//

איך להימנע מהשתלות שיניים מיותרות: המדריך המלא לשיקום הפה

טיפולים משקמים לשיניים כרוכים בהוצאה גדולה ובסבל רב. אך האם תמיד יש צורך בטיפול מורכב, הכולל השתלות שיניים? ומדוע כדאי לפנות לרופא מומחה בשיקום הפה?
כתבה פרסומית כתבת חסות


מאז בוטל חוק איסור פרסום בתחום רפואת השיניים חשופים המטופלים לפרסומים שונים המבטיחים "חיוך של מיליון דולר", "שיניים מולבנות לתמיד", "שיקום מלא תוך 24 שעות" - והכל בשיטת "צ'יק צ'ק". התוצאה: המטופל מוצא את עצמו נבוך מול שלל פרסומים, אשר לא תמיד עולים בקנה אחד עם רפואת שיניים מקצועית. 


קראו עוד: 10 דברים שחשוב לדעת לפני שעוברים השתלת שיניים


מגמה זו באה לידי ביטוי גם בתחום שיקום הפה: מטופלים נתקלים בהצעות מחיר גבוהות להפליא ובתוכניות טיפוליות הכוללות התערבות כירורגית, שבמקרים רבים היא מיותרת לחלוטין. אם כן, מה חשוב לדעת לפני שאתם ניגשים להתייעץ בנוגע לשיקום הפה? המדריך המלא.


באילו מקרים נדרש טיפול לשיקום הפה?

שיקום הפה מתבצע במקרים בהם חסרות שיניים ונדרשים שתלים, תותבות שלמות או כתרים, בכדי לשחזר את השיניים ולהביא לשיפור התפקוד והאסתטיקה של הפה והלסת. בחלק מהמקרים טיפול משקם יבוא בעקבות מחלות עצם, מחלות חניכיים או תאונות דרכים. 


מומחה לשיקום הפה בונה תוכנית טיפולית ייחודית עבור כל מטופל ומטופל בהתאם לצרכיו, תוך התחשבות בפרמטרים כגון מצב השיניים הסמוכות, מצב העצם הסמוכה וכן מצב בריאותי כללי של המטופל. לכן, כל תוכנית טיפולית משתנה בהתאם למטופל, ולא בכל מקרה נהוג לבצע השתלות. במצבים של סוכרת, סרטן ועישון מופרז, למשל, רצוי להימנע מכך.


כיצד מתבצע הטיפול השיקומי?

השלב הראשון בתהליך שיקום הפה כולל צילומים, בדגש על CT, שכן בלעדיו לא ניתן לבצע את הטיפול. לאחר מכן תוגש תוכנית טיפולית מומלצת עבור המטופל, וכשזו מאושרת יוצאים לדרך.


במקרים רבים ובמידת האפשר עדיף לשחזר ולהשלים שיניים בעזרת חומרים מתקדמים, ועל ידי כך לשמר את השיניים מבלי לאבד חומר שן בריא. גם במקרים של שבר או סדק בכתרים ישנים ניתן לתקנם באמצעות חומרים חדשניים, כך שלא תמיד יש צורך לרוץ ולהחליף כתרים או גשרים אך ורק בשל סדקים בחרסינה. אם יש צורך בכתרים חדשים, רצוי שכתרי החרסינה ייעשו ממתכת אצילה, המפחיתה לעין ערוך את הסיכוי לשברים.


תהליך טיפולי שאינו כולל שתלים יכול להימשך עד כחודשיים. במידה ויש צורך בהשתלת שיניים, תוכנית הטיפול תכלול התייעצות עם כירורג, והטיפול יימשך בין ארבעה חודשים עד חצי שנה. בכל מקרה ייעשה מאמץ לרכז את הטיפול לכמה מפגשים מרוכזים, במטרה לזרז את התהליך, ובעיקר כדי לאפשר דיוק בביצוע. 


במידת האפשר עדיף לשחזר ולהשלים שיניים בעזרת חומרים מתקדמים


האם בכל מקרה יש צורך בהשתלות?

כיום נעשות בארץ השתלות רבות שלא לצורך, או השתלות רבות מהנדרש. במקרים רבים ניתן לבצע שיקום מלא או חלקי ללא התערבות כירורגית כלל. במצבים בהם יש מספיק שיניים בפה, ניתן לעשות שיקום באמצעות גשרים, כתרים ותותבות או תותבות נשלפות. לכן, תמיד יש לשקול אפשרות לבצע שיקום ללא שתלים, אשר יכול לחסוך למטופל את הסיכונים הכרוכים בניתוח, וכמובן את ההוצאה הכספית הגבוהה.


ההחלטה אם לבצע השתלת שיניים או לא, תלויה במידה רבה ביושרה של הרופא וברמת המקצועיות שלו. יש לקחת בחשבון כי חלק מרופאי השיניים העוסקים בהשתלות אינם מומחים בכירורגיה דנטלית, והתוצאות לעתים אינן משביעות רצון, על אף המחיר היקר והסבל הכרוך בהשתלות. 


