//

נשירת שיער: מתי מדובר בבעיה שדורשת טיפול?

שינויים הורמונליים, דיאטות קיצונית ואפילו סטרס - כולם עלולים להוביל לנשירת שיער. מתי היא עלולה לגרום לנזק ארוך טווח וכיצד ניתן לאבחן אותה? מדריך
כתבה פרסומית כתבת חסות


נשירת שיער הינה תופעה טבעית, מחזורית, המתרחשת באופן קבוע אחת לארבע שנים בממוצע - כאורך חיי השערה. מספר השערות בקרקפת של אדם בוגר נע בין 90 ל-140 זקיקי שיער, בצפיפות של בין 200 ל-300 שערות לסמ"ר.


כאשר אומרים "נשירת שיער" הכוונה אינה לאותה נשירה מחזורית, בריאה וטבעית, אלא לנשירה מוגברת, כזו היוצרת דילול עד להתקרחות בדרגות חומרה שונות. במידה והנשירה זמנית, בין שלושה לארבעה חודשים, ובשל בעיה ספציפית, לא יתרחש נזק ארוך טווח. אך במצב של נשירה מוגברת ומתמשכת שהטיפול בה הוזנח, עלולה הנשירה לחולל נזק משמעותי עד בלתי הפיך. אך ורק אבחון מדויק של מקור הנשירה יוכל לסייע בבלימתה  וביצירת תהליך שיקומי. כיצד מאבחנים בעיות של נשירת שיער?

בשנת 1957 הוצג לראשונה מכשיר הטריקורגרם (Trichogram), מיקרוסקופ עוצמתי המשמש את הטריקולוג, המומחה לאבחון וטיפול בעור הקרקפת והשיער, המוכשר מדעית על ידי איגוד הטריקולוגים הבינלאומי. פירוש המושג טריקולוגיה (Trichology), ממננו נגזר שם המכשיר, הינו  "תורת השיער". 


הצורך בפיתוחו של מכשיר המגדיל את אזור הבדיקה פי 50 ואת שורשי השיער פי 200 נבע מהעיקרון עליו מושתת מדע הטריקולוגיה, לפיו הנשירה מהווה סימפטום לבעיה משמעותית במערכות הגוף הפנימיות. הגדלת שורש השערה ואיזור הבדיקה מאפשרת לשקף תמונת מצב מדויקת של מגוון נתונים, ביניהם מצב שורשי השיער, איכותם, צפיפותם, עוביים, צימוח פלומה חדשה ועוד, באופן שאינו פולשני ונטול כאב. הנתונים המתקבלים מהבדיקה מתורגמים לאחוזים ולסולם ערכים מוסכם, המקנה תמונה מלאה אודות מצבו של עור הקרקפת והשיער. מכשיר הפוטו-טריקוגרם, "הדור החדש" בתחום, מאפשר תיעוד מצולם והצגת הנתונים דיגיטלית, לצורך מעקב והשוואה של תהליכי הטיפול והשיקום. 


נשירת שיער. עלולה להפוך לכרונית


נוסף על האבחון הקליני, לטובת הצלבת הנתונים ואימותם, משלב הטריקולוג שאלון מקיף בתחום התזונה, הפיזיולוגיה והכימיה של הגוף, במטרה לאבחן את מקור הבעיה באופן המדויק ביותר. כך, למשל, הוא ייבחן אם היו שינויים הורמונליים, אם ישנן השלכות של טיפולים תרופתיים, דיאטות קיצוניות, סטרס ואפילו חוסר מודעות אודות טיפול נכון בשיער -  למשל במקרים של צביעה, שימוש בכימיקלים וכן שימוש בסבונים ושמפו המכילים רעלנים. 


אמצעים אלה, נוסף על הכשרה מקיפה על מחלות עור הקרקפת ובריאות השיער באמצעות מדע הטריקולוגיה, וההבנה שלשיער ולעור הקרקפת יש להתייחס כמקשה טיפולית אחת, עומדים בשורש ההכשרה של הטריקולוג כמומחה בתחומו. מהן הסיבות לנשירת שיער?

