בדקו: האם אתם סובלים מדיכאון חורף

הם מתכנסים לתוך עצמם, מצמצמים פעילות וסובלים משינויים קיצוניים במצב הרוח: דיכאון חורף היא תופעה ממנה סובלים רבים באוכלוסייה. כיצד תדעו אם אתם סובלים ממנה ואיך מטפלים בה?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 31/01/2016

קר, חשוך, רטוב ובוצי: כך יתארו רוב האנשים יום חורף טיפוסי. יום שבו פשוט אין חשק לצאת מהמיטה. מדובר בהרגשה שכל אדם חווה לפחות פעם אחת במהלך העונה הקרה - אך בסופו של דבר הוא 'אוסף את עצמו' וקם ליום חדש. 


אך האם כל הרגשה כזו היא עניין בר חלוף? מתברר שלא: הרפואה המודרנית מגדירה מצבים שבהם החורף גורם לאנשים להתכנס בתוך עצמם, לצמצם את פעילותם עד למינימום האפשרי ולסבול משינויים קיצוניים במצבי הרוח. תסמינים אלו עשויים להעיד על דיכאון עונתי, או במילים אחרות: דיכאון חורף.כיצד יכול אדם לדעת כי הוא סובל מדיכאון חורף?

רוב האנשים, כאמור, נתקלים באותו חוסר חשק הנובע ממזג האוויר השורר בחוץ: חוסר חשק לקום מהמיטה, ללכת לעבודה, לפגוש חברים וכדומה - אך כל אלו אינם מעידים על התפתחותו של דיכאון המחייב טיפול. מצד שני, ישנם אנשים אשר סובלים מדיכאון שאינו קשור לעונה ספציפית בשנה. אלו אנשים הסובלים מדיכאון קליני (או דיכאון מז'ורי) - מצב המלווה אותם תקופות ארוכות או מתפרץ לעתים, על רקע בעיות נפשיות כאלו ואחרות. אמנם הוא יכול להופיע גם לאורך החורף, אך הוא אינו נובע ממנו.


אם כך, כיצד ניתן לדעת האם אדם מסוים סובל דווקא מדיכאון עונתי? דיכאון כזה ינבע ישירות מהשינוי במזג האוויר, לעתים כבר עם תחילת הסתיו ולרוב כשהחורף מופיע במלוא עוצמתו. יותר מזה: הוא יחלוף כלא היה ברגע שהגשם והקור יפנו את מקומם לשמש חמה. לבד מאלו, אדם יוגדר כסובל מדיכאון שכזה אם ההרגשה ה'עונתית' תחזור על עצמה במשך כמה שנים - ואם התנהגותו מתאימה למאפייניו של דיכאון חורף 'קלאסי', שעליהם נפרט מיד.


דיכאון חורף. ההרגשה חוזרת בכל שנה מחדש


דיכאון חורף - תסמינים ומאפיינים

אמנם דיכאון חורף שייך לאותה 'משפחה' שאליה משתייך הדיכאון הקליני, אך תסמיניו ומאפייניו אינם זהים בהכרח. ברוב המקרים דיכאון חורף אינו חמור כדיכאון קליני, והוא מתבטא בעיקר באכילה מוגברת (לרוב של מתוקים) ובשינה מרובה. מדובר בשני תסמינים המאפיינים גם דיכאון קליני, אך במקרים של דיכאון חורף הם נחשבים קיצוניים ומרכזיים יותר - ויופיעו, כאמור, ביתר שאת בעונה הקרה.


תסמינים נוספים המאפיינים דיכאון חורף:


-רגזנות וקוצר רוח


-חוסר חשק וחוסר אנרגיה


-חוסר עניין בתחביבים ובפעילויות אהובות


-הסתגרות בבית


נכון להיום לא ידוע מה הם הגורמים הישירים להתפתחות דיכאון חורף ומדוע אדם אחד סובל מהתופעה, בעוד שכנו, קרוב משפחתו או שותפו לחיים אינם סובלים מכך. אחת ההשערות הרווחות ביותר מתייחסות אל מיעוט שעות האור במהלך החורף כגורם מרכזי לתופעה: אור השמש הטבעי מסייע בוויסות הורמון המלטונין שנמצא בגופנו - הורמון אשר משפיע על זמני הערות והשינה שלנו. כשאור השמש מועט הגוף מתקשה לווסת את ייצור המלטונין, והפרת האיזון מתבטאת בשינויים בתחושות הערנות והעייפות.


אחד הנתונים המחזקים השערה זו הוא שכיחותו של הדיכאון העונתי במדינות שבהן אין שמש רבה. כך, לדוגמה, כעשירית מאוכלוסיית מדינות סקנדינביה סובלת מדיכאון שכזה, לעומת אחוז אחד בלבד בקרב תושבי ישראל.כיצד ניתן לטפל בדיכאון חורף?

טיפול בתרופות נוגדות דיכאון: תרופות שונות (הנקראות גם תרופות פסיכיאטריות או תרופות נוגדות דיכאון ממשפחת ה-SSRIs או SNRIs) הנמצאות בשימוש כבר שנים רבות, משפיעות על תהליך ייצור הורמון הסרוטונין - ההורמון האחראי, במידה רבה, על מצב הרוח ועל ההרגשה הכללית. תרופות אלו הוכחו כיעילות מאוד נגד סוגים שונים של דיכאון.


כיום, מוצעת למטופלים בתרופות אלו בדיקה מקדימה ומדויקת בכ-80% מהמקרים, אשר מסייעת לרופא לבחור את התרופה הפסיכיאטרית המתאימה ביותר עבור כל מטופל, על סמך ה-DNA שלו. הבדיקה, נוירופרמג'ן, משווקת על ידי כצט ומסייעת משמעותית לאיתור הטיפול היעיל ביותר.