מהם היתרונות בטיפול אצל מומחה בשיקום הפה?

במדינות רבות השתלות נעשות רק על ידי כירורג מומחה בכירורגיית פה ולסת שהתמחה בהשתלות. אולם בארץ השתלות נעשות לעיתים קרובות על ידי רופאי שיניים שלא התמחו בתחום.


שיקום שיניים מקצועי, מחייב את הרופא המשקם לשלב ידע בתחומי התמחות נוספים ברפואת שיניים, כגון מחלות חניכיים, טיפולי שורש ויישור שיניים, ובמקרה הצורך לשתף בטיפול מומחים בתחומים השונים. הרופא המשקם צריך להיות הסמכות המקצועית אשר מובילה את הטיפול הדנטלי ולשמש כ"מנצח על התזמורת". בתוכנית טיפול הכוללת שתלים, הרופא המשקם הוא זה שיקבע את מספר השתלים ומיקומם;, ואילו הכירורג יבצע את ההשתלה לפי הוראותיו. 


שיקום מצריך עבודה אחראית ומורכבת הדורשת סבלנות ויכולת מקצועית של הרופא ושיתוף פעולה עם טכנאי מיומן המשתמש במתכות אצילות. בסופו של דבר, שיקול הדעת המקצועי והניסיון של הרופא הם אלו שיקבעו את טיבה של העבודה,


קראו עוד: השתלת שיניים: כל מה שצריך לדעת על טיפול הרמת סינוס


פורומים שיקום הפה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
החלפת יתד מתכת בסיבי זכוכית? דניאל 10/08/2020 14:37
 • אחרי טיפול שורש בשן אחורית, עשו לי מבנה עם יתד מתכתי, ועכשיו לפי הרופאים נשאר לעשות אונליי (מילואה). החלפתי רופא, ועלתה הצעה להחליף את היתד מתכת בסיבי זכוכית, היות והמתכת עלולה לגרום נזק בעתיד. מצד שני, שמעתי טענה שדווקא לפתוח את היתד היום עשוי לגרום נזק. כיום טיפול השורש והמבנה במצב מצוין. השאלה - האם כדאי להחליף את יתד המתכת בסיבי זכוכית לפני שעושים אונליי? השאלה רק מבחינה בריאותית, התעלמו מהעלות הכספית. תודה :)

 • + הוסף תגובה
החלפת מבנה מתכתי ד"ר אוהד שרון 14/08/2020 09:17
 • דניאל שלום, אין סיבה בריאותית להחליף יתד שיושבת טוב בשן (פאסיבית) במשהו אחר. יתדות מתכת משמשות אותנו עשרות שנים בהצלחה רבה. לכל סוג של טיפול יש יתרונות וחסרונות, ועצם ״ההתעסקות״ בשורש השן יכול לגרום לנזק בלתי הפיך. גם ליתדות מחומרים אחרים ישנם חסרונות (כמו התנתקות). אם משהו טוב, לא לגעת! בהצלחה, ד״ר אוהד שרון מומחה לשיקום הפה מומחה לשיקום פנים ולסתות המחלקה לשיקום הפה - רמב״ם http://www.ohad-sharon.co.il

 • + הוסף תגובה
שטף דם בחניכיים דנה 07/08/2020 22:04
 • לפני שבועיים עשיתי הלבנת שיניים ובסיום בגלל המשיכה של הפה נוצר לי שטף דם בחנייכים ולא עבר מה זה אומר?

 • + הוסף תגובה
שטף דם ד"ר אוהד שרון 08/08/2020 23:59
 • דנה שלום, לא מובן לי מה קרה. האם זו הלבנה ביתית או במרפאה? בכל מקרה עלייך לגשת ולהיבדק על ידי הרופא המטפל. בהצלחה, ד״ר אוהד שרון מומחה לשיקום הפה מומחה לשיקום פנים ולסתות המחלקה לשיקום הפה - רמב״ם http://www.ohad-sharon.co.il

 • + הוסף תגובה
פציעת חניכיים שירה 01/08/2020 20:33
 • בטעות החוט הדנטלי החליק לי ופצע קצת את החניכיים תוך כמה זמן הכאב והפציעה תעבור והאם יש משהוא להקל. כואב רק שנוגע שם משהוא ורואה כרגע פס לבן אולי זה ייעלם פשוט רואים את זה עכשיו לאחר הדימום או שימשיך אודה לעזרה.

 • + הוסף תגובה
טראומה לחניכיים ד"ר אוהד שרון 01/08/2020 22:53
 • שירה שלום? לאחר טראומה מקומית לחניכיים יחלפו בדרך כלל מספר ימים עד שהפצע יתאחה. בהצלחה, ד״ר אוהד שרון מומחה לשיקום הפה מומחה לשיקום פנים ולסתות המחלקה לשיקום הפה - רמב״ם http://www.ohad-sharon.co.il

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!