//

מחקר מצא: תמרים מפחיתים הסיכון לסרטן המעי הגס

מחקר חדש בחן את הקשר בין תמרים לסרטן המעי הגס - והעלה ממצאים מפתיעים. כיצד הפך הסמל הכי ישראלי למזון בעל סגולות רפואיות נעלות ומדוע הוא עשוי להגן על הגוף מפני תהליכים סרטניים?
כתבה פרסומית כתבת חסות


לכבוד חודש המודעות לסרטן המעי הגס, החל החודש, פורסמו תוצאותיו של מחקר חדש אשר בחן את השפעתם של תמרים על בריאותנו. הממצאים המפתיעים מייחסים לתמר, פרי עתיר סיבים תזונתיים, נוגדי חמצון (פוליפנולים), מגנזיום, סידן ואשלגן, סגולות רפואיות יוצאות דופן בשיפור תפקודה של מערכת העיכול ובמניעת תהליכים סרטניים במעי. 


קרא עוד: המצעד: מהם הפירות היבשים הבריאים ביותר?


בשל היותו מקור לאנרגיה זמינה התמר משמש כתחליף לנשנוש מתוק עבור אנשים רבים. ה"ממתק" הטבעי ידוע בערך התזונתי הגבוה שלו ובכך שהוא בריא ללב ולמערכת העיכול וכן מסייע במניעת מחלות ודלקות בגוף. כעת, על סמך הממצאים החדשים, ניתן להוסיף לרשימת היתרונות שלו גם הגנה מפני תהליכים סרטניים במעי.


תמרים מפחיתים סיכון לסרטן המעי הגס

התמר: עתיר סיבים תזונתיים ונוגדי חמצון


לפי המחקר: 7 תמרים ביום מפחיתים את הסיכוי לחלות בסרטן המעי הגס 

מרב מור-אופיר, תזונאית קלינית M.Sc. ויועצת מדעית למועצת הצמחים, מסבירה כי במסגרת המחקר בדקו חוקרים אנגלים כיצד הוספת תמרים לתפריט היומי למשך שלושה שבועות משפיעה על מערכת העיכול. "במחקר השתתפו 21 נבדקים בריאים בגילאי 55-18, אשר פוצלו לשתי קבוצות באופן רנדומלי. קבוצה אחת קיבלה תוספת של כ-50 גרם תמרים ליום (שבעה תמרים קטנים) ואילו הקבוצה השנייה קיבלה תערובת של סוכרים". 


"בסיום המחקר, בו נמדדו פרמטרים שונים הקשורים לתפקוד מערכת העיכול ובריאותה, נמצא כי צריכת תוספת התמרים תרמה לעליה של כ-20% בכמות ה'יציאות' ביחס לקבוצה השנייה. יתר על כן, צריכת התמרים תרמה לירידה משמעותית ברמות האמוניה בצואה, בהשוואה לרמות שנמדדו לפני הניסוי, המהוות סמן ביולוגי הקשור לסיכון לסרטן. החוקרים הסבירו את הירידה ברמת האמוניה בכך שחיידקי המעי ניצלו את המרכיבים הפחמימתיים של התמר לטובת אספקת אנרגיה והפחתת יצירה של חומרים רעילים (כגון האמוניה, שמקורה בניצול של תוצרי חלבונים – ג"ש)". 


מור אופיר מוסיפה כי לפי ממצאי המחקר צריכת התמרים למשך שלושה שבועות תרמה גם לירידה ביכולת של המים בצואה להזיק לחומר התורשתי (DNA). "נזק לחומר התורשתי של תאי אפיתל המעי אף הוא עשוי להיות קשור להתפתחות תהליכים סרטניים. כמו כן, מים שנאספו מהצואה לאחר צריכת התמרים הראו מגמה של עיכוב התרבות תאים סרטניים, בהשוואה למים שנאספו לאחר טיפול הביקורת". 


"ממצאים אלה מצביעים על הפוטנציאל של פרי התמר, העשיר הן בסיבים תזונתיים והן בנוגדי חמצון, לתרום לתפקוד תקין של מערכת העיכול ולהפחתת הסיכון להתפתחות תהליכים סרטניים בה", מסכמת מור אופיר.  פורומים אייפק (IPEC)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חוסר תקוה דורון 14/07/2020 09:26
 • התקופה האחרונה לא עשתה טוב.. אני לא רואה תקוה במדינה הזו, ומרגיש ייאוש וחוסר חשק. איך אייפק יכול לעזור? מחפש דרך..

 • + הוסף תגובה
מחפש דרך נורית 14/07/2020 09:57
 • דורון אני מבינה את הקושי שלך. אנחנו חיים כרגע בתקופה לא פשוטה גם בריאותית וגם כלכלית. תקופה שאף אחד מאיתנו לא התנסה בה. התקוה שאתה יכול לראות באופק שבהיסטוריה גם התקופות החשוכות ביותר עברו והעולם התאושש וחזר ביתר שאת... צריך המון סבלנות שלפעמים נדמה לנו שאין, אבל בתוכנו ישנם כוחות שאנחנו לא מודעים להם. תנסה לדבר איתי או עם מטפל אייפק בסביבתך. ואנא אל יאוש

 • + הוסף תגובה
אלרגיה ואביב נויה 27/05/2020 09:29
 • תוכלי להסביר איך השיטה מסייעת באלרגיה שמופיעה בכל אביב וכלום לא עוזר??? תודות

 • + הוסף תגובה
אלרגיה באביב נורית 09/06/2020 10:52
 • שלום נויה שיטת אייפק נוצרה במקור לטפל באלרגיות. עוברים איבחון מקיף אצל מטפל מוסמך להגיע לשורש הבעיה , אחר כך ישנו תהליך טיפולי שעוזר במיקרים רבים מאד

 • + הוסף תגובה
איך לאזן את עצמי יעל 27/05/2020 21:32
 • שלום רב. אני מרגישה חוסר איזון. מדובר בעייפות חוסר חשק לעשות דברים ריקנות איך אפשר לאזן את עצמי בעזרת אייפק? תודה,

 • + הוסף תגובה
המשך יעל 27/05/2020 21:32
אכן אפשר לעזור בשיטת אייפק נורית 09/06/2020 10:30
 • אפשר לעזור בשיטת אייפק, אבל את צריכה להגיע למטפל מוסמך שיאבחן את שורש הבעייה ואז לטפל

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!