באמת צריך להימנע ממוצרי חלב? הכל על שלשול

היא המחלה השנייה בשכיחותה בילדים, ולרוב הגורם לה הוא ווירוס הרוטה, הנפוץ בעיקר בחודשי החורף. מהו הטיפול בשלשול, האם יש צורך לשנות את התזונה ומתי יש צורך בטיפול אנטיביוטי?
כתבה פרסומית כתבת חסות


שלשול היא המחלה השנייה בשכיחותה בילדים, לאחר זיהומים בדרכי הנשימה. אך כדאי לדעת שלא כל שלשול הוא מחלה ולא כל שלשול נגרם מסיבה זיהומית. 


ההגדרה של שלשול היא מצב רפואי שבו הגוף מפריש נוזלים בכמות יתרה דרך פי הטבעת - כשהדגש הוא על יציאות נוזליות - ולא יציאות רכות (בזמן השלשול שיעור המים בצואה הוא גבוה מאוד). ברוב המקרים גם תדירות היציאות תהיה גבוהה מהרגיל.מהם הגורמים לשלשול?

הגורם העיקרי לשלשול אצל תינוקות וילדים הוא זיהום - ובראש וראשונה ווירוסים. מקובל לחשוב ששלשולים הם מחלות קיץ, אך דווקא הגורם השכיח ביותר לשלשול חריף הוא דלקת חריפה במעיים שנובעת מווירוס בשם רוטה, ששכיח בדרך כלל בחודשי החורף. בדרך כלל  החולים הם תינוקות קטנים, בשנתיים הראשונות לחייהם. בנוסף, שלשול עלול לעתים להיגרם גם כתוצאה מטראומה גופנית או ממתח נפשי. כיצד מטפלים?

זיהום כתוצאה מווירוס הרוטה מתאפיין בהקאות ובהמשך גם בשלשולים – עם או ללא חום נמוך שנמשך כשבוע. כמו למחלות וירליות אחרות רבות, גם במקרה זה אין תרופה מיוחדת אך יש להקפיד על מתן שתייה מספקת כדי למנוע התייבשות. במקרים קשים, כאשר ניכר כי התינוק מאבד נוזלים רבים, אינו שותה מספיק או מקיא פעמים רבות וקיימת סכנה שיתייבש - ייתכן שהוא יהיה זקוק לאשפוז ולמתן נוזלים באינפוזיה. חשוב לדעת כי כיום קיים חיסון נגד וירוס הרוטה. החיסון יעיל ולרוב מונע את המחלה או לפחות מקל מאוד על התסמינים.


הטיפול בשלשול, שנגרם ממחוללים ויראליים אחרים, הוא בעיקר תמיכתי - מתן שתייה מרובה ומעקב אחר הילד. יש לשים לב אם התינוק עירני, אם הוא נותן שתן ואם הוא מצליח לשתות כמות מספקת של מים. 


דלקת מעיים חריפה יכולה להיגרם גם על ידי חיידק. מצב זה מאופיין בחום ולעתים בשלשול דמי או רירי. במצב כזה יהיה צורך גם בטיפול אנטיביוטי לאחר שליחת תרבית צואה. בחירת סוג האנטיביוטיקה תעשה על ידי הרופא המטפל.  האם יש צורך בשינוי תזונתי?

אין צורך להפסיק כלכלה - יש להמשיך בתזונה הרגילה של התינוק. כאשר השלשול נמשך מעבר לתקופה של שבוע או כשמדובר בתינוק קטן עם שלשול קשה רצוי להפסיק לצרוך חלב ומוצריו עד לסיום השלשול.מה עושים במקרה של שלשול כרוני?

שלשול ממושך הוא שלשול שנמשך מעבר לשבועיים. שלשול כזה לא תמיד נובע ממחלה, אלא ככל הנראה ממצבים של שתיית יתר. לעתים שלשול אצל פעוטות עלול להתרחש מסיבה לא ברורה. במקרה של שלשול כרוני יש לערוך בירור כדי למצוא את הגורם - לדוגמה שלשול שנגרם כתוצאה ממחלת צליאק (רגישות לקמחים). כיום הבירור מסתמך על בדיקות מעבדה ואם הן מחשידות יש לעשות גסטרוסקופיה לשם לקיחת דגימת רירית של המעי לביופסיה.


פגיעה ברירית המעי, שנגרמה על ידי מחלה ויראלית, היא סיבה מאוד שכיחה לשלשול ממושך. המעי לא סופג את כל מרכיבי המזון, בין השאר את הלקטוז שהוא סוכר החלב - ולכן במצבים אלו הטיפול הוא תזונתי. יש להפסיק לתת חלב לילדים ולתינוקות ולהשתמש בפורמולות מיוחדות שמכילות חלבון מפורק ונטולות לקטוז. פרופ' שמעון רייף, מומחה לגסטרואנטרולוגיה ילדים

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' שמעון רייף השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים גסטרואנטרולוגיה מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים "נודדים". רוני 23/01/2020 13:40
  • שלום מזה שנים סובל מכאבים שמתחילים כמעט תמיד בחזה, והרבה פעמים הם נודדים לכיוון הבטן העליונה, ולעיתים גם למרכז הבטן. מיפוי לב יצא תקין, כמו גם קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה. תרופות שונות לא הביאו כל תועלת, וגם תרופות נגד חרדות. מה יכולות להיות סיבות לתופעות כאלו? ניסיתי גם דיאטת פודמפ, ולא עזר. (נראה לי שלרופא המשפחה כבר נמאס לראות אותי).

  • + הוסף תגובה
גסטרואנטרולוגיה סופי אהרן 21/01/2020 10:47
  • אבחנה Antrum: Gastric biopsies showing foveolar hyperplasia. Helicobacter pylori: not identified (immunostain performed) אודה באם תסבירו לי את האבחנה ואיזה תרופה מרפאה?

  • + הוסף תגובה
מעי דליף ותת משקל אריאל 20/01/2020 23:31

הצטרפו לאינדקס הרופאים!