איך להימנע מהשתלות שיניים מיותרות: המדריך המלא לשיקום הפה

טיפולים משקמים לשיניים כרוכים בהוצאה גדולה ובסבל רב. אך האם תמיד יש צורך בטיפול מורכב, הכולל השתלות שיניים? ומדוע כדאי לפנות לרופא מומחה בשיקום הפה?
כתבה פרסומית כתבת חסות


מאז בוטל חוק איסור פרסום בתחום רפואת השיניים חשופים המטופלים לפרסומים שונים המבטיחים "חיוך של מיליון דולר", "שיניים מולבנות לתמיד", "שיקום מלא תוך 24 שעות" - והכל בשיטת "צ'יק צ'ק". התוצאה: המטופל מוצא את עצמו נבוך מול שלל פרסומים, אשר לא תמיד עולים בקנה אחד עם רפואת שיניים מקצועית. 


קראו עוד: 10 דברים שחשוב לדעת לפני שעוברים השתלת שיניים


מגמה זו באה לידי ביטוי גם בתחום שיקום הפה: מטופלים נתקלים בהצעות מחיר גבוהות להפליא ובתוכניות טיפוליות הכוללות התערבות כירורגית, שבמקרים רבים היא מיותרת לחלוטין. אם כן, מה חשוב לדעת לפני שאתם ניגשים להתייעץ בנוגע לשיקום הפה? המדריך המלא.


באילו מקרים נדרש טיפול לשיקום הפה?

שיקום הפה מתבצע במקרים בהם חסרות שיניים ונדרשים שתלים, תותבות שלמות או כתרים, בכדי לשחזר את השיניים ולהביא לשיפור התפקוד והאסתטיקה של הפה והלסת. בחלק מהמקרים טיפול משקם יבוא בעקבות מחלות עצם, מחלות חניכיים או תאונות דרכים. 


מומחה לשיקום הפה בונה תוכנית טיפולית ייחודית עבור כל מטופל ומטופל בהתאם לצרכיו, תוך התחשבות בפרמטרים כגון מצב השיניים הסמוכות, מצב העצם הסמוכה וכן מצב בריאותי כללי של המטופל. לכן, כל תוכנית טיפולית משתנה בהתאם למטופל, ולא בכל מקרה נהוג לבצע השתלות. במצבים של סוכרת, סרטן ועישון מופרז, למשל, רצוי להימנע מכך.


כיצד מתבצע הטיפול השיקומי?

השלב הראשון בתהליך שיקום הפה כולל צילומים, בדגש על CT, שכן בלעדיו לא ניתן לבצע את הטיפול. לאחר מכן תוגש תוכנית טיפולית מומלצת עבור המטופל, וכשזו מאושרת יוצאים לדרך.


במקרים רבים ובמידת האפשר עדיף לשחזר ולהשלים שיניים בעזרת חומרים מתקדמים, ועל ידי כך לשמר את השיניים מבלי לאבד חומר שן בריא. גם במקרים של שבר או סדק בכתרים ישנים ניתן לתקנם באמצעות חומרים חדשניים, כך שלא תמיד יש צורך לרוץ ולהחליף כתרים או גשרים אך ורק בשל סדקים בחרסינה. אם יש צורך בכתרים חדשים, רצוי שכתרי החרסינה ייעשו ממתכת אצילה, המפחיתה לעין ערוך את הסיכוי לשברים.


תהליך טיפולי שאינו כולל שתלים יכול להימשך עד כחודשיים. במידה ויש צורך בהשתלת שיניים, תוכנית הטיפול תכלול התייעצות עם כירורג, והטיפול יימשך בין ארבעה חודשים עד חצי שנה. בכל מקרה ייעשה מאמץ לרכז את הטיפול לכמה מפגשים מרוכזים, במטרה לזרז את התהליך, ובעיקר כדי לאפשר דיוק בביצוע. 


במידת האפשר עדיף לשחזר ולהשלים שיניים בעזרת חומרים מתקדמים


האם בכל מקרה יש צורך בהשתלות?

כיום נעשות בארץ השתלות רבות שלא לצורך, או השתלות רבות מהנדרש. במקרים רבים ניתן לבצע שיקום מלא או חלקי ללא התערבות כירורגית כלל. במצבים בהם יש מספיק שיניים בפה, ניתן לעשות שיקום באמצעות גשרים, כתרים ותותבות או תותבות נשלפות. לכן, תמיד יש לשקול אפשרות לבצע שיקום ללא שתלים, אשר יכול לחסוך למטופל את הסיכונים הכרוכים בניתוח, וכמובן את ההוצאה הכספית הגבוהה.