לנשירת שיער סיבות רבות ומורכבות, ובדיקות דם לא תמיד יוכלו לאתר או להסביר אותן בצורה מדוייקת. כך, למשל, קרחות בעור הקרקפת, המזוהות לרוב כסימפטום של מחלה אוטואימונית, עלולות לעבור דיאגנוזה מוטעית ולקבל טיפול בסטרואידים, כמובן ללא שיפור. זיהוי נכון באמצעות הטריקוגרם ותשאול מקיף יאפשר את זיהוי מחלת הטריכוטילומניה - תלישת שיער כפייתית. זוהי בעיה שמקורה רגשי, ושלעתים המטופלים מתכחשים לה והרופאים לא מצליחים לאבחן אותה. 


שחלות פוליציסטיות בנערות הינה תופעה המאופיינת בחוסר איזון הורמונלי, הגורם לשיעור יתר, אקנה, בעיות בווסת ונשירת שיער גבוהה, הדורשת טיפול מקיף. ללא אבחון טריקולוגי מדוייק עלולה הבעיה להיות מזוהה כנשירה על רקע חסר תזונתי, המטופלת על ידי ייעוץ ותוספים. כמובן שזיהוי מדויק של הבעיה משפיע על אופן וסוג הטיפול. 


הכותבת היא טריקולוגית ראשית, יועצת להייר קליניק ונציגת הארגון הטריקולוגי הבינלאומיפורומים נטורופתיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מיצוי צמח האשווגנדה אלי 26/07/2015 15:49
 • שלום, אני רוצה להתחיל להשתמש בצמח הנ"ל למטרת שינה טובה יותר. יש לי כמה שאלות: 1.האם מומלץ לקחת מינון של כדור אחד ביום או שניים(מדובר במוצר של חברת סולגאר)? 2.מתי לקחת את הכדור? קראתי במקום אחד ממש לפני השינה ובמקום אחר שאמרו בפירוש שלא כיוון שהאשווגנדה מעוררת והאפקט על השינה הוא לא ישיר. 3. האם אמורים לראות תוצאות מידיות או שזה אפקט מצטבר? אם כן אשמח לדעת כמה זמן בערך ייקח לזה. תודה מראש

 • + הוסף תגובה
צמח האשווגנדה גב' ריקי וסרמן 26/07/2015 17:30
 • אלי שלום, צמח האשווגנדה או בשמו המקצועי-Withania somnifera מותווה בעיקר למתח מתמשך , עייפות ,תשישות וגם למטרות נוספות. הוא עוזר לשינה מעצם היותו מרגיע.ברפואת הצמחים מקובל להשתמש ב-2-5 צמחים בפורמולה, שכל אחד נותן לנו "תמיכה" ומענה שונה . לא הייתי בוחרת בצמח הנ"ל כצמח יחיד, ישנם צמחים יעילים יותר לשינה איכותית. ברפואת הנטורופתית והצמחית מחפשים את גורם הבעיה ובו מטפלים, כך שאם הסיבה היא חרדה - בוחרים צמחים מתאימים. אם הבעיה נובעת משינויים הורמונאלים בגיל המעבר - בוחרים צמחים הנותנים מענה לגורם זה וכו'. כאמור ,שינה - אינה ההתוויה העיקרית שלו. כמו-כן, צמחים הם תרופה לכל דבר ומומלץ לפנות למטפל מוסמך שיתאים הטיפול/הצמחים והמינונים לצרכי גופך ולא צמח כזה או אחר שנמכר ברשתות. בריאות וכל טוב

 • + הוסף תגובה
מתי לוקחים אשוואגנדה עדה 27/12/2019 22:44
 • במקום מענה לשאלה מקבלים הרצאה על צמחים שונים המתאימים לצרכים שנו. למה אי אפשר לתת מענה ואז לדבר גם התאמות צמחים למצבים שונים

