המדריך המלא: כיצד מתבצע טיפול בגלי הלם?

טיפול בגלי הלם יכול לפתור בעיות אורתופדיות שגורמות לכאב רב ולפגיעה באיכות החיים שלכם. באילו בעיות הוא מטפל, מה היתרונות שלו, ותוך כמה זמן חל שיפור? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות


אורח החיים היושבני שמאפיין את העידן שלנו נותן אותותיו ורבים סובלים מבעיות אורתופדיות שונות, הכוללות כאבי שרירים ומפרקים. טיפול באמצעות גלי הלם (ESWT) אמנם אינו נכלל בסל הבריאות ואינו ניתן במסגרת קופות החולים, אך הוא מהטיפולים היחידים שיעילים במצבים כרוניים בהם הבעיה ממושכת והגוף לא מצליח להתגבר עליה.מהו טיפול בגלי הלם?

Extracorporeal Shock Wave Therapy הינה שיטת טיפול באמצעות מכשיר המשחרר "גלי הלם" מסוג של גל קול (גל אקוסטי). גלי ההלם מפוררים הסתיידויות, מפחיתים כאב ומגבירים את זרימת הדם לאזור החולה, דבר המעורר ומאיץ את תהליך הריפוי של הדלקת. השיטה נמצאת בשימוש באירופה ובארצות הברית למעלה מ-20 שנה וישנו איגוד רפואי בינלאומי של העוסקים בתחום, המקיים כנס מדי שנה (International Society of Medical Musculoskeletal Treatment). אני בין הישראלים הבודדים החברים באיגוד זה.באילו בעיות ניתן לטפל על ידי ESWT?

כאבים במפרק הכתף: הנובעים מנוכחות הסתיידויות ו/או דלקת.


כאבים באזור המרפק: מרפק גוף (GOLF ELBOW) ומפרק טניס (TENNIS ELBOW).


כאבים בכף הרגל: דלקת בגיד אכילס ובאחיזתו לעקב, דרבן בעקב ודלקת מסוג פלנטר פאסיטיס (PLANTAR FASCIITIS).


גלי הלם. מטפלים גם בכאבים במפרק הכתף


כאב בירך: דלקת בבורסת הירך (TROCHNTERIC BURSITIS).  


כאב בברך: דלקת בגיד הפיקה ודלקת קופצים (JUMPER'S KNEE).


ישנם שימושים רבים נוספים שאינם בתחום האורתופדיה. המשותף להם הוא יכולת הטיפול המעוררת יצירת כלי דם חדשים. למשל: ריפוי פצעים כרוניים, טיפול בבעיות זקפה ובעקמת הפין וטיפול בשריר הלב.מי רשאי לבצע את הטיפול?

המלצת האיגוד הבינלאומי הינה כי הטיפול יבוצע רק על ידי רופא מיומן, לאחר אבחון נכון של הבעיה הרפואית. טיפול במכשירי אנרגיה נמוכה יכול להתבצע על ידי מטפל מיומן שאינו רופא, אך בהפניה ובפיקוח רופא.כיצד מתבצע הטיפול ומה חשים במהלכו?

הטיפול מתבצע בהשגחת רופא והוא נמשך כ-15 דקות. במהלך הטיפול המטופל יושב נינוח על כיסא או שוכב על מיטת טיפולים, כאשר אל מקום הכאב מוצמד חלק המכשיר הפולט את גלי ההלם המתמקדים באזור הדלקת ומטפלים בה. הטיפול עלול לגרום לכאב ובמידת הצורך ניתן לתת זריקת אלחוש מקומית. בתום הטיפול המטופל הולך לביתו וממשיך בפעילות רגילה. תוך כמה זמן ניתן לראות שיפור?

ייתכן שיפור בכאב כבר תוך מספר ימים, אולם שיפור זה עלול להיות קצר. שיפור ממשי ניתן לחוש בתוך כשבועיים-שלושה. הערכה ראשונה של תוצאות הטיפול מתבצעת לאחר כחודש. הערכה מלאה מתבצעת כעבור שלושה חודשים. ברוב המקרים ניתנים שלושה טיפולים, פעם בשבועיים. במידת הצורך ניתן לתת טיפולים נוספים. הטיפול אינו פולשני, אינו כרוך בתופעות לוואי או סיבוכים, ובעל הצלחה משוערת של 70%-80%.


