עובדים יותר מ-46 שעות בשבוע? אתם בסיכון מוגבר למחלות לב

הישראלים מורגלים לתרבות של עבודת יתר אך על פי מחקר חדש – ההרגל הזה עלול לעלות לנו בבריאות: שעות ארוכות בעבודה מעלות את הסיכון למחלות לב. כל הפרטים על המחקר המדאיג
כתבה פרסומית כתבת חסות


מספר שעות העבודה בישראל גבוה במידה ניכרת מהממוצע במדינות ה- OECD. רק לאחרונה נמצא כי בתל אביב עובדים יותר שעות מאשר בניו יורק, לונדון או פריז – כ-40 שעות בשבוע בממוצע. נתונים אלו מדאיגים במיוחד לאור תוצאותיו של מחקר חדש, לפיו שהייה ממושכת בעבודה עלולה להעלות את הסיכון למחלות לב. 


קראו עוד: מחקר מצא: 12.6 מיליון מקרי מוות בשנה משויכים לתנאי סביבה גרועים


במסגרת המחקר, אשר נעשה באוניברסיטת טקסס ופורסם בגיליון האחרון של המגזין האקדמי Occupational and Environmental Medicine, החוקרים עקבו אחר יותר מ-1,900 אנשים שעובדים שעות מרובות ביום, במשרה מלאה - במשך 10 שנים או יותר. נמצא כי בקרב 43% מהנבדקים אובחנה בעיה הקשורה למחלות לב וכלי דם (CVD), כגון תעוקת חזה, מחלת לב כלילית, אי ספיקת לב, התקף לב, לחץ דם גבוה או שבץ.


בקרב 43% מהנבדקים אובחנה בעיה הקשורה למחלות לב וכלי דם


שעה נוספת בשבוע מעלה ב-1% את הסיכוי למחלות לב

בקרב אנשים העובדים במשרה מלאה במשך 10 שנים לפחות - שעה אחת נוספת בשבוע מעלה ב-1% את הסיכוי שלהם לחלות במחלת לב. בקרב אלו העובדים יותר מ-46 שעות בשבוע הסיכוי לחלות במחלות לב גבוה אף יותר. כמו כן, בקרב אלה העובדים 55 שעות בשבוע הסיכון למחלות לב גבוה ב-16% ובקרב העובדים 60 שעות בשבוע הסיכוי גבוה ב-35%. 


הקשר בין לחץ בעבודה לבין הסיכון למחלות לב כבר מצא אישוש במחקרים קודמים. מחקר שנעשה על ידי משרד הבריאות והבטיחות הבריטי על עובדי בית החולים הצביע על כך שלחץ ממושך בעבודה גרוע ללב משמעותית יותר מהשמנה או הזדקנות. ואילו מחקר אחר, אשר בחן במשך יותר מ-20 שנה מאות עובדים בריאים בתעשיית המתכת בפינלנד, מצא כי לעובדים בלחץ גבוה היה סיכוי גדול פי 2.2 לתמותה ממחלות לב.  


תוצאות המחקר הנוכחי, כאמור, מוכיחות כי אנשים שעובדים שעות רבות הם בעלי סיכון גבוה יותר למחלות לב. כעת נותר רק לקוות שתוצאות מדאיגות אלה יתרמו להעלאת המודעות להשלכותיה של תרבות עבודת היתר, ועל הפוטנציאל ההרסני שלה עבור ישראלים רבים.  


