הפעמון באמת עובד? כל הדרכים לטיפול בהרטבת לילה

כ-20% אחוזים מבני החמש ו-10% מבני השמונה סובלים מהרטבת לילה. למה לא מספיק לפנות למטפלים התנהגותיים, האם הפעמונית באמת עובדת ואיך כל זה קשור לשאלה האם אתם, ההורים, גם סבלתם מהרטבת לילה?

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: מערכת אינפומד


תאריך עדכון: 13/01/2016

15%-20% מהילדים בגיל חמש סובלים מהרטבת לילה. בגיל שמונה האחוזים אמנם יורדים, אך עדיין 7%-10% מהילדים יסבלו מהבעיה. אצל חלקם היא תישאר גם בגילאים המאוחרים יותר, ובגיל 18 יסבלו ממנה עד 2% מהאוכלוסייה. 


הרטבת לילה אצל ילדים היא לא רק תופעה לא נעימה. היא עלולה לפגוע בדימוי העצמי של הילד ואפילו בהישגים הלימודיים שלו. החדשות הטובות: טיפול נכון בעיתוי הנכון עשוי להפחית את הסיכון שילד הסובל מהרטבת לילה ימשיך לסבול ממנה גם כמבוגר.הרטבת לילה: בעיה רפואית הדורשת טיפול רפואי

עד כה פנו הורים לילדים הסובלים מהבעיה לטיפול אצל מטפלים התנהגותיים בלבד, למרות שלעתים הבעיות הינן פיזיולוגיות. כיום כבר ניתן למצוא מרכזי מומחים לרפואת ילדים בהם ישנה יחידה לאבחון וטיפול בהרטבות לילה, הכוללת רופאי ילדים עם התמחות-על באורולוגיה ונפרולוגיה, המשלבים את האבחון והטיפול בפסיכולוגים קלינים ומלווים רגשיים. תהליך זה, המשלב בין המומחים המקצועיים, יוצר תהליך טוב יותר ומהיר יותר לאבחון וטיפול הבעיה.


חשוב לדעת כי למרות השיעור הגבוה של ילדים הסובלים מהרטבת לילה, ההבנה בנושא זה עדיין אינה מלאה. מסיבה זו הוקמה ועדה מקצועית מטעם האיגוד האורולוגי הישראלי, הכוללת מומחים בקיאים ומנוסים בטיפול בהרטבת לילה ממקצועות הרפואה השונים, בהם אורולוגיית ילדים, נפרולוגיית ילדים, רופאי ילדים ואחיות. הוועדה פרסמה לאחרונה הנחיות קליניות העוסקות בטיפול בתופעה.


הרטבת לילה. בעיה רפואית


מחברי ההנחיות קובעים כי מדובר בבעיה רפואית - מה שמחייב התייחסות וטיפול רפואי. ארבעה גורמים, כך נכתב, מגבירים את הסיכון לתופעה:


1. אם לאחד ההורים יש היסטוריה של הרטבת לילה, הסיכוי שגם ילדו ירטיב עומד על 45%.


2. אם שני ההורים סבלו מהרטבה כזו, הסיכוי שילדם יסבול מהבעיה מגיע כבר ל-77%.


3. במשפחה שבה ילד אחד מרטיב, הסיכוי שאחיו יסבלו מתופעה דומה מגיע ל-40%.


4. גורמי סיכון נוספים הם הפרעת קשב וריכוז, עצירות ותסמונת דום נשימה בשינה.


"ישנם שלושה גורמים הקשורים להרטבת לילה", מציין ד"ר בצלאל סיון, אורלוג ילדים ב-Medikids. "הראשון הוא הפרעה בבשלות של מערכת העצבים ורפלקס השליטה על השתן בזמן שינה. השני, ריבוי שתן לילי עקב מחסור בהורמון מסוים. והשלישי, הפרעה בנפח שלפוחית השתן. ניתן למצוא אצל ילד אחד שילוב של שניים או שלושה גורמים".


