//

חשוב שתכירו: כיצד לזהות דיכאון אצל ילדים ובני נוער

2%-5% מהילדים והמתבגרים יסבלו מדיכאון קליני, אך רבים מהם לא יאובחנו בזמן. הסיבה: קושי של ההורים להודות בכך שילדם סובל מבעיה פסיכולוגית בגיל כה צעיר. מהם הסימנים שמעידים על בעיה וכיצד מטפלים? כל מה שחשוב להכיר
כתבה פרסומית כתבת חסות


במשך שנים דיכאון קליני אצל ילדים היה בעיה שהוכחשה, או לכל היותר הועמדה בספק, על ידי אנשי מקצוע, חוקרים ומדענים. אכן, קשה לקבל את המחשבה שדיכאון קליני עלול להופיע אצל ילדים, אפילו בתקופה של הילדות המוקדמת, כגון גיל טרום בית הספר, תקופה שהציפייה שלנו ממנה היא שתהיה מאופיינת בצמיחה, בהנאה ובלימוד העולם. 


הלם מוחלט ובלבול היא בדרך כלל תגובתם של זוג הורים המגלים כי בנם בין השלוש סובל מהפרעת דיכאון. הם מתקשים לעכל את העובדה שבנם סובל מבעיה פסיכולוגית בגיל כל כך צעיר. רוב ההורים אינם מודעים כלל לקשר שבין גיל הילד לשכיחות התופעה.


עד גיל שש התופעה שכיחה אצל 0.3% מאוכלוסיית הילדים בגיל הזה. בגיל בית ספר יסבלו ממנה כבר 2% מהילדים ומבין המתבגרים יסבלו ממנה כ-5%. ישנם תסמינים שמשתנים עם הגיל והשלב ההתפתחותי של הילד וישנם תסמינים האופיינים לכל קבוצות הגיל, ביניהם ירידה בריכוז, נדודי שינה, מצב רוח דיכאוני או מחשבות אובדניות.כיצד בא לידי ביטוי דיכאון קליני אצל ילדים?

כאמור, ישנם תסמינים דומים לדיכאון קליני של ילדים בקבוצות הגיל השונות, אך ישנם גם תסמינים המשתנים בכל גיל:קבוצת הגיל הרך (גילאי 0-3) 

ההפרעה באה לידי ביטוי בעיקר בשפת הגוף של הילד. ילד שלאורך תקופה של שבועיים נראה עצוב, בכייני ולעתים אפאתי ופחות מתעסק בהרגלים נורמטיביים כגון משחק, טיול או ציור. הוא עשוי להראות עייף מאוד או להיפך, אנרגטי בצורה מוגזמת. 


דיכאון אצל ילדים. התסמינים שונים בכל גיל


טרום בית הספר (גילאי 4-5)

בקבוצת הגילאים הטרום בית ספרית הביטוי להפרעה מגיע בצורה של חוסר ערך עצמי, אם בצורה מילולית בזמן משחק או תוכחה עצמית.ילדי בית הספר (גילאי 6 עד 11)

אצל ילדים הנמצאים בגיל בית הספר הסימנים להפרעה זהים לשתי הקבוצות הראשונות, אך כאן ישנה גם יכולת מפותחת יותר של הילד עצמו להביע את רגשותיו באופן מילולי, כגון דיבורים על חוסר בטחון עצמי, חוסר אונים ודיכאון. ישנה נסיגה לעולם פנימי סגור וויתור על פעילות שגרתיות, כגון חוגים, ספורט ומפגשי חברה. תתכן ירידה דרמטית בציונים והמורים יתלוננו על חוסר ריכוז מצד הילד. סימני אלימות, התנהגות עצבנית בבית ולעתים גם הזיה של קולות שמשפילים ומקללים את הילד בראשו הם חלק מההפרעה.גיל ההתבגרות (גילאי 11 עד 18) 

התסמינים יהיו חוסר הנאה וחוסר שביעות רצון כללי (אנהדוניה), חוסר תקווה, האטה של פעילות חשיבתית ויכולת מוטורית, יתכן מצב רוח רגזני ונטייה לנגטיביות. במישור המשפחתי יתכן נתק בין ההורים לילד, כלומר שהוא לא ישתף אותם בעולמו, ימנע מאירועים משפחתיים ואף יברח מהבית. בקבוצת הגיל הזו נפוצה גם הזנחת המראה החיצוני וההיגיינה האישית ואף יתכן שימוש מסמים וחומרים ממכרים אחרים. ישנה תחושת אשמה כבדה ומוגזמת של הנערים והנערות הסובלים מדיכאון קליני, כאילו הם המקור לכל חטאי העולם, אך הפרט המדאיג ביותר הוא העיסוק במוות ומחשבות אובדניות.כיצד ניתן לאבחן ולטפל בדיכאון קליני בילדים?

פעמים רבות יהיה צורך לערב יותר מדמות טיפולית אחת, על מנת לאבחן את הילד ולתת לו ולהוריו פתרון כולל. אפשרויות הטיפול דומות לאלו של מבוגרים, וכוללות פסיכותרפיה וטיפול תרופתי. 


