מחקר מצא: כיצד על הורים להתנהג עם ילדים טרנסג'נדרים

בשנים האחרונות ישנה מודעות גוברת לילדים טרנסג'נדרים, כבר מגיל שלוש. מחקר חדש בדק את הקשר בין הבריאות הנפשית של אותם ילדים למידת הקבלה והפתיחות של הוריהם. ואיך זה קשור לאנג'לינה ג'ולי?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 03/03/2016

ילדים מושפעים מאוד מהסביבה החברתית שבה הם גדלים. ההתנסויות שהם חווים עם הסובבים אותם, ובפרט עם הוריהם, יעצבו את עולמם הרגשי, יקנו להם תחושת ביטחון ויאפשרו להם לפתח מיומנויות שונות שתהיינה הכרחיות בעתיד. 


בשנים האחרונות יש יותר ויותר מודעות לנושא של ילדים טרנסג'נדרים. מדובר בילדים שחשים כבר משלב מוקדם בחייהם כי הם נולדו לגוף הלא נכון. ילדים אלה מזדהים יותר עם המגדר השני ומצויים במשבר זהות. 


הורים לילדים טרנסג'נדרים לא תמיד יודעים כיצד להתמודד עם הסיטואציה המורכבת. חלק מההורים ילכו עם הגחמות של ילדיהם (כמו בנים שרוצים לשים לק או ללכת לחוג בלט או בנות שמעוניינות דווקא בכדורגל), אך אחרים ינסו להכניס אותם לנורמות בכוח ויכפו עליהם התנהגות שמנוגדת לרצונם. ההתמודדות הקשה של הילדים הטרנסג'נדרים, הן בשל הקושי האישי והן בשל הקושי החברתי, גורמת לרבים מהם סבל רב ועלולה להוביל לקשת רחבה של בעיות נפשיות, כגון חרדה ודיכאון.  


שיילו ג'ולי פיט. אחת מהבנים


תמיכה משפחתית: קשורה לבריאות נפשית טובה יותר

מחקר חדש בחן את השפעת ההורים על הבריאות הנפשית של ילדים טרנסג'נדרים ומצא כי ילדים שמרשים להם לחיות בחופשיות עם הזהות המגדרית שלהם, יהיו בריאים וחסינים יותר מבחינה נפשית. החוקרים טוענים כי התמיכה המשפחתית חשובה מאוד כשזה נוגע לבריאות הנפש של ילדים, ושההורים יכולים להקל על ההתמודדות של הילד באופן משמעותי אם ימנעו מלכפות עליו את רצונם וינקטו בגישה של קבלה והבנת הצרכים שלו.מחקר זה הוא אחד מהגדולים ביותר שבדקו את הבריאות הנפשית של ילדים טרנסג'נדרים שהוריהם הרשו להם לחיות באופן חופשי את המגדר שלהם באופן פומבי, קרי, שינוי שם ושינוי החזות החיצונית. במסגרתו, החוקרים השוו בין 73 ילדים טרנסג'נדרים בגילאים שלוש עד 12 לבין 73 ילדים באותו טווח גילאים שאינם טרנסג'נדרים. המשתתפים במחקר לא עברו טיפול לשינוי מין, וחלק מן ההורים אף הביעו דעה נחרצת נגד הרעיון, על פי המחקר. 


החוקרת הראשית של המחקר, כריסטינה אולסון, פרופ' לפסיכולוגיה באוניברסיטת וושינגטון, טוענת כי רמת החרדה של קבוצת הטרנסג'נדרים הייתה מעט גבוהה יותר בהשוואה לקבוצה השנייה, אבל מלבד זאת, שאר המדדים, כגון דיכאון, היו נורמטיביים לחלוטין. אולסון מדגישה שמסקנות המחקר לא חלות על כל הילדים הטרנסג'נדרים ובייחוד לא על אלה שהוריהם מתנגדים לשינוי מגדרי, ומוסיפה כי הורים שיאפשרו לילדיהם לחיות באופן חופשי ופתוח עם הזהות המגדרית שלהם, יאפשרו להם לעבור את התהליך בצורה בריאה ויחזקו את הביטחון העצמי שלהם.


המחקר בהחלט מצביע על כך שתמיכה משפחתית קשורה לבריאות נפשית טובה יותר, ושילדים שמשנים את החזות החיצונית שלהם בכדי שתתאים לזהות המגדרית שלהם לא יאלצו לחוות בעיות נפשיות בעקבות זאת, לפחות לא יותר מכל ילד אחר. עם זאת, חשוב להסתייג ולציין שהרעיון לא נבדק באופן ישיר והתוצאות אינן מוכיחות כי זהו ההסבר היחידי לבריאות הנפשית של הילדים. מחקרים קודמים בנושא הצביעו על שיעור גבוה של בעיות נפשיות בכללן נטיות אובדניות בקרב ילדים טרנסג'נדרים. אך רוב המחקרים שנעשו בנושא ילדים טרנסג'נדרים עד כה עסקו בילדים שמחביאים את הזהות המגדרית האמיתית שלהם ולא באלו שאימצו אותה באופן פומבי. 