ההחלטה אם לבצע השתלת שיניים או לא, תלויה במידה רבה ביושרה של הרופא וברמת המקצועיות שלו. יש לקחת בחשבון כי חלק מרופאי השיניים העוסקים בהשתלות אינם מומחים בכירורגיה דנטלית, והתוצאות לעתים אינן משביעות רצון, על אף המחיר היקר והסבל הכרוך בהשתלות. 


מהם היתרונות בטיפול אצל מומחה בשיקום הפה?

במדינות רבות השתלות נעשות רק על ידי כירורג מומחה בכירורגיית פה ולסת שהתמחה בהשתלות. אולם בארץ השתלות נעשות לעיתים קרובות על ידי רופאי שיניים שלא התמחו בתחום.


שיקום שיניים מקצועי, מחייב את הרופא המשקם לשלב ידע בתחומי התמחות נוספים ברפואת שיניים, כגון מחלות חניכיים, טיפולי שורש ויישור שיניים, ובמקרה הצורך לשתף בטיפול מומחים בתחומים השונים. הרופא המשקם צריך להיות הסמכות המקצועית אשר מובילה את הטיפול הדנטלי ולשמש כ"מנצח על התזמורת". בתוכנית טיפול הכוללת שתלים, הרופא המשקם הוא זה שיקבע את מספר השתלים ומיקומם;, ואילו הכירורג יבצע את ההשתלה לפי הוראותיו. 


שיקום מצריך עבודה אחראית ומורכבת הדורשת סבלנות ויכולת מקצועית של הרופא ושיתוף פעולה עם טכנאי מיומן המשתמש במתכות אצילות. בסופו של דבר, שיקול הדעת המקצועי והניסיון של הרופא הם אלו שיקבעו את טיבה של העבודה,


קראו עוד: השתלת שיניים: כל מה שצריך לדעת על טיפול הרמת סינוס


פורומים שיקום הפה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבי רצח יומיים ענת 19/09/2020 21:23
  • מתוכנן טיפל שלם מיידי דרך בית חולים בלינסון אבל שלחו אותי שיהיה לי כסף לקבוע ביקשתי אני אחרי אינביוטיקה וכאבים במיוחד מקום אחד רק לסגור אמר לא יכול זה טיפול ועכשיו יומיים אני מתה מכאבים רצח

  • + הוסף תגובה
עקירת שן - הכנה לשתל רון 29/08/2020 21:57
  • לאחר עקירה והשתלת עצם BIOOSS נאמר לי לא לירוק ולא לעשות שטיפות פה ביומיים הראשונים אבל עדיף שבוע כדי למנוע מהעצם לצאת ממקומה. אני חושש לזיהום באזור העקירה. לוקח מוקסיפן אנטיביוטיקה למניעה. מה המלצתך במקרה כזה? האם ייתכן שהעצם לא תקלט ? איך זה יבוא לידי ביטוי ? מה הסיבות ? כנראה שלא הניחו ממברנה, האם זה קריטי לקליטת העצם ?

  • + הוסף תגובה
עקירת שן ד"ר אוהד שרון 30/08/2020 08:02
  • רון שלום, במקרים בהם מעוניינים לבצע שתל עתידי במקום שן, לפעמים מבוצעת פעולה של עידוד בניית עצם. ישנן מספר שיטות ועוד יותר חומרים. ככלל, החומרים השונים מעודדים יצירת עצם עצמית תוך כדי החלפת ם או הישארותם כפיגום. לאחר מספר חודשים יבוצע סיטי לאזור ואז ניתן יהיה לבחון את זמינות העצם לשתל. בהצלחה, ד״ר אוהד שרון מומחה לשיקום הפה מומחה לשיקום פנים ולסתות המחלקה לשיקום הפה - רמב״ם http://www.ohad-sharon.co.il

  • + הוסף תגובה
עקירה כירורגית שן טוחנת ליאל 24/08/2020 09:48
  • היי עקרתי שן אתמול השן יצאה בחלקים כולל תפר בחניכיים יש לי קצת לחץ בחניכיים ונפיחות מבחוץ אבל לא ברמה של כאבי מוות משהו שאפשר לסבול ללא משכך כאבים האם זה לגיטימי ותוך כמה זמן הכאב אמור לעבור לגמרי ?

  • + הוסף תגובה
עקירה כירורגית ד"ר אוהד שרון 30/08/2020 07:54
  • הי ליאל, לאחר עקירת שן וביחוד עקירה כירורגית יתכנו כאבים. בדרך כלל חולף לאחר שבוע. בהצלחה, ד״ר אוהד שרון מומחה לשיקום הפה מומחה לשיקום פנים ולסתות המחלקה לשיקום הפה - רמב״ם http://www.ohad-sharon.co.il

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!