//

בדקו: האם אתם סובלים מדיכאון חורף

הם מתכנסים לתוך עצמם, מצמצמים פעילות וסובלים משינויים קיצוניים במצב הרוח: דיכאון חורף היא תופעה ממנה סובלים רבים באוכלוסייה. כיצד תדעו אם אתם סובלים ממנה ואיך מטפלים בה?
כתבה פרסומית כתבת חסות


קר, חשוך, רטוב ובוצי: כך יתארו רוב האנשים יום חורף טיפוסי. יום שבו פשוט אין חשק לצאת מהמיטה. מדובר בהרגשה שכל אדם חווה לפחות פעם אחת במהלך העונה הקרה - אך בסופו של דבר הוא 'אוסף את עצמו' וקם ליום חדש. 


אך האם כל הרגשה כזו היא עניין בר חלוף? מתברר שלא: הרפואה המודרנית מגדירה מצבים שבהם החורף גורם לאנשים להתכנס בתוך עצמם, לצמצם את פעילותם עד למינימום האפשרי ולסבול משינויים קיצוניים במצבי הרוח. תסמינים אלו עשויים להעיד על דיכאון עונתי, או במילים אחרות: דיכאון חורף.



כיצד יכול אדם לדעת כי הוא סובל מדיכאון חורף?

רוב האנשים, כאמור, נתקלים באותו חוסר חשק הנובע ממזג האוויר השורר בחוץ: חוסר חשק לקום מהמיטה, ללכת לעבודה, לפגוש חברים וכדומה - אך כל אלו אינם מעידים על התפתחותו של דיכאון המחייב טיפול. מצד שני, ישנם אנשים אשר סובלים מדיכאון שאינו קשור לעונה ספציפית בשנה. אלו אנשים הסובלים מדיכאון קליני (או דיכאון מז'ורי) - מצב המלווה אותם תקופות ארוכות או מתפרץ לעתים, על רקע בעיות נפשיות כאלו ואחרות. אמנם הוא יכול להופיע גם לאורך החורף, אך הוא אינו נובע ממנו.


אם כך, כיצד ניתן לדעת האם אדם מסוים סובל דווקא מדיכאון עונתי? דיכאון כזה ינבע ישירות מהשינוי במזג האוויר, לעתים כבר עם תחילת הסתיו ולרוב כשהחורף מופיע במלוא עוצמתו. יותר מזה: הוא יחלוף כלא היה ברגע שהגשם והקור יפנו את מקומם לשמש חמה. לבד מאלו, אדם יוגדר כסובל מדיכאון שכזה אם ההרגשה ה'עונתית' תחזור על עצמה במשך כמה שנים - ואם התנהגותו מתאימה למאפייניו של דיכאון חורף 'קלאסי', שעליהם נפרט מיד.


דיכאון חורף. ההרגשה חוזרת בכל שנה מחדש


דיכאון חורף - תסמינים ומאפיינים

אמנם דיכאון חורף שייך לאותה 'משפחה' שאליה משתייך הדיכאון הקליני, אך תסמיניו ומאפייניו אינם זהים בהכרח. ברוב המקרים דיכאון חורף אינו חמור כדיכאון קליני, והוא מתבטא בעיקר באכילה מוגברת (לרוב של מתוקים) ובשינה מרובה. מדובר בשני תסמינים המאפיינים גם דיכאון קליני, אך במקרים של דיכאון חורף הם נחשבים קיצוניים ומרכזיים יותר - ויופיעו, כאמור, ביתר שאת בעונה הקרה.


תסמינים נוספים המאפיינים דיכאון חורף:


-רגזנות וקוצר רוח


-חוסר חשק וחוסר אנרגיה


-חוסר עניין בתחביבים ובפעילויות אהובות


-הסתגרות בבית


נכון להיום לא ידוע מה הם הגורמים הישירים להתפתחות דיכאון חורף ומדוע אדם אחד סובל מהתופעה, בעוד שכנו, קרוב משפחתו או שותפו לחיים אינם סובלים מכך. אחת ההשערות הרווחות ביותר מתייחסות אל מיעוט שעות האור במהלך החורף כגורם מרכזי לתופעה: אור השמש הטבעי מסייע בוויסות הורמון המלטונין שנמצא בגופנו - הורמון אשר משפיע על זמני הערות והשינה שלנו. כשאור השמש מועט הגוף מתקשה לווסת את ייצור המלטונין, והפרת האיזון מתבטאת בשינויים בתחושות הערנות והעייפות.


אחד הנתונים המחזקים השערה זו הוא שכיחותו של הדיכאון העונתי במדינות שבהן אין שמש רבה. כך, לדוגמה, כעשירית מאוכלוסיית מדינות סקנדינביה סובלת מדיכאון שכזה, לעומת אחוז אחד בלבד בקרב תושבי ישראל.



