המדריך המלא: כל מה שצריך לדעת על מתיחת בטן

ירידה דרסטית במשקל וכמובן הריון עלולים להוביל למראה עור מדולדל ולסימני מתיחה, אותם ניתן להעלים על ידי ניתוח מתיחת בטן. מהן השיטות השונות לביצוע הניתוח וכמה זמן נמשכת ההחלמה?
כתבה פרסומית כתבת חסות


במקרים של ירידה דרסטית במשקל עלול להיווצר מצב בו אנו מגיעים למשקל היעד אך נותרים עם עודפי עור רבים, מראה עור מדולדל וסימני מתיחה. עודפי העור גורמים לנו לחוש חוסר ביטחון ודימוי גוף בעייתי, זאת חרף תהליך ההרזיה המוצלח שעברנו. אך לא צריך להשלים עם המצב הקיים. למרבה המזל, כיום ניתן להיפטר מעודפי עור אלו באמצעות מתיחת בטן. 


קראו עוד: ההריון "הרס לך את הגוף"? הכל על ניתוחים פלסטיים אחרי לידה


מהי מתיחת בטן?

עודפי עור נוצרים כאשר ישנו תהליך של מתיחה של העור ולאחריו ירידה של הנפח, שלא מביא איתו צמצום של כמות העור, כפי שהיה רצוי. כדי להסיר עודפי אלו מבצעים מתיחת בטן - ניתוח פלסטי אשר מבוצע לצורך הסרת עודפי עור מהבטן התחתונה. לרוב הניתוח נעשה בשתי התוויות עיקריות: לאחר ירידה במשקל אצל גברים או נשים, או בעקבות לידות.מה חשוב לבדוק לפני הניתוח?

בבדיקה לפני הניתוח חשוב לאמוד את כמות עודפי העור, את חוזקה של דופן הבטן, ולהעריך האם ישנם בקעים בדופן הבטן. כמו כן, יש לבדוק האם ישנם עודפי עור בגב ובירכיים החיצוניות והפנימיות ולהעריך את כמות עודפי השומן שישנם. אומדנים אלו ישפיעו על ההחלטה לגבי סוג הניתוח והיקפו. מתי כדאי לבצע את הניתוח?

מומלץ לבצע ניתוח מתיחת בטן לאחר סיום פרק הרחבת המשפחה, או כחצי שנה לאחר התייצבות המשקל בתהליך ההרזיה. בכל מקרה יש לדעת כי הניתוח אינו מהווה תחליף לספורט או לירידה במשקל. אילו סוגי ניתוחים קיימים כיום?

מיני מתיחת בטן 

הניתוח מבוצע לצורך חיזוק דופן הבטן והסרת מעט עודפי עור, אם ישנם. החתך הניתוחי מעט רחב יותר מצלקת של ניתוח קיסרי, אולם קצר לרוב מצלקת סטנדרטית של מתיחת בטן. לעתים קרובות אין צורך בצלקת סביב הטבור. מתיחת בטן פורמלית 

דרך חתך בבטן התחתונה מבוצעים הסרת עודפי העור, הידוק דופן הבטן וכן שינוי מיקום הטבור. ניתן לשלב בניתוח זה שאיבת שומן לאזורי המותן, הירכיים וכן הבטן העליונה המרכזית. אורך הצלקת שתישאר תלויה בכמות עודפי העור שישנם. מתיחת בטן היקפית 

ניתוח זה נועד להסיר עודפי עור הנמצאים באזורי הבטן התחתונה, המותניים ומהגב. ניתן לבצע במהלך ניתוח זה גם מתיחת ירכיים חיצוניות. הניתוח נועד ברוב המקרים לאנשים לאחר ירידה משמעותית במשקל. ניתוח בטן עם צלקת מרכזית 

ניתוח זה נועד לטפל בעודפי עור הנמצאים בשני מישורים: במישור האנכי, כמו ברוב ניתוחי הבטן, וכן במישור האופקי. בסוף הניתוח, בנוסף לצלקת האופקית בבטן התחתונה, נשארת צלקת אנכית לכל אורך הבטן, מעל ומתחת לטבור. הניתוח מתאים למטופלים עם צלקת קודמת אנכית בבטן או למטופלים עם עודפי עור משמעותיים במרכז הבטן, בנוסף לעודפי העור של הבטן התחתונה. מה צפוי לאחר הניתוח?

לאור היקף הניתוח ונוכחות התפרים בדופן הבטן, ההחלמה ממתיחת בטן עלולה להיות מעט מאתגרת. צריך לקחת בחשבון כאבים בזמן שינויי תנוחה (מעבר משכיבה לישיבה וכו') בשבוע-שבועיים הראשונים וצורך בחגורת בטן בחודש הראשון לאחר הניתוח. כמו כן, בימים הראשונים לאחר הניתוח נשארים נקזים, שהינם צינורות חלולים, האחראים להוצאת הנוזלים העלולים להצטבר בבטן כתוצאה מהניתוח. 


