המדריך המלא: כיצד מתבצע טיפול בגלי הלם?

טיפול בגלי הלם יכול לפתור בעיות אורתופדיות שגורמות לכאב רב ולפגיעה באיכות החיים שלכם. באילו בעיות הוא מטפל, מה היתרונות שלו, ותוך כמה זמן חל שיפור? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 03/03/2016

אורח החיים היושבני שמאפיין את העידן שלנו נותן אותותיו ורבים סובלים מבעיות אורתופדיות שונות, הכוללות כאבי שרירים ומפרקים. טיפול באמצעות גלי הלם (ESWT) אמנם אינו נכלל בסל הבריאות ואינו ניתן במסגרת קופות החולים, אך הוא מהטיפולים היחידים שיעילים במצבים כרוניים בהם הבעיה ממושכת והגוף לא מצליח להתגבר עליה.מהו טיפול בגלי הלם?

Extracorporeal Shock Wave Therapy הינה שיטת טיפול באמצעות מכשיר המשחרר "גלי הלם" מסוג של גל קול (גל אקוסטי). גלי ההלם מפוררים הסתיידויות, מפחיתים כאב ומגבירים את זרימת הדם לאזור החולה, דבר המעורר ומאיץ את תהליך הריפוי של הדלקת. השיטה נמצאת בשימוש באירופה ובארצות הברית למעלה מ-20 שנה וישנו איגוד רפואי בינלאומי של העוסקים בתחום, המקיים כנס מדי שנה (International Society of Medical Musculoskeletal Treatment). אני בין הישראלים הבודדים החברים באיגוד זה.באילו בעיות ניתן לטפל על ידי ESWT?

כאבים במפרק הכתף: הנובעים מנוכחות הסתיידויות ו/או דלקת.


כאבים באזור המרפק: מרפק גוף (GOLF ELBOW) ומפרק טניס (TENNIS ELBOW).


כאבים בכף הרגל: דלקת בגיד אכילס ובאחיזתו לעקב, דרבן בעקב ודלקת מסוג פלנטר פאסיטיס (PLANTAR FASCIITIS).


גלי הלם. מטפלים גם בכאבים במפרק הכתף


כאב בירך: דלקת בבורסת הירך (TROCHNTERIC BURSITIS).  


כאב בברך: דלקת בגיד הפיקה ודלקת קופצים (JUMPER'S KNEE).


ישנם שימושים רבים נוספים שאינם בתחום האורתופדיה. המשותף להם הוא יכולת הטיפול המעוררת יצירת כלי דם חדשים. למשל: ריפוי פצעים כרוניים, טיפול בבעיות זקפה ובעקמת הפין וטיפול בשריר הלב.מי רשאי לבצע את הטיפול?

המלצת האיגוד הבינלאומי הינה כי הטיפול יבוצע רק על ידי רופא מיומן, לאחר אבחון נכון של הבעיה הרפואית. טיפול במכשירי אנרגיה נמוכה יכול להתבצע על ידי מטפל מיומן שאינו רופא, אך בהפניה ובפיקוח רופא.כיצד מתבצע הטיפול ומה חשים במהלכו?

הטיפול מתבצע בהשגחת רופא והוא נמשך כ-15 דקות. במהלך הטיפול המטופל יושב נינוח על כיסא או שוכב על מיטת טיפולים, כאשר אל מקום הכאב מוצמד חלק המכשיר הפולט את גלי ההלם המתמקדים באזור הדלקת ומטפלים בה. הטיפול עלול לגרום לכאב ובמידת הצורך ניתן לתת זריקת אלחוש מקומית. בתום הטיפול המטופל הולך לביתו וממשיך בפעילות רגילה. תוך כמה זמן ניתן לראות שיפור?

ייתכן שיפור בכאב כבר תוך מספר ימים, אולם שיפור זה עלול להיות קצר. שיפור ממשי ניתן לחוש בתוך כשבועיים-שלושה. הערכה ראשונה של תוצאות הטיפול מתבצעת לאחר כחודש. הערכה מלאה מתבצעת כעבור שלושה חודשים. ברוב המקרים ניתנים שלושה טיפולים, פעם בשבועיים. במידת הצורך ניתן לתת טיפולים נוספים. הטיפול אינו פולשני, אינו כרוך בתופעות לוואי או סיבוכים, ובעל הצלחה משוערת של 70%-80%.


פורומים, ניתוחי מפרק הירך והברך

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
PRP יעל 03/12/2019 12:49
  • שלום רב טיפול PRP לפי הכתוב,הינו אופציה טובה לניתוח. האם נחשב או יכול להחשב כטיפול מחליף ניתוח ?

  • + הוסף תגובה
כאבים בברך שמאל פיענוח MRI לוסי 29/11/2019 15:46
  • שינויי OA ושינויי CMP תפליטים במדורים שהוזכרו קרע מניסקלי מדיאלי אחורי שינויי טנדינוטי בחיבור העליון של גיד הפטלארי לפטלה שינוי מוצינודי ברצועות הצולבות מה עלי לעשות , זה דורש ניתוח?

  • + הוסף תגובה
הקשר בין pvns לטראומה בברך מוטי 26/11/2019 16:05
  • לפני שבע שנים עברתי ניתוח לשחזור acl בברך ולפני כחצי שנה גילו pvns בברך ורציתי לדעת האם אפשר לקשר בוודאות בין המקרים

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!