כיצד ניתן לטפל בדיכאון חורף?

טיפול בתרופות נוגדות דיכאון: תרופות שונות (הנקראות גם תרופות פסיכיאטריות או תרופות נוגדות דיכאון ממשפחת ה-SSRIs או SNRIs) הנמצאות בשימוש כבר שנים רבות, משפיעות על תהליך ייצור הורמון הסרוטונין - ההורמון האחראי, במידה רבה, על מצב הרוח ועל ההרגשה הכללית. תרופות אלו הוכחו כיעילות מאוד נגד סוגים שונים של דיכאון.


כיום, מוצעת למטופלים בתרופות אלו בדיקה מקדימה ומדויקת בכ-80% מהמקרים, אשר מסייעת לרופא לבחור את התרופה הפסיכיאטרית המתאימה ביותר עבור כל מטופל, על סמך ה-DNA שלו. הבדיקה, נוירופרמג'ן, משווקת על ידי כצט ומסייעת משמעותית לאיתור הטיפול היעיל ביותר.


תרופות טבעיות: תרופות המתבססות על צמח ההיפריקום, שהתגלו כיעילות גם כן בטיפול בדיכאון. עם זאת, הן עלולות 'להתנגש' בתרופות הפסיכיאטריות ולכן יש להתייעץ עם רופא טרם נטילתן.


גירוי מגנטי: באחרונה החלו רופאים להציע גם טיפול הכולל גירוי מגנטי המתמקד במוח ובכך משפיע על פעילותו ועל תהליך ייצור ההורמונים בגוף, עד כדי שיפור משמעותי בתחושה הכללית.


טיפולי פוטותרפיה: דיכאון חורף נובע, על פי ההשערות, מחשיפה מעטה לאור. טיפולי פוטותרפיה כוללים חשיפה לאור מלאכותי באופן מבוקר, מה שעשוי לא פעם לשפר את מצבו ואת הרגשתו הכללית של המטופל. טיפולים כאלו נעשים לאורך תקופה מסוימת, ונמשכים בדרך כלל כחצי שעה (לעתים תארך החשיפה כמה שעות).

הכתבה מוגשת מטעם כצט, המשווקת את ערכת הבדיקה הגנטית נוירופרמג'ן. הבדיקה מאפשרת התאמה תרופתית מדויקת לכל חולה על סמך בדיקת DNA פשוטה, ומקצרת משמעותית את תהליך התאמת הטיפול התרופתי על ידי הפסיכיאטר


פורומים פסיכיאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שאלות על דפלפט, תרופה די נחמדה בלי הרבה תופעות לואי . רוני 30/03/2017 19:59
 • היי, אז ככה לאחר כל מיני תרופות כמו אנטי פסיכוטי גאודון שלא הסתדר לי כי עשה סיוטים ירדתי לסימבלטה שגם לא ממש אהבתי כי עשה תופעות שלא התאימו לי אישית כמו השמנה. ציפרלקס וכאלה לא אהבתי כי עושה זיעה וריח מוזר. התחלתי עם דפלפט בלילה, השאלה שלי אם הבוקר שלמחרת עדיין אמור להשפיע עלי הדלפלפט? כי שותים אותו לפני השינה אני מקווה שאני לא פוגע באף אחד ולא מתכוון להרוס לאף אחד את הטיפול אבל כל אחד והתרופה שמתאימה לו, אחד רזה אין בעיה שיקח תורופה שמגבירה תאבון, אני שמן אז בגלל זה לא מתאים לי תרופות שמגבירות תיאבון וזיעה כי לשמנים כבר יש את זה מעל הממוצע הבנתם? שלא תתנו לזה להוריד אותכם מהתרופה חלילה

 • + הוסף תגובה
גם רזה לא אמור לקחת כדור שמעלה תאבון אוסנת 30/03/2017 20:26
 • ובטח לא מי שיש לו עודף משקל. כדורים שמעלים תאבון ומשמינים צריך להוציא מחוץ לחוק. תרופה לא אמורה לגרום לנזק. או, שיהיה להם אותו חוק כמו עישון. כמו שיש פינת עישון, תהיה פינה ללקיחת כדורים שעושים נזק עם אזהרה "כדור זה גורם להשמנה, מחלות לב, סכרת וכו'. בדיוק כמו שלא מעודדים עישון לצורך רגיעה, כך לא צריך לעודד כדורים משמינים אפילו אם חושבים שזה מרגיע.