מומלץ לצאת לחופשה של כשבועיים מהעבודה לצורך ההחלמה הראשונית. גם לאחר תקופה זו עדיין ישנם שינויים: בצקת ושטפי דם ההולכים ונספגים, החלמה של הצלקת (תהליך הנמשך כשנה וחצי מהניתוח) וכן תהליך הרפייה קלה של העור שעבר מתיחה. בחודש הראשון מומלץ להימנע ממאמצים גופניים או פעילות ספורטיבית. פורומים כירורגיה פלסטית אסתטית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
איפור כשיש תפרים שוש 16/01/2020 20:43
 • ביצעתי הסרת שומה בלחי שמאל, רציתי לשאול האם אפשר להאפר כשיש לי תפרים או שאין להתאפר עד להסרת התפרים תודה רבה

 • + הוסף תגובה
גוש שומני בקרקפת ללית 21/02/2016 14:12
 • מזה זמן רב, אולי שנתיים לפחות ואולי יותר, יש לי גוש שומני בקרקפת שהולך וגדל ולעיתים גם מציק לי קצת במגע. איזה בדיקות צריך לעשות ע"מ להבין מה זה ואיזה תהליך כירורגי להוצאה? הבנתי שיש אולטרסאונד אבל איזה? ואיך מרדימים מקומית בקרקפת ? נשמע כואב מאוד.. תודה.

 • + הוסף תגובה
גוש שומני בקרקפת ד"ר נועם חי 21/02/2016 14:19
 • האבחנה המבדלת במקרה זה היא לרוב בין ליפומה שהיא גידול שפיר של רקמת השומן לבין ציסטה אפידרמלית שהיא כיס שהתמלא בחלב (SEBUM). בשני המקרים הפתרון הוא ניתוח קטן להסרת הגוש בהרדמה מקומית עם סיכויי החלמה טובים ביותר. הרדמה מקומית בקרקפת הנעשית במיומנות על ידי מנתח פלסטי לא אמורה לכאוב באופן משמעותי. לרוב דקירה קטנה מעט לחץ ומעט תחושת צריבה למשך מספר שניות וזהו...אפשר לבצע אולטרסאונד אך מנתח פלסטי מיומן ידע לבצע אבחנה נכונה וטיפול כנדרש. לרוב נותרת צלקת עדינה שנחבאת בתוך קו השיער. לעתים נוצרת קרחת קטנטנה באזור אך כאמור זה נדיר. פני לבדיקה למנתח פלסטי מומחה.

 • + הוסף תגובה
גוש שומני בקרפת דורית מרום 16/02/2019 21:50
האם יש צורך ברופא עור או רק פלסטיקאי ליאור 15/01/2020 15:03
 • הי ד"ר חי האם יש צורך בקביעת פגישה אצל רופא עור לפני הפלסטיקאי ? תודה

 • + הוסף תגובה
גוש דרור 19/06/2019 07:50
 • בלי להלחיץ. ומנקדות מבט של חולה. אל תזלזלי. לכי תוצאי תבדקי טוב טוב. אצל. גדל מהר והוא ממאיר. מקווה שאמלל הכח שטויות אבל תוציאי. לא פרוצדורה חביבה. אבל סביבה האדמה מקומית. כמה ימים של תפרים וחוסר נוחות. ובתקווה סיום העיניין. בריאות טובה

 • + הוסף תגובה
הורדת חומצה הילארונית סיגלית 28/05/2015 21:55
 • שלום, לפני מספר שבועות הזרקתי לפנים חומצה אלרונית מסוג SURGIGERM לא הייתי מרוצה, ולכן הבנתי שאפשר להוריד את החומר על ידי חומר אחר ....אז הזריקו לי חומר להורדה שנקרא גיאלנוניגז .. וזהלא ירד לגמריי...ואחכ נאמר לי שאי אפשר להוריד לגמריי.....,שזה מסוכן. .אם הייתי יודעת שאי אפשר להוריד לגמריי, לא הייתי עושה. זה ממש כיער אותי, אנשים רואים הבדל, אני לא רוצה להסתובב ככה שנה שלמה. יש שמועות שאם עושים סאונה או כל סוג ספורט שמשלב קפיצות, זה יורד. זה נשמע לי לא הגיוני. האם ניתן להוריד עוד? והאם השיטות הנ"ל באמת נכונות? אשמח לכל טיפ בנושא במידה וכן,א שמח שתפנו אותי לגורמים המתאימים להורדה.

 • + הוסף תגובה
המסת חומצה היאלורונית שהוזרקה לפנים ד"ר נועם חי 28/05/2015 22:15
 • היאלורונידאז הינו אנזים המפרק חומצה היאלורונית ובעל יכולת להמיס את חומר המילוי שהוזק לך. כמובן שלא ניתן להבטיח שכל החומר שהוזרק לך אכן יומס, אך אם עדיין נשאר מצבור של חומר מילוי שמפריע לך אפשר לנסות ולהזריק אליו שוב. לגבי סאונה היא מגבירה את זרימת הדם בפנים מרחיבה את כלי הדם ועל כן מגבירה את תהליכי הספיגה הטבעיים של החומצה ההיאלורונית בגופנו אך לא הייתי בונה על זה כטיפול מומלץ במצבך. לך נדרש כנראה טיפול נקודתי באזור הספציפי שמפריע לך. ספורט לא יעזור במאום. תשאירי פרטים באתר האינטרנט שלי או בדף הפייסבוק ונשתדל לעזור לך ככל האפשר.

 • + הוסף תגובה
היי ליאורה 15/01/2020 01:08
 • היי אשמח לדעת מה עשית בסוף ואם נגרם לך נזק כלשהו בהמסות. אני נמצאת לצערי במצב שציינת פה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!