עובדים יותר מ-46 שעות בשבוע? אתם בסיכון מוגבר למחלות לב

הישראלים מורגלים לתרבות של עבודת יתר אך על פי מחקר חדש – ההרגל הזה עלול לעלות לנו בבריאות: שעות ארוכות בעבודה מעלות את הסיכון למחלות לב. כל הפרטים על המחקר המדאיג

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 23/03/2016

מספר שעות העבודה בישראל גבוה במידה ניכרת מהממוצע במדינות ה- OECD. רק לאחרונה נמצא כי בתל אביב עובדים יותר שעות מאשר בניו יורק, לונדון או פריז – כ-40 שעות בשבוע בממוצע. נתונים אלו מדאיגים במיוחד לאור תוצאותיו של מחקר חדש, לפיו שהייה ממושכת בעבודה עלולה להעלות את הסיכון למחלות לב. 


קראו עוד: מחקר מצא: 12.6 מיליון מקרי מוות בשנה משויכים לתנאי סביבה גרועים


במסגרת המחקר, אשר נעשה באוניברסיטת טקסס ופורסם בגיליון האחרון של המגזין האקדמי Occupational and Environmental Medicine, החוקרים עקבו אחר יותר מ-1,900 אנשים שעובדים שעות מרובות ביום, במשרה מלאה - במשך 10 שנים או יותר. נמצא כי בקרב 43% מהנבדקים אובחנה בעיה הקשורה למחלות לב וכלי דם (CVD), כגון תעוקת חזה, מחלת לב כלילית, אי ספיקת לב, התקף לב, לחץ דם גבוה או שבץ.


בקרב 43% מהנבדקים אובחנה בעיה הקשורה למחלות לב וכלי דם


שעה נוספת בשבוע מעלה ב-1% את הסיכוי למחלות לב

בקרב אנשים העובדים במשרה מלאה במשך 10 שנים לפחות - שעה אחת נוספת בשבוע מעלה ב-1% את הסיכוי שלהם לחלות במחלת לב. בקרב אלו העובדים יותר מ-46 שעות בשבוע הסיכוי לחלות במחלות לב גבוה אף יותר. כמו כן, בקרב אלה העובדים 55 שעות בשבוע הסיכון למחלות לב גבוה ב-16% ובקרב העובדים 60 שעות בשבוע הסיכוי גבוה ב-35%. 


הקשר בין לחץ בעבודה לבין הסיכון למחלות לב כבר מצא אישוש במחקרים קודמים. מחקר שנעשה על ידי משרד הבריאות והבטיחות הבריטי על עובדי בית החולים הצביע על כך שלחץ ממושך בעבודה גרוע ללב משמעותית יותר מהשמנה או הזדקנות. ואילו מחקר אחר, אשר בחן במשך יותר מ-20 שנה מאות עובדים בריאים בתעשיית המתכת בפינלנד, מצא כי לעובדים בלחץ גבוה היה סיכוי גדול פי 2.2 לתמותה ממחלות לב.  


תוצאות המחקר הנוכחי, כאמור, מוכיחות כי אנשים שעובדים שעות רבות הם בעלי סיכון גבוה יותר למחלות לב. כעת נותר רק לקוות שתוצאות מדאיגות אלה יתרמו להעלאת המודעות להשלכותיה של תרבות עבודת היתר, ועל הפוטנציאל ההרסני שלה עבור ישראלים רבים.  


קראו עוד: שלב אחרי שלב: כך תבצעו החייאה - ותצילו חיים


פורומים, הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פרפור פרוסדורים שלא טופל, מלבד דרלין פרולול סופי 04/12/2019 00:11
 • ו-פלאביקס (בין היתר כתרופות קבועות). האם הזנחה שכזו, אי איתור בזמן, יכול להחמיר את הבעיה, להחליש את שריר הלב?? או שמא מדובר רק בחיים עם סיכון. כ"כ ברגע של אי סדירות הקצב, האם דרלין (פרופרנאלול), בא בנוסף לקרדיולוק (ביסו-פרולול)? יש טיפול של גם וגם? או שמא בוחרים באחת. (X 2 ביום). (או 4 ביום אם זה שניהם). כדוגמא. יש דבר כזה?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 04/12/2019 23:10
 • סופי שלום, חסרים לי הרבה מאוד פרטים כדי לענות לך על השאלות. לגבי הסיפא, בדרך כלל מטפלים באחת התרופות (קרדילוק או דרלין)... יש כאלה שנותנים את הדרלין (קצר טווח) כטיפול אקוטי בזמן דופק מהיר, נוסף על קרדילוק כטיפול קבוע. בכל מקרה תרופות אלו לא מונעות ארועי פרפור חוזרים! פלויקס אינה תרופה מספקת לדילול הדם ומניעת ארועים מוחיים במטופלים בסיכון מוגבר לארועים מוחיים בעקבות פרפור. באופן כללי, פרפור פרוזדורים הינה הפרעת קצב שמצריכה בירור וטיפול לפי הרקע והתסמינים של המטופל. את מוזמנת לפנות אלי או למומחה אחר בתחום להתייעצות מסודרת.

 • + הוסף תגובה
לחץ דם גבוה נירה 11/11/2019 22:50
 • מדדתי עכשיו לחץ דם ויש לי 220/90. אני מאוזנת על יד כדור לוסרדקס 12.5 מ"ג. מה כדאי לי לעשות?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 02/12/2019 23:22
 • נירה שלום, עניתי כבר לפני מספר שבועות אך כעת אני רואה שכנראה תשובתי לא נקלטה. אני מניח שנבדקת מאז ע״י רופא מטפל. לא מכיר אנשים עם יתר לחץ דם אמיתי ש״מאוזנים״ ע״י 12.5 מ״ג לוסרדקס. את צריכה טיפול נאות ללחץ דם במינונים אדקווטיים. ממליץ להיבדק ע״י מומחה לעניין.

 • + הוסף תגובה
לחץ דם נירה 03/12/2019 07:44
כאב ונשימה לא יציבה רונן 08/11/2019 14:23
 • היי אני חולה לב עברתי מעקפים לפני15 שנים ועברתי אבלציה לפני שנה וחצי מזה חודש ויותר אני מתעורר משינה מתנשף עם כאב בטן חד ברום הבטן.זה בא בגלים. הדרדר לזה שכל מאמץ הכי קטן יש לחץ בבטן ואני מתעייף במה גבוהה. זה קורה בלילה בשכיבה. זה מעיר אותי. עשיתי בדיקת נשיפה וu.sבטן והכל תקין. אולי בגלל הכאב החד בבטן שנמשך 10 שניות וחוזר אחרי 2 דק שוב קשור כל הענין לאי ספיקת לב ממנה אני סובל?ושוב יש שעות רבות שהכאב הזה גם בשיבה אני לא ישן כבר שבועות. מה ההמלצה?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 02/12/2019 23:25
 • רונן שלום, במטופל לאחר ניתוח מעקפים, הדבר הראשון שצריך לחשוב עליו ההקשר של כל מיחושים בחזה או רום הבטן הוא היצרויות בגלי הדם שמספקים את הלב. מומלץ להיבדק ע״י קרדיולוג ולעבור מספר בדיקות לפי המלצותיו

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!