//

מיני מעקף קיבה: הכירו את הניתוח החדש והיעיל לטיפול בהשמנת יתר

השיטה החדשה לטיפול בהשמנת יתר היא פשוטה יותר, יעילה יותר, בעלת סיכויי הצלחה גבוהים במיוחד ורמת סיכון נמוכה. ד"ר אסנת רזיאל מסבירה כיצד מתבצע ניתוח מיני מעקף קיבה, באיזה אופן הוא משפר את איכות החיים של המטופל ולמי זה מתאים
כתבה פרסומית כתבת חסות


ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר (ניתוחים בריאטריים) הם אמצעי יעיל ובטוח לירידה במשקל ולמניעת מחלות נלוות להשמנה, כגון סוכרת, היפרליפידמיה, יתר לחץ דם ותשניק נשימה בשינה. עד לא מזמן הניתוחים הנפוצים ביותר בתחום היו מעקף קיבה, ניתוחי טבעת ושרוול קיבה, אך בשנים האחרונות מוצע סוג חדש של ניתוחי קיצור קיבה אשר משלב את היתרונות של שתי המגמות העיקריות בהליכים אלו: הגבלת צריכת המזון והגבלת הספיגה, תוך הפחתה של תופעות הלוואי והסיבוכים. ניתוח זה נקרא מיני מעקף קיבה, או מעקף קיבה בהשקה אחת.  


קרא עוד: דיאטה: למה 95% חוזרים למשקל המקורי?


מהו ניתוח מיני מעקף קיבה?

מיני מעקף קיבה, או מעקף קיבה בהשקה אחת, היא שיטה חדשה לניתוח אשר מציעה הליך ניתוחי פשוט יותר, ירידה טובה יותר במשקל וריפוי מיטבי של סוכרת. לאחר ניתוח מיני מעקף קיבה מושגת ירידה של 70% מעודף המשקל תוך שנה ושל 80% תוך שנתיים, וירידה זו נשמרת במעקב של חמש שנים. כמו כן, רוב מהמטופלים (70-80%) נרפאים מהמחלות הנילוות להשמנה. 


מיני מעקף קיבה

ניתוח מיני מעקף: ירידה של 70% מעודף המשקל תוך שנה


כיצד מתבצע הניתוח?

רוב הניתוחים הבריאטריים מבוצעים בשיטת זעיר פולשנית (לפרוסקופית) והם נחלקים לשני סוגים: ניתוחים המגבילים את נפח הקיבה וניתוחים שבהם נוסף על הגבלת נפח הקיבה - משרים תת-ספיגה על ידי מעקף של חלק מהמעי. 


ניתוח בשיטת מיני מעקף קיבה משלב אלמנטים של ניתוח שרוול קיבה וניתוח מעקף קיבה, ומטרתו להגביל הן את הנפח והן את הספיגה. במהלכו יוצרים כיס קיבה ארוך וצר, שאותו מחברים ללולאת מעי דק, המרוחקת 150-200 ס"מ מתחילת המעי. לולאה זו ארוכה, יחסית למעקף הקיבה הרגיל. 


בשל ההליך הכירורגי הפשוט יותר, ניתן להשיג יתרונות ארוכי טווח המאפיינים את ניתוח המעקף, ובעת ובעונה אחת להקטין את הסיבוכים בניתוח. שיטה זו אף מאפשרת היפוך של הניתוח ביתר קלות, במידת הצורך. 


כבכל ניתוח בריאטרי, יש צורך בהכוונה של המטופל לארוחות קטנות ומאוזנות בתמיכת דיאטנית, לטיפול פסיכולוגי בהפרעות האכילה, ולפעילות גופנית סדירה המסייעת בשמירה על המשקל לאורך זמן. 


מהם היתרונות בשיטה זו?

ככלל, ניתוחים בריאטריים נמצאו יעילים בהפחתת משקל ובריפוי מחלות נלוות להשמנה. למעשה, ניתוח בריאטרי מפחית ב-30% עד 40% את התמותה בקרב אנשים הלוקים בהשמנת יתר חולנית. 


נמצא כי שיטת מיני מעקף קיבה מביאה לתוצאות האופטימליות ביותר: ירידה מיטבית במשקל, המשקל נשמר למשך זמן ארוך יותר בהשוואה לניתוח שרוול קיבה והניתוח בטוח ויעיל. הדבר המשמעותי ביותר הוא שבדומה לשאר הניתוחים הבריאטריים, הניתוח הוא נקודת הפתיחה לירידה במשקל ולשינוי אורח החיים.


למי מתאים הניתוח?

