//

מתי התקף לב או אירוע מוחי יוגדרו כתאונת עבודה?

לקיתם בהתקף לב או אירוע מוחי בזמן העבודה או בשל אירוע שהתרחש במהלך עבודתכם? ייתכן והמקרה יוכר כתאונת עבודה. מומחה מסביר מהם התנאים שצריכים להתקיים על מנת שזה יקרה
כתבה פרסומית כתבת חסות


בתי משפט בערכאות השונות הכירו באחריות המעסיקים לנזק שנגרם לעובדיהם, בין אם המדובר בנזק פיזי או בנזק נפשי, במקרים בהם התרחשה סטייה מרמת הזהירות הנדרשת ממעסיק סביר. כתוצאה מכך הוכרה החובה לפצות עובדים בשל תסמונת פוסט טראומטית, אירוע מוחי או אירוע לבבי, שנגרמה להם לאחר שנחשפו להתפרצות של אלימות ותוקפנות מילולית במקום העבודה, באירועים קיצוניים וחריגים. בדרך כלל מתח מתמשך לא מוכר כגורם לכך, אלא רק אירוע חריג שאירע באותו יום או בסמוך לקרות הנזק.באיזה תנאים יוכרו אירוע מוחי או התקף לב כתאונת עבודה?

התקף לב ואירוע מוחי יכולים להיות מוכרים כתאונת עבודה, אך ההכרה בהם לרוב תהיה קשה להוכחה מאחר והדבר מצריך, בין היתר, הצגת חוות דעת של מומחים, שמטרתן לבסס את הקשר הסיבתי הרפואי לאירוע הפגיעה, בין אם הוא לבבי או חס וחלילה מוחי.


על פי הפסיקה "הדרך היחידה להכיר באירוע מוחי כבתאונת עבודה היא לפי תורת ה'טריגר', היינו האירוע החריג הגורם להופעת האירוע המוחי. אירוע מוחי אינו בבחינת 'תאונה' במשמעה הרגיל בתחום הפגיעות בעבודה. האירוע המוחי עצמו הוא 'התאונה', וניתן לקשרו לעבודת המבוטח רק אם הוכחה התרחשות של 'טריגר' בעבודה שגרם להופעת האירוע המוחי. ויכוח סוער יכול שיעלה כדי 'טריגר' כאמור". 


למה התכוון בית המשפט? לכך שהוא בוחן בתיק המובא לפניו אם התקיים אותו "טריגר", אותו אירוע חריג בחיי התובע בסמוך לזמן בו התרחש האירוע המוחי. סמיכות זמנים זו נדרשת לאור ההלכה שגובשה על ידי בית הדין, בהסתמך על חוות דעת רפואיות שקיבל, לפיה רק אם האירוע המוחי מתרחש בסמוך לזמן בו התרחש האירוע החריג בעבודה, בטווח של פחות משבוע ימים ביניהם, אז ניתן יהיה לקבוע כי התקיים קשר סיבתי בין השניים. חשוב להדגיש כי מתח נפשי מתמשך במקום העבודה לא יכול להיחשב כמי שהוביל למקרה של שבץ מוחי או התקף לב, בהתאם לפסיקה.


התקף לב. האם התקיים טריגר שגרם לו?


התקפי לב הם תופעה שכיחה בתובענות לתאונות עבודה. הפסיקה והחקיקה בנושא חשוב זה עברו תהפוכות רבות עם מבחנים שונים, שמטרתם לקבוע מהם המקרים שנופלים תחת ההכרה של אירועי תאונת העבודה. כיום ההלכה היא שיש להוכיח "מאמץ מיוחד", כלומר כזה שיצביע על מאמץ בלתי רגיל או התרגשות מיוחדת. 


המבחנים שיערוך הביטוח הלאומי על מנת להכיר בהתקף לב כבתאונת עבודה יחילו נקודות כמו עד כמה חריגים היו אירועים שקדמו לאירוע התקף הלב ומה מידת השפעתם על קרות האירוע, ביחס לגורמים אחרים אצל אותו אדם. זהו המבחן המשלב, מבחן עובדתי, משפטי ורפואי. 


מקרה מיוחד, שניתן לראות בו דוגמה, ארע לעובד שעבר ניתוח מעקפים והציג למעסיקו חופשת מחלה של 21 ימים. המעביד דרש שייבדק אצל רופא אחר, וזה קבע שיחזור בתום שישה ימי מנוחה. כתוצאה מכך שב העובד לעבודתו, אך כעבור שבוע לקה באירוע לבבי נוסף בשמן שטיפס במדרגות במקום העבודה. מקרה זה הוכר כ"אירוע חריג", מאחר והעובד היה במצב רפואי נחות לעומת מצבו הרגיל בחיי היום יום. 


ישנם מקרים רבים ונוספים שהוכרו כתאונת עבודה בשל המצאות "אירועים חריגים", שמקיימים את הקשר הסיבתי בינם לבין ההתקפי לב במועד שארע. כל מקרה שכזה נבחן לגופו ולעתים רבות נדרשות חוות דעת של מומחים בתחומי הנוירולוגיה, קרדיולוגיה, מומחה כלי דם ועוד. בנוסף יש להוכיח כי אותו אירוע חריג גובר על השפעת גורמים אחרים שיכלו לגרום, על פי הספרות, לאירועים לבבים, כמו תורשה, עישון, תזונה ועוד. 


חשוב לדעת כי לא כל התקף לב שקורה לאדם במהלך עבודתו ייחשב כתאונת עבודה. אך גם המצב ההפוך עשוי להתקיים. ייתכנו מקרים בהם אדם לקה בהתקף לב שלא בשעות העבודה, ולמרות זאת הוכר כנפגע בתאונת עבודה. לעתים התקף הלב מתרחש מספר שעות לאחר אירוע בעבודה וגם אז, במקרים המתאימים, ייתכן ויוכר האירוע כתאונת עבודה.


עו"ד דותן לינדנברג, נוטריון ומגשר מוסמך

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם עו"ד דותן לינדנברג השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים קרום הלב פריקרד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דלקת קרום הלב מני 05/05/2020 21:05
  • אושפזתי ל 4 ימים בגלל הדלקת ניסו לתת לי כמות גדולה של מיקרו פירין 900מ"ג 3 פעמים ביום לא היתה התקדמות בשחרור קיבלתי פרנדינזון 40 מ"ג למשך חודש וגם קולכצין אני מוזמן לאקו וביקורת בעוד שבועיים האם אני אצטרך לקחת את כל כמות הפרנדינזון 40מ"ג לים או שיפחיתו המינון בביקורת

  • + הוסף תגובה
שיקום לאחר ארוע לב ש.ש. 22/03/2020 10:42
  • אני בן 47, ואחרי ארוע לב. התנגדתי לשיקום (הייתי במצב נפשי קשה), ועכשיו, 4 חודשים אחרי אני מעוניין. האם יש טעם בכך? תודה

  • + הוסף תגובה
הבעת תודה והערכה עופרה קרסנטי רז 07/03/2020 10:07
  • מבקשת להביע את הערכתי ותורתו לטיפולו המסור בבני החיל יהונתן רז,שבזכותו הצליח להוציא אותו מהמיוקרדיטיס אחרי אינספור טיפולים במערכת הצבאית.כיום יהונתן בקורס קצינים ובריא לחלוטין. כן ירבו רופאים מקצועיים ,אביבים ואיכפתיים כימו דוקטור אדלר. לא שוכחת גם את אישתו שולי המקסימה,האיכפתית ,הסבלנות והאדיבה. תודה מעומק הלב, עופרה קרסנטי רז, אמא של יהונתן רז

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!