 • + הוסף תגובה
אם את שואלת אותי אוסנת רן 30/03/2017 21:37
 • הכי טוב בלי שום תרופה אני שונא את כל התרופות הלוואי ואלוהים לא היה בן זונה והיה מברך אותי בחיים נורמלים ללא תרופות אבל אלוהים בחר להיות בן זונה חסר אכפתיות

 • + הוסף תגובה
רן צודק נת 09/08/2020 21:45
 • אלוהים אכן בחר ליהיות בן זונה גדול. במידה והוא ישנו? ללא ספק. אחד השרמוטות זה

 • + הוסף תגובה
פסיכיאטרים הם אנשי מכירות של תרופות רן 30/03/2017 21:43
 • מרגיש כאילו הם מקבלים commission על על תרופה שהם מצליחים לשווק לך, טוב אני יודע שזה נשמע הזוי אבל יש כלכך הרבה חרא של תרופות עם תופעות לוואי והפסיכיאטר תמיד ישקר לך שאין שום תופעות לוואי מרוב שהם עלובות הוא צריך אשכרה לשקר לך כדי שתבוא לעוד פגישה ועוד פגישה ובכל פגישה ידחוף לך חרא של תרופה כדי למשוך אותך אצלו כמה שיותר פגישות ככה ירוויח יותר. מי שבאמת שילך ללמוד מקצוע רפואה נורמלית ולא פסיכיאטר, לא בדיוק מסוגי הרפואות העיליות, פסיכיאטריה היא רפואה לא כלכך יעילה ולא כלכך חכמה, לכו תהיו מנתחים , רופאי ילדים,רופאי עור משהו שבאמת מרפא מחלות. סתם מקצוע מעפן הפסיכיאטריה הזאת

 • + הוסף תגובה
צודק ב- 100% אוסנת 30/03/2017 23:09
 • כדורים פסיכיאטרים הם כמו סיגריות לאנשים מעשנים. זה יכול להרגיע אבל גורם לנזקים. הבעייה היא שיש אנשים שלוקחים אותם מרצון, בדיוק כמו שיש כאלה שצריכים סיגריה על מנת להרגע, ולא ניתן לכפות על אדם בוגר לא לעשן או לא לקחת כדור. אם יתייחסו לכדורים פסיכיאטרים כמו לסיגריות, לא יהיה מצב של כפייה. אף משפחה לא תאיים או תכפה כדורים פסיכיאטרים על בן משפחתם, כמו שאף משפחה מכריחה בן משפחה לעשן. אין לי בעייה שהכמות/מינון תהיה מפוקחת על ידי פסיכיאטר, אבל כן יש לי בעייה שזה מוצג כתרופה ורפואה למרות שהיא גורמת לנזקים.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר קרני רובין 02/04/2017 18:39
 • לרוני שלום, יש דפלפט רגיל שצריך לקחת פעמיים עד שלוש פעמים ביום, ויש את הדפלפט כרונו שלוקחים אותו פעם ביום. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
פלוטין ליאור 11/03/2019 20:58
 • אני בן 50. משנת 95 אני לוקח פלוטין מדי יום 2 כדורים. פחות או יותר עוזר לי. ועכשיו התבשרתי בקופת חולים שאין לספק את הכדור הזה בגלל בעייה עם חברת טבע. ניסיתי פריזמה וזה לא מתאים לי. ועוד 6 סוגי כדורים שגם הם לא השפיעו עלי לטובה. שאלתי היא. האם ייצור הפלוטין ייפסק לתמיד או שזה דבר זמני. ואם כן מתי יונפק לחולים בבתי המרקחת.

 • + הוסף תגובה
2% הצעת הלוואה(dakany.endre@gmail.com) Mr. Dékány Endre 23/03/2019 01:39
 • האם אתה רוצה ללוות כסף? אם כן צור קשר היום בדוא"ל: (dakany.endre@gmail.com) הצעת הלוואה.

 • + הוסף תגובה
Usa פרסומיים 08/08/2020 14:33
 • PATHFINDERHACKTECH. Hi,I'm Leroy slake the c.e.o of pathfinderhacktech WHY WOULD YOU NEED TO HIRE A HACKER??: There are so many Reasons why people need to hire a hacker, It might be to Hack a Websites to deface informations, retrieve informations, edit informations or give you admin access. • Some people might need us To Hack Their Target Smartphone so that they could get access to all activities on the phone like , text messages , call logs , Social media Apps and other informations • Some might need to Hack a Facebook , gmail, Instagram , twitter and other social media Accounts, • Also Some Individuals might want to Track someone else's Location probably for investigation cases • Some might need Us to Hack into Court's Database to Clear criminal records. • However, Some People Might Have Lost So Much Funds With BINARY OPTIONS BROKERS or BTC MINING and to Recover Their Funds • All these Are whatcan get Done Asap With The Help Of Our Root HackTools, Special HackTools and Our Technical Hacking Strategies Which Surpasses All Other Hackers. ★ OUR SPECIAL SERVICES WE OFFER ARE: * RECOVERY OF LOST FUNDS ON BINARY OPTIONS * Credit Cards Loading * BANK Account Loading You can also contact us for other Cyber Attacks And Hijackings, we do All ★ You can reach us through the following mail (slakeleroy @gmail. Com) as we always give you the best of service delivery,thank you.

