נשירת שיער: מתי מדובר בבעיה שדורשת טיפול?

שינויים הורמונליים, דיאטות קיצונית ואפילו סטרס - כולם עלולים להוביל לנשירת שיער. מתי היא עלולה לגרום לנזק ארוך טווח וכיצד ניתן לאבחן אותה? מדריך
כתבה פרסומית כתבת חסות


נשירת שיער הינה תופעה טבעית, מחזורית, המתרחשת באופן קבוע אחת לארבע שנים בממוצע - כאורך חיי השערה. מספר השערות בקרקפת של אדם בוגר נע בין 90 ל-140 זקיקי שיער, בצפיפות של בין 200 ל-300 שערות לסמ"ר.


כאשר אומרים "נשירת שיער" הכוונה אינה לאותה נשירה מחזורית, בריאה וטבעית, אלא לנשירה מוגברת, כזו היוצרת דילול עד להתקרחות בדרגות חומרה שונות. במידה והנשירה זמנית, בין שלושה לארבעה חודשים, ובשל בעיה ספציפית, לא יתרחש נזק ארוך טווח. אך במצב של נשירה מוגברת ומתמשכת שהטיפול בה הוזנח, עלולה הנשירה לחולל נזק משמעותי עד בלתי הפיך. אך ורק אבחון מדויק של מקור הנשירה יוכל לסייע בבלימתה  וביצירת תהליך שיקומי. כיצד מאבחנים בעיות של נשירת שיער?

בשנת 1957 הוצג לראשונה מכשיר הטריקורגרם (Trichogram), מיקרוסקופ עוצמתי המשמש את הטריקולוג, המומחה לאבחון וטיפול בעור הקרקפת והשיער, המוכשר מדעית על ידי איגוד הטריקולוגים הבינלאומי. פירוש המושג טריקולוגיה (Trichology), ממננו נגזר שם המכשיר, הינו  "תורת השיער". 


הצורך בפיתוחו של מכשיר המגדיל את אזור הבדיקה פי 50 ואת שורשי השיער פי 200 נבע מהעיקרון עליו מושתת מדע הטריקולוגיה, לפיו הנשירה מהווה סימפטום לבעיה משמעותית במערכות הגוף הפנימיות. הגדלת שורש השערה ואיזור הבדיקה מאפשרת לשקף תמונת מצב מדויקת של מגוון נתונים, ביניהם מצב שורשי השיער, איכותם, צפיפותם, עוביים, צימוח פלומה חדשה ועוד, באופן שאינו פולשני ונטול כאב. הנתונים המתקבלים מהבדיקה מתורגמים לאחוזים ולסולם ערכים מוסכם, המקנה תמונה מלאה אודות מצבו של עור הקרקפת והשיער. מכשיר הפוטו-טריקוגרם, "הדור החדש" בתחום, מאפשר תיעוד מצולם והצגת הנתונים דיגיטלית, לצורך מעקב והשוואה של תהליכי הטיפול והשיקום. 


נשירת שיער. עלולה להפוך לכרונית


נוסף על האבחון הקליני, לטובת הצלבת הנתונים ואימותם, משלב הטריקולוג שאלון מקיף בתחום התזונה, הפיזיולוגיה והכימיה של הגוף, במטרה לאבחן את מקור הבעיה באופן המדויק ביותר. כך, למשל, הוא ייבחן אם היו שינויים הורמונליים, אם ישנן השלכות של טיפולים תרופתיים, דיאטות קיצוניות, סטרס ואפילו חוסר מודעות אודות טיפול נכון בשיער -  למשל במקרים של צביעה, שימוש בכימיקלים וכן שימוש בסבונים ושמפו המכילים רעלנים. 


אמצעים אלה, נוסף על הכשרה מקיפה על מחלות עור הקרקפת ובריאות השיער באמצעות מדע הטריקולוגיה, וההבנה שלשיער ולעור הקרקפת יש להתייחס כמקשה טיפולית אחת, עומדים בשורש ההכשרה של הטריקולוג כמומחה בתחומו. מהן הסיבות לנשירת שיער?

לנשירת שיער סיבות רבות ומורכבות, ובדיקות דם לא תמיד יוכלו לאתר או להסביר אותן בצורה מדוייקת. כך, למשל, קרחות בעור הקרקפת, המזוהות לרוב כסימפטום של מחלה אוטואימונית, עלולות לעבור דיאגנוזה מוטעית ולקבל טיפול בסטרואידים, כמובן ללא שיפור. זיהוי נכון באמצעות הטריקוגרם ותשאול מקיף יאפשר את זיהוי מחלת הטריכוטילומניה - תלישת שיער כפייתית. זוהי בעיה שמקורה רגשי, ושלעתים המטופלים מתכחשים לה והרופאים לא מצליחים לאבחן אותה. 


שחלות פוליציסטיות בנערות הינה תופעה המאופיינת בחוסר איזון הורמונלי, הגורם לשיעור יתר, אקנה, בעיות בווסת ונשירת שיער גבוהה, הדורשת טיפול מקיף. ללא אבחון טריקולוגי מדוייק עלולה הבעיה להיות מזוהה כנשירה על רקע חסר תזונתי, המטופלת על ידי ייעוץ ותוספים. כמובן שזיהוי מדויק של הבעיה משפיע על אופן וסוג הטיפול. 


