ההריון "הרס לך את הגוף"? הכל על ניתוחים פלסטיים אחרי לידה

הבטן הנפולה, העור שכבר אינו מתוח והחזה, שנראה כאילו "התרוקן": הגוף שלנו משתנה מאוד לאחר ההריון והלידה. איזה ניתוחים יכולים לעזור לך להחזיר את הגוף למצבו הקודם והאם דיאטה וספורט יכולים להספיק? המדריך המלא
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 01/03/2016

את מסתכלת במראה ולא מרוצה מהשינויים שהגוף עבר בשנים האחרונות. ההריונות והלידות השאירו את אותותיהם, וגם תוכניות הדיאטה והכושר לא הביאו לשינוי שלו ייחלת. החלטת שהגיע הזמן להשקיע גם בעצמך. מגיע לך, לא? אז מה אפשר לעשות ומתי כדאי להתחיל? מדוע הגוף משתנה בעקבות ההריון והלידה?

הגוף מכין את עצמו  לרך הנולד. הבטן ההולכת וגדלה מותחת את העור, עד כדי כך שלעתים נוצרים סימני מתיחה. לאחר סיום ההריון העור מתכווץ, ולעתים כיווץ זה מספיק על מנת שהבטן תשוב להיות חלקה. אולם פעמים רבות התכווצות העור אינה מספיקה, וכך נוצר קפל של עור בבטן התחתונה. 


בעיה נוספת נוצרת כתוצאה מריפיון דופן הבטן. ההריון והעובר הגדל ברחם גורמים להיפרדות ולחולשה של השרירים בבטן המרכזית. לאחר הלידה לעתים קרובות דופן הבטן אינה חוזרת למה שהיתה ונוצרת התבלטות של הבטן התחתונה ו/או העליונה בזמן עמידה. ככל שהעובר גדול יותר, או שישנם יותר עוברים, כך עולה הסיכוי שיווצרו עודפי עור וריפיון דופן הבטן שלא יעלמו לאחר הלידה. נשים בעלות עור באיכות טובה (ללא סימני מתיחה) או בעלות דופן בטן חזקה בעלות סיכויים טובים יותר להימנע מבעיות אלו. 


במהלך ההריון גם החזה גדל והופך מרקמה נוקשה לרקמה רכה יותר. לאחר סיום ההריון, בין אם האישה מניקה ובין אם לאו, החזה לרוב לא יחזור למה שהיה קודם. אצל נשים מסויימות הוא יכול להישאר גדול ואילו אצל אחרות הנפח ירד, אבל ייתכן שהעור לא יתכווץ באותה מידה - מה שגורם לשד להיראות מרוקן. לעתים קרובות החזה יראה נפול. מדוע ישנם הבדלים בין הנשים?

גנטיקה, גנטיקה, גנטיקה. זו הסיבה הראשונה והחשובה ביותר לשינויים לאחר הלידה. עור איכותי יותר (הנובע מתורשה) ועוברים קטנים יותר מקטינים את הסיכוי לשינויים גופניים דרסטיים לאחר לידה. 


ישנם, כמובן, גורמים נוספים. עישון מוריד את איכות העור ובכך מעלה את הסיכון שיתפתחו בעיות אסתטיות לאחר הלידה; ספורט ושמירה על אורך חיים בריא לפני ולאחר ההריון מגדיל את הסיכויים לבטן מוצקה גם לאחר הלידה; שימון העור במהלך ההריון מסייע לשמירה על גמישותו ויכול להפחית את הסיכויים לפתח סימני מתיחה; ועליה מתונה במשקל במהלך ההריון גם היא מגנה מפני נזקים עתידיים.


ניתוחים פלסטיים אחרי לידה. כדאי להמתין עד לסיום פרק ההריון בחייך


האם ניתן לטפל בשינויים הללו ללא ניתוח?

