המדריך המלא: כיצד מתבצע טיפול בגלי הלם?

טיפול בגלי הלם יכול לפתור בעיות אורתופדיות שגורמות לכאב רב ולפגיעה באיכות החיים שלכם. באילו בעיות הוא מטפל, מה היתרונות שלו, ותוך כמה זמן חל שיפור? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות


אורח החיים היושבני שמאפיין את העידן שלנו נותן אותותיו ורבים סובלים מבעיות אורתופדיות שונות, הכוללות כאבי שרירים ומפרקים. טיפול באמצעות גלי הלם (ESWT) אמנם אינו נכלל בסל הבריאות ואינו ניתן במסגרת קופות החולים, אך הוא מהטיפולים היחידים שיעילים במצבים כרוניים בהם הבעיה ממושכת והגוף לא מצליח להתגבר עליה.מהו טיפול בגלי הלם?

Extracorporeal Shock Wave Therapy הינה שיטת טיפול באמצעות מכשיר המשחרר "גלי הלם" מסוג של גל קול (גל אקוסטי). גלי ההלם מפוררים הסתיידויות, מפחיתים כאב ומגבירים את זרימת הדם לאזור החולה, דבר המעורר ומאיץ את תהליך הריפוי של הדלקת. השיטה נמצאת בשימוש באירופה ובארצות הברית למעלה מ-20 שנה וישנו איגוד רפואי בינלאומי של העוסקים בתחום, המקיים כנס מדי שנה (International Society of Medical Musculoskeletal Treatment). אני בין הישראלים הבודדים החברים באיגוד זה.באילו בעיות ניתן לטפל על ידי ESWT?

כאבים במפרק הכתף: הנובעים מנוכחות הסתיידויות ו/או דלקת.


כאבים באזור המרפק: מרפק גוף (GOLF ELBOW) ומפרק טניס (TENNIS ELBOW).


כאבים בכף הרגל: דלקת בגיד אכילס ובאחיזתו לעקב, דרבן בעקב ודלקת מסוג פלנטר פאסיטיס (PLANTAR FASCIITIS).


גלי הלם. מטפלים גם בכאבים במפרק הכתף


כאב בירך: דלקת בבורסת הירך (TROCHNTERIC BURSITIS).  


כאב בברך: דלקת בגיד הפיקה ודלקת קופצים (JUMPER'S KNEE).


ישנם שימושים רבים נוספים שאינם בתחום האורתופדיה. המשותף להם הוא יכולת הטיפול המעוררת יצירת כלי דם חדשים. למשל: ריפוי פצעים כרוניים, טיפול בבעיות זקפה ובעקמת הפין וטיפול בשריר הלב.מי רשאי לבצע את הטיפול?

המלצת האיגוד הבינלאומי הינה כי הטיפול יבוצע רק על ידי רופא מיומן, לאחר אבחון נכון של הבעיה הרפואית. טיפול במכשירי אנרגיה נמוכה יכול להתבצע על ידי מטפל מיומן שאינו רופא, אך בהפניה ובפיקוח רופא.כיצד מתבצע הטיפול ומה חשים במהלכו?

הטיפול מתבצע בהשגחת רופא והוא נמשך כ-15 דקות. במהלך הטיפול המטופל יושב נינוח על כיסא או שוכב על מיטת טיפולים, כאשר אל מקום הכאב מוצמד חלק המכשיר הפולט את גלי ההלם המתמקדים באזור הדלקת ומטפלים בה. הטיפול עלול לגרום לכאב ובמידת הצורך ניתן לתת זריקת אלחוש מקומית. בתום הטיפול המטופל הולך לביתו וממשיך בפעילות רגילה. תוך כמה זמן ניתן לראות שיפור?

ייתכן שיפור בכאב כבר תוך מספר ימים, אולם שיפור זה עלול להיות קצר. שיפור ממשי ניתן לחוש בתוך כשבועיים-שלושה. הערכה ראשונה של תוצאות הטיפול מתבצעת לאחר כחודש. הערכה מלאה מתבצעת כעבור שלושה חודשים. ברוב המקרים ניתנים שלושה טיפולים, פעם בשבועיים. במידת הצורך ניתן לתת טיפולים נוספים. הטיפול אינו פולשני, אינו כרוך בתופעות לוואי או סיבוכים, ובעל הצלחה משוערת של 70%-80%.


פורומים ניתוחי מפרק הירך והברך

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
החלפת מפרק ירך הגר 25/03/2020 23:41
  • שלום רב אימי עברה ניתוך מפרק ירך ב12.2 לאחר כשבועיים התגלה זיהום עברה פעמיים פתיחת המקום ושטיפתו, היום מדדי הדלקת בדם מצויינים לדברי הרופאים ( מקבלת אנטיביוטיקה. לוריד אמורה 6 שבועות) אך הנקז מפריש עדיין הרבה נוזלים , מה שמדאיג את הרופאים. כרגע הפסיקו את מדללי הדם לבדוק אם יש הקטנת נוזלים. מה דעתכם???

  • + הוסף תגובה
החלפת ברך מל 17/03/2020 13:10
  • שלום רב שלושה וחצי חודשים לאחר ניתוח מוצלח לכל הדעות החלפת ברך עקב שחיקה רצינית. עברתי פיזיותרפיה רצינית השגתי כיפוף של מעל 100 עושה הליכות של 4 קמ הצלקת יפה אבל יש לי כאבים גם במגע באזור הברך ולאורך הרגל יש לי רעשים בקימה והרגשה שהרגל מתפרקת. כמו כן הרגל נפוחה מאוד לכל אורכה .טופלתי לכאבים בשני סבבים של שבועיים ב- אטופן ללא שיפור המנתח מאוד מרוצה ואומר שצריך עדיין סבלנות והכל יסתדר. בצילום הכל תקין. אשמח לחוות דעת תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
MRI ברך Emor 03/03/2020 22:23
  • בדיקת MRI בערוגת כאבים, מצורף הפענוח: ודגם מוקד ציסטי תת קורטיקלי בהיקף האספקט הקדמי של המשטח הטיביאלי המדיאלי בקוטר 5 מ"מ בציר הסגיטלי )חתך 19 סדרה 3 ,)ללא עדות לבצקת לשדית בסמוך. הרצועות הצולבות והרצועות הקולטרליות הודגמו תקינות. המניסקוסים בעלי מראה וגבולות שמורים. המנגנון המיישר מודגם תקין. סחוס הפיקה שמור. הודגם נוזל תוך פירקי בכמות פיזיולוגית , ללא עדות ליצירת ציסטה פופליטיאלית. אשמח להסבר על התוצאות. תודה רבה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!