איך להימנע מהשתלות שיניים מיותרות: המדריך המלא לשיקום הפה

טיפולים משקמים לשיניים כרוכים בהוצאה גדולה ובסבל רב. אך האם תמיד יש צורך בטיפול מורכב, הכולל השתלות שיניים? ומדוע כדאי לפנות לרופא מומחה בשיקום הפה?
כתבה פרסומית כתבת חסות


מאז בוטל חוק איסור פרסום בתחום רפואת השיניים חשופים המטופלים לפרסומים שונים המבטיחים "חיוך של מיליון דולר", "שיניים מולבנות לתמיד", "שיקום מלא תוך 24 שעות" - והכל בשיטת "צ'יק צ'ק". התוצאה: המטופל מוצא את עצמו נבוך מול שלל פרסומים, אשר לא תמיד עולים בקנה אחד עם רפואת שיניים מקצועית. 


קראו עוד: 10 דברים שחשוב לדעת לפני שעוברים השתלת שיניים


מגמה זו באה לידי ביטוי גם בתחום שיקום הפה: מטופלים נתקלים בהצעות מחיר גבוהות להפליא ובתוכניות טיפוליות הכוללות התערבות כירורגית, שבמקרים רבים היא מיותרת לחלוטין. אם כן, מה חשוב לדעת לפני שאתם ניגשים להתייעץ בנוגע לשיקום הפה? המדריך המלא.


באילו מקרים נדרש טיפול לשיקום הפה?

שיקום הפה מתבצע במקרים בהם חסרות שיניים ונדרשים שתלים, תותבות שלמות או כתרים, בכדי לשחזר את השיניים ולהביא לשיפור התפקוד והאסתטיקה של הפה והלסת. בחלק מהמקרים טיפול משקם יבוא בעקבות מחלות עצם, מחלות חניכיים או תאונות דרכים. 


מומחה לשיקום הפה בונה תוכנית טיפולית ייחודית עבור כל מטופל ומטופל בהתאם לצרכיו, תוך התחשבות בפרמטרים כגון מצב השיניים הסמוכות, מצב העצם הסמוכה וכן מצב בריאותי כללי של המטופל. לכן, כל תוכנית טיפולית משתנה בהתאם למטופל, ולא בכל מקרה נהוג לבצע השתלות. במצבים של סוכרת, סרטן ועישון מופרז, למשל, רצוי להימנע מכך.


כיצד מתבצע הטיפול השיקומי?

השלב הראשון בתהליך שיקום הפה כולל צילומים, בדגש על CT, שכן בלעדיו לא ניתן לבצע את הטיפול. לאחר מכן תוגש תוכנית טיפולית מומלצת עבור המטופל, וכשזו מאושרת יוצאים לדרך.


במקרים רבים ובמידת האפשר עדיף לשחזר ולהשלים שיניים בעזרת חומרים מתקדמים, ועל ידי כך לשמר את השיניים מבלי לאבד חומר שן בריא. גם במקרים של שבר או סדק בכתרים ישנים ניתן לתקנם באמצעות חומרים חדשניים, כך שלא תמיד יש צורך לרוץ ולהחליף כתרים או גשרים אך ורק בשל סדקים בחרסינה. אם יש צורך בכתרים חדשים, רצוי שכתרי החרסינה ייעשו ממתכת אצילה, המפחיתה לעין ערוך את הסיכוי לשברים.


תהליך טיפולי שאינו כולל שתלים יכול להימשך עד כחודשיים. במידה ויש צורך בהשתלת שיניים, תוכנית הטיפול תכלול התייעצות עם כירורג, והטיפול יימשך בין ארבעה חודשים עד חצי שנה. בכל מקרה ייעשה מאמץ לרכז את הטיפול לכמה מפגשים מרוכזים, במטרה לזרז את התהליך, ובעיקר כדי לאפשר דיוק בביצוע. 


במידת האפשר עדיף לשחזר ולהשלים שיניים בעזרת חומרים מתקדמים


האם בכל מקרה יש צורך בהשתלות?

כיום נעשות בארץ השתלות רבות שלא לצורך, או השתלות רבות מהנדרש. במקרים רבים ניתן לבצע שיקום מלא או חלקי ללא התערבות כירורגית כלל. במצבים בהם יש מספיק שיניים בפה, ניתן לעשות שיקום באמצעות גשרים, כתרים ותותבות או תותבות נשלפות. לכן, תמיד יש לשקול אפשרות לבצע שיקום ללא שתלים, אשר יכול לחסוך למטופל את הסיכונים הכרוכים בניתוח, וכמובן את ההוצאה הכספית הגבוהה.


ההחלטה אם לבצע השתלת שיניים או לא, תלויה במידה רבה ביושרה של הרופא וברמת המקצועיות שלו. יש לקחת בחשבון כי חלק מרופאי השיניים העוסקים בהשתלות אינם מומחים בכירורגיה דנטלית, והתוצאות לעתים אינן משביעות רצון, על אף המחיר היקר והסבל הכרוך בהשתלות. 


מהם היתרונות בטיפול אצל מומחה בשיקום הפה?

במדינות רבות השתלות נעשות רק על ידי כירורג מומחה בכירורגיית פה ולסת שהתמחה בהשתלות. אולם בארץ השתלות נעשות לעיתים קרובות על ידי רופאי שיניים שלא התמחו בתחום.


