids. "באופן כללי מומלץ להקפיד על כך שהילד יצרוך את רוב הנוזלים בתזונתו עד לשנת אחר הצהריים, רצוי להימנע ממשקאות המכילים קפאין ותאין וממאכלים מתוקים, חריפים ומלוחים בשעות הערב".עדיין מתלבטים? להתייעצות עם מרכז מדיקידס MEDIKIDS השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים הרטבת לילה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיטול בגיל 22 חוי 19/03/2020 17:06
 • אני בחורה חסידית עד גיל 16 לא אמרו לי שיש מוסג של תחבושת מתי שקיבלתי מחזור אמרו לי לא נורא וסמו לי טיטול היום אני כבר לא מישתמשת קבוע אבל לפעימים שליפני מחזור אני קמה רטובה אם יש לי טיטול בבית אנ סמה אם לא אני בבעיה האם יש קשר לעבר להרגל דרך אגב טיטול בימי מחזור זה אחד הדברים הנוחים לא מלכלכך בכלל

 • + הוסף תגובה
הרגל של טיטולים ד"ר גלעד חבצלת 20/03/2020 12:47
 • שלום לך! נראה לי שההרגל הזה לשים טיול בכל מקרה פטר אותך מלנסות להיגמל מהרטבת לילה. מציע לך להפסיק לשים טיטול לפני השינה. להקפיד על מתן שתן פעמיים בהפרש 10 דקות לפני השינה. לשתות פחות בערב ולא לשתות משקאות משתנים מחמש בערב כמו מיצים ממותקים קפה תה ושוקו.

 • + הוסף תגובה
שואלת השאלה חוי 22/03/2020 09:36
 • זה לא בשליטה זה בידיעה פשוטה אם לא סמתי אני קמה רטובה וגם הטיטול רטוב זה יותר מפעם 1 בלילה כמות גדולה מאוד

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר גלעד חבצלת 24/03/2020 18:38
 • שלום! לדעתי את צריכה להגיע למרפאה להרטבת לילה . האם היית מרטיבה בלילה מאז שהיית ילדה קטנה?

 • + הוסף תגובה
חוי חוי 26/03/2020 10:22
 • לא רק בגלל שהיה טיטול אמרו לי תעשי לא להוריד. ולשים כל פעם זה היה בהתחלה בשליטה טבל אחרי שנים ברגע שאני שמה טיטול זה כבר לא בשליטה שלי

 • + הוסף תגובה
הרטבה פסיכולוגית ד"ר גלעד חבצלת 28/03/2020 13:01
 • שלום! נראה שההרטבה אצלך נובעת מחינוך מוזר. אני חושב שאת צריכה לגשת לפסיכולוג

 • + הוסף תגובה
רפאל בלומנפלד רפאל בלומנפלד 29/03/2020 04:11
טיטול בגיל 22 חיים 29/03/2020 13:49
 • חוי אם אפשר לחזור לטלפון הזה 0539261936 חוויתי את אותה בעיה ואני גם לובש חיתול

 • + הוסף תגובה
שאלה לחיים חוי 30/03/2020 12:20
חוויתי את אותו דבר , נגמלתי איכשהו אהרלה 02/04/2020 02:54
 • למיטב הבנתי ואני גם כן מגיע מהציבור החרדי , לא יכולתי להירדם בלי טיטול כמה שניסיתי לכשהתגייסתי עוד הכנסתי חיתולים לקיטבג אבל בטירונות לא היה שייך בפרט בלינת שטח , ברגע שפשוט אי אפשר הגוף איכשהו מתגבר על תחושת הפחד , לא אכחיש היה קשה אבל כיום הבחירה בידי אם לשים או לא, חייב לציין שיש המון כמונו החיים בהדחקה , ברור שפסיכולוג יכול לעזור אבל בסוף זה מתחיל ונגמר בחשיבה עצמית

 • + הוסף תגובה
שלומית צ 02/04/2020 09:08
 • אני מגיעה מהציבור החרדי יש שם קושי של טיפול מיבחינת הוצאות כספיות ובגלל זה יותר ילדים שמרטיבים ההורים נותנים טיטול כי זה עכשו יותר זול מאשר ליכנס לסידרה של טיפולים למניעת הרטבה גם אני היתי מרטיבה עד גיל 15 והיתימסמה דרי נייט באופן קבוע וגם שהפסקתי להרטיב היו לילות שחיפסתי את התחטשה שחסר לי משהו ליפני השינה תחטשה של משהו חסר לי היום אני בת 19.5 ועדין בזמנים של לחץ או של חולשה יש לילות שאני שמה את הדרי ניט בשביל ההרגעה של הנפש וליפעמים אני גם קמה עם טיטול רטוב ואז אני יודעת שאני צריכה עוד כמה ימים וזה עובר ברוך ה

 • + הוסף תגובה
מעודד לשמוע שיש עוד אהרלה 05/04/2020 13:06
 • כל מילה שכתבת פנינה ואת זה אמר לי פסיכולוג. בנוסף דרך ההתמודדות שלך היא נכונה מבחינה מקצועית לא להתכחש ולתת לעצמך את התחושה להיות עם חיתול בלי להתבייש.

 • + הוסף תגובה
רונית רונית 05/04/2020 17:00
 • אני עד היום לא יודעת מה עשה לי כל כך טוב שסמתי חיתול בגיל 15 ומאז אני לא יכולה לחשוב דאני יושנת בלי חיתול אני בת יחידה כל מה שאני יבקש יגידו לי קחי בלי לישאול למה בגיל 15 ברח לי פעם אחת בלילה וביקשצי טיטול ולא אמרו לי למה עשר קנו לי ואמרו חי קחי מאז זה קבוע בבית בלי שום שאלה אני חוזרת אחרי לימודים לבית וישר שמה לא מחכה ללילה יש מעת חברות שלי שיודעות על זה ויש לי חברה שגם מדי פעם מנסה אצלי גם לה יש את הבעיה אנחנו בנות 19/20 אבל לא ניראה שזה בדרך להפסיק יש לנט כף מאוד גדול שזה פתוח מאוד

 • + הוסף תגובה
רונית ע 05/04/2020 17:02
רפאל בלומנפלד רפאל בלומנפלד 29/03/2020 04:14
הרטבת לילה שון 23/03/2020 03:47
 • אני בן 12 ואני עדין מרטיב במיטה ואני לא מדבר על זה עם ההורים ואמא שלי אמרה לי שאני ישים חיטול אבל אני מפחד שאחותי תצחק ואני לא מסוגל להגיד להם כן על זה למורות שאני באמת כן מאדיף ואני לא מסוכל עם זה יותר לא ללכת לישון אצל חברים לפחד להירדם בטיול שנתי ואני רוצה טיפול אבל אני לא מסוגל לדבר על זה עם ההורים שלי

 • + הוסף תגובה
מתבייש לדבר עם הוריו על הרטבת לילה ד"ר גלעד חבצלת 24/03/2020 18:42
 • הרטבת לילה ניתנת לטיפול . אתה לא היחידי בעולם שמרטיב בלילה בגיל 12. אימך כבר יודעת שאתה מרטיב בלילה. כשאחותך לא תהיה בסביבה תגיד לאימא שאתה רוצה שתיקח אותך לטיפול בתופעה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!