מיני מעקף קיבה הוא חלופה טובה ובטוחה לאנשים הלוקים בהשמנת יתר חולנית, ובמיוחד לאלו הסובלים גם מסוכרת. הוא מתאים גם לאלו שעברו בעבר ניתוח טבעת או שרוול קיבה ועלו במשקל עם השנים. 


מהם הסיכונים בניתוח?

הסיכונים לסיבוכים כתוצאה מניתוח מיני מעקף קיבה די נמוכים, כ-5%. השכיחים בהם הם דימומים וכיבים של אזור ההשקה. סיבוכים אפשריים נוספים, אם כי נפוצים פחות, הינם חסימות ודלף. תופעת לוואי מאוחרת בולטת של הניתוחים היא אנמיה.


קרא עוד: פיטבול: מכון כושר שלם בכדור אחד


פורומים קיצור קיבה - כרורגיה בריאטרית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הקאות אביב 03/08/2020 20:19
 • שלום דר', אני משורוול + טבעת. [עשיתי טבעת, ואחרי כמה שנים גם שרוול. לא הוצאתי את הטבעת]. בשנה האחרונה אני מקיא בלי הכרה. אוכל-מקיא, אוכל-מקיא. ככה כל יום וכל היום. בערך 80% מהאוכל ומהנוזלים שאני בולע, אני מקיא. ליטרים שלמים ביום, של נוזלים ואוכל. אני לא חושב שאני אוכל מעט מדי, או שהקיבה שלי ''קטנה מדי'', כי עובדה שלמרות שירדתי די הרבה במשקל, אני עדיין סובל מעודף משקל [160/95]. עשיתי שיקוף, ואין בקע סרעפתי. האם שמעת על מקרה כזה? מה היית ממליץ לי? [חוץ מהמלצה ''תפסיק לאכול''?] תודה רבה אביב

 • + הוסף תגובה
הקאות ד"ר פבל שמולבסקי 04/08/2020 11:51
 • שלום אביב לא חשבתי להמליץ לא לאכול... קודם כול לא לגמרי ברור איך בוצע שרוול ללא הוצאת טבעת. קיימות סיבות אחרות להקאה אחרי ניתוח, אתה לא לבד. בקע סרעפתי רק אחת מהן. ואין לי ספק שצריך לעזור לך וככול הנראה להציא את הטבעת ו"לתקן" את השרוול או לעבור לניתוח אחר. חייבים להיפגש, אבקש להביא לפגישה גם את הצילומים וגם פענוח של שיקוף. אתה יכול למצוא איתי קשר דרך טלפון באחר infomed. בברכה דר שמולבסקי

 • + הוסף תגובה
אכילה ריגשית לולה 25/07/2020 21:25
 • ציינתי בהתחלה אצל הרופא כדי לנפח ולקבל כן המלצה לניתוח ולהתחיל הליך שעברתי הפלה ומאז עליתי. אבל אין קשר תמיד הייתי בסביבות ה90-100 כן עליתי אבל 7-10 קילו ולא 20-30 כמו שציינתי.הקצנתי בכוונה והבנתי שלא מקבלים לניתוח בגלל ״אכילה ריגשית״ וצריך המלצה מפסיכיאטר וכאלה. זה נכון? יכולים כן להבין שאין קשר ולקבל את זה?

 • + הוסף תגובה
אכילה רגשית ד"ר פבל שמולבסקי 26/07/2020 11:56
 • החלטה מתקבלת ע''י ועדה בריאטרית לפי קריטריונים של משרד הבריאות אחרי הכנה מתאימה למטופל, לפעמים יש צורך גם בהתייעצות פסיכיאטרית.

 • + הוסף תגובה
מה הסיכוי שלי רינה 01/07/2020 00:07
 • הי אני בת 29 שוקלת 86 גובה 1.57 הbmi שלי זה 35 נסעתי הכל כדי לרדת במשקל ולא מצליחה אני בדיכאון מזה ויש לי שחלה פוליצסטית אני רוצה להכנס להיריון ולא מצליחה,מה הסיכוי שיאפשרו לי ניתוח

 • + הוסף תגובה
סיכוי לניתוח ד"ר פבל שמולבסקי 02/07/2020 20:37
 • שלום, עם BMI 35 ובהיות פוריות את יכולה לעבור ניתוח לירידה במשקל. אשמח לעזור לך

 • + הוסף תגובה
אשמח לעזרה רינה 15/07/2020 01:44
לקבוע פגישה ד"ר פבל שמולבסקי 15/07/2020 11:49
 • שלום צריכים לקבוע פגישה, תתקשרי אלי בבקשה דרך טלפון קישור באתר שלי ונתקדם

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!