מיני מעקף קיבה: הכירו את הניתוח החדש והיעיל לטיפול בהשמנת יתר

השיטה החדשה לטיפול בהשמנת יתר היא פשוטה יותר, יעילה יותר, בעלת סיכויי הצלחה גבוהים במיוחד ורמת סיכון נמוכה. ד"ר אסנת רזיאל מסבירה כיצד מתבצע ניתוח מיני מעקף קיבה, באיזה אופן הוא משפר את איכות החיים של המטופל ולמי זה מתאים

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 20/03/2016

ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר (ניתוחים בריאטריים) הם אמצעי יעיל ובטוח לירידה במשקל ולמניעת מחלות נלוות להשמנה, כגון סוכרת, היפרליפידמיה, יתר לחץ דם ותשניק נשימה בשינה. עד לא מזמן הניתוחים הנפוצים ביותר בתחום היו מעקף קיבה, ניתוחי טבעת ושרוול קיבה, אך בשנים האחרונות מוצע סוג חדש של ניתוחי קיצור קיבה אשר משלב את היתרונות של שתי המגמות העיקריות בהליכים אלו: הגבלת צריכת המזון והגבלת הספיגה, תוך הפחתה של תופעות הלוואי והסיבוכים. ניתוח זה נקרא מיני מעקף קיבה, או מעקף קיבה בהשקה אחת.  


קרא עוד: דיאטה: למה 95% חוזרים למשקל המקורי?


מהו ניתוח מיני מעקף קיבה?

מיני מעקף קיבה, או מעקף קיבה בהשקה אחת, היא שיטה חדשה לניתוח אשר מציעה הליך ניתוחי פשוט יותר, ירידה טובה יותר במשקל וריפוי מיטבי של סוכרת. לאחר ניתוח מיני מעקף קיבה מושגת ירידה של 70% מעודף המשקל תוך שנה ושל 80% תוך שנתיים, וירידה זו נשמרת במעקב של חמש שנים. כמו כן, רוב מהמטופלים (70-80%) נרפאים מהמחלות הנילוות להשמנה. 


מיני מעקף קיבה

ניתוח מיני מעקף: ירידה של 70% מעודף המשקל תוך שנה


כיצד מתבצע הניתוח?

רוב הניתוחים הבריאטריים מבוצעים בשיטת זעיר פולשנית (לפרוסקופית) והם נחלקים לשני סוגים: ניתוחים המגבילים את נפח הקיבה וניתוחים שבהם נוסף על הגבלת נפח הקיבה - משרים תת-ספיגה על ידי מעקף של חלק מהמעי. 


ניתוח בשיטת מיני מעקף קיבה משלב אלמנטים של ניתוח שרוול קיבה וניתוח מעקף קיבה, ומטרתו להגביל הן את הנפח והן את הספיגה. במהלכו יוצרים כיס קיבה ארוך וצר, שאותו מחברים ללולאת מעי דק, המרוחקת 150-200 ס"מ מתחילת המעי. לולאה זו ארוכה, יחסית למעקף הקיבה הרגיל. 


בשל ההליך הכירורגי הפשוט יותר, ניתן להשיג יתרונות ארוכי טווח המאפיינים את ניתוח המעקף, ובעת ובעונה אחת להקטין את הסיבוכים בניתוח. שיטה זו אף מאפשרת היפוך של הניתוח ביתר קלות, במידת הצורך. 


כבכל ניתוח בריאטרי, יש צורך בהכוונה של המטופל לארוחות קטנות ומאוזנות בתמיכת דיאטנית, לטיפול פסיכולוגי בהפרעות האכילה, ולפעילות גופנית סדירה המסייעת בשמירה על המשקל לאורך זמן. 


מהם היתרונות בשיטה זו?

ככלל, ניתוחים בריאטריים נמצאו יעילים בהפחתת משקל ובריפוי מחלות נלוות להשמנה. למעשה, ניתוח בריאטרי מפחית ב-30% עד 40% את התמותה בקרב אנשים הלוקים בהשמנת יתר חולנית. 


נמצא כי שיטת מיני מעקף קיבה מביאה לתוצאות האופטימליות ביותר: ירידה מיטבית במשקל, המשקל נשמר למשך זמן ארוך יותר בהשוואה לניתוח שרוול קיבה והניתוח בטוח ויעיל. הדבר המשמעותי ביותר הוא שבדומה לשאר הניתוחים הבריאטריים, הניתוח הוא נקודת הפתיחה לירידה במשקל ולשינוי אורח החיים.


למי מתאים הניתוח?

