לא צריך להימנע ממים: הכירו את ניתוח המסטואיד החדשני

דלקת כרונית של האוזן התיכונה עלולה להוביל לצורך בניתוח ולפגיעה משמעותית בשמיעה. ניתוח מסטואיד חדשני, שכבר במהלכו מבוצע שיקום של האוזן, מגדיל את הסיכוי לשיפור השמיעה – ואינו מחייב הימנעות ממים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 22/03/2016

תאי המסטואיד הם תאים שנמצאים בעומק עצם הגולגולת, מאחורי האפרכסת. הם מחוברים בתעלה צרה אל חלל האוזן התיכונה ומשמשים כחללי מאגר לאוויר שנמצא בתוך האוזן. קיומו של אוויר באוזן התיכונה הוא תנאי לתפקוד תקין של האוזן. 


כיצד עלולה דלקת אוזניים לפגוע בתאי המסטואיד?

דלקת חריפה של האוזן התיכונה מתפשטת לעתים קרובות אל המסטואיד ויכולה להתבטא בכאב, הזדקרות האפרכסת, אודם ונפיחות של העור מאחורי האפרכסת. דלקת כרונית תתבטא בניקוב של עור התוף והפרשה מוגלתית תמידית מהאוזן. 


דלקת כרונית של האוזן והמסטואיד יכולה לגרום להיווצרות של רקמת כולסטאטומה, המורכבת מקליפות תאי עור והפרשה הדומה לשעווה ומהווה קרקע לגידול חיידקים. רקמת הכולסטאטומה פוגעת באוזן וברקמות שסביבה ועלולה גם לפגוע בעור התוף ובעצמות השמיעה, לחדור אל תוך מערכת שיווי המשקל ולגרום לסחרחורת, לתוך האוזן הפנימית ולגרום לחירשות ואף להגיע אל המוח ולפגוע בפעילותו.


קראו עוד: באמת לא צריך אנטיביוטיקה? כל הדרכים לטיפול בדלקת אוזניים


דלקת כרונית של האוזן והמסטואיד עם כולסטאטומה מחייבת לבצע באופן מיידי ניתוח לסילוק הכולסטאטומה, במטרה למנוע את התפשטותה לרקמות שסביבה. הניתוח לסילוק הכולסטאטומה נקרא ניתוח מסטוידקטומיה.


הכירו את ניתוח המסטואיד החדשני

ניתוח מסטואיד חדשני: כעת ניתן לקבל את היתרונות גם של הניתוח הרדקלי וגם של השמרני


כיצד מתבצע ניתוח מסטוידקטומיה?

ניתוח מסטואידקטומיה מבוצע בהרדמה כללית, בגישה נסתרת מאחורי האפרכסת. בניתוח נפתחים כל תאי המסטואיד ומטרתו היא סילוק רקמת הכולסטאטומה. ניתוח מסטוידקטומיה מתבצע כבר שנים רבות בשתי דרכים עיקריות: ניתוח שמרני וניתוח רדיקלי, כאשר לכל אחד משני הניתוחים הללו יתרונות וחסרונות. ניתוח שמרני 

בניתוח שמרני מסלק המנתח רק את הכולסטאטומה ואת הרקמות שנפגעו ומשאיר את האוזן שלמה. בכך הוא מאפשר לבצע בעתיד ניתוח לשיפור השמיעה. 


החיסרון בניתוח זה הוא בשכיחות הגבוהה של חזרת הכולסטאטומה. לכן ניתוח זה מבוצע כיום לעתים רחוקות בלבד, רק כאשר הכולסטאטומה קטנה וגלויה, כך שהמנתח יכול להיות בטוח בסבירות גבוהה שהכולסטאטומה סולקה במלואה. ניתוח רדיקלי 

הניתוח הרדיקלי הוא ניתוח נרחב יותר שבו מסולקות כל רקמות האוזן, כולל עור התוף, עצמות השמיעה ודפנות האוזן. היתרון בסוג זה של ניתוח הוא בכך ששכיחות חזרת הכולסטאטומה קטנה בהרבה מזו שבניתוח השמרני. 


החיסרון הגדול בסוג זה של ניתוח נובע מכך שהוא בלתי הפיך. האוזן נשארת פתוחה ולכן צריך להימנע מכניסת מים לתוכה לכל החיים. בנוסף, לא ניתן לשקם את השמיעה. 


מרבית ניתוחי המסטואיד המבוצעים כיום בישראל הם ניתוחים רדיקלים. כאשר הניתוח מבוצע בילדים הם הופכים להיות "נכי מים", כלומר הם אינם יכולים להיכנס לבריכה או לים, מה שמקשה על חייהם מאוד במדינה כמו שלנו.MAPRO: ניתוח מסטואיד חדשני

מזה מספר שנים שבעולם ובישראל מבוצע ניתוח מסטואיד חדשני, הנקרא ניתוח MAPRO. בניתוח MAPRO מסירים את הכולסטאטומה, עצמות השמיעה, עור התוף ודפנות האוזן, כמו בניתוח רדיקלי. אך בניגוד לניתוח הרדיקלי, בניתוח MAPRO מבוצע באותו ההליך גם ניתוח שיקום במהלכו דופן האוזן מנוסרת ומוחזרת, מושתל עור תוף חדש שנלקח מרקמות הסביבה ומושתלות עצמות שמיעה חדשות. בדרך זו ניתן בניתוח אחד לקבל את היתרונות גם של הניתוח הרדקלי וגם של השמרני. 