במהלך חצי השנה הראשונה לאחר הלידה הגוף יצמצם את רוב השינויים שהתחוללו במהלך ההריון. אם לאחר מכן עדיין ישנן בעיות ניתן לנסות לעשות דיאטה (אם עוד לא חזרת למשקל שלפני הלידה) וספורט. חשוב לקחת  בחשבון שלמרות כל המאמצים הגוף לא יחזור להיות כפי שהיה לפני ההריון. מתי ניתן לבצע ניתוחים פלסטיים לאחר לידה?

ברוב המקרים עדיף להמתין עם ניתוחים אסתטיים עד לסיום פרק הרחבת המשפחה. הסיבה לכך היא שבשל ההריונות החוזרים הגוף צפוי לעבור לא מעט טלטלות ולא כדאי לנסות להיאבק בכך. 


במקרה וסיימת את פרק ההריון והחלטת שאת רוצה שינוי, התחילי בלנסות לעשות כל שביכולתך כדי לשפר את מראה הגוף (ספורט, הפסקת עישון, שמירה על תזונה נכונה). אם את עדיין לא מרוצה והחלטת שאת מעוניינת באופציה הניתוחית, מומלץ לגשת לרופאה לכירורגיה פלסטית לצורך יעוץ. 


אם את חשה כי אינך יכולה להמתין עד לסיום שלב ההריונות - גשי ליעוץ כבר עכשיו. אין מניעה לעבור את הניתוחים השונים, גם אם את מתכננת ילדים נוספים. חשוב לדעת רק כי תוצאות הניתוח עלולות להינזק לאחר הריון ולידה נוספים. 


בכל מקרה, ניתוחים לשיפור מראה הגוף מומלץ לעשות כאשר את נמצאת במשקל האידיאלי שלך ולפחות חצי שנה לאחר שהפסקת להניק. הכוונה היא שאת צריכה להיות במשקל שאת מרוצה ממנו ואין לך כוונה לשנות אותו בקרוב באמצעות דיאטה. הסיבה לכך היא שהניתוחים עצמם לא מיועדים "להורדה במשקל". הם אינם תחליף לדיאטה, אלא עושים עיצוב בלבד של אותם מקומות שלא ניתן או קשה מאוד לטפל בהם באמצעות ספורט או דיאטה. מהם סוגי הטיפולים האפשריים ולאיזה צורך הם מתאימים?


1. שאיבת שומן 

אחת האפשרויות לפיסול הגוף המיועדת לנשים שיש להן מצבורים קטנים של שומן בחלקים שונים ושהרצון הוא שהם יהיו קצת פחות בולטים. היעילות של ניתוח זה תלויה בכמות השומן שצריך לשאוב, במיקום של השומן הבעייתי ובאיכות העור. 


ישנן מספר טכניקות בהן ניתן לבצע שאיבת שומן. הדרך המקובלת ביותר היא באמצעות צינור המייצר ואקום, דרכו אפשר לשאוב את השומן. העור מהאזור שעבר שאיבת שומן צפוי להתכווץ לאחר הניתוח. 


האזורים בהם מתקבלות התוצאות הטובות ביותר הם לרוב הגב, הירכיים החיצוניות והמותניים, אולם ניתן לבצע שאיבת שומן גם מאזורים אחרים. הבטן, לעומת זאת, לעתים קרובות לא תגיב טוב לשאיבת שומן בלבד. העור בבטן, שכבר עבר תהליך של מתיחה וכיווץ לעתים קרובות, לא יתכווץ מספיק לאחר שאיבת שומן ויגרום לגליות של העור ולעודפי עור העלולים להישאר. לכן מקובל יותר לבצע שילוב של שאיבת שומן עם ניתוח למתיחת הבטן. 2. מתיחת בטן

ניתוח מתיחת בטן נועד לנשים עם עודפי עור בבטן החתונה ולהידוק דופן הבטן. במהלך הניתוח עודפי העור מוסרים מהבטן התחתונה והידוק דופן הבטן מתבצע באמצעות תפרים פנימיים. במידה וישנה צלקת של ניתוח קיסרי או אחר בבטן התחתונה, ניתן לכלול אותה בתוך הניתוח. 


