מיני מעקף קיבה: הכירו את הניתוח החדש והיעיל לטיפול בהשמנת יתר

השיטה החדשה לטיפול בהשמנת יתר היא פשוטה יותר, יעילה יותר, בעלת סיכויי הצלחה גבוהים במיוחד ורמת סיכון נמוכה. ד"ר אסנת רזיאל מסבירה כיצד מתבצע ניתוח מיני מעקף קיבה, באיזה אופן הוא משפר את איכות החיים של המטופל ולמי זה מתאים
כתבה פרסומית כתבת חסות


ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר (ניתוחים בריאטריים) הם אמצעי יעיל ובטוח לירידה במשקל ולמניעת מחלות נלוות להשמנה, כגון סוכרת, היפרליפידמיה, יתר לחץ דם ותשניק נשימה בשינה. עד לא מזמן הניתוחים הנפוצים ביותר בתחום היו מעקף קיבה, ניתוחי טבעת ושרוול קיבה, אך בשנים האחרונות מוצע סוג חדש של ניתוחי קיצור קיבה אשר משלב את היתרונות של שתי המגמות העיקריות בהליכים אלו: הגבלת צריכת המזון והגבלת הספיגה, תוך הפחתה של תופעות הלוואי והסיבוכים. ניתוח זה נקרא מיני מעקף קיבה, או מעקף קיבה בהשקה אחת.  


קרא עוד: דיאטה: למה 95% חוזרים למשקל המקורי?


מהו ניתוח מיני מעקף קיבה?

מיני מעקף קיבה, או מעקף קיבה בהשקה אחת, היא שיטה חדשה לניתוח אשר מציעה הליך ניתוחי פשוט יותר, ירידה טובה יותר במשקל וריפוי מיטבי של סוכרת. לאחר ניתוח מיני מעקף קיבה מושגת ירידה של 70% מעודף המשקל תוך שנה ושל 80% תוך שנתיים, וירידה זו נשמרת במעקב של חמש שנים. כמו כן, רוב מהמטופלים (70-80%) נרפאים מהמחלות הנילוות להשמנה. 


מיני מעקף קיבה

ניתוח מיני מעקף: ירידה של 70% מעודף המשקל תוך שנה


כיצד מתבצע הניתוח?

רוב הניתוחים הבריאטריים מבוצעים בשיטת זעיר פולשנית (לפרוסקופית) והם נחלקים לשני סוגים: ניתוחים המגבילים את נפח הקיבה וניתוחים שבהם נוסף על הגבלת נפח הקיבה - משרים תת-ספיגה על ידי מעקף של חלק מהמעי. 


ניתוח בשיטת מיני מעקף קיבה משלב אלמנטים של ניתוח שרוול קיבה וניתוח מעקף קיבה, ומטרתו להגביל הן את הנפח והן את הספיגה. במהלכו יוצרים כיס קיבה ארוך וצר, שאותו מחברים ללולאת מעי דק, המרוחקת 150-200 ס"מ מתחילת המעי. לולאה זו ארוכה, יחסית למעקף הקיבה הרגיל. 


בשל ההליך הכירורגי הפשוט יותר, ניתן להשיג יתרונות ארוכי טווח המאפיינים את ניתוח המעקף, ובעת ובעונה אחת להקטין את הסיבוכים בניתוח. שיטה זו אף מאפשרת היפוך של הניתוח ביתר קלות, במידת הצורך. 


כבכל ניתוח בריאטרי, יש צורך בהכוונה של המטופל לארוחות קטנות ומאוזנות בתמיכת דיאטנית, לטיפול פסיכולוגי בהפרעות האכילה, ולפעילות גופנית סדירה המסייעת בשמירה על המשקל לאורך זמן. 


מהם היתרונות בשיטה זו?

ככלל, ניתוחים בריאטריים נמצאו יעילים בהפחתת משקל ובריפוי מחלות נלוות להשמנה. למעשה, ניתוח בריאטרי מפחית ב-30% עד 40% את התמותה בקרב אנשים הלוקים בהשמנת יתר חולנית. 