בתוצאה הסופית, לאחר ההחלמה וקליטת השתלים, מראה האוזן תקין וללא עיוותים. גם עור התוף תקין וכך ניתן להיכנס למים וכמובן לשפר את השמיעה. הניתוח ארוך מעט יותר מהניתוח הרדיקלי אך יתרונותיו הגדולים – מניעת נכות ואי יצירת עיוות ניתוחי - עולים על חסרונותיו.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יונה קרוננברג השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תחושת הדהוד/רעד באוזן אחת . 07/12/2019 14:58
 • כבר כמה שנים שיש לי תופעה מוזרה באוזן שמאל- כאשר יש רעש שמגיע מצד ימין שלי (בדרך כלל דיבור של הרבה אנשים או אפילו רק בן אדם אחד), אני מרגישה שיש מין רעידות כאלה באוזן שמאל, תחושה כזו של תהודה..כאילו הרעש שנכנס לאוזן ימין סוג של מהדהד באוזן שמאל. זה קורה רק באוזן שמאל ורק כשיש רעש שמגיע מצד ימין שלי. כשזה התחיל לפני כמה שנים (בערך לפני 7 שנים) זה הופיע במקביל לסחרחורות, חוסר שיווי משקל, תופעה של צפצוף באוזן אחת תוך כדי אטימות של האוזן השנייה. ביצעתי בתקופה הזו כמה בדיקות שיצאו תקינות וגם טופלתי בסטונרון והכל די חלף, אבל הצפצופים והתופעה של ההדהוד נשארו אם כי בתדירות נמוכה יותר ובצורה שפחות מציקה. אני חושבת שההדהוד שוב התחזק לאחרונה וזה ממש מציק ומטריד (אני חשה צורך לסתום את האוזן הימנית כשמדברים בצד ימין שלי כדי שלא יהיה את ההדהוד באוזן שמאל). אני אפנה עם זה שוב לרופא המשפחה אבל עד שאעבור בדיקות ותהיה לי תשובה אשמח לדעת ממה זה יכול להיגרם ומה זה יכול להיות. חיפשתי בכל האינטרנט גם בעברית וגם באנגלית ולא מצאתי כמעט מידע לגבי ההדהוד/הרעידות.

 • + הוסף תגובה
רוק עם דם בבוקר לאחר השינה מירי 25/04/2013 15:19
 • שלום רב. אני בת 55 מעשנת. בחודש האחרון אני קמה בבוקר עם דם ברוק. במשך היום אין לי את התופעה הזאת. אין לי בעיות בחניכיים. בכל לילה ובוקר אני מצחצת את השניים ומגרגרת עם מים ומלח. האם חלילה בעיה בראות? מה יכולה להיות הסיבה? אודה על תשובתכם.

 • + הוסף תגובה
רוק דמי לאחר השינה דר' אמנון שמושקוביץ 26/04/2013 17:23
 • שלום מירי . במהלך הלילה אנו נוטים לנשום דרך הפה. במהלך השינה יש הפרשת רוק מופחתת ועל כן ניגרם יבש בריריות הלוע. עקב זאת קיימים חיידקים הגורמים לריח רע בלוע. בנוסף, עקב היובש של הריריות, יש נימי דם קטנים בריריות החניכיים שמתפוצצים וגורמים להפרשה דמית. גם העישון משחק תפקיד בהיגיינה חרודה של ריריות הלוע. בהנחה שזה מופיע רק לאחר השינה ולא במהלך היום , נראה לי שאין לך סיבה גדולה לחשוש אך כאמור אני כאן מדבר רק באופן תיאורטי כי לא בדקתי אותך על כן ממליץ על מנת להיות בטוח לפנות לבדיקת רופא שיניים ורופא אאג על מנת לבחון אם אין פתולוגיה נוספת היכולה לגרום לדימומים הנ"ל.

 • + הוסף תגובה
אני בדיוק עם אותה הבעיה שחר 04/05/2013 23:37
 • יש לי את אותה התופעה בדיוק.הייתי אצל אאג,רופא ריאות,מומחית פה ולסת וגסטרו..לטענת כולם המקור הוא יובש בריריות במהלך הלילה היות וישנה עם פה פתוח. אם זה מרגיע אותך:) אני ממש נלחצתי בהתחלה שהמקור הוא מהריאות גם.

 • + הוסף תגובה
גם אני אבי 22/04/2018 06:56
 • גם אני הבחנתי בכתמים אדומים בליחה של הבוקר (אני לא מעשן) אבל עכשיו נרגעתי לנוכח התשובות שקדמו לי אני בן 52

 • + הוסף תגובה
גם אני :) מאיה 22/01/2019 08:07
 • תודה גם לי קרה הבוקר. ותשובת הרופא הרגיעה אותי.

 • + הוסף תגובה
עומר עומר 27/08/2019 07:57
בת 30 לא מעשנת.נשואה למעשן. מיכל 05/12/2019 23:27
 • אותה תופעה.אבל רוק ממש דמי וכהה.,תקופה ארוכה (יותר משנתיים.)יש סיבה לדאגה או לבדיקות?

 • + הוסף תגובה
שקד שלישי בגודל 17 מ״מ רואן 05/12/2019 18:23
 • אני בת 27, שואלת לגבי שקד שלישי בגודל 17 מ״מ ואדנואיטים לא מוגדים, האם זה נחשב תקין?? (פניתי לצילום רנטגן בגלל שקשה לי לנשום דרך האף)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!