ניתן לשלב את הניתוח עם שאיבת שומן מהבטן העליונה וכן מאזור המותניים. אחרי הניתוח מומלץ לקחת שבועיים חופשת מחלה. צריך לקחת בחשבון שבחודש הראשון לאחר הניתוח מומלץ לא להרים משאות כבדים או לעשות ספורט. כמו כן במשך החודש הראשון מומלץ ללבוש חגורת בטן, שתעזור בהחלמה. 3. ניתוחי חזה

לחזה מגוון הניתוחים הגדול ביותר. כמובן שיש להגיע לפגישת ייעוץ אישית עם רופאה מומחית לכירורגיה פלסטית ולשקול את האפשרויות השונות. במידה והחזה גדול מאוד ניתן לבצע ניתוח להקטנתו. במהלך הניתוח הפטמה תמוקם מחדש באזור גבוה יותר, המתאים יותר לנפח החדש. גודל החזה, כמות העור העודפת וכן מיקום הפטמה יקבעו איזה ניתוח לבצע ואת מיקום הצלקות שיישארו לאחר הניתוח. 


במידה ונפח החזה טוב אבל הוא נפול, ניתן לבצע ניתוח להרמת החזה. לעתים ניתן לשלב את הניתוח עם הכנסת שתל סיליקון לצורך מילוי נפח בחלק העליון של החזה. הצלקות שיישארו בסוף הניתוח דומות מאוד לאילו שיישארו לאחר ניתוח להקטנת החזה - סביב העטרה, מהעטרה לקפל התת שדי, ולעתים אף בתוך הקפל התת שדי. 


ניתוח להגדלת חזה מתאים לנשים עם חזה קטן שאינו נפול. הניתוח נועד למילוי נפח בלבד, וזאת באמצעות שתל סיליקון שמוכנס דרך חתך של כארבעה-חמישה ס"מ בעור. שתלי הסיליקון עשויים סיליקון ג'ל קוהסיבי (חומר יציב) ומצופים בשלוש שכבות של מעטפת סיליקון. השתלים מגיעים במגוון רחב של מידות ונפחים. לצורך בחירה והתאמה של השתל האידיאלי עליך להחליט תחילה איזה מראה חדש של החזה היית רוצה שיהיה לך: מראה טבעי? חזה מלא? חזה עומד? ולאיזה גודל את שואפת להגיע?
  

הניתוחים המתוארים הם השכיחים ביותר המבוצעים לשיפור המראה של הבטן, הגוף והחזה. לא כל הניתוחים מומלצים ו/או מתאימים לכל הנשים, ועל כן יש להגיע לייעוץ אצל רופאה מומחית לפני כל החלטה. בזמן הייעוץ מומלץ לשאול לגבי ניתוחים חלופיים, אם ישנם. חשוב לשאול גם לגבי תופעות הלוואי ומה צפוי בעתיד לאחר ניתוח.  


פורומים כירורגיה פלסטית אסתטית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
איפור כשיש תפרים שוש 16/01/2020 20:43
 • ביצעתי הסרת שומה בלחי שמאל, רציתי לשאול האם אפשר להאפר כשיש לי תפרים או שאין להתאפר עד להסרת התפרים תודה רבה

 • + הוסף תגובה
גוש שומני בקרקפת ללית 21/02/2016 14:12
 • מזה זמן רב, אולי שנתיים לפחות ואולי יותר, יש לי גוש שומני בקרקפת שהולך וגדל ולעיתים גם מציק לי קצת במגע. איזה בדיקות צריך לעשות ע"מ להבין מה זה ואיזה תהליך כירורגי להוצאה? הבנתי שיש אולטרסאונד אבל איזה? ואיך מרדימים מקומית בקרקפת ? נשמע כואב מאוד.. תודה.