הורים מפורסמים במיוחד לילדה טרנסג'נדרית, אשר מיישמים את תוצאות המחקר הלכה למעשה, הם בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי. ההורים הזוהרים מעולם לא הסתירו את הרצון של בתם הביולוגית שיילו להתלבש ולהתנהג כמו בן. 


כבר ב-2008, בראיון לאופרה ווינפרי, סיפר פיט על הרצון שלה להיקרא ג'ון. בגיל שלוש בלבד, שיילו התעקשה להתלבש "כמו בן", ועם הזמן גם ביקשה שיתייחסו אליה כאל בן. ג'ולי ופיט לא נרתעו לרגע מהמנהגים של שיילו, נהפוך הוא, הם החליטו לאפשר לה לחיות את חייה כבן. בכך שימשו דוגמה ומופת להורים תומכים ומקבלים בפני העולם כולו, שמעל הכול חשוב להם שילדיהם יחושו נאהבים ומוגנים.פורומים, פסיכיאטריה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול בציפרלקס ירון 19/11/2019 01:01
  • שלום, אני נוטל ציפרלקס מזה שנתיים-שלוש (20mg מהחצי שנה האחרונה) בעקבות חרדה, מחשבות טורדניות וocd. לאחרונה הגעתי לצומת דרכים בחיים לאחר חזרה מטיול של אחרי צבא ואני מרגיש התעצמות לא פרופורציונלית במחשבות הטורדניות דבר שמוביל להתגברות החרדה עד כדי פאניקה וירידה מורגשת מאוד בביטחון העצמי. כדי להמחיש התחושות, בשבוע האחרון חוויתי הטרדות ומחשבות בלתי פוסקות על המצב שבו אני נמצא כרגע בחיים (חזרה מטיול, תחילת חיפוש כיוון בחיים) ובנוסף תחושה של רגישות יתר עצבות ורצון מתמשך לבכות, תחושה שהינה זרה ואיננה אופיינית לי. אני יודע כי בלבול בשלב שכזה הוא דבר שכיח ולגיטימי אולם ההצפה הנוכחית שאני חווה מהמחשבות וההטרדות גורמת לי לחשוד כי אולי משהו אינו כשורה עם התרופה והיא איננה משפיעה עליי כפי שהשפיעה בעבר. אני יכול להעיד כי הציפרלקס עזר לי רבות בנושא ביטחון עצמי וחרדה אולם אינני יכול להגיד במדויק מה מידת ההשפעה שלה על המחשבות הטורדניות והocd שלתחושתי הן הגורם המרכזי לפאניקה והמצוקה שאני חווה עכשיו. כמה שאלות לי בנושא: 1.האם ייתכן שהתרופה הפסיקה לעבוד כך פתאום? 2. האם ציפרלקס תרופה נכונה לטיפול במחשבות טורדניות וocd? 3. מהו מדד יעיל לכך שתרופה עובדת במצב בו תחושת סובייקטיביות אינן מספקות תמונת מצב בהירה מספיק (כמו במקרה של מחשבות טורדניות וocd)? כמו למשל בדיקה שמודדת את השפעת התרופה על הנוירוטרנסמיטרים? 4. האם לאור האמור לעיל רצוי לשקול לשנות/להוסיף תרופה?

  • + הוסף תגובה
טיפול בציפרלקס דר' אולגה קובלצ׳וק 03/12/2019 22:18
  • תשובות לשאלות: 1. להפרעה טורדנית-כפייתית יכול להיות מהלך של הפגות והחמרות, לכן יתכן ובעקבות שינוי בנסיבות החיים חלה כעת החמרה בתסמינים והמינון שהיה אפקטיבי קודם כעת לא מספיק. 2. כן 3. אין מדד מדוייק מעבר לבדיקה קלינית. לכן חשוב להיות במעקב ל רופא 4. יתכן שכן. מומלץ להוועץ ברופא פסיכיאטר

  • + הוסף תגובה
פריזמה וטיפול הסרת שיער בלייזר תמי פריזמה 02/12/2019 11:13
  • הבת שלי משתמשת בפריזה כבר כמה שנים, כעת היא בת 19 ורוצה לעשות טיפול הסרת שיער בלייזר באמצעות מכשיר שנקרא סופרנו טיטניום SHR אשמח לדעת אם זה בסדר. אבקש גם לדעת האם אפשר לקחת במקביל גלולות נגד הריון מסוג YAZ PLUS

  • + הוסף תגובה
חרדה Niki 06/11/2019 13:12
  • היי,,,יש לי ילד בגיל 14 הסובל לסירוגין מבעית חרדה,,בזמנו טופלנו במספר תרופות ללא הצלחה. כרגע ללא תרופה,,,נמצא במסגרת של בית ספר תומך,,, בעקבות אירוע שוב עלתה רמת החרדה ומסרב ללכת לבית הספר,, לא הייתי רוצה לחזור לפסיכיאטריה שטיפלה בו היות ואבדנו אמון,,יש לציין שטופלו ומטופל בטיפול ריגשי תומך,,בבקשה המלצה לפסיכיאטר המומחה לבעיות חרדה הנוער ובכל המלצות,,,תודה מראש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!