תרופות טבעיות: תרופות המתבססות על צמח ההיפריקום, שהתגלו כיעילות גם כן בטיפול בדיכאון. עם זאת, הן עלולות 'להתנגש' בתרופות הפסיכיאטריות ולכן יש להתייעץ עם רופא טרם נטילתן.


גירוי מגנטי: באחרונה החלו רופאים להציע גם טיפול הכולל גירוי מגנטי המתמקד במוח ובכך משפיע על פעילותו ועל תהליך ייצור ההורמונים בגוף, עד כדי שיפור משמעותי בתחושה הכללית.


טיפולי פוטותרפיה: דיכאון חורף נובע, על פי ההשערות, מחשיפה מעטה לאור. טיפולי פוטותרפיה כוללים חשיפה לאור מלאכותי באופן מבוקר, מה שעשוי לא פעם לשפר את מצבו ואת הרגשתו הכללית של המטופל. טיפולים כאלו נעשים לאורך תקופה מסוימת, ונמשכים בדרך כלל כחצי שעה (לעתים תארך החשיפה כמה שעות).

הכתבה מוגשת מטעם כצט, המשווקת את ערכת הבדיקה הגנטית נוירופרמג'ן. הבדיקה מאפשרת התאמה תרופתית מדויקת לכל חולה על סמך בדיקת DNA פשוטה, ומקצרת משמעותית את תהליך התאמת הטיפול התרופתי על ידי הפסיכיאטר


פורומים, פסיכיאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אנפרניל שאלה כללית מיתר 15/12/2019 23:10
  • היי רציתי לשאול לגבי האנפרניל. ידוע לי כי בקרב ביפולארים הכדור עלול לגרום למאניה. שאלתי היא כזו: האם ייתכן כי אדם לוקח כדור אנפרניל 150 מ"ג שבהתחלה גרם לעצירויות ושינה מרובה אך כבר הסתגל לתופעות לוואי אלו ועלה למאניה ובמשך חודש - חודש וחצי ישן 3 שעות בלילה והיו עוד תופעות של מאניה, נניח והעלה את הכדור ממינון של 150 מ"ג ל300 מ"ג - הגיוני שתופעות הלוואי של הכדור יחזרו והוא יחזור לישון 8-9 שעות בלילה (גם העצירויות חזרו) על אף שעדיין נמצא בהתקף מאני, וכאשר יסתגל למינון החדש תופעות הלוואי יחלפו והוא יחזור לישון מעט שעות בלילה? כלומר האם ייתכן שהוא נמצא בהתקף מאני ועל אף זאת עדיין ישן מדי פעם 8-9 שעות בלילה?

  • + הוסף תגובה
מניה דיפרסיה יןכי 15/12/2019 19:03
  • שלום רב בעלי אובחן בתור אדם שסובל במניה דיפרסיה הוא בדכאון רב ולפעמים ויש לו בבוקר וגם אחהצ צעקות ותוקף בעיקר עלי האם זה מניה ? כי יש לי הרגשה שלא אובחן נכון תודה יוכי

  • + הוסף תגובה
טיפולה הכושל והמזלזל של דר' לימור כהן אורה לוי 11/12/2017 12:09
  • הדר הנ"ל גובה ממטופלים סכום של 900 ש"ח לפגישה של חצי שעה שבה היא מבטיחה לקיים שיחת טלפון יום יומית עם המטופל. ולמעשה מרגע שהמטופל עוזב את המרפאה הדר' המכובדת לא עונה לטלפונים. וכשהיא מועילה טובה לענות אז יש לה שתי תשובות: 1. אני כרגע בטיפול אני אחזור אליך ומעולם לא חוזרת. 2. למה את מתקשרת כל כך הרבה? לידיעתך דר לימור היא מתקשרת הרבה כי את לא עונה, אם היית עונה היא היתה מסתפקת בפעם אחת בלבד. האם זה הטיפול באנשים שנמצאים במצב ריגשי קשה? בעיני זו לא רפואה זה מסחרה!!! מטיפולה ה"מסור" של דר' לימור מצבה הנפשי הדרדר והיא כרגע מאושפזת. ומדר' לימור לא שמענו כלום.

  • + הוסף תגובה
טכנית היא עונה לטלפון אוסנת 15/12/2017 23:04
  • היא אמרה 900 ש"ח לפגישה של חצי שעה + שיחה יומיומית עם המטופל. למה זמן היא צריכה לענות יומיומית? הרי היא עונה, ואומרת שהיא תחזור. מה הבעייה? בלי קשר 900 ש"ח הרבה כסף לחצי שעה. גשי לרופא משפחה מקופת חולים יש לו 10 דקות וזה עולה הרבה פחות באיכות טובה יותר.

  • + הוסף תגובה
לימור כהן - פסיכיאטרית נעמה 15/12/2019 12:37
  • הנ"ל לא עונה ולא מגיבה להודעות וטלפונים, והכול בניגוד מוחלט להבטחותיה ולסיכום שניתן במסגרת הפגישה איתה. היא אכן מבטיחה לחזור, להלן - הבטחת סרק, שוב ושוב לאחר פניות חוזרות ונשנות אליה באותו עניין קטן, אבל מסיבות השמורות עמה לא עושה כן. תמוהה מאוד צורת עבודה זו. אני בסוף התייאשתי ולא המשכתי לדרוש תשובות כפי שהבטיחה במסגרת הפגישה. כך שלמעשה, הפגישה עצמה לא נתנה לי דבר.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!