במרכז MEDIKIDS עומד לרשותכם צוות מקצועי לטיפול בדיכאון בילדים, תחת קורת גג אחת, תוך שיתוף פעולה מלא ודיסקרטי ובזמינות מיידיתד"ר נטלה בן דניאל, פסיכיאטרית ילדים במרכז MEDIKIDS

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם מרכז מדיקידס MEDIKIDS השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים פסיכיאטריה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התייעצות לגבי התנהגות מרים 23/07/2020 23:38
 • פעוט בן שנה ושמונה חודשים...נמצא בבית ולא במעון...מזה חודשיים לא משתף פעולה, לא מקשיב לאף אחד,. כל היום מחפש איזה נזק לעשות... מנסה להפיל את הטלוויזיה, מפיל כל דבר שרק רואה, .במטבח מסובב את כפתורי התנור...מושך את המפה של השולחן כשעליה צלחות,.קורע את העמודים בספרים...מתרוצץ בבית סתם...לא משחק עם הצעצועים שלו...ויש לו הרבה צעצועים . זורק את הצעצועים שלו לכל עבר, מתנהג ממש בצורה כמו פרא אדם... ניסינו את כל הגישות שרק אפשר - להסביר לו שזה אסור, לנסות יחד איתו להחזיר הכל למקום,לנסות להסיח את דעתו למישחק או לפעילות אחרת...וכשכלום לא עוזר אז לצעוק עליו ואפילו לתת מכה קלה על הידיים כשהוא עושה את זה... כדי שיבין שזה אסור.. אבל הוא רק מחייך וצוחק וממשיך בשלו... וזה פשוט הרגשה נוראית כאילו הוא מזלזל... לא נשמע להוראות שלי.... לציין שאני מוציאה אותו החוצה לשעתיים בבוקר ושעתיים בערב, כדי שירגע...אז בחוץ הוא רגוע, משחק , מטייל איתי, נותן לי יד... ממש ילד שונה לחלוטין... אנחנו כבר ממש מותשים... לא יודעים מה לעשות

 • + הוסף תגובה
תרופה ואלפורל אמא 07/07/2020 15:46
 • נערה בת 16 שלוקחת שנתיים פריזמה 60 מאובחנת בחרדה וסומטיזים יש לה כאבי ראש חזקים בשעות הצהרים כל יום לפי אבחנת הנורולוגית והפסכיאטר הוחלט לתת לה דפלפט אך הוא חסר אני נותנת ואלפורל התחלנו מ200 שבוע ולאחר מכן 400 הרמה בדם 47.6 הבנתי שזו רמה נמוכה לא הסבירו לי לאיזו רמה צריך להגיע...וביקשו שאני יעלה עוד כדור ל600 גרם...שאלה שלי הנערה סובלת מתופעת לוואי של צרבת ובחילה מאוד חזקים למרות שהיא לוקחת אומפרדקס וגם מסחרחורת האם זה יעבור בהמשך? ולאיזה רמה בדם שואפים להגיע? תודה הפסיכיאטר לא מהאנשים שמסבירים.

 • + הוסף תגובה
רמת ולפורל דר' אולגה קובלצ׳וק 12/07/2020 22:30
 • רמה הטיפולית - בין 50 ל100, לרוב שואפים בין 60 ל80. לגבי התופעות לוואי - רובן עוברות לאחר תקופה . יש להוועץ ברופא המטפל אם לא וחשוב מאוד לעשות מעקב בדיקות דם, בייחוד ת. כבד

 • + הוסף תגובה
תרופה ואלפורל אמא 15/07/2020 07:45
 • תודה על התשובה הקודמת רציתי לשאול אם יש הבדל בין התרופות דפלפט וואלפורל אולי אם אני יחליף לה לדפלפט תופעות הלוואי ירגעו? והאם הואלפורל עושה אינסומניה כי היא לא ישנה בלילה והיא מתעוררת כל יום בשעה ארבע וחצי לפנות בוקר ומתקשה להירדם עד שתיים בלילה.

 • + הוסף תגובה
לא מצליחה לישון טל 12/04/2020 14:12
 • שלום דוקטור, אני בת 18 והתחלתי טיפול מחדש של פריזמה, התחלתי אותו ב7.4 כ10 מ"ג ואחרי שבוע אני עוברת ל20 מ"ג. מאז שהתחלתי ליטול את התרופה אני לא נרדמת, אני מנסה לעייף את עצמי אבל סך הכל יוצא שאני ישנה בערך 5 שעות בכל הלילה. אני פשוט עירנית בשלוש וארבע לפנות בוקר. אני נוטלת את הכדור בסביבות ה11-12 בבוקר. בסביבות חודש דצמבר גם כן נטלתי פריזמה אבל הפסקתי אחרי עשרים ומשהו יום בערך וגם אז לא הצלחתי להירדם. אשמח אם תעזרי לי. תודה.

 • + הוסף תגובה
אינסומניה עם פריזמה דר' אולגה קובלצ׳וק 12/07/2020 22:35
 • פספסתי את שאלתך מקווה שפנית לרופא המטפל. אם לא ואת עדיין סובלת ממיעוט שינה עם פריזמה - ממליצה לפנות לבדיקה. בלי בדיקה לא אוכל לעזור לך מעבר לכך

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!