מיני מעקף קיבה הוא חלופה טובה ובטוחה לאנשים הלוקים בהשמנת יתר חולנית, ובמיוחד לאלו הסובלים גם מסוכרת. הוא מתאים גם לאלו שעברו בעבר ניתוח טבעת או שרוול קיבה ועלו במשקל עם השנים. 


מהם הסיכונים בניתוח?

הסיכונים לסיבוכים כתוצאה מניתוח מיני מעקף קיבה די נמוכים, כ-5%. השכיחים בהם הם דימומים וכיבים של אזור ההשקה. סיבוכים אפשריים נוספים, אם כי נפוצים פחות, הינם חסימות ודלף. תופעת לוואי מאוחרת בולטת של הניתוחים היא אנמיה.


קרא עוד: פיטבול: מכון כושר שלם בכדור אחד


פורומים, קיצור קיבה - כרורגיה בריאטרית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח מעקף אחרי שרוול T 15/10/2019 18:54
 • 2013 עברתי ניתוח שרוול. מאז עליתי במשקל. ולא מצליחה לחזור למסלול. האם ניתן לעשות ניתוח מעקף. האם הסיכון גדול יותר בשל הניתוח הקודם? האם התוצאות טובות יותר? על פי מה אחוזי ההצלחה נמדדים? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
מעקף אחרי שרוול ד"ר פבל שמולבסקי 15/10/2019 19:22
 • התשובה היא כן- אפשר לעשות ניתוח מעקף אחרי שרוול. כמו בכול ניתוח חוזר סיכון לסיבוכים מעט גבוה יותר אך עדיין מאוד נמוך. התוצאות טובות מאוד דם מבחינת ירידה וגם שמירה על משקל. לרוב השאלות עניתי בתכנית "בקו הבריאות" עם פרופ' קרסו ומיאי נבו. וכמובן מזמין לפגישה והתייעצות.

 • + הוסף תגובה
ניתוח מעקף/ מיני לאחר שרוול T 15/10/2019 20:16
 • ובהמשך לשאלתי.. לאור העבר שלי...מה עדיף? מיני מעקף ? או מעקף קיבה? אם הכי פחות סיכונים.. ויותר תוצאות. ההחלמה ארוכה / בעייתית לאור זאת שזה ניתוח שני במערכת העיכול?

 • + הוסף תגובה
ניתוח אחרי שרוול ד"ר פבל שמולבסקי 15/10/2019 21:18
 • אני לא ממליץ על מיני מעקף למרות שזה הניתוח הכי שכיח עכשיו בארץ, לדעתי עדיף מעקף קיבה. סיבוכים יכולים להיות אחרי כול ניתוח, לשמחתי ( או לצערי) עשיתי לא מעט ניתוחים חוזרים אחרי שרוול ללא דליפות או דימומים. תוצאות של ניתוח חוזר - מעל 50% ירידה מי עודף משקל ל-5 שנים לפי ספרות. החלמה זהה להחלמה אחרי ניתוח ראשוני- אשפוז של יומיים לפעמים 3 ימים, לרוב אחרי 10-14 יום המטופל חוזר לתפקוד שגרתי. כמובן צריך להיות במעקב דיאטנית ולבצע פעילות גופנית. ועוד פעם- מוכן לתת את כול התשובות בפגישה אישית

 • + הוסף תגובה
ניתוח בקע [שבר] מפשעתי כלאו m/moshe 08/10/2019 19:25
 • לכבוד ד"ר פבל עברתי ניתןח לפני שבועיים ,ניתח חרום לכן לא בכחרתי ולא התכוננתי להיתוח ,אני בן 80 ,אחרי הניתוח סבלתי מידימומים רבים עקב אי הפסקת תרופה לדילול דם . יהיה לי ביקורת אומנם בבית חולים בעוד חודש יש אפשרות לדעת אם הניתוח הצליח ,יש בדיקה כל שהיא ו\או צילום .בתודה מקרב לב מושיקו

 • + הוסף תגובה
ניתוח בקע ד"ר פבל שמולבסקי 11/10/2019 16:38
 • שלום, זאת שאלה שצריך לשאול את המנתח, לא יכול לתת תשובה כול שהיא

 • + הוסף תגובה
ניתוח כיס מרה בשילוב שרוול ענבל 25/09/2019 06:40
 • יש לי אבנים בכיס מרה מומלץ לעשות ניתוח מעוניינת לעשות באותו ניתוח גם שרוול האם מומלץ ביחד ?

 • + הוסף תגובה
כריתת כיס המרה ד"ר פבל שמולבסקי 07/10/2019 18:53
 • כריתת כיס המרה ביחד עם ניתוח שרוול מומלצת בדרך כלל אם אבנים בכיס גורמות לכאבי בטן

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!