פורומים ניתוחי מפרק הירך והברך

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אוסטאוכונדרומה דני 19/09/2015 23:32
 • שלום הייתי אצל אורטופד בגלל כאבים בברך אחת בימים האחרונים. ציין שיש חשד לקרע במניסקוס והמליץ על מנוחה ומיעוט בהליכה, חבישה, ומשככי כאבים לפי הצורך, וכן פיזיותרפיה. בצילום ברך - ללא שבר או תזוזה. "יש ממצא אקראי המתאים לאוסטאוכונדרומה בטיביה מקורבת" הרופא הפנה אותי להערכה אצל אורטופד שעוסק בתחום גידולי עצם. רציתי בבקשה לשאול כמה שאלות (כמובן לא כתחליף לייעוץ אישי) א. מה משמעות הגידול הזה? איך יודעים שזה ממצא מקרי ולא משהו חדש? ב. איזה בירור נדרש במקרה כזה? האם צילום רונטגן מספיק? ג. האם יש לחשוש שאולי יש עוד כאלו במקומות נוספים בגוף? ד. מה הטיפול בדר"כ בדבר הזה? ולגבי הקרע במניסקוס: האם קרע במניסקוס יכול להתאחות ולהסתדר מעצמו או שזה בלתי הפיך? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איתי הולצר 21/09/2015 23:46
 • שלום. אוסטאוכונדרומה הינו גידול שפיר די נפוץ שבד"כ אינו דורש המשך ברור או טיפול. גידול מסוג זה נמצא בד"כ בקצוות העצמות בסמוך למפרקים ו'גדל איתנו' מילדות. לעיתים מיקום וגודל הגידול גורמים להפרעה מכאנית - כמו התחככות בגיד או שריר הגורמים לכאב. במקרים אלה ניתן להסיר את הגידול בניתוח. יש סינדרום בו יש ריבוי של גידולים מסוג זה ואז יש צורך במעקב אחר הנגעים. קרע במניסקוס אינו מתאחה בד"כ. אם הוא לא גדול ובמיקום שאינו מפריע לתנועתיות הברך ניתן לשקם את הברך בטיפול שמרני (לא ניתוחי).

 • + הוסף תגובה
אוסטאוכונדרומה מירב 23/01/2019 13:22
 • שלום, הבן שלי בן 16.5 עם כאבים בחלק הקדמי של הרגל, ביצענו צילום ורשום שיש אוסטאוכונדרומה. איזה סוג רופא צריך לפנות מרגע זה?

 • + הוסף תגובה
שאלה נ 23/09/2020 12:09
ניתוח פולקרסון לשינוי צירים בברך דוד 29/01/2017 16:42
 • שלום ד"ר לצערי אני לאחר 5 ניתוחים בשנתיים בברך ימין בפיקה ריסקתי אותה , עכשיו צריך לעשות ניתוח 6, והמנתח רשם שאני צריך לעבור השתלת סחוס אם הטריה, וניתוח לשינוי צירים פולקרסון, רציתי לדעת האם יש שיטה מועדפת להשתלת הסחוס? ובקשר לפולקרסון האם יש ניתוח תחליפי כלשהו לניתוח הזה? כי יש לי סיוט מלהכניס מתכת של הברגים לגוף.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איתי הולצר 29/01/2017 22:05
 • שלום דוד. יש שיטות שונות להשתלת סחוס המתאימות למצבים שונים ובעלי סיכויי הצלחה שונים - לא ניתן להקיף נושא זה במסגרת זו. ניתוח מסוג 'פולקרסון' נועד אכן לשנות ציר לא תקין של הברך. יש ניתוחים נוספים לטיפול בבעיה של ציר ותנועה לא תקינים של הפיקה. יש סיבות שונות לציר לא תקין של הברך ומידת חומרה שונה של הבעיה התלויה בגורמים רבים כמו ציר עצם הירך, ציר עצם השוק, מצב הרקמות הרכות (שרירים, רצועות) ועוד. החלטה על הטיפול/ניתוח המתאים (בוודאי במצב מורכב כמו שאתה מתאר במקרה שלך), צריכה להתקבל לאחר הכרה מלאה של פרטי המקרה - רקע כללי, בדיקה גופנית ומעבר על בדיקות ההדמיה. פנה למומחה/ית בתחום הספורט-ברך להשלים תהליך מסודר.

 • + הוסף תגובה
פולקרסון גיל 16/09/2020 18:18
 • היי שלום אניבן 34 וסובל מהברך מילדות בעקבות מבפר פעמים של םריקת ברך.ביצעתי שלוש פעמיים ניתוח ארתרוסקופיה.ולאחרונה עקב החמרה של הכאבים ביצעתי mri ונמצא שיש לי אי יציבות פקיתית ומומלץ לעשות ניתוח פולקרסון.שאלתי האם הניתוח מתאים לבעיה שלי?? כאמור אני סובל מנפיחות בברך ימין פעם בשבועיים למשך 4 ימים. ומהו משך ההחלמה מתי אני אוכל לחזור לעבודה

 • + הוסף תגובה
ברור נועה 26/08/2020 14:50
 • רציתי לברר אדם בגיל 80 אם כאבים בברך עקב שחיקת סחוס האם יעזור זריקת כרבולת. או שזה מסוכן? ויש לו גם לחץ דם וסוכר.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!