נמצא כי שיטת מיני מעקף קיבה מביאה לתוצאות האופטימליות ביותר: ירידה מיטבית במשקל, המשקל נשמר למשך זמן ארוך יותר בהשוואה לניתוח שרוול קיבה והניתוח בטוח ויעיל. הדבר המשמעותי ביותר הוא שבדומה לשאר הניתוחים הבריאטריים, הניתוח הוא נקודת הפתיחה לירידה במשקל ולשינוי אורח החיים.


למי מתאים הניתוח?

מיני מעקף קיבה הוא חלופה טובה ובטוחה לאנשים הלוקים בהשמנת יתר חולנית, ובמיוחד לאלו הסובלים גם מסוכרת. הוא מתאים גם לאלו שעברו בעבר ניתוח טבעת או שרוול קיבה ועלו במשקל עם השנים. 


מהם הסיכונים בניתוח?

הסיכונים לסיבוכים כתוצאה מניתוח מיני מעקף קיבה די נמוכים, כ-5%. השכיחים בהם הם דימומים וכיבים של אזור ההשקה. סיבוכים אפשריים נוספים, אם כי נפוצים פחות, הינם חסימות ודלף. תופעת לוואי מאוחרת בולטת של הניתוחים היא אנמיה.


קרא עוד: פיטבול: מכון כושר שלם בכדור אחד


פורומים קיצור קיבה - כרורגיה בריאטרית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מיני מעקף אורלי 25/02/2020 11:35
 • שלום שמי אורלי ואני אחרי ניתוח לב פתוח של תיקון מסתמים וצריבת פרפור כחצי שנה,לאחר הניתוח נוצר לי בקע סרעפתי מאד קשה והייתי רוצה לשמוע חוות דעת אם אפשרי לעשות ניתוח מיני מעקף

 • + הוסף תגובה
מיני מעקף ד"ר פבל שמולבסקי 26/02/2020 22:43
 • שלום, מיני מעקף הוא טיפול להשמנת יתר חולנית ולא לבקע סרעפתי

 • + הוסף תגובה
רפלוקס מיכאל שדרות 13/02/2020 14:43
 • שלום אני כ10 חודשים לאחר ניתוח מיני מעקף הניתוח בוצע כ6 שנים לאחר ניתוח שרוול בשל בעיית רפלוקס,קשה בעיית הרפלולקס לא נפתרה ואף החמירה בבקשה עזור לי מה עליי לעשות אני נאוש!!!

 • + הוסף תגובה
רפלוקס ד"ר פבל שמולבסקי 14/02/2020 18:28
 • שלום, אני אישית מאוד לא ממליץ על ניתוח "מיני" מעקף למטופלים עם רפלוקס, הדרך היחידה לדעתי זה לעבור לניתוח מעקף "מלא". אתה מוזמן לבוא למרפאה שלי בבית חולים מאיר ואשמח לעזור לך.

 • + הוסף תגובה
רפלוקס מיכאל שדרות 14/02/2020 22:00
 • כרגע אני שוקל 63 קילו רזה מאוד גם במצב כזה אפשר לעבור למעקף מלא בגלל הרפלוקס??? חשוב לציין שאינני מעוניין לחזור למצב רגיל ולעלות את כול המשקל בחזרה...

 • + הוסף תגובה
רפלוקס ד"ר פבל שמולבסקי 18/02/2020 19:10
 • כן, אם תהיה הוכחה של רפלוקס בבדיקות גסטרוסקפיה וצילום בליעה אפשר לעבור למעקף קיבה

 • + הוסף תגובה
שרוול או מיני מעקף נטלי 11/02/2020 20:30
 • מה יותר מומלץ לבחורה צעירה אמא לאחד שעוד מתכננת כמה הריונות בהמשך כמובן לאחר בדיקות ואישור וועדה לניתוח הכל אצלי תקין ואני יכולה לבחור ואני ממש מתלבטת

 • + הוסף תגובה
שרוול או מיני מעקף ד"ר פבל שמולבסקי 12/02/2020 12:32
 • מאוד לא ממליץ על ניתוח מיני מעקף אם את מתכננת הריונות

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!