//

אחת ולתמיד: באיזו דרך הכי טוב למדוד חום בילדים?

האם מדידת חום דרך פי הטבעת באמת מדוייקת יותר ממדידה דרך הפה? למה מדידה באמצעות מדחום למצח או לאוזן לא מומלצת? ומתי אתם חייבים לפנות עם הילד לרופא? כל מה שחובה לדעת על חום בילדים
כתבה פרסומית כתבת חסות


חום (Fever) הוא עליה בטמפרטורת הגוף כחלק מתגובת מערכת העצבים המרכזית למצב ספציפי, כאשר המצב הנפוץ ביותר הגורם לכך הוא זיהום. עליית החום הינה חלק מובנה מהתגובה הדלקתית ולכן מאמינים כי היא עוזרת במלחמה בזיהומים. למרות זאת, מנגנון הגנה זה יכול להזיק במקרים מסויימים. 


קראו עוד: דלקת גרון ועד שפעת: המדריך המלא למחלות ילדים בחורף


באופן תקין, באדם בריא לחלוטין, טמפרטורת הגוף משתנה במהלך היום: בבוקר הטמפרטורה היא הנמוכה ביותר ובערב ישנה עליה קלה, כאשר השינוי הוא בכחצי מעלה. בזמן מחלה השינוי בין הבוקר לערב יכול להגיע למעלה שלמה. כיצד מודדים חום? 

ניתן למדוד חום באזורים שונים: בפה, בפי הטבעת ובבית השחי. עבור ילדים קטנים, אשר לא משתפים פעולה עם מדידת חום דרך הפה, מקובל כי עדיפה מדידה דרך פי הטבעת, כיוון שמדידה בבית השחי נחשבת לפחות מדוייקת. חשוב לזכור שהסקאלות שונות עבור כל אתר מדידה (כפי שנפרט בהמשך).


1. מדידת חום דרך פי הטבעת (מדידה רקטלית) 

נחשבת לשיטה המדוייקת ביותר - "מדד הזהב". צריך לזכור שהשיטה אסורה לילדים עם נויטרופניה (ירידה בספירת הנויטרופילים בדם) ידועה. 


כיצד מתבצעת? כשהילד שוכב על הבטן יש להכניס בעדינות את קצה המדחום, המשוח בוזלין, לפי הטבעת. השימוש במדחום דיגיטלי דורש פחות מדקה ואילו השימוש במדחום מזכוכית דורש כשתי דקות, על מנת להציג תוצאה אמינה.


מתי מדובר בחום? בפעוטות חום מוגדר כמדידת טמפרטורה בפי הטבעת הגבוהה מ-38 מעלות צלזיוס.2. מדידת חום דרך הפה (מדידה אוראלית) 

השיטה המועדפת למדידת חום בילדים המשתפים פעולה, כיוון שהיא נעימה יותר לילד. חשוב לזכור שמדידה דרך הפה מושפעת מבליעת משקאות חמים או קרים בחצי השעה שקדמה למדידה.


כיצד מתבצעת? יש למקם את קצה המדחום מתחת ללשון ולבקש מהילד להחזיק באמצעות שפתיו. השימוש במדחום דיגיטלי דורש פחות מדקה ואילו השימוש במדחום מזכוכית דורש המתנה של כשלוש דקות, על מנת להציג תוצאה אמינה.


מתי מדובר בחום? בשל פעולת הנשימה, מדידה דרך הפה תציג מספר הנמוך מזה אשר יתקבל במדידה דרך פי הטבעת, ולכן בפעוטות חום מוגדר כמדידת טמפרטורה דרך הפה הגבוהה מ-37.8 מעלות.


קראו עוד: זהירות, שפעת: 10 דרכים שיעזרו לכם בחיזוק המערכת החיסונית


3. מדידת חום בבית השחי (מדידה אקסילארית) 

שיטה מוכרת לרבים, אם כי הכי פחות מומלצת, בשל רמת הדיוק הפחות טובה שמושגת.


כיצד מתבצעת? יש למקם את קצה המדחום בבית השחי ולהחזיקו על ידי הצמדת מרפק הילד לגופו, יש להמתין במצב זה ארבע-חמש דקות.


מתי מדובר בחום? בפעוטות חום מוגדר כמדידת טמפרטורה בבית השחי הגבוהה מ-37.2 מעלות.4. מדידת חום במצח/באוזן

ישנן שתי שיטות נוספות למדידת חום בילדים, באמצעות מכשירים המשתמשים בטכנולוגיית האינפרא האדום - מדידה באוזן ובמצח. מכשירים אלו פחות מדוייקים מהשיטות אשר מנינו לעיל ולכן פחות מומלצים לשימוש כאשר ישנה חשיבות גדולה לדיוק (למשל בתינוקות עד גיל שלושה חודשים, בהם ההתחייסות לחום מחמירה ומחייבת פניה לגורם רפואי).


כיצד מתבצעת? ישנם מכשירים שונים בשוק. חשוב לפעול על פי ההוראות במכשיר הספציפי.


מתי מדובר בחום? בפעוטות חום מוגדר כמדידת טמפרטורה במצח הגבוהה מ-37.2 מעלות ובאוזן הגבוהה מ-38 מעלות.

מה מוגדר כחום בקבוצות הגיל השונות?

