חשוב שתכירו: כיצד לזהות דיכאון אצל ילדים ובני נוער

2%-5% מהילדים והמתבגרים יסבלו מדיכאון קליני, אך רבים מהם לא יאובחנו בזמן. הסיבה: קושי של ההורים להודות בכך שילדם סובל מבעיה פסיכולוגית בגיל כה צעיר. מהם הסימנים שמעידים על בעיה וכיצד מטפלים? כל מה שחשוב להכיר
כתבה פרסומית כתבת חסות


במשך שנים דיכאון קליני אצל ילדים היה בעיה שהוכחשה, או לכל היותר הועמדה בספק, על ידי אנשי מקצוע, חוקרים ומדענים. אכן, קשה לקבל את המחשבה שדיכאון קליני עלול להופיע אצל ילדים, אפילו בתקופה של הילדות המוקדמת, כגון גיל טרום בית הספר, תקופה שהציפייה שלנו ממנה היא שתהיה מאופיינת בצמיחה, בהנאה ובלימוד העולם. 


הלם מוחלט ובלבול היא בדרך כלל תגובתם של זוג הורים המגלים כי בנם בין השלוש סובל מהפרעת דיכאון. הם מתקשים לעכל את העובדה שבנם סובל מבעיה פסיכולוגית בגיל כל כך צעיר. רוב ההורים אינם מודעים כלל לקשר שבין גיל הילד לשכיחות התופעה.


עד גיל שש התופעה שכיחה אצל 0.3% מאוכלוסיית הילדים בגיל הזה. בגיל בית ספר יסבלו ממנה כבר 2% מהילדים ומבין המתבגרים יסבלו ממנה כ-5%. ישנם תסמינים שמשתנים עם הגיל והשלב ההתפתחותי של הילד וישנם תסמינים האופיינים לכל קבוצות הגיל, ביניהם ירידה בריכוז, נדודי שינה, מצב רוח דיכאוני או מחשבות אובדניות.כיצד בא לידי ביטוי דיכאון קליני אצל ילדים?

כאמור, ישנם תסמינים דומים לדיכאון קליני של ילדים בקבוצות הגיל השונות, אך ישנם גם תסמינים המשתנים בכל גיל:קבוצת הגיל הרך (גילאי 0-3) 

ההפרעה באה לידי ביטוי בעיקר בשפת הגוף של הילד. ילד שלאורך תקופה של שבועיים נראה עצוב, בכייני ולעתים אפאתי ופחות מתעסק בהרגלים נורמטיביים כגון משחק, טיול או ציור. הוא עשוי להראות עייף מאוד או להיפך, אנרגטי בצורה מוגזמת. 


דיכאון אצל ילדים. התסמינים שונים בכל גיל


טרום בית הספר (גילאי 4-5)

בקבוצת הגילאים הטרום בית ספרית הביטוי להפרעה מגיע בצורה של חוסר ערך עצמי, אם בצורה מילולית בזמן משחק או תוכחה עצמית.ילדי בית הספר (גילאי 6 עד 11)

אצל ילדים הנמצאים בגיל בית הספר הסימנים להפרעה זהים לשתי הקבוצות הראשונות, אך כאן ישנה גם יכולת מפותחת יותר של הילד עצמו להביע את רגשותיו באופן מילולי, כגון דיבורים על חוסר בטחון עצמי, חוסר אונים ודיכאון. ישנה נסיגה לעולם פנימי סגור וויתור על פעילות שגרתיות, כגון חוגים, ספורט ומפגשי חברה. תתכן ירידה דרמטית בציונים והמורים יתלוננו על חוסר ריכוז מצד הילד. סימני אלימות, התנהגות עצבנית בבית ולעתים גם הזיה של קולות שמשפילים ומקללים את הילד בראשו הם חלק מההפרעה.גיל ההתבגרות (גילאי 11 עד 18) 

התסמינים יהיו חוסר הנאה וחוסר שביעות רצון כללי (אנהדוניה), חוסר תקווה, האטה של פעילות חשיבתית ויכולת מוטורית, יתכן מצב רוח רגזני ונטייה לנגטיביות. במישור המשפחתי יתכן נתק בין ההורים לילד, כלומר שהוא לא ישתף אותם בעולמו, ימנע מאירועים משפחתיים ואף יברח מהבית. בקבוצת הגיל הזו נפוצה גם הזנחת המראה החיצוני וההיגיינה האישית ואף יתכן שימוש מסמים וחומרים ממכרים אחרים. ישנה תחושת אשמה כבדה ומוגזמת של הנערים והנערות הסובלים מדיכאון קליני, כאילו הם המקור לכל חטאי העולם, אך הפרט המדאיג ביותר הוא העיסוק במוות ומחשבות אובדניות.כיצד ניתן לאבחן ולטפל בדיכאון קליני בילדים?