 • + הוסף תגובה
גוש שומני בקרקפת ד"ר נועם חי 21/02/2016 14:19
 • האבחנה המבדלת במקרה זה היא לרוב בין ליפומה שהיא גידול שפיר של רקמת השומן לבין ציסטה אפידרמלית שהיא כיס שהתמלא בחלב (SEBUM). בשני המקרים הפתרון הוא ניתוח קטן להסרת הגוש בהרדמה מקומית עם סיכויי החלמה טובים ביותר. הרדמה מקומית בקרקפת הנעשית במיומנות על ידי מנתח פלסטי לא אמורה לכאוב באופן משמעותי. לרוב דקירה קטנה מעט לחץ ומעט תחושת צריבה למשך מספר שניות וזהו...אפשר לבצע אולטרסאונד אך מנתח פלסטי מיומן ידע לבצע אבחנה נכונה וטיפול כנדרש. לרוב נותרת צלקת עדינה שנחבאת בתוך קו השיער. לעתים נוצרת קרחת קטנטנה באזור אך כאמור זה נדיר. פני לבדיקה למנתח פלסטי מומחה.

 • + הוסף תגובה
גוש שומני בקרפת דורית מרום 16/02/2019 21:50
האם יש צורך ברופא עור או רק פלסטיקאי ליאור 15/01/2020 15:03
 • הי ד"ר חי האם יש צורך בקביעת פגישה אצל רופא עור לפני הפלסטיקאי ? תודה

 • + הוסף תגובה
גוש דרור 19/06/2019 07:50
 • בלי להלחיץ. ומנקדות מבט של חולה. אל תזלזלי. לכי תוצאי תבדקי טוב טוב. אצל. גדל מהר והוא ממאיר. מקווה שאמלל הכח שטויות אבל תוציאי. לא פרוצדורה חביבה. אבל סביבה האדמה מקומית. כמה ימים של תפרים וחוסר נוחות. ובתקווה סיום העיניין. בריאות טובה

 • + הוסף תגובה
הורדת חומצה הילארונית סיגלית 28/05/2015 21:55
 • שלום, לפני מספר שבועות הזרקתי לפנים חומצה אלרונית מסוג SURGIGERM לא הייתי מרוצה, ולכן הבנתי שאפשר להוריד את החומר על ידי חומר אחר ....אז הזריקו לי חומר להורדה שנקרא גיאלנוניגז .. וזהלא ירד לגמריי...ואחכ נאמר לי שאי אפשר להוריד לגמריי.....,שזה מסוכן. .אם הייתי יודעת שאי אפשר להוריד לגמריי, לא הייתי עושה. זה ממש כיער אותי, אנשים רואים הבדל, אני לא רוצה להסתובב ככה שנה שלמה. יש שמועות שאם עושים סאונה או כל סוג ספורט שמשלב קפיצות, זה יורד. זה נשמע לי לא הגיוני. האם ניתן להוריד עוד? והאם השיטות הנ"ל באמת נכונות? אשמח לכל טיפ בנושא במידה וכן,א שמח שתפנו אותי לגורמים המתאימים להורדה.

 • + הוסף תגובה
המסת חומצה היאלורונית שהוזרקה לפנים ד"ר נועם חי 28/05/2015 22:15
 • היאלורונידאז הינו אנזים המפרק חומצה היאלורונית ובעל יכולת להמיס את חומר המילוי שהוזק לך. כמובן שלא ניתן להבטיח שכל החומר שהוזרק לך אכן יומס, אך אם עדיין נשאר מצבור של חומר מילוי שמפריע לך אפשר לנסות ולהזריק אליו שוב. לגבי סאונה היא מגבירה את זרימת הדם בפנים מרחיבה את כלי הדם ועל כן מגבירה את תהליכי הספיגה הטבעיים של החומצה ההיאלורונית בגופנו אך לא הייתי בונה על זה כטיפול מומלץ במצבך. לך נדרש כנראה טיפול נקודתי באזור הספציפי שמפריע לך. ספורט לא יעזור במאום. תשאירי פרטים באתר האינטרנט שלי או בדף הפייסבוק ונשתדל לעזור לך ככל האפשר.

 • + הוסף תגובה
היי ליאורה 15/01/2020 01:08
 • היי אשמח לדעת מה עשית בסוף ואם נגרם לך נזק כלשהו בהמסות. אני נמצאת לצערי במצב שציינת פה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!