עובדים יותר מ-46 שעות בשבוע? אתם בסיכון מוגבר למחלות לב

הישראלים מורגלים לתרבות של עבודת יתר אך על פי מחקר חדש – ההרגל הזה עלול לעלות לנו בבריאות: שעות ארוכות בעבודה מעלות את הסיכון למחלות לב. כל הפרטים על המחקר המדאיג
כתבה פרסומית כתבת חסות


מספר שעות העבודה בישראל גבוה במידה ניכרת מהממוצע במדינות ה- OECD. רק לאחרונה נמצא כי בתל אביב עובדים יותר שעות מאשר בניו יורק, לונדון או פריז – כ-40 שעות בשבוע בממוצע. נתונים אלו מדאיגים במיוחד לאור תוצאותיו של מחקר חדש, לפיו שהייה ממושכת בעבודה עלולה להעלות את הסיכון למחלות לב. 


קראו עוד: מחקר מצא: 12.6 מיליון מקרי מוות בשנה משויכים לתנאי סביבה גרועים


במסגרת המחקר, אשר נעשה באוניברסיטת טקסס ופורסם בגיליון האחרון של המגזין האקדמי Occupational and Environmental Medicine, החוקרים עקבו אחר יותר מ-1,900 אנשים שעובדים שעות מרובות ביום, במשרה מלאה - במשך 10 שנים או יותר. נמצא כי בקרב 43% מהנבדקים אובחנה בעיה הקשורה למחלות לב וכלי דם (CVD), כגון תעוקת חזה, מחלת לב כלילית, אי ספיקת לב, התקף לב, לחץ דם גבוה או שבץ.


בקרב 43% מהנבדקים אובחנה בעיה הקשורה למחלות לב וכלי דם


שעה נוספת בשבוע מעלה ב-1% את הסיכוי למחלות לב

בקרב אנשים העובדים במשרה מלאה במשך 10 שנים לפחות - שעה אחת נוספת בשבוע מעלה ב-1% את הסיכוי שלהם לחלות במחלת לב. בקרב אלו העובדים יותר מ-46 שעות בשבוע הסיכוי לחלות במחלות לב גבוה אף יותר. כמו כן, בקרב אלה העובדים 55 שעות בשבוע הסיכון למחלות לב גבוה ב-16% ובקרב העובדים 60 שעות בשבוע הסיכוי גבוה ב-35%. 


הקשר בין לחץ בעבודה לבין הסיכון למחלות לב כבר מצא אישוש במחקרים קודמים. מחקר שנעשה על ידי משרד הבריאות והבטיחות הבריטי על עובדי בית החולים הצביע על כך שלחץ ממושך בעבודה גרוע ללב משמעותית יותר מהשמנה או הזדקנות. ואילו מחקר אחר, אשר בחן במשך יותר מ-20 שנה מאות עובדים בריאים בתעשיית המתכת בפינלנד, מצא כי לעובדים בלחץ גבוה היה סיכוי גדול פי 2.2 לתמותה ממחלות לב.  


תוצאות המחקר הנוכחי, כאמור, מוכיחות כי אנשים שעובדים שעות רבות הם בעלי סיכון גבוה יותר למחלות לב. כעת נותר רק לקוות שתוצאות מדאיגות אלה יתרמו להעלאת המודעות להשלכותיה של תרבות עבודת היתר, ועל הפוטנציאל ההרסני שלה עבור ישראלים רבים.  


קראו עוד: שלב אחרי שלב: כך תבצעו החייאה - ותצילו חיים


פורומים הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התייחסות לתוצאות בדיקת הולטר סמי 21/09/2020 19:29
  • שלום רב. בן 75 בריא בד"כ. שוחה באופן קבוע. בעקבות חוויה של החסרת פעימה מדי כל 7-8 פעימות, בה חשתי במשך כ 3 שעות, בחזה ובבדיקה עצמית של הדופק בזרוע ובמכשיר לחץ הדם, ביצעתי אקו לב, בדיקת מאמץ, והולטר ל 48 שעות. בדיקת האקו והמאמץ נמצאו תקינות לחלוטין. להלן תוצאות בדיקת ההולטר: קצב בסיסי : סינוס. קצב לב מינימלי 28. קצב לב מקסימלי 117, ממוצע 63. הפרעות קצב PVC'S חדריות - לא. הפרעות קצב - PAC'S על חדריות - 212 בודדים בפיזור הומוגני 10 צמדים. קטע קצר של טכיקרדיה עלייתית עד כ 4 פעימות ועד מהירות כ 150 לדקה. הפרעות הולכה - פאוזות עד כ 2.3 שניות במנגנון חסם עלייתי חדרי, דרגה ראשונה ושניה מסוג וונקבאך 1 MOBITZ בעיקר בלילה. שנויי ST - לא אבקש התייחסותך לשאלותיי הבאות: 1. מה המשמעות וחומרת הממצאים הנ"ל בדגש על הממצא של ההולכה. 2. האם נדרש טיפול ו/או מעקב כלשהו 3. האם חלות עלי מגבלות פיזיות גופניות כלשהן (שחייה ממושכת כמעט יומיומית) 4. האם הממצאים וממצא ההולכה בפרט הפיכים. אציין בנוסף כי לפני 4 שנים עברתי חווייה דומה, ובדיקת ההולטר שעשיתי אז ל 48 שעות היתה תקינה לחלוטין ללא ממצא כלשהו. בתודה ובברכת שנה טובה ושופעת בריאות.

  • + הוסף תגובה
נטילת פרורקור במשך שנתיים גילי 03/09/2020 17:29
  • היי דוקטור, החם שלי בן 74 סבל מהפרעות בקצב הלב, על כן הושתל בגופו דפיברילטור, והוא הונחה ליטול את התרופה לאחר ההשתלה, בביקורים תקופתיים ערכים שנבדקו היו תקינים, למרות זאת התגלה שהוא סובל מבעיות בבלוטת התריס לאחר שנתיים, כתוצאה מכך סובל מקושי בשינה, תזונה ועוד. בפגישה אצל רופא חדש הוא הונחה להפסיק את כל נטילת הכדורים, ולראות איך מרגיש. להבנתנו נטילת הכדור לטווח ארוך אינה מומלצת כלל, מה דעתך והמלצותיך בנושא ? תודה.

  • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 05/09/2020 12:00
  • ככלל אנחנו מנסים להימנע מהפרוקור בגילאים מתחת ל-80 אלא אם אין ברירה, בשל פרופיל תופעות לוואי בעייתי. אני לא מכיר את הפרטים המלאים אז לא אוכל להמליץ דבר בהקשר זה אבל זה לא נשמע מופרך לנסות ולהפסיק את הפרוקור ולראות איך הוא מרגיש. ממליץ להתייעץ איתי או עם מומחה אחר להפרעות קצב לב לקבלת החלטות.

  • + הוסף תגובה
פענוח ראשוני של הולטר אורי 03/09/2020 15:24
  • שלום רב, אני ביצעתי אתמול בדיקת הולטר והתקבלו תוצאות. זה מה שנרשם: קצב סינוס: 43-105 לדקה. VPBS-APBS בודדים מאוד אירוע של Slow VT אני אלך לפענוח הבדיקה, אך האם משהו מהנ"ל חריג/מצריך

  • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 05/09/2020 11:58
  • אורי שלום, בהחלט העניין של Slow VT מצריך בירור. ממליץ לפנות למומחה להפרעות קצב לב

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!