שיקום שיניים מקצועי, מחייב את הרופא המשקם לשלב ידע בתחומי התמחות נוספים ברפואת שיניים, כגון מחלות חניכיים, טיפולי שורש ויישור שיניים, ובמקרה הצורך לשתף בטיפול מומחים בתחומים השונים. הרופא המשקם צריך להיות הסמכות המקצועית אשר מובילה את הטיפול הדנטלי ולשמש כ"מנצח על התזמורת". בתוכנית טיפול הכוללת שתלים, הרופא המשקם הוא זה שיקבע את מספר השתלים ומיקומם;, ואילו הכירורג יבצע את ההשתלה לפי הוראותיו. 


שיקום מצריך עבודה אחראית ומורכבת הדורשת סבלנות ויכולת מקצועית של הרופא ושיתוף פעולה עם טכנאי מיומן המשתמש במתכות אצילות. בסופו של דבר, שיקול הדעת המקצועי והניסיון של הרופא הם אלו שיקבעו את טיבה של העבודה,


קראו עוד: השתלת שיניים: כל מה שצריך לדעת על טיפול הרמת סינוס


פורומים שיקום הפה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
השתלות ביום אחד עמית 24/01/2020 16:39
 • כל הפירסומים על השתלות בזאליות , האם גם רופאי שיקום פה מבצעים אותן , האם זה פשוט טכנולוגיה הרפתקנית ? האם בגלל החדשנות זה עדיין לא נלמד בבית ספר לשיקום פה, או אולי בגלל שזה עדיין לא מפותח מספיק?

 • + הוסף תגובה
השתלה ביום אחד ד"ר אוהד שרון 24/01/2020 23:13
 • עמית שלום, היזהר מפירסומים! גם אם אתה שומע על הצלחות של מקרים כאלה, על הכשלונות לא שומעים ואלה מגיעים לבתי החולים. יש כאן כמה מושגים מבלבלים. את השתלים מקבלים ביום אחד אבל מה עם השיניים עליהן (השיקום)? באותו היום, לא באותו היום? השתלות בעצם הבזאלית הן למקרים קיצוניים של חוסר עצם. אם בכלל לחשוב על פרוצדורה כזו, אז רק במרכזים רפואיים גדולים בהם מקבלים יעוץ ממומחה לכירורגיה פה ולסת ומומחה לשיקום הפה הפועלים בצוות טיפולי. היזהרו! בהצלחה, ד״ר אוהד שרון מומחה לשיקום הפה מומחה לשיקום פנים ולסתות המחלקה לשיקום הפה - רמב״ם http://www.ohad-sharon.co.il ☎️ 048244040

 • + הוסף תגובה
עקירת שן בינה מתנדנדת ג. 15/01/2020 18:29
 • הומלץ לי לעקור שן בינה שמתנדנדת עקב נסיגת חניכיים וירידה במסת העצם, ובשל כך לעקור גם את השן שמולה. השן המתנדנדת ללא חורים (וכך גם זו שמולה). האם ניתן לשקם את העצם ולהימנע מהעקירות?

 • + הוסף תגובה
עקירת שן בינה מתנדנדת ד"ר אוהד שרון 17/01/2020 10:40
 • ג שלום, קשה לתת תשובה ללא בדיקה קלינית ורנטגנית, אבל בדר כלל באזור שיני הבינה לא מבצעים טיפולים כאלה. גם אין סיבה לכך. בהצלחה, ד״ר אוהד שרון מומחה לשיקום הפה מומחה לשיקום פנים ולסתות המחלקה לשיקום הפה - רמב״ם http://www.ohad-sharon.co.il ☎️ 048244040

 • + הוסף תגובה
פירצה לסינוס בזמן שתל ליד הניב ליאן 10/01/2020 17:52
 • דר יקר שלום, ב-26.12 הכירורג עשה לי שתל ליד הניב, מאז ועד היום סיימתי 10 ימים אנטביוטיקה חלק מוקסיפן וחלק אוגמנטין ויומיים טיפות אף אוטרווין מי מלח ששרף לי והפסקתי. אתמול באתי להוציא תפרים והוא הודה בפני שאכן פרץ או נכנס לסינוס ואז שהבין (אמר שיש לו סרגל ומד כזה לזיהוי) ואז נטה ימינה עם המקדחה. עשו לי אתמול שוב צילום השתל לא בתוך הסינוס ככה נאמר לי. עד היום כואב לי האף והעין בלילה הנחיר בשמאל סתום ביום הוא קצת נפתח כל החלק השמאלי כואב לי אמנם לא בקצב כזה שאני צריכה אופטלגין אבל כואב לי מאד ומרגישה שכל האף גדוש סתום כל החלק העליון של הפנים כאילו אני מצוננת מקוררת. מה לדעתך עלי לעשות? ניתוח לא רוצה לעשות יש פתרון אחר? האם זה בלתי הפיך ואחיה ככה כל חיי אני בפאניקה מה שלא קרה לי בחיים. הכירורג אמר לי יקח זמן בערך חודש או קצת יותר ויעבור, אמנם זה ככה. אנא עזרתך בעניין. תודה מקרב לב.

 • + הוסף תגובה
פריצה לסינוס בעת השתלה ד"ר אוהד שרון 11/01/2020 18:59
 • ליאן שלום, זה קצת מוקדם מידי. כדאי לחכות עוד שבועיים ואז יעוץ של מומחה לכירורגיית פה ולסת. ודאי שאם הסימפטומים מחמירים לגשת למומחה ישר. בהצלחה, ד״ר אוהד שרון מומחה לשיקום הפה מומחה לשיקום פנים ולסתות המחלקה לשיקום הפה - רמב״ם http://www.ohad-sharon.co.il ☎️ 048244040

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!