 • + הוסף תגובה
ד"ר איך אפשר לעצור את הדמעות? דנה 09/08/2014 22:02
 • אני בוכה מכל דבר כל דבר קטן גורם לי לבכות אני לא יכולה להפסיק את הבכי. ביום שלם אני בוכה לפחות 10 פעמים (בכי כלי קול) רק עם דמעות. כל דבר גורם לי לדמעות. איך אפשר לטפל בבכי? איך אפשר להפסיק את הדמעות? כל החיים נראים לי עצובים אני לא נהנית מכלום אני לא יכולה לחייך ולצחוק כל הזמן אני עצובה ועצבנית אין לי תעסוקה אני כל היום בבית ומשעמם לי כל דבר שקורה נראה לי מאוד עצוב. כל הדברים עצובים. אני מרגישה בדידות רבה אני מרגישה שאני לבד בעולם וכולם עוזבים אות ונהנים ורק אני בבית לבד עצובה.איך אפשר לטפל ברגישות יתר? האם יש כדורים שיכולים לטפל ברגישות יתר ובעצבות? האם המצב שלי הוא בלתי הפיך?האם אני בחיים לא ארגיש שמחה? כי אני מרגישה כל כך עצובה וכל כך רע לי. אני לא נהנית מכלום - שום דבר לא גורם לי לשמחה!!! הייתי אתמול בסטנד אפ וכולם צחקו - ואני לא יכלתי לצחוק. אם זה היה פעם אז הייתי צוחקת בלי הפסקה פעם צחקתי הרבה פעם כל דבר הצחיק אותי וכל היום צחקתי. עכשיו מדוע אני לא יכולה לצחוק?מדוע פעם יכלתי לצחוק ועכשיו לא? האם יש תרופה שיכולה לגרום לי לצחוק מסטנד אפ? כולם אמרו שהסטנד אפ היה הכי מצחיק בעולם והצחוק לא יצא לי!!! ואחרי הסטנד אפ בכיתי והיה לי רע!!!מדוע לא יכלתי להנות מהסטנד אפ כמו כולם?מדוע לא יכלתי לצחוק מהסטנד אפ כמו כולם? אני לא יכולה לתפקד לא לעבוד לא לעשות כלום אפילו עיתון קשה לי לקרוא!!! אני הגעתי למצב שקשה לי לקרוא עיתון! קשה לי לתפקד!אני עכשיו לוקחת 4 כדורי קלונקס ויושנת מחר כל היום בגלל שאין לי מה לעשות מחר מדוע אני כל כך עצובה עד כדי כך שקשה לי לתפקד?

 • + הוסף תגובה
תשובה חוזרת ד"ר קרני רובין 17/08/2014 21:02
 • לדנה שלום, את סובלת מדיכאון מג'ורי. הטיפול במצב זה הוא בכדורים נוגדי דיכאון או מקבוצת ה- SSRI'S או מקבוצת ה-SNRI'S. עלייך לפנות לפסיכאטר לצורך קבלת מרשם לתרופה מאחת משתי קבוצות אלו. הטיפול איננו קל בתחילה אך, הוא יעיל והוא יגרום לכך שהשמש תחייך אלייך והסטנדאפיסטים שוב יצחיקו אותך. חשוב שתבצעי בדיקה של תפקוד בלוטת התריס משום שהיפותירואידיזם יכול לגרום בדיוק לאותה התמונה. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
אני בוכה מכל דבר קטן בגלל ההורים שלי ענבר 05/08/2020 13:42
 • שלום אני בת 12 ועוד כמה חודשים חוגגת 13, כשאני בוכה הפנים שלי והעיניים שלי נהיות אדומות ממש וזה גורם לי להתבייש לצאת מהחדר, ברצוני לשאול אם יש דרך כלשהי שתעזור לפנים שלי להפסיק להיות אדומות כל כך? נ.ב: אני לא מספרת על זה להוריי מפני שהם ידעו שאני בוכה והתהליך לא יהיה שווה ואשמח אם יש דרך כלשהי להימנע בכדורים או תרופות מפני שזה לא בריא בטח שלא בגילי, אשמח מאוד לתשובה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!