קראו עוד: שלב אחרי שלב: כך תבצעו החייאה - ותצילו חיים


פורומים הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לחץ דם שלום 23/03/2020 14:01
 • שלום וברכה רציתי לדעת אני בן 20+ והרופא מסתפק האם יש לי לחץ דם או שזה חלוק הלבן שברגע שאני רואה מד לחץ דם אני מתחיל לישתגע ההיתי צריך לעשות בדיקות לראות אך עדין לא עשיתי מזה אומר לגבי קורונה ולחץ דם לצעירים האם זה נחשב מי הקבוצות סיכון שצריך ליזהר כמו מבוגרים או שזה פחות מסוכן מי מבוגרים

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 26/03/2020 10:52
 • היי שלום, מעטים מאוד יחסית האנשים בגילאי ה-20 שסובלים מיתר לחץ דם. בקבוצה זאת גם כאלה שסובלים מל״ד גבוה, הדבר לא פעם נובע מסיבות אחרות שחשוב לבדוק ולשלול אותן. בגלל שהנושא הוא נושא חדש אין ממש מידע על מה שסיכון של בן 20+ עם יתר לחץ דם אבל במקומך לא הייתי חושב על הקורונה בכלל. הסיכון שלך, גם אם טיפה גבוה יותר, עדיין קטן מאוד אבל אם חלילה יש משהו בגוף שלמשל מפריש הורמונים שמעלים לחץ דם, ולא מגלים אותו בזמן, זה עלול להיות מסוכן. בקיצור. חשוב לעשות בירור מלא ולהבין האם בכלל יש יתר לחץ דם ואם יש, מה יכולה להיות הסיבה שלו.

 • + הוסף תגובה
דליפה קלה-בינונית וקורונה ארתורו 19/03/2020 18:31
 • שלום רב, יש לי דליפה קלה עד בינונית במסתם המיטראלי. הדליפה יציבה ומולדת - נובעת ממבנה מסתם מוארך. קראתי שמכיוון שהוירוס תוקף את הלב, אנשים בעלי בעיות דליפה שבאופן רגיל נסבלות עלולים להינזק מהמחלה. האם אני נחשב בקבוצת סיכון שצריכה לנקוט בזהירות יתר נגד הידבקות בוירוס הקורונה? תודה האבחנה שלי: Mitral Regurgitation non-rheumatic Mild-Moderate MR LA32mm MVP Posterior Leaflet > Ant with mild-moderate MR

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 26/03/2020 10:45
 • ארתורו שלום, הוירוס תוקף בעיקר את הריאות. אנשים עם מחלות לב אכן נמצאים בסיכון מוגבר אך אין עדיין נתונים לכמת את הסיכון המוגבר בכל סוג של מחלת לב. הבעיה שאתה סובל ממנה היא בעיה קלה בסה״כ. כמו כל אזרח במדינה, ממליץ גם לך לשמור על הכללים וההוראות בקפדנות, ללא קשר לרמת הסיכון שלך.

 • + הוסף תגובה
הפרעת קצב לב יפעת 19/03/2020 12:52
 • היי שלום רב אני יפעת בת 23 לאחרונה עברתי ניתוח כריתת כיס מרה בעקבות אבנים ואני אחרי לידה 4 חודשים, בחודשיים האחרונים אני חשה פעימת לב מוזרה כל כמה דקות בעיקר בשעות הלילה כאילו קופץ הלב וזה מאוד מלחיץ אותי. יש לציין שאני בכלל לא פעילה גופנית מאז תחילת ההריון. אשמח לייעוץ תודה.

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 26/03/2020 10:42
 • היי יפעת, סליחה על התגובה המאוחרת, תקופה עמוסה. מה שאת מתארת מתאים מאוד ל״פעימות מוקדמות״ שהינן תופעה מאוד רווחת וברוב המוחלט של המקרים חסרת כל סיכון או משמעות למעט העובדה כי יכולה להפריע לאנשים מסויימים. מומלץ לעשות בירור בסיסי שכולל אקו לב (לראות שהלב תקין מבחינת מבנה ותפקוד), בדיקת הולטר (מקליטה 24 שעות את קצב הלב ומכמתת את הפעימות הללו) ומבחן מאמץ לראות מה קורה בזמן מאמץ מבחינת קצב הלב והפעימות. בהנחה שאין לך סיפור משפחתי של מוות פתאומי ולא היו ארועי התעלפות בלתי מוסברים בזמן האחרון, אין שום דחיפות בעניין. ניתן להשלים את הבירור לאחר שענייני הקורונה יכנסו לשליטה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!