 • + הוסף תגובה
פשוט בלבולי מוח דן 04/06/2020 05:38
 • בנאדם שאל שאלה ואת גברת ריקי דוחפת לו את כל ה״ידע הנרחב״ שלך. תזכירי לנו מהי הכשרתך? או שאת בכלל מנסה לקדם מוצרים? לשואלת השאלה, מנסיוני ביומיים האחרונים כלקיחה לפני השינה של הויתניה, זה די הרס לי את הלילה ולא נתן לי לישון רצוף. אשנה את הלקיחה לבוקר, ואם תרצי אחזור לעדכן.

 • + הוסף תגובה
אבקת חרובים שי 22/08/2016 21:06
 • שלום. הלכתי היום לחנות "נעמה" וביקשתי מהמוכר אבקת חרובים. היו לו חרובים שלמים סגורים בשקית. הוא פתח אחת, שפך את כל תכולתה למכונה וטחן לי את החרובים שלמים עם הגרעינים והכל. באתי לבית ועשיתי תה מהחרובים- כפית מהאבקה עם כוס מים חמים. הטעם היה מתוק מאוד. היה לי שלשול כבר יומיים ואחרי ששתיתי תה חרובים השלשול עבר לי. אך אחרי כמה דקות שסיימתי לשתות, לפתע הרגשתי כאב חד בחזה בצד שמאל באזור הלב, והרגשתי נפיחות קלה בגרון בקנה הנשימה. שתיתי הרבה מים לאחר מכן, ואחרי כשעה הכאב בחזה והנפיחות בגרון נעלמו. השאלה שלי האם זו תופעת לוואי מהאבקת חרובים בגלל שהיא טחונה עם הזרעים והכל (קראתי שצריך להוציא את הזרעים) או שזה פשוט כי התייבשתי?

 • + הוסף תגובה
אבקת חרובים גב' ריקי וסרמן 24/08/2016 08:59
 • שי שלום, כשאוכלים חרוב טרי/מיובש, לא אוכלים את הגרעינים כוון שהם קשים, אולם טחינת החרוב מכילה גם את הרגעינים. התייבשות אינה גורמת לנפיחות וכאבי גרון. תופעות של נפיחות בגרון שאתה מציין, יכולות לנבוע מרגישות ו/או אלרגיה לאחד החומרים בחרוב. בריאות וכל טוב

 • + הוסף תגובה
אבקת חרובים אורגנית דורית 02/06/2020 15:59
 • קניתי אבקת חרובים אורגנית בחנות טבע והכנתי שוקו מאבקת חרובים מים קצת חלב וסוכרויט ושבוע מאז שלשלתי וקבלתי בחילות....???

 • + הוסף תגובה
ניקוי מתכות רעילות דורון 08/05/2016 22:51
 • האם את ממליצה על התוסף ננו זאוליט acz בניקוי מתכות רעילים??? והאם תוסף זה יכול לגרום לנזק???? תודה דורון.

 • + הוסף תגובה
ניקוי מתכות רעילות גב' ריקי וסרמן 09/05/2016 22:42
 • דורון שלום, על-פי נהלי האתר, איננו יכולים להמליץ, או לא להמליץ על תוספי תזונה. כשרוכשים תוסף, צריך לוודא שהמוצר מאושר ע"י משרד הבריאות ולוודא האם החומרים הוכחו במחקרים בלתי תלויים(לא מחקר של החברה המשווקת/מייצרת, אלא של מוסד אקדמי/מרכז רפואי וכו'). בריאות וכל טוב

 • + הוסף תגובה
השתמשת בזה בסוף? יש תוצאות? יוסי 16/04/2020 11:15
הרעלת מתכות כבדות קורלי 10/05/2020 10:24
 • קיבלת הרעלה במקרה ? כי אני שפוט בהרעלה ואני מחפשת תוסף מתאים ?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!