על פי ההנחיות החדשות של הועדה, יש להבדיל בין הרטבת לילה ראשונית, שבה הילד מרטיב בלילה מאז ומתמיד ולא היה יבש במשך תקופה של למעלה משישה חודשים, להרטבה שניונית - שהחלה לאחר תקופה שבה הילד לא הרטיב במשך שישה חודשים ומעלה. סוג נוסף של הרטבת לילה הוא הפרעה רב-תסמינית אשר בה, בנוסף להרטבה הלילית, מופיעים תסמינים נוספים כגון הפרעה בדרכי השתן התחתונות, המתבטאת בדחיפות ובתכיפות במתן שתן במהלך היום, דליפה והתאפקות או עצירת צואה. מספר הטלות שתן תקין, קובעים חברי הוועדה, הוא שלוש עד שמונה ביום. 


"על מנת לברר איזו מהסיבות קשורה להרטבה יש לבצע תחקור מכוון לנושא, כגון בירור המצב הבריאותי של הילד, הרגלי השתייה והתפלגות השתייה במהלך היום, הרגלי הטלת השתן והיציאות שלו, בירור האם הוא סובל מהפרעת קשב וריכוז, מהפרעות בהתפתחות המוטורית ובהתפתחות הקוגניטיבית, מחרדות או מטראומה", מסביר ד"ר רועי מורג, אורולוג ילדים ב-Medikids. "לאחר שנלקחו בחשבון שיקולים שונים, כמו גיל הילד, ונערך התחקור - נקבע מהו הטיפול המתאים ביותר".הטיפול: מתרופות ועד פעמונית

הטיפול בהרטבת לילה מתחלק לטיפול תרופתי ולטיפול התנייתי, באמצעות פעמונית או זמזם. הטיפול בהפרעה חד-תסמינית, כלומר במקרה שמדובר בהרטבה לילית בלבד, יכול להתבצע באמצעות טבליות עם חומר שמפחית את הפרשת השתן בלילה. 


הטיפול ההתנהגותי, לעומת זאת, נעשה באמצעות פעמונית שמחוברת לתחתוני הילד, ומצלצלת במקרה שהם נרטבים. כאן הטיפול מבוסס על התניה. בכל פעם שהילד מרטיב היא משמיעה קול צלצול, והילד אמור להתעורר ולהשלים את הטלת השתן בשירותים. אם הילד אינו מתעורר בכוחות עצמו, על ההורה להעיר אותו ולהוליך אותו לשירותים. הרעיון הוא שהילד ילמד כך לשלוט בשלפוחית השתן שלו.


"השימוש בפעמונית עלול להיות תהליך קשה מאוד עבור בני הבית, ולדרוש מחויבות משמעותית מבחינת זמן וסבלנות", מציינת ד"ר יעל בורוביץ’, נפרולוגית ילדים ב-Medikids. "מסיבה זו על המשפחה להתגייס למטרה ולדבוק באבחון ובתהליך הטיפול עד סופו".


"יש להקפיד על הטלת שתן יזומה לפני השינה ולהגביר את המוטיבציה של הילד באמצעות חיזוקים חיוביים, ולא באמצעות ענישה", מוסיפה סיגל האס, פסיכולוגית קלינית ב-Medikids.


"חשוב להדגיש כי אין הוכחות שלהעיר את הילד באופן יזום בלילה עוזר לפתור את הבעיה", מסכם ד"ר דוד בן מאיר, אורולג ילדים ב-Medikids. "באופן כללי מומלץ להקפיד על כך שהילד יצרוך את רוב הנוזלים בתזונתו עד לשנת אחר הצהריים, רצוי להימנע ממשקאות המכילים קפאין ותאין וממאכלים מתוקים, חריפים ומלוחים בשעות הערב".עדיין מתלבטים? להתייעצות עם מרכז מדיקידס MEDIKIDS השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, הרטבת לילה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התייעצות הרטבה ולבישת חיתול דני 12/12/2019 11:38
 • אני בן 22 ואף פעם לא סבלתי מהרטבה,לפני שנה פתאום התחיל לברוח לי בלילה,אני יושן כל לילה ומרטיב,חבר טוב יעץ לי לנסות להלביש חיתול,אכן ניסיתי אך לרוע מזלי היה אירוע משפחתי שבה כל המשפחה השתתפה בסוויטה בצפון, ובלילה שהלכנו לישון אחותי שמה לב שרואים בולט מהמכנסים(פיג'מה) חיתול, היא סיפרה לכולם שאני לובש חיתול בלילה,ובבוקר הם הגיעו אלי וצחקו ואמרו לי בוקר טוב.!!!! תקום, הגיע הזמן להחליף לך חיתול,ואז משכו את השמיכה והתפוצצו מצחוק כשכולם רואים שאני לובש חיתול,הם חיטטו לי בארון ומצאו שם חיתול, והשליכו לעברי נורא התביישתי, מאז אני בטראומה, אני מרטיב לקחתי מנירין הייתי אצל רפא ולא עזר, קשה נפשית ללבוש חיתול כמו איזה תינוק, אני מתייעץ לגבי העתיד מה לעשות? קשה לי פיזית ונפשית להלביש לעצמי חיתול, מחפש עצות anz808080@gmail.com

 • + הוסף תגובה
התחלת הרטבה בגיל 22 ד"ר גלעד חבצלת 14/12/2019 16:02
 • האם עברת לפני שנה אירוע שגרם לך לטראומה נפשית?

 • + הוסף תגובה
לא עברתי טראומה דני 15/12/2019 00:02
הרטבה בגיל 22 ד"ר גלעד חבצלת 15/12/2019 14:08
 • כפי שכתבתי כאן בפורום ניתן לטפל בהרטבה גם בגילים מאוחרים צריך רק לפנות למומחה להרטבה

 • + הוסף תגובה
טיטול רועי 18/11/2019 22:21
 • שלום דר מאז שאני זוכר את עצמי אני עם חיתול זה אומר שאני כול אזמן תלוי באנשים שאני מכיר כמו אמא אבא מטפל מטפלת ושאני בבית ספר מיחוד עם חיתול 24/7 אני עושה שם הכול כמו ממש כמו אזה תינוק יש לי מתפלת ממש חמודה אי כול הזמן מחליפה לי חיתול אני לא רוצה ליות יותר תלוי באף אחד

 • + הוסף תגובה
חיתולים רועי 22/11/2019 01:55
הרטבת לילה ויום ד"ר גלעד חבצלת 11/12/2019 10:11
 • לפי מה שאתה מתאר אתה מרטיב גם ביום וגם בלילה. לדעתי אתה זקוק לברור במרפאה להרטבת לילה . ניתן לטפל בכך.

 • + הוסף תגובה
הרטבת לילה ע 20/10/2019 05:05
 • בת 23 אמא מהקשצ ממני לשים טיטול על לילה מגיל 13 בערך קמה רטובה כל יום יותר מ2 פעמים השתנה בלילה אחרי שניכנסת ליפני השנה זה לא עוזר ואם אני לא שמה אמא שלי שמה לי אחרי שנירדמתי

 • + הוסף תגובה
הרטבת לילה מעל גיל 20 שלפוחית רגיזה ד"ר גלעד חבצלת 28/10/2019 09:03
 • ראשית אני מאד שמח שהפורום הופך גם לשיח . אני חושב שזה תורם לדיון. בכל מקרה תמיד כדאי להגיע למומחה להרטבה. יכול להיות שמתן תרופה למשך מספר חודשים יפתור את הבעיה. במיוחד אם מדובר בשלפוחית רגיזה. הסימנים לשלפוחית רגיזה הם: תדירות גבוהה של מתן שתן במשך היום. קושי להתאפק כשצריך לתת שתן. הרטבת הלילה מתרחשת בלק הראשון של הלילה ולעתים אף פעמיים בלילה.

 • + הוסף תגובה
הרטבה בשנות העשרים ד"ר גלעד חבצלת 21/11/2019 12:28
 • כידוע יש כ2 אחוזים שלא נגמלים . בכל זאת מציע לפנות למרפאה להרטבה . בהרבה פעמים מדובר בשלפוחית רגיזה וניתן עם טיפול תרופתי של 3-6 חודשים לפתור את הבעייה. ניתן בינתיים לרכוש תחתוני טיטול בפארמים

 • + הוסף תגובה
בת 23 עם הרטבת לילה. ד"ר גלעד חבצלת 11/12/2019 10:06
 • בהחלט ניתן לטפל . ממליץ לפנות למרפאה להרטבת לילה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!