הכותבת היא טריקולוגית ראשית, יועצת להייר קליניק ונציגת הארגון הטריקולוגי הבינלאומיפורומים נטורופתיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מיצוי צמח האשווגנדה אלי 26/07/2015 15:49
 • שלום, אני רוצה להתחיל להשתמש בצמח הנ"ל למטרת שינה טובה יותר. יש לי כמה שאלות: 1.האם מומלץ לקחת מינון של כדור אחד ביום או שניים(מדובר במוצר של חברת סולגאר)? 2.מתי לקחת את הכדור? קראתי במקום אחד ממש לפני השינה ובמקום אחר שאמרו בפירוש שלא כיוון שהאשווגנדה מעוררת והאפקט על השינה הוא לא ישיר. 3. האם אמורים לראות תוצאות מידיות או שזה אפקט מצטבר? אם כן אשמח לדעת כמה זמן בערך ייקח לזה. תודה מראש

 • + הוסף תגובה
צמח האשווגנדה גב' ריקי וסרמן 26/07/2015 17:30
 • אלי שלום, צמח האשווגנדה או בשמו המקצועי-Withania somnifera מותווה בעיקר למתח מתמשך , עייפות ,תשישות וגם למטרות נוספות. הוא עוזר לשינה מעצם היותו מרגיע.ברפואת הצמחים מקובל להשתמש ב-2-5 צמחים בפורמולה, שכל אחד נותן לנו "תמיכה" ומענה שונה . לא הייתי בוחרת בצמח הנ"ל כצמח יחיד, ישנם צמחים יעילים יותר לשינה איכותית. ברפואת הנטורופתית והצמחית מחפשים את גורם הבעיה ובו מטפלים, כך שאם הסיבה היא חרדה - בוחרים צמחים מתאימים. אם הבעיה נובעת משינויים הורמונאלים בגיל המעבר - בוחרים צמחים הנותנים מענה לגורם זה וכו'. כאמור ,שינה - אינה ההתוויה העיקרית שלו. כמו-כן, צמחים הם תרופה לכל דבר ומומלץ לפנות למטפל מוסמך שיתאים הטיפול/הצמחים והמינונים לצרכי גופך ולא צמח כזה או אחר שנמכר ברשתות. בריאות וכל טוב

 • + הוסף תגובה
מתי לוקחים אשוואגנדה עדה 27/12/2019 22:44
 • במקום מענה לשאלה מקבלים הרצאה על צמחים שונים המתאימים לצרכים שנו. למה אי אפשר לתת מענה ואז לדבר גם התאמות צמחים למצבים שונים

 • + הוסף תגובה
בדיקת נשיפה ניקול 26/12/2019 08:37
 • האם לפני בדיקת נשיפה מומלץ לא לקחת ברוביוטיקה האם זה יכול להפריע בתוצאות הבדיקה והאם לקיחת כדור ברוביוטיקה פעם ביום חיונית לגוף אשמח לדעת תודה

 • + הוסף תגובה
תמרים ותולעים במעיים עומר 10/02/2019 07:22
 • שלום. יש לי תולעים במעיים, האם אני יכול לאכול תמרים או שעדיף להימנע ממתוק גם אם זה טבעי?

 • + הוסף תגובה
תמרים ותולעים ד"ר רפאל אריאס 10/02/2019 09:57
 • שלום עומר, ככלל, עדיף להימנע ממזונות מתוקים. גם סוכר לבן הוא "טבעי", שהרי הוא מופק מצמחים. יש להתייחס לכמות התמרים ולתזונה הכללית; 1-2 תמרים ביום לא ישפיעו מהותית על התולעים אם הם המזון המתוק היחיד. יחד עם זאת, התולעים אינן ניזונות דווקא מסוכר. הימנעות מסוכר/מתוקים, החשובה כשלעצמה, לא תפתור את הבעיה. נדרש טיפול ייעודי לקטילת התולעים ולמניעת התרבותם. למידע נוסף אתה מוזמן ליצור עמי קשר. בברכת בריאות טובה, ד"ר רפאל אריאס נטורופת טל' 0546475747

 • + הוסף תגובה
.. עומר 10/02/2019 10:43
 • תודה על המענה, אשמח אם תפרט לי יותר מה כדאי לאכול ומה לא כדאי.. ולקבל מידע לגבי הטיפול לקטילת התולעים

 • + הוסף תגובה
.. עומר 10/02/2019 10:45
תולעי מעיים ד"ר רפאל אריאס 10/02/2019 12:25
 • תולעי מעיים ניזונות רובן ממזון אורגני המצוי במעיים או מוצצות דם. מומלץ להימנע ממזון המכיל פחמימות "ריקות/פשוטות" כמו קמח לבן וסוכר. מזונות העשויים לתמוך בטיפול נגד תולעים הם זרעי דלעת, שום, בצל, ג'ינג'ר ומזונות עתירי סיבים. אינני מכיר דרך תזונתית שתיתן ולו מענה חלקי לבעיה. טיפול בתולעי מעיים אמור לכלול אמצעים משמעותיים הרבה יותר וביניהם צמחי מרפא ותוספים שונים. טרם מתן המלצה על טיפול מעשי יש לעשות בירור יסודי ומקיף. הטיפול אמור להינתן במעקב ובהשגחה ולצערי לא אוכל להמליץ על טיפול ייעודי לך בפורום זה.

 • + הוסף תגובה
זה שקר אין שום.צמחי מרפא שהורגים תןלעים מאיה 18/11/2019 21:44

הצטרפו לאינדקס הרופאים!