כאמור, בילדים עד גיל שלושה חודשים חום מוגדר כמדידת חום רקטלי בטמפרטורה גבוהה או שווה ל-38 מעלות צלזיוס, כמדידת חום אוראלי בטמפרטורה הגבוהה מ-37.8 מעלות או כמדידת חום אקסילארית בטמפרטורה הגבוהה מ-37.2 מעלות.


בילדים בני שלושה חודשים עד שלוש שנים חום מוגדר כמדידת חום רקטלי בטמפרטורה בטווח 38-39 מעלות, וטמפרטורה הגבוהה או שווה ל-39 מעלות נחשבת לחום משמעותי.


בילדים מעל גיל שלוש שנים חום מוגדר כמדידה אוראלית של טמפרטורה בטווח 37.8-39.4, טמפרטורה של מעל 39.5 מעלות נחשבת לחום משמעותי.האם צריך לטפל בחום?

חום בילדים אינו מחלה אלא תגובת הגוף למצב מסויים או סימן לתהליך אחר שמתרחש בגוף. השלב הראשון, אם כך, הוא להבין מהו הגורם לחום. 


בילד בריא, חום הוא לרוב סימן אשר חולף לבד ואינו עושה כל נזק. לכן, מטרת הטיפול בחום היא להקל על הילד. הגורם החשוב בקבלת ההחלטה האם לטפל או לא הינו מראה הילד והתנהגותו (ולא גובה החום). כיצד מטפלים בחום?

1. תרופות להורדת חום

התרופות המומלצות לשימוש הינן אצטמינופן (אקמול) ואיבופרופן (נורופן). 2. העלאת צריכת הנוזלים 

לא חייבים להכריח את הילד לאכול, אבל חובה לתת לילד נוזלים לעתים תכופות. זאת כיוון שהוא בסכנת התייבשות בשל חום גופו.3. מנוחה 

ילד יכול וצריך לנוח כמה שירצה, כל עוד הוא חש צורך בכך. הילד יכול לשוב לבית הספר לאחר 24 שעות ללא חום.4. קירור חיצוני של הילד 

במחלת חום בילד בריא בדרך כלל יעילות הקירור החיצוני זניחה וקצרת טווח ביחס ליעילות התרופות. הקירור החיצוני האידיאלי יעשה על ידי קומפרסים הטבולים במים פושרים (סביב 30 מעלות) ולא במים קרים. קומפרסים יעילים יותר מטבילה באמבטיה עם מים פושרים, כיוון שכך אפשרית התאדות מים מהעור, דבר אשר מזרז את הורדת הטמפרטורה.


קירור חיצוני ללא שימוש בתרופות להורדת חום יגרום לתגובה הפוכה מן הרצוי - עליה ביצור החום בגוף. בעקבות כך תהיה עלייה בטמפרטורת הגוף. לכן יש לבצע קירור חיצוני רק כ-30 דקות לאחר מתן תרופה להורדת חום. 


קירור באמצעות אלכוהול אינו מומלץ שכן אדי האלכוהול עלולים להיספג דרך העור ולגרום להרעלה.מתי יש לפנות לרופא? 

בפעוטות עד גיל 3 חודשים 

אם נמדד חום רקטלי של 38 מעלות ומעלה, וגם אם הילד נראה נפלא - יש לפנות לרופא. בכל מקרה, אין להשתמש בתרופות להורדת חום בקבוצת גיל זו לפני התייעצות עם רופא.בילדים בני 3 חודשים עד 3 שנים

-במקרה של חום רקטלי של 38 מעלות ומעלה במשך שלושה ימים.


-במקרה של חום רקטלי של 38 מעלות ומעלה וכאשר הילד נראה להורים לא טוב או אינו שותה.


-עם חום רקטלי של 38.9 מעלות ומעלה.


-ילדים בכל גיל עם חום רקטלי של 40 מעלות ומעלה.


-אם מראה הילד מדאיג: כאשר ילד נראה לא טוב גם לאחר הורדת החום, סובל משינוי במצב ההכרה או כאשר החום מלווה בהופעת פריחה על הגוף - חובה לפנות באופן מיידי לרופא.


-אם חושדים בהדבקה במחלה נוספת או בטעות באבחנה הראשונית: כאשר החום נמשך מעל ארבעה ימים, כאשר גובה החום המקסימלי עלה באופן משמעותי או אם הופיעו סימפטומים מקומיים חדשים.


-במקרה של פרכוס חום (התכווצויות בילד עם 38 מעלות חום ומעלה).פורומים שפעת והצטננות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התקררות או אלרגיה איריס 02/04/2020 09:52
  • אני יותר משבוע בבית עם כאבי ראש, גודש בגרון ועייפות נוראיאית לוקחת תרופות נגד אלרגיה אבל זה לא רוצה לעבור. אני עדיין לא מרגישה טוב. לא מרגישה הטבה.

  • + הוסף תגובה
קורנה גרטי אריה 14/03/2020 08:48
  • אני בן 80+ רוצה לדעת מימה אפשר להיזהר + מה מצבי כאשר אני סובל מסכרת לחץ דם

  • + הוסף תגובה
קורנה ברטי אריה 14/03/2020 08:41

הצטרפו לאינדקס הרופאים!