פעמים רבות יהיה צורך לערב יותר מדמות טיפולית אחת, על מנת לאבחן את הילד ולתת לו ולהוריו פתרון כולל. אפשרויות הטיפול דומות לאלו של מבוגרים, וכוללות פסיכותרפיה וטיפול תרופתי. 


במרכז MEDIKIDS עומד לרשותכם צוות מקצועי לטיפול בדיכאון בילדים, תחת קורת גג אחת, תוך שיתוף פעולה מלא ודיסקרטי ובזמינות מיידיתד"ר נטלה בן דניאל, פסיכיאטרית ילדים במרכז MEDIKIDS

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם מרכז מדיקידס MEDIKIDS השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים פסיכיאטריה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בן 7 ומחשבות טורדניות גלי 24/01/2020 18:19
 • ילד בן 7, בשנה האחרונה מוטרד מתאריכי תפוגה של מאכלים ושואל אין ספור פעמים מתי תאריך התפוגה, האם הרכיבים במרק למשל..טריים, מתי נקנו, לכמה זמן הם טובים, לא מוכן לאכול עד שלא נענה כמה פעמים, חושש אם תנור חימום מופנה לכיוונו לאכול משהו שהוגש לו כי אולי התקלקל מהחום, כנ"ל עם אור טבעי שנכנס מבחוץ, מבקש לסגור את התריס ולא מוכן לאכול את האוכל. שואל כמה זמן עבר מאז שאכל וחושש לאכול משהו נוסף אם לא עברו לפחות 20 דקות, עסוק במשך זמן עיכול מאכלים והאם עשה ספורט או פעילות פיזית קלה והאם יקיא..מאוד פוחד להקיא. לא עבר הקאות בילדותו המוקדמת למעט פעמיים אולי. אנחנו חוששים שמדובר על התפתחות הפרעת אכילה או שזו חרדה שמתבטאת בכך.

 • + הוסף תגובה
מחשבות טורדניות בגיל 7 דר' אולגה קובלצ׳וק 24/01/2020 21:10
 • התיאור מתאים ביותר להפרעה טורדנית-כפייתית (OCD) ו/או פוביה מהקאה (Emetophobia). ממליצה לך לפנות איתו לרופא מומחה בפסיכיאטריה של הילד והמתבגר כדי לאבחן בוודאות ולקבל המלצות לגבי דרכי טיפול המתאימים. יתכן וניתן יהיה לטפל באופן לא תרופתי, בפסיכותרפיה או טיפול קוגניטיבי-התנהגותי.

 • + הוסף תגובה
אריפלי דניאל 22/01/2020 10:38
 • בוקר טוב מה המשמעות של לקיחת אריפלי לטווח ארוך? האם היא ממכרת? ילד בן 9 טופל בעזרתה למשך שנה וחצי. הורדנו לאחרונה כי המצב התייצב אך ההתקפים חזרו. מה המשמעות של החזרת התרופה. אם בכלל? הפסיכיאטר המליץ להפסיק ולנסות ללא. כי זה יתווה את הדרך. מתלבטים. תודה

 • + הוסף תגובה
אריפליי דר' אולגה קובלצ׳וק 22/01/2020 15:53
 • אין אפשרות לענות על שאלתך בלי להכיר את המקרה לעומק

 • + הוסף תגובה
פריזמה וטיפול הסרת שיער בלייזר תמי פריזמה 02/12/2019 11:13
 • הבת שלי משתמשת בפריזה כבר כמה שנים, כעת היא בת 19 ורוצה לעשות טיפול הסרת שיער בלייזר באמצעות מכשיר שנקרא סופרנו טיטניום SHR אשמח לדעת אם זה בסדר. אבקש גם לדעת האם אפשר לקחת במקביל גלולות נגד הריון מסוג YAZ PLUS

 • + הוסף תגובה
פריזמה וטיפול בליזר דר' אולגה קובלצ׳וק 20/01/2020 09:35
 • שלום אני לא יודעת לגבי הליזר. השילוב